Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Özet

  1. CHP'nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce oldu: "Hazineden para, sandıktan oy, sınavda soru çaldırmayacağız"
  2. HDP İstanbul ve Diyarbakır'da eş zamanlı basın toplantısıyla ilan etti: Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş
  3. Öğretmen Ayşe Çelik tahliye edildi
  4. İnce sloganını da açıkladı: Mazeret yok, marifet var
  5. Abdullah Gül'den 'Akar ve Kalın' açıklaması: Nezaket ziyaretiydi, tehdit ve saygısızlık yok
  6. Başbakan Yıldırım ve Bahçeli, Erdoğan'ın adaylığı için YSK'ya başvurdu

Canlı anlatım

Yazan Öykü Altuntaş

time_stated_uk

Canlı Anlatım sayfamızın sonuna geldik. Gelişmeleri internet, Twitter ve Facebook sayfalarımızdan takip edebilirsiniz.

Avukat Karaman: Öğretmen Ayşe Çelik tahliye edildi

Avukatı Mahsuni Karaman, BBC Türkçe'ye yaptığı açıklamada, üç gün önce Ayşe Çelik'in cezasının denetimli serbestlikle infazı için talepte bulunduklarını ve mahkemenin de kararını bugün verdiğini söyledi.Karaman, tahliyeyle ilgili kararın ayrıntılarının ise Pazartesi günü belli olacağını ve Çelik'in şu an cezaevinden tahliye edilerek, evine ulaştığını belirtti.

View more on twitter
Ayşe Çelik
DHA
Ayşe Çelik, 20 Nisan'da bebeğiyle cezaevine girmişti.

TRT'ye işgal girişimi davası: 16 sanığa ağırlaştırılmış müebbet, 15 sanığa müebbet hapis

Darbe girişiminde TRT'nin Harbiye'deki binasının işgali girişimiyle ilgili davada 16 sanık ağırlaştırılmış müebbet, 15 sanık da müebbet hapis cezasına çarptırıldı

Bahçeli'den Muharrem İnce açıklaması: MHP'ye en yüksek husumeti besleyen şahıs CHP adayı

Bahçeli
DHA

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Muharrem İnce'ye ithafen, partisine "en yüksek husumeti besleyen şahsın, CHP’nin cumhurbaşkanı adayı olduğunu" söyledi.

Bahçeli'nin açıklaması şöyle:

MHP'nin olağanüstü kurultay aşamasında sözde muhaliflere salon kiralanmasına destek veren şahıs, CHP'nin Cumhurbaşkanı adayı olmuştur. Elbette hayırlı olsun."

HDP'li Temelli: Demirtaş’ın adaylığı bugüne kadar gelen mücadelemizin gücüdür

Sezai Temelli
SELIN GIRIT
Sezai Temelli

HDP Eş Başkanlarından Sezai Temelli konuşuyor:

Vesayetçi sistemle bugüne kadar gelmiş bir Türkiye rejimi var. Ülke uçurumdan aşağı gitmesin ama bunlar bırakın gitsin."

AKP’nin 16 yıllık iktidarı sonucu ülke faşizme sürüklenmektedir. Demokrasi mücadelesi veren kitleler bunu durdurabilir."

Biz yola çıkarken bunu kadınlarla gençlerle durdurabiliriz dedik. Ankara’da kulislerde cumhurbaşkanı adayı belirlemedik. Kimin fikrini alsak Sayın Demirtaş’ın ismi üzerinde oydaşlık yaşandı. Demirtaş’ın adaylığı bugüne kadar sürdürdüğümüz mücadelemizin gücüdür."

Bizim adayımız Edirne’de tutsak. Bir suçu olduğu için değil, sevdası olduğu için. Biz bu cezaevi duvarlarını yıkacağız. 'İkinci turda ne yapacaksınız?' diye soruyorlar. Birinci turda ne yapacaksak onu: Muhalefetin en güçlü adayı olarak yola çıkacağız."

Sezai TemelliHDP Eş Genel Başkanı
Demirtaş
HDP
Abbasağa'da Demirtaş'ın cezaevindeki fotoğrafları da paylaşıldı.
Demirtaş
HDP
Demirtaş
HDP

HDP: Kadın mücadelesinin olduğu yerde tek adam rejimini kazanamayacaksınız

Dilan Dirayet Taşdemir
SELIN GIRIT

Her ağızlarını açtıklarında cinsiyetçilik ve nefreti körüklediler. Bu politikaları kalıcı hale getirmek istiyorlar. Kadınlar 'Böyle gitmez' dedi zaten. Biz bunlara izin vermeyeceğiz."

