Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Canlı anlatım

time_stated_uk

 1. Sağlık Bakanlığı verilerine göre vaka sayısı en çok artan şehirler, Bilecik, Erzincan, Kilis, Uşak ve Çanakkale

  View more on twitter
  Sağlık Bakanlığı verilerine göre vaka sayısı en çok artan şehirler, Bilecik, Erzincan, Kilis, Uşak ve Çanakkale
 2. İngiltere'de Covid

  İngiltere'de yapılan bir araştırmaya göre ülkede koronavirüs vaka sayısı Ocak ayından bu yana üçte iki oranında azaldı. Bilim insanları, İngiltere genelinde sokağa çıkma kısıtlamalarının uygulanmasının ardından vaka sayısında büyük bir düşüş görüldüğünü söylüyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Putin ile telefonda görüştü

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile telefonda görüştü.

  Türkiye-Rusya ilişkilerini geliştirecek adımların ele alındığı görüşmede, bölgesel meseleler de değerlendirildi.

  Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, Türkiye-Rusya ilişkilerini geliştirecek adımların ele alındığı görüşmede, bölgesel meseleler de değerlendirildi.

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan görüşmede, Dağlık Karabağ'da 11 Ocak Mutabakatı'nı takiben yeniden tesisi için çalışmaların sürdüğü kara ve demir yolu ulaştırma hatlarının daha verimli olması için Türk ve Rus uzmanların Azerbaycanlı muhataplarıyla bir araya gelebileceğini vurguladı.

  Ağdam'daki Ortak Merkez'in ateşkesin gözetlenmesi ve denetlenmesi görevini başarıyla icra ettiğini belirten Erdoğan, ateşkesin korunması için ortak çaba sarf edilmesi gerektiğini aktardı.

  Suriye meselesini en kısa sürede çözüme kavuşturmanın ortak menfaat olduğuna değinen Erdoğan, Libya'da da barış ve istikrarın sağlanması gerektiğine dikkati çekti.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Putin ile telefonda görüştü
 4. AKP Sözcüsü Ömer Çelik, televizyonda Gara operasyonunu yorumlayan uzmanları eleştirdi: Bu şekilde tartışılması doğru değil, terör örgütünün daha fazla tedbir almasına yol açar

  ömer çelik

  AKP Sözcüsü Ömer Çelik, bugün düzenlediği basın toplantısında Gara operasyonunu televizyon kanallarında tartışan uzmanları eleştirdi.

  Uzmanların söylediklerinin büyük bir kısmının doğru olmadığını, doğru kısımlarının o o şekilde tartışılmasının doğru olmadığını belirten Çelik “Hangi yöntemle yaklaştığını, hangi araçları kullandığını söylerseniz bu son derece saçma sapan bir durum ortaya çıkarır. Belki de hiçbir ülkede kendi ülkelerinin silahlı kuvvetlerini, araçlarını deşifre eden bir yaklaşım olmaz” dedi.

  Çelik operasyona dair ayrıntıların paylaşılması durumunda PKK’nin bir sonraki operasyonda daha fazla tedbir alabileceğini, silahlı kuvvetlerin de büyük güçlüklerle karşılaşabileceğini söyledi ve ekledi:

  “Biri çıkmış diyor ki orada niye müzakereci ekip, psikolojik ikna unsurları yoktu. Orada o evlatların canını kurtarmak için ne gerekiyorsa vardı.

  “Bunları söyleyince örtbas ediliyormuş gibi söyleniyor. Örtbas edilen hiçbir şey yok arkadaşlar. Bu bilgilerin verilmesi için zaten bu ziyaretler (İçişleri Bakanı Soylu ve Savunma Bakanı Akar’ın CHP ve İyi Parti’yi ziyareti) yapıldı.

  “Bunlar tabii ki tartışılır fakat izanla, basiretle yaklaşarak, düşmana, terör örgütüne koz ve bilgi verecek hale sokulmaması lazım. Bu konularda konuşan gazetecilerden ve akademisyenlerden hassasiyet istirham ettiğimizi ifade ediyorum.”

