Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Canlı anlatım

Yazan Berza Şimşek

time_stated_uk

 1. Post update

  Türkiye'deki gelişmeleri aktardığımız canlı anlatım sayfamızın sonuna geldik. Yeniden görüşmek dileğiyle...

 2. LGS sistemine Twitter'da '#lgs2018' etiketi altında tepki

  Liseye Geçiş Sınavı sonuçlarının açıklanmasının ardından, Twitter'da '#lgs2018' etiketi altında vatandaşlar ve eğitim konusunda çalışma yürüten platformlar sisteme yönelik tepkilerini gösteriyor.

  Sınava giren bazı çocuklarsa, puanları ve yüzdelik dilimleri ile hangi okula gireceklerini anlamamaktan şikayetçi.

  View more on twitter
  View more on twitter
  View more on twitter
 3. Bahçeli: Tuzak bozulmuş komplo püskürtülmüştür

  Devlet Bahçeli

  MHP lideri Devlet Bahçeli, CNNTÜRK'ün haberine göre, bir grup gazeteci ile sohbeti sırasında, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin "etkin, verimli, istikrarlı ve kalıcı bir şekilde tüm kurum ve kurallarıyla yerleşmesi için elimizden gelen çabayı göstereceğiz" açıklamasında bulundu.

  Bahçeli, seçim sonuçlarıyla ilgili de şu değerlendimeyi yaptı:

  Quote Message: MHP’nin 24 Haziran cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği genel seçimleri kapsamında 2 stratejisi vardı. Birinci stratejimiz, partimizin TBMM’de denge ve denetleme görevini ifade edebilmesi amacıyla güçlü bir grup kurmasıydı. İkinci stratejimiz Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın cumhurbaşkanı seçilmesiydi. Çok şükür iki stratejik hedefimiz de gerçekleşmiştir. Tuzak bozulmuş komplo püskürtülmüştür. MHP 24 Haziran seçimlerinden tarihi bir başarıyla ve alının akıyla çıkmıştır." from Devlet Bahçeli MHP Genel Başkanı
  Devlet BahçeliMHP Genel Başkanı
 4. Trump'tan Erdoğan'a 'tebrik' telefonu

  Erdoğan Trump

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump arasındaki telefon görüşmesine ilişkin Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan açıklamada, "ABD Başkanı Sayın Trump, 24 Haziran’daki seçim zaferinden dolayı Sayın Cumhurbaşkanımıza tebriklerini ve başarı dileklerini iletmiştir" dendi.

  Açıklama şu şekilde devam etti:

  Quote Message: İki lider, Türkiye ve ABD arasındaki stratejik ortaklığa dikkati çekerek, önümüzdeki dönemde başta savunma ve askeri ilişkiler olmak üzere ikili işbirliğinin her alanda geliştirilmesi hususunda ortak kararlılıklarını teyit etmişlerdir. Görüşmede, Münbiç konusundaki ortak yol haritasının uygulanması ve terörle mücadele konularında birlikte çalışmaya devam edilmesinin önemi de vurgulanmıştır."
 5. LGS sonuçları açıklandı

  Liselere geçiş sınavının sonuçları açıklandı.

  Milli Eğitim Bakanlığı sınavla öğrenci alacak ortaöğretim kurumlarına ilişkin merkezi sınav sonuçlarına www.meb.gov.tr internet adresinden ulaşılabileceğini duyurdu.

  AA'nın haberine göre, sınava başvuran 1 milyon 9 bin 260 öğrenciden 971 bin 657’si sınava girdi. 112 öğrenciye evde, 4 öğrenciye ise hastanede sınav hizmeti verildi.

  Habere göre, daha önce sınavla öğrenci alacak okullara ilişkin yayımlanan kılavuzda Türkiye genelinde 303'ü fen lisesi, 297'si imam hatip lisesi, 228'i Anadolu lisesi, 89'u sosyal bilimler lisesi, 26'sı mesleki ve teknik Anadolu lisesi olmak üzere 943 proje okulu ile alan bazlı program uygulayan 423 mesleki ve teknik lise olmak üzere toplam 1366 ortaöğretim kurumu merkezi sınavla öğrenci alacak.

  Sınavla öğrenci alacak liselerin kontenjanı 126 bin 510 olarak belirlenmişti.