Kadınlardan korkuyorlar. Çünkü inşa etmek istedikleri rejim karşısında kadınlar engeldir. Tek adam rejimini kadın mücadelesinin olduğu yerde kazanamayacaksınız

Önümüzde olan seçim, demokrasi ve tek adam arasında bir seçimdir. Bizim safımız bellidir. Bizler demokrasi mücadelesinden yana kadınlarız. Siyasetin o en üst kurumunu değiştireceğiz. Eş cumhurbaşkanlığı sistemini bizler öreceğiz."

Dilan Dirayet TaşdemirHDP Ağrı Milletvekili

HDP İstanbul'da Demirtaş'ın adaylığını ilan etti

Alanda 'Başkan Selo' sloganları

Selin Girit

BBC, Istanbul

HDP İstanbul Abbasağa'daki basın toplantısıyla Demirtaş'ın adaylığını ilan etti.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

Bizler basın ve ifade özgürlüğünü savunanlar, kent hakkına sahip çıkanlar, anadilde, ücretsiz bilimsel eğitimi savunanlar, Suriyeli mülteciler kardeşimizdir diyenler, bizler kazanacağız."

Bizler çokuz. Bizler milyonlarız. Bizler bu ağacın altında, gölgesinde buluştuk. Bizler bir aradayız, Demirtaş’layız. Bizler kazanacağız."

Alanda "Başkan Selo", "Direne direne kazanazağız" ve “Biri uzun, biri ince. En yakışıklısı Demirtaş bizce” diye sloganlar atıldı.

Açıklamanın ardından Demirtaş’ın geçmiş konuşmalarından bir video izlendi.

HDP Ağrı milletvekili Dilan Dirayet Taşdemir Türkçe ve Kürtçe açıklamasına geçti.

Demirtaş: İki tuhaf ittifaka karşı tek hakiki alternatif var, o da HDP

Demirtaş
Getty Images

HDP’nin tutuklu eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, 24 Haziran seçimlerinde HDP’nin cumhurbaşkanı adayı oldu.

HDP Eş Başkanı Pervin Buldan ve Ahmet Türk Diyarbakır Demir Otel’de düzenlenen basın açıklamasıyla Demirtaş’ın adaylığını duyurdu.

Demirtaş’ın cezaevinden adaylığı ile ilgili gönderdiği mesajında şu ifadeler yer aldı:

"Her şeyden önce bu şerefli göreve beni layık görmüş olmanızdan büyük onur duyduğumu belirtmek isterim. Siyasi rehine olarak F tipi bir hücrede tutuluyor olmama rağmen, bu zorlu misyonu yerine getirebileceğime inanmış olmanız, omuzlarımdaki yükü daha da arttırmıştır.

"Özgürlük, demokrasi, eşitlik, adalet ve barış değerlerini sizler adına burada da temsil etmeye çalıştım. Neredeyse her gün, aralıksız bir şekilde aleyhime yürütülen karalama, iftira, hakaret kampanyalarına rağmen sevginizin ve güveninizin artarak devam etmesi, sorumluluğumu arttırmıştır. Bana düşen şey de, bedeli ne olursa olsun sizlerin bu duruşuna layık olmaktır.

"Zorlu ve adaletsiz bir seçim kampanyası olacağına kuşku yok. Zorbaların yaptıkları, yapacaklarının da teminatıdır. Ama yılmak yok. Gece gündüz demeden ev ev, sokak sokak, köy köy dolaşmalısınız. Beni değil, yeni yaşamın güzelliğini herkese anlatmalısınız. Bir arada, barış içerisinde, kardeşçe ve eşitçe yaşamanın ne kadar güzel olacağını anlatmalısınız.

"Şiddet gören kadınların, talan edilmiş doğanın, işten atılan mağdurların, cezaevine tıkılan masumların yaralarını ancak bizim sarabileceğimizi herkese göstermelisiniz.

"Yok sayılan, her gün hakaret edilen, yurttaş yerine konulmayan Kürtlerin, Alevilerin, Ermenilerin, Sünnilerin, Çerkeslerin, