Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Canlı anlatım

time_stated_uk

 1. İSKİ’nin suya zam talebi İBB Meclisi’nde reddedildi

  Musluktan akan su

  İSKİ’nin su ücretlerine zam yapılması talebi, İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’ndeki oylama sonucu reddedildi.

  İSKİ tarafından hazırlanan 7 milyar 776 milyon 456 bin TL'lik 2020 bütçesi ise oy birliğiyle kabul edildi. İSKİ'nin geçen yılki bütçesi 8 milyar 501 milyon 502 bin TL idi.

  İSKİ’nin 2020 yılında uygulayacağı su tarifesine yönelik talepleri ise reddedildi. Belediye Meclisi’nde çoğunluğu elinde bulunduran AKP, az miktarda su kullananlara zam yapılmayıp, orta ve çok miktarda su kullananların tarifesine zam yapılması talebini reddetti.

 2. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'ndan Macron'a: O, terör örgütünün hamisi zaten, Elysse’de sürekli ağırlıyor

  M. Çavuşoğlu

  TBMM'de gazetecilerin sorularını yanıtlayan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile Paris'te düzenlediği ortak basın toplantısındaki 'Barış Pınarı Harekatı' ile ilgili sözlerine tepki gösterdi.

  Çavuşoğlu şöyle konuştu:''Barış Pınarı Harekatı'nın meşruiyetini ve oradaki mevcut durumu 5 gün içinde BM Güvenlik Konseyi'nin 5 daimi üyesinden ikisi ABD ve Rusya vardığımız mutabakatlarla kabul etmişti. Dolayısıyla Macron bu konularda yaşadığı hayal kırıklığı sebebiyle, burada bölücü bir terör devleti, bakın Kürt devleti demiyorum, kurmak istiyordu. Bizim Barış Pınarı harekatımız bunların hayallerini suya düşürdü. O hayal kırıklığıyla her gün ne dediğini bilmeyen bir görüntü var Paris'te maalesef."

  “(Çeşitli toplantılarda) Macron'un sözlerine gerekli cevapları verdik. Bu anlamda söylediği sözün bana göre bir karşılığı yok. Neticede biz burada terörle mücadele ediyoruz. O, terör örgütünün hamisi zaten, Elysse’de (Sarayı) sürekli ağırlıyor. Benim müttefikim terör örgütü diyorsa ona da vereceğimiz cevap var. Ama Macron unutmasın, Merkel'in de söylediği gibi Türkiye bir NATO müttefekidir. Müttefiklerinin yanında dursun… Herkes Macron’un bu açıklamalarını eleştirdi.”

  “Macron bu yalpalamalarla Avrupa'nın lideri olamaz. Şu anda Avrupa'da bir boşluk var, lideri ben olayım diye çabalıyor ama bu suni bir davranış, böyle suni ve boyunu aşan söylemlerle ya da eylemlerle olmaz.''

  Fransa Cumhurbaşkanı Macron, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile bugün yaptığı ortak basın açıklamasında Türkiye'nin ‘Barış Pınarı Harekatı'na’ ilişkin, "Müttefikimiz Türkiye'nin güvenlik kaygılarının son derece farkındayım. Çok sayıda terör saldırılarına maruz kaldılar. Ama hem IŞİD karşıtı koalisyon için tehdit oluşturan bir askeri harekat yapıp hem de birlik ve destek beklenemez" diye konuşmuştu.

 3. Meteorolojiden fırtına ve sağanak yağış uyarısı

  İstanbul'da yağmur

  Meteoroloji Genel Müdürlüğü Batı Karadeniz ile Marmara’da fırtına ile birlikte yarın sabah saatlerinden itibaren İstanbul, Kocaeli, Yalova ve Bursa çevrelerinde sağanak yağış uyarısı yaptı.

  Açıklamada, ''Batı Karadeniz'in doğusunda batı ve güneybatı yönlerden esen rüzgarın yarın öğle saatlerinden itibaren etkisini artırarak 6 ila 8 (50 -75 km/sa) kuvvetinde fırtına şeklinde eseceği tahmin edilmektedir. Fırtınanın aynı gün gece saatlerinde etkisini kaybetmesi bekleniyor" denildi.

  'Kuvvetli yağış'

  Meteoroloji, fırtına uyarısının ardından kuvvetli yağış uyarısı da yaptı. .

  Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, "Yapılan son değerlendirmelere göre; yarın sabah saatlerinden itibaren İstanbul, Kocaeli, Yalova ve Bursa çevrelerinde yerel olarak kuvvetli (21-50 kg/m2) sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış bekleniyor. Kuvvetli yağışla birlikte rüzgarın da güney ve güneybatı (lodos) yönlerden kuvvetli ve yer yer kısa süreli fırtına şeklinde eseceği tahmin ediliyor. Kuvvetli yağış ve rüzgarın oluşturabileceği ulaşımda aksamalar, su baskını, yıldırım, sel gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır" denildi.

 4. Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Kılıçdaroğlu'na 250 bin liralık dava

  Erdoğan ve Kılıçdaroğlu

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, tank-palet fabrikasıyla ilgili kendisine yönelik sözleri nedeniyle CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'na 250 bin liralık tazminat davası açtı.

  Erdoğan'ın avukatı Hüseyin Aydın tarafından Ankara 7. Asliye Hukuk Mahkemesine sunulan dava dilekçesinde, Kılıçdaroğlu'nun 26 Kasım'da partisinin grup toplantısında yaptığı açıklamalara yer verildi.

  Dilekçede, Kılıçdaroğlu'nun "Kendi silah fabrikasını yabancı bir orduya peşkeş çekenlere dünyanın her tarafında vatan haini denir, aynen söylüyorum. Cesaret edip dava bile açamıyor. Demiş ki 'Efendim Kılıçdaroğlu hakkında tazminat davaları açtım, hepsini kazandım.' Ben senin nasıl kazandığını bilmez miyim? Man Adası'nı da ben kazandım, ne diyeceksin şimdi? Demek ki götürdüğün paralar doğru" ifadelerini kullandığı aktarıldı.

  'Kazandım açıklaması doğru değil'

  Kılıçdaroğlu'nun daha önce yerel mahkeme tarafından tazminat ödenmeye mahkum edildiği Man Adası davasında kazanan tarafın kendisi olduğuna ilişkin ifadelerine de değinilen dilekçede, "Davalının 'Kazandım' şeklinde kamuoyuna duyurduğu yargılamaların tamamı yerel mahkeme aşamasında Cumhurbaşkanımızın lehine sonuçlanmış olup bir kısım dosyalara ilişkin Bölge Adliye Mahkemesi yalnızca usule ilişkin sebeplerle bozma kararı vermiştir." denildi.

 5. Cumhurbaşkanı Erdoğan: İnsanlarımızın arasına nifak tohumu ekilmesine rıza gösteremeyiz, bunları Çorum'da Maraş'ta yaşadık, hepimiz uyanık olmalıyız

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Sosyokültürel Değişim ve Diyanet Hizmetleri” temasıyla toplanan 6. Din Şurası kapanış programında konuştu.

  Konuşmasında İzmir’de Alevilerin yaşadığı mahallede duvarlara çarpı işareti konup ayrımcı söylemlerin yazılması olayına da değinen Erdoğan şunları söyledi:

  “Son günlerde bazı evlerin kapılarına bazı işaretler konuyor. Ülkemizi bölmek, parçalamak için. Bizim Türkiye’de devlet olarak böyle bir sorunumuz yoktur. Bu kapılara bu işaretleri koyanların üzerinde tüm güvenlik teşkilatlarımız çalışmaktadır. Bunlar yakalandığı zaman da hesabı sorulacaktır. Milli bünyemize mugayir projelerle insanlarımızın arasına nifak tohumları ekilmesine rıza gösteremeyiz... Bunları Çorum'da, Maraş'ta yaşadık. Bu tarz girişimlere karşı hepimiz uyanık olmalıyız."

  Erdoğan

  Erdoğan’ın konuşmasından satır başları şöyle:

  “Dini hayattan tecrit eden, belli kalıplara, şekillere, davranışlara hapseden dogmatik bir anlayışa itibar etmeyeceğiz.”

  “Diyanet işleri başkanlığımız zamanın ruhunu doğru okumakla mükelleftir.”

  “Diyanet İşleri Başkanlığımızın son dönemlerde Alevi vatandaşlarımızı kucaklayıcı uygulamalarını yakından takip ediyor, gönülden destekliyorum.”

  “Bizim artık kapımıza gelene dinimizi anlatalım anlayışından çıkıp, dinimizi anlatmak için her kapıyı çalma dönemimiz başlıyor.”

  “İslamı gerilik emaresi olarak gören faşist zihniyet ülkemizde geride kalmıştır.”

