Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Canlı anlatım

time_stated_uk

 1. CHP Milletvekili Taşçıer: Mansur Yavaş, ODTÜ rektörüne yurt inşa edip hibe etmeyi önerdi

  ODTÜ’de yapılacak YKYK yurdu için sabah saatlerinde başlayan ağaç kesimi, inşaat ruhsatının olmadığı ortaya çıktıktan sonra durduruldu.

  Ağaç kesimi durdurulana dek ODTÜ arazisinde ne kadar ağacın kesildiği henüz bilinmiyor.

  Ankara Milletvekili Gamze Taşçıer, Mansur Yavaş’ın ODTÜ rektörü ile görüştüğünü ‘amaç gerçekten yurt yapmaksa ağaçları kesmemesini, belediye olarak yurt inşa edip hibe edebileceklerini’ söylediğini aktardı.

  Büyük bir alansa süren ağaç kesimi işleminin tamamen bitip bitmediğinden uzun süre emin olunamadı ancak Taşçıer, 17:30 itibariyle ODTÜ kavaklık alanında ağaç kesimi olmadığını teyit etti:

  “ODTÜ’de yeniden inşaat sesleri geldiği için tekrar Kavaklık alana geldim. Ağaç kesiminin olmadığını tekrar teyit ettim. Sadece çitler için direk diplerine beton dökülüyor.”

  Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, bugün rektörlük yönetimiyle ilgili suç duyurusunda bulunduklarını açıkladı.

  Uğur Tunçay
 2. Ankara Barosu'ndan SETA raporu açıklaması: Hukuki süreci izleyeceğiz

  SETA'nın BBC Türkçe'yi de kapsayan "Uluslararası Medya Kuruluşlarının Türkiye Uzantıları" raporu ile ilgili Ankara Barosu da bir açıklama yaptı ve hukuki sürecin takip edileceğini kaydetti.

  Açıklamada, rapor, Danıştay saldırısına giden süreçte yapılan yayınların 2019 versiyonu olarak tanımlandı.

  View more on twitter
 3. Pendik şüphelisini, elini sıkarak karşılayan polis amiri açığa alındı

  Pendik görevden alınan polis

  İstanbul Pendik’te E-5 Karayolunda, içinde hamile bir kadın ve eşinin bulunduğu araca saldırı ile ilgili olarak emniyette ifadeleri alınan şüpheliler Hasan ve Hüseyin Sel, tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi.

  İfadeleri alınmak üzere karakola götütülen şüphelileri kapıda karşılayarak elini sıkan Pendik Şehit Adil Gözalıcı Polis Merkezi Amiri ise görevden alındı.

  Polis hakkında idari soruşturma başlatıldı.

  Polis merkezindeki işlemleri tamamlanan şüpheliler, Anadolu Adalet Sarayı'na götürüldü. Zanlılar, savcılık ifadesinin ardından kaçma şüpheleri kuvvetli olduğu gerekçesiyle tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi.

  İstanbul'da trafiktearaca saldıran Hasan Sel: Küfür ve aracımıza kasten verilen zarardan dolayıaraç sürücüsünden davacıyım

 4. Diyarbakır Şiddetle Mücadele Ağı 4 aylık şiddet raporunu açıkladı: 954 başvuru yapıldı, 3 kadın öldürüldü

  Hatice Kamer

  Diyarbakır

  Diyarbakır Şiddetle Mücadele Ağı

  Diyarbakır Şiddetle Mücadele Ağı bileşenleri, şiddete maruz kalmış kadın ve çocukların, STK ve meslek örgütlerine son 4 ayda yaptıkları başvuruları ve maruz kalınan şiddet türlerini dikkate alan bir rapor hazırladı.

  Yapılan açıklamada son dört ayda 954 başvurunun yapıldığı, bu süreçte üç kadının öldürüldüğü belirtildi.

  "954 başvurucunun 701'i farklı şiddet türleriyle beraber ‘psikolojik şiddete’ sürekli olarak maruz kaldığını beyan etmiştir.”

  “258 kadın can güvenliği riski altındadır. 6 kadın hürriyetinden mahrum bırakılmıştır. Sığınakta kalma talebiyle 106 başvuru yapılmıştır.”

  Diyarbakır Barosu Çocuk Hakları Merkezi verilerine göre ise son dört ayda 1716 çocuk şiddete maruz kaldı, 1526 çocuk suça sürüklendi.

