Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Canlı anlatım

time_stated_uk

 1. Türkiye'de günlük vaka sayısı 27.802, can kaybı 276 oldu

  tablo

  Sağlık Bakanlığı verilerine göre Türkiye'de son 24 saatte 27 bin 802 koronavirüs vakası tespit edildi, 276 kişi yaşamını yitirdi.

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Twitter'dan "Daha önce tabloda belirtilen vakalardan 276’sı bugün ölümle sonuçlandı. Aşıda ve tedbirlerde birlik ve beraberliği sağlarsak; kısa sürede vaka sayıları, ardından da can kayıpları hızla düşer" mesajını paylaştı.

  View more on twitter
 2. İstanbul Valisi Yerlikaya: Atatürk Kültür Merkezi 29 Ekim'de açılıyor

  AKM

  İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, yıkılarak yeniden inşa edilen İstanbul-Taksim Meydanı'ndaki Atatürk Kültür Merkezi’nin (AKM) Cumhuriyet'in kuruluşunun 98. yılında, 29 Ekim tarihinde açılacağını duyurdu.

  DHA, açılışı için son hazırlıkları yapılan AKM'nin havadan fotoğraflarını servis etti.

  AKM
  View more on facebook
 3. Kayseri'de 4 bin yıl öncesine ait aslan kemikleri bulundu

  buluntular

  Kayseri'deki Kültepe Kaniş Karum Ören Yeri'nde yapılan kazılarda 4 bin yıl öncesine ait aslan, geyik, ayı, domuz ve dağ koyunu kemiği bulundu.

  Kazı başkanı Prof. Dr. Fikri Kulakoğlu, "İlk defa Anadolu'da bu dönemde iki aslana ait iki çene kemiği bulduk. Kemik buluntular sadece Kültepe için değil, Anadolu için de son derece önemli" dedi:

  Quote Message: Anadolu'da ilk defa bu kadar erken döneme ait aslan kemiği çıktı. İnsanın yerleşiminden itibaren en erken döneme ait örneklerden iki tanesi bulundu."
  Quote Message: Bunlar, günümüzden 4 bin sene öncesine tarihlendirilen kemikler. Burada yetiştirildiklerini düşünmüyoruz. Yabani hayvanlar ve belki bir şekilde avlanarak Kültepe'ye getirilmişler. Böyle bir buluntu grubunun tarihsel bir önemi olması gerekir." from Prof. Dr. Fikri Kulakoğlu Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Arkeoloji Bölümü öğretim üyesi ve kazı başkanı
  Prof. Dr. Fikri KulakoğluAnkara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Arkeoloji Bölümü öğretim üyesi ve kazı başkanı
  buluntu
 4. Erdoğan, Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier'le telefonda görüştü, 'Türkiye'nin yeni bir göç yükü kaldıracak kapasitesi yok' dedi

  erdogan steinmeier

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier ile ile telefonda görüştü.

  Türkiye’nin yeni bir göç yükünü kaldıracak kapasitesi olmadığını vurgulayan Erdoğan, katılım müzakereleri, Gümrük Birliği ve vize serbestisi konularında AB'nin "süratle adım atması gerektiğini" söyledi.

 5. Fundanur Öztürk

  Ankara

  Reuters

  CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu'nun verdiği soru önergesini yanıtlayan Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, Kredi Kayıt Bürosu (KKB) kayıtlarına göre Türkiye'de 34 milyon 119 bin 250 bireysel kredi müşterisi olduğunu açıkladı. BBC Türkçe'nin sorularını yanıtlayan Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) yetkilileri ise bu sayıya Türkiye'de kredi kartı kullanan kişilerin de dahil olduğu bilgisini verdi. Ankara'dan Fundanur Öztürk'ün haberi.

  Daha fazla bilgi
  next
 6. AKP Grup Başkanvekili Turan: HDP kimi isterse Millet İttifakı'nın cumhurbaşkanı adayı o olacaktır

  Ayşe Sayın

  Ankara

  bulent turan

  AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan, HDP kimi isterse Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayının o kişi olacağını öne sürdü.

