Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Canlı anlatım

time_stated_uk

 1. Canlı anlatımımızın sonuna geldik

  Türkiye'de gün boyunca yaşananları aktardığımız canlı anlatımımızın sonuna geldik.

  Takip ettiğiniz için teşekkür ederiz.

 2. Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak İngiltere Maliye Bakanı Hammond ile görüştü

  İngiltere Maliye Bakanı Philip Hammond ile Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak el sıkışıyor

  Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Londra'da İngiltere Maliye Bakanı Philip Hammond ile bir araya geldi.

  Taraflar görüşmeye dair henüz bir açıklamada bulunmadı.

  Bakan Albayrak dün akşam Reuters'a verdiği mülakatta gelinen noktada enflasyonla topyekün mücadele gerektiğini, Türkiye'nin IMF'ye başvurma planının ise olmadığını söylemişti.

 3. Katar ile Ticaret ve Ekonomik Ortaklık Anlaşması yarın imzalanıyor

  Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan
  Image caption: Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan

  Ticaret Bakanlığı, Türkiye ile Katar'ın anlaşmaya vardığı Ticaret ve Ekonomik Ortaklık Anlaşması’nın yarın taraflar tarafından imzalanacağını duyurdu.

  Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ile onun davetlisi olarak Türkiye'yi ziyaret edecek olan Katar Ekonomi ve Ticaret Bakanı Ahmed bin Muhammed bin Cassim el-Sani, yarın Ticaret ve Ekonomik Ortaklık Anlaşmasını paraflamak üzere bir araya gelecek.

  Anlaşma ile başta perol ürünleri ve doğalgazın ucuza temini ile hedeleniyor.

  Açıklamaya göre anlaşma telekomünikasyon ve mali hizmetleri de kapsıyor.

  Bakanlık anlaşmayla 'Türkiye'nin cari açığının daraltılması, ülkeye Katar sermayesinin çekilmesi konusunda ciddi bir atılım sağlanacağını' belirtti.

  Reuters haberi "Türkiye enerji maliyetini düşürmek üzere Katar'la anlaşma imzalıyor" başlığıyla duyurdu.

 4. CHP'den yerel seçimlerde ittifak açıklaması: Gündemimizde yok

  CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Sözcüsü Faik Öztrak

  Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Sözcüsü Faik Öztrak, bugün toplanan Merkez Yürütme Kurulu toplantısı sonrası yaptığı basın toplantısında yerel seçimlerde ittifak yapmayacaklarını belirtti.

  Öztrak "Cumhur cephesinin ne yapacağını bilmiyorum ama bizim CHP olarak bir iddiamız var. Belediyeciliği biz biliriz. Bu nedenle de biz bu seçimlere tabanda mutabakatı sağlayacak, bundan önceki seçimlerde Adalet ve Kalkınma Partisi'ne oy vermiş, Milliyetçi Hareket Partisi'ne oy vermiş, diğer partilere oy vermiş seçmenlerinde oyunu alabilecek, en yüksek oyu alacak, millete yapacağı hizmetlerin en üst seviyede olacağa halkın belediye başkanları ile çıkacağız. Yarım ağızla söylediğimi düşünen basın mensupları, dudaklarımı okusun. Gündemimizde kesinlikle ittifak yok" dedi.

  Yerel seçimlerin 31 Mart 2019'da yapılması planlanıyor.

 5. TBB Başkanı Feyzioğlu: Kürsüde siyaset yapan hâkim ve savcı istemiyoruz

  Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu

  Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu, yeni adli yılın açılışı nedeniyle düzenlediği basın toplantısında, "Kürsüde siyaset yapan hâkim ve savcı istemiyoruz" dedi.

  TBB'de düzenlenen toplantıya çok sayıda baro başkanı ve avukat katıldı.

  Feyzioğlu'nun konuşmasından satırbaşları şöyle:

  "Yargının bağımsızlığının ve tarafsızlığının anayasal güvenceye kavuşturulması gerektiğini söylüyoruz. Bunu, ülkemizin bekası adına yapıyoruz."

