Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Özet

 1. Reuters haber ajansına konuşan bir Türk yetkili, İran'dan petrol alımının Mayıs ayından itibaren durdurulduğunu söyledi.
 2. CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu hakkında, Twitter hesabı üzerinden yaptığı paylaşımlar nedeniyle hapis istemiyle iddianame düzenlendi.
 3. Wikipedia, Türkiye'deki erişim engelini AİHM'e taşıyor
 4. AKP, Yeni Askerlik Sistemi'ni Meclis'e sunuyor: Yasa teklifi ile bedelli askerlik kalıcı hale geliyor, yaş sınırı ortadan kalkıyor
 5. Nevin Yıldırım hakkında verilen ömür boyu hapis cezası, Yargıtay tarafından onandı.
 6. Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak: İşsizlikte en kötüyü geride bıraktık

Canlı anlatım

time_stated_uk

 1. Cumhurbaşkanı Erdoğan: 29 bin 689 yeni sağlık çalışanı istihdam edilecek

  erdoğan

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Bu yıl içinde 29 bin 689 yeni sağlık çalışanını kamuda istihdam etmek için süreci başlattık" dedi.

  Ankara’da düzenlenen 12. Çalışma Meclisi Toplantısı'nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’de sağlık sisteminin geçmişe kıyasla daha iyi durumda olduğunu anlattı:

  "Gece yarılarında hastanede sıra numarası kuyruklarına girilen eski Türkye manzarasına biz son verdik. Son 17 yılda hastane sayımızı 1536'ya, yatak sayısını 238 bine çıkardık.

  "Şehir hastaneleriyle Türkiye bir devrim yaşıyor. Avrupa buraya gelmeye başladı. İskandinav ülkeleri hastalarını buraya göndermeye başladı."

 2. Kapadokya kurulan "Alan Başkanlığı" ile koruma altına alınıyor

  Kapadokya

  Son yıllarda ismi sıkça kaçak yapılaşmayla anılan Nevşehir'deki peri bacalarıyla ünlü Kapadokya'nın korunması ile bir yasa teklifi Meclis'te kabul edildi.

  Kurulacak olan Kapadokya Alan Başkanlığı ile ilgili tüm bakanlıkların karar yetkileri tek elde toplanacak.

  Yasa ile yetkilendirilen Başkanlık, aykırı uygulamaya konu yapı ve tesisleri yıkma veya yıktırmaya yetkili olacak.

  Kapadokya'da, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı ile bazı kamu kurumları yetkiliydi.

 3. CHP İstanbul İl Başkanı Kaftancıoğlu hakkında Twitter paylaşımları nedeniyle iddianame hazırlandı

  CHP İstanbul İl Başkanı Kaftancıoğlu

  CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu hakkında, Twitter hesabı üzerinden yaptığı paylaşımlar nedeniyle hapis istemiyle iddianame düzenlendi.

  DHA ve Reuters haber ajanslarında yer alan haberlere göre, "Şüpheli" sıfatıyla hazırlanan iddianame, Kaftancıoğlu'nun, 2012-2017 arasında yaptığı paylaşımları kapsıyor ve 5 ayrı suçlama yönetiliyor.

  İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın aralarında bulunduğu 8 kişi ise "müşteki" sıfatıyla yer aldı.

  İddianamede suç unsuru taşıdığı öne sürülen paylaşımlardan birinde, Kaftancıoğlu'nun PKK'nın kurucularından Sakine Cansız'ın öldürülmesinden sonra attığı paylaşım yer alıyor.

  Cansız'ın ölümününün 'insanlığın kaybetmesi' olarak nitelendirilmesinin "terör örgüt propagandası suçunu oluşturduğu" belirtiliyor.

  İddianamede, Canan Kaftancıoğlu'nun savcılıkta verdiği ifadesi de yer aldı.

  Bu ifadede suçlamaları reddeden Kaftancıoğlu, bir paylaşım hariç, diğer paylaşımları kendisinin yaptığını kabul ediyor.

