Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Özet

 1. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yıldırım-İmamoğlu tartışması için 'Çok ciddi bir ışık verecektir' dedi
 2. Abdullah Öcalan: Kürtsüz Türk, Türksüz Kürt var olamaz
 3. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: ABD'nin olası yaptırımlarına karşı atacağımız adımlar var
 4. Dolar/TL kuru bir ara 5,93'e çıktı, sonra 5,90'ın altına indi
 5. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, 'Ekonomik düzen ve istikrarı hedef aldıkları' gerekçesiyle çok sayıda kişi hakkında hapis istemiyle başvuru yaptı

Canlı anlatım

time_stated_uk

 1. Yeni Akit Gazetesi Haber Müdürü Murat Alan saldırıya uğradı

  View more on twitter

  Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) komuta kademesine yönelik sarf ettiği sözler nedeniyle hakkında suç duyurusunda bulunulan Yeni Akit Gazetesi Haber Müdürü Murat Alan saldırıya uğradı.

  Yeni Akit'te yer alan habere göre, Alan'a saldıran 4 kişi gözaltına alındı.

  Gazetede açıklamaları yer alan Murat Alan, saldırının "İkametgahını bilen birileri" tarafından yapıldığını savundu.

  Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler de Alan hakkında Cuma günü, 100 bin liralık manevi tazminat davası açtı.

  'Eşek' benzetmesi yaptı

  Yeni Akit Gazetesi Haber Müdürü ve Yayın Kurulu üyesi Murat Alan, 1 Haziran Cumartesi günü "Ters Kutuplar" adlı programda gazeteci Ali Tarakçı ile tartışmıştı.

  Murat Alan tartışma sırasında, "O hizaya gelmeyen apoletli Generalleriniz, hepsi Erdoğan'ın arkasında saf tutuyor. Oynaya oynaya eşek gibi saf tutacaklar. Bu ülkede demokrasi varsa bunu AK Parti iktidarı oturttu" demişti.

  Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, "eşek" benzetmesi nedeniyle Murat Alan'a sert tepki göstermiş "Yargı önünde bunun hesabını verecekler" demişti.

  Ankara Nöbetçi Asliye Hukuk Mahkemesine sunulan 7 sayfalık dilekçede şu ifadeler yer aldı:

  Quote Message: Davalı Yeni Akit Gazetesi Haber Müdürüdür. Dolayısıyla gazetecilik ahlakının gereklerini bilen, aynı zamanda ülke gündemini de mesleği gereği yakından takip eden, etmiyorsa bile etmesi gereken biridir. TSK tarafından Irak ve Suriye sınırlarında birçok harekatın gerçekleştirildiği, şehitleri verildiği, aynı zamanda FETÖ/PDY terör örgütüyle de mücadele edildiği bu dönemde davalı, şerefli ve vatansever komutanlarımıza yönelik onur kırıcı, itibar zedeleyici sözleriyle zarar vermiştir. Bu zarar sadece şahıslara değil aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti’ne ve ordusuna da zarar verici niteliktedir
 2. Cumhurbaşkanı Erdoğan: İmamoğlu - Yıldırım tartışması kırılma noktası olacaktır, (seçime ilişkin) çok ciddi bir ışık verecektir

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 16 Haziran Pazar günü yapılacak olan İmamoğlu - Yıldırım tartışması ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

  Tacikistan'a ziyareti öncesi Ankara'da soruları yanıtlayan Erdoğan, canlı yayınlanacak tartışman için "kırılma noktası olacak, (seçime ilişkin) çok ciddi bir ışık verecektir diye düşünüyorum" dedi.

  Erdoğan tartışmanın, her isteyen yayın organı tarafından yayınlanacak olmasının da önemli olduğunu söyledi.

  Cumhurbaşkanı, Türkiye'nin her yanında İstanbul'da akrabaları yaşayanlar olduğunu, "tüm Türkiye'nin bu müzakereyi izleme şansı olacak" dedi.

  Erdoğan, son hafta "İstanbul'u dolaşabileceğini" de söyledi.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan
 3. PKK lideri Abdullah Öcalan üçüncü kez avukatları ile görüştü, açlık grevlerinin sonlandırılmasına teşekkür etti

  PKK lideri Abdullah Öcalan

  PKK lideri Abdullah Öcalan, avukatları ile yaptığı 12 Haziran tarihli üçüncü görüşme sonrasında, açlık grevlerinin, çağrısı ile sonlandırılmasına teşekkür etti.

