Kullanıcı Kaynaklı İçerik kılavuzu

BBC'ye gönderdiğiniz yorum, fotoğraf, video ve diğer içeriğin kullanımıyla ilgili bilgiler.

BBC, Kullanıcı Kaynaklı İçerik kavramını nasıl tanımlıyor?

"Yurttaş gazeteciliği" ya da "katılımcı gazetecilik" olarak da bilinen Kullanıcı Kaynaklı İçerik (KKİ); BBC'nin veya BBC tarafından görevlendirilmiş şirket ya da kişilerin değil de kullanıcılarımızın ürettiği içeriğe verilen addır.

Son yıllarda teknolojik olanakların gelişmesine, halka yayılmasına paralel olarak KKİ kavramının kapsamı da genişledi. Video ve fotoğrafın yanı sıra, cep telefonu mesajları, bloglar, forumlar, e-postalar ve sesli iletileri de kapsar oldu.

Bu metinde ve BBC'nin Kullanım Koşulları'nda yer aldığı şekliyle Kullanıcı Kaynaklı İçerik; okur, izleyici ve diğer kullanıcılarımızın üretip, doğrudan veya dolaylı olarak BBC'ye gönderdikleri, BBC'yle paylaştıkları her türlü içeriği tanımlar.

BBC'ye eserimi kullanmak için ne gibi haklar tanıyorum?

BBC'ye eserinizi kullanmak için izin vermiş oluyorsunuz, ancak mülkiyeti yine size ait. İçeriğinizi dilediğinizce kullanmaya devam edebilir, başkalarının kullanımına da izin verebilirsiniz.

Kullanım Koşulları uyarınca BBC, iletilmiş her türlü Kullanıcı Kaynaklı İçeriği İngiltere'de ve dünya genelindeki tüm hizmetlerinde ücretsiz olarak kullanabilir.

Bunlar çok geniş haklar gibi görünse de, BBC bünyesinde çok sayıda birimi barındırmaktadır ve BBC'ye çok çeşitli amaçlarla sunulan farklı nitelikteki KKİ'lere ilişkin standart kullanım şartlarıdır.

İçeriğinizi kullanmak için (fotoğrafınıza bbcturkce.com sitesinde veya kısa bir video klibinize TV yayınlarımızda yer vermek gibi) BBC'nin söz konusu proje kapsamında ortaya konan şekilde, malzemenizi kullanma hakkına sahip olması gerekir.

Bu şartlar ayrıca BBC'nin Kullanıcı Kaynaklı İçeriği, eğer haber niteliğindeyse uluslararası yayın kuruluşları gibi güvenilir bulduğu üçüncü taraflara ve/veya uygun bir amaç doğrultusunda istenmişse belediyeler ya da kamu kurumları gibi güvenilir taraflara aktarmasına olanak tanır. BBC içeriğinizi güvenilir ortaklarından biriyle paylaşırsa çalışmanızın herhangi bir şekilde değiştirilmemesini ve bunların İngiltere merkezli basın/yayın kuruluşlarına aktarılmamasını sağlamaya gayret gösterecektir. BBC aynı zamanda içeriğinizi toplarken nasıl kullanılacağına ilişkin bilgi vermeye çalışacaktır.

BBC'nin diğer uluslararası yayın kuruluşlarına sağladığı bazı hizmetlerde KKİ'nin de kullanılması söz konusu olabilir; BBC internet sitesinin uluslararası kullanıcıları sitenin bazı sayfalarına reklam alındığına tanık olabilirler, ancak içeriğin bu şekilde kullanımı tamamen tesadüfidir ve BBC kullanıcı kaynaklı eserlerden teker teker ve doğrudan gelir elde etmez.

BBC'ye gönderdiğim içerik üzerinde ne gibi haklara sahibim?

BBC'ye metin, fotoğraf, grafik, video, ses dosyası gibi herhangi bir içeriği gönderdiğinizde ya da bunları paylaştığınızda, çalışmanın telif hakları yine size aittir. Özel kullanım şerhi içermeyen bu uygulama ile BBC'ye sadece içeriği kullanma (ya da belirli durumlarda kullandırma) izni vermiş oluyor, ancak kendiniz içeriği dilediğiniz şekilde kullanma, kullandırma hakkını korumuş oluyorsunuz.

BBC'ye malzeme gönderirken ne yapmalıyım?

İçeriğinizi BBC'ye gönderdiğinizde ya da kurumla paylaştığınızda sadece kendi özgün çalışmanızı göndermeli, eğer içeriğiniz bir başkasının/başkalarının çalışmasını içeriyorsa (müzik, fotoğraf ve/veya video gibi) bunları kullanmak için gerekli izinleri almış olmalısınız.

İçerikte herhangi bir kişinin kimliği anlaşılıyorsa, bu kişi ya da kişilerin içeriğin BBC tarafından ortaya konan amaçlar doğrultusunda kullanımı için izin verdiğinden emin olun. İçeriğinizde 16 yaş altındaki çocukların kimliği anlaşılıyorsa, ebeveynlerinden ya da velilerinden bunun için izin almış olmalısınız.

