Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Canlı anlatım

time_stated_uk

 1. Fahrettin Koca: Vatandaşlarımıza ulaşarak aşıda öncelikli hale getireceğini iddia ederek para talep eden dolandırıcılar hakkında adli işlem başlatılacaktır

  Fahrettin Koca

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda "Vatandaşlarımıza ulaşarak aşıda öncelikli hale getireceğini iddia ederek para talep eden dolandırıcılar hakkında adli işlem başlatılacaktır" uyarısında bulundu.

  View more on twitter
 2. Türkiye'de son 24 saatte 7 bin 325 kişide koronavirüs tespit edildi, 86 kişi hayatını kaybetti

  17 Şubat covid

  Sağlık Bakanlığı, Türkiye'nin son 24 saatteki koronavirüs tablosunu paylaştı.

  Buna göre 117 bin 121 kişiye test yapıldı, 7 bin 325 kişide koronavirüs tespit edildi.

  86 kişi de koronavirüs sebebiyle hayatını kaybetti, ülkede can kaybı 27 bin 738'e yükseldi.

 3. Müzisyenlerden Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerine destek açıklaması

  Sayıları 200'ü aşkın müzisyen ve müzik grubu ortak bir açıklama yaparak, Boğaziçi Üniversitesi'nde rektör atamasını protesto eden öğrencilerle dayanışma mesajı yayımladı.

  Cahit Berkay, Aylin Aslım, Burhan Şeşen, Akın Eldes, Birsen Tezer, Bülent Ortaçgil, Ezhel ve Sıla Gençoğlu gibi isimlerin yer aldığı müzisyenler, "Özerk ve demokratik üniversitenin her zaman savunucusu olacağız" dedi.

  Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

  Quote Message: Özerk üniversiteleri, demokratik değerlere bağlı akademisyenleri ve uğradıkları haksızlıklara karşı anayasa ile güvenceye alınmış haklı itirazlarını dile getiren değerli öğrenciler sahipleniyoruz. Siyasi otorite elini üniversitelerden, akademisyenlerden ve öğrencilerden derhal çekmelidir."
  View more on twitter

  Boğaziçi öğrencileri anlatıyor: 'Şarkı türkülerle barışçıl eylemler yapıyoruz, çatışma niyetimiz yok' - BBC News Türkçe

 4. Halkbank

  ABD'de bir mahkeme, İran'la ilişkili grupların yaptığı saldırılardan zarar görenlerin Halkbank aleyhine açtığı davayı, tarafların davayı Türkiye'de devam ettirme konusunda anlaşması şartıyla düşürmeyi kabul etti.

  Daha fazla bilgi
  next
 5. Erdoğan: Mart ayından itibaren kademeli olarak 'normalleşme' süreci başlayacak

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine toplantısının ardından gündemdeki konular ve Covid-19 salgınıyla ilgili yeni kararları açıkladı.

  Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları:

  Quote Message: PKK ile arasına mesafe koyamayan parti, İletişim Başkanı'mızı 'Hesap vereceksiniz' diye tehdit ediyor. Bu terör örgütü yardakçılarına Cumhur İttifakı olarak diyoruz ki, bu millet sizden şehitlerimizin gazilerimizin hesabını soracak."
  Quote Message: Kılıçdaroğlu'nun her şeyden önce PKK terör örgütünün nasıl bir yapı olduğundan, kimlerden destek aldığından habersiz olduğunu anlıyoruz. Bu zatın terörün uluslararası boyutundan, nasıl aparat olarak kullanıldıklarından zerre kadar malumatı olmadığını görüyoruz."
  Quote Message: Biz samanyolu galaksisi diyoruz, onların aklı hala samanda. Bu vizyoner atılıma uzay masalı diyecek kadar küçüldüler. Uzaya bir Türk vatandaşını göndermek gibi hedefler, yalnızca birkaç adım ötemizdedir."
  Quote Message: Salgınla ilgili olarak kimi şehirlerimizde karşımıza gayet iyi bir fotoğraf çıkarken kimi şehirlerde sıkıntının ciddi boyutta olduğunu görüyoruz."
  Quote Message: Mart, aşılamada büyük mesafe kat edeceğimiz bir ay olacaktır. İllerimizi Sağlık Bakanlığı'nın belirlediği kriterlere göre 4 gruba ayırarak kademeli normalleşme sürecini başlatıyoruz. İllerimizi vaka ve aşı kriterlerine göre, düşük, orta, yüksek, çok yüksek riskli olarak sınıflandıracağız. Normalleşme takvimini buna göre yürüteceğiz."
  Quote Message: Restoran, kafe, kıraathane ve benzeri esnafımızı rahatlatacak adımların yol haritası önümüzdeki günlerde açıklanacaktır. Öğrencilerin durumu da buna göre belirlenecektir. Sokağa çıkma kısıtlamasını da illerdeki kriterlere göre aşamalı şekilde kaldıracağız."
 6. AKP Grup Başkanvekili Akbaşoğlu: Yeni anayasa için dört aşamalı bir yol haritası hazırlandı

