Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Özet

 1. Merkezdeki "En Marche" (Yürüyüş) hareketinin lideri Emmanuel Macron, ikinci turda yüzde 64,16 oyla Fransa Cumhurbaşkanı seçildi
 2. 39 yaşındaki Emmanuel Macron, Fransa'nın tarihindeki en genç cumhurbaşkanı olacak
 3. Louvre Müzesi önünde destekçilerine seslenen Macron, "Açık çek almadığımın farkındayım. Cumhuriyeti koruyacağım" dedi
 4. Seçimi kaybeden Marine Le Pen ise lideri olduğu Ulusal Cephe'nin artık Fransa'da ana muhalefet rolü üstleneceğini söyledi
 5. Macron'un Fransa Cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından Euro, Amerikan Doları'na karşı değer kazandı ve son 7 ayın en yüksek düzeyine çıktı. Asya piyasalarında Euro/Dolar paritesi 1.10'a yükseldi

Canlı anlatım

time_stated_uk

 1. Macron: Açık çek almadığımın bilincindeyim, cumhuriyeti koruyacağım

  Macron, Louvre'da destekçilerine zafer konuşması yaptı

  Macron zafer konuşması
  Quote Message: Cesaretle savaştınız ve bu gece siz kazandınız. Aylardır yaptıklarımızın hiçbir benzeri bulunamaz. Herkes bize imkansızın peşinde olduğumuzu söyledi. Aldığınız riskler için, güveniniz ve verdiğiniz sorumluluklar için çok teşekkür ederim. Güveninizi boşa çıkarmamaya çalışacağım. Bu gece ayrıca bana Cumhuriyet'i korumak için oy veren tüm seçmenlere sesleniyorum: Açık çek almadığımın bilincindeyim, Cumhuriyet'i korumak için her şeyi yapacağım."
  Quote Message: Le Pen'e oy verenlere de sesleniyorum: Bugün öfkenizi dile getirdiniz, buna saygı duyuyorum. Ve önümüzdeki beş yıl boyunca bir daha aşırı sağa oy vermemeniz için her şeyi yapacağım."
  Quote Message: Bu gece Louvre'da olan herkese sesleniyorum: Bütün Avrupa'nın ve dünyanın gözü bizde. Bizden aydınlanmanın değerlerini ve özgürlüğü korumamızı bekliyorlar. Sorumluluğumuz çok büyük. İnsanlarımızın ve ülkemizin birliğini istiyorum. Size hizmet edeceğim."
 2. Fransa İçişleri Bakanlığı: Macron'un oy oranı yüzde 64,16

  Fransa İçişleri Bakanlığı'nın verilerine göre Emmanuel Macron cumhurbaşkanlığı seçimini yüzde 64,16 oyla kazandı.  

 3. Fransa seçimleri I Macron destekçileri: 'Ülkeye değişim getireceğiz'

  Macron'u destekleyen Fransızlar, Paris'te Louvre seçim zaferini kutladı. 

  View more on twitter
 4. Melenchon: Macron Fransa'nın sosyal sistemine savaş açmak istiyor

  Melenchon

  Cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turunda elenen sol sosyalist Jean-Luc Melenchon, Macron'un uygulamayı planladığı sosyal politikaları eleştirdi.

  Melenchon, "Yeni kralvari cumhurbaşkanının programı zaten biliniyor: Fransız sosyal sistemine karşı savaş açmak ve ekolojik sorumsuzluk" dedi.

  Melenchon, destekçilerine parlamento seçimleri için Macron'a karşı mücadele etme çağrısı da yaptı.

 5. Macron'a oy verenlerin yüzde 43'ünün amacı Le Pen iktidarını engellemek

  Ipsos'un düzenlediği sandık başı anketlerden bazı ilginç rakamlar:

  Macron seçmenlerinin yüzde 43'ü, Macron'a oy vermesinin sebebini Le Pen iktidarını engellemek olarak gösteriyor.

  Macron'a oy verenlerin sadece yüzde 39'u parlamentoda mutlak çoğunluğu edinmesini istiyor.

  Geçersiz oylar ve sandığa gelmeyenler göz önünde bulundurulduğunda seçmenlerin sadece yüzde 44'ünün Macron'a oy verdiği anlaşılıyor.

