Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Canlı anlatım

time_stated_uk

 1. Pence'in karantinada olmadığı, Pazartesi Beyaz Saray'a geleceği açıklandı

  ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence'in sözcüsü Devin O'Malley, Pence'in karantinada olmadığı ve Beyaz Saray Sağlık Birimi'nin tavsiyelerine uymaya devam ettiğini açıkladı.

  O'Malley, "Ayrıca Başkan Yardımcısı Pence'e her gün yapılan testlerin sonucu negatif çıkıyor ve yarın Beyaz Saray'da olmayı planlıyor" dedi.

  Pence'in basın danışmanı ve sözcüsü Katie Miller'a Covid-19 teşhisi konmuştu.

  ABD basını Pence'in Beyaz Saray dışında bir yerde kendini izolasyona aldığını bildirmişti.

 2. Sözcüsünde koronavirüs çıkan ABD Başkan Yardımcısı Pence kendini izolasyona aldı

  MIKE PENCE

  ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence'in sözcüsüne Covid-19 teşhisinin konulmasının ardından kendisini Beyaz Saray dışında bir yerde izolasyona aldığı bildirildi.

  ABD basınında yer alan haberlerde, Pence'in Cumartesi günü Başkan Donald Trump ve ordunun üst düzey isimlerinin katıldığı toplantıda yer almadığı belirtildi.

  Pence'e Pazar günü yapılan koronavirüs testinin sonucu negatif çıktı. Ancak Pence'in yine de önlem olarak kendisini Beyaz Saray dışında bir yerde izolasyona aldığı ifade edildi.

  Pence'in Sözcüsü Katie Miller'a Cuma günü yapılan koronavirüs testinin sonucu pozitif çıktı. Miller, Pence'in başkanlığını yürüttüğü Beyaz Saray koronavirüs görev gücünün sözcülüğü görevini de yürütüyordu.

  Katie Miller, Trum'ın en yakın danışmanları arasında yer alan Stephen Miller ile evli.

  Geçen hafta içinde Trump'ın yaverlerinden birinin de test sonucu pozitif çıkmıştı.

 3. Dünyada koronavirüs vaka sayısı 4 milyonu, can kaybı 280 bini geçti

  koronavirus

  Johns Hopkins Üniversitesi'nin verilerine göre, dünyada koronavirüs tespit edilen kişi sayısı 4 milyonu geçti.

  ABD, 1,3 milyondan fazla vaka ile dünyada en fazla vaka görülen ülke olmayı sürdürüyor. ABD'yi 223 bin vakayla İspanya, 220 bin vaka ile İngiltere takip ediyor.

  Veriler, toplam can kaybının da 281 bin 399'a ulaştığını gösteriyor.

  ABD, yaklaşık 80 bin ölümle en yüksek can kaybının yaşandığı ülke. ABD'yi 31 bin 930 ölümle İngiltere ve 30 bin 560 ölümle de İtalya izliyor.

 4. MHP lideri Bahçeli, Kayseri Ülkü Ocağı Başkanı'nı görevden aldı

  Hatice Kamer

  BBC Türkçe, Diyarbakır

  View more on twitter

  Kayseri Ülkü Ocakları Başkanı Serdar Turan, bugün yaptığı yazılı bir açıklama ile Devlet Bahçeli'nin emriyle görevinin sona erdiğini duyurdu:

  "Kıymetli büyüğümüz genel başkanımız sayın Devlet Bahçeli'nin emirleriyle Ülkü Ocakları Kayseri İl Başkanlığı Görevim Sona Ermiştir. Bundan sonrada bir ülkücü olarak liderimizin emrinde olmaya devam edeceğim. Kamuoyuna duyurulur."

  Gazeteci İsmail Saymaz, Twitter hesabından, Grup Yorum üyesi İbrahim Gökçek’in gömülmesinden kaynaklı gerginliğe taraf oldukları gerekçesiyle Kayseri Ülkü Ocağı başkanını görevden alındığını ve şehirdeki tüm ülkü ocaklarını kapatıldığını yazdı.

