Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Özet

 1. ABD, Başkan Trump'ın talimatıyla sabaha karşı Suriye'nin Humus kenti yakınlarındaki El Şayrat üssünü vurdu
 2. Suriye hükümetinin İdlib'te kimyasal saldırı düzenlediği iddiaları üzerine yapılan operasyonda 59 Tomahawk füzesi kullanıldı
 3. Başkan Trump, bu operasyonun ABD'nin "hayati ulusal güvenlik çıkarlarına uygun" olduğunu açıkladı
 4. Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, saldırıyı "tamamen uydurulmuş bir bahaneyle yapılmış saldırgan bir eylem" olarak tanımladı
 5. Saldırıya desteğini açıklayan Türkiye, güvenli bölge ve uçuşa yasak bölge çağrısını yineledi
 6. Suriye ordusu, üste en az altı kişinin yaşamını yitirdiğini ve büyük maddi hasar meydana geldiğini açıkladı

Canlı anlatım

time_stated_uk

 1. Post update

  ABD'nin Suriye'deki El Şayrat Hava Üssü'nü vurmasının ardından gün boyu yaşanan gelişmeleri aktardığımız canlı anlatım sayfamızın sonuna geldik.

 2. Rusya Başbakanı: Saldırı Rusya ile ABD'yi çatışmanın eşiğine getirdi

  MEDVEDEV

  Rusya Başbakanı Dimitri Medvedev, ABD'nin düzenlediği hava saldırısının iki ülkeyi çatışmanın eşiğine getirdiğini söyledi.

  Medvedev ayrıca, saldırıyı yasadışı olarak nitelendirdi.

 3. Kızılhaç: Suriye'deki durum artık uluslararası silahlı çatışma

  KIZILHAC

  Savaş hukuku alanında uzmanlaşmış insani yardım kuruluşu Uluslararası Kızılhaç Komitesi Sözcüsü Iolanda Jaquemet, ABD'nin operasyonun ardından Suriye'deki durumun "uluslararası silahlı çatışma kategorisine ulaştığını" söyledi.

  Reuters'a konuşan Jaquemet, "Bir devletin topraklarına rızası dışında bir başka devlet tarafından askeri operasyon düzenlenmesi uluslararası silahlı çatışma olarak tanımlanır. Dolayısıyla, Suriye'nin askeri altyapısına yönelik ABD saldırısı olduğu yönünde elimizdeki bilgiler, durumun uluslararası silahlı çatışmaya dönüştüğünü gösteriyor" dedi.

  Jaquemet ayrıca, Kızılhaç yetkililerinin çatışmanın taraflarıyla süregelen gizli temasları kapsamında ABD'li yetkililerle yapılan görüşmelerde bu saldırıyı da gündeme getirdiklerini ifade etti.

 4. Rusya koalisyona iletişim kanalını askıya alma talebini bildirdi

  KOALISYON

  IŞİD'e karşı oluşturulan uluslararası koalisyon, Rusya'nın Suriye hava sahasında olası kazaları önlemek üzere oluşturulan iletişim kanalını askıya alma isteğinde bulunduğunu açıkladı. 

  Koalisyon sözcüsü ABD Hava Kuvvetleri'nden Albay John Dorrian, "Rusya'nın bugün Koalisyon'a çalışmayı önleme (deconfliction) kanalıyla ilgili taleplerini ilettiğini teyit edebilirim" dedi. 

  Rusya Dışişleri Bakanlığı, ABD ile Suriye hava sahası için yapılan güvenlik anlaşmasını askıya aldığını açıklamıştı. 

  Rusya Devlet Başkanlığı sözcüsü, Washington ile askeri iletişim kanallarının açık tutulacağını ancak bu kanallardan herhangi bir bilgi paylaşımının yapılmayacağını söylemişti. 

 5. Bu saldırı uluslararası yasaları çiğniyor mu?

  Quote Message: Yasalara uygunluk tartışmalı bir konu. ABD Suriye ile savaşta değil - fakat rejimi meşru görmüyor. ABD kendisini, Suriye’nin bir savaş suçu işlediği ve Suriye’deki sivilleri bu tür katliamlardan korumak için harekete geçecek meşru bir gerekçe olduğunu söyleyerek savunabilir. from Jonathan Marcus BBC Savunma ve Diplomasi Muhabiri
  Jonathan Marcus BBC Savunma ve Diplomasi Muhabiri
 6. Erdoğan: ABD operasyonu olumlu ama yeterli değil

  erdogan

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD'nin füze saldırısını olumlu olduğunu ancak bunu yeterli görmediğini söyledi. 

  Hatay'da bir konuşma yapan Erdoğan şunları söyledi: "Esed rejiminin bu hava üssü kimyasal ve konvensiyonel silahlarla işlediği savaş suçlarına karşı atılmış somut bir adım olarak bunu olumlu bulduğumuzu buradan Hatay'dan ifade etmek istiyorum. Yeterli mi? Ben bunu da yeterli görmüyorum." 

  Erdoğan ayrıca artık Suriye halkını korumaya yönelik her alanda "ciddi ve netice almaya dönük adımlar atılmasının zamanı geldiğini" de sözlerine ekledi.