  Bülent Turan, Meclis’te gazetecilerle yaptığı sohbet toplantısında, 1 Ekim’de yeni yasama yılına başlayacak olan TBMM gündemine ilişkin bilgi verdi. Turan, yeni yasama döneminin Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasıyla başlayacağını, Meclis tatildeyken bakanlığa getirilen Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer'in yemin edeceğini söyledi.

  Millet ittifakının cumhurbaşkanı adayı ile ilgili tartışmalara da değinen Turan, muhalefetin aday ismini açıklamamasının bir “seçim stratejisi olmadığı”, tamamen hazırlıksız olmaları ve ittifakın diğer paydaşlarının onayını alamamalarından kaynaklı bir tartışma olduğunu ifade etti.

  Quote Message: Görülen o ki, HDP kimi isterse, Millet İttifakı’nın adayı o olacaktır. Millet İttifakı’nın adayı, aynı zamanda HDP’nin dile getirdiği özgürlük ittifakının da adayı olacaktır. Dün ‘İktidara geldiğimizde HDP’ye 1-2 bakanlık verebiliriz’ diyen CHP’nin, bugün adayını HDP belirliyor. Kendi aralarında bir mutabakata varamayanlar, ülke yönetimine talip. " from Bülent Turan AKP Grup Başkanvekili
  Bülent TuranAKP Grup Başkanvekili
 7. Bahçeli: Ne dinimize laf söyletiriz, ne de Cumhuriyet’in laiklik sütununu kırdırırız

  Devlet Bahçeli

  MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "Bilinmelidir ki, ne dinimize laf söyletiriz, ne de Cumhuriyet’in laiklik sütununu kırdırırız" dedi.

  Bahçeli'nin yaptığı yazılı açıklamada şu ifadeler yer aldı:

  Quote Message: (Laikliğin Anayasa’dan çıkarılması görüşü) Bu görüşü seslendiren veya destek verenler Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş temellerini dinamitlemek isteyen, kurucu emanetleri kundaklamak için gün sayan hastalıklı ve hasarlı zihniyetlerdir. "
  Quote Message: Laiklik dinsizlik değildir. Türkiye laik, sosyal ve hukuk devletidir. Millet, Müslümandır. Herkesin dini inanç ve vicdan hürriyetine hürmet duymak asıldır. Bilinmelidir ki, ne dinimize laf söyletiriz, ne de Cumhuriyet’in Laiklik sütununu kırdırırız." from Devlet Bahçeli MHP Genel Başkanı
  Devlet BahçeliMHP Genel Başkanı
 8. Ayşe Sayın

  BBC Türkçe, Ankara

  DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan

  DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, parlamenter sistem isteyen siyasi partilerin ayrı ayrı kamuoyuna açıkladıkları sistem önerilerini tekleştirmek için ortak çalışma ve işbirliği çağrısı yaptı. Babacan, partisinin henüz bir seçim ittifakı kararı almadığını söyledi. Babacan, "Eğer ileride bir ittifaktan söz edilecekse, bugünden siyasi partiler arasında ilişki zemininin sıcak tutulması önemlidir. Tema bazlı işbirliği alanının genişletilmesi önemlidir" dedi. Ankara'dan Ayşe Sayın'ın haberi.

  Daha fazla bilgi
  next
 9. İstanbul'da toplu ulaşım kullanımı pandemi öncesine göre yüzde 50 düştü

  Otobüs

  İstanbul'da toplu ulaşımı kullanan kişi sayısı, Covid-19 salgınının olmadığı 2019'un ilk 6 ayında 1 milyar 101 milyon 89 bin 475 iken, bu yılın aynı döneminde yüzde 49 azalarak 562 milyon 117 bin 871'e geriledi.

  AA'nın İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) verilerinden yararlanarak hazırladığı habere göre, bu yıl aynı dönemde toplu ulaşım kullanımı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 14 azalarak 562 milyon 117 bin 871 kişi olarak kayıtlara geçti.