  Öcalan'ın aynı görüşmeye ilişkin değerlendirmeleri de Asrın Hukuk Bürosu tarafından duyuruldu.

  Abdullah Öcalan'ın mektubunda, çağrısının "devlet odaklı bir tavır ve taviz olmadığını" da belirtti.

  İmralı Cezaevi'nde tutuklu bulunan PKK liderinin yayınlanan görüşme notlarında ise Suriye'nin toprak bütünlüğünün önemine vurgu yaptığı ve "tarihsel bir gösterge olarak Kürtsüz Türk, Türksüz Kürt var olamaz" düşüncesini dile getirdiği belirtildi.

  View more on twitter
 4. Can Dündar'ın eşi Dilek Dündar Türkiye dışına çıktı: Annelik hakkımı kullandım ve aileme kavuştum

  Gazeteci Can Dündar'ın eşi Dilek Türker Dündar, Twitter paylaşımı ile Türkiye dışına çıkış yaptığını duyurdu.

  Eşi ve oğlu ile fotoğrafının da yer aldığı paylaşımda, Dündar, "Sonunda annelik hakkımı kullandım ve aileme kavuştum." dedi.

  Dündar, o paylaşımda Türkiye'den nasıl ayrıldığını açıklamadı. Anayasa Mahkemesi'ni iki yıldır dosyasını incelememekle eleştirdi.

  Dilek Dündar, "eşi hakkında açılan davalar nedeniyle pasaportunun iptal edildiğini" ve yurtdışına çıkamadığını belirtiyordu.

  View more on twitter

  Deutche Welle Türkçe'de Alman DPA haber ajansına yaptığı açıklamalar yer alan Dilek Dündar, salı günündebn bu yana Almanya'da olduğunu söyledi ancak Türkiye'den hangi yollardan ayrıldığına ilişkin bir açıklama yapmadı.

  Dilek Dündar'ın eşi Can Dündar da sosyal medya hesabından eşi ile bir arada olduklarına ilişkin bir paylaşım yaptı.

  View more on twitter
 5. Ürgüp'teki asansör ile ilgili otel sahibi konuştu: Uygun olmadığını biz de farkettik

  Nevşehir'in Ürgüp ilçesinde, kayalık alana yapılan ve tepki çeken asansör ile ilgili, otel sahibi "Asansör kulesinin doğaya uygun olmadığını biz de farkettik" açıklamasını yaptı.

  Demirören Haber Ajansı'nda yer alan habere göre, asansörü de içeren projeye onay, Nevşehir Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından verildi ve 2 yıl önce inşa edildi.

  Asansörün görüntülerinin sosyal medyaya yayılması sonrası ise otel sahibi DHA'ya açıklama yaptı.

  Erol Özsoy, "Asansör kulesinin doğaya uygun olmadığını biz de farkettik ve bunun değiştirilmesi için koruma kuruluna başvuruda bulunduk" dedi.

  Erol Özsoy
 6. Sözcü Gazetesi davasında karar duruşması 4 Eylül'de yapılacak

  Sözcü Gazetesi sahibi ile sekiz çalşanının yargılandığı davada 6 sanık son savunmasını yaptı. Dava son savunmalar ve karar için 4 Eylül'e ertelendi.

  İstanbul 37.Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya tutuksuz yargılanan sanıklardan Emin Çölaşan Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi aracılığı ile katıldı.

  Gazetenin Genel Yayın Yönetmeni Metin Yılmaz, yazarıo Necati Doğru muhabiri Gökmen Ulu'nun da arasında bulunduğu 7 sanık ise duruşmada hazır bulundu.

  Duruşmayı aralarında Bülent Tezcan ve Muharrem Erkek'in bulunduğu bazı CHP'liler de izledi.