  Lise
 6. İHD ve TİHV'den 'işkence' açıklaması: OHAL döneminde belirgin bir şekilde arttı

  İşkence

  İnsan Hakları Derneği (İHD) ve Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) tarafından, “26 Haziran İşkenceye Karşı Mücadele ve İşkence Görenlerle Dayanışma Günü” gerekçesiyle yapılan açıklamada, “2015’in Temmuz ayında yeniden başlayan çatışma ortamında Güneydoğu ve Doğu Anadolu’da ve askeri darbe girişiminin bastırılma gerekçesiyle halen sürmekte olan OHAL sürecinde işkence ve diğer kötü muamele uygulamalarında belirgin bir artış söz konusudur” denildi.

  Açıklamada, 2017 yılında 616 kişinin TİHV’e işkence ve diğer kötü muameleye maruz kaldıkları gerekçesiyle başvurduğu bildirildi.

  İnsan Hakları Derneği’ne yapılan başvuru ve araştırmalar sonucunda 2017 yılında gözaltında ve gözaltı dışında 133’ü çocuk olmak üzere 5268 kişinin işkence ve kötü muameleye uğradığının tespit edildiği belirtilen açıklamada, zorla kaybetme örneklerinin yeniden yaşandığı, halen 8 kişinin akıbetinin bilinmediği kaydedildi.

  Açıklama şöyle:

  Quote Message: Ülkemizde yaşanılan otoriter baskıcı süreç 20 Temmuz 2016 tarihinde ilan edilen OHAL ile birlikte temel hak ve özgürlüklerin kısıtlanmasının ötesinde, hiçbir zaman, hiç bir koşulda sınırlandırılamayacak, temel çekirdek hakların yok sayıldığı, pervasızca askıya alındığı bir döneme girmiştir. OHAL’in gerekçesi olarak darbe teşebbüsünde bulunanlar ile mücadele etmek ifade edilmesine karşın, bugün gelinen noktada çıkarılan KHK’lar ile yurttaşlar “haklara sahip olma hakkından” mahrum bırakılmış, yani yurttaş olma hakkından yoksun kılınmıştır. OHAL, tüm toplum üzerinden ağır bir baskı aracı haline gelmiştir."
 7. CHP'nin Ankara'daki Genel Merkezi önünde bir grup kişi oturma eylemi başlattı

  Sosyal medyada #Saat20deCHPönüne etiketiyle başlayan çağrı üzerine CHP'nin Ankara Genel Merkezi'nin önünde bir grup kişi protesto amacıyla toplandı.

  Sosyal medyada CHP merkezi yönetimine ve CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'na tepki amacıyla her şehirdeki parti teşkilatının önünde akşam saat 20:00'de toplanma çağrısı yapılıyor.

  Ankara'daki genel merkez önünde ise bir grup kişi oturma eylemi düzenliyor.

  Eylemin CHP Denizli Gençlik Örgütü tarafından başlatıldığı aktarıldı.

  View more on twitter
  View more on twitter
 8. Bugün Dünya Uyuşturucu ile Mücadele Günü

  Bugün Dünya Uyuşturucu ile Mücadele Günü.

  BBC Türkçe'den Efe Öç, Adsız Narkotik Türkiye üyelerinin kapalı bir iyileşme toplantısını ilk kez BBC Türkçe için görüntülemişti.

  View more on twitter
 9. Kılıçdaroğlu: Dünün tek adamı bugünün topal ördeğidir

  Kılıçdaroğlu

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ankara Genel Merkez’deki Merkez Yönetim Kurulu toplantısının ardından düzenlediği basın toplantısında, AKP'ye bu seçimlerde yüzde 7 oranında oy kaybettirdiklerini söyleyerek, "Dünün tek adamı bugünün topal ördeğidir" dedi.

  Seçimlerde “bütün baskılara, şantajlara, tehditlere rağmen” görev yaptıklarını söylediği CHP’lileri tebrik eden Kılıçdaroğlu şöyle konuştu:

  “Bütün bu baskılara rağmen CHP önemli bir görev yaptı. CHP’nin hangi koşullarda bir zoru gerçekleştirdiğini bütün dünyanın bilmesini isterim. Sıradan bir başarı değildir. OHAL’e rağmen, devletin bütün imkanlarına rağmen, bütün gazetelere rağmen, bütün baskılara rağmen AKP'nin oyunu 7 puan indirdiler. 49 buçuk olan oyları 42 buçuğa düştü. Ben bu yüzden arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.”

