Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Canlı anlatım

time_stated_uk

 1. Beştepe'de Büyükşehir zirvesi: Belediye başkanları WhatsApp grubu kuruyor

  Erdoğan

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe'deki Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde 30 ilin büyükşehir belediye başkanlarıyla bir araya geldi.

  Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, toplantının ana konusunun ekonomi olduğunu söyledi. Karalar, 'krizde belediyelerin hizmet üretecek durumda olmadığını, belediyelerin bunu nasıl yapabileceği üzerine görüş alışverişinde bulunduğunu' söyledi.

  View more on twitter

  Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç ise “Hep beraber oluşturulmuş olan masanın etrafında buluşuldu. Sayın Cumhurbaşkanımız bir kesimi hedef almadı, tavsiyelerde bulundu. Belediye başkanlarımız beşer dakika söz alarak görüşlerini açıkladılar. Şehirleriyle ilgili sorunlarını dile getirdiler. Çıkan sonuç itibarıyla birebir bakan ve yetkililerle görüşülmüş oldu. Ilıman bir iklim içerisinde geçti. WhatsApp grubu kurulması görüşü belirtildi. Burada halkın huzuru için insanlara hizmet üretmek için bir yaklaşım sergilendi” dedi.

  CNNTürk'ün aktardığına göre grubun yöneticiliğini ise en genç belediye başkanı olan 44 yaşındaki Balıkesir Büyükşehir Belediye başkanı Yücel Yılmaz yapacak.

 2. Bahçeli: Yeni parti arayışlarının ölü doğmaktan başka şansı olmayacaktır

  Bahçeli

  Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin Merkez Yönetim Kurulu - Merkez Denetleme Kurulu toplantısı sonrası yazılı bir açıklama yaptı.

  Eski Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın yeni parti kurma çalışmalarını eleştiren Bahçeli, AKP - MHP itttifakının devam edeceğini vurguladı:

  "Cumhur İtifakı’nın yaşaması ve Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin yerleşip kurumsallaşması için üzerimize düşen her görev eksiksiz yerine getirilecektir. Ayrıca siyasette yeni arayış ve partileşme çabalarının ölü doğmaktan başkan şansı da olmayacaktır"

  Bahçeli, Diyarbakır'da HDP önünde eylem yapan ailelere değinerek "Evlatlarını alçak insan tacirlerinden istiyorlarsa bunun yegâne nedeni yüksek mücadelenin sonucunda cesaret kazanmalarıdır.Anaların feryadının çözüm yeri olarak devleti işaret edenler HDP’yi arkalayan, PKK’yla aynı çizgiye düşen zillet ve rezalet figüranlarıdır" ifadelerini kullandı.

 3. Şule Çet’in şüpheli ölümüyle ilgili keşif raporu mahkeme dosyasında: İki tarafın iddiaları da doğru olabilir

  Şule Çet

  Üniversite öğrencisi Şule Çet’in 28 Mayıs 2018’de Ankara’da bir plazanın 20. katından düşerek şüpheli şekilde ölmesiyle ilgili bilirkişi tarafından hazırlanan keşif raporu, mahkeme dosyasına girdi.

  Davada 'cinayet', 'nitelikli cinsel saldırı' ve 'hürriyeti tahdit' suçlarından tutuklu yargılanan Çağatay Aksu ve Berk Akand, Şule Çet’in intihar ettiğini iddia ederken, sanık avukatları plazanın camının açılarak Çet’in aşağı atıldığını savunuyor.

  Ankara 31. Ağır Ceza Mahkemesi’nin Mayıs ayında yaptığı keşfin ardından düzenlenen rapora göre, Aksu’nun sağ el orta parmağında oluşan çıkık “tartışma ve mücadele sonucu olabileceği gibi aşağıya atlamaya çalışan bir kişiyi kurtarmaya çalışırken de oluşabilir.”

  Raporda ayrıca, “kişinin atılması ya da düşmesi halinde binadan ne kadar uzaklığa düşeceği net olarak bilinmediği değerlendirilmiştir" ifadesi yer aldı.Çet’in düştüğü yerde sol ayakkabısının sağ kolunun altında, sağ ayakkabısının ise sol ayağının 155 santimetre ilerisinde bulunmasıyla ilgili ise raporda şöyle denildi: "Kişinin ayakkabı sol teki; iddia edildiği gibi sanıklar tarafından kişinin aşağıya atılmasından önce veya atılma anında aşağıya atılmış olabilir, ayakkabı sağ teki ve çorabı ise kişinin atılmasından önce, atılması sırasında veya atılmasından sonra aşağıya atılmış olabilir. Ancak Aksu’nun savunmasında belirttiği şekilde kişiyi tutarak kurtarmaya çalışması sırasında çorap ve ayakkabıların kişinin ayaklarından sıyrılarak çıkabileceği ve olay yerinde tespit edilen pozisyonları olabileceği değerlendirilmiştir."

