Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Canlı anlatım

time_stated_uk

 1. Erdoğan, 316 milletvekilinin imzasıyla AKP'nin Cumhurbaşkanı adayı

  Cumhurbaşkanı Erdoğan

  AKP, 316 milletvekilinin imzasıyla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı 24 Haziran'da yapılacak seçimlerde Cumhurbaşkanı adayı gösterdi.

 2. Kerestecioğlu: CHP'nin sol seçmenine yazık, Türkiye'de iki sağ ittifak yarışacak

  Filiz Kerestecioğlu

  HDP Grup Başkanvekili Filiz Kerestecioğlu, CHP, İYİ Parti, SP ve DP'nin milletvekilliği seçimlerinde ittifak yapması konusunda "Bu ittifak sağ bir ittifak olmaktan öteye geçmeyecektir. CHP'nin sol seçmenine de yazıktır. Türkiye'de iki sağ ittifak yarışacak." dedi.

  "Ortada sosyal demokrat bir parti var ama bu parti günlerdir hep topu İYİ Parti'ye atarak 'HDP'nin olmasını istemiyor' diyerek bir süreç yaşatmaya çalıştı" diyen Kerestecioğlu, "bugün aslında HDP'nin dışında bir ittifak kurmak istediklerinin görüldüğünü" söyledi.

  Kerestecioğlu " CHP'ye kimi çağırırlarsa çağırsınlar, isterse Che Guevara'nın kız kardeşine mesaj yollasınlar, yine bu ittifak sağ bir ittifak olmaktan öteye geçmeyecektir. Bu aynı zamanda CHP'nin sol seçmenine de yazıktır. Eğer bir parti gerçekten sosyal demokratsa, ittifak yapması gereken parti solda olan, özgürlükçü solu savunan partidir." diye konuştu.

  Quote Message: Siz 90'ların içişleri bakanıyla, işte Sivas'ta yaşananların şaibesi üzerinde olan kişilerle ittifak yapmayı tercih ediyorsanız o zaman siz sağ bir ittifakın içerisindesiniz. Şimdi, Türkiye'de iki sağ ittifak yarışacak. O zaman onlar oraya HDP buraya." from Filiz Kerestecioğlu HDP Grup Başkanvekili
  Filiz KerestecioğluHDP Grup Başkanvekili
 3. Cerrahpaşalı akademisyenlerden üniversitenin bölünmesine karşı ilan

  İstanbul Üniversitesi'nin bölünmesini öngören yasa tasarısının bugün TBMM Genel Kurulu'nda görüşülmesi öncesinde, bölünmeye karşı çıkan Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nden akademisyenler Hürriyet gazetesine tam sayfa bir ilan verdi.

  İlanda, "Öğrenci sayısı ve büyüklüğü üniversitemizin bölünmesi için gerekçe österilmektedir. Bu gerekçe temelinde zorunlu bir bölünme olacaksa dahi bu bölünmenin; dünyadaki diğer örneklerinde olduğu gibi İstanbul Üniversitesi adı altında üniversitenin ortak kültür ve tarih mirasını paylaşan ancak idari olarak iki farklı kurum statüsünde yapılandırılması ile mümkün olacağı kanaatindeyiz" denildi.

  Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, TBMM üyeleri ve kamuoyuna seslenilen ilanda, "Yürüttüğümüz çalışma her türlü ideoloji ve siyasi görüşten uzaktır" ifadeleri de yer aldı.

  Cerrahpayalı akademisyenlerin ilanı
 4. Tahkim Kurulu'ndan Beşiktaş'ın itiraz talebine ret

  derbi

  Türkiye Futbol Federasyonu Tahkim Kurulu, Fenerbahçe- Beşiktaş maçında yaşanan şiddet olaylarısonrası derbinin devamına ilişkin kararına Beşiktaş'ın itiraz talebini reddetti.

  Tahkim Kurulu Beşiktaş'ın başvurusundaki tüm taleplerin oy birliği ile reddine ve duruşma talebinin reddine karar verdi.

