Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Canlı anlatım

time_stated_uk

 1. Türkiye'deki gelişmeleri canlı aktardığımız canlı sayfamızın bugün sonuna geldik.

 2. Son dakikaFenerbahçe Beşiktaş kupa derbisinde çıkan olaylarla ilgili '3 kişi tutuklandı'

  Mahkemeye sevk edilen 3 şüphelinin "Silahla kasten yaralama" suçundan tutuklandığını bildirdi.

  Tutuklama istemiyle mahkemeye sevkedilen diğer iki kişi ise adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı.

 3. CHP'li Tanal'ın gündeme getirdiği dayak görüntüleri ile ilgili Şanlıurfa Valiliği soruşturma başlattı

  Şanlıurfa'da dayak iddiası

  CHP Milletvekili Mahmut Tanal'ın Twitter hesabı aracılığıyla kamuoyuna duyurduğu bir video ile ilgili Şanlıurfa Valiliği soruşturma başlattı.

  Harran'da çekildiğini belirtilen videoda bir grup üniformalı kişinin bazı kişilere dayak attığı görülüyor.

  Video ile ilgili Cumhuriyet gazetesine açıklama yapan Tanal iddiayla ilgili şunları dile getirdi:

  “İddiaya göre Aydınlar köyü yakınında satılık bir arazi var ve Aydınlar köyü, bu araziyi satın almak istiyor ancak AKP Harran ilçe başkanı ve akrabaları bu araziyi satın alıyor.

  'Bu arazi bizim köyümüzün yakınında, bizim hakkımız’ diyen kişinin çıkan tartışmanın ardından darp edildiği iddia ediliyor. Benim bu görüntüleri yayınlamamın ardından 7-8 kişinin daha gözaltına alındığı iddia ediliyor."

  Şanlıurfa Valiliği dayak iddiası ile ilgili olarak idari soruşturma başlatıldığını duyurdu.

  Valilikten yapılan açıklamada, "...arazi anlaşmazlığı yüzünden iki grup arasında meydana gelen taşlı ve sopalı saldırı olayına müdahaleye giden Jandarma Görevlileri mukavemetle karşılaşmış ve ardından arbede yaşanmıştır." denildi.

 4. AKP'li Petek: Gülen son videosunda Abdullah Gül'ü sahaya davet ediyor

  Reşat Petek

  Meclis 15 Temmuz Darbe Araştırma Komisyonu Başkanı ve AK Parti Burdur Milletvekili Reşat Petek, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, Fethullah Gülen'in yayınladığı son videoda, "Abdullah Gül'ü sahaya, siyaset arenasına davet ediyor." iddiasında bulundu.

  Reşat Petek, söz konusu videodaki, "Ey kupkuru çölleri cennetlere çeviren gül, vaktidir ağlayan gözlerimin içine gül" cümlelerinin gizli mesaj olduğunu savundu.

  Petek, "Gülen'in gizli Gül mesajı" verdiği iddiasının dile getirirken şunları kaydetti:

  Quote Message: Küresel güçlerin talimatıyla FETÖ elebaşı Gülen, yayınladığı videoda, 'Ey kupkuru çölleri cennetlere çeviren gül, vaktidir ağlayan gözlerimin içine gül' demek suretiyle gizli bir mesaj veriyor. Sayın Abdullah Gül'ü sahaya, siyaset arenasına davet ediyor. Diğer taraftan yine FETÖ'nün firari sanıklarından Emre Uslu'nun, sosyal medyada kendi sesiyle paylaşımı var. Orada da 'Türkiye'de değişimin bu defa kansız olarak yapılabilmesi için önemli bir alternatif, fırsat var.' diyor. Neymiş bu fırsat? Hemen arkasından, 'Abdullah Gül, eğer aday olursa, siyasete geçit verirse Gül ile bu amacımıza ulaşabiliriz.' diyor. Bunu söyleyen kim? Türkiye'de 250 insanımızı şehit eden, içinde bulunduğumuz Meclisi bombalayan FETÖ'nün bir militanıdır."
  Quote Message: Plan büyük. Milletimize FETÖ'yü kukla olarak kullanan küresel güçler, yeni bir oyunu bu şekilde sahneye koyuyorlar. Mesele sadece demokratik bir yarış değil, Türkiye'nin başına çorap örmek isteyenlerin, Recep Tayyip Erdoğan'ı vesayeti altına alamayanların önce darbe girişiminde bulup bunda da muvaffak olamayınca şimdi yeni bir oyun içine girdiklerini aziz milletimizin dikkatine sunmak istiyorum."
 5. CHP: Erdoğan'ı en çıldırtacak zamanda, en çıldırtacak adayı açıklayacağız

  CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel

  CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, partilerinin cumhurbaşkanı adayı ile ilgili, "Onu (Recep Tayyip Erdoğan) en çıldırtacak zamanda, en çıldırtacak şekilde, en çıldırtacak adayı açıklayacağız." dedi.

