Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Canlı anlatım

time_stated_uk

 1. TURKIYE

  Türkiye salgınla mücadelede, bölgesel önlemleri hayata geçirmeye hazırlanıyor. Bu kapsamda ilk kez, il bazında 7 günlük ortalama vaka sayıları açıklandı. Verileri Twitter hesabından duyuran Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Yerinde karar dönemindeyiz" diyerek, şehir bazında sınırlamalar dönemine geçildiğini duyurdu.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. Ayşe Sayın

  BBC Türkçe, Ankara

  Muhalefet, Akar ve Soylu'nun Gara ile ilgili ziyaretini değerlendirdi: "Başarısız operasyonu örtme çabası"

  İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, 13 kişinin yaşamını yitirdiği Gara operasyonu konusunda, önce CHP ve İYİ Parti liderlerine, ardından da TBMM'ye bilgi verdi. Muhalefet ise ziyaretleri, "başarısız operasyon karşısında meşruiyet ve destek arayışı" olarak yorumladı.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. Yusuf Özkan

  Lahey, Hollanda

  Hollanda'da geçen ay düzenlenen sokağa çıkma yasağı karşıtı gösterilerde çok sayıda kişi tutuklan

  Hollanda'da Lahey Mahkemesi, hükümetin koronavirüs önlemleri kapsamında 23 Ocak'tan itibaren 21:00-04:30 saatleri arasında uygulamaya başladığı sokağa çıkma yasağının derhal kaldırılması gerektiğine hükmetmişti. Ancak temyiz mahkemesi kararı askıya aldı.

  Daha fazla bilgi
  next
 4. Sağlık Bakanı Koca: “Uygulamalı eğitimin yüz yüze, teorik eğitimlerin çevrimiçi yapılmasında görüş birliği YÖK’e iletildi”

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, üniversitelerde yüz yüze eğitim için Yükseköğretim Kurumu'na (YÖK) görüş bildirdiklerini belirtirken, "Uygulamalı eğitimin mümkün olduğunca yüz yüze yapılması, teorik eğitimlere ise çevrimiçi olarak devam edilmesi konusundaki görüş birliği iletilmiştir" dedi.

  Koca, Bilim Kurulu toplantısının ardından yazılı açıklama yaptı.

  Esnafların ve öğrencilerin bir beklenti içinde olduğunu vurgulayan Koca, "Esnafımızın işine, öğrencilerimizin okullarına bir an önce kavuşmalarını istiyoruz. Bunun kriterlerinin belirlenmesi konusunda Bilim Kurulumuz çalışmalarını sürdürüyor" ifadesini kullandı.

  Tedbirlere ilişkin vaka sayılarını göz önünde bulundurarak 'yerinde karar' dönemine geçtiklerini söyleyen Koca, "Vaka sayılarında ülke genelinde son dönemde 7-8 bin bandında bir sıkışma söz konusudur. Her gün ne yazık ki hala 100’e yakın vatandaşımızı bu hastalık sebebiyle kaybediyoruz. Normal hayatımıza dönmek için vaka sayılarını önemli ölçüde azaltmak mecburiyetindeyiz.

  800 bini ikinci doz olmak üzere 5 milyondan fazla aşı yapıldığını vurgulayan Koca, "COVID-19’a karşı şu anda elimizde en güçlü iki silahtan birisi aşı, diğeri doğru bilgidir. Hem aşıyı hem de doğru bilgiyi toplumumuzda yaygınlaştırmak için gereken her şeyi yapacağız" dedi.

  Sağlık Bakanı Koca: “Uygulamalı eğitimin yüz yüze, teorik eğitimlerin çevrimiçi yapılmasında görüş birliği YÖK’e iletildi”
 5. Sağlık Bakanlığı verilerine göre son 24 saat içinde 7.906 yeni koronavirüs vakası tespit edildi

  Sağlık Bakanlığı verilerine göre son 24 saat içinde 7.906 yeni koronavirüs vakası tespit edildi
 6. Erdoğan'a hakaretten Türk Tabipleri Birliği Başkanı Prof. Dr. Korur'a 7 bin lira para cezası verildi

  Türk Tabipleri Birliği (TTB) Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yönelik başbakanlığı döneminde sosyal medya üzerinden hakaret içerikli paylaşım yaptığı gerekçesiyle 7 bin 80 lira adli para cezasına çarptırıldı.