 5. 5 Kürt partisi seçim sürecinde birlikte hareket edecek

  Hatice Kamer

  BBC Türkçe

  Diyarbakır'da yapılan ortak açıklama
  Image caption: Diyarbakır'da yapılan ortak açıklama

  Kürdistan Demokratlar Platformu (KDP), Kürdistan İslam Hareketi (Azadi Hareketi), Kürdistan Özgürlük Partisi (PAK), Kürdistan Sosyalist Partisi (PSK) ve Türkiye Kürdistan Demokrat Partisi (PDK-T) 24 Haziran'da yapılacak olan seçimlerde birlikte hareket etme ve çalışma kararı aldı.

  Diyarbakır'da yapılan ortak açıklamada "Kürdistan halkının, Kürt milletinin kendi geleceğini belirleme hakkını savunan ve bu uğurda mücadele eden parti ve hareketler olarak, Kürdistani Seçim İttifakı için aşağıda belirtilen temel siyasal prensipleri kabul eden en geniş kesimlerle seçim ittifakı yapmak üzere çalışmalara başladığımızı halkımızla paylaşmak istiyoruz" denildi.

  Ortak açıklamada dile getirilen temel siyasal prensipler arasında; "Savaşa, askeri operasyonlara, OHAL’e karşı çıkarak, Kürt ve Kürdistan sorununun barışçıl çözümü için tüm tarafların muhatap olarak alındığı bir diyalog sürecinden yana olmak" da bulunuyor.

  Halkların Demokratik Partisi'nden (HDP) ise henüz bu konuda bir açıklama yapılmadı.

  .

 6. Elitaş: Abdüllatif Şener'in adaylığı, bizi değil CHP'lileri çıldırtır

  Mustafa Elitaş

  AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, CHP’nin cumhurbaşkanı adaylığı için kulislerde bakan Abdüllatif Şener’in adının geçmesini Bu bizi değil CHP’lileri çıldırtır” dedi.

  Hürriyet'in haberine göre Elitaş, Meclis’te sohbet ettiği gazetecilerin, Şener’in adaylığını anımsatarak, CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel'in sözlerini hatırlatıp, "Sizi çıldırtır mı?” diye sormaları üzerine "Bizi değil ama CHP'lileri çıldırtır. Çılgın CHP’liler harekete geçebilir." yanıtını verdi.

 7. CHP Genel Başkan Yardımcısı Torun: Cumhurbaşkanı adayımızın partimizden olacağını düşünüyorum

  Seyit Torun

  CHP Genel Başkan YardımcısıSeyit Torun, cumhurbaşkanı adaylarının partiden bir isim olacağını tahmin ettiğini söyledi.

  Anadolu Ajansı'na konuşan Torun CHP'nin cumhurbaşkanı adayının kim olacağı sorusuna "Ben bu yönde ancak tahminimi söyleyebilirim. Cumhurbaşkanı adayımızın bir partilimizin olacağını düşünüyorum." dedi. Torun ayrıca, "herkesin kabul edeceği, 'Evet bununla bu süreç tamamlanır' diyeceği bir adaylarının olacağını" söyledi.

  Seçimlerin "kesinlikle ikinci tura kalacağını" savunan Torun, partilerine milletvekili aday adaylığı başvuruların ise devam ettiğini belirtti.

 8. Maliye Bakanı Ağbal: S&P'nin Türkiye kararında zamanlama ilginç

  Naci Ağbal

  Maliye Bakanı Naci Ağbal, Standard & Poors'un Türkiye'nin kredi notunu indirme kararını "zamanlaması ilginç" diyerek yorumladı.

  Ağbal "Zamanlaması ilginç. Türkiye bir seçime gidiyor. Bu ortamda bile Merkez Bankası para politikası alanında bir karar almış. Burada raporun içinde olan tereddütlerle ilgili konular tartışılabilir. Bu açıklama politik saiklerle yapıldığı izlenimi veriyor. Burada ciddi bir kredibilite kaybı söz konusu." dedi.