  'Demokrasiye inanmayan bir insan tebrik edilemez'

  Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı tebrik edip etmeyeceğine ilişkin bir soru üzerine Kılıçdaroğlu şu yanıtı verdi:

  "Demokrasiye inanmayan bir insan tebrik edilemez. Yasama, yürütme, yargıyı kendine bağlayan tebrik edilemez. Tek adam rejimini savunan tebrik edilemez. Nesini tebrik edeceğiz."

  'Seçimde değil, demokraside hile var'

  Kılıçdaroğlu seçimde hile olup olmadığına ilişkin bir soruyu da şöyle yanıtladı:

  "Seçim sonuçlarında her şey olabilir. Bütün sandıkların güvenliğini sağlamak için örgütler partiler, gönüllüler ordusuyla çalıştık. Demokraside hile var, seçimde değil. Eşit şartlarda yarışmadık."

  'Koltuk sevdası olanların bu partide işi yoktur'

  Bir gazetecinin AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Sözcüsü Mahir Ünal'ın Muharrem İnce için "CHP'nin doğal lideri haline gelmiştir" sözlerine ilişkin sorusunu da yanıtlayan Kılıçdaroğlu şu ifadeleri kullandı:

  "Muharrem Bey’in CHP’den fazla oy almasını öteden beri savunduk. Neden Muharrem Bey parti rozetini çıkarttı, bayrak rozetini taktı? Dolayısıyla biz Muharrem Bey’in bütün çalışmalarında katkı verdik ve performansını yerinde ve doğru bulduk. Ama kendisinin de ifade ettiği gibi oyun daha fazla olması lazımdı. 9 ay sonra yerel seçimler var. Çok daha güçlü bir sonuç elde edeceğiz. Bütün veriler bunu gösteriyor. Koltuk sevdası olanların bu partide işi yoktur. Bu partiye gelecek her kişinin ortak hedefleri olmak zorundadır. Demokrasi gibi, kadın erkek eşitliği gibi, yargı bağımsızlığı gibi…"

 10. Meral Akşener: Alınan sonuç bir kazanımdır, Sayın İnce'nin sözlerine katılmıyorum

  Akşener

  İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, seçimden sonra ilk kez kameraların karşısına geçti.

  Seçim sürecinde çok adaylı sisteminin önünü açarak demokrasiye nefes aldırdıklarını söyleyen Akşener, "Alınan sonuç bir kazanımdır. Bugün daha güçlüyüz, artık TBMM'de miletvekillerimiz var. Grubumuzla birlikte, daha görünür, daha etkili bir mücadele vermekte kararlıyız" dedi.

  Muharrem İnce'nin "Diğer partilerin daha fazla oy alması sonucu ikinci tura kalmayı bekliyordum" sözleriyle ilgili soruya da, Akşener şu yanıtı verdi:

  "Yüz yıllık Cumhuriyet Halk Partisi yüzde 22 oy aldı. 50 yıllık Milliyetçi Hareket Partisi yüzde 11 oy aldı. Ciddi paralarla kampanya yürüten AK Parti yüzde 41 oy aldı. HDP yüzde 11 oy aldı. Emeklilerin emekli parası, gönüllülerin harçlıklarıyla kurulan İYİ Parti yüzde 10 aldı. İnce'nin fikrine katılmıyorum."

  'İnfial yaratmaması için YSK önüne gitmedim'

  Akşener seçim sonuçlarını gece geç saatlere kadar diğer partililer ile birlikte izlediğini belirterek, “O gece Sayın İnce ve CHP temsilcileri Sayın Erdoğan'ın kazandığını ifade ettiler. Ben de bir infial yaratılmasını istemediğim için YSK önüne gitmedim” dedi.