  akbaşoğlu

  Adalet ve Kalkınma Partisi Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, yeni anayasanın hazırlanması konusunda dört aşamalı bir yol planının olduğunu söyledi.

  AA'ya konuşan Akbaşoğlu, ilk etapta anayasa hukukçularından oluşan "Yeni Anayasa Bilim Kurulu"nun oluşturulacağını ve bunun ardından burada hazırlanacak olan taslağın tartışmaya açılacağını belirtti.

  Akbaşoğlu, taslak metnin Cumhur İttifakı'nı oluşturan partilerin yanı sıra bütün muhalefet partileri ve sivil toplum kuruluşlarıyla da tartışılarak nihai şeklinin verileceğini vurguladı.

  Akbaşoğlu, "Üçüncü aşamada da Meclis'e, milletvekillerinin takdirine sunulacak. 600 milletvekilinin tamamı bu teklife 'Evet' dese dahi mutlaka milli iradenin sahibi olan aziz milletimizin referandumla onayına sunulacak” dedi.

  Akbaşoğlu, muhalefet partilerinin yeni anayasa taslağına katkı yapmaması halinde Cumhur İttifakı olarak çalışmaları tamamlayacaklarını vurguladı.

 7. Kabine toplantısı başladı

  Kabine

  Bu hafta çarşamba günü yapılacağı duyurulan Bakanlar Kurulu toplantısı Ankara’da Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde başladı. Toplantının ana gündem maddesi, koronavirüs salgını nedeniyle alınan önlemlerin bölgesel olarak hafifletilip hafifletilmeyeceği.

  Hafta başında ilk kez il bazında 7 günlük vaka sayıları açıklandı. 8-14 Şubat 2021 haftasının paylaşıldığı tabloda, illere göre haftalık vaka sayısı 100 bin kişide bir olarak duyuruldu.

  Ardından Türkiye’nin salgınla mücadelede, bölgesel önlemleri hayata geçirmeye hazırlandığı ve konunun Bakanlar Kurulu toplantısında ele alınacağı açıklandı.

  Buna bağlı olarak lokanta ve kafelerin belirli koşullarda açılabilmesi, sokağa çıkış kısıtlamalarının hafifletilmesi ve eğitimin nasıl devam edeceği yönünde yeni kararlar alınabileceği dile getiriliyor.

  Toplantıda aynı zamanda, Kuzey Irak’ta yürütülen ve 12’si Türk 13 kişinin cenazelerine ulaşılan Gara operasyonları da ele alınacak.

  "Kabine toplantısında alacağımız kararları açıklayacağız"

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün yaptığı konuşmada kabine toplantısı sonrası önlemlerle ilgili alınan kararları açıklayacaklarını söylemişti:

  "Salgın nedeniyle yapmak zorunda kaldığımız kısıtlamaların esnafımız, işverenimiz, çalışanlarımız üzerinde oluşturduğu yükü en aza indirebilmek için pek çok destek paketi açıkladık. Bugün de kabine toplantısında yapacağımız çalışmalarla millete seslenişte inşallah aldığımız kararları açıklayacağız."