  Kentte son aylarda intihar sebebiyle hayatını kaybeden çocuk ve kadın sayısında artış olduğuna dikkat çeken ağ, sayı vermemekle beraber intihar girişimlerinin en küçüğü 11 ve ağırlıkta olarak 15 -17 yaşta olan çocuklarda görüldüğünü ifade etti.

  Kadınlarda ise 18-19 yaş aralığında intihar teşebbüsü oranında ciddi bir artış olduğunu ekleyen Şiddetle Mücadele Ağı, intihar gerekçelerinin genellikle evliliğe zorlama, gelecek kaygısı, toplumsal baskılar olduğunu belirterek ortaya çıkan bu tablodan devletin, ailenin ve toplumun sorumlu olduğunu vurguladı.

  Kentteki birçok sivil toplum,meslek örgütü ve sendikaların kadın bileşenlerinden oluşan ağ, kadına ve çocuğa yönelik şiddetin geldiği boyutları kamuoyuyla paylaşmak amacıyla kuruldu.

  Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu ise Haziran ayında Türkiye genelinde 40 kadının erkekler tarafından öldürüldüğünü, 2019’un ilk 6 ayında işlenen kadın cinayeti sayısının 214 olduğunu açıkladı.

  View more on twitter
 5. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, ODTÜ yönetimiyle görüşüyor

  Mansur Yavaş

  ODTÜ’de arazisi içinde yurt yapımı için, bu sabah tepkilere karşın ağaç kesimine başlanan alanın inşaat ruhsatı olmadığı ortaya çıktı.

  BBC Türkçe'nin edindiği bilgiye göre, sabahki gelişmeler sonrası Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, ODTÜ rektörlüğü ile temasa geçti.

  Mansur Yavaş da Twitter hesabından yaptığı açıklama ile Rektör Verşan Kök ile görüştüklerini açıkladı.

  View more on twitter

  Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen de sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada ODTÜ'de yurt yapılmak istenen alanın kazı izni ve inşaat ruhsatı olmadığını belirtti:

  Quote Message: ODTÜ’de yurt yapılması istenilen alanda, Parselasyon yok, arsa şu anda kadastral parsel konumunda. Bu nedenle kazı izni ve inşaat ruhsatı yok. ODTÜ İmar Planı 12 no’lu plan notuna göre bu işlemleri yapmaya yetkili olan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan da bunlar alınmış değil."
  Quote Message: Bu tespitler üzerine denetim yapmaya giden belediyemiz görevlileri yani resmi kamu görevlileri rektörün talimatıyla kampüse sokulmuyor ve görev yapmaları engelleniyor. Arkadaşlarımız bilahare kampüse girebiliyor ve tespitlerini yapıyor. Bütün bu hukuksuzluklar kabul edilemez. Rektör’e tekrar hatırlatıyorum. Belediye memurunun görevini yapmasını engelleyemezsin. Ruhsat almadan kaçak inşaat yapamazsın. Bu nedenlerle, Belediyemiz görevini yaparak, ruhsatsız şantiye binaları hakkında bugün tarihli zabıt tutmuştur."
 6. Ali Babacan ' yeni bir çalışma başlatmak kaçınılmaz hale gelmiştir' diyerek AKP'den istifasını açıkladı

  AKP'nin Kurucular Kurulu'nda yer alan Ali Babacan, yeni parti hazırlığını ilk kez dile getirdiği bir duyuru ile AKP'den istifa ettiğini açıkladı.

  Babacan, Haziran ayı sonunda Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yaptığı görüşmede, ayrılma gerekçelerini ise deklarasyon niteliğinde sunduğu bir dosya ile hem yazılı hem de sözlü aktarmıştı.

  Ali Babacan istifa açıklamasında, "aklen ve kalben ayrılık yaşadım" ifadesini kullandı.

  Gerekçe olarak ise "Türkiye için yepyeni bir gelecek vizyonuna" ihtiyaç duyulmasını gösterdi ve "yeni bir çalışma başlatmak kaçınılmaz hale gelmiştir." dedi.

  Yeni parti çalışmasını da ilk kez resmi olarak duyuran Ali Babacan şunları söyledi:

  Ali Babacan
  Quote Message: Ben ve pek çok arkadaşım, böyle bir çalışma için büyük ve tarihi bir sorumluluk hissetmekteyiz. Bu süreçte, aynı ahlaki ve toplumsal sorumluluğu hisseden çok sayıda insanla tanışmış olmak da bizim için çok sevindirici olmuştur. İnanıyorum ki, karşı karşıya olduğumuz sorunların çözümü, ancak, temsil gücü yüksek ve geniş bir kadro çalışmasıyla mümkün olacaktır. Beraberce çalışmak ve ortak aklı hedeflemek zorundayız. Çalışmalarımızın bağımsız ve özgür bir şekilde yapılması büyük önem taşımaktadır. Her konuda beyaz sayfalarla işe başlamak gerekmektedir.

