Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Özet

 1. Fransa'da cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turunda sandıklar kapandı
 2. Televizyonların ilk projeksiyonlarına göre merkezdeki "En Marche" (Yürüyüş) hareketinin lideri Emmanuel Macron ve aşırı sağcı Ulusal Cephe'nin lideri Marine Le Pen ikinci tura kaldı
 3. Seçimlerin ikinci turu 7 Mayıs Pazar günü yapılacak
 4. Kamuoyu araştırmaları, ikinci turda Marine Le Pen ile yarışması halinde Emmanuel Macron'un Fransa Cumhurbaşkanı olacağını gösteriyordu
 5. 39 yaşındaki Macron seçimleri kazanırsa Fransa tarihinin en genç cumhurbaşkanı olacak

Canlı anlatım

time_stated_uk

 1. Araştırma şirketlerine göre favori Macron

  Fransa'da cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turu sonrası yapılan iki kamuoyu araştırması da ikinci turda Emmanuel Macron'un net bir şekilde favori olduğunu gösteriyor. 

  İki araştırma şirketinin araştırma sonuçları şöyle: 

  Ipsos Sopra Steria: Macron yüzde 62 - Le Pen 38

  Harris Interactive: Macron yüzde 64 - Le Pen 36 

 2. Profil: Marine Le Pen

  Marine Le Pen
 3. Profil: Emmanuel Macron

  Macron
 4. Avrupa Komisyonu Başkanı Juncker'den Macron'a tebrik

  Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, Fransa'da cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turu sonrası Emmanuel Macron'u tebrik etti. 

  Komisyon Sözcüsü Margaritis Schinas Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Juncker'in Macron'a ikinci turda başarılar dilediğini duyurdu. 

  Avrupa Komisyonu, Avrupa Birliği'nin yürütme organı. 

 5. Macron: Fransa'nın birlik olma vakti geldi

  Macron
  Quote Message: Üzerime düşen sorumluluğun farkındayım. Başlattığımız siyasi hareketle bir yıl içinde Fransa'da siyasetin çehresini değiştirdik. Bana oy veren milyonlara teşekkür ediyorum. Fransa'nın birlik olma vakti geldi. Tüm Fransa vatandaşlarına sesleniyorum. Beklentilerinizi biliyorum. Yurtseverler dahil herkesin cumhurbaşkanı olmak istiyorum." from Emmanuel Macron En Marche
  Emmanuel MacronEn Marche
 6. Wilders'ten Le Pen'e kutlama

  Hollanda'da aşırı sağcı Özgürlük Partisi'nin lideri Geert Wilders, Avrupa Parlamentosu'ndaki müttefiki Marine Le Pen'in Fransa'da cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ikinci tura kalmasını, "Harika bir haber" olarak değerlendirdi.

  Geert Wilders, ilk tur sonuçları ile ilgili olarak, "Daha az göç, daha az Avrupa ve daha çok ulusal egemenlik isteyen, Fransa içinde ve dışındaki milliyetçiler için güzel bir gün" dedi.

  Le Pen'e içten bir kutlama mesajı gönderdiğini belirten Wilders, ikinci tur zorlu geçecek olsa da Ulusal Cephe liderini Fransa Cumhurbaşkanı olarak görmek istediklerini söyledi.

  Reuters
 7. Macron: Fransa siyasetinde yeni bir sayfa açtık

  View more on facebook

  Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turuna kalan Emmanuel Macron, Facebook mesajında 'Fransa siyasetinde yeni bir sayfa açtık' dedi. 

 8. Macron 24 yaş büyük eşiyle 15 yaşında tanıştı

  Emmanuel-Brigitte Macron

  Fransa'da cumhurbaşkanlığı seçiminde ikinci tura kalan ve şimdiden ikinci turda favori gösterilen 39 yaşındaki Emmanuel Macron, 2007'de kendisinden 24 yaş büyük Brigitte Trogneux ile evlendi. 

  Brigitte Macron'un bir önceki evliliğinden üç çocuğu bulunuyor. Macron çiftinin ise çocukları yok. 

  Çift, Macron henüz 15 yaşındayken tanışmıştı. 

  Brigitte Trogneux o dönemde Amiens'de bir kolejde Macron'un Fransızca öğretmeniydi. 

  Anne Fulda, "Emmanuel Macron: A Perfect Young Man" (Emmanuel Macron: Mükemmel Bir Genç Adam) adlı kitabında, Macron'un ailesinin Brigitte Trogneux'ya, 18 yaşına basana dek oğullarından uzak durmasını söylediğini yazmıştı.  