  Bu oran Charles De Gaulle'un cumhurbaşkanı seçildiği 1965'de yüzde 45, François Mitterrand'ın cumhurbaşkanı seçildiği 1981 ve 1988'de sırasıyla yüzde 43 ve yüzde 44, Nicolas Sarkozy'nin cumhurbaşkanı seçildiği 2007'de de yüzde 43'tü.

 6. Trump'tan Macron'a tebrik

  ABD Başkanı Donald Trump, Macron'u Twitter mesajıyla tebrik etti:

  "Fransa’nın yeni Cumhurbaşkanı olarak seçilen Emmanuel Macron’u tebrik ederim. Birlikte çalışmayı sabırsızlıkla bekliyorum!"

 7. Faşizm ve kapitalizm karşıtı protestoculara gaz

  BBC'nin Avrupa prodüktörü Piers Scholfield Twitter'dan paylaştığı görüntülerde faşizm ve kapitalizm karşıtı göstericilere göz yaşartıcı gaz kullanıldığını belirtti.

  Scholfield, "Polisin burada şakası yok. Protestocuları üç taraftan engelliyor. Çok fazla göz yaşartıcı gaz var. Polis yüzlerce protestocunun ve birkaç barın bulunduğu küçük bir alana yığıldı" dedi.

  View more on twitter
  View more on twitter
  View more on twitter
 8. Le Pen: Macron'un seçilmesini sağlayan siyasi gruplar itibarsızlaşmıştır

  Seçimi kaybeden Marine Le Pen, seçim sonrası konuşmasında Emmanuel Macron'un kazanmasını sağlayan siyasi grupların inanılır bir muhalefet yapma hakkını kaybettiğini söyledi. 

  View more on twitter
 9. 'Macron iktidarı paylaşmak zorunda kalabilir'

  Fransa

  BBC Dünya Servisi Avrupa Editörü Danny Aeberhard, Emmanuel Macron'un seçim zaferi ile ilgili analizinde, Fransa'nın yeni liderinin işinin hiç de kolay olmadığını yazdı:

  Quote Message: "39 yaşındaki Emmanuel Macron, Fransa'nın tarihindeki en genç cumhurbaşkanı olacak. Emmanuel Macron ayrıca kökleşmiş bir siyasi tabanı olmadan bu göreve seçilen ilk lider. Macron, siyasi hareketi "En Marche"ı (Yürüyüş) geçen yıl başlatmıştı. Hareketin halen milletvekili yok. Fransa'nın yeni cumhurbaşkanı önümüzdeki ay yapılacak olan genel seçimlerde bu durumu değiştirmeyi umuyor ve tüm seçim bölgelerinde aday gösterme sözü verdi. Bu adayların yarısı kadın olacak. Ancak Macron daha baştan etkisiz bir cumhurbaşkanı olmamak için genel seçimler sonrası iktidarı, muhtemelen merkez sağdaki Cumhuriyetçiler Partisi'yle, paylaşmak zorunda kalabilir. Macron üzerinde vaatlerini yerine getirmesi için büyük bir baskı olacak."
 10. Son dakikaMacron zafer konuşmasını yapıyor

  Macron
  Quote Message: Bana oy veren ve beni destekleyen herkese teşekkür ediyorum. Bana duyduğunuz güvene layık olmaya çalışacağım. Ülkemizin birliğini garanti altına alacağım. En zayıfları dahi korumak benim sorumluluğumdur."
  Quote Message: Avrupa kıtasındaki insanların ortak kaderini korumak için çalışacağım. Tüm ülkelere dostane bir Fransa’dan selam yolluyorum. Fransa, barışı ve uluslararası işbirliğini desteklemek için çalışmaya devam edecek."
  Quote Message: Fransa terörle mücadelede ön saflarda yer alacak. Herhangi bir zayıflığa izin vermeden terörle savaşmaya devam edeceğiz."
 11. Fransa Başbakanı Cazeneuve: Seçmen aşırı sağın kasvetli projesini reddetti

  Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ve Fransa Başbakanı Bernard Cazeneuve
  Image caption: Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ve Fransa Başbakanı Bernard Cazeneuve

  Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Emmanuel Macron'u telefonla arayarak seçim zaferi nedeniyle kutladı. 