  Gezi eylemleri sırasında sosyal medyadan yaptığı paylaşımda dönemin başbakanı olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret ettiği iddia edilen Türk Tabipleri Birliği (TTB) Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur’un davasında karar çıktı.

  Duvar'ın haberine göre Anadolu 42. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya tutuksuz sanık Şebnem Korur ve taraf avukatları katıldı.

  Korur savunmasında suçlamaları kabul etmediğini belirtti.

  Avukatların beyanlarının alınmasının ardından kararını açıklayan mahkeme, Prof. Dr. Şebnem Korur hakkında 354 günlük adli para cezasının günlük 20 TL’den hesaplanarak 7 bin 80 lira para cezası verilmesine karar verdi.

  Duruşma sonrası Korur, “Parasız kaldılar malum, onun için para cezaları daha önemli. Artık bizi hapse koymak yerine para cezası vererek para toplamaya çalışıyorlar” dedi.

  Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianamede ismini gizleyen bir kişinin BİMER üzerinden sanık Şebnem Korur’un sosyal medya paylaşımlarını şikayet ettiği anlatılıyordu.

  İddianamede sanık Korur’un 15 Haziran 2013 tarihinde sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla ilgili ‘Kamu görevlisine hakaret’ suçundan 1 yıl 2 aydan 2 yıl 4 aya kadar hapis cezasıyla cezalandırılması isteniyordu.

  Erdoğan'a hakaretten Türk Tabipleri Birliği Başkanı Prof. Dr. Korur'a 7 bin lira para cezası verildi
 7. lgbt bayragı

  Avrupa ve Orta Asya'da 54 ülkeden 600'den fazla LGBT kuruluşunu çatısı altında buluşturan Uluslararası Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Trans ve İnterseks Birliği'nin (ILGA) Avrupa teşkilatı, kıta genelinde siyasetçiler tarafından yapılan homofobik ve transfobik söylemin artış gösterdiğini bildirdi.

  Daha fazla bilgi
  next
 8. Cumhurbaşkanı Erdoğan: Yunus Emre'nin 700. vefat yılına istinaden 'Dünya Dili Türkçe' adıyla bir seferberlik ilan ediyoruz

  Erdoğan

  Beştepe'de "Bizim Yunus" Yılı Açılış Töreni'ne katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Vatanı önce dil sonra ordu bekler, bunun için Türkçe'mize çok sıkı sahip çıkmalıyız" dedi.

  Erdoğan'ın konuşmasından satır başları şöyle:

  "Üzülerek ifade etmek isterim ki dilimizde çoraklaşma sürecini yaşıyoruz. Yabancı dile verilen önem maalesef Türkçe'mizi gölgede bırakıyor."

  "Kültür emperyalizmine karşı kuracağımız en güçlü savunma hattı öncelikle dilimizi korumaktır... "Dilimizi kısırlaştıran, nesiller arasındaki iletişimi yok eden, Türkçe'den ziyade nevzuhur bir kuş dilini andıran bu çürümeye dur demek mecburiyetindeyiz."

  "Yunus Emre'nin 700'üncü vefat yılına istinaden 'Dünya Dili Türkçe' adıyla bir seferberlik ilan ediyoruz."

  "Dilimiz güç kaybettiği sürece, siyasi sınırlarımızın da ortak kültür ve medeniyetimizin de haritalarda yalnızca bir çizgiden ibaret kalmasına mani olamayız."

 9. Meclis'teki konuşmasının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Soylu, "Gara'ya giden HDP'li bir kadın milletvekili" dedi, ancak isim vermedi

  Ayşe Sayın

  Ankara

  Süleyman Soylu

  TBMM'de, Gara operasyonu ile ilgili bilgilendirme yaparken, “Gara'ya giden bir milletvekili var, sorarsanız adını da söylerim” diyen İçişleri Bakanı Süleman Soylu, isim vermedi ancak HDP'li bir kadın milletvekili olduğunu söyledi.

  Soylu, Meclis çıkışında gazetecilerin, “Gara'ya giden milletvekilinin kim olduğu” yönündeki sorusu üzerine, “HDP'li bir kadın milletvekili” yanıtını verdi.