BBC herhangi bir şekilde iftira içeren, saldırgan ya da yasalara aykırı içeriği göndermemenizi/paylaşmamanızı şart koşar.

Uygun bulunmayan içerik, BBC tarafından reddedilecek ya da geri çekilecektir. Bu konuda bir şüpheniz varsa lütfen içeriğinizi BBC ile paylaşmayın.

BBC içeriğimi kullanırken adıma da yer verecek mi?

BBC gönderilen/paylaşılan KKİ'lerden yayınladıklarını sahibine atıfla vermeye gayret gösterir. Maalesef, operasyonel ve teknik sebeplerle bunu yapmak her zaman mümkün olmayabiliyor. Örneğin tek bir fotoğraf bir televizyon programında yer aldığında, BBC'nin görüntü sahibinin adını vermesi mümkün olmayabilir.

İçeriğinizi BBC ile Flickr, YouTube veya MySpace gibi üçüncü bir tarafın internet sayfası üzerinden paylaşıyorsanız, BBC teknik ve editoryal açıdan mümkün olduğu sürece içeriğin asıl yer aldığı siteye bir bağlantı vermeye çalışacaktır.

Herhangi bir nedenle BBC'nin adınızı vermemesini tercih ediyorsanız, lütfen bunu malzemenizi gönderirken bize bildirin.

BBC katkılarımda herhangi bir değişiklik yapacak mı?

Çoğunlukla, BBC sunulan veya paylaşılan malzeme üzerinde değişiklik, düzeltme, oynama yapmaz. Teknik ya da operasyonel sınırlamalar yüzünden BBC'nin ufak değişiklikler yapması, örneğin sayfaya basacağı fotoğrafların boyutunu değiştirmesi gerekebilir. Ancak sizin izniniz olmadıkça editoryal olarak büyük bir değişiklik yapılmayacaktır.

BBC, Kullanıcı Kaynaklı İçeriği güvenilir bulduğu üçüncü taraflarla paylaştığı durumlarda da, malzemenizin köklü bir değişikliğe uğratılmamasına çalışacaktır.

BBC katkılarımı ne kadar süreyle saklar?

BBC genellikle içeriğinizi, gönderilme amacının gerektirdiği şekilde, makul süreyle saklayacaktır. Örneğin bir fotoğraf yarışmasına gönderilen fotoğrafların kopyaları sadece yarışma süresince saklanacaktır. Ancak bazı projelerin süresi bundan uzun, hatta kimi durumlarda süresiz olabilir.

BBC kamu finansmanından yararlanan bir kuruluş olarak tarihten kesitleri kayıt altına almakla yükümlüdür - buna bazı KKİ de dahil olabilir. Dolayısıyla, BBC gönderilen ya da paylaşılan içeriğin bir bölümünü BBC Arşivi'nde uzun süreyle, hatta kimi durumlarda süresiz olarak tutabilir. Bu durum yayınlanan haber katkıları için de geçerlidir. Nadir de olsa bazı durumlarda, tarihsel arşivlerin devamlılığını sağlamak adına katkınızı üçüncü taraflarla da paylaşabiliriz. Bu gibi durumlarda katkılarını süresiz olarak tutacağımızı ya da bunu onaylı bir tarih arşivine aktaracağımızı mümkün olduğunca katkı sahiplerine önceden ya da sonradan bildirmeye çalışacağız.

BBC gönderdiğim KKİ konusunda ne zaman ve neden benimle temas kuracak?

BBC içeriğin kaynağından, doğruluğundan emin olmak ve/veya çalışmanızla ilgili bilgi almak üzere sizinle temas kurabilir. Sizinle temas kuramazsak, içeriği sadece gönderildiği amaç doğrultusunda kullanmamız mümkün olmayabilir. Eğer herhangi bir nedenle BBC içeriğinizi kabul edemez veya Kullanım Koşulları ihlali gerekçesiyle reddederse BBC sizi bilgilendirmeye çalışacak.

Kimi zaman BBC katkı sahipleri ile belirli projeler için ya da eserinizi baştan bildirilmemiş bir alanda kullanma konusunda izninizi almak için de temas kurabilir. Ancak iletinizi gönderirken, temas kurulmaması seçeneğini tercih olanağınız da var.

BBC'nin katkı sahipleriyle temas kurmak için uyguladığı kuralların ayrıntıları için lütfen Gizlilik Anlayışımız belgesini okuyun.

BBC kullanıcı kaynaklı içerik için ödeme yapar mı?

Hayır, BBC istisnai bir durum olmadıkça KKİ'lere hiç bir ödeme yapmaz.

Gönderdiğim içerik BBC'de kullanılacak mı?

