Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Özet

 1. Güvenlik kaynakları: 'Türk jetleri Ege'de herhangi bir taciz olayına karışmadı'
 2. Bingöl’de 21 bölgede “geçici özel güvenlik bölgesi” uygulaması
 3. Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Sadi Güven: Yenilenen listelere göre 146 bin 669 seçmen oy kullanamaz hale geldi
 4. Merkez Bankası: Brüt rezervlerdeki dalgalanmalar olağan işlemlerden kaynaklanıyor
 5. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rus vatandaşlarının Türkiye'ye pasaportsuz ziyareti için toplantılara başlandığını söyledi.

Canlı anlatım

time_stated_uk

 1. 'Türk jetleri Ege'de herhangi bir taciz olayına karışmadı'

  F16 jetleri

  Anadolu Ajansı, güvenlik kaynaklarına dayandırdığı bir haberde, Ege'de Türk jetlerinin herhangi bir taciz olayına karışmadığını, uçakların mutat görevlerini yaptığını bildirdi.

  Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras'ın, ülkesinin Bağımsızlık Günü kutlamaları için ziyaret ettiği Türkiye kıyıları karşısındaki Eşek (Agathonisi) Adası'nda yaptığı açıklamada, kendisini taşıyan askeri helikopterin Türk jetleri tarafından taciz edildiğini öne süren haberler basında yer almıştı.

  View more on twitter
 2. Van-Hakkari karayolunun Güzeldere mevkiinde çığ düştü

  Van-Hakkari karayolunda çığ

  Van'da, Hakkari karayolunun Güzeldere mevkiinde çığ düştü, bazı araçlar mahsur kaldı. Soğuktan etkilenen 16 kişi hastaneye kaldırıldı.

  Olumsuz hava koşullarının etkisini sürdürdüğü Van'da, Hakkari kara yolunun 90. kilometresindeki Güzeldere mevkiinde yola çığ düşmesi nedeniyle kapanan yolda bazı araçlar mahsur kaldı.

  Bölgeye sevk edilen karayolları ekipleri, yolu temizlemek için çalışma başlattı. AFAD ekipleri de araçlarda mahsur kalan vatandaşları kurtarmaya çalışıyor.

  Soğuktan etkilenen 16 kişinin ambulanslarla Van'daki hastanelere kaldırıldığı, yol açma ve kurtarma çalışmalarının devam ettiği bildirildi.

 3. Bingöl’de 21 bölgede “geçici özel güvenlik bölgesi” uygulaması

  Bingöl

  Bingöl il merkezinde ve Adaklı,Genç, Solhan, Yayladere, Kiğı, Karlıova ve Yedisu ilçelerinde bazı bölgeler, 26 Mart ile 9 Nisan tarihleri arasında “Geçici Özel Güvenlik Bölgesi” ilan edildi.

  Bingöl Valiliği Pazartesi günü yaptığı açıklamada “Bingöl ili sınırları içinde faaliyet gösteren bölücü terör örgütü ve diğer terör örgütlerinin son zamanlarda yapmış oldukları terör ve yıldırma eylemleri, ilimizin sosyal ve ekonomik gelişmesini de olumsuz etkilemeye başlamıştır. Bingöl Valiliğimiz, öncelikle vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğinin sağlanması, mevcut huzur ve güven ortamının devam ettirilmesi, devletimizin ve milletimizin her türlü terörist tehdidi ve saldırıdan korunması maksadıyla; bölgesinde emniyet ve asayiş temin etmek için ilgili mevzuat çerçevesinde her türlü tedbiri almaktadır” denildi.

  “2565 Sayılı Askeri Yasak Bölgeler ve Güvenlik Bölgeleri Kanunu’nun 32/A maddesi gereğince” diye devam eden açıklamaya göre, 26 Mart ve 9 Nisan 2019 tarihleri arasında Bingöl’de “Geçici Özel Güvenlik Bölgesi” ilan edilen bölgelere girilmesi yasaklandı.

 4. 'Öcalan üzerindeki tecridi protesto amacıyla' cezaevlerinde yaşamına son veren tutuklu sayısı 4'e yükseldi

  Hatice Kamer

  BBC Türkçe

  İHD/TİHV

  Türkiye'de, "PKK lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridi protesto etmek amacıyla" cezaevlerinde yaşamlarına son veren tutukluların sayısı dörde yükseldi.

  Mardin E Tipi Cezaevi'nde tutuklu bulunan 1995 doğumlu Medya Çınar'ın bugün intihar ettiği açıklandı.

  Bir hafta önce de Tekirdağ T Tipi Cezaevi'nde, müebbet hapis cezasına çarptırılmış Zülküf Gezen yaşamına son vermişti.

  Daha önce intihar edenler ise Gebze Cezaevi'nde bulunan Ayten Beçet ve Erzurum Oltu Cezaevi'nde bulunan Zehra Sağlam'dı.