 9. Meral Akşener, YSK'ya cumhurbaşkanlığı adaylığı başvurusunu yaptı

  Meral Aksemer

  İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, 24 Haziran seçimlerinde cumhurbaşkanı adaylığı başvurusunu yapmak üzere parti yetkilileriyle YSK'ye gitti.

  Akşener, başvurusunun ardından yaptığı açıklamada, 100 bin imzayla aday olmak için YSK'ye müracaat ettiğini belirtti ve "Allah hayırlı etsin, Allah tamamına erdirsin. Hepimize, milletimize, bizlere hayırlı olsun. Türkiye iyi olacak." dedi.

 10. YSK Başkanı Güven: Türkiye'de hiçbir vatandaşın mükerrer kaydı yok

  Sadi Güven

  Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Sadi Güven, yurt dışındaki oy kullanma işlemiyle ilgili olarak gazetecilere yaptığı açıklamada "Şartları olan yurt dışında seçim yaptığımız 63 ülkede 123 temsilcilikte kaydı bulunan her vatandaş oyunu kullanabilir. Bu Almanya’daki görevli de olabilir. Herkes ancak bir kez oyunu kullanabilir. Mükerrer kayıtmış gibi algılanmasına hiç gerek yok." dedi.

  Güven ayrıca "Türkiye seçim kütüklerinde hiçbir vatandaşımızın mükerrer kaydı yok." diye konuştu.

  Yurt dışında görev yapan askerlerin oy kullanmasıyla ilgili de bilgi veren Güven, yurt dışında görev yapan erlerin oy kullanamadığını söyledi.

 11. Başbakan Yardımcısı Bozdağ: Bu ittifak Necmettin Erbakan Hoca'nın kemiklerini sızlatmıştır

  Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, 4 partinin ittifak kararının açıklanması ile ilgili, "Hani zoraki nikah derler ya zoraki nikah gibi zoraki bir ittifak görüyoruz." değerlendirmesini yaptı.

  Bozdağ, CHP ve Saadet Partisi'nin aynı ittifakta yer almasına ilişkin ise "Eminim ki bu ittifak merhum Necmettin Erbakan Hoca'nın kemiklerini sızlatmıştır. Çünkü Erbakan Hoca'nın temsil ettiği bütün değerlerin düşmanıdır CHP." yorumunu yaptı.

  Bozdağ şunları kaydetti:

  Quote Message: Bunları motive eden, bir araya getiren şey esasında Türkiye'nin çıkarları, geleceği, yapılacak işler falan değil, Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan karşıtlığıdır. Buna esasında şöyle demek lazım, 'Recep Tayyip Erdoğan karşıtları ittifakı, öfkeliler ittifakı.' Cumhurbaşkanımıza karşı öfkesi olanlar bir araya geldiler."
  Bekir Bozdağ
  Quote Message: Cumhurbaşkanı seçiminde artık netice alamayacağımız anlaşıldı, bari parlamentoda hatırı sayılır bir çoğunluk elde edelim de cumhurbaşkanının yukarıda elini ayağını bağlı tutalım' diye Türkiye'nin önünü kesme ittifakı bu noktada. Onun için bunların Cumhurbaşkanımıza karşı olan nefretleri, kinleri akıllarını başından almış, ne yaptıklarını pek bilmiyorlar."
 12. Bahçeli: Dört partinin ittifakı hayırlı uğurlu olsun

  Devlet Bahçeli

  Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli, CHP, Saadet Partisi, İYİ Parti ve Demokrat Parti'den oluşan ittifaka ilişkin, "Hayırlı uğurlu olsun. Dört, beş partinin bir araya gelmesi, seçimlerin de böyle bir güçlü yapıyla, bir yarış içerisinde olması, ülkemiz için de faydalı olacak diye düşünüyoruz." değerlendirmesini yaptı.

  Bahçeli, MHP'nin Meclis'teki grubunun Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın adaylığı konusunda grup kararı alacağını da açıkladı.

 13. Türkiye'deki gelişmeleri aktardığımız canlı sayfamıza hoş geldiniz.

  Türkiye'deki gelişmeleri aktardığımız canlı sayfamıza hoş geldiniz.