  "Mevcut anayasal düzenlemede, aynı zamanda bir siyasi partinin genel başkanı olan Cumhurbaşkanının, yargının bağımsızlığını ve tarafsızlığını sağlamakla görevli olan Hâkimler ve Savcılar Kurulu’nun üyelerinin önemli bir kısmını tek başına, kalan kısmını da TBMM aracılığıyla ataması, maalesef yargıyı siyasetin etkisine açmış durumdadır."

  Yargıya duyulan güvenin yüzde 20’ler seviyesine düştüğünü belirten Feyzioğlu, "Türkiye Barolar Birliği hiçbir zaman, hiçbir siyasi partinin arka ya da ön bahçesi olmamıştır, olmayacaktır. Bizim bu tehlikeyi Türk Milleti’nin bilgisine sunmamız, asla bir parti siyaseti olarak düşünülemez" dedi.

 6. Mersin'de bir evde 3'ü çocuk 5 kişinin cesedi bulundu

  Evin çevresinde polis kordonu ve ambulans

  Mersin'in Akdeniz ilçesi Gündoğdu Mahallesi'nde ihbar üzerine tek katlı müstakil bir eve giden polis, 3'ü çocuk 5 kişinin cesedi ile karşılaştı.

  Olay yerine çok sayıda polis ve sağlık ekibi sevk edildi. Çevresi polis kordonuna alınan evde inceleme sürüyor.

  Yapılan ilk incelemede, tabancayla vuruldukları belirlenen 5 kişinin, Mehmet Kaya, eşi Zehra Kaya, çocukları Onurcan, Esmanur ve Rabia Kaya olduğu belirlendi.DHA, Mehmet Kaya'nın, eşi ve çocuklarını öldürdükten sonra aynı silahla intihar etttiği ihtimali üzerinde durulduğunu belirtti.

 7. Çiftlik Bank'ın firari kurucusu Mehmet Aydın'ın yeni görüntüleri ortaya çıktı

  Mehmet Aydın ile bir kadın

  Kurduğu sanal Çiftlik Bank ile onbinlerce kişiyi dolandıran firari Mehmet Aydın'a ait yeni görüntüler ortaya çıktı.

  DHA, Aydın'ın Dubai'de bir kadınla lüks bir mekanda görüntülendiğini, Aydın'ın 90 bin lira (30 bin dirhem hesap, 20 bin dirhem bahşiş) hesap ödediğini yazdı.

  25 yaşındaki Mehmet Aydın, yaklaşık 80 bin kişiden topladığı 500 milyon TL'nin üzerinde parayla yurtdışına kaçmıştı.

  Uruguay'a kaçtığı öne sürülen Aydın hakkında kırmızı bülten çıkarıldı.

  DHA, ortaya çıkan bir diğer görüntüde şirketin paraları kaçırdığı ilk yer olarak düşünülen Kıbrıs'ta büyük bir kumarhanede Mehmet Aydın'ın poker oynadığını duyurdu.

  Mehmet Aydın beyaz bir Ferrari içinde
 8. Milli Eğitim Bakanı Selçuk: Büyük çaplı öğretmen eğitimi projeleri başlatacağız

  Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk

  Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 2018-2019 eğitim öğretim yılı Eylül dönemi mesleki çalışma programı kapsamında öğretmenlere yaptığı konuşmada, büyük çaplı öğretmen eğitimi projeleri başlatacaklarının haberini verdi.

  Bakan Selçuk "Çocuklarımızı çift kanatlı yetiştireceğiz. bunlardan biri bilim, öbürü erdem, ahlak. Bir işi yaparken nasıl yapacağımızı tekrar tekrar düşünmek zorundayız. Öğretmenlerin daha iyi yetişmiş bireyler olarak sistemimize girmesini sağlamak için büyük çaplı öğretmen eğitimi projeleri başlatacağız" diye konuştu.