  Soylu, “şu anda parlamentoda mı?” sorusuna ise “evet” karşılığını vermekle yetindi, ancak isim açıklamadı.

 10. Yusuf Özkan

  Lahey, Hollanda

  Erdoğan ve Rutte

  Hollanda Ulusal Güvenlik ve Terörle Mücadele Koordinatörlüğü (NCTV) tarafından hazırlanan raporda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "çeşitli terör trgütleri ve 2018 yılında Utrecht'te yaşanan tramvay saldırısı ile ilişkilendirilmesi, Ankara - Lahey ilişikilerinde gerilime neden oldu.

  Daha fazla bilgi
  next
 11. Bitcoin, gün içinde 50 bin dolar seviyesini geçerek yeni bir rekor kırdı

  Bitcoin

  Bitcoin, gün içerisinde yüzde 4'ten fazla yükselişle 50 bin dolar seviyesini geçerek yeni bir rekor kırdı.

  Bloomberg HT haberine göre, Bitcoin fiyatları, 1 yılda neredeyse 5 katına çıkarken 2021 yılında yüzde 67 artış gösterdi.

  Aralık ayında 20 bin dolar seviyelerinden keskin bir yükseliş ile yeni yılın ikinci haftasında 40 bin dolara ulaşan Bitcoin, sonrasında 30 bin dolara doğru çekilmişti.

  Ancak Elon Musk'ın kurucusu olduğu elektrikli otomobil üreticisi Tesla, Ocak'ta 1,5 milyar dolarlık Bitcoin aldığını ve yakında bu kripto parayla ödeme kabul edebileceğini açıklamasının ardından Bitcoin'in değeri Şubat ayında yüzde 14 artarak yeni bir rekor kırıp 43,968 dolara çıkmıştı.

 12. HDP Eş Başkanı Buldan: Soylu'nun, alıkonulan bir askerle ilgili 'Biraz misafir edecekler, bırakacaklar' dediğime dair iddiası gerçek dışıdır, saptırmadır ve kara propaganda amaçlıdır

  Pervin Buldan

  HDP Eş Başkanı Pervin Buldan, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun, TBMM Genel Kurulu'nda Gara operasyonu ile ilgili konuşmasında, "alıkonulan bir askerle ilgili" olarak söylediğini iddia ettiği sözlerin "gerçek dışı" olduğunu açıkladı.

  Buldan'ın yazılı açıklaması şöyle:

  "Bugün Meclis Genel Kurulu’ndaki Garê’ye ilişkin görüşmeler sırasında İçişleri Bakanı, ismimi kullanarak, alıkonulan bir askerle ilgili, bir AKP milletvekiline “Biraz misafir edecekler. Bırakacaklar” dediğimi iddia etmiştir.

  "Bu iddia kesinlikle gerçek dışıdır, saptırmadır ve kara propaganda amaçlıdır.

  "Olayın doğrusu şöyledir:

  "AKP Milletvekili Öznur Çalık, Grup Başkanvekili olduğum dönemde beni aradı ve alıkonulan bir askerin annesinin kanser hastası olduğunu ve oğlundan haber almak istediğini aktardı. Müzakere ve çözüm sürecinin devam ettiği bir dönemdi. Konuyla ilgili olarak eğer bir bilgiye ulaşılabilirse mutlaka paylaşacağımı kendisine ifade ettim.Alıkonulan askerin sadece sağlığının iyi olduğu yönünde bir bilgiye ulaşıldı ve Çalık’a“Sağlığı iyiymiş. Umarım en kısa zamanda bırakılır. Biz elimizden geleni yapıyoruz” şeklinde bir paylaşımda bulundum.

  "Aramızda geçen diyalog bundan ibarettir. Bunun dışındaki iddialar asla doğru değildir."

 13. İstanbul'da kar yağışı nedeniyle 'yüz yüze eğitime' Çarşamba günü ara verilecek

  İstanbul'da kar

  İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, kar yağışı nedeniyle yüz yüze eğitime yarın ara verildiğini açıkladı.

  İstanbul’daki yoğun kar yağışı nedeniyle çarşamba günü yüz yüze eğitim veren kurumlar bir gün için ara verecek.

