Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Canlı anlatım

time_stated_uk

 1. CHP heyeti Demirtaş'ı ziyaret etti: Ölüm çıksa bile sağlık nedeniyle tahliye talep etmeyeceğim

  CHP heyeti, HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ı Edirne F Tipi Cezaevi'nde ziyaret etti.

  Selahattin Demirtaş'ın sağlık probleminin ciddi olduğunu söyleyen Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, "Demirtaş, 'Ölüm çıksa bile ben sağlık nedeniyle bir tahliye talebinde bulunmayacağım" dedi.

  Gazetecilere açıklama yapan Veli Ağbaba, Demirtaş'ın yaşananlar nedeniyle cezaevi yönetiminin değil Adalet Bakanlığı'nın ihmali olduğunu düşündüğünü aktardı.

  Üç milletvekili ile gerçekleşen ziyarette Demirtaş, heyete sağlık durumuna ilişkin şunları atradı:

  HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş
  Quote Message: Bu konuda Adalet Bakanlığı'nın bir ihmali olduğunu düşünüyor. Sayın Selahattin Demirtaş böyle bir rahatsızlığı 20 yıldan beri çektiğini söylüyor. Kalp rahatsızlığı ve nefes kesilmesinin 20 yılda, 20 kez olduğunu ancak 3 yıldan beri cezaevinde 20'nin üzerinde yaşadığını, yani 20 yılda yaşamış olduğu şeyi 3 yılda daha fazla yaşadığını söylüyor. Dolayısıyla cezaevi koşullarının da etkisi olduğunu söylemek mümkün."
  Quote Message: "Öncelikle Demirtaş'ın moralinin iyi olduğunu gördük. Sayın Demirtaş geçtiğimiz salı günü sabah doğru bir sağlık sorunu yaşıyor. Sabaha doğru nefesi kesilip bayılıyor. Birlikte kaldığı Abdullah bey (Zeydan) tarafından doktora haber verilmesi neticesinde ambulansa götürülüp sağlık kontrolü yapılıyor. Burada ise cezaevi yönetimi hastaneye sevk edilmesini istiyor. Öncelikle şunu söyleyelim, sayın Demirtaş Edirne'deki cezaevi yönetimiyle ilgili bir şikayeti yok, onların bir sorumluluğu olmadığını düşünüyor. Birkaç gün geçiyor ve bu sefer avukatı aracılığıyla kamuoyuna bilgilendirme yapıyor."

  Veli Ağbaba, Demirtaş'ın moralinin iyi olduğunu gördüklerini de söyledi.

  Ağbaba, Selahattin Demirtaş'ın, 'Ölüm çıksa bile ben sağlık nedeniyle bir tahliye talebinde bulunmayacağım" dediğini de aktardı.

  CHP heyeti
 2. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk: Aralık ayının son haftasında engellilerin kamu kurumlarına atanması için kura töreni düzenleyeceğiz

  Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, "Kamu kurum ve kuruluşlarımızdan topladığımız talepler neticesinde Aralık ayının son haftasında engelli kardeşlerimizin kamu kurumlarına atanması için bir kura töreni düzenleyeceğiz." dedi.

  Selçuk, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla erişilebilirlik temasıyla düzenlenen programdaki konuşmasında, Engelli Hakları İzleme ve Değerlendirme Kurulunun daha aktif hale getirileceğini aktardı.

  Engelliler için 52 ilde 68 merkezde gündüzlü bakım hizmeti verildiğini belirten Selçuk, "Bunu 2020'nin ilk çeyreğinde 81 ilimizde yaygınlaştırmayı hedefliyoruz." dedi.

  Quote Message: Kolaylaştırıcı, teşvik edici politikalar yoluyla, engelli kontenjanımızdaki oranları yıldan yıla artırarak yüzde 80'lere kadar çıkmış durumdayız. Uyguladığımız istihdam politikaları ile bugüne kadar 395 bin engelli kardeşimizi iş hayatıyla buluşturduk. from Zehra Zümrüt Selçuk Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı
  Zehra Zümrüt SelçukAile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı
  Zehra Zümrüt Selçuk
 3. HDP: Demirtaş'ın yaşayacağı her olumsuzluktan bu iktidar sorumlu olacaktır

  TBMM grup toplantısında, Selahattin Demirtaş'ın sağlığı ile ilgili gelişmelere değinen HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, "yaşayacağı her olumsuzluktan bu iktidar sorumlu olacaktır" dedi.