  Canan Kaftancıoğlu, paylaşımları, insan hakları savunucusu ve siyasetçi olması dolayısıyla eleştiri ve ifade özgürlüğü çerçevesinde yaptığını belirtiyor.

  Kaftancıoğlu İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi'nde hakim karşısına çıkacak.

  Demirören Haber Ajansı, iddianamede 17 yıla kadar hapis istendiğini belirtirken, buna karşın Reuters Haber Ajansı, iddianamede 11 yıla kadar hapis istendiğini aktardı.

 4. Wikipedia, Türkiye'deki erişim engelini AİHM'e taşıyor

  Dünyanın en büyük internet ansiklopedisi Wikipedia, Türkiye'deki erişim engeli ile ilgili iki yıldır sürdürdüğü hukuk mücadelesi sonrası, kararı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne taşıyor.

  Sitenin yürütücüsü olan Wikimedia Vakfı tarafından yapılan açıklamada, topyekün yasağın, temel bir hak olan ifade özgürlüğüne aykırı olduğu savunuluyor.

  Wikimedia'nın yöneticisi Katherine Maher, erişim engelini AİHM'e taşıma kararının, Türkiye'deki yüksek mahkemelere yapılan başvuruların sonuçsuz kalması sonrası alındığını söyledi.

  Perşembe günü başvuru kararını açıklayan Maher, Wikipedia'nın içerik sağladığı tüm dilleri kapsayan yasağın, yakın zamana kadar siteye dünya çapında uygulanan "en geniş kapsamlı yasak" olduğunu da belirtti.

  Çin, Mayıs ayı başında Wikipedia'ya uyguladığı erişim engelini, mevcut tüm dilleri kapsayacak şekilde genişletmişti.

  Wikipedia

  İki içerik nedeniyle yasak getirildi

  Sitenin kurucusu Jimmy Wales de yaptığı açıklamada Türk ve Çin hükümetlerinin kararından "derin üzüntü" duyduğunu söyledi.

  Türkiye 2017 yılının Nisan ayında siteye erişim engeli uygulamaya başladı. Wikimedia'nın açıklamasına göre yasak, "Suriye iç savaşı" ile "devlet destekli terörizm" ile ilgili içeriklerin, Türk yetkililer tarafından kaldırılması talebi sonrası geldi.

  Site yöneticileri, söz konusu içeriklerin, "daha tarafsız bir dil kullanılarak başka kaynaklarca genişletildiğini" ancak engelin kaldırılmadığı açıklandı.

 5. TİP Milletvekili Atay, Rabia Naz Vatan’ın ölümü hakkında konuştu: Bu işin içinde bütün devlet kademesi var

  Ayşe Sayın

  Ankara

  Atay ve Vatan

  Giresun'un Eynesil ilçesinde yaklaşık 1 yıl önce evinin önünde yaralı bulunup, kaldırıldığı hastanede yaşamını yitiren 11 yaşındaki Rabia Naz Vatan'ın şüpheli ölümü ve soruşturma sürecindeki şaibeler hala aydınlatılmazken; Türkiye İşçi Partisi (TİP) Hatay Milletvekili Barış Atay ve Rabia Naz'ın babası Şaban Vatan Meclis'te basın açıklaması düzenledi.

  Basın açıklamasında ilk sözü alan Atay, bunun Türkiye’nin büyük bir kesimini derinden etkilerken AKP iktidarını konuyla ilgilenmeye ikna edemediklerini söyledi.

  “Bu babayı bu hak arayışı içinde ısrarla konuşturmayan, tehdit eden, bir yıldır kurumlar arasında gidip gelmesine sebep olan ve hatta akıl hastası yaftası yapıştırıp akıl hastanesine yatırmaya çalışan bir organize şebekeden bahsediyoruz” diyen Atay, devletin bütün kademesinin bu işin içinde olduğunu ve ölümün araştırılmaması için her türlü çabayı sarf ettiklerini belirtti.