  Özgür Özel, Abdullah Gül'ün ortak adaylığı ile ilgili soruya ise, "CHP'yi yıpratmak isteyen bir lobi bulunduğunu, partide olmayan bir tartışmayı "mış" gibi göstermek isteyen bir yapının bulunduğu" yanıtını verdi.

  Özel, Meclis'te yaptığı açıklamada, cumhurbaşkanı adayı konusunda partinin Kemal Kılıçdaroğlu'na yetki verdiğini hatırlatarak, ittifak konusunda da "CHP'nin büyük bir uzlaşının, peşinde olduğunu" söyledi.

 6. İstanbul’da Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir milletvekilliği için istifa etti

  Mustafa Demir

  Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, AKP İstanbul Milletvekilliği aday adaylığı için istifa etti.

  Demir kararını belediye binasında düzenlediği basın toplantısıyla açıkladı.

  Mustafa Demir, 24 Haziran'da yapılacak seçimde milletvekili aday adayı olmak için başvuruda bulunacağını söyledi:

  Şu anda tüm aday adayı arkadaşlarımızın yaşayacağı gibi teamül yoklaması ve mülakatlar gibi bir dizi çalışma bizi bekliyor. Biz de bu süreç doğrultusunda çalışmalarımızı devam ettireceğiz. Beraber yol yürüdüğümüz teşkilat mensuplarımıza ve Fatihte yaşayan herkese teşekkür ediyorum.

  Demir 2001 yılında AKP İstanbul İl Kurucu üyesi olmuş, 2004’ten itibaren üç yerel seçim kazanarak 14 yıl boyunca Fatih’i yönetmişti.

 7. Gazi Üniversitesi’nin bölünmesini ve 'Hacı Bayram-ı Veli'ye dönüşmesini protesto eden öğrenciler gözaltına alındı

  Gazi gözaltılar

  Gazi Üniversitesi’nin bölünmesine yönelik planı protesto eden öğrencilerin bir kısmı polis tarafından gözaltına alındı.

  Ankara'da Gazi Üniversitesi Edebiyat Fakültesi'nde sloganlar, ıslıklar ve alkışlarla yürüyen öğrenciler, rektörlük önünde toplandı.

  Burada slogan atan öğrencilere polisler biber gazıyla müdahale etti. DHA’ya göre dört güvenlik görevlisi de bu sırada yaralandı.

  Özel güvenlerin bir kişinin kafasına yumruk attığı görülürken gözaltına alınan öğrenci sayısı henüz açıklanmadı.

  Gazi Üniversitesi ‘Hacı Bayram-ı Veli’ olacak

  TBMM Milli Eğitim Komisyonu’nda kabul edilen yeni yasa tasarısına göre bazı köklü üniversiteler bölünecek ve bunlardan 20 yeni üniversite oluşturulacak.

  Bu plana göre Gazi Üniversitesi’nin bazı fakülteleri de yeni kurulacak Hacı Bayram-ı Veli Üniversitesine bağlanacak.

  Bu fakülteler arasında Diş Hekimliği, Eczacılık, Hukuk, İktisadi ve İdari Bilimler, İletişim, Mimarlık, Mühendislik, Sağlık Bilimleri ve Tıp Fakülteleri ile Adalet Meslek ve Sağlık Meslek Yüksekokulları yer alıyor.

  Aynı yasayla bölünmesi planlanan İstanbul, Anadolu ve İnönü gibi üniversitelerde de öğrenciler bu yasayı protesto ediyor.

 8. Davutoğlu: Recep Tayyip Erdoğan hepimizin adayıdır

  Ahmet Davutoğlu

  Eski Başbakan ve Dışişleri Bakanı AK Parti Konya milletvekili Ahmet Davutoğlu Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, 24 Haziran seçimlerinde Milletvekili adayı olmayacağını belirterek, "Recep Tayyip Erdoğan hepimizin adayıdır" dedi.