  Fransa Başbakanı Bernard Cazeneuve de Fransız seçmenlerin "aşırı sağın kasvetli projesini" reddettiğini ve Avrupa Birliği'nin kalbinde olmayı seçtiğini söyledi. 

 12. AB Komisyonu Başkanı: Fransa, Avrupalı geleceği seçti

  Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, Twitter'da Fransızca yazdığı mesajda seçimin galibi Emmanuel Macron'u kutladı ve "Fransız seçmen Avrupalı geleceği seçtiği için mutluyum. Birlikte daha güçlü ve adil bir Avrupa" yazdı. 

  Juncker haftaiçi  İtalya'da katıldığı bir konferansta Fransızca yaptığı konuşmada "İngilizce Avrupa'daki önemini kaybediyor" demişti.

 13. Financial Times: Fransa'nın en prestijli okulu Macron'u iki kez reddetmişti

  Emmanuel Macron
  Image caption: Emmanuel Macron

  İngiliz Financial Times gazetesi Emmanuel Macron'u, "Fransız siyasetine düşen meteor" olarak nitelendirdi.

  Financial Times'a göre Macron geçen yıl kendi siyasi hareketini başlatarak "büyük bir kumar" oynadı ama sonuçta kazandı. 

  Gazete ayrıca, Fransa'nın en prestijli yüksek öğrenim kurumu Ecole Normale Supérieure'ün (Yüksek Öğrenim Okulu) Macron'u iki kez reddettiğini yazdı. 

 14. 'Macron'un kazanması Fransa'daki Müslümanlara umut verdi'

  Fransa

  Fransa’nın en büyük camisi olan Paris Büyük Camii’nden yazılı bir açıklama yapıldı.

  Açıklamada “Macron’un seçimi kazanması Fransa’daki Müslümanlara umut verdi” dendi.

 15. Merkel'den Macron'a tebrik

  Almanya Başbakanı Angela Merkel, Emmanuel Macron'u seçim zaferi nedeniyle kutladı. 

  Merkel'in sözcüsü Steffen Seibert, Twitter hesabına Fransızca ve Almanca şunları yazdı: 

  "Tebrikler @EmmanuelMacron. Zaferiniz, güçlü ve birleşik bir Avrupa ile Fransız-Alman dostluğu için de bir zafer. 

 16. 'Fransa tarihinde aşırı sağın aldığı en yüksek oy'

  Her ne kadar seçimleri Macron kazansa da aşırı sağın adayı Le Pen'in aldığı oy oranına dikkat çekiliyor.

  Guardian gazetesinin Paris büro şefi Angelique Chrisafis Ulusal Cephe'nin yüzde 34.9 ile Fransa tarihindeki en yüksek oy oranını aldığını söylüyor.

  ABD'deki Georgia Üniversitesi'nden Profesör Cas Mudde ise "2002 yılında Chirac, Macron'un 2017 yılında olduğundan daha az popülerdi, 2017'de yüzde 6 sandığa gitmedi. Bu radikal sağın normalizasyonudur" dedi.

  View more on twitter
  View more on twitter
 17. Emmanuel Macron AFP'ye konuştu:

  Quote Message: Tarihimizde, umut ve güven dolu yeni bir sayfa açtık."
 18. Euro son 7 ayın en yükseğinde

  Fransız televizyonlarının projeksiyonlarına göre Emmanuel Macron'un Fransa'nın yeni cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından Euro, Amerikan Doları'na karşı değer kazandı ve son 7 ayın en yüksek düzeyine çıktı. 

  Asya piyasalarında Euro/Dolar paritesi 1.10'a yükseldi. 

  Euro, Fransa'da cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turunda Macron'un ilk sırada yer almasının ardından da dolara karşı yüzde 2 değer kazanmıştı. 

 19. Le Pen ve Macron telefonda konuştu

  AFP haber ajansına göre Le Pen ve Macron 'kısa ve candan' içinde bir telefon konuşması gerçekleştirdi.

  Fransa adaylar