  “Türkiye’nin yurtdışında 6,5 milyon vatandaşı bulunuyor… Bu kardeşlerimizi ılımlı İslam gibi emperyalist projelerin pençesine teslim edemeyiz.”

 6. Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum: Termik santraller filtreleme projelerine 6 ay içinde başlamazsa ceza kesilir

  termik santral

  Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, termik santrallerin bacalarına filtre taktırmak için ek süre tanınması ile ilgili olarak "Mevcut tasarı, kanun 2022 yılına kadar süre veriyor gibi gözükse de termik santrallerin filtrelemelerini yapmak için 6 ay içinde bu işe başlayıp filtreleme projelerini gerçekleştirmeleri gerekiyor” diye konuştu.

  Ankara Ticaret Odası'nda (ATO) gerçekleştirilen "Uluslararası Ankara Marka Buluşmaları" programının açılış konuşmasının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Kurum, konu ile ilgili bir soru üzerine şu yanıtı verdi:

  "Mevcut tasarı, kanun 2022 yılına kadar 2,5 yıllık bir süre veriyor gibi gözükse de, termik santrallerin filtrelemelerini yapmak için 6 ay içinde bu işe başlayıp filtreleme projelerini gerçekleştirmeleri gerekiyor. Eğer başlamazlarsa, bakanlığımız 6'ıncı aya müteakip gidip normal çevre cezalarının 20 kat fazlası ceza kesebilir. Eğer 6'ıncı ayın sonunda, işletme ne bir proje vermiş ne de çevre kirliliğine dair bir proje sağlamamışsa, biz de bakanlıklar olarak vatandaşımızın sağlığını, hayatını ilgilendiren konuda adım atarız. 'İşi gider resen yaparız, ilgili yükleniciden bedelini alırız' diyoruz."

  Geçen hafta yeniden Meclis gündemine gelen ve bir torba yasa içinde AK Parti ve MHP oylarıyla kabul edilen kararla, baca filtresi bulunmayan kömür santrallarına çevreye uyum için 2.5 yıl daha ek süre tanındı.

  Maddenin tekliften çıkarılması amacıyla CHP, İYİ Parti ve HDP’nin verdiği önergeler AK Parti ve MHP grubunun oylarıyla reddedilmişti.

 7. Türkiye'nin 12. tatlı su kaynağı Eber Gölü kuruma tehlikesi altında

  Eber Gölü

  Afyonkarahisar'da bulunan Eber Gölü'nün su seviyesi gün geçtikçe düşüyor.

  150 kilometrekarelik yüz ölçümüyle geçmişte Türkiye'nin 12. tatlı su kaynağı olan gölün kuruma tehlikesinin olduğu belirtildi.

  DHA’da yer alan habere göre, Göl kıyısındaki Çayırpınar köyünün muhtarı İbrahim Kıyar, "Kuş cennetiydi burası. Bölgeye has endemik türler var. Elimizdeki nimetlerin kıymetini bilememişiz. El birliğiyle yok etmişiz. Yetkililerin buna radikal çözüm bulması gerekiyor" diye konuştu.

  Çayırpınar köyü muhtarı İbrahim Kıyar
  Image caption: Çayırpınar köyü muhtarı İbrahim Kıyar
 8. Tahir Elçi ölümünün 4. yılında Diyarbakır'da anılıyor

  Hatice Kamer

  BBC Türkçe

  Diyarbakır'da Tahir Elçi anması

  Diyarbakır Barosu Başkanı iken 28 Kasım 2015'te tarihi Dört Ayaklı Minare önünde basın açıklaması yaparken başından tek kurşunla vurularak öldürülen Tahir Elçi ölümünün 4. yılında Diyarbakır'da anılıyor.

  Diyarbakır Barosu anma için Diyarbakır'da bir dizi etkinlik gerçekleştiriyor.

  Yapılan ilk etkinlik, Baro önünde başlayan ve Elçi'nin vurulduğu Dört Ayaklı Minare önüne kadar devam eden yürüyüş oldu. Avukatların cübbeleriyle katıldığı yürüyüş minare önünde yapılan basın açıklaması ile devam etti.

  Diyarbakır Baro Başkanı Cihan Aydın ve Tahir Elçi'nin eşi Türkan Elçi birer konuşma yaptı.

  Aydın, Elçi'nin meslek hayatı boyunca mağdurların yanında olduğunu ve yine bu sebepten hayatını kaybettiğini, dosyasının “yetkililer tarafından meçhule gönderilmek istendiğini” söyledi.