 8. Fundanur Öztürk

  Ankara

  Covid-19 aşısı

  Koronavirüsün mutasyon geçirmesi ve yeni varyantların ortaya çıkmasıyla, mevcut aşıların virüse karşı etkinliğinin ne kadar azaldığı konusu merak uyandırıyor. Türkiye'nin kullandığı tek aşı olan Çin'den alınan Sinovac aşısının Covid-19 mutasyonlarına karşı ne kadar etkili olduğu belirsizliğini koruyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 9. YÖK: Uygulamalı eğitimlerin seyreltilerek yüzyüze, teorik eğitimlerin çevrimiçi yapılması tüm üniversitelere resmi yazıyla bildirildi

  yok yazı

  Yükseköğretim Kurulu (YÖK), Sağlık Bakanlığı'nın tavsiyesi uyarınca üniversitelerde eğitim sürecinin devamıyla ilgili yazılı açıklama yaptı.

  YÖK, yüzyüze eğitimin öğrenciler seyreltilerek ve gruplara ayrılarak yapılması ve teorik eğitimlerin de çevrimiçi devam etmesine ilişkin üniversitelere resmi yazı gönderildiğini bildirdi.

  YÖK, bugünkü toplantıda şu kararların alındığını açıkladı:

  1. Uygulamalı eğitimlerin “azami dikkatin gösterilmesi ve sıkı tedbirlerin alınması” şartıyla öğrenciler seyreltilerek, gruplara ayrılarak yüzyüze yapılabileceği,
  2. Teorik eğitimlerin ise Sağlık Bakanlığının görüşleri ile programlarda kazandırılması gereken asgari yeterlikler dikkate alınarak mümkün olduğunca çevrimiçi yapılması,
  3. Sağlık Bakanlığınca dönem ortasında konuya ilişkin tekrar bir değerlendirme yapılacağının göz önünde bulundurulması,
  4. Salgın endişesi veya barınma dolayısıyla eğitimlere devam etmek istemeyen öğrencilerin kayıt dondurma haklarından yararlandırılması,
  5. Küresel salgın döneminde öğrenci motivasyonu üzerinde de yoğunlaşmanın önemli olması hasebiyle rehberlik hizmetlerine ağırlık verilmesi
 10. Müjdat Gezen ve Metin Akpınar'ın "cumhurbaşkanına hakaretten" yargılandığı davada savcı mütalaasını açıkladı

  MUDAT GEZEN

  Tiyatro oyuncuları Müjdat Gezen ve Metin Akpınar'ın "cumhurbaşkanına hakaret" suçlamasıyla yargılandığı davanın ikinci duruşmasında savcı mütalaasını açıkladı.

  Savcı, Gezen ve Akpınar'ın cumhurbaşkanına hakaretten suçlu bulunmalarını cezası talep etti.

  Gezen ve Akpınar hakkında katıldıkları bir televizyon programında yaptıkları değerlendirmeler nedeniyle dava açılmıştı.

  Hazırlanan iddianamede iki sanatçının "cumhurbaşkanına hakaret" suçundan 1'er yıl 2'şer aydan 4'er yıl 8'er aya kadar hapis cezasına çaptırılması istenmişti. Davanın ilk duruşması Aralık ayında görülmüştü.

  Gezen, ilk duruşmaya sağlık nedenlerinden dolayı katılmamış ve hakkında zorla getirilme kararı çıkartılmıştı.

  Gezen'in avukatları müvekkillerinin kronik bel fıtığı bulunduğunu belirterek, duruşmalardan vareste tutulmasını talep etti. Bu talep, mahkeme heyeti tarafından kabul gördü.

  Gezen ve Akpınar hakkında neden dava açıldı?

  Gezen ve Akpınar hakkında 21 Aralık 2018'de Halk TV'de katıldıkları bir programda sarf ettikleri sözlerin ardından soruşturma başlatılmıştı.