  Salgından önce 2019 yılının ilk 6 ayı ile bu yılın aynı dönemi arasında ise yüzde 49'luk düşüş yaşandı.

  Toplu ulaşımın temel araçlarından otobüs ile 2020 yılının Ocak ayında 95 milyon 76 bin 590 kişi yolculuk ederken 2021 yılının ocak ayında otobüsle yolculuk yüzde 62 düşüşle 36 milyon 164 bin 384 kişiye geriledi.

 10. TTB’den Sağlık Bakanlığı’na: Randevu aralığının 5 dakikaya düşürülmesi uygulama hataları ve şiddeti doğurur

  hastane bekleme alanı

  Türk Tabipleri Birliği (TTB) Sağlık Bakanlığı’nı Merkezi Hekim Randevu Sistemi’ndeki (MHRS) randevu aralığının 5 dakikaya düşürülmesinin tıbbi uygulama hataları ve sağlıkta şiddeti artıracağı konusunda uyardı.

  TTB’den Sağlık Bakanlığı’na yazılan 7 Eylül tarihli yazıda, kayıttan fizik muayene ve tedavinin düzenlenmesine pek çok aşamayı kapsayan muayene işlemi için 5 dakikalık bir sürenin yeterli olmayacağı, "hekimler için şiddet artarken, tatmin duygusunun zedeleneceği, hastalar için de yeterli ve nitelikli tanı ve tedaviye ulaşmanın zorlaşacağı" belirtildi.

  Quote Message: Tıbbi bilgiye, bilimsel kanıtlara aykırı bir şekilde çıkabilecek tıbbi uygulama hatalarından bu koşullarda meslektaşlarımızın sorumlu tutulamayacağını, ortaya çıkacak hatalardan doğrudan sağlık kurumları yöneticilerinin sorumlu sayılacağını belirtiriz.” from Türk Tabipleri Birliği
  Türk Tabipleri Birliği
 11. DHA: Stefan Kuntz, A Milli Takım için İstanbul'da

  stefan kuntz

  DHA, Alman teknik adam Stefan Kuntz'un A Milli Takım'ın yeni teknik direktörü olarak imza atmak üzere İstanbul'da olduğunu bildirdi.

  Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), Cuma günü A Milli Takım Teknik Direktörü Şenol Güneş ile karşılıklı olarak yollarını ayırdıklarını açıklamıştı. DHA, TFF'nin teklif götürdüğü Stefan Kuntz ile her konuda anlaşma sağlandığı ve Kuntz'un görüşmeler için İstanbul’a geldiğini aktardı.

  Almanya U21 Takımı’nı çalıştıran ve bir dönem Beşiktaş forması da giyen Stefan Kuntz'un önümüzdeki günlerde resmi sözleşmeye imza atması bekleniyor.

 12. Erdoğan: Makro ekonomide dengeler tekrar yerine oturuyor

  erdoğan

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe'de düzenlenen "İşçilerle Buluşma" programında yaptığı açıklamada Türkiye'de makro ekonomide dengelerin "tekrar yerine oturduğunu" ve ekonomide pozitif yükselişin artarak süreceği yönünde göstergeler olduğunu söyledi.

  Milli gelirin TL olarak "11 kat yükseldiğini", asgari ücretin "16 kata yakın arttığını" belirten Erdoğan, "Çalışanların gelir seviyesini kat be kat yükselttik" dedi.

  Quote Message: Makro ekonomide dengeler tekrar yerine oturmaya başladı. Göstergeler ekonomideki pozitif yükselişin artarak süreceğine işaret ediyor. Büyük ve güçlü Türkiye silüeti ufukta gözükmüştür." from Recep Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanı
  Recep Tayyip ErdoğanCumhurbaşkanı

  Erdoğan, Türkiye'yi "gelir seviyeleri konusunda en üst seviyeye" çıkarma planlarında "ardı ardına yaşanan darbe girişimleri, ekonomik saldırılar, salgın ve afetler sebebiyle" gecikme yaşandığını ancak bu hedeflere bağlı kaldıklarını ifade etti.