  Sağlam'ın cenazesi dün Varto'nun Kayalıkale Köyü'nde toprağa verildi. HDP, köye girişlerin 15 gün boyunca yasaklandığını duyurdu.

  Almanya’nın Krefeld kentinde de 20 Şubat'ta Uğur Şakar adındaki bir genç, açlık grevlerine ve tecride karşı sessizliği protesto etmek amacıyla intihar etmişti.

  Leyla Güven: Fedai eylemlerde bulunmayın, bunlar beni güçten düşürüyor

  Öte yandan, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili ve Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı Leyla Güven'in başlattığı süresiz ve dönüşümsüz açlık grevi 138. gününe girdi.

  Dengê Welat radyosuna Kürtçe sesli bir mesaj gönderen Güven, cezaevlerinde peş peşe gelen ölüm haberleri üzerine tutuklulara çağrıda bulunmuş, "Sizlerden de açlık grevi eylemleri etrafında toplanmanızı ve bu fedai eylemlerde bulunmamanızı istiyorum. Doğrusu, bunlar beni güçten düşürüyor" demişti.

  İHD ve TİHV'den ortak çağrı: İntihar eylemlerine son verilsin

  İnsan Hakları Derneği (İHD) ve Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) da, 100’ün üzerinde hapishanede devam eden açlık grevleri ve yaşamına son verenler hakkında bugün bir basın toplantısı düzenledi.

  İHD Genel Merkezi’nde düzenlenen toplantıya İHD Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan ve TİHV Genel Sekreteri Metin Bakkalcı katıldı.

  Ortak basın açıklamasında, intihar eylemlerinin tasvip edilmediği ifade edilerek bu eylemlere son verilmesi çağrısı yapıldı.

  Quote Message: Bu tarz eylemleri kesinlikle onaylamadığımızı ve karşı olduğumuzu belirtmek isteriz. Mahpusların içerisinde bulunduğu siyasal ve psikolojik ortamın farkındayız. Ancak tecridin kaldırılması noktasında kişilerin yaşamlarına son vermesi kabul edilemez ve bu tarz eylemlere başvurulmamalıdır. from İnsan Hakları Derneği
  İnsan Hakları Derneği
  Quote Message: Hepimizin karşı çıktığı tecrit ve izolasyon uygulamalarının son bulması için devam eden açlık grevlerinde dile getirilen talepler insan hakları hareketi tarafından anlaşılmış ve insan hakları hukukuna uygun olarak tecridin kaldırılması için gereken her türlü çalışma ve girişim yapılmaktadır. Mahpusların sesi duyulmuştur. from Türkiye İnsan Hakları Vakfı
  Türkiye İnsan Hakları Vakfı
  View more on twitter
 5. Yüksek Seçim Kurulu: 146 bin 669 seçmen oy kullanamaz hale geldi

  YSK

  Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Sadi Güven, İl Seçim Kurulları ile İlçe Seçim Kurulları’nın seçim hazırlıklarını tamamladığını, 23 Mart'ta yenilenen listelere göre, vefat eden, askere giden, vatandaşlık kaybeden 146 bin 669 seçmenin oy kullanamaz hale geldiğini açıkladı. Güven şunları söyledi:

  Quote Message: 23 Mart 2019 Cumartesi günü itibarıyla Vatandaşlık Genel Müdürlüğünden alınan bilgilere göre, ölmüş olan 61 bin 332 seçmen, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığından çıkarılan 551 seçmen, Adalet Bakanlığından alınan bilgillere göre haklarında Türk Medeni Kanunu'nun 405 ve 406. maddeleri gereğince kesinleşmiş kısıtlama kararları olması nedeniyle oy kullanamayacak 4 bin 949 seçmen, MSB Asker Alma Genel Müdürlüğünden alınan bilgilere göre er ve erbaşlar, askere alınan 79 bin 834, itirazen dondurulan üç seçmen olmak üzere 146 bin 669 seçmen sandık seçmen listesinde oy kullanamaz şerhi düşülerek güncellenmiş oldu.

  YSK'nin yeni hizmet binasındaki makamında, Anadolu Ajansı muhabirinin sorularını yanıtlayan Güven, oy kullanma hakkına sahip tüm vatandaşların mutlaka sandığa giderek oylarını kullanmaları çağrısında bulundu.

 6. Çavuşoğlu: Rusların ülkemize pasaportsuz gelmesi için toplantılara başladık

  Mevlüt Çavuşoğlu

  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rus vatandaşlarının Türkiye’ye pasaportsuz olarak, sadece kimlikle gelebilmesi için görüşmeler yapıldığını açıkladı.

  Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ile birlikte Antalya'da Kalekapı bölge esnafıyla bir araya gelen Çavuşoğlu, burada yaptığı konuşmada şunları söyledi:

  Quote Message: Rus vatandaşlarının ülkemize gelmesi, pasaportsuz, kimlikle gelmesinin önünü açmak için toplantılara başladık. 28 Mart'ta Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Antalya'ya geliyor ve Antalya'da bunları detaylı bir şekilde görüşeceğiz. 8 Nisan'da da hep birlikte Moskova'ya gideceğiz.
  Quote Message: Bazı ülkeler için ön koşulları kaldırmaya başladık, mesela Çin. Hindistan'a yönelik özel çalışmamız var. Hindistan'da 14 bölgede vize ofisleri açtık, Türkiye'ye gelmek isteyenlere kolayca vize verelim.
  Quote Message: Arkadaşlarıma bir ay önce bir talimat gönderdim. Sağlık, spor ve alternatif turizm için o ülkelerden kimleri getirebiliriz, sayıyı nasıl artırabiliriz. 70 milyon turist, 70 milyar gelir hayal değil. Sadece sağlık turizminden 2023'e kadar 50 milyar gelir elde edebiliriz.
 7. TÜİK Mart ayı sektörel güven endekslerini açıkladı

  Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Mart ayı sektörel güven endekslerini açıkladı.

  Mevsim etkilerinden arındırılmış hizmet sektörü güven endeksi Şubat ayında 79,5 iken, Mart ayında %2,6 oranında artarak 81,6 oldu.

  Perakende ticaret sektörü güven endeksi ise Mart ayında %0,1 oranında azalarak 90,7 oldu.

  İnşaat sektörü güven endeksi bir önceki ayda 51,8 iken, Mart ayında %4,4 oranında artarak 54,1 oldu.

  Güven endeksinde 100’ün altındaki veriler geleceğe dönük beklentilerde olumsuz öngörülere işaret ediyor.

  TÜK sektörel güven endeksleri
 8. Gülen yapılanmasına yönelik 33 ilde operasyon

  polis
  Image caption: Arşiv fotoğrafı

  Adana Cumhuriyet Başsavcılığı talimatıyla İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin Gülen yapılanmasının askeri örgütlenmesine yönelik soruşturma kapsamında, haklarında gözaltı kararı verilen 51 şüpheliye yönelik 33 ilde operasyon gerçekleştirildi.

  Anadolu Ajansı’nın haberine göre, aralarında teğmen ve yüzbaşı rütbesinden kişilerin de bulunduğu 41'i aktif görevde olan şüphelilere yönelik operasyonda çok sayıda kişi gözaltına alındı.

  Adana Adli Tıp Biriminde sağlık kontrolünden geçirilen bazı şüpheliler emniyete götürülürken, polis ekiplerinin operasyonunun sürdüğü bildirildi.

 9. Merkez Bankası: Brüt rezervlerdeki dalgalanmalar olağan işlemlerden kaynaklanıyor

  Merkez Bankası, rezervlerde yaşanan dalgalanmaların, "olağan işlemlerden ve dönemsel unsurlardan kaynaklandığını" açıkladı.

  TCMB'den yapılan açıklamada "Ülkemiz ekonomisine ilişkin makro göstergeler, koordineli politika adımlarının etkisiyle dengelenme sürecinin devamına işaret etmektedir." denildi.

  Quote Message: Merkez Bankası rezervlerini güçlendirme politikasına kararlılıkla devam etmektedir. Bu doğrultuda, geçtiğimiz yıl finansal piyasalarda yaşanan oynaklıklar sonrasında rezervlerde artış trendi gözlenmiştir. Brüt rezervlerde yaşanan dalgalanmalar ise olağan işlemlerden ve dönemsel unsurlardan kaynaklanmakta olup öngörülmeyen bir durum söz konusu değildir." from Merkez Bankası
  Merkez Bankası
 10. Post update

  dolar tl

  Türkiye'de yaşanan sıcak gelişmeleri aktardığımız canlı anlatım sayfamıza hoşgeldiniz.

  Dolar/TL kuru Cuma günkü ani yükselişi sonrası yeni haftaya düşüşle başladı.

  Kur, TSİ 09:00 civarında 5,60-5,62 aralığında hareket ediyor.

  Türk Lirası Cuma günü Amerikan Doları karşısında yüzde 6'ya yakın değer kaybetmişti. Dolar/TL kuru 5,80'i aşmıştı. TL, Ağustos ayından bu yana dolar karşısında bir günde bu oranda değer yitirmemişti.

  Hafta sonu Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu ile Sermaye Piyasası Kurulu, ABD merkezli uluslararası yatırım bankası JP Morgan'ın müşterilerini "yanıltıcı ve manipülatif şekilde döviz alımına yönlendirdikleri" iddiasıyla soruşturma başlattı.

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan TL'nin ani değer kaybı sonrası "Provokatif eylemlerde bulunanların bedelini ağır ödeyeceği uyarısında bulunmuştu.

  Erdoğan daha sonra yaptığı açıklamada da, "manipülasyonları yapan bankaların üzerine çok sert bir şekilde gideceğini" söyledi.