 9. Le Pen karşıtı gösteriye polis müdahalesi

  Cumhurbaşkanlığı seçimlerini ilk sonuçlarının gelmesinin ardından Paris'te bir grup gösterici ikinci tura kalan Marine Le Pen'i protesto etti.  Polis gösteriye gaz ve coplarla müdahale etti.  

  View more on facebook
 10. Melenchon: İkinci turda kimseye destek vermeyeceğim

  Melenchon
 11. Paris'te Le Pen karşıtı gösteri

  Fransa'da cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk sonuçlarının gelmesinin ardından başkent Paris'te bir grup gösterici ikinci tura kalan aşırı sağcı Ulusal Cephe'nin lideri Marine Le Pen'i protesto etti. 

  Paris'te gösteri
  Image caption: Paris'te gösteri
 12. Euro/Dolar 6 ayın zirvesinde

  Seçim sonuçlarının gelmesinin ardından Euro, ABD Doları karşısında hızlı yükselişe geçti.

  Euro/Dolar paritesi %2'nin üzerinde yükselerek, 1.0939 seviyesini gördü ve Kasım 2016'dan bu yana en yüksek seviyesine ulaştı.

 13. En büyük sendikadan 'Macron'a destek' çağrısı

  Fransa'nın en büyük sendikası Demokratik İş Konfederasyonu (CFDT), ikinci turda Emmanuel Macron'a oy verilmesi çağrısında bulundu

  Emmanuel Macron pusulaları
 14. Melenchon: Projeksiyonlara dayalı sonuçları kabul etmiyoruz

  Fransa'daki Komünist Partisi tarafından da desteklenen Jean-Luc Melenchon, büyük şehirlerdeki sonuçların henüz bilinmediğini belirtip, projeksiyonlara dayalı sonuçları kabul etmediğini söyledi. 

  View more on facebook
 15. Le Pen: Sonuç tarihi, tüm yurtseverler bana oy versin

  Getty

  Aşırı sağcı Ulusal Cephe'nin lideri Marine Le Pen, Fransa'da cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turunda elde ettiği sonucu "tarihi" olarak nitelendirdi.

  Kendisini "Fransız halkının adayı" olarak nitelendiren Le Pen, Fransa'da gerçek bir değişimin zamanının geldiğini söyledi. 

  "Bu seçim vahşi küreselleşme üzerineydi" diyen Le Pen, "tüm yurtseverlere" ikinci turda kendisine oy vermeleri çağrısında bulundu. 

   "Fransız halkını kibirli elitlerden kurtarmanın zamanı geldi" diyen Le Pen, ikinci turdaki rakibi Emmanuel Macron'u da eleştirerek sözlerini şöyle sürdürdü: 

  "Fransa'nın varlığı tehlikede. Değişim de Hollande'ın mirasçısı ile gelmeyecek."  

 16. AB'nin tercihi Macron

  AB'nin Brexit başmüzakerecisi Michel Barnier Twitter sayfasından yaptığı açıklamada, "Bir yurtsever ve Avrupalı olarak, 7 Mayıs'ta Emmanuel Macron'a güveniyorum. Fransa, Avrupalı kalmalıdır" dedi.  

 17. 'Günün fotoğrafı'

  View more on twitter

  Canal+ sunucusu Karim Bennani, 'Günün fotoğrafı' diyerek Cumhurbaşkanı François Hollande'ın seçim yarışını izlerken çekilmiş fotoğrafını paylaştı.

 18. Son dakikaFransa tarihinde bir ilk

  Fransa'nın tarihinde ilk kez merkez sağ ve merkez solun adayları cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ikinci tura kalamadı. 

 19. Fillon: Yenilginin tek sorumlusu benim

  François Fillon

  Fransa'daki cumhurbaşkanlığı seçiminde ikinci tura kalamayan merkez sağın adayı eski Başbakan François Fillon, yenilgisinin tek sorumlusunun kendisi olduğunu söyledi. 

  François Fillon destekçilerine ikinci turda Emmanuel Macron'a oy vermeleri çağrısında bulundu. 

  Fillon, ikinci turda Macron'un rakibi olan Marine Le Pen'in Fransa Cumhurbaşkanı seçilmesi halinde ülkesinin çöküşüne neden olacağını belirtti. 

  Merkez sağın adayı, partisi Cumhuriyetçiler'in destekçilerine şimdiden Haziran ayında yapılacak genel seçimlere hazırlanmaları çağrısı yaptı. 

  Fransa'da genel seçimler de iki turlu olarak 11 ve 18 Haziran tarihlerinde yapılacak.