  Türkiye'de 18 milyon öğrenci olmasına rağmen 1 milyon öğretmen olmadığını belirten Selçuk sözlerine şöyle devam etti:

  "1970’lerden beri eğitim sisteminin istikametinde bir değişiklik, kayıp var. Bugünlerde daha önemli bu. Bizim için günlük operasyonlarla, şu uygulamayı değiştirelim, iki-üç basamaklı olsun gibi bir dönüşüm değil bu. Çok daha büyük. Sistemin tümüyle dönüştürülmesi gereken bir durumdan söz ediyorum."

 9. Yargıtay Başkanı'ndan Pastör Brunson açıklaması: Kararı bağımsız mahkemeler verecek

  Yargıtay 1. Başkanı İsmail Rüştü Cirit
  Image caption: Yargıtay 1. Başkanı İsmail Rüştü Cirit

  Yargıtay 1. Başkanı İsmail Rüştü Cirit, Yeni adli yıl açılışında yaptığı konuşmada, ABD ile krize neden olan Pastör Brunson davası ile ilgili açıkllamalarda bulundu.

  Cirit "İzmir'de bir yabancı devlet vatandaşının İzmir’de tutuklanması ve yargılanmasına ilişkin kararları verecek tek ve mutlak güç, yargı yetkisini Türk milleti adına kullanan bağımsız ve tarafsız mahkemelerdir" dedi.

  ABD'nin Türkiye'nin egemenliğine saygı duyması gerektiğini ifade eden Cirit, "Demokrasi, insan hakları ve hukuk devleti ideallerini yaşatma ve yüceltme iddiasını taşıyan yabancı devletlerin de öncelikle uluslararası hukukça korunan Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin egemenliğine saygı duyması gerekir" dedi.

  Türkiye'de yaklaşık iki yıldır tutuklu bulunan İzmir'deki Protestan cemaatine ait Diriliş Kilisesi'nin ABD'li Pastörü Andrew Craig Brunson'ın tutukluluğu 25 Temmuz'da ev hapsine çevrilmişti.

  Ekim 2016'da gözaltına alınan Brunson, Aralık 2016'da Fethullah Gülen Cemaati'ne üye olmak suçlamasıyla tutuklanmıştı.

  Hazırlanan iddianamede Brunson için "örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlediği" gerekçesiyle 15 yıla kadar, "devletin gizli kalması gereken bilgileri siyasal veya askeri casusluk amacıyla temin etmek" suçlamasından 20 yıla kadar hapis cezası istendi.

  Brunson'ın serbest bırakılmamasına tepki gösteren ABD, tepki olarak Türkiye'ye bir dizi yaptırım uygulama kararı almıştı.

 10. Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak: IMF'ye başvurma planımız yok

  Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak

  Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, dün akşam Reuters'a verdiği röportajda enflasyon ile ilgili açıklamalarda bulundu.

  "Gelinen seviye enflasyonla topyekün mücadeleyi gerektiriyor" diyen Albayrak, Uluslararası Para Fonu'na (IMF) başvurma planı olmadığını ve yabancı yatırımcı çekmeye odaklandıklarını da ekledi.

  Albayrak "Maliyet şokları sonrası kısa vadede geçici artışlar normal. Enflasyondaki yükselişte kur ve ithalat fiyatları etkili. Bize düşen yapısal reformlara devam etmektir. Ülke olarak (örtülü sermaye kontrolü gibi) piyasa dışı uygulamalara başvurmayı geçmiş dönemde olduğu gibi bugün de başvurmayı düşünmedik ve düşünmeyeceğiz" diye konuştu.

  Türkiye'nin, özel sektör de dahil olmak üzere dış borç problemi olmadığını savunan Albayrak "Toplam verilere baktığımızda Türkiye'nin böyle bir sorunu ya da riski yok" dedi.

  Cari açığın da yıl sonunda tahminlerin altında kalmasını beklediklerini söyleyen Albayrak, 2019'da Türkiye ekonomisinin çok daha güçlü olacağını savundu.