  'Sorumun karşılığında 1 milyon TL'lik dava açıldı'

  Akşener, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın damadı ve Enerji Bakanı Berat Albayrak’ın seçimlerle ilgili Anadolu Ajansı’na talimat verdiği yönündeki tweet’iyle ilgili de, "AA'ya Bakan Albayrak'ın talimat verdiği konusunda bir duyum aldığımı soru olarak sordum. O bir soruydu. Sorunun karşılığında ise 1 milyon TL'lik dava açıldı. Ne olacağını göreceğiz" dedi.

  Akşener’in tweet’i ve Albayrak'ın yanıtı şöyleydi:

  View more on twitter
  View more on twitter
 11. AKP Sözcüsü Ünal: Muharrem İnce CHP'nin doğal lideri haline gelmiştir

  Mahir Ünal

  AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Sözcüsü Mahir Ünal, gündemle ilgili yaptığı açıklamalar sırasında, CHP'nin 24 Haziran seçimlerindeki cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce'nin yüzde 30 oranında oy alması konusundaki bir soruyu yanıtladı.

  Ünal, İnce için "CHP'nin doğal lideri haline gelmiştir" dedi.

  TRT Haber’de katıldığı bir programda soruları yanıtlayan Ünal’ın açıklamasından satır başları şöyle:

  • "Son derece net, esnek, sorun çözme ve karar verme mekanizmaları iyi ilerleyen bir sisteme geçiyoruz. Artık siyasi dengeler, il dengelerinden ziyade o bakanlığın 2023 hedefleri, risk alacak üst düzey bürokrasi. Eski sistemde bürokrat risk almıyordu. Yeni sistemde risk alıyor. Çünkü cumhurbaşkanı ile gelecek onunla gidecek. İş dünyasından, kültür ve spor dünyasından olabilir. Yurt dışında yaşamış, dünyayı ve Türkiye'yi çok iyi bilen kişiler olabilir. Devlet yönetiminin siyasal dengelerinin dışında tamamen bir yönetim organizasyon mantığında oluşturulması önemli."
  • "HDP metropollerden gelen oylarla barajı aştı. CHP, HDP'nin barajı geçmesi için İYİ Parti'ye verdiği desteğe benzer bir desteği verdiğini gördük."
  • "Sayın Muharrem İnce'nin kendi partisinin çok üstünde bir oy alması, Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'nun parti liderliğini tartışmalı hale getirmiştir. Muharrem İnce 40 yılın sonunda yüzde 30 psikolojik barajını aşmış bir cumhurbaşkanı adayı olarak şu anda CHP'nin doğal lideri haline gelmiştir."
 12. MHP iftira ile suçladığı isimlerin listesini yayımladı: 'Yaptıklarınızı hiç unutmayacağız'

  MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, 'Teşekkür' başlığıyla yayımladığı bir mesajla, aralarında gazeteci, yazar, akademisyen ve anket şirketi sahiplerinin olduğu bazı kişileri partiye iftira atmakla suçladı.

  MHP'ye yakınlığıyla bilinen Bengü Türk TV’de ve bazı gazetelerde yer alan listede, “Aşağıdaki isimleri yazılmış zevat-ı muteber (!) aylar süren yoğun ve yorucu bir iftira kampanyasından yüzlerinin akıyla çıktılar (!). Allah var ya, partimizi yılmadan kötülediler. Yüksünmeden ithamlarını sıraladılar. Yorulmaksızın MHP husumetini derinleştirdiler. Kendilerine çok şey borçluyuz (!). Yaptıklarını, yazdıklarını, yıktıklarını, yorumlarını hiç unutmayacağız” ifadeleri kullanıldı.

  Ardından isimler listelendi.

  Listede ismi olan bazı kişiler ise Devlet Bahçeli'ye sosyal medya üzerinden tepki gösterdi. Gazeteciler Sendikası da Twitter üzerinden "Bahçeli'nin eleştirilere cevap verme hakkı vardır, ancak iftira kampanyası suçlaması çizgiyi aşmaktadır" dendi.

  View more on twitter
  View more on twitter
  View more on twitter
 13. MHP'den OHAL açıklaması: 'Biraz daha devam etmesi gerekir'

  Mustafa Kalaycı

  MHP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Kalaycı, partilerine göre olağanüstü halin devam etmesi gerektiğini kaydetti.