  “Süleyman Soylu’nun ısrarlardan ve baskıdan sonra ‘hatırlı bir kişi sayesinde öldü bu çocuk’ demesi, ve birinin kendisine emniyet müdürlüğünün bütün mensuplarının bunun trafik kazası değil de bir düşme olduğunu söylemesi için, örtbas etmesi için dahil olduğunu söylemesi manidardır fakat ne yazık ki düşündüğümüz kadar ses çıkarmamıştır.”

  Barış Atay'ın konuşmasının ardından söz alan Rabia Naz'ın babası Şaban Vatan ise şunları söyledi:

  "Uzun yıllarca hizmetini yaptığımız, gönülden desteklediğimiz ve aynı zamanda eşimin yönetici ve genel sekreterlik yaptığı AKP teşkilatı Rabia Naz Vatan cinayetinde suskunluğunu korumuş ve aynı zamanda ailemize baskı yapmıştır. Bir baba, evladının adaletini aramak için, evladının faillerini aramak için 1.500'e yakın kişinin katıldığı 'evlat mitingi' yaptı. Bu, adaleti temsil eden kişiler için utanç verici bir durumdur. Sıradan bir vatandaş, evladının adaletini aramak için miting yapıyor...

  Soruşturmada 60 tanığın olması, HSK müfettişlerinin incelemesi, İçişleri Bakanlığı'nın müfettişlere tekrar inceleme başlatması kararı maalesef süreci uzatmaya yönelik bir durumdur. Biz şunu çok iyi biliyoruz ki o mahallede bulunan GSM kayıtlarıyla ilgili baz istasyonlarından tespitler yapılabiliyor. Bana sürekli yalanlar söylendi, bana bu tespitin mümkün olmadığı söylendi fakat bu incelemeler yapılabiliyor. 60 tanık ise sadece dosyayı sulandırmak içindir. Esasen en fazla 18 kişinin tanık olarak bulunması gerekir.

  Vatan’ın ardından tekrar konuşan Atay, konusu sosyal medyada gündeme getiren Metin Cihan’ın ifadeye çağırılmasından da bahsetti:

  "Bu davanın, özellikle kamuoyunda bu kadar duyulmasına sağlayan Metin Cihan dostumuzun da kendisine açılan soruşturma kapsamında ifadeye çağrılması neticesinde yanında olduğumuzu belirtiyoruz.

  "Metin Cihan gibi insanlara ihtiyacımız var. Çok uzun zamandır ısrarla bu işin peşinde durdu, Şaban Vatan’ın mücadelesinde destek oldu, hiç geri adım atmadı. Bunun sonucunda da Gezici olduğu gerekçesiyle ifadeye çağrıldı. Bu bir suç değil, ben de söyleyeyim, ben de Geziciyim. Biz de Geziciyiz.”

  View more on youtube
 6. Türkiye’de döviz mevduat hesapları 182 milyar doları aşarak rekor kırdı, Merkez Bankası brüt döviz rezervi azaldı

  Dolar TL

  Merkez Bankası’nın bugün yayımladığı verilere göre Türkiye’de yerleşik kişi ve kurumların döviz mevduat hesapları ve değerli metallere yatırdıkları paralar geçen hafta rekor kırarak 182,26 milyar dolara yükseldi.

  Bir önceki hafta bu miktar 181,22 milyar dolardı.

  Merkez Bankası’nın brüt döviz rezervi ise azalarak 71,75 milyar dolara düştü. Rezervler bir önceki hafta 73 milyar dolardı.

 7. Cumhurbaşkanı Erdoğan: Binlerce kişi çalıştıran fabrikatörlere “50 kişi daha işe al” dediğimizde rahatsız olanlar var

  Erdoğan

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara’da düzenlenen Çalışma Meclisi Toplantısı’nda konuşuyor.

  Erdoğan’ın konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

  “Çalışma hayatında çok köklü değişiklikler bizi bekliyor.

  “İnsan gücünün yerini makine veya yazılımın aldığı dönemde istihdamı yeniden tartışmak gerekiyor. İstihdam meselesi daha karmaşık bir hal alıyor.

  “Biz dünya beşten büyüktür derken insanların her alanını kuşatan bir adaletsizliğe karşı çıkıyoruz.