  Şule Çet davasının 3. duruşmasında neler oldu?

 4. Wikipedia için yapılan başvuru Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu'nda görüşülecek

  Anayasa Mahkemesi

  Anayasa Mahkemesi Birinci Bölümü, 11 Eylül’de Wikipedia internet sitesinin Türkiye’de erişime kapatılmasına yönelik itirazla ilgili bireysel başvuruyu görüştü.

  Başvuru, Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu’na sevk edildi.

  Wikipedia 29 Nisan 2017’de Türkiye’de “terör iltisakı” gerekçesiyle erişime kapatılmış, sahibi olan Wikimedia Vakfı, erişim yasağının kalkması için Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuruda bulunmuştu.

  Bugün başvuruyu görüşen Birinci Bölüm, "başvurunun niteliği itibarıyla Genel Kurul tarafından karara bağlanması gerekli görüldüğünden, Anayasa Mahkemesi İç Tüzüğü'nün 28'inci maddesinin (3) numaralı fıkrası uyarınca Genel Kurula sevki"ne karar verdi.

  Anayasa Mahkemesi İç Tüzüğü'nün 28'inci maddesinin üçüncü fıkrası, "Bölümlerden birinin görülmekte olan bir başvuruya ilişkin olarak vereceği karar, bölümlerin önceden vermiş olduğu bir kararla çelişecekse ya da konunun niteliği itibarıyla Genel Kurul tarafından karara bağlanması gerekli görülürse ilgili bölüm dosyadan el çekebilir. Bölüm başkanı başvuruyu Genel Kurul önüne götürmek üzere başkana iletir." hükmünü içeriyor.

 5. CHP, barış akademisyenlerinin görevlerine iadesi için yasa teklifi verdi

  Ayşe Sayın

  Ankara

  Özgür Özel

  CHP, 11 Ocak 2016'da “Bu suça ortak olmayacağız” başlıklı bildiriyi imzaladıkları için bir OHAL KHK'sıyla görevlerine son verilen 406 akademisyenin işlerine iade edilmesi için yasa teklifi hazırladı.

  CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, TBMM Başkanlığı'na sundukları yasa önerisinin ardından düzenlediği basın toplantısında, Anayasa Mahkemesi'nin, kamuoyunda “barış akademisyenleri” olarak bilinen 406 akademisyenin görevlerine son verilmesinin “hak ihlali” olduğuna hükmettiğini anımsattı:

  “Bugün geldiğimiz noktada üniversitelerin üzerindeki baskı en ağır şekilde devam ediyor. AYM'nin gerekçeli kararı yüksek mahkemenin internet sitesinde yer almasına karşın, hâlâ Resmi Gazete'de yayınlanmadı. Bu muz cumhuriyetlerinde olmaz, derebeyliklerde olmaz. Ancak Anayasa Mahkemesi kararını, bir gizli el yayımlatmayarak, kendisi açısından da sonuç doğurmamasını sağlıyor.”

  CHP'nin yasa teklifi, barış bildirisini imzalayan 406 akademisyenin isminin, görevlerine son verilmesini öngören OHAL KHK'larının ekli listelerinden çıkarılmasının ve son görevlerine iade edilmesinin yolunu açıyor.

  Teklif, akademisyenlerin ayrıca pasaportlarının iade edilerek, seyahat özgürlüklerinin güvence altına alınması ve maddi mağduriyetlerinin de giderilmesini hükme bağlanmasını öngörüyor.

 6. Diyarbakır'da HDP önündeki oturma eyleminde 9. gün: Aile sayısı 23 oldu

  Video content

  Video caption: Diyarbakırlı anneler

  Diyarbakır Halkların Demokratik Partisi (HDP) İl Başkanlığı binası önünde çocuklarının dağa kaçırıldığını söyleyen üç ailenin 9 gün önce başlattığı eyleme katılan aile sayısı 23'e yükseldi.

  Eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in eşi Nevin Gökçek, oturma eylemninin 9. gününde aileleri ziyaret ederek "Hepimiz kardeşiz. Bu anaların haklı ve onurlu mücadelesi mutlaka kazanacak" diye konuştu.

  Aileler çocuklarının PKK tarafından kaçırıldığını, geri dönmemeleri için korkutulduğunu iddia ediyor ve bulunmasını istiyor.

  Eylemi başlatan Akkoyun, Çetinkaya ve Biçer aileleri, çocuklarından bir haber alıncaya kadar eylemlerini sürdürmekte kararlı olduklarını ifade ediyorlar.

  HDP ise ailelerin bilinçli olarak partilerine yönlendirildiğini savunuyor.

  View more on youtube
 7. Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bazı belediyelerimizdeki işten çıkarma hadiselerini üzülerek izliyoruz

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Beştepe'deki Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde 30 ilin büyükşehir belediye başkanları ile bir araya geldi.

  Erdoğan konuşmasında, "Rekabeti meydanlarda bıraktık."sözleriyle cümlelerine başladı.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, isim vermeden belediyelerdeki işten çıkarmalara da değinerek, "bazı belediyelerimizde yaşanan hadiseleri üzülerek izliyoruz" dedi.

  Erdoğan kendi İstanbul Belediye Başkanlığı dönemindeki mevcut personel için "biz kimseyi ekmeğinden etmedik" dedi.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan
  Quote Message: Seçim sürecindeki rekabeti meydanlarda bırakan, milletimizin sandıktan çıkan iradesine herkesin teslim olduğu bu güzel manzara; geleceğimizin en büyük teminatıdır.
  Quote Message: Kapının önüne konan, canları yanan, yuvaları başlarına yıkılan insanların ahı üzerinde ne siyaset, ne hizmet bina edilebilir. Biz İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevine geldiğimizde; bizden bir, iki, üç önceki hatta çok daha önceki dönmelerden kalma personel vardı. Çalışan, birikimi ve gayretiyle bulunduğu yeri hak eden hiç kimseye dokunmadım, hiç kimseyi yerinden, ekmeğinden, aşından etmedik."
 8. CHP'li Belediye Başkanları Cumhurbaşkanlığı'ndaki buluşma için Ankara'da

  Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen

  Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın daveti ile Ankara'ya gelen CHP'li Büyükşehir Belediye Başkanları, buluşma öncesinde CHP Genel Merkezinde bir araya geldi.

  Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlenecek toplantıya katılacak olan isimlerden Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, daveti olumlu karşıladını söyledi.

  Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen de "Belediyelerin durumu, sorunları tartışacağımızı ümit ediyorum" diye konuştu.

  Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer ise "ortak paydamız Türkiye'nin menfaati." şeklinde konuştu.

  DHA, CHP'li 11 Büyükşehir Belediye Başkanı'ndan Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş'ının yurt dışında olması sebebiyle toplantıya katılmadığını duyurdu.

 9. Avusturyalı gazeteci Max Zirngast beraat etti

  Max Zirngast

  "TKP/Kıvılcım Örgütü" irtibat suçlamasıyla yargılandığı davada cezaevinde yatan ve hakkında yurt dışına çıkış yasağı bulunan Avusturyalı gazeteci Max Zirngast, beraat etti.

  Ankara 26'ıncı Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen dava sonrası açıklama yapan Zirngast'ın avukatı, "Bugün adalet yerini buldu ama tutuklanması hukuk dışıydı" dedi.

  Reuters'a konuşan Zirngast ise beraat kararının bu kadar erken gelmesini beklemediğini söyledi.

  Max Zirngast, "Türkiye bu kararla demokratik bir ülke haline gelmedi. Bu olumlu bir karar ama halen cezaevlerinde on binlerce siyasi tutuklu bulunuyor." dedi.

  Max Zirngast, yedi günlük hukuki itiraz süresini ardından Avusturya'ya döneceğini de açıkladı.

  Siyaset bilimi okuyan ve solcu Re:volt yayını için yazılar yazan öğrenci, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın kararıyla "TKP/Kıvılcım Terör Örgütü ile irtibatı" olduğu gerekçesiyle gözaltına alınmıştı.

  29 yaşındaki Zirngast, 20 Eylül 2018'de örgüt üyeliği suçlamasıyla tutuklanarak Sincan Cezaevi'ne gönderildi. Aynı yılın Aralık ayında ise serbest bırakıldı.