 13. İBB 'kullanıma uygun olmadığı için garajlarda çürütülen' metrobüslerin fotoğraflarını paylaştı

  metrobüsler

  İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) AKP döneminde satın alınan ancak "kullanıma uygun olmadığı için garajlarda çürütüldüğü" belirtilen metrobüslere ait fotoğrafları sosyal medya hesabından paylaştı.

  İBB, fotoğrafların olduğu paylaşıma "İBB'nin AKP döneminde 65 milyon Euro'ya satın aldığı ancak İstanbul'da kullanıma uygun olmadığı için garajlarda çürütülen metrobüsleri yayınlıyoruz" notunu düştü.

  View more on instagram

  Eski İBB Başkanı Kadir Topbaş döneminde Hollandalı şirket Advanced Public Trasport Systems'dan (APTS) İstanbul'daki metrobüs projesi için 50 körüklü otobüs satın alınmıştı. Yaşanan arızalar sonucu çok sayıda metrobüs garajlarda bekletiliyordu.

  İBB İYİ Parti Grup Başkan Vekili İbrahim Özkan da, Twitter hesabından hurdaya dönen metrobüslerin fotoğraflarını “İETT Üzerinden AKP Dönemi soygunu! Zarar 600 milyon! 60 araç üreten Hollandalı şirket 50 adetini İBB ye satıyor ve sonra batıyor. Her şey ortada!” notuyla paylaştı.

  View more on twitter
 14. AİHM, Türkiye'nin eski Siirt Belediye Başkanı Tuncer Bakırhan'a 13 bin euro tazminat ödemesine hükmetti

  AİHM

  Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) HDP'li eski Siirt Belediye Başkanı Tuncer Bakırhan'ın tutuklu yargılanmasının "ifade özgürlüğü ihlali" olduğuna hükmetti.

  Türkiye mahkeme masrafları da içinde olmak üzere toplam 13 bin euro tazminat ödeyecek.

  "Silahlı terör örgütüne üye olmak" ve "terör örgütü propagandası yapmak" suçlarından tutuklanan ve daha sonra görevinden alınan Tuncer Bakırhan, 10 yıl 18 ay hapis cezasına çarptırılmış, Ekim 2019'da serbest bırakılmıştı. Bakırhan devam eden dava ile ilgili aynı yıl AİHM'e şikayet başvurusunda bulunmuştu.

  AİHM, başvuruyla ilgili kararında Türkiye'nin özgürlük ve güvenlik hakkının korunmasıyla ilgili 5. madde ile , ifade ve düşünce özgürlüğünün korunmasıyla ilgili 10. maddeyi ihlal ettiğine karar verdi. AİHM kararında Bakırhan'ın “yeterli neden” gösterilmeden duruşma öncesi 2 yıldan fazla tutuklu yargılandığına dikkat çekildi. Bakırhan'ın belediye başkanı olarak bir muhalefet partisini temsil etmek üzere seçildiği, suçlamalara neden olan ifadelerinin de "doğal olarak açıkça siyasi" bir niteliğe sahip olduğu kaydedildi.

 15. DDK raporu: THK envanterindeki 21 yangın söndürme uçağından 15’i gayri faal durumda

  thk

  Cumhurbaşkanlığı Devlet Denetleme Kurulu'nun (DDK) Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatı üzerine yapılan denetimlere ilişkin raporunda, Türk Hava Kurumu (THK) Genel Başkanlığı envanterindeki 21 yangın söndürme uçağından 15’inin gayri faal durumda olduğu belirtildi.

  6 adet CL-215 tipi yangın söndürme uçağıyla ilgili 2020 Haziran ayı itibarıyla güncellenen teknik raporda, 2 uçağın toplam 2 milyon 194 bin dolar değerinde malzemenin bekler durumda olduğu, bir uçağın bakım ve x-ray uygulamasının bulunduğuna dikkat çekildi.

  THK Derneği Genel Başkanlığı ve vakıf şirketleri hakkında hazırlanan denetim raporunda, "kurumun mali yeterliliği ve personelin yetkinlik kapasitesinin üzerinde bir faaliyet yoğunluğu ve çeşitliliği içine sokularak THK’nın kuruluş felsefesi ve amacından uzaklaştırıldığı" ifade edildi.