BBC'ye her gün okur ve izleyicilerinden çeşitli biçimlerde çok miktarda içerik ulaşmaktadır. Gönderilen/paylaşılan içeriğin miktarı göz önüne alındığında BBC'nin maalesef gönderilen her içeriği kullanamayacağı anlaşılabilir. Dolayısıyla amacımız gönderilen ya da paylaşılan içerik arasından en iyilerine çeşitli BBC platformlarında mümkün olduğunca yer verebilmektir. Bununla birlikte, olanaklar elverdiğince, örneğin tartışma forumlarında iletilen her şeyi sitemize yansıtmaya çalışacağız.

BBC katkılarımı başta gönderdiğimden farklı amaçlarla kullanmak isterse ne olacak?

BBC gönderdiğiniz içeriği sadece belirtilen amaç ve bununla makul şekilde bağlantılı amaçlar doğrultusunda kullanmaya çalışacaktır. Örneğin bir yarışma için fotoğraf gönderdiyseniz, BBC bu fotoğrafı yarışmayı ya da kazanan eserlerin yer aldığı bir sergiyi tanıtmak için BBC Türkçe sitesinde ve diğer BBC hizmetlerinde kullanabilir.

BBC bu fotoğrafın daha sonra kamuya açık başka bir yarışmada yer almasını ya da bu yarışmayla doğrudan bağlantılı olmayan bir BBC internet sayfasında yer almasını isterse, bunu bağlantısız bir çalışma olarak değerlendirecek ve başka kullanım alanları için sizden izin almaya çalışacaktır.

BBC katkınızı normalde sipariş gerektirecek bir amaç için sonradan kullanmaya karar verirse, KKİ de bir sipariş gibi algılanacak, BBC uygun kurallar doğrultusunda sizinle temas kuracaktır.

Genel koşullar gönderilen içeriğin tamamını kapsar mı? Örneğin cep telefonum ya da posta ile ilettiğim içerik de bu kapsamda mı?

Kullanıcı Kaynaklı İçeriğin gönderilme şeklini, kabulünü ve kullanımını düzenleyen BBC Kullanım Koşulları, gönderilme ya da paylaşılma şeklinin ne olduğuna bakılmaksızın Kullanıcı Kaynaklı İçeriğin çoğunu kapsar. BBC'nin bazı özel KKİ projelerinin genel koşullardan farklı koşulları olabilir, ancak bunlar bu durumlarda ilgili internet sayfasında veya diğer ilgili mecralarda net bir şekilde ifade edilecektir.

Lütfen iletinizi BBC'ye göndermeden önce ilgili kuralları iyice anladığınızdan emin olun.

BBC ile içeriğimi MySpace gbi BBC dışında bir internet sitesi ya da YouTube veya Flickr gibi bir ortamda bir BBC grubu üzerinden paylaşıyorsam ne olacak?

BBC'ye ait olmayan bir siteye gönderdiğiniz herhangi bir içerik, o sitenin kullanım şartları ve gizlilik anlayışına tabi olacaktır. Lütfen içeriğinizi göndermeden önce ilgili sitenin BBC'ninkilerden muhtemelen farklı olan koşulları ve gizlilik anlayışı konusunda bilgi edinin. Örneğin bazı siteler içeriğinizi göndererek tüm haklarınızı site sahibine devrettiğiniz şeklinde bir koşul içerebilir. KKİ içerikli bazı büyük internet siteleri ABD merkezli olduğundan kişisel bilgileriniz, Avrupa Birliği dışında, farklı yasaların geçerli olduğu bir hukuki ortamda saklanabilir.

İçeriğinizi bir BBC grubu ile üçüncü bir tarafın internet sitesi üzerinden paylaştığınızda ya da bize içeriğinizin başka bir yerdeki bağlantı adresini gönderdiğinizde, BBC'ye bu içeriği BBC'nin genel Kullanım Koşulları doğrultusunda kullanma hakkı tanımış oluyorsunuz.

BBC Türkçe sitesinde yer alan KKİ'de incitici, uygunsuz veya yasalara aykırı bir durum gördüğümde ne yapmalıyım?

BBC Türkçe sitesinde incitici veya uygunsuz olduğunu, sizin ya da bir başkasının telif haklarını ihlal ettiğini, karalayıcı ya da başka bir şekilde yasaya aykırı olduğunu düşündüğünüz bir KKİ ile karşılaşırsanız, lütfen ilgili sayfadaki erişim formunu kullanarak bize haber verin.

Herhangi bir nedenle bize sitedeki olanaklarla kaygılarınızı iletme imkanından yoksunsanız ya da BBC makul bir zaman içinde size yanıt vermediyse, lütfen BBC Türkçe'nin her sayfasından ulaşabileceğiniz Bize Ulaşın bağlantısını kullanarak şikayetinizi iletin.

Üçüncü bir sitede yer alan bir BBC grubundaki Kullanıcı Kaynaklı İçeriğin incitici ya da yugunsuz olduğunu düşünüyorsanız, lütfen ilgili sitenin şikayet formlarını kullanın ya da grubun BBC'yi temsil eden yöneticisini haberdar edin.