  Yerlikaya'nın yazılı açıklamasında "Kıymetli İstanbulluların ve öğrencilerimizin olumsuz hava koşulları sebebiyle mağduriyet yaşamaması için Valiliğimizce; resmî-özel tüm okullar, halk eğitim merkezleri, olgunlaşma enstitüleri, özel öğretim kursları, motorlu taşıt sürücü kursları, muhtelif kurslar, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri, resmî okullardaki destekleme ve yetiştirme kursları ile özel okullardaki takviye kursları da dahil olmak üzere; bütün eğitim kurumlarında ‘yüz yüze eğitim’ faaliyetlerine Çarşamba günü bir gün süreyle ara verilmiştir" ifadelerine yer verildi.

  Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan malûl, engelli ve hamile personelin de “belirlenen tatil süresince idari izinli sayılacakları” açıklamada yer aldı.

 14. Erdoğan: Gara düştü, Allah'ın izniyle iş bitti. Güvenli hale getirdiğimiz yerlerde ne kadar gerekiyorsa o kadar kalacağız

  Erdoğan

  Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Trabzon il genel kongresinde yaptığı konuşmada Gara operasyonuna değinerek Irak’ın kuzeyinde ‘güvenli bir alan’ oluşturulacağını söyledi:

  “Gara hadisesi milletimizi ve devletimizi korumak için sınırlarımızın ötesinde güvenli bir alan oluşturma kararımızı pekiştirdi. Gara önemli bir bölgeydi, sıkıntılı bir bölgeydi ve Gara düştü, Allah'ın izniyle iş bitti. Bir süredir yürüttüğümüz ve önemli mesafe aldığımız harekatlarımızı önümüzdeki dönemde tehditlerin hala yoğun olduğu bölgelere doğru genişleteceğiz.

  “Sadece bununla da kalmayacağız, bir daha benzer saldırılara uğramamak için de güvenli hale getirdiğimiz yerlerde ne kadar gerekiyorsa o kadar kalacağız."

  Erdoğan, operasyon sırasında cenazelerine ulaşılan 13 kişiyle ilgili Avrupa ülkeleri ve ABD’den ‘yeterince destek alamadıklarını’ da ifade etti:

  "Bir başka ülkenin başına gelse tüm dünyanın ayağa kalkacağı 13 masumun infazı hadisesinde gelen birkaç cılız ses dışında Türkiye'nin yanında kimseyi göremedik. Ey Batı neredesiniz? Niye sesiniz çıkmıyor? Neden sustunuz? Sizde böyle bir şey olduğu zaman yaygaralarınızdan geçilmiyordu.”

 15. Doğan Cüceloğlu

  Psikolog ve yazar Doğan Cüceloğlu, 83 yaşında İstanbul Beşiktaş'taki evinde hayatını kaybetti. DHA; polisin Cüceloğlu'nun evinde incelemelerde bulunduğunu, ölüm nedenine dair henüz açıklama yapılmadığını ve olayla ilgili soruşturma başlatıldığını bildirdi. İHA ise ilk incelemelere göre Cüceloğlu'nun evinde düşerek hayatını kaybettiğinin belirlendiğini aktardı.

  Daha fazla bilgi
  next
 16. Gara operasyonu hakkında Meclis'i bilgilendiren İçişleri Bakanı Soylu, otopsi raporlarını ve fotoğrafları göstererek, “Türkiye Cumhuriyeti devleti hukukun, terörle mücadelenin ve namusun dışında hiçbir şey yapmamıştır” dedi

  Süleyman Soylu

  İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın ardından kürsüye çıkarak Gara operasyonuyla ilgili TBMM’yi bilgilendirdi.

  Operasyonlar sırasında cenazelerine ulaşılan 13 kişinin aileleriyle yaptığı konuşmaları anlatan ve cenazeler sırasında ailelerin metanetli olduğunu söyleyen Soylu, “Bu çocuklarımızın hiçbiri pikniğe giderken kaçırılmadı, operasyondayken de kaçırılmadı”, "yaklaşık 4 buçuk, 5 yıldır hükümetimizin tüm birimleriyle çalışıyoruz, bu ailelere biz evlat olduk, her üç ayda bir görüştük” dedi.

  “Sosyal medyada söylenenler elbette ki bir amaca matuf bir şekilde söylenmektedir. Hem acımız var hem bıçağı sokup biraz daha kanırtmak için söyleniyor."