  Aydın, “Failleri tespit için hazırlattığımız bilimsel raporda failler üçe indi ama elde edilen ne yazık ki hiç. Failleri gösteren bazı deliller adli tıpta ortadan kaldırılmış. Yazdığımız dilekçeler tıpkı senin yazdıkların gibi cevapsız kaldı. Saklayabileceklerini mi sanıyorlar, sanmıyorum. Takipçisi olacağız” diye konuştu.

  Tahir Elçi'nin eşi Türkan Elçi de, geçen yıl kurdukları Tahir Elçi Vakfı adına bir konuşma yaptı.

  Tahir Elçi'yi anma etkinliği saat 13.00'te mezarı başında devam edecek.

  Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi, 28 Kasım 2015'te Diyarbakır'ın Sur ilçesinde yaşanan çatışmaların tahribatlarına dikkat çekmek için basın açıklaması yaptığı sokakta yaşanan bir çatışmanın ortasında, başından tek kurşunla vurularak öldürüldü. Elçi'nin dosyasında herhangi bir ilerleme kaydedilmedi.

 9. İçişleri Bakanı Soylu: 11 DEAŞ'lıyı Aralık ayı başında Fransa’ya göndereceğiz

  İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İzmir’de "Ege Bölgesi Göç, Güvenlik ve Sosyal Uyum Çalıştayı"nda yaptığı konuşmada, 11 Fransız vatandaşı DEAŞ'lının (IŞİD üyesi) Aralık ayı başında Fransa'ya gönderileceğini söyledi.

  370 bin Suriyelinin ülkelerine geri döndüğünü belirten Soylu, Türkiye’nin düzensiz göçmen baskısı altında olduğunu, 2018'de 268 bin olan düzensiz göçmen sayısının bugün 430 bine ulaştığını kaydetti.

  ‘İşareti kendi evime yapılmış görüyorum’

  Soylu, İzmir'de Alevi ailelerin evlerinin işaretlenmesi ile ilgili olarak da "O eve yapılan işareti, kendi evime yapılmış işaret olarak görüyorum. Arkadaşlarımız o kişiyi bulacaktır. İçişleri Bakanlığı olarak bizatihi tarafız bu olaya, hukuken de tarafız. Adaletin önüne o kişi çıkacak ve bunun bedelini ödeyecek" diye konuştu.

  süleyman soylu
 10. Hudut karakoluna havan saldırısında 2 asker, yıldırım düşmesi sonucu 3 asker hayatını kaybetti

  Milli Savunma Bakanlığı (MSB), dün Akçakale'de bir hudut karakoluna yapılan havan saldırısı sonucu 2 askerin hayatını kaybettiğini açıkladı.

  İçişleri Bakanlığı ise Hakkari merkez ilçe Davuş Tepe üs bölgesinde yıldırım düşmesi sonucu 2 jandarmanın hayatını kaybettiğini bildirdi.

  Demirören Haber Ajansı, Hakkari ile Çukurca ilçesi arasındaki bölgede meydana gelen olayda 13 askerin de yaralandığını duyrudu. Yaralı askerler Hakkari Devlet Hastanesi'ne götürüldü.

  MSB, ayrıca Kuzey Irak'ta Pençe Harekatı bölgesinde yıldırım düşmesi sonucu bir askerin hayatını kaybettiğini duyurdu.

  Hakkari
 11. Ekonomik güven endeksi Kasım ayında %1,7 artarak 91,3 oldu

  Ekonomik güven endeksi Ekim ayında 89,8 iken, Kasım ayında %1,7 oranında artarak 91,3 oldu.

  Türkiye İstatistik Kurumu’na (TÜİK) göre bu artış, tüketici, reel kesim (imalat sanayi) ve hizmet sektörü güven endekslerindeki artışlardan kaynaklandı.

  Kasım ayında tüketici güven endeksi 59,9 değerine, reel kesim güven endeksi 105,9 değerine ve hizmet sektörü güven endeksi 91,3 değerine yükseldi.

  Kasım ayında perakende ticaret sektörü güven endeksi 101,2 değerine, inşaat sektörü güven endeksi ise 63,9 değerine geriledi.

  Ekonomik güven endeksinin 100'den büyük olması genel ekonomik duruma ilişkin iyimserliğe, 100'den küçük olması ise genel ekonomik duruma ilişkin kötümserliğe işaret ediyor.

  TÜİK