  “Bir yanda tüketimin akıl almaz boyutlara ulaştığı Amerika ve Avrupa kıtaları, diğer yanda çocukların açlıktan, susuzluktan öldüğü Afrika ve Asya kıtaları.

  “Çözüm için ilk başlanması gereken yer istihdam. Birilerine gel bakalım sen devasa bir fabrikatörsün, yanına bir 450 işçi daha alıver, 5 bin 10 bin çalıştırmak nedir, yanına bir 50 kişi daha al deyince rahatsız olanlar var.

  “Devletlerin ve işletmelerin zenginliğinin topluma yansıtmasını sağlamalıyız.

  “Büyümek önemlidir ama insana faydası varsa anlamlıdır. Gelişmek, kalkınmak önemlidir ama insan hayatına katkıda bulunduğu oranda önemlidir. Ama tüm insanlara yansıyorsa değerlidir. Bizim medeniyetimiz istifçiliği, biriktirmek için kazanması yasaklıyor.

  “Finans sektörünün üretimin önüne geçmesi kaygı vericidir.

  “Üretimin değerinin fiziki imalattan zihni tasarıma gördüğünün farkındayız.

  “Türkiye son 17 yılda istihdamda yaklaşık 9 milyonluk bir artış sağladı. Kadınların, gençlerin ve engellilerin işgücüne katılımında hiç olmadığı kadar gelişme sağlandı.

  “Küresel ekonomide en sert fırtınaların olduğu günlerde bile dimdik ayakta kaldık.

  “Ülkemizi dünyanın en büyük 10 devletinden biri haline getirmekte kararlıyız.”

 8. Bahçeli: YSK şaibeleri teyit etti, sandık yolsuzluğunu ortaya çıkardı

  Bahçeli

  MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli YSK'nın gerekçeli kararını “tartışmasız şekilde doğru ve isabetli” bulduklarını söyledi ve “YSK, şaibeleri teyit etmiş, sandık yolsuzluğunu ortaya çıkarmıştır” dedi.

  Ankara’da konuşan Bahçeli, ABD ile ilişkiler hakkında ise şu ifadeleri kullandı:

  “Türkiye S-400 Füze Savunma Sistemi bahanesiyle siyasi ve ekonomik kuşatmaya alınmış, boyun eğmesi amaçlanmıştır.

  "ABD Temsilciler Meclisi Dışişleri Komisyonu’nda kabul edilen; ‘ABD-Türkiye ittifakına yönelik endişelerin ifade edilmesi’ başlıklı karar çifte standart olmasının ötesinde, tamamıyla art niyetin ve müttefiklik hukukunu hiçe sayan bir zihniyetin ürünüdür.”

  Tunceli’de belediyenin adını Dersim Belediyesi olarak değiştirme kararını eleştiren Bahçeli, bunun “devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğüne meydan okumak” olduğunu söyledi.

 9. 14 gün önce kaybolan AA muhabiri Nişancı'nın cenazesine ulaşıldı

  14 gün önce Bayburt- Trabzon sınırındaki Soğanlı Dağı'ndaki yol çalışmalarını izlerken uçuruma yuvarlanan Anadolu Ajansı (AA) muhabiri Abdülkadir Nişancı'nın cesedine ulaşıldı.

  Nişancı, üzerine çıktığı kar kütlesiyle uçurumdan düşerek kaybolmuştu.

  Abdülkadir Nişancı'nın cesedi, düştüğü noktanın yaklaşık 4 kilometre uzağında, dere yatağındaki kayaların arasında bulundu.

  Anadolu Ajansı (AA) muhabirini arama çalışmaları sırasında iki asker de hayatını kaybetmişti.

  AA muhabiri Nişancı
 10. Yargıtay, Emrah Serbes'e verilen 'cezayı onadı'

  Demirören Haber Ajansı'nda yer alan habere göre, Yargıtay, aynı aileden 3 kişinin ölümüne neden olduğu kaza ile ilgili davada 13 yıl 4 ay hapis cezası alan, 'Behzat Ç.' dizisinin senaristi ve yazar Emrah Serbes'e verilen cezayı onadı.

