Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Canlı anlatım

time_stated_uk

 1. Obama: Biz önce Amerikalıyız

  Barack Obama

  Başkan Barack Obama da, Beyaz Saray'daki basın toplantısında seçim sonuçlarını yorumladı. Obama "Her şeyden önce Amerikalıyız" dedi. Obama'nın konuşmasından satırbaşları şöyle;

  • "Güneş yeniden doğacak" bir klişedir. Ama bu doğru. Bugün de güneş yeniden doğdu.
  • Seçilmiş başkan Trump'la gece 3 buçukta konuşma şansı buldum. Onunla aramızda farklılıklar olduğu bir sır değil.
  •  Ancak 8 yıl önce benimle Bush arasında da farklılıklar vardı ama yönetimi devir süreci Bush'un yönetimi sayesinde çok başarılı oldu.
  • Ekibime benzer bir geçiş süreci için talimat verdim. Anayasamızda yazan "barışçıl yönetim devri" çok önemli.
  • Clinton ile de dün gece konuştum. Onun adaylığı çok önemli bir örnekti. Ulusumuzdaki küçük kızlar için ve kadınların gelebileceği noktalar konusuda da.
  • Biz önce demokrat ya da cumhuriyetçi değiliz. Biz önce Amerikalıyız. Dün gece konuştuğum Seçilmiş Başkan Trump'ta da bunu gördüm.Ülkemizin ihtiyacı da bu.
  • Ekibime de bugün başlarını dik tutmalarını söyledim. Onların başardıkları, politik anlamda daha iyi bir yönetim bırakcaktır. 8 yıl önce devraldığımız yönetimden daha iyi bir yönetim bırakıyoruz.
 2. Clinton: Umarım Trump iyi bir başkan olur

  Hillary Clinton

  Clinton'ın konuşmasından satır başları şöyle; 

  • Dün gece Trump'ı tebrik ettim, bundan sonrası içinde kendisine yardıma hazır olduğumu söyledim. 
  • Umuyorum ki tüm Amerikalılar için iyi bir başkan  olur. 
  • Kazanamadığımız için üzgünüm. Ama sizinle birlikte bu kampanya sürecini geçirdiğim için gururluyum ve müteşşekirim. Siz Amerika'yı temsil ediyorsunuz.
  • Hayal kırıklığına uğradığınızı biliyorum çünkü ben de uğradım. Bu acı verici ve uzun süre de öyle kalacak. 
  • Bugün ulusumuzun bir bölünme içinde olduğunu görebiliyoruz. Bizin anayasamız, yönetimin barışçıl bir şekilde değişmesini yazar. Bunu savunmalı ve sahip çıkmalıyız.
  • Donald Trump'a ülkeyi iyi bir şekilde yönetmek için fırsat vermeliyiz.
  • Anayasamız, değerlermize sahip çıkmamızı da söyler. Bu da her 4 yılda bir sandığa giderek değil sürekli Amerika'nın değerlerine sahip çıkarak olur.
  • Bizim vatandaş olarak sorumluluğumuz, inandığımız Amerika için elimizden geleni yapmaktır.
  •  Bu kayıp üzücü ama unutmayın, inandığınız şey için savaşmak buna değer.
  • Biz tepemizdeki bu bir kadının başkan olmasına engel olan cam tavanı bu kez de kırmayı başaramadık. Ama bir gün bu olacak, bir gün bu kırılacak. Ve bu herkesin tahmin ettiğinden daha yakında olacak."
 3. Son dakikaClinton: Trump'ın başkanlığına açık görüşle yaklaşın

  Hillary Clinton seçimi kaybetmenin yarattığı hayal kırıklığına karşın "Hala Amerika'ya inanıyorum ve daima inanacağım" dedi. 

  Clinton ayrıca, barışçıl iktidar devrinin Amerikan demokrasisinin köşe taşlarından biri olduğunu vurguladı ve taraftarlarına Donald Trump'ın başkanlığına "açık görüşle" yaklaşmaları çağrısında bulundu. 

 4. Son dakikaClinton: Sonucu kabul edip, geleceğe bakmalıyız

  Hillary Clinton, seçim zaferi kazanan Donald Trump'ı kutladığını ve birlikte çalışmayı önerdiğini söyledi. 

  Clinton, "Umarım tüm Amerikalılar için başarılı bir başkan olur" dedi. 

 5. Ünlülerden Trump'ın seçilmesine tepkiler

  Madonna

  Donald Trump'ın ABD Başkanı seçilmesi ünlüler dünyasında çoğunlukla hayal kırıklığı yarattı. Stephen Balwin ve Steven Seagal Trump'ın seçilmesini kutlarken, Madonna, Lady Gaga, Katty Perry gibi ünlüler hayalkırıklığı yaşadı. Ayrıntılar için tıklayın

  false

 6. Gorbaçov: Trump'ın seçilmesi Rusya - Amerika ilişkilerini geliştirebilir

  Mikhail Gorbachev

  Sovyet Birliği'nin son devlet başkanı Mihail Gorbaçov, Rus haber ajansı Interfax'a konuşarak, Donald Trump'ın seçilmesinden duyduğu memnuniyeti açıkladı. 