 5. AKP Sözcüsü Ömer Çelik: Kılıçdaroğlu PKK’ya söylemesi gereken sözü Erdoğan’a söylüyor, bu devlet hayatımızdaki en büyük skandallardan biri

  çelik

  AKP Sözcüsü Ömer Çelik, partisinin genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun “13 şehidin sorumlusu Erdoğan” sözlerini eleştirdi.

  Bunun “Türkiye’nin terörle mücadelesine yapılan bir provokasyon” olduğunu söyleyen Çelik, “Geçmişte ana akım partilerin hiçbirinden böylesi bir skandal söz duyulmamıştır” dedi.

  Çelik Kılıçdaroğlu’nun PKK’ya söylemesi gereken sözleri Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a söylediğini belirtti ve ekledi:

  “Bir ülkenin terörle mücadele hakkını bu şekilde doğrudan hedef almak provokasyondur.

  “Dünyada en ağır şekilde düşmanca Türkiye’ye saldıranlardan bile buna benzer cümleler duymadık biz. Böylesine bir özensizlik, böylesine bir sapma nasıl değerlendirilmeli?

  “Dünyanın her tarafında rehine kurtarma operasyonlarının riski çok yüksektir.

  “CHP’den beklenen şuydu, geçmişte başka örneklerde de yaptılar, onlar da takdir edilecek davranışlardı: İktidar ve muhalefet olarak birlikte mesaj verilmeliydi dünyaya.

  “Bu utanç vericidir, devlet ve siyaset hayatımızda görülen en büyük skandallardan biridir. Katliam siyaseti yapanlarla aynı yerde durmak gibi.”

 6. Elektrik kesintisi yüzünden sıkıntı yaşayan Teksaslıların bir süpermarket önünde oluşturduğu kuyruk

  ABD'nin Teksas eyaletinde dondurucu soğukların yol açtığı elektrik kesintisi sonrası 21 milyon kişi elektriksiz kaldı. Bu yüzden çok sayıda kişi evlerinde ısınmakta büyük zorluk yaşıyor. Teksas'taki durumun küresel bir petrol krizine dönüşmesinden endişe ediliyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 7. İHD: Soylu’nun bize karşı üslup ve tutumunun kamuoyunda tasvip edilmediğini görmek bizi memnun etti

  soylu

  İnsan Hakları Derneği, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından yöneltilen eleştirilere yazılı bir açıklamayla yanıt verdi.

  Soylu’nun “canı çıkasıca İHD” dediği dernek, bu üslubun kamuoyu tarafından tasvip edilmemesinden memnun olduklarını açıkladı.

  Soylu’nun İHD’nin sivillerin öldürülmesine sessiz kaldığına yönelik suçlamasına yanıt veren dernek, 2015’ten bugüne kadar sivillerin öldürülmemesi için yaptıkları 19 açıklamayı paylaştı.

  İHD “Dünyanın en önemli insan hakları örgütlerinden biri olan İHD’nin dilini, açıklamalarını ve tavrını bilmemek Bakan’ın ve bürokratlarının ayıbıdır” ifadelerini kullandı.

  Dernek, Türkiye’nin Nijerya’da kaçırılan gemiciler için kullandığı müzakere yöntemlerini bu olayda da kullanabileceğini vurguladı.

  Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

  “İçişleri Bakanı 13 kişinin yaşamını yitirdiği başarısız kurtarma operasyonu nedeniyle örgütü sorumlu tutmamızın yanı sıra devletin de sorumlu olduğunu söylememize kızmıştır.

  “Bu kadar riskli bir askeri operasyonun sonuçlarından elbette ki devletin sorumlu olması gerekir ve bunu da etkin bir soruşturma ortaya çıkarır.