  Ali Babacan, 8 Temmuz itibariyla 18 yıllık AKP üyeliğini sonlandırdığını açıkladı.

  Reuters haber ajansına konuşan Ali Babacan'ın danışmanlarından biri, eski başbakan yardımcısı ve ekonomi bakanının, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'le birlikte yeni partiyi büyük ihtimalle sonbaharda kuracağını söyledi.

 7. ODTÜ’de 'kaçak' yurt yapımına karşı çıkan gruba polis müdahale etti

  Fundanur Öztürk

  BBC Türkçe

  Odtu

  ODTÜ arazisi içine Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu (YKYK) yurdu yapılmasına karşı süren eyleme bugün polis müdahalesi yapıldı.

  Üniversite yerleşkesine giren güvenlik güçleri, öğrenci ve akademisyenlerin de aralarında olduğu gruba biber gazıyla müdahale etti.

  Müdahaleler sırasında yaralananlar olduğu ve en az bir gözaltı yaşandığını belirtiliyor.

  BBC Türkçe'ye konuşan CHP Ankara Milletvekili Gamze Taşçıer, yetkililer ile yaptığı görüşme sırasında, "ODTÜ'de hukuka uygunluğu sağlamakla yükümlü olan kişiler, burada ruhsatsız iş yaptıklarını itiraf ettiler" dedi.

  Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen de Twitter'dan yaptığı açıklamada, belediyenin resmi görevlilerinin kampüse girişinin rektörün talimatıyla bir süre engellendiğini duyurdu.

  Nöbet nasıl başladı?

  Orta Doğu Teknik Üniversitesi’ne (ODTÜ) ait 40 dönüm arazinin Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu’na (YKYK) tahsisinin ardından başlayan yurt inşaatı hazırlığına karşı öğrenciler, 55 gündür nöbet tutuyordu.

  Bu sabah itibariyle belirlenen inşaat alanı çevresine polis barikatı çekildi ve iş makineleri bölgeye alındı.

  Bu sırada, ağaç kesimine engel olmaya çalışan öğrencilere biber gazıyla müdahale etti.

  BBC Türkçe’ye konuşan ODTÜ Öğrenci Temsilcileri Konseyi Eski Başkanı Özgür Gür, “Gözaltı sayısından emin olamıyoruz. Şu anda ODTÜ’de ağaçlar, polis nezareti altında kesiliyor” dedi:

  Quote Message: “ODTÜ’de bu yurdun yapılmasına karşı çıkmak için, 55 gündür her türlü kültürel üretimin yapıldığı ve çadırlarda kalınan kolektif bir yaşam sürülüyordu. Yakın bir zaman içerisinde sürekli müzakere yolları da denendi ancak yönetimin bu yönde tavır almadığını gördük. Bu sabah da maalesef ODTÜ yönetiminin emriyle polis saldırısı başladı.”

  Gür ayrıca, "İnşaatın Çankaya Belediyesi'nden alınması gereken ruhsatı yok ancak inşaatı mühürlemek için gelen zabıtalar ODTÜ'ye giremiyor" dedi.

  'Kanun önünde kaçak olduğu itiraf edildi'

  CHP Ankara Milletvekili Gamze Taşçıer tarafından paylaşılan videoda,ODTÜ'de yapı denetimden sorumlu kişilerin, inşaatın "kanun önünde kaçak" olduğunu ifade ettiği duyuluyor.

  View more on twitter

  Çankaya Belediye Başkanı: Bu planı kabul etmezdik

  Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen de Twitter hesabından, "ODTÜ'deki KYK yurtlarının planını, ruhsat dahil tüm işlemlerini, rektörlüğün talebiyle Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yaptı. Bize gelmediler çünkü rektörlüğün istediği, katılımcılıktan uzak, oldu bitti mantığıyla yapılan bu planı biz kabul etmezdik" paylaşımında bulundu.

  View more on twitter

  YKYK yurdu niye 'Truva Atı' olarak tanımlanıyor?

  Mimarlar Odası Ankara Şubesi'nin açtığı davayla ODTÜ'ye ait 40 dönüm arazinin Gençlik ve Spor Bakanlığı'na bağlı YKYK'ye yurt yapımı için 49 yıllığına bedelsiz tahsis edildiği ortaya çıkmış, 16 Mayıs itibariyle de yüzlerce ağacın olduğu alanda inşaat başlamıştı.