 11. Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak: İşsizlikte en kötüyü geride bıraktık

  "İVME Finansman Paketi" adı verilen kredi destek paketinin detaylarını açıklayan Albayrak, Haziran ayından itibaren "ilk defa cari fazla dönemine geleceğiz" dedi.

  30 milyar liralık finansman sağlanacağını söyleyen Albayrak, "Bu istikamette devam edersek 2019 yılı inşallah tarihimizin en yüksek cari fazlasını verdiğimiz bir yıl olacak." şeklinde konuştu.

  Albayrak sağlanacak desteklerde önceliğin "orta yüksek ile yüksek teknoloji ürünleri ve sektörlerinde olacağını" söyledi.

  Bakan Albayrak, lira karşısında manipülatif pozisyon alanlarla mücadelelerinin devam edeceğini de ifade etti.

  30 milyar liralık finansman

  Albayrak, paketin ayrıntıları için şunları söyledi:

  Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak
  Quote Message: Üç ana faaliyet alanına üç kamu bankamızın katılımıyla yıl sonuna kadar 30 milyar liralık bir finansman sağlamış olacağız. Üç ana faaliyet alanını, hammadde ve ara malı imalatı, makine imalatı ve tarım olarak belirledik. Hammadde ve ara malı üretiminde 2 yıla kadar anapara geri ödemesiz-azami 10 yıl olmak üzere- 150 milyon TL'ye kadar yatırım kredisi sağlanacak. Ayrıca 1 yıla kadar anapara geri ödemesiz - azami 5 yıl olmak üzere - 30 milyon TL'ye kadar işletme kredisi verilecek. Makine imalatı finansmanında 2 yıla kadar anapara geri ödemesiz-azami 10 yıl olmak üzere- 150 milyon TL'ye kadar yatırım kredisi sağlanacak."

  "İşsizlikte en kötüyü geride bıraktık" da diyen Albayrak, yakın dönemde yüzde 15 seviyesine yaklaşan işsizliğin düşeceğini savundu.

  TÜİK'in 2018 verilerine göre 15-24 yaş aralığındaki genç nüfusun yüzde 20,3'ü işsiz.

 12. Aracına erik çekirdeği atan çocuğu döven zanlı, 15.5 yıl ile yargılanacak

  Aracına erik çekirdeği atan çocuğu döven zanlı

  Tuzla'da 28 Nisan 2019 tarihinde 12 yaşındaki bir çocuğu, aracına erik çekirdeği attığı gerekçesiyle darp eden kişi hakkında, 15.6 yıla kadar hapis istemi ile dava açıldı.

  İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, 12 yaşındaki M.Y.K.'nın babası sanıktan şikayetçi olmuştu.

  İddianamede zanlı Ufuk Ö. isimli kişinin, küçük çocuğu darp ettikten sonra ormana götürmek istediğine ilişkin tanık ifadesi de yer alıyor.

  Olaya şahit olan G.Y. isimli kadın, ifadesinde, Ufuk Ö.'nün çocuğa, "bak sana daha neler yapacağım" dediğini duyduğunu söyledi.

  Sabıka kaydı bulunan Ufuk Ö., "Çocuğu hürriyetinden yoksun kılma" ve "Çocuğun basit yaralanması" suçlarından, 4 yıl 6 aydan 15 yıl 6 aya kadar hapis cezası istemiyle hakim karşısına çıkarılacak.

  Şikayet üzerine gözaltına alınan Ufuk Ö., elektronik kelepçe ile ev hapsine alınarak serbest bırakılmıştı.

  Daha sonra savcılığın itirazı uygun bulunarak, 2 Mayıs 2019 tarihinde tutuklanmıştı.

 13. CHP'den iptal kararı değerlendirmesi: Oyların çalımına dair en ufak bir ifade yok

  CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek

  YSK'nin Çarşamba günü açıkladığı iptal kararı gerekçesini değerlendiren CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, "Oyların çalımına dair en ufak bir ifade yok. Bu durumda birilerine siyaseten hırsız denilebilir mi?" dedi.