 7. Esad’ın yargılanmasını talep eden ABD Kongresi üyesi bu defa ABD’yi eleştirdi

  ABD Kongresi Üyesi Tulsi Gabbard
  Image caption: ABD Kongresi Üyesi Tulsi Gabbard

  Şubat ayında Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile buluşan ve bu hafta da Esad’ın Uluslararası Ceza Mahkemesi’nde yargılanması için çağrıda bulunan ABD Kongresi Üyesi Tulsi Gabbard, ABD’nin Suriye’ye düzenlediği saldırıyı eleştirdi.

  ABD Temsilciler Meclisi’nde Hawaii’yi temsil eden Demokrat Parti üyesi Gabbard, “ABD yönetimi dikkatsizce, düşünmeden ve vahim sonuçlarını hesaba katmadan bir saldırı düzenledi” dedi.

  Gabbard, Esad yönetiminin kimyasal silah kullanarak bir saldırı gerçekleştirdiğine yönelik henüz bir kanıt olmadığına dikkat çekerken “Trump’ın savaş yanlılarının tavsiyelerini dikkate alarak bizim yasadışı rejim değişikliği savaşımızı kızıştırması beni üzdü ve sinirlendirdi. Bu hamle öngörüsüzlüktür ve daha fazla sivilin ölmesine, daha fazla sığınmacıya, El Kaide ve diğer teröristlerin güçlenmesine ve ABD ile Rusya arasında potansiyel bir nükleer savaşa yol açacaktır” ifadelerini kullandı.

 8. İtalya: Zamanlaması ve yöntemi ölçülü

  İtalya Dışişleri Bakanı Angelino Alfano
  Image caption: İtalya Dışişleri Bakanı Angelino Alfano

  İtalya Dışişleri Bakanı Angelino Alfano, ABD’nin Suriye’deki hamlesini “zamanlama ve yöntem olarak ölçülü” diye niteledi.

  Saldırının “kabul edilmesi mümkün olmayan cezasızlık hissine bir yanıt ve Esad’ın daha fazla kimyasal silah kullanmasının önüne geçecek caydırıcı bir adım” olduğunu belirten Alfano, İtalyan hükümetinin Akdeniz’deki gelişmeleri pür dikkat izlediğini söyledi.

 9. İsrail: Yalnızca Şam’da değil Tahran ve Pyongyang’da da yankılanmalı

  İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu

  İsrail, ABD’nin Suriye’ye gerçekleştirdiği saldırıyı “tamamen desteklediğini” açıkladı.

  Başbakan Binyamin Netanyahu’nun ofisinden yapılan açıklamada “Başkan Trump kimyasal silahların kullanımına tahammül edilmeyeceğine dair güçlü ve net bir mesaj verdi. İsrail Başkan Trump’ın kararını tamamen destekler ve Esad rejiminin korkunç eylemlerine verilen yanıtın yalnızca Şam’da değil, Tahran ve Pyongyang’da (Kuzey Kore'nin başkenti) da yankılanmasını umar” ifadelerini kullandı.

 10. NATO Genel Sekreteri Stoltenberg: Kimyasal saldırının sorumlularından hesap sorulmalı

  NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg

  ABD'nin Suriye'ye saldırısına yönelik bir açıklama yapan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, “Bu müdahalenin tüm sorumluluğu Suriye hükümetine aittir” dedi.

  Saldırı öncesinde ABD Savunma Bakanı James Mattis tarafından saldırıyla ilgili bilgilendirildiğini belirten Stoltenberg, “Kimyasal silahların kullanılması kabul edilemez, yanıtsız kalamaz ve sorumlularından hesap sorulmalı” diye konuştu.

 11. Son dakikaSuriye Devlet Başkanlığı: Aptalca ve sorumsuzca bir davranış

  BESAR ESAD

  Suriye Devlet Başkanlığı, ABD'nin füze saldırısıyla ilgili ilk kez açıklama yaptı.

  Yapılan yazılı açıklamada, saldırı "aptalca ve sorumsuzca bir davranış" olarak nitelendirilirken, şu ifadelere yer verildi:

  "Bu saldırganlık, Suriye'nin terör unsurlarıyla mücadele etme, onları yok etme ve her nerede olursa olsun bu amaca yönelik atılacak adımları hızlandırma konusunda azmini artırmıştır."

  Açıklamada, bu saldırısının ABD yönetiminin "sahte bir propaganda kampanyasının içine çekildiğini" gösterdiği öne sürüldü.

 12. El Şayrat üssünde uçaklar zarar gördü

  View more on instagram

  Rusya devlet televizyonunun muhabiri Evgeny Poddubnyy, bombalanan Şayrat Hava Üssü'nden fotoğraf geçiyor. 

  Poddubnyy'nin Instagram hesabından paylaştığı bir karede, hasar görmüş bir Suriye savaş uçağı görülüyor.