  Raporda "Tekrarlanan hata ve suiistimaller" sebebiyle, THK Derneğinin 2019 yılı dönem net zararının 275 milyonu aştığı kaydedildi.

  Türkiye'de Ege ve Akdeniz'de yaşanan orman yangınları sonucu yüz binlerce hektarlık alan zarar görmüştü. THK'nın elinde yeterince yangın söndürme hava aracının olmaması tartışma yaratmıştı.

 16. TÜİK: Türkiye'de konut satışları %17 azaldı

  konut

  Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2021 yılı Ağustos ayı konut satış istatistiklerine göre Türkiye genelinde konut satışları Ağustos ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %17 azalarak 141 bin 400 oldu.

  İstanbul 24 bin 286 konut satışı ve %17,2 ile satışlarda en yüksek paya sahip olurken, onu 13 bin 642 konut satışı ve %9,6 pay ile Ankara, 7 bin 731 konut satışı ve %5,5 pay ile İzmir izledi.

  Konut satış sayısının en az olduğu iller ise 16 konut ile Hakkari; 28 konut ile Ardahan.

  Yabancılara yapılan konut satışları ise, Ağustos ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %50,7 artarak 5 bin 866 oldu

  Konut satışları Ocak-Ağustos döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre %21,7 azaldı. İpotekli konut satışı %67,9 azalışla 152 bin 96, diğer satış türleri ise %17,9 artışla 649 bin 899 oldu. Bu dönemde ilk defa satılan konutlar %23,5 azalışla 243 bin 189, ikinci el konut satışları %20,9 azalışla 558 bin 806 olarak gerçekleşti.

 17. Gülen yapılanmasına yönelik Ankara merkezli operasyonda 143 şüpheli hakkında gözaltı kararı

  gözaltılar

  Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Fetullah Gülen yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında başlatılan Ankara merkezli operasyonda 43 ilde, 143 şüpheli hakkında gözaltı kararı verdi.

  Başsavcılıktan yapılan açıklamada, MİT ve Emniyet Genel Müdürlüğü'nün çalışmaları sonucunda örgütün Jandarma Genel Komutanlığı "mahrem imamları" oldukları tespit edilen 61'i eski kamu görevlisi 102 şüpheli hakkında operasyon başlatıldığı belirtildi.

  Dün de Balıkesir merkezli 23 ilde yapılan operasyonda 10’u muvazzaf asker olmak üzere 42 kişi gözaltına alınmıştı.

 18. İYİ Parti lideri Akşener: Sayın Kılıçdaroğlu ile benim aramda herhangi bir sorun yok

  Akşener ve Kılıçdaroğlu

  CHP ile İYİ Parti arasındaki adaylık tartışması “Millet İttifakı'nda kırılma yaratır mı?” tartışmalarını doğurmuştu. İYİ Parti lideri Akşener konu ile ilgili olarak ittifakta en ufak bir sorun yok açıklamasını yaptı.

  Halk TV’den gazeteci Fikret Bila’ya konuşan Akşener, ittifak ortakları olarak uyumlu bir şekilde çalıştıklarını söyledi.

  Akşener, “Millet İttifakı olarak yerel seçimlerde İstanbul’u, Ankara’yı nasıl kazandıysak, aynı modelle cumhurbaşkanlığı seçimini de kazanacağız. Sık sık söylüyorum Millet İttifakı’nın adayı Türkiye’nin 13. cumhurbaşkanı olacak.” dedi.

  Tartışma Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, cumhurbaşkanı adaylığına açık kapı bırakmasıyla başladı.

  İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Cihan Paçacı'nın Kılıçdaroğlu'na yönelik, "Tekil konuşuyor, vaatleri ortaklaşa kararlaştırıp açıklamalıyız" eleştirisi, son gelişmelerin ittifak ortakları arasında bir kırılmaya yol açıp açmayacağı sorusunu da beraberinde getirdi.