  Zirngast ile aynı zamanda gözaltına alınan iki Türk vatandaşı da davada beraat etti.

 10. Arda Turan'a 'kasten yaralama' dahil 3 ayrı suçtan 2 yıl 8 ay 15 gün hapis cezası

  Arda Turan

  Başakşehir'de forma giyen 32 yaşındaki Arda Turan'a, şarkıcı Berkay Şahin ile yaşadığı ve mahkemeye taşınan olayla illgili 2 yıl 8 ay 15 gün hapis cezası verildi.

  Turan, "korku kaygı veya panik yaratacak şekilde silahla ateş etmek, ruhsatsız silah bulundurmak ve kasten yaralamadan" suçlu bulundu.

  Ajanslarda yer alan haberlere göre, mahkeme, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına da karar verdi.

  Arda Turan karar sonrası yaptığı yazılı açıklamada, "anlık hatasından" dolayı özür dilediğini söyledi.

  Turan, "iftira karşısında kendisini savunmaya çalıştığını" da ekledi.

  Arda Turan mesajında "sözlü taciz suçunu işlemediğini" mahkemenin bu ithamın bir iftira olduğuna karar verdiği de savundu.

  Arda Turan, aynı mahkemede cinsel taciz suçlamasından beraat etmişti.

  Şarkıcı Berkay Şahin ise İstanbul Çağlayan'daki mahkeme öncesi gazetecilere, “İlk günden beri özür bekliyoruz.” dedi.

  Berkay Şahin adliye
 11. RTÜK, 'olduğu gibi yayınlanan cinayet haberlerine' karşı çalışma yapıldığını duyurdu

  RTÜK

  Radyo ve Televizyon Üst Kurulu, haber bültenlerinde akıllı işaretler kullanılmaya başlanması için çalışma yapıldığını duyurdu.

  Kurul bu adımın sebebini, "Kadına karşı şiddet başta olmak üzere sadece cinayet ve kötümser olayları haberleştirmek ve bu görüntüleri hiçbir elemeden geçirmeden olduğu gibi yayınlamak" olarak açıkladı.

  RTÜK, bu haberlerle ilgili "ciddi oranda" şikayet alındığını savundu. Kadın cinayetleri son olarak, Kırıkkale'de 38 yaşındaki Emine Bulut'un eski eşi tarafından kızının önünde öldürülmesi ile gündeme geldi.

  Emine Bulut'un, hayatını kaybetmeden önce çekilen bir görüntüsünde "Ölmek istemiyorum" diye çığlık attığı, yanında bulunan 10 yaşındaki kızının "Anne lütfen ölme" diyerek ağladığı görülüyordu.

  RTÜK'e bu olay sonrasında, özellikle dizilerde kadına yönelik şiddetin konu olarak kullanılmamasına yönelik önleyici bir adım atmaması nedeniyle eleştirildi.

  Radyo ve Televizyon Üst Kurulu'ndan yapılan açıklamada, "yayıncılar, haber bültenlerinde akıllı işaretler kullanmak ve izleyicileri bilgilendirmek zorunda olacaklar." ifadesi yer alıyor.

 12. Türkiye, Moldova'yı deplasmanda 4-0 mağlup etti

  Cenk Tosun

  Avrupa Şampiyonası Elemeleri 6. maçında Türkiye, Moldova'yı deplasmanda 4-0 mağlup etti.

  Kırmızı Beyazlılar bu sonuçla 15 puana ulaşarak, Fransa'nın önünde grup birinciliği koltuğuna yerleşti.

  H grubunda oynanan diğer karşılaşmalarda, Fransa Andorra'yı 3-0 ile geçerken, grubun bir diğer güçlü ekibi İzlanda deplasmanda Arnavutluk'a 4-2 yenildi.

  Türkiye Milli Futbol Takımı, bir sonraki karşılaşmasını 11 Ekim'de İstanbul'da Arnavutluk ile sonrasında ise deplasmanda 14 Ekim'de Fransa ile oynayacak.

  Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Nihat Özdemir, karşılaşma sonrası yaptığı açıklamada, "Daha 4 maçımız var. Henüz işimiz bitmiş değil ama bugün alınan neticelerle gruptan çıkma şansımız artmıştır." şeklinde konuştu.

  Türkiye'nin gollerini: 37 ve 79. dakikada Cenk Tosun, 57. dakikada Deniz Türüç ve 88. dakikada Yusuf Yazıcı attı.

  liste