  Duruşmada son savunmasını yapan sanık Emin Çölaşan, "FETÖ'ye yardım ettiği" suçlamasını reddetti:

  Sözcü Gazetesi davası
  Quote Message: "FETÖ olayı ve terörü desteklediğimiz olayı bizim gazetemize sığmaz. Bizde öyle bir şey olmaz. İddia makamının suçlamalarını çürüttüm. Beraatimi istiyorum"

  Köşe yazarı Necati Doğru ise "Ahlakım, düşüncem, dünya görüşüm FETÖ'cülüğün yakınından, yanından geçmez. Beni lekeliyorlar. Bu lekelemeye izin vermeyin beratımı istiyorum" diye konuştu.

  Mahkeme, bazı sanık avukatlarının savunma yapmak için ek süre istemelerini kabul etti. Son savunmalar ve karar duruşması için 4 Eylül'e erteledi.

 7. 18 milyon öğrencinin #karnegünü

  Türkiye genelinde ana okulu dahil olmak üzere ilkokul, ortaokul ve liselerde eğitim gören 18 milyon öğrenci, karnelerini aldı ve yaz tatili resmen başladı.

  2019-2020 eğitim öğretim yılı ise 16 Eylül 2019 Pazartesi günü başlayacak.

  Günün en dikkat çeken anlarından biri ise Diyarbakır'da iki çoban kardeşe, merada hayvan otlatırken yapılan karne sürpriziydi.

  Yenişehir ilçesinde aileleri ikna edilerek okullu olan 12 ayaşındaki Muhammed Çelik takdir, 3 yaş küçük kardeşi Abdullah Çelik ise sınıfı başarı belgesiyle tamamladı.

  İl Milli Eğitim Müdürü Doç. Dr. Feysel Taşçıer, Çelik kardeşlere merada hayvan otlattıkları sırada sürpriz yapıp, karnelerini verdi.

  Çocuklar karne

  Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk da Twitter hesabından yayımladığı video ile çocuklara, iyi tatiller diledi.

  #karnegünü etiketi de sosyal medyada en çok paylaşım yapılanlar arasında yer aldı.

  View more on twitter
 8. Dolar, yaptırım açıklaması ile 'son iki haftanın en yüksek seviyesine çıktı'

  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun "ABD'nin olası yaptırımlarına karşı bizim de atacağımız adımlar var" açıklaması sonrası, Reuters haber ajansı Türk Lirası'nın dolar karşısında son iki haftanın en düşük seviyesine gerilediğini bildiriyor.

  Yüzde bir oranında değer kazanan dolar, piyasada 5.92 seviyesinden işlem görüyor.

  Dolar güne 5.87 seviyesinden başlamıştı.

  Euro, 6.67 - 6.68 lira aralığından, sterlin ise en düşük 7.49 - 7.50 lira seviyesinde işlem görüyor.

  Dolar
 9. Ticaret Bakanlığı: 15 bin 159 Suriyeli şirket var

  Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, bir soru önergesine verdiği yanıtta, Türkiye'de en az bir ortağı Suriye uyruklu olan şirket sayısının 15 bin 159 olduğunu açıkladı.

  Pekcan, bu şirketlerde 10 bin 46 Suriyeli işçinin istihdam edildiğini söyledi.

  Soru önergesi, CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu tarafından yazılı olarak verildi.

  Bakan Pekcan'ın açıkladığı veriler, 26 Şubat 2019 tarihi itibariyle gerçekleştirilen kayıtlar üzerinde oluşturuldu.

  Suriye ortaklı söz konusu şirketlerin en fazla İstanbul, Gaziantep, Mersin, Hatay, Bursa'da, toptan ve perakende ticaret alanında faaliyet gösterdiği de kaydedildi.

  Pekcan, "Ayrıca 31 Mart 2019 tarihi itibarıyla ülkemizde geçerli çalışma izni bulunan yabancı sayısı 96 bin 972 olup, bunlardan 31 bin 185'i Suriye uyrukludur" dedi.

  Suriyeli şirket
 10. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: ABD'nin olası yaptırımlarına karşı bizim de atacağımız adımlar var

  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya'dan satın alınan S400 füze savunma sistemi konusunda ABD ile devam eden gerilim için, "Bağımsız ve özgür millet olmak için kararlılığımızı devam ettireceğiz." dedi ve olası sıkıntıların göğüsleneceğini söyledi.

  Anadolu Ajansı'nın Editör Masası yayınında soruları yanıtlayan Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, ABD'nin olası yaptırımlarının hatırlatılması üzerine, "ABD bize yönelik olumsuz adımlar atarsa bizim de atacağımız (karşı) adımlar var" dedi.

  Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, "NATO'nun bizi koruma kapasitesi yok. Yarın bizim başımıza bir şey geldiğinde kime güveneceğiz" dedi.

  Çavuşoğlu, ABD'nin tavrından Avrupa Birliği'nin de rahatsız olduğunu savundu.

  Çavuşoğlu, muhalefetin genel bir bilgilendirme istemesi durumunda "bu konuda hiçbir sıkıntımız olmaz" dedi.

  s400
 11. Meteoroloji birçok bölge için kuvvetli yağış uyarısında bulundu

  Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden (MGM), hava durumuna ilişkin yapılan açıklamada, Marmara Bölgesi için kuvvetli rüzgar, Orta-Batı Karadeniz Bölgesi için ise kuvvetli yağış uyarısı yapıldı.

  Yüksek sıcak ve nemin etkili olduğu bu bölgelerde, sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış bekleniyor.

  Yağışların; Doğu Akdeniz'in iç kesimleri, İç Anadolu’nun doğusu, Batı ve Orta Karadeniz, Kocaeli ve Sakarya çevreleri ile Giresun, Trabzon ve Rize'nin iç kesimlerinde yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor.

 12. 'Ekonomik düzen ve istikrarı hedef aldıkları' gerekçesiyle en az 38 kişiye hapis istemi

  BDDK logo

  İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın ABD merkezli haber kuruluşu Bloomberg'te, TL'nin değer kaybıyla ilgili haber üzerine başlatıkları soruşturma kapsamında en az 38 kişi hakkında dava açılması istendi.

  Haklarında dava açılan kişiler arasında söz konusu haberde imzaları bulunan iki muhabir ile birlikte, sanatçı ve ekonomistler de yer alıyor.

  Savcılık yazısında söz konusu kişilerin, "devletinin ekonomik düzen ve istikrarını hedef" aldıkları öne sürülüyor.

  Savcılık yazısında, soruşturmanın Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından iletilen talep üzerine başladığı belirtiliyor.

  BDDK'nın 10 Ağustos 2018 tarihli haberde imzası olan muhabirler Kerim Karakaya ve Fercan Yalınkılıç için suç duyurusunda bulunduğu, soruşturmanın sosyal medya paylaşımları çerçevesine genişletildiği ifade ediliyor.

  Savcılık yazısında habere ilişkin şu ifadeler yer alıyor:

  Quote Message: Ülkemiz Bankacılık sisteminin 2001 yılından bu yana karşılaştığı en ciddi döviz krizi ile karşı karşıya olduğu... İki bankanın 10.08.2018 tarihinde döviz kabul etmediği, bir bankanın ise 5 bin dolar çekilmesine ilişkin bir müşteri talebini yerine getiremediği...Döviz hesaplarından para çekilmesine ilişkin taleplerde önemli artış olduğu... BDDK'nın 11.08.2018 cumartesi günü tüm üst düzey banka yetkililerini toplantıya çağırdığı gibi ülkemiz bankacılık ve finans sisteminin acz içinde olduğu izlenimi vermeye çalışan gerçeğe aykırı ve maksatlı ifadelere yer verildiği...

  Aralarında Mustafa Sönmez gibi isimlere yönelik genişletilen soruşturma için ise şu ifadeler yer alıyor:

  Quote Message: "Yürütülen soruşturmada, haber siteleri dışında gerçek kişiler tarafından oluşturulan sosyal medya hesapları üzerinden aynı amaca hizmet eder nitelik saldırılarda bulunulduğunun belirlendiği tespit edildi"
  View more on twitter

  Bloomberg'te suçlama ile ilgili yer alan haberde, muhabirler için 2 ila 5 yıl hapis istemiyle dava açıldığı belirtiliyor.

  Bloomberg Genel Yayın Yönetmeni John Micklethwait, "Haber değeri taşıyan olaylar hakkında adil ve doğru haberler yapan iki muhabirimize yönelik suçlamaları kınıyoruz" dedi.

  Soruşturma açılanların sayısı ile ilgili henüz bir netlik bulunmuyor. Türk medyasında çıkan haberlerde sayı 50 olarak ifade ediliyor.