  Buldan, Demirtaş'ın hastalığını ilk etapta parti yönetiminden de gizlediğini söyledi:

  HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan
  Quote Message: Özellikle şunu ifade etmek isterim. Kendisi yaşadığı sağlık probleminin kamuoyuna yansımasını istememiştir. Cezaevine giden arkadaşlarımız ve avukatlarla da bu durumu paylaşmamış, bilgi vermemiştir. Bunun özellikle bilinmesini isteriz. Dün haber alır almaz milletvekili arkadaşlarımız Erol Katırcıoğlu ve Necdet İpekyüz'ü Edirne'ye gönderdik. Sevgili Demirtaş'la görüşme gerçekleştirdiler. Bugün de sevgili Mithat Sancar ve Fatma Kurtulan Edirne'ye gittiler. Dün aldığımız bilgi çok şükür ki iyi olduğudur. Partimizin girişimleri sonucu kendisi tam teşekküllü hastaneye sevk edildi. Gerekli kontrol ve tetkikleri yapıldı. Şu an için genel sağlık durumunun iyi olduğunu ve gelişmeleri yakinen takip ettiğimizi belirtmek isterim."

  Buldan, rehine politikası uygulandığını savunarak buna son verilmesi gerektiğini söyledi.

 4. CHP lideri Kılıçdaroğlu: Demirtaş haksız ve hukuksuz yere hapiste tutuluyor

  Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu

  Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın "haksız ve hukuksuz yere hapiste tutulduğunu" savundu.

  Kılıçdaroğlu, göğüs sıkışması rahatsızlığı nedeniyle yaptığı başvurudan bir hafta sonra hastaneye sevkedilen Demirtaş için Selahattin Bey gecikilerek hastaneye kaldırılmış, kendisne buradan geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz" dedi.

  CHP lideri, Demirtaş'ın "Seni başkan yaptırmayacağız" sözü nedeniyle cezaevinde tutulduğunu da savundu:

  Quote Message: Demokrasiyi ve insan haklarını herpimiz için savunduk. Adalet ve hukuk benim gibi düşünmeyenler için de geçerli olmalı. Beraat ediyor, başka bir davadan alelacele yargılayıp ceza veriyorlar. İçeriden çıkmasın diye.”

  Edirne F Tipi Kapalı Cezaevi'nde tutuklu bulunan ve 26 Kasım'da göğüs sıkışması şikayeti yaşayan HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, 2 Aralık'ta Trakya Üniversitesi Hastanesi'nda kontrolden geçirildi.

  Hastaneden yapılan açıklamada, hayatı tehdit edici bir bulguya rastlanmadığı ve poliklinik kontrol önerisiyle Demirtaş'ın taburcu edildiği açıklandı.

 5. İYİ Parti lideri Akşener: Memleketi Orta Dünya’ya çevirdiler

  Meral Akşener

  TBMM'deki grup toplantısında Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin 500 gününe ilişkin rakamlar açıklayan İYİ Parti lideri Meral Akşener, Türkiye'nin “Orta Dünya’ya çevrildiğini" savundu:

  "500 günde; Yüzde 4’ün üzerinde daraldık. Kişi başı milli gelirimiz, 8811 Dolara düştü. Bir sene önceye göre, yüzde 10 fakirleştik. İşsizlik oranı yüzde 10’dan, yüzde 14’e çıktı.

  İşsiz sayımız, 3 milyon 315 binden, 4 milyon 650 bine çıktı. Yani, 1 milyon 335 bin vatandaşımız daha işsiz kaldı. Üniversite mezunu işsizlerimizin sayısı, 369 bin kişi arttı, 907 binden, 1 milyon 276 bine çıktı. 506 bin kadınımız daha işsiz kaldı. Sayıları 1 milyon 916 bin oldu. Genç işsizlerimizin sayısıysa, 470 bin arttı. Artık, 1 milyon 518 bin genç işsizimiz var."

  Akşener sonrasında, "Memleketi Orta Dünya’ya çevirdiler" sözleriyle sürdürdü:

  Quote Message: Sanki Yüzüklerin Efendisi setinde yaşıyoruz… Yüzük, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi; Sayın Erdoğan, yüzüğün sahibi; Almış yanına, ak sakallı Saruman’ı, Damat Gollum’u, ve inşaatla uğraşan 5 Nazgul’u, mutlak gücün, mutlak iktidarın peşinde… Millet perişan, farkında değil. Türkiye uçurumun eşiğinde, umurunda değil. Gel, bu güç sevdasından vazgeç Sayın Erdoğan. Hem kendi iyiliğin, hem de milletimizin iyiliği için gel, bu yüzükten vazgeç."

  Meral Akşener, ucube olarak tanımladığı Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nden geri dönülmesi çağrısı da yaptı.