  Muharrem Erkek, iptal yönünde oy kullanan 7 üyenin "17 gün sonra 12 sayfa gerekçe yazdığını" da söyledi.

  CHP'li Erkek, YSK Başkanı Sadi Güven dahil olmak üzere, karşı oy kullanan 4 üye için "38 sayfalık karşı oyda tam bir hukuk dersi var." değerlendirmesini yaptı.

 14. Yargıtay, Nevin Yıldırım'a verilen müebbet cezasını onadı

  Nevin Yıldırım

  Isparta'da kendisine tecavüz ettiğini öne sürdüğü Nurettin Gider'i av tüfeğiyle öldürdükten sonra başını kesen Nevin Yıldırım hakkında verilen ömür boyu hapis cezası, Yargıtay tarafından onandı.

  Yargıtay, Yıldırım kararını oy çokluğu ile aldı ve bir kadın hakim müebbet kararına şerh koydu.

  2012 yılında, Yalvaç ilçesine bağlı Koruyaka köyünde gerçekleşen olayda, Nevin Yıldırım, öldürdüğü Gider'in başını köy meydanına atmıştı.

  Olay zamanı, 26 yaşında ve 24 haftalık hamile olan Yıldırım'ın yapılan DNA testi sonucunda bebeğin babasının Nurettin Gider olduğu anlaşılmıştı.

  Yıldırım, bebeği ile ilgili "Karnımda her kıpırdanışında tecavüzü ve tecavüz edeni yeniden hatırlatıyor. Ölsem de doğurmam" demişti.

  Yargıtay'ın 21 Mart 2018 tarihinde, yeniden görüşülmesi için yerel mahkemeye gönderdiği dosya, 'kasten öldürmek' suçunu işlediğinin sabit olduğu gerekçesiyle, Yargıtay 1'inci Ceza Dairesi'ne gönderildi.

  Daire, yerel mahkemenin Yıldırım hakkında verdiği ömür boyu hapis cezasını onadı.

  Yıldırım’ın avukatı, Anayasa Mahkemesine başvuracaklarını açıkladı.

 15. İçişleri Bakanı Soylu: YSK, çalmayı hukuk diliyle söyledi

  Yüksek Seçim Kurulu'nun gerekçeli kararını açıklaması ile ilgili bir değerlendirme yapan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "gerekçeli karar hileleri ortaya koymuştur" dedi.

  İstanbul'da gazetecilere konuşan Soylu, YSK'nın kararında "çalınan oy" ile ilgili bir ifade olmaması ile ilgili ise şunları söyledi:

  Süleyman Soylu
  Quote Message: "Bir takım aklı evveller diyorlar ki, YSK kararında çalmayı söylemedi. Tam da söyledi. Hukuk diliyle söyledi. Bizim söylediğimiz gibi söylemedi. 30 Bin 200'ün üzerindeki oyun sayım döküm cetvellerinden tutanağına kadar yok olduğunu bunun da o oyların ve oradaki sonuçları yok hükmüne getireceğini çok net bir şekilde altını çizdi"

  AKP'nin İstanbul adayı Binali Yıldırım da Habertürk televizyonunda katıldığı yayında, bu konu ile ilgili, "Gerekçeli kararda böyle bir 'oylar çalındı' gibi bir tarafın söylemini yazacak halleri yok. Ama biz bunu halk diliyle söylüyoruz." demişti.

 16. Bedelli askerliği kalıcı hale getiren yeni askerlik teklifi Meclis'te

  AKP Grup Başkanvekili Mehmet Muş, yeni askerlik sistemi kanun teklifi ile ilgili soruları yanıtladı ve "Bedelli askerlik kalıcı hale geliyor. Yaş sınırı ortadan kalkıyor." dedi.

  Yeni sistemde bedelli askerlik, tüm yükümlüler için 31 bin TL olacak.

  AKP Grup Başkanvekili Muş, yeni askerlik sistemine ilişkin kanun teklifinin, Meclisin uygun görmesi halinde bayramdan önce yasalaşabileceğini bildirdi.

  askerlik

  Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar da, yeni sistem ile ilgili soruları yanıtladığı toplantıda, 6 ay sonunda, silah altındakilere, "2 bin lira maaşla bir altı ay daha görev yapmak ister misiniz" diye sorulacağını açıklamıştı.