  Gara’nın coğrafi şartlarının kara operasyonu için zor bir alan olduğunu söyleyen Soylu, “Bir milletvekili gitti oralarda boy gösterdi, onu da biliyoruz. Kim olduğunu sorarsanız onu da söyleriz” dedi. Bu sırada AKP sıralarından bölgeye giden milletvekiline tepki sesleri yükseldi.

  "Bakan yardımcım ailelerle son bir yılda 5 kez görüştü. Aileleri alıp Erbil’e götürdüler, ne oldu? Elleri boş döndüler. Neden? Çünkü terör örgütünün ilk katliamı mı? Hayır. Bu rakamı ilk defa vereceğim. 1984’ten bugüne 6 bin 21 sivil katliam gerçekleştirdi. O İnsan Hakları Derneği denen canı çıkasıca dernek bir tanesi için bir laf söyledi mi? Hayır."

  “Naci Bostancı’ya, Mehmet Uçum’a gelmediler mi defalarca? Bunun için her türlü imkan ortaya konmuştur. Dediler ki MLKP’li gözaltına alınmış, onu bırakın şu askerleri, polisi getirin dediler. Bu çocuklar kaçırıldığında Pervin Buldan’ı aramadınız mı? Buldan dedi ki, 'biraz misafir edecekler, sonra bırakacaklar'. 10 tane çocuğa acımayan, askerime, polisime ve oradaki kahraman jandarmama acımayan sivil vatandaşıma acır mı? Vücut bütünlüklerinin fotoğrafların hepsi burada. İçimiz kan ağlıyor; ama bu fotoğraflara baktığınız zaman Allah şahittir o Murat Karayılan'ı bin parçaya bölmezsek rahat etmeyiz."

  Soylu’nun ifadelerinin ardından, AKP ve MHP sıralarından “Yuh” sesleri yükseldi.

  Otopsi raporlarını ve fotoğrafları kürsüden gösteren Soylu, “Türkiye Cumhuriyeti Devleti hukukun, terörle mücadelenin ve namusun dışında hiçbir şey yapmamıştır” dedi:

  “Bu evlatlarımızın ailelerine canlı kavuşabilmesi konusunda kaçırıldıkları ilk günlerden itibaren beklenti içerisindeydik. Türkiye’de 300’ün altında kalmış olabilir ama İran ve Irak’ta 5 bin terörist var. Yine aynı meseleyi Suriye’ye yaptıkları için orada da 15 bin kişi var.”

  Soylu, operasyonların devam edeceğini söyledi.

 17. Savunma Bakanı Akar'dan Gara operasyonu açıklaması: En yakın bölge olan Şırnak’taki adli tıp kurumunda imkanlar sınırlı olduğu için, 12’si Türk biri Iraklı 13 şehidin naaşı Malatya’ya gönderildi; adli tıp raporları çıkıyor, bazıları yayımlandı, bazıları yayımlanacak

  TBMM Hulusi Akar

  Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, TSK'nın 10 Şubat’ta Irak’ın kuzeyinde başlattığı Gara operasyonuyla ilgili TBMM Genel Kurulu'na bilgi verdi.

  Yaptığı bilgilendirmede Akar, 75 kilometre genişliğinde ve 25 kilometre derinliğindeki alanda planlanan "50’den fazla hedeften 48’inin vurulduğunu” belirtti:

  “İlk temasta iki şehit ve bir yaralımız olmuştur. Yaralanan subayımız daha sonra hastanede şehit olmuştur. Harekatın tamamında 3 şehit ve 3 yaralımız olup, yaralılarımızın hayati tehlikesi yoktur. Bölgede birçok mağara bulunduğu ve mağara girişlerinin demir kapılarla tahkim edildiği tespit edilmiştir.”

  Mağaralara coğrafi yapı itibarıyla hava operasyonunun mümkün olmadığını söyleyen Akar, kara operasyonuna karar verildiğini açıkladı:

  “İçeriden ateş ediliyor, el bombası atılıyor; bizim kara unsurlarımız da gerekli karşılığı veriliyordu. Sadece göz yaşartıcı gaz kullanılmıştır, başka herhangi bir mühimmat kullanılmamıştır. Bu esnada teslim olmaları gerektiği hususu tekrar tekrar hatırlatıldı. İlerleme çok zor oldu. Cuma günü akşam saatlerine doğru birinci terörist ‘ateş etmeyin teslim olmak istiyorum’ diye dışarı çıktı. Teslim olan teröristin açıklamasıyla içeride 7 terörist ve alıkonulan 12’si Türk vatandaşı biri yabancı 13 kişinin olduğu öğrenildi. Alıkonulan 13 kişinin sözde mağara sorumlusu tarafından hava harekatı başladığında yani sabah 5.30’da başlarından vurularak infaz edildiği öğrenildi."