  Ahmet Davutoğlu, Abdullah Gül ile bir araya gelmeleri üzerine "dedikodu üretildiğini" söyleyerek şöyle konuştu:

  Quote Message: Benim için insani ahlak önemlidir. Birlikte çalıştığım cumhurbaşkanları, selefim olan başbakanları benimle görüşme davetinde bulunduğunda bunu yerine getiririm. Kimsenin bunu sorgulamaya da hakkı yoktur, fikir beyan etmeye de hakkı yoktur. Bizler, devlet görevi üstlenenler her birimiz millet meseleleriyle ilgili bir araya gelir konuşuruz."
  Quote Message: AK Parti aidiyetim sürerken, AK Parti dışında herhangi bir siyasal hareket, organizasyon içinde bulunmadım, bulunmam. Bunu ad siyasi ahlakla bağdaştırmam. Eğer böyle bir şey yapacaksam AK Parti kimliğini bırakırım. Bu kimliği bırakmaya niyetim yok ve olmayacak. AK Parti'nin almış olduğu karar benim de karardır. Sayın Recep Tayyip Erdoğan hepimizin adayıdır."
 9. Akşener: Sayın Gül'ün adaylığından büyük mutluluk duyarım

  Meral Akşener

  İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Ankara'da düzenlenen programda yaptığı açıklamada, "Adaylığımı geriye almam mümkün değil" dedi.

  Ortak aday olarak ismi sıkça konuşulan Abdullah Gül ile ilgili sorulara da yanıt veren Akşener, "Sayın Gül'ün adaylığından büyük mutluluk duyarım. Gül, aday olduğu takdirde başarılar dilerim; ama 1 yıl evvel yola çıkmış ve her gittiği yerde adaylığını 100 bin imza üzerinden ilan etmiş bir kadın olarak adaylığımı geriye almam mümkün değil" dedi.

  Akşener, CHP'nin adayı ikinci tura kalırsa destek vereceklerini de açıkladı:

  Quote Message: Ben adayım, diğer partiler aday çıkarabilecek gibi görünüyor. Partiyi kurmadan ilan etmiştim. Bir kere daha huzurunuzda ilan ediyorum. Diyelim ki CHP'nin adayı ikinci tura kaldı, şüphesiz her türlü gücümüzle destekleyeceğiz"
 10. Son dakikaOlaylı derbiye ilişkin şüpheli 5 kişi tutuklama talebiyle mahkemeye sevkedildi

  Fenerbahçe-Beşiktaş arasında oynanan kupa karşılaşmasında çıkan olaylara ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında adliyeye gönderilen şüphelilerden 5'i tutuklama istemiyle mahkemeye sevk edildi.

  Doğan Haber Ajansı, mahkemeye sevk edilenler arasında Şenol Güneş'in yaralanmasına sebebiyet verdiği iddia edilen S.D.'nin de olduğunu bildirdi.

 11. Son dakikaYSK seçim takvimini açıkladı

  Yüksek Seçim Kurulu, seçim takvimini belirleyerek yayımlanması için Resmi Gazeteye gönderildi.

  Buna göre:

  Cumhurbaşkanlığı adaylık başvuruları 4 - 9 Mayıs tarihleri arasında teslim edilecek

  İttifak için son başvuru tarihi ise 6 Mayıs olarak belirlendi.

  Milletvekili liste teslimi için son tarih ise 21 Mayıs olarak açıklandı.

  Yurt dışında oy verme işlemleri ise 7 - 18 Haziran 2018 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

 12. NATO'nun Twitter hesabından Türkiye paylaşımı

  NATO'nun (Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü) kurumsal Twitter hesabından yapılan paylaşımda Deniz Astsubay Mert Çeltek ile bir dalış öncesi röportaja yer verdi.

  Paylaşımdaki mesajda ise "Mert aşağıda yukarıda olduğundan daha mutlu" denildi.

  Paylaşımda yer alan etiketler ise "BizNatoyuz" ve "Türkiye" olarak kullanıldı

  View more on twitter
 13. Son dakikaYSK: Bugün seçim takvimini yayımlayacağız

  Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Sadi Güven, Perşembe günü içinde seçim takvimini yayımlayacaklarını açıkladı.

  Anadolu Ajansı'nın açıklamalarına yer verdiği Güven, "Bugün mümkün olduğunca çabuk şekilde seçim takvimini yayımlayacağız. Hazırladığımız genelgeleri de yayımlamaya devam edeceğiz." dedi.

 14. Uluslararası Af Örgütü: OHAL Türkiye'de korku iklimi yarattı

  AF Örgütü

  Amnesty International (Uluslararası Af Örgütü) Perşembe günü yaptığı açıklama ile "Türk hükümetini toplum üzerinde korku iklimi yaratmakla ve insan hakları savunucularını işlerini yapamaz hale getirmekle" suçladı.

  Örgüt, ifade özgürlüğü ve adil yargılanma hakkının 15 Temmuz darbe girişiminden 5 gün sonra çıkarılan OHAL kanunu ile önemli ölçüde gerilediğini söyledi.

  Af Örgütü 1300'den fazla kurum ve kuruluşun önlemler kapsamında kapatıldığını vurguladı.

  140 bin kişinin işinden olduğu da açıklamada yer aldı.