  “Nitekim, derneğimizin bu tespiti sayın Cumhurbaşkanının 17 Şubat 2021 günü Kabine toplantısı sonrası yaptığı açıklama ile açıklık kazanmıştır. Cumhurbaşkanı, operasyon sorumluluğunun devlete ait olduğunu kabul etmiştir.”

  İHD, İçişleri Bakanı Soylu’nun bugüne kadar randevu taleplerini kabul etmediğini ve bu yüzden yüz yüze konuşmalarının mümkün olmadığını açıklarken Soylu’yu İHD’den özür dilemeye ve diyalog kapılarını açmaya davet etti.

 8. Cumhurbaşkanı Erdoğan Rusya lideri Putin’le Kafkasya’yı konuştu, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay koridorun açılmasıyla Bakü’nün lojistik merkezi olacağını söyledi

  erdoğan ve putin

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

  Anadolu Ajansı’na göre Nahçıvan ile Azerbaycan arasındaki kara ve demir yolu ulaştırma hatlarının daha verimli olması için Türk ve Rus uzmanların Azerbaycanlı yetkililerle görüşebileceği konuşuldu.

  Bugün Türkiye – Azerbaycan İş Forumu’ndaki konuşmasında konuya değinen Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ise “Nahçıvan ile Azerbaycan arasında planlanan koridorun açılmasıyla Bakü, Orta Asya’da önemli bir lojistik merkez olacak” dedi.

  Söz konusu koridor tamamlandığında Türkiye’den yola çıkacak bir araç, Nahçıvan üzerinden Azerbaycan’a ulaşıp Bakü üzerinden deniz yoluyla Orta Asya’ya ulaşabilecek.

 9. Covid aşısı yapılan bir ABD askeri

  ABD ordusu, on binlerce askerin Covid-19 aşısı olmayı reddettiğini açıkladı. Amerikan CBS Televizyonu'nun haberine göre bazı birliklerde aşı yaptıranların oranı üçte bire kadar düştü. Genelkurmay Operasyonlar Dairesi Başkan Yardımcısı Tümgeneral Jeff Taliaferro dün Kongre'ye, "İlk veriler, askerlerin üçte ikisinin aşıyı kabul ettiğini gösteriyor" dedi.

  Daha fazla bilgi
  next
 10. CHP Ankara Vekili Emir: İstifa yasağının kalktığı dönemde dört ay boyunca günde 39 sağlık çalışanı istifa etmiş, süreç sağlık çalışanları için taşınamaz bir yük oldu

  murat emir

  CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesine gelen yanıtı basınla paylaştı.

  Emir, bakanlığın sağlık çalışanlarına istifa yasağını kaldırdığı dönemde kaç sağlık çalışanının istifa ettiğini sormuştu.

  Sağlık Bakanlığı yanıtta “8 Haziran 2020-8 Eylül 2020 tarihleri arasında Bakanlığımız ve bağlı kuruluşlarında görev yapan bin 982 hekim, 125 asistan, 99 diş hekimi, 53 eczacı, 701 hemşire, 111 ebe, 334 sağlık memuru ve 82 diğer sağlık hizmetleri sınıfından olmak üzere toplam 3 bin 487 sağlık personeli istifa etmiştir” ifadelerini kullandı.

  Sağlık Bakanlığı 27 Mart 2020’de sağlık çalışanlarına istifa yasağı getirmişti. 8 Haziran’da kaldırılan bu yasak 27 Ekim’de tekrar getirildikten sonra Ocak 2021’de bir kere daha kaldırıldı.

  Bu yanıt hakkında konuşan Emir, Sağlık Bakanlığı’nın pandemi sürecini yönetemediğini, vakaları halktan gizlediğini, büyün yükü sağlık çalışanlarının üstüne yıktığını söyledi.