  View more on twitter

  Ölüm orucunun 323. gününde hayatını kaybeden Grup Yorum'un bas gitaristi İbrahim Gökçek'in cenazesi memleketi Kayseri'nin Talas ilçesinde toprağa verilmek üzere yola çıkartıldığında, ilçedekibir grup ülkücü, cenazesinin ilçede gömülmesine izin vermeyeceklerini söyleyerek Başakpınar mahallesinde yolu kesip gösteri yapmışlardı.Medyaya konuşan kimi göstericiler "gömülse bile cesedi çıkarıp yakacakları" söyleyerek buna engel olacaklarını ifade etmişlerdi.

  Yaşanan gerginlik üzerine, Gökçek'in cenazesi bir başka mahallede toprağa verilmişti.

 5. İngiltere Başbakanı Johnson: Bugün kısıtlamaları kaldırmıyoruz ama değiştirmenin ilk adımlarını atıyoruz

  BORIS JOHNSON

  İngiltere Başbakanı Boris Johnson, koronavirüs salgını nedeniyle getirilen kısıtlamaların hafifletilmesiyle ilgili hazırlanan planı açıkladı.

  Johnson, bugün yayımlanan açıklamasında, İngiltere'nin bir kişinin virüsü bulaştırdığı kişi sayısını gösteren R0 katsayısını yakından takip etmeye devam edeceğini ve bu sayıyı 1'in altında tutmayı hedeflediklerini söyledi.

  Johnson, evden çalışabilenlerin evden çalışmaya devam etmeleri gerektiğini ve işe de ancak zorunda olunduğu zamanlarda gidilmesi gerektiğini vurguladı.

  Johnson, özellikle inşaat ve imalat sektöründe evden çalışması mümkün olmayanların ise "işe geri dönmeye teşvik edildiklerini" sözlerine ekledi.

  Johnson, beş kademeden oluşan bir alarm düzeyi belirlediklerini ve İngiltere'nin şu an en ciddi alarm düzeyinin bir altı olan 4'ten 3'e doğru ilerlemekte olduğunu söyledi.

  Johnson, Haziran ayı başına kadar R sayısının takip edilmeye devam edileceğini ve bu tarihten sonra yapılacak değerlendirmelere göre, dükkan ve okulların kademeli bir şekilde açılabileceğini belirtti.

  Johnson, restoran, kafe ve bar gibi yerlerin ise en erken Temmuz ayında açılabileceğini ifade etti.

  İngiltere Başbakanı, ülkeye havayoluyla gelenlere yakın bir zamanda karantina uygulanmaya başlanacağını vurguladı.

 6. İngiltere'de koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 269 artarak 31 bin 855'e yükseldi

  ıngıltre

  İngiltere'de son 24 saat içinde koronavirüs testi pozitif çıkan 269 kişi daha hayatını kaybetti.

  Böylece, koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin toplam sayısı 31 bin 855'e yükseldi.

  Bu sayı, koronavirüs testi pozitif çıkan ve hastane ya da bakımevin bulunanları kapsıyor.

 7. Türkiye'de 65 yaş ve üstü haftalar sonra sokağa çıktı

  Yeni tip koronavirüs nedeniyle sokağa çıkmaları kısıtlanan 65 yaş üstü ve kronik hastalığı olan vatandaşlar, 11.00-15.00 saatlerinde getirilen serbestlik ile uzun bir aradan sonra sokağa çıktı.

  Anadolu Ajansı, vatandaşların sokaklarda yürüyüş ve egzersiz yaptığını, çoğunlukla maske taktığını, ancak aralarında sosyal mesafelenme kurallarına uymayanların da olduğunu bildirdi.

  Polis memurları sosyal mesafe konusunda zaman zaman uyarıda bulundu.

  View more on twitter
 8. Güney Kore'de ikinci dalga korkusu: Yetkililer 1.510 kişinin izini sürüyor

  Güney Kore Cumhurbaşkanı Moon Jae-in
  Image caption: Güney Kore Cumhurbaşkanı Moon Jae-in

  Güney Kore Cumhurbaşkanı Moon Jae-in, ülkede son bir ayın en yüksek vaka sayısının görülmesiyle birlikte yeni önlemler açıkladı.

  Güney Kore Cumhurbaşkanı Moon, vatandaşlara virüsle mücadelede gardlarını indirmemeleri uyarısında bulunarak, “Bitene kadar bitmiş sayılmaz” dedi.

  Güney Kore Pazar günü yeni 34 koronavirüs vakası açıkladı. Böylece ülkede koronavirüse yakalanan kişi sayısı 10.874’e çıktı.