  "Diğer teröristlerden teslim olan olmadı. Ertesi gün sabah ikinci bir terörist kaçmaya çalışırken yakalandı. İfadesinde alıkonulan 13 kişinin başlarından vurularak şehit edildiği tekraren belirtildi."

  "Mağara içerisinde teröristlerin ateşine karşılık verilerek ilerlendi ve bir süre sonra karşıdan gelen ateş de kesildi."

  Akar, ‘karadan herhangi bir destek veya irtibat olmadan yürütülen’ operasyonun devamında mağaranın içine ilerlendiğini anlattı:

  “13 vatandaşımızın şehit edildiği bölgeye girildiğinde vatandaşlarımızın naaşları yerde görüldü. Önce çevrenin güvenliği sağlandıktan sonra naaşlar mağaradan dışarıya tahliye edildi. İki teröristin verdiği ifadelere benzer şekilde 7 demir kapı ve 9 oda olduğu fiilen görülmüş oldu.

  “En yakın bölge olan Şırnak’taki adli tıp kurumunda imkanlar sınırlı olduğu için, 12’si Türk biri Iraklı 13 şehidin naaşı Malatya’ya gönderildi. Adli tıp raporları çıkıyor, bazıları yayımlandı bazıları yayımlanacak.

  “Ardından bölgede PKK’ya yönelik operasyonlar devam etti. Bölgenin keşfi devam ettiği cihette tespit edilen 2-3 hedef de vuruldu. İstihbarat faaliyetlerimiz de devam ediyor. Bu operasyon sonucunda ne oldu? Gerçekten teröristlerin hem psikolojik hem maddi bakımdan çok ciddi zayiata uğradığı kesin.

 18. Kadıköy Belediyesi'nde 2300 işçi greve başladı, Belediye Başkanı, TİS görüşmelerinde 'teklifimiz, en düşük ücretliye yüzde 38 zamdır' dedi

  DİSK Genel-İş İstanbul Anadolu Yakası 1 No’lu Şubenin örgütlü olduğu Kadıköy Belediyesi'nde toplu iş sözleşmesi (TİS) görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine 2300 işçi greve başladı.

  Evrensel gazetesinde yer alan habere göre, belediye önünde açıklama yapan Genel-İş Anadolu Yakası 1 No'lu Şube Başkanı Ahmet Arıkan, "Hiçbir zaman kapı arkasından anlaşma yapmadık. Süreci işçilerle beraber yürüttük. Yine işçilerle beraber sonuçlandırmaya çalışıyoruz. Masada tıkanan yollar sebebiyle greve çıkmış bulunuyoruz" dedi.

  Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Teklifimiz, merkezi hükümetin işçiye verdiği AGİ dahil 2 bin 825 lira 90 kuruşluk asgari ücretin üzerindedir. İşçilerimizin eline geçecek toplam net gelir, ikramiyeler hariç en düşük 4 bin 972 liralık teklifimiz sendika temsilcileri tarafından kabul edilmemiştir. Teklifimiz, en düşük ücretliye yüzde 38 zamdır" dedi.

  Daha sonra Halk TV’ye konuşan DİSK Genel-İş 1 No’lu Şube Başkanı Ahmet Arıkan ise Odabaşı’nın açıklamalarının doğruyu yansıtmadığını belirterek “Belediyenin teklifi ilk yıl için yüzde 7, ikinci yıl için yüzde 9 zam oldu. Bu yüzde 38’lik zamma nasıl ulaştıklarını biz de çözemedik. Keşke en düşük ücret, söyledikleri gibi 4 bin 972 lira olsa da biz de kabul etsek. Ancak en düşük ücretli çalışan yol ve yemek dahil olmak üzere 3 bin 200-3 bin 300 civarında maaş alıyor” dedi.