  Emir, “Şimdi açıklanan rakamlara baktığımızda yasağın kalkmış olduğu dönemde günde ortalama 39 sağlık çalışanının istifa etmiş olduğunu görüyoruz. Rakamlar, sürecin sağlık çalışanları için ne kadar taşınamaz bir yük haline dönüştüğünü ortaya koyuyor. Sağlık Bakanlığı’nın bundan sonraki dönemde istifaları önlemek adına bir an evvel sağlık çalışanlarının koşullarını düzeltecek önlemler almasını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

 11. William Armstrong

  BBC İzleme Servisi

  Boğaziçi Üniversitesi protestoları

  BBC İzleme Servisi'ndeki William Armstrong imzalı yorumda, Türkiye'de ekonomik sıkıntıların boyutları giderek artarken, Cumhurbaşkanı Erdoğan başta olmak üzere hükümet yetkililerinin muhalefete yaklaşımı ve kullandıkları dilin sertleştiği kaydediliyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 12. DİSK Genel-İş Sendikası Kadıköy Belediyesi şirketi ile TİS imzalandığını açıkladı, grevdeki işçiler 'kabul etmiyoruz' dedi

  Kadıköy işçileri grevi

  DİSK'e bağlı Genel-İş Sendikası Genel Yönetim Kukrulu, Kadıköy Belediyesi şirketi olan KASDAŞ ile toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlandığını ve 16 Şubat'ta başlayan grevin bugün sonlandığını açıkladı.

  2 bin 300 belediye işçisi TİS görüşmelerinde anlaşma sağlanamayınca 16 Şubat'ta greve çıkmıştı.

  Ancak, anlaşmanın işçilerin örgütlü olduğu yetkili şube Genel-İş İstanbul Anadolu Yakası 1 No’lu Şube ile yapılmadığını belirten işçiler duruma tepki gösterdi.

  TİS anlaşmasının imzalandığı haberinin ardından toplanan işçilere seslenen Şube Başkanı Ahmet Arıkan "Kabul etmiyoruz, biz bitti demeden bitmeyecek" diye konuştu.

  Anlaşma gereğince 20 gün olarak alınan ikramiyenin 30 güne çıkarıldığı, geçen yıl alınan 275 lira seyyanen zammın, tabandan çıkarılıp sosyal pakete eklendiği belirtilerek, "sağ cebimizden aldılar sol cebimize koydular" ifadesi kullanıldı.

  Genel-İş merkezinden yapılan açıklamada ise "anlaşma ile üyelerimize mali, sosyal ve idari haklar bakımından çok önemli kazanımlar sağlanmıştır" denildi.

 13. Haber: Esra Yalçınalp

  Grafikler: Selim Büyükgüner

  BBC

  Türkiye'deki üniversitelerin çoğu 2006'dan sonra açıldı. Avrupa Birliği üyesi 27 ülkenin toplam nüfusu yaklaşık 450 milyon ve birlik üyesi ülkelerde 18 milyon yükseköğrenim öğrencisi var. 85 milyonluk Türkiye'de ise bu sayı 8 milyon. Son yıllarda yükseköğretimde yaşanan bu rakamsal büyüme, niteliğe de yansıyor mu? Üniversitelerin en önemli görevlerinden olan araştırma ve bilim üretimi nasıl etkileniyor?

  Daha fazla bilgi
  next
 14. MHP lideri Bahçeli: “HDP; CHP ile İP’i kolonileştirmiş, hatta kolon atmıştır”

  bahçeli

  MHP lideri Devlet Bahçeli, Gara katliamına dair açıklamalarda bulundu.

  Bahçeli, olayın ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı eleştiren İyi Parti ve CHP hakkında sert ifadeler kullandı.

  CHP ve İyi Parti’nin “PKK’nın yedek kulübesi” haline geldiğini söyleyen Bahçeli, Millet İttifakı’na referansla “Zillet ittifakı PKK’yla simbiyoz ilişki kurmuştur. HDP; CHP ile İP’i kolonileştirmiş, hatta kolon atmıştır” dedi.