  CNNTÜRK'te katıldığı bir programda soruları yanıtlayan Kalaycı, buna gerekçe olarak Fethullah Gülen yapılanmasından kaynaklı tehdidin bulunmasını ve Kandil'e yönelik operasyonun sürmesini gösterdi.

  "OHAL'in biraz daha devam etmesi gerekir gibi görünüyor" diye konuştu.

  'Bakanlık pazarlığı olmaz'

  Kalaycı, TBMM Başkanlığı seçimi için MHP’nin kendi adayını belirleyeceğini de belirterek, AKP ile bu konuda karşılıklı görüşme de yapılabileceğini kaydetti.

  Kabineye MHP’li bir ismin girip girmeyeceği sorusuna karşılık da Kalaycı, “Kabinede bakanlık pazarlığı asla olamaz, ilkelerimize aykırı. Bu konuda tasarruf tamamen Cumhurbaşkanında, böyle bir tasarrufu olursa birşey diyemeyiz” dedi.

 14. Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında bugün yeni sisteme geçiş toplantısı yapılacak

  Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçiş süreciyle ilgili, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında bugün İstanbul’da değerlendirme toplantısı yapılacak.

  Tarabya'daki Huber Köşkü'nde TSİ 12.00'de başlayacak değerlendirme toplantısına Başbakan Binali Yıldırım, bazı bakanlar ve bazı bürokratlar katılacak.

  Erdoğan
 15. CHP Merkez Yönetim Kurulu toplandı, Kılıçdaroğlu toplantı sonrası açıklama yapacak

  Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Merkez Yönetim Kurulu, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında CHP Genel Merkezi'nde toplandı.

  Kılıçdaroğlu'nun toplantı sonrası TSİ 14.00'te açıklama yapması bekleniyor.

  Toplantının ana gündem maddesi, 24 Haziran cumhurbaşkanı ve milletvekili seçimleri ve sonuçları.

  CHP

  CHP seçim sonrası yönünü nereye çevirecek?

  İnteraktif: Karşılaştırmalı seçim 2018 sonuçları

 16. Meteoroloji'den Trakya'da kuvvetli yağış uyarısı

  Meteoroloji Genel Müdürlüğü, bugün Tekirdağ, Edirne ve Kırklareli çevrelerinde beklenen sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışların, öğle saatlerinden sonra yer yer çok kuvvetli olmasının beklendiğini duyurdu; ani sel, su baskını, yıldırım ve dolu riskine karşı uyardı.

  Çarşamba günü İstanbul başta olmak üzere Marmara’nın batısı ve Kıyı Ege’de yer yer çok kuvvetli yağış olacağı açıklandı.

  Yağışların hafta sonuna kadar Trakya, Marmara, Kıyı Ege ve Batı Karadeniz'de etkili olacağı kaydedildi.

  İstanbullular alarmda

  Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün bu uyarısı İstanbulluları alarma geçirdi.

  İstanbul'da geçen yıl 27 Temmuz'da meydana gelen ve yaklaşık 20-25 dakika süren şiddetli dolu yağışın çok sayıda araçta ciddi hasarlar oluşturması nedeniyle, bu yıl sürücüler önlemlerini almaya çalışıyor.

  Kimisi araçlarını balonlu naylon ile kapladıktan sonra ön ve arka camlarının üzerine paspas ve strafor koydu. Sokaklar halı, kilim ve kartonlar, hatta güneşliklerle örtülü araçlarla doldu. İstanbul’daki kapalı otoparklarda da yoğunluk yaşanıyor. Bu nedenle bazı sürücüler de arabalarını varyant altlarına park etti.

  Araç
  Araç
  Araç
  Araç
 17. Sahil Güvenlik ve Deniz Kuvvetleri'nde 30 kişi hakkında gözaltı kararı

  Arşiv polis

  Fethullah Gülen yapılanması ile ilgili bir soruşturma kapsamında Sahil Güvenlik ve Deniz Kuvvetleri komutanlıklarında aralarında muvazzaf askerlerin de olduğu 30 kişi hakkında gözaltı kararı verildi.

  Anadolu Ajansı'ndaki haberde gözaltı kararı verilenler arasında Sahil Güvenlik Komutanlığı Özel Kalem Müdürü olarak görev yapan bir binbaşının da yer aldığı bildirildi.