  View more on twitter
  View more on twitter
 19. Kılıçdaroğlu'ndan Gara operasyonu değerlendirmesi: 13 şehidimizin sorumlusu Recep Tayyip Erdoğan'dır

  Kemal Kılıçdaroğlu

  Partisinin Meclis'teki grup toplantısında konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Kuzey Irak'ta 13 kişinin hayatını kaybettiği Gara operasyonu ile ilgili olarak "İktidar savaş politikalarına sonuna kadar sarıldığı için bu yönde adım atmadı... " diye konuştu.

  Kılıçdaroğlu'nun konuşmasından satır başları şöyle:

  "Rehineleri kurtarmaya gidiyorsun, rehineler ölüyor. Sonra valiye açıklama yaptırıyorsun... Normalde birisinin bu sorumluluğu alıp istifa etmesi lazım... Onlar burunları kanamadan Türkiye'ye getirilebilirdi. Sözde terör örgütünden alacaklar, Çarşamba günü açıklama yapacaklar, biz 13 kişiyi kurtardık diyeceklerdi. Davul zurnayla harekat mı başlatılır? 13 şehidimizin sorumlusu Recep Tayyip Erdoğan'dır."

  Kılıçdaroğlu, Erdoğan'a 5 soru yöneltti:

  1. Bölücü terör örgütünün tam 5,5 yıl elinde tuttuğu vatan evlatlarını kurtarmak için 2015 tarihinden bu yana Cumhurbaşkanı olarak ne yaptınız?

  2. Terör örgütünün başı Abdullah Öcalan’dan seçimlerde size yardımcı olması için mektup dilenirken, neden vatan evlatlarının serbest bırakılması için çağrı yapmasını istemediniz? İstanbul seçimleri sizin için 13 vatan evladından daha mı kıymetliydi?

  3. Yıllarca “dostum Trump” diye böbürlenip durdunuz. Neden dostluğunuzu, vatan evlatlarımızı terör örgütünün elinden kurtarmak için kullanmadınız?

  4. Daha önce benzer hadiselerde sorunun çözümünde büyük katkıları olmuş İnsan Hakları Vakfı, İnsan Hakları Derneği ve Mazlum Der gibi ulusal insan hakları örgütleri ile Uluslararası İnsan Hakları Örgütlerinden terör örgütünün elinde tuttuğu evlatlarımıza zarar gelmemesi ve serbest bırakılmaları için en azından çağrıda bulunmak hiç mi aklınıza gelmedi?

  5. Dün Rize’de yaptığınız açıklamalarda sınır ötesi operasyonun hedeflerinden birinin de şehit olan 13 evladımızın kurtarılması olduğunu, ancak başaramadığınızı söylediniz. 13 vatandaşımızın kurtarılması amacıyla başlatılan operasyondaki başarısızlığı kim üstlenecek? Bu işin sorumlusu kim?

 20. CHP Milletvekili Berberoğlu yeniden Meclis'te: "Burada kazanan adalet duygusu olmuştur"

  Enis Berberoğlu

  CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu, İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nin hakkında verdiği “yeniden yargılama ve infazın durdurulması” kararı ile TBMM üyeliği iade edilerek, yaklaşık 8 ay sonra yeniden milletvekili sıfatıyla bugün Meclis’e geldi.

  Grup toplantısı öncesinde Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşen ve grup toplantısına birlikte giren Berberoğlu, TBMM'de açıklamalarda bulundu:

  "Yaklaşık 5 senedir süren bu hukuki mücadele, bitmese bile önemli bir aşamaya gelmiş durumda. Meclis'e geri dönmem mesele değil... Aslında herkesin bu topraklar üzerinde adalet için vermiş olduğu mücadelenin bir boyuta gelmesidir. Zaten bu iktidara karşı bu noktaya gelmem tek başıma mümkün olmazdı. Bu noktaya gelmemde başta Genel Başkanım Kemal Kılıçdaroğlu, partim, örgütüm, kamuoyu desteği, adalete inanan insanlar başroldedir. Anayasa Mahkemesi kararları Berberoğlu 1, Berberoğlu 2, Berberoğlu 3 olarak geçiyor. Dava dosyası adıdır. Burada kazanan yoktur, kaybeden de yoktur, şahıs olarak söylüyorum. Burada kazanan adalet duygusu olmuştur."