  Öğrenciler ilk günden beri, ODTÜ arazisi içine yapılacak YKYK yurdunu 'Truva atı' olarak tanımlıyor ve kampüs içerisinde, ODTÜ öğrencisi olmayanların kalabileceği bir yurda karşı çıkıyor.

  ODTÜ Öğrenci Temsilcileri Konseyi Eski Başkanı Özgür Gür, yurdun Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatıyla yapıldığını ifade ediyor:

  Quote Message: ODTÜ'nün en fazla 500 kişilik bir yurt ihtiyacı var. ODTÜ mezunları bu yurdu yapmak için hazır olduklarını söylediler ancak ODTÜ yönetimi yine de KYK'ya yaptırdı. Çünkü Erdoğan geçenlerde ODTÜ'de bir açılış yapmıştı ve o esnada kendisine 'zatıalinizin istediği yurt' diyerek bu yurdun direkt yukarıdan talimatla yapılan bir yurt olduğunu ifade etmişlerdi. Fakat bu yurt yapılırken ekolojik bir katliam yaşanacak. Bahsedilen yerlerde binlerce kavak ağacı ve o bölgeye özgü bir ekolojik denge bulunmakta. Bunun dışında yapılacak bu yurdun bir Truva atı olduğu ODTÜ öğrencileri tarafından kabul edilmekte. KYK başka yerden öğrenciler getirebilecek. 2 bin kişilik bir yurt yaparken aynı zamanda da devasa sosyal tesislerin de yapılacağı bir inşaattan bahsediyoruz."
 8. TGS, SETA raporu ile ilgili suç duyurusunda bulundu: Halkı kin ve düşmanlığa tahrik suçu işlendi

  Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS), hükümete yakın düşünce kuruluşu SETA'nın BBC Türkçe'yi de kapsayan "Uluslararası Medya Kuruluşlarının Türkiye Uzantıları" raporu ile ilgili suç duyurusunda bulundu.

  TGS'nin başvurusunda, raporun "Halkı kin ve düşmanlığa tahrik suçunu" işlediği savunuldu.

  Raporda, gazetecilerin meşru olan ilişkilerinin gayri meşru gibi gösterilmeye çalışıldığı belirtiliyor.

  TGS'nin suç duyurusu başvurusunda, SETA raporunun yayımlanması ile aynı zamanda "kişisel verilerin kaydedilmesi suçunun işlendiği" de savunuluyor.

  View more on twitter

  Raporu iki araştırmacı ile birlikte hazırlayan SETA'nın Toplum ve Medya Araştırma Direktörü İsmail Çağlar, Takvim Gazetesi'ndeki köşesinde raporu savundu ve şunları yazdı:

  Quote Message: "Saldırıyorlar çünkü sobelendiler. Yaptıklarının gazetecilik olmadığının açık seçik gösterilmesinden rahatsız oldular. Kendi çapında saygınlığı olan uluslararası medya kuruluşlarının Türkiye uzantılarının marjinal ideolojilerce esir alındığının gösterilmesi hoşlarına gitmedi. Sizi rahatsız etmeye devam edeceğiz!."
 9. İstanbul'da trafikte araca saldıran Hasan Sel: Küfür ve aracımıza kasten verilen zarardan dolayı araç sürücüsünden davacıyım

  Pendik saldırı

  İstanbul Pendik'te trafikte, bir çiftin içinde bulunduğu araca saldıran baklava işindeki ağabey ve kardeşin emniyet tarafından ifadesi alındı

  Araca fiziki saldırı yapan Hasan Sel'in ifadesi Demiören Haber Ajansı'nda yer aldı.

  Buna göre Sel, "Anın stresi ve psikolojik durumu ile istem dışı yan aynasını kırdım." dedi.

  Hasan Sel, kaputa attığı tekme için ise "Bizim araca çarptığı için, geçiş mesafesi olmadığı için aracın üzerinden geçmek zorunda kaldım." açıklamasını yaptı.

  Sel ifadesinde, Bahçıvan'ların araçlarını takip ettiğini, üç kere araçlarına çarptığını, kendilerine küfür edildiğini de öne sürdü ve davacı olduklarını açıkladı.

  OIay anında aracı kullanan Seydioğlu Baklava'nın sahiplerinden kardeş Hüseyin Sel de ifadesinde, ağabeyinin ifadelerini tekrarladı.

  Hüseyin Sel'in "Olayda şikayete konu eyleme hiçbir iştirakim olmadı. Şahsıma yapılan linç kampanyası tehlikeli bir boyuta ulaşmıştır." şeklinde ifade verdiği belirtiliyor.