  View more on twitter
 15. Son dakika“13 şehidimizin sorumlusu Erdoğan” diyen CHP lideri Kılıçdaroğlu’na 500 bin TL’lik dava

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın avukatı Hüseyin Aydın, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na 500 bin TL’lik manevi tazminat davası açılması için dilekçe verdi.

  Kılıçdaroğlu CHP grup toplantısında "Rehineleri kurtarmaya gidiyorsun, rehineler ölüyor. Sonra valiye açıklama yaptırıyorsun... Normalde birisinin bu sorumluluğu alıp istifa etmesi lazım... Davul zurnayla harekat mı başlatılır? 13 şehidimizin sorumlusu Recep Tayyip Erdoğan'dır” demişti.

  Avukat Aydın, dava dilekçesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu 13 kişinin kurtarılması için yıllardır girişimde bulunduğunu, PKK ile kimsenin etmediği kadar mücadele ettiğini, bu yüzden PKK’nın işlediği katliamdan sorumlu tutulmasının onur ve şerefine zarar verdiğini söyledi.

 16. Türkiye’de yerleşiklerin döviz birikimleri iki haftalık azalışın ardından tekrar arttı

  dolar

  Türkiye’de yerleşiklerin döviz birikimleri iki haftadır devam eden azalış trendini sonlandırdı.

  Bugün açıklanan merkez bankası verilerine göre 2,7 milyar dolar artan döviz birikimleri 235,63 milyar dolara ulaştı.

  Söz konusu birikimler Ocak ayında 236 milyar doları geçerek tüm zamanların rekorunu kırmıştı.

  Reuters’a göre Merkez Bankası, azalmış durumdaki döviz rezervlerini artırmak için bu dolarizasyon trendinin geriye dönmesini bekliyordu.

  Merkez Bankası verilerine göre brüt döviz rezervleri geçen haftaki 54,37 milyar dolar seviyesinden 53,72 milyar dolara geriledi.

 17. Bitcoin

  Bloomberg yazarı Lionel Laurent, bitcoinin nasıl büyük şirketler ve milyarderler için de kaçırılmaması gereken bir fırsat olarak görüldüğünü kaleme aldı. Laurent, bu konuda risklerin sürdüğüne dikkat çekti.

  Daha fazla bilgi
  next
 18. Psikolog ve yazar Prof. Doğan Cüceloğlu için cenaze töreni

  cenaze töreni

  Salı günü hayatını kaybeden 83 yaşındaki psikolog ve yazar Prof. Doğan Cüceloğlu için bugün İstanbul Beşiktaş’taki Levent Afet Yolal Camisi’nde cenaze töreni düzenlendi.

  Törene Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya,AKP İstanbul İl Başkanı Bayram Şenocakve CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu da katıldı.

  Törende konuşan ağabeyi Şahin Cüceloğlu, "Doğan Bey yaratılış olarak insan ruhuna önem veren; maddiyata, paraya, gösterişe değil insanlığa ve dostluğa önem veren, iç zenginliğe önem veren biriydi. Onun için toplum, insanlar önemliydi. Sağlığına önem vermedi. Altı ay kadar önce rahatsızlandı, doktorlar sakin bir yaşam süreceksin dedi. Ama Doğan Bey bana ‘Ben Türk toplumuna hizmetten vazgeçmeyeceğim’ dedi” ifadelerini kullandı.

 19. Naci Ağbal

  Uluslararası haber ajansı, 6 Kasım 2020'de Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı olan Naci Ağbal'ın benimseyeceği yaklaşıma ilişkin bir analiz yayımladı. Maliye Bakanlığı görevindeyken Ağbal ile çalışan bir üst düzey yetkili, Reuters'a yaptığı açıklamada, "Ağbal neyin doğru olduğunu düşünüyorsa onu yapar. Erdoğan'ın hoşuna gitmeyecek bir adım atılması gerekiyorsa, Saray'a gidip bunu söyleyecek ve gerekçelerini anlatacaktır" dedi.

  Daha fazla bilgi
  next