  Amerikan yatırım bankası JP Morgan'ın verilerine göre Türkiye'nin Temmuz 2019'a kadar ödemesi gereken 179 milyar dolar dış borcu bulunuyor, bunun 146 milyar doları özel sektöre ait.

  Bakan Albayrak, İran'a yönelik yaptırımların delinmesi ile ilgili davada ABD'nin Halkbank'a ceza vermesini beklemediklerini de söyledi.

 11. Merkez Bankası'ndan enflasyon açıklaması: Gerekli tepkiyi vereceğiz

  Merkez Bankası

  Türkiye İstatistik Kurumu'nun açıkladığı yıllık enflasyonun yüzde 17,90 ile son 14 yılın en yüksek seviyesine çıkmasının ardından Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası açıklama yaptı.

  Açıklama şöyle:

  "Son dönemde enflasyon görünümüne ilişkin gelişmeler fiyat istikrarı açısından önemli risklere işaret etmektedir.

  Merkez Bankası fiyat istikrarını desteklemek amacıyla gerekli tepkiyi verecektir.

  Bu çerçevede, daha önce yapılan iletişimle de uyumlu olmak üzere, son gelişmeler dikkate alınarak Eylül ayı Para Politikası Kurulu toplantısında parasal duruş yeniden şekillendirilecektir.

  Merkez Bankası fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edecektir."

 12. CHP'den şarbon açıklaması: Önlem alınmazsa öldürücü olabilir

  Silivri'de aşılama çalışması
  Image caption: Silivri'de aşılama çalışması

  CHP İstanbul İl Başkanlığı, son günlerde İstanbul, Ankara ve Sivas'ta ortaya çıkan şarbon vakaları ile ilgili açıklama yaptı.

  CHP İstanbul milletvekili Ali Şeker, “Şarbon hastalığı, önlemi alınmazsa yayılabilir, ölümlere neden olabilir. Ankara’da 100’e yakın şarbondan ölen hayvan var. Türkiye’de işsizlik had saffada, meralar kuruyor. Biz dolarla dışarıdan et alıyoruz" dedi.

  Virüsün akciğer veye sindirim sistemine yerleşmesi halinde çok daha öldürücü olabildiğini söyleyen Şeker, "Hastalıklı hayvanların etleri mutlaka güvenli şekilde imha edilmeli" diye konuştu.

  Öte yandan İstanbul, Silivri'de bir hayvanda şarbon virüsü ortaya çıkmasının ardından, İstanbul İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri, çevredeki büyükbaş hayvanları aşılama çalışması yaptı.

  Sivas'ın Gürün ilçesinde de telef olan büyükbaş hayvanların etleriyle temas eden 3 kişiye şarbon teşhisi konulan Karadoruk köyünde, karantina devam ediyor.

  Şarbon ilk olarak Kurban Bayramı'nda Et ve Süt Kurumu tarafından Brezilya'dan getirtilen ve Ankara'da bir çiftlikte tutulan hayvanlarda görülmüştü.

 13. Son dakikaEnflasyon 14 yılın yeni zirvesinde

  Enflasyon

  Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) açıkladığı verilere göre yıllık enflasyon Ağustos ayında yüzde 17,90'a çıktı. TL'deki değer kaybı enflasyondaki artışın başlıca nedeni olarak görülüyor.

  Türkiye'de tüketici fiyatlarındaki aylık artış ise Ağustos'ta yüzde 2,30 oldu.

  Bugün açıklanan verilerle, Türkiye en yüksek enflasyona sahip gelişen ülkeler arasında Arjantin'in ardından ikinci sırada kalmaya devam etti. Merkez Bankası ise 2018 sonu enflasyon tahminini geçen ay yüzde 13,4'e yükseltmişti.

  Merkez Bankası'nın yılsonu enflasyon hedefi ise hâlâ yüzde 5 seviyesinde bulunuyor.