  Emniyet ifadeleri tamamlanarak, adliyeye sevkedilen şüphelilerden, araç şoförü 1110 TL para cezası kesildi ve ehliyetine geçici olarak el konuldu.

  İstanbul'da trafikte araca saldırı anları
 10. TCDD'nin Çorlu kazasının yıldönümünde paylaştığı #sevgitaşıyoruz etiketli video, ailelerin tepkisini çekti

  Devlet Demiryolları'nın, 8 Temmuz 2018'de Çorlu yaşanan tren kazasının yıldönümünde paylaştığı tanıtım videosu ailelerin tepkisini topluyor.

  Kazada 9 yaşındaki oğlunu kaybeden Mısra Öz, Twitter hesabından, "Acılara saygı duyulması gerektiğini de biz öğretiyoruz" mesajını paylaştı.

  View more on twitter

  8 Temmuz 2018'de yaşanan tren kazasında, 4 memurun yargılandığı davanın ilk duruşmasında mahkeme heyeti "çekilme" kararı vermişti.

  Bu karar ailelerin büyük tepkisini çekti.

 11. Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy'dan 'Sıla konseri' açıklaması: Programı revize edeceğiz

  Sıla konseri

  Kültür ve Turizm Bakanlığı, sanatçı Sıla'nın sahne alacağı bir konserle ilgili yaşanan tartışmalar sonrası, bu organizasyonda değişikliğe gidileceğini açıkladı.

  Sıla'nın, 16 Temmuz'da İzmir'de düzenlenecek konserde sahne alacağının açıklanması sonrası, sosyal medyada, sanatçının, 15 Temmuz darbe girişimi ardından Yenikapı mitingine katılmamasını hatırlatan paylaşımlar yapıldı.

  Bu yöndeki tepkiler bazı yayın organları tarafından da paylaşıldı.

  Tepkiler sonrası Twitter hesabından açıklama yapan Bakan Mehmet Nuri Ersoy, programın revize edileceğini açıkladı.

  Sıla ise konu ile ilgili bir açıklama yapmış değil.

  View more on twitter
 12. İstanbul'da trafikte saldırı - Olaya karışan Seydioğlu Baklava firması sahipleri açıklama yaptı: Tahrik edildik

  Seydioğlu Baklava sahipleri

  İstanbul'da bir çiftin trafikte yollarını kesen iki kişi tarafından saldırıya uğraması sosyal medyada büyük ses getirdi.

  Pendik D-100 karayolunda yaşanan olayda Bahçıvan çiftine ait araca zarar veren Hasan Sel ve Hüseyin Sel'in Seydioğlu Baklava isimli şirketin sahipleri olduğu ortaya çıktı.

  Tepkiler sonrası firmadan yapılan açıklamada "olayları yatıştırmak için çaba sarf edildiği" savunuldu.

  Cumhuriyet Gazetesi'nde yer alan açıklamada, "ani rahatsızlık geçiren" bir aile üyesinin yanına ulaşılmaya çalışıldığı, Bahçıvan çiftinin, kendilerini "tahrik" ettiği iddia edildi.

  Saldırı anında otomobilde olan hamile Ayfer Bahçıvan ve eşi Yunus Emre Bahçıvan zanlılardan şikayetçi oldu.

  İki zanlı, saldırıyla ilgili olarak ifade vermek üzere Pazartesi günü polis merkezine geldi.

  Sosyal medyada, firmaya yönelik olarak boykot çağrıları yapılıyor.

  View more on twitter
 13. Merkez Bankası'ndaki görevden alma sonrası, Dolar kuru 5.82 seviyesinin üzerini gördü

  Merkez Bankası'nda Murat Çetinkaya'nın, Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle görevden alınarak yerine yardımcısı Murat Uysal'ın atanması sonrası, dolar, TL karşısında değer kazandı.

  Asya piyasalarında işlemlerin başlamasıyla TL, ABD Doları karşısında yüzde 4'e yakın değer kaybetti ve Dolar/TL kuru 5,82 seviyesinin üzerine çıktı.

  Ardından kayıpların bir kısmı telafi edildi.

  Türkiye'de bankalararası işlemlerin başlamasıyla birlikte TL'nin Dolar karşısındaki değer kaybı yüzde 2,30'a indi.

  Kur 5,75 seviyesinin üzerinde işlem görüyor.

  Dolar kuru geçen haftayı 5.6280 seviyesinde kapatmıştı.

  Dolar