  Programda Metin Akpınar, "Bu kutuplaşma ve karmaşadan kurtulmamızın tek çaresi demokrasidir. O noktaya ulaşabilirsek kavga gürültü olmadan bu işin içinden çıkarız" demişti.

  Akpınar bu değerlendirmesini, "Ulaşamazsak ise belki lideri ayağından asarlar, belki mahzenlerde zehirlenerek ölür, belki de başka liderlerin yaşadığı kötü sonları yaşayabilirler" sözleriyle sürdürmüştü.

  Aynı programın diğer konuğu Müjdat Gezen ise, "Recep Tayyip Erdoğan, sen bizim vatanseverliğimizi sınayamazsın, haddini bil" demişti.

 11. Bilim Kurulu üyesi Doç. Dr. Kayıpmaz: İl bazlı veriler, sosyal hayata dönüşte belirleyici olacak

  KORONA

  Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, pandemiyle mücadelede "Yerinden Karar" dönemine geçildiğini ve bu aşamada ilk bazında açıklanan verilerin kritik rol oynayacağını söyledi.

  Kayıpmaz, AA'ya yaptığı açıklamada, sosyal hayata ilişkin alınacak kararlarda yeni vaka sayılarının eğilimi, yoğun bakımların doluluk kapasitesi, hastaneye yatışların ve testlerde saptanan pozitif vakaların eğiliminin en önemli göstergeler arasında olduğunu belirtti.

  Kayıpmaz, Bu ölçülerde artış, azalma veya düzleşme eğilimleri, kontrollü sosyal hayata dönüşümüz için yol gösterici olacaktır. İller bazında azalma olması durumunda belirli faaliyetlerin aşama aşama yeniden başlaması söz konusu olabilecektir. Bu veriler ışığında, Covid-19 salgınının seyrine göre il hıfzısıhha kurulları bölgesel kararlar alabilecektir" dedi.

 12. Osman Kavala'nın kurucusu olduğu Anadolu Kültür'den kapatma davasına tepki: Kavala'nın maruz kaldığı hukuksuzluğun devamı niteliğinde

  View more on twitter

  Gezi Parkı eylemleri ve 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimiyle ilgili açılan davalarda tutuklu yargılanan iş insanı Osman Kavala'nın kurucusu ve yönetim kurulu başkanı olduğu Anadolu Kültür'e kapatma davası açıldı.

  Anadolu Kültür, açılan bu davayı "hukuksuz" olarak nitelendirdi.

  Anadolu Kültür'den yapılan açıklamada, son dönemde bazı basın organlarında çıkan haberlere tepki gösterildi ve bunlarla ilgili yargı yoluna gidileceği belirtildi.

  Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

  Quote Message: "Öncelikle belirtmek gerekir ki, söz konusu haberlere konu olan dava, Türkiye Cumhuriyeti tarihinde, bir şirkete “faaliyetini dernek ve vakıflara benzer şekilde, kâr amacı gütmeden yürüttüğü” gerekçesiyle açılan ilk dava olma özelliği taşımaktadır. Kasıtlı olarak sızdırılan haberler ise, içi boş, delillerden yoksun dava dosyasına gazete kupürü biçiminde, sözde “deliller” sunmak amacıyla “düzenlenmiştir”. Anadolu Kültür A.Ş.’ye karşı açılan fesih davası tamamen hukuksuzdur. Bu dava, Hazine ve Maliye Bakanlığı Mali Suçları Araştırma Kurulu Başkanlığı (MASAK) tarafından yapılan incelemede, şirketimiz hesaplarında Ceza Kanunları kapsamında suç sayılan herhangi bir hususa rastlanmamış olması nedeniyle, adeta “icat edilmiş” ve yürürlüğe sokulmuştur."
  Quote Message: Türkiye Cumhuriyeti tarihinde bu talep ile açılan ilk dava olan bu dava, maalesef Türkiye’de hukukun araçsallaştırılmasının önemli örneklerinden biri olmuştur ve bundan sonra da bu şekilde anılacaktır. Sözkonusu dava, Anadolu Kültür’ün kurucusu ve yönetim kurulu başkanı olan Osman Kavala’nın maruz kaldığı hukuksuzluğun devamı niteliğindedir.