 13. ABD'den Suriye'ye füze saldırısı

  Video content

  Video caption: İdlib'deki sinir gazı saldırısı şüphesi sonrası ABD, Suriye'deki üssü füzelerle vurdu.
 14. Rusya Büyükelçiliği önünde İdlib protestosu

  PROTESTO
  PROTEST
  PROTEST

  MEMUR-SEN'e bağlı bazı sendikalar, Cuma günü Ankara'daki Rusya Büyükelçiliği önünde İdlib'te bu hafta içerisinde kimyasal olduğu öne sürülen saldırıyı protesto etti. 

 15. Suriye'nin Han Şeyhun kasabasından görgü tanıkları

  FOTO

  Guardian gazetesi, Suriye ordusunun kimyasal saldırı düzenlediği öne sürülen kasabaya giren ilk Batılı medya kuruluşu oldu. 

  Gazetenin muhabiri Kareem Shaheen, onlarca kişinin öldüğü Han Şeyhun'da görgü tanıkları ve Ahrar üş Şam yetkilileriyle görüştü.

  Yazıyı okumak için tıklayın.

 16. ABD'nin saldırısı piyasaları sarstı: Altın, petrol yükselişte

  ALTIN
  PETROL
  RUBLE

  Saldırı sonrası yatırımcılar ilk olarak Japon Yeni, altın ve Amerikan tahvilleri gibi 'güvenli limanlara' yöneldi. 

  Türk Lirası, sabah saatlerinde Amerikan Doları'na karşı yüzde 1 değer kaybederek 3.75 seviyesini test etti. Altın 5 ayın zirvesine çıktı, petrol fiyatları da yükselişe geçti.

  ABD'nin Suriye saldırısı piyasaları nasıl etkiledi?

 17. Görgü tanıkları: Üs önceden boşaltılmıştı, yakınında İranlı askerlerin kaldığı otel vardı

  Şayrat Hava Üssü
  Image caption: Şayrat Hava Üssü

  ABD’nin Suriye’de hedef aldığı Şayrat Hava Üssü yakınında yaşayan ve ismini açıklamak istemeyen bir görgü tanığı BBC’ye konuştu.

  Gece 03:45 gibi patlamalarla uyandıklarını söyleyen görgü tanığı şu ifadeleri kullandı:

  “Hava üssünün yalnızca bir kısmı hedef alınmış. Etrafta çok sayıda yaralı ve ambulans var. İnsanlar araçlarla hastanelere taşınıyor, bazı sivillerin öldüğünü sanıyorum. Orada askerliğini yapan kuzenim tanıdıklarını bulmak için sabah 6’da üsse gitti fakat kimseyi bulamadı.

  “Burası çok yoğun kullanılan bir hava üssüydü, Suriye’nin her yerine savaş uçağı gönderiliyordu.”

  ABD’de yayın yapan ABC News’e konuşan bir diğer görgü tanığı da Suriye’nin bu saldırıyı beklediğini, personel ve malzemelerin bir kısmının önceden üsten çıkarıldığını söyledi.

  Rusya tarafından 2016’da yapılan fakat sonrasında Rusya’nın geri çekildiği hava üssüne yönelik saldırının 35 dakika sürdüğünü beliren görgü tanığı, üssün yanında İranlı askerlerin kaldığı bir otelin bulunduğunu fakat bu otelin hasar alıp almadığına dair henüz bir bilgi olmadığını ifade etti.

 18. Suriye'de 5 önemli dönüm noktası

  SURIYE GRAFIK
 19. Son dakika Suriye resmi haber ajansı: ABD saldırısında 9 sivil hayatını kaybetti

  GEMI

  Suriye resmi haber ajansı SANA, ABD'nin füze saldırısında dördü çocuk dokuz sivilin hayatını kaybettiğini açıkladı. 

  SANA, ABD saldırısı sonrası El Şayrat hava üssü yakınlarındaki köylerde sivil can kayıplarının yaşandığını bildirdi. 

  SANA'nın haberine göre, saldırıda ayrıca yedi kişi yaralandı ve bölgedeki evler de ağır hasar gördü. 

  Humus Valisi Telal Barazi de sabah saatlerinde yaptığı açıklamada, saldırıda yedi kişinin yaşamını yitirdiğini söylemişti.

 20. Rusya Savunma Bakanlığı: Suriye’nin hava savunması güçlendirilecek

  Rus hava savunma sistemi Buk-2M
  Image caption: Rus hava savunma sistemi Buk-2M, Moskova'daki Kızıl Meydan'da bir törende

  Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü Igor Konashenkov, Suriye’nin hava savunma sistemlerinin güçlendirileceğini açıkladı:

  “Ülkenin en hassas altyapı tesislerini korumak adına yakın gelecekte Suriye ordusunun hava savunmasını güçlendirecek ve daha verimli kılacak bir dizi adım atılacak.”

  Konashenkov, ABD’nin fırlattığı 59 füzeden yalnızca 23’ünün hedefi vurduğunu söylerken “Suriye hükümeti diğer 36 füzenin nereye düştüğünü ve olası sivil ölümleri araştırıyor” diye konuştu.

  Igor Konashenkov, ABD’nin bu saldırısının iki ülke arasında imzalanan hava güvenliği anlaşmasını ihlal ettiğini, Rusya’nın da bu yüzden anlaşmayı askıya aldığını belirtti.