 15. Başbakan Yıldırım: (Gül'ün adaylığı) Bir mühendislik projesiydi, patladı

  Binali Yıldırım

  İspanya ziyareti dönüşü uçakta gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtlayan Başbakan Binali Yıldırım, Abdullah Gül'ün adaylığıyla ilgili, "Bir mühendislik projesiydi, patladı, elde kaldı, başarısız oldu" dedi.

  Habertürk TV'den Veysi Ateş'in aktardığına göre Binali Yıldırım, Gül ve Erdoğan bir araya gelme ihtimalini ise "Bu tabii her iki ismin bileceği bir şeydir. Ben bu görüşmeye gerek olmadığı kanaatindeyim." şeklinde yanıtladı.

  Yıldırım, muhalefet cephesinin olası bir ortak adayına ilişkin soruyu ise "Ortak aday çıkaramayacaklar gibi duruyor. Muhalefet de çok ses var, bizde tek ses var." yanıtını verdi.

 16. MHP'de ilk başvuruyu Bahçeli yaptı: Ülkemiz için gayet iyi olacak

  Devlet Bahçeli

  Milliyetçi Hareket Partisi'nde (MHP) milletvekilliği aday adaylığı başvruları bugün başladı.

  İlk başvuruyu yapan MHP Lideri Devlet Bahçeli 'Nasıl bir süreç bizi bekliyor?' sorusuna 'Ülkemiz için gayet iyi olacak" yanıtını verdi.

  Bahçeli daha sonra, gülümseyerek "Bir partinin sloganına benzedi ama MHP bu seçimi çok önemsiyor. Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin ülkemiz için çok iyi olacağı kanaati ile seçimlere de çok iyi hazırlanıyor. İnşallah sonuç da hayırlara vesile olacaktır" dedi.

  Quote Message: YSK seçim takvimini açıklarsa bundan sonra siyasi partiler yoğun bir çalışma ortamına girecek. Biz de tüm hazırlıklarımızı yapıyoruz. Güzel bir seçim olacak inşallah. Bazı yerlerde miting yapacağız, bazı yerlerde kapalı salon toplantıları yapacağız. Biraz da geçmişte ihmal etmiş olduğumuz şekliyle medyayı değerlendirmek istiyoruz. Eğer onlar biraz kapı aralarlarsa"

  MHP'de milletvekilliği aday adaylığı süreci 3 Mayıs'ta sona erecek.

 17. Haydarpaşa Garı'nın kule restorasyonu tamamlandı

  Haydarpaşa Garı'nın kule restorasyonu

  İstanbul'un simgelerinden Haydarpaşa Garı'nda çıkan yangın sonrası başlatılan restorasyonda tarihi binanın iki kulesindeki çalışmalar tamamlandı.

  28 Kasım 2010 tarihinde çıkan yangın sonrası 2016 yılında başlayan restorasyonun geldiği son aşamayı Doğan Haber Ajansı görüntüledi.

  Restorasyon sırasında binanın çatıdan bodrum kata kadar bütün bölümleri elden geçiriliyor.

  Binada hasar gören vitray camların da aslına uygun olarak yenileceği açıklandı.

 18. Derbi soruşturması kapsamında 25 şüpheli adliyeye sevk edildi

  Derbi şüphelileri

  Fenerbahçe ile Beşiktaş arasında oynanan ve çıkan olaylar nedeniyle yarıda kalan Ziraat Türkiye Kupası yarı final rövanş maçı ile ilgili yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alınan şüphelilerden 25'i adliyeye sevk edildi.

  Gözaltına alınan şüphelilerden, aralarında Şenol Güneş'i yaraladığı belirtilen kişinin de bulunduğu 25 kişi işlemlerinin tamamlanması ardından Kartal'daki Anadolu Adalet Sarayı'na götürüldü.

  Doğan Haber Ajansı, çıkan olaylar sonrası "örgüt şüphesi" ile başlatılan soruşturma kapsamında 20 kişinin daha emniyetteki işlemlerinin sürdüğünü bildirdi. Kupa derbisinden çıkan olaylar siyasetin de gündemine yerleşmişti.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan olaylarla ilgili yaptığı açıklamada, "Bu futbol terörürün ötesinde bir kumpas da var. Tribünlerdeki terörü birileri organize etti" demişti.

  Türkiye Futbol Federasyonu, Çarşamba günü yaptığı açıklama ile 57. dakikada tatil edilen maçın, kaldığı yerden devam edilmesine karar verdi. Maç, 3 Mayıs Perşembe günü 57. dakikadan itibaren seyircisiz oynanacak.

 19. Türkiye'deki gelişmeleri aktardığımız canlı sayfamıza hoş geldiniz.