  Akar, bedelli askerlik için belirlenen ücretin "asteğmen maaşına göre hesaplandığını" ve yıldan yıla değişebileceğini de söylemişti.

 17. İmamoğlu ve Yıldırım, canlı yayında tartışma sorularını yanıtladı

  İmamoğlu ve Yıldırım canlı yayın tartışmas

  23 Haziran seçimleri öncesi, İstanbul için yarışacak adaylardan ikisinin ekran önünde tartışmasına yönelik çağrılar artıyor.

  Çarşamba akşamı iki farklı kanalda, birbirine yakın saatlerde ekrana çıkan Ekrem İmamoğlu ve Binali Yıldırım bu konuda gelen soruları yanıtladı.

  CHP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ekrem İmamoğlu, Haber Global televizyonunda, "Ben her yerde söyledim. Oturalım konuşalım. Bizi millet görse kıyaslasa baksa ne konuşuyoruz. Toplum da daha rasyonel karar verebilme ortamına sahip olsa. Bundan ne zarar gelir." diyerek tartışmayı kabul etti.

  Aynı dakikalarda Habertürk televizyonunda konuk olan Binali Yıldırım ise konunun hatırlatılması üzerine ilk olarak, ''Olabilir, bakarız. Tek başıma bir karar veremem'' yanıtını verdi.

  Ancak programın ilerleyen dakikalarında, bu açıklamalarını açarak, "Tek başıma karar veremem" sözüyle, Ekrem İmamoğlu'nu kast ettiğini söyledi:

  "Tek başıma karar vereceğim dememi partisine soracak diye yayıyorlar, maksatlı yapıyorlar. İki kişinin programa katılmasına bir kişi karar verebilir mi, programa katılacak olan iki kişinin karar vermesi gerekir. İki boyutu var. Birinci boyutu iki adayın kabul etmesi. İkincisi kiminle yapılacağı konusunda karar verilmesi"

  View more on twitter
 18. Dışişleri Sözcüsü Aksoy: Türkiye karşıtı çevrelerin faaliyetleri yoğunlaştı

  Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy

  Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi'nde kabul edilen, 'ABD-Türkiye İttifakına Yönelik Endişelerin İfade Edilmesi' başlıklı karar tasarısını, "Türkiye karşıtı çevrelerin faaliyetleri" olarak değerlendirdi.

  Aksoy, kararın "müttefiklik ilişkileriyle bağdaşmadığını" da açıkladı.

  Türkiye ile ABD arasındaki ilişkiler, Ankara'nın Rusya'dan almaya hazırlandığı S-400 hava savunma sistemleri nedeniyle gerildi.

  Amerikan haber kanalı CNBC, Beyaz Saray'ın Türkiye'ye Rusya ile S-400 füze savunma sistemini satın almak için yaptığı anlaşma hakkında son kararını vermesi için iki haftadan daha az bir süre tanıdığını iddia etmişti.

 19. Türkiye İran'dan petrol alımını, 'ABD yaptırımları kapsamında durdurdu'

  Reuters haber ajansına konuşan bir Türk yetkili, İran'dan petrol alımının Mayıs ayından itibaren durdurulduğunu söyledi.

  ABD, İran'a uyguladığı yaptırımlar kapsamında, Türkiye dahil 8 ülkeye tanıdığı muafiyetlere son vermişti.

  Ajansa konuşan yetkili, "İran'dan artık petrol almıyoruz. Muafiyet tanınan sekiz ülkeden biriydik ve artık yaptırımlara uymaya hazırız" dedi.

  Türkiye'nin en büyük petrol rafinerisi olan Türpraş, Washington'a muafiyet süresinin uzatılması konusunda girişimde bulunmuştu.

  Aynı yetkili, ABD'nin İran politikasına katılmadıklarını ancak "Stratejik ortağımız olarak ABD'nin kararına saygı duymak zorundayız" dedi.

  Petrol gemisi