  Yeni vakalar, ülkede sosyal mesafelenme kurallarının gevşetilmesinin ardından yeni bir salgının baş gösterebileceği endişesini doğurdu. Bunun sonucunda başkent Seoul’de barlar ve kulüpler yeniden kapatıldı.

  Güney Kore, çok sayıda test uygulaması ve detaylı filyasyon uygulaması sayesinde salgını kolayca kontrol altına alması nedeniyle bir başarı hikayesi olarak görülüyordu.

  Vakalardaki yeni artış, geçen hafta başkentin Itaewon bölgesinde gece dışarı eğlenmeye çıkan 29 yaşındaki bir erkekten kaynaklandığı belirtiliyor.

  Sağlık yetkilileri şimdi söz konusu kişiyle aynı mekanları ziyaret eden 1.510 kişiyi tespit ve test etmeye çalışıyor.

  Koronavirüs: Güney Kore'nin mücadele yöntemleri neden örnek gösteriliyor?

 9. Belçikalılar koronavirüs nedeniyle Anneler Günü'nde 'ya anneyi ya da kayınvalideyi tercih edecek'

  Yusuf Özkan

  Lahey, Hollanda

  Brüksel

  Belçika'da koronavirüs önlemleri nedeniyle yaklaşık 2 aylık eve kapanma döneminin ardından, bugünden itibaren en fazla 4 kişiyi kapsayan ev ziyaretlerine izin verilmeye başlandı.

  Ancak iznin, aynı çatı altındaki kişilerin sadece bir aileyi ziyaret etmesi koşuluna bağlanması, karmaşaya neden oldu.

  Belçika medyasına göre bu karar, Anneler Günü'nde birçok Belçikalı ailede "öncelik anne mi, kayınvalide mi?" ikilemine yol açtı.

  Hükümetin aldığı karar uyarınca, bir çatı altında yaşayan en fazla 4 kişi, bir başka aileye ziyarette bulunabilecek. Ziyaretler, sadece bir haneyle sınırlı olacak.

  Örneğin, 4 kişilik bir ailede anne ve çocuğun anneanneye, diğer çocuk ve babanın da babaanneye gitmesine izin verilmeyecek. Bu aile, anneanne ya da babaanneden sadece birini seçmek zorunda kalacak.

  Aileden sadece bir kişi bile başka bir haneye ziyarette bulunursa, tüm hane halkı katılmış sayılacak. Diğer bireylerin bundan bağımsız ziyarete gitmesine izin verilmeyecek. Örneğin, evin annesi, diğer bireyler olmadan bir haneye ziyarette bulunmuşsa, baba ve çocuklar da ayriyeten o haneye yeni bir ziyarette bulunamayacak. Annenin ziyareti, tüm aileyi kapsayacak.

  Bekarların ayrı ayrı kendi ailelerine gitmeleri de yasak

  Eğer aynı çatı altında 4 ayrı bekar kişi yaşıyorda, bunların ayrı ayrı kendi ailelerine gitmeleri de yasak. Bu kişilerin, sadece bir aileye ziyarette bulunmasına izin verilecek.

  Belçika hükümeti, salgın tehdidi henüz geçmediği gerekçesiyle, haneler arasındaki temasın mümkün olduğunca az olması amacıyla bu kararın alındığını açıkladı.

 10. ABD'nin koronavirüsle mücadeledeki yüzü haline gelen Doktor Fauci kendini karantinaya aldı

  Doktor Anthony Fauci
  Image caption: Doktor Anthony Fauci

  Beyaz Saray'ın koronavirüsle mücadele görev gücünün 3 üyesi, hastalığın bulaştığı biriyle temasta bulunmalarının ardından kendilerini 2 haftalık karantinaya aldı.

  ABD'de koronavirüsle mücadelenin yüzü haline gelen Doktor Anthony Fauci, karantinaya giren yetkililerden biri.

  Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü, virüsle temasının az olması nedeniyle Fauci'nin hastalığa yakalanma ihtimalinin "düşük" olduğunu açıkladı.

  Fauci'nin de test sonucu negatif çıktı.

  Enstitü, 79 yaşındaki bilim insanının bu süreçte evden çalışacağını ve düzenli aralıklarla teste tabi tutulacağını açıkladı.

  ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence'in basın sekreteri ve Trump'ın yardımcısı Stephen Miller'ın eşi Katie Miller'ın Cuma günü test sonucunun pozitif çıktığı açıklanmıştı.

 11. Eski ABD Başkanı Obama Trump'ın koronavirüsle mücadele yöntemini eleştirdi: 'Mutlak, kaotik bir facia'

  Obama

  Eski ABD Başkanı Barack Obama, halefi Donald Trump'ın koronavirüs salgınına müdahale yöntemlerini eleştirdi.

  Obama, ABD'nin salgını ele alma biçimini "mutlak, kaotik bir facia" olarak yorumladı.

  Amerikan basını bu açıklamanın, Obama'nın eski çalışanlarından, Joe Biden'ın ABD Başkanlık yarışındaki adaylığını desteklemelerini istediği bir döneme denk geldiğine dikkat çekti.

  Beyaz Saray ise Başkan Trump'ın "eşi benzeri görülmemiş" eylemlerinin "Amerikalıların hayatlarını kurtardığı" şeklinde yanıt verdi.

  Obama, "En iyi hükümetle bile kötü olacaktı. 'Bana ne faydası olacak' ve 'diğer herkesin canı cehenneme' düşünce şekli işin içine girdiğinde, bu düşünce şekli hükümet tarafından işlevselleştirildiğinde, mutlak, kaotik bir facia oldu" dedi.

  ABD'de koronavirüs nedeniyle 77.000'den fazla kişi hayatını kaybetti. 1,2 milyon vakanın görüldüğü ülke, dünya çapında Covid-19'dan en kötü etkilenen ülke konumunda.

  Barack Obama, 2009-2017 yılları arasında ABD Başkanlığı görevini yürüttü.

 12. Turizm Bakanı Ersoy: Açık büfeler kaldırılmayacak, sunum şekli değişecek

  Otel

  Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy CNN Türk'te katıldığı bir programda, Türkiye'de koronavirüs salgını nedeniyle turizm sektöründe alınacak önlemlere değindi.

  Ersoy, Mayıs sonu itibariyle iç turizmin yavaş yavaş başlayacağını açıkladı.

  Bakan Ersoy, havalimanı işletmeciliği, yerli hava yolları, kara yolları ve turizm tesisleri için ayrı ayrı oluşturulan pandemi protokollerini tamamladıklarını belirtti ve şöyle devam etti:

  Quote Message: Otel işletmeleri için de sertifikasyon süreçlerini Mayıs ayı itibarıyla hayata geçirmeyi planlıyoruz. Bu sertifikasyonu alan tesisleri 1 Haziran 2020 tarihi itibarıyla bakanlığımız web sayfası da dahil olmak üzere tüm kanallardan duyuracağız."

  Bakan Ersoy yapılan değişikliklerde açık büfeler konusunda şunları söyledi:

  Quote Message: Açık büfelerde sunum şekli değişecek, siz almıyorsunuz sadece sunum şekli değişecek. Siz söyleyeceksiniz ne kadar isterseniz aşçı verecek. O sağlığın bir kriteri var."

  Koronavirüsle yaşam: Uçak yolculuğu nasıl olacak?

  Koronavirüs salgını turizm sektörünü nasıl etkiliyor?

 13. Dünya çapında koronavirüs vakaları 4 milyona ulaştı

  Johns Hopkins Üniversitesi'nin verilerine göre, dünya çapında koronavirüsün bulaştığı kişi sayısı 4 milyonu geçti.

  Hayatını kaybedenlerin sayısı ise 277.000'i buldu.

  ABD, salgından en kötü etkilenen ülke olmayı sürdürüyor. Vakaların 4'te 1'inden fazlası, ölümlerin ise 3'te 1'i ABD'de.

  Uzmanlar, pek çok ülkede az sayıda test yapılabilmesi ve hastalığa yakalanmış bazı kişilerin herhangi bir belirti göstermemiş olması nedeniyle, gerçek vaka sayısının daha yüksek olabileceği konusunda uyarıyor.

  Güney Kore
 14. Türkiye'den Anneler Günü mesajları

  View more on twitter
  View more on twitter
  View more on twitter
  View more on twitter
  View more on twitter
  View more on twitter
  View more on twitter
  View more on twitter
  View more on twitter
  View more on twitter