  Gorbaçov, Rusya ve Amerika ilişkilerinin, Trump başkanlığında kayda değer şekilde gelişebileceğini ifade ederek, "Kilit dış politika konularında, karşılıklı diyalog kanalının en üst düzeyde açılması gerektiğine inanıyorum" dedi. 

 7. Kanada Başbakanı: Trump'la çalışmak için sabırsızlanıyoruz.

  Kanada Başbakanı Justin Trudeau, seçim sonuçları ile ilgili bir açıklama yayınlayarak, "Kanada Hükümeti adına, Donald J Trump'ı yeni Amerikan Başkanı seçilmesi nedeniyle kutluyorum" dedi. 

  Trudeau kutlama mesajına şu cümlelerle devam etti: 

  "Kanada'nın, Amerika Birleşik Devletleri'nden daha yakın bir müttefiki, ortağı ve dostu yoktur. Seçilmiş Başkan Trump, onun yönetimi ve kongre ile, uluslararası barış, ticaret ve yatırımlar konusunda çalışmak için sabırsızlanıyoruz. İki ülke arasındaki ilişki, dünyaya modeldir. Ortak değerlerimiz, derin kültürel bağlarımız ve entegre ekonomilerimiz bundan sonra da güçlü ve kazançlı ilişkimize temel olmaya devam edecektir." 

  Trudeau'nun kutlama açıklamasında, "tedbir notu" olarak yorumlanan şu sözler de yer aldı:

  "Kanadalılar için önemli olan konularda, Kanada'nın pozisyonunu netleştirmek adına bir ihtiyaç olacaktır. Bende bunun gerçekleşmesini sağlayacağım"

  Justin Trudeau
 8. Dünya basını Trump'ın zaferini nasıl ele aldı?

  Dünya medyası Trump'ın zaferini genel olarak büyük bir sürpriz olarak yorumladı.

  'Tamamen bilinmeyen bir dünyaya uyandık' yorumları yapıldı. 

  Ayrıntılı haber için tıklayın

  Çin
 9. Meksika Devlet Başkanı Trump’ı kutladı

  Meksika Devlet Başkanı Enrique Pena Nieto Twitter üzerinden yayımladığı mesajında, seçim başarısı nedeniyle Trump’ı kutladı ve Meksika ve ABD’nin işbirliğine devam edeceğini söyledi.

  Nieto, mesajının devamında şunları belirtti:

  “Meksika ve ABD, Kuzey Amerika’nın rekabet edebilirliği ve kalkınması için işbirliği yapması gereken dost, ortak ve müttefiklerdir.

  “Meksika ve ABD’nin aralarındaki işbirliği bağlarını ve karşılıklı saygıyı güçlendirmeye devam edeceğine güveniyorum”.

  Donald Trump en fazla tartışılan vaatlerinden biri ABD-Meksika sınırına duvar örmekti. Trump bu duvarın maliyetini de Meksika'ya ödeteceğini söylemişti. 

 10. Post update

  VİDEO: Trump karşıtlarının en büyük sekiz korkusu

  Video content

  Video caption: Trump karşıtlarının en büyük sekiz korkusu
 11. Donald Trump toplumun hangi kesimlerinden oy aldı?

  Trump'a oy verenler
 12. Clinton TSİ 17.30’da konuşacak

  Hillary Clinton

  Hillary Clinton’ın TSİ 17.30’da Manhattan’daki bir otelde, ekibine ve destekçilerine yönelik bir konuşma yapacağı açıklandı.

 13. Trump, orduda veya kamu görevinde bulunmamış ilk başkan

  ABD'nin 45. başkanı olan Donald Trump, kendinden önceki başkanların aksine, orduda hizmet etmemiş veya kamu görevinde çalışmamış ilk başkan oldu.

  Trump ve diğer ABD Başkanları ilüstrasyonu
 14. Obama, Trump’ı tebrik edip Beyaz Saray’a davet etti

  Barack Obama

  ABD Başkan Barack Obama, Donald Trump’ı telefonla arayarak tebrik etti ve Trump’ı, görev devrini görüşmek üzere Perşembe günü Beyaz Saray’a davet etti. 

  Obama ayrıca Hillary Clinton’ı da arayarak, ‘güçlü kampanyası nedeniyle’ kendisini kutladı. 

  Beyaz Saray’dan yapılan yazılı açıklamada, Obama’nın Perşembe günü, ‘seçim sonuçlarını tartışmak ve bu zorlu seçim süreci ardından birlik olmak için hangi adımların atılabileceğini tartışmak için’ Beyaz Saray’da bir açıklama yapacağı belirtildi.