 6. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın vetosu: AKP termik santral düzenlemesini içeren maddeden geri adım attı

  Termik santraller

  AKP Grup Başkanvekili Mehmet Muş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın veto ettiği, "termik santral düzenlemesini içeren madde teklif metninden çıkarılacak” dedi.

  Erdoğan, termik santrallere filtre takılmasını erteleyen tasarıyı veto etmişti.

  Londra'daki NATO zirvesine gidişi öncesi de konu ile ilgili soruları yanıtlayan Erdoğan, "İnsanımızın temiz havayı solumasına fırsat vermeyen kuruluşları biz ilanihaye çalıştıramayız" dedi.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bir tarafta halkım bir tarafta buradaki sermaye var. Kusura bakmasınlar biz bu adımı attık." şeklinde konuştu.

 7. Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak: Tablo, yılı %12 hedefinin altında kapatabileceğimizi göstermektedir

  Kasım ayı enflasyon rakamlarına ilişkin açıklama yapan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, "Yılbaşından bu yana tüketici enflasyonunda 10 puana yakın düşüş yakaladık." dedi.

  Albayrak, yıl sonu hedefinin altına inilebileceğini de kaydetti

  View more on twitter
 8. Post update

  Enflasyon

  Kasım ayında yıllık enflasyon yüzde 10,56'e yükseldi ve Eylül ile Ekim aylarında gerilediği tek haneli seviyelerden çift haneli düzeye çıktı.

  Reuters anketinde piyasa beklentisi Kasım enflasyonunun yüzde 11,5 olması bekleniyordu.

  Tüketici fiyat endeksinde aylık bazdaki artış ise yüzde 0,38 olarak gerçekleşti.

  Hükümet yıl sonunda enflasyonun yüzde 12 seviyesine çıkacağını, gelecek yıl ise yüzde 8,5'e gerileyeceğini öngörüyor.

  Merkez Bankası'nın enflasyon hedefi ise yüzde 5 seviyesinde bulunuyor.

  En hızlı fiyat artışı tütün ve alkolde

  Ana harcama gruplarına bakıldığında Kasım ayında yıllık bazda en hızlı yükseliş yüzde 43,35 ile alkollü içecekler ve tütün kaleminde yaşandı.

  Gıda fiyatları yıllık bazda yüzde 8,89 artarken, eğitimde artış yüzde 14,35, sağlıkta yüzde 13,85 oldu.

 9. Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan NATO zirvesi öncesi YPG mesajı

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,

  NATO zirvesi için Londra'ya hareketi öncesi soruları yanıtlayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Bizim terör örgütü olarak telakki ettiklerimizi, dostlarımız terör örgütü olarak kabul etmezlerse atılacak her türlü adımın karşısında oluruz" mesajını yineledi.

  Türkiye bu zirvede, NATO'nun YPG'yi "terör örgütü" olarak tanımasını talep ediyor.

  Türkiye, buna karşılık olarak ise NATO'nun artan Rusya tehdidine karşı Baltık devletleri ve Polonya'nın korunmasına ilişkin hazırladığı Savunma Planı'nın yayımlanmasını bloke ediyor.

  Zirveye hareketi öncesi Ankara'da soruları yanıtlayan Erdoğan, Rusya konusunda, "iyi ilişkilerimiz, müttefiklerimizle olan münasebetlerimizin alternatifi değil tam anlamıyla tamamlayıcısıdır." ifadesini kullandı.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Polonya Cumhurbaşkanı ile de Baltık ülkelerini kapsayacak bir toplantı konusunda ikili görüşme yaptığını söyledi.

  'Popülist beyanlardan uzak durulmalıdır'

  Zirvede gündeme gelecek konulardan biri de NATO'nun geleceği olacak.

  Fransa lideri Macron'un NATO'nun "beyin ölümünün" gerçekleştiğine ilişkin değerlendirmesi, Trump'ın her fırsatta külfet paylaşımı açısından Avrupalı müttefikleri sert şekilde eleştirmesi, zirve sırasında gündeme gelecek genel içerikli tartışmalar arasında gösteriliyor.

  Erdoğan açıklamaları sırasında bu konuya üstü kapalı değindi ve "NATO'nun caydırıcılığını azaltacak popülist beyanlardan da uzak durulmalıdır." dedi.

  NATO'nun "güvenlik şemsiyesi"ni çok önemli bulduklarını açıklayan Erdoğan, "Londra toplantısı ittifakın 2020'li yıllara kendini uyarlamasının da ilk adımı olacaktır." ifadesini kullandı.

  Cumhurbaşkanı, zirvenin ilk gününde Fransa ve Almanya liderleriyle beraber bir dörtlü zirve toplantısını yapılacağını da açıkladı.