 14. Numan Kurtulmuş: Suriye barışı bir an evvel tesis edilemezse bölgesel, belki de küresel bir savaşın fitili ateşlenir

  Numan Kurtulmuş

  Adalet ve Kalkınma Partisi Grup Başkanvekili Numan Kurtulmuş, Milliyet gazetesine verdiği röportajda İdlib’e yönelik olarak soruları yanıtlarken Surye’de barışın tesis edilmemesi halinde bölgesel, hatta küresel çatışmaların fitilinin ateşlenebileceğini ifade etti.

  ‘İdlib’de hiç kimsenin bir oldubitti içerisinde olmaması lazım’

  Quote Message: İdlib meselesi bizim çok hassas olduğumuz bir nokta. Yani hiç kimsenin bir oldubitti içerisinde olmaması lazım... Gerçekleşecek herhangi bir ölçüsüz güç kullanımı -zaman zaman maalesef rejim uçakları tarafından da bombalanıyor- önümüze büyük bir sivil kaybı olarak çıkacak… Eğer böyle bir adım atılırsa zaten kördüğüm haline gelmiş olan Suriye meselesi daha da karmaşık hâle gelir. Bunun en büyük zararı da bu adımı atan ülkelere olur. Eğer Suriye barışı bir an evvel tesis edilemezse korkarım ki büyük güçlerin devrede olduğu bölgesel, belki de küresel bir savaşın fitili ateşlenir."

  ‘ABD F-35’leri istismar ediyor’

  Quote Message: F35 meselesi yine ABD yönetimi, Trump yönetimi tarafından son derece haksız ve ABD’nin de menfaatlerine fayda vermeyecek şekilde istismar edilen bir konu oldu. Türkiye herhangi bir yerden bir mal satın almıyor, Türkiye kendisinin de ortak olduğu bir projede üretilen uçaklardan satın alma talebinde bulunuyor ve bununla ilgili anlaşmalar zaten yapılmış, bir süreç işliyor. ABD yönetiminin aldığı tüm kararlara rağmen de bu süreç devam ediyor.”

  ‘ABD Türkiye’yi kaybetmeyi göze alamaz’

  Quote Message: Türkiye-ABD ilişkileri tarihimiz boyunca ilk sefer gerginleşmiyor. Hiçbir zaman ABD-Türkiye ilişkileri bir lineer çizgi takip etmedi, inişli çıkışlı bir seyir takip etti. Ben ABD’nin Türkiye gibi bir ülkeyi, Orta Doğu’da bir müttefik olarak kaybetmeyi göze alamayacağını düşünüyorum. Sonuçta cesaretle, kararlılıkla ve rasyonel olarak bu saldırıları karşılıyoruz, karşılamayı kararlılıkla sürdüreceğiz ve inşallah Türkiye buradan kazançlı çıkacaktır.”

  ‘Gündemimizde af yok’

  Quote Message: MYK’da gündeme geldi. Şu anda Ak Parti’nin, hükümet partisinin gündeminde af konusu yoktur. Dolayısıyla bizim için değerlendirme dışı olan bir konudur.”
 15. Erdoğan Kırgızistan’da Türk Konseyi zirvesine katılıyor

  Türk Konseyi Zirvesi

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kırgızistan ziyareti kapsamında Türk Konseyi 6. Devlet Başkanları Zirvesi’ne katılıyor.

  Zirveye katılan ülkeler:

  • Kırgızistan
  • Türkiye
  • Azerbaycan
  • Özbekistan
  • Kazakistan
  • Macaristan
  Erdoğan

  Erdoğan dün akşam katıldığı bir toplantıda iş insanlarına seslenmiş ve Dolar’ın küresel ödemeler sisteminin merkezinde yer almasının bir sorun haline geldiğini vurgulamıştı:

  Quote Message: Uluslararası ticaretin dolara bağımlılığı daha büyük bir sorun haline gelmektedir. Aramızda yerli milli parayı kullanmak suretiyle dolar egemenliğine yavaş yavaş son vermek gerekiyor."

  Erdoğan'ın dün yaptığı açıklamaların detayları için tıklayın.