 15. Başkan seçilmesi ardından Trump'tan ilk Twitter mesajı

  "Çok güzel ve önemli bir akşam! Unutulan kadın ve erkekler bir daha asla unutulmayacak. Hepimiz, daha önce hiç olmadığı kadar birlik olacağız". 

 16. Ruhani: Nükleer anlaşmanın geriye çevrilme ihtimali yok

  İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Donald Trump'ın, ABD ve İran arasında imzalanan nükleer anlaşmayı geriye çevirme "ihtimalinin olmadığını" söyledi. 

  Ruhani, "Anlaşma bir ülke ya da hükümetle imzalanmadı ve BM Güvenlik Konseyi'nin kararıyla onaylandı ve tek bir hükümet tarafından değiştirilme olasılığı yok" dedi. 

  Trump seçim kampanyasında İran'la yapılan anlaşmayı eleştirmiş ve "yırtıp atma" tehdidinde bulunmuştu. 

  İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani
 17. 'Suriye'deki güç dengesinde büyük değişiklik olabilir'

  Quentin Somerville

  BBC Ortadoğu Muhabiri, Musul

  Donald Trump'ın seçilmesi, cephede, Musul'un IŞİD'den geri alınması operasyonunda çok fazla bir fark yaratmayacak. 

  Operasyon ilerlemiş bir aşamada ve IŞİD geri çekiliyor. Trump'ın IŞİD'e karşı kullanılan stratejiye yönelik eleştirilerine karşın, en azından Irak'ta sonuç alınıyor. 

  Ancak Suriye'de durum farklı. Trump ABD'nin ılımlı isyancılarla ortaklığını sorguluyordu. Ortadoğu genelinde, Suriye lideri Beşar Esad'ın müttefiki Rusya'yla daha çok işbirliği yapılmasından yana. 

  Bazılarına göre kısa vadede Moskova, muhaliflerin elindeki Doğu Halep'e bombardımanını başlatabilir. Suriye'de, bir iç savaş olduğu kadar vekalet savaşı da olan mücadeledeki güç dengesinde büyük bir değişiklik yaşanabilir. 

 18. Putin: Trump'ın ilk açıklamaları umut verdi

  Rusya lideri Vladimir Putin

  Rusya lideri Vladimir Putin, Donald Trump'ın seçim zaferiyle ilgili ilk açıklamasında, "Trump'ın ilk açıklamaları bize ABD ve Rusya arasında ilişkileri düzeltme yönünde adımlar atılmasının mümkün olduğu umudu verdi" dedi. 

  Putin'in Sözcüsü Dimitri Peskov, "ABD'deki seçim sonucu, Moskova ve Washington arasındaki tüm tartışmalı sorunların çözüleceği anlamına gelmiyor. Asıl şey, bunları diyalog yoluyla çözme niyeti" şeklinde konuştu. 

  Trump, seçim kampanyası sırasında Putin'in kendisini övmesinden memnun olduğunu söylemişti. 

 19. AB'den Trump'a tebrik mektubu

  AB bayrağı

  Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ve Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk, ortak bir mektupla ABD’nin yeni başkanı Donald Trump’ı kutladı.

  Mektupta, Avrupa Birliği (AB) ve ABD’nin “özgürlükler, insan hakları, demokrasi ve piyasa ekonomisine olan inancıyla” ortak değerlerde buluştuğu belirtildi.

  Juncker ve Tusk’ın ortak mektubunda, "IŞİD tehdidi, Ukrayna krizi, iklim değişikliği ve mülteci sorunu gibi zorluklarla mücadele ederken" ABD ile işbirliğini sürdürmenin önemi vurgulandı.

 20. Corbyn: Trump'ın zaferi küresel bir uyarı

  İngiltere İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn

  İngiltere'de ana muhalefetteki İşçi Partisi'nin lideri Jeremy Corbyn, Donald Trump'ın seçim zaferini "küresel bir uyarı" diye tanımladı. 

  Corbyn ayrıca Amerika'nın karşılaştığı büyük sorunlara Trump'ın öne sürdüğü çözüm önerilerinin "açıkça yanlış" olduğunu vurguladı. 

  Corby'in açıklamasında şu ifadeler yer aldı; 

  "Trump'ın seçilmesi, kurulu siyasi düzenin ve çoğu kişinin işine yaramayan ekonomik sistemin kesin bir reddi. Bu sistem artan eşitsizlik, durgunluk ve hem ABD hem de İngiltere'de çoğunluk için kötüleşen yaşam standartlarını beraberinde getirdi." 

  "Ancak Trump'ın Amerika'nın karşılaştığı büyük sorunlara önerdiği çözümler ve bölücü söylemi açıkça yanlış."