  Neden kapatma davası açıldı?

  Yeni Şafak'ta yer alan bir haberde, Ticaret Bakanlığı'nın Anadolu Kültür ile ilgili olarak statüsü “şirket” olan ve “ekonomik amaç için kurulmasına” karşın gelirinin büyük kısmını yurtiçi ve yurtdışından yapılan fon, bağış ve hibelerden sağlayıp dernek ve vakıf gibi faaliyette bulunduğu, yani ekonomik amaçlı değil, sosyal amaçlı faaliyet yürüttüğü gerekçesiyle kapatma davası açıldığı belirtilmişti.

  Haberde, davanın 17 Ağustos 2020 tarihinde açıldığı da ifade edildi.

 13. Kar yağışı ve şiddetli rüzgar Türkiye genelinde etkili oluyor, birçok ilde okullar tatil

  sıvas

  Türkiye'de haftasonundan bu yana özellikle Batı bölgelerini etkileyen kar yağışı gece saatleri itibarıyla ülke genelinde etkisini göstermeye başladı.

  Meteoroloji Genel Müdürlüğü, bugün için İç Anadolu ve Güneydoğu Anadolu'daki birkaç il dışında Türkiye'nin tamamında şiddetli rüzgar, İç Anadolu’nun büyük bölümü ve Doğu Anadolu için ise kar ve fırtına uyarısı yayınladı.

  Nevşehir, Düzce, Yozgat, Trabzon, Gümüşhane, Kırşehir, Rize, Sivas, Aksaray, Kayseri, Giresun, Ardahan, Erzincan, Artvin, Denizli'nin Çameli ve Kahramanmaraş'ın üç ilçesinde bugün okullarda yüz yüze eğitime ara verildi.

  İç Anadolu'nun doğusu ve Doğu Anadolu'nun birçok noktasında bazı karayollarında ulaşım buzlanma nedeniyle durdurulurken, çok sayıda yerleşim yeri ulaşıma kapandı.

 14. İstanbul ve Bursa'da gece başlayan kar yağışı etkili oluyor, iki il arasında bazı deniz otobüsü seferleri iptal edildi

  İzmir fırtına

  Türkiye’nin batı kesimleri soğuk ve yağışlı havanın etkisinde olmayı sürdürüyor. Marmara bölgesinde İstanbul ve Bursa’da kar yağışı sabah saatleri itibariyle etkili oluyor.

  1987 kışı ile ilgili tahminler gerçeğe dönüşmese de İstanbul, kar yağışının etkisini hissettirdiği bir güne “merhaba” dedi.

  Meteorolojinin tahminleri doğrultusunda Valilik kent genelinde okulları Çarşamba günü de tatil ettiğini açıklamıştı.

  Bursa’da da kar yağışı ve tipi etkili oluyor.

  BURSA Deniz Otobüsleri’nin (BUDO) bazı seferleri Marmara Denizi'ndeki olumsuz hava koşulları nedeniyle iptal edildi.

  İptal edilen seferler:

  • 07:00 Bursa (Mudanya) - İstanbul (Eminönü/Sirkeci)
  • 08:30 İstanbul (Eminönü/Sirkeci) - Bursa (Mudanya)
  • 09:30 Bursa (Mudanya) - İstanbul (Eminönü/Sirkeci)
  • 09:30 Bursa (Mudanya) - Armutlu (İhlas)
  • 10:00 Armutlu (İhlas) - İstanbul (Eminönü/Sirkeci)
  • 11:30 İstanbul (Eminönü/Sirkeci) - Bursa (Mudanya)

  İzmir’de gece saatlerinde yaşanan fırtına nedeniyle maddi hasarlı çok sayıda olay meydana geldi. Çok sayıda ağaç devrildi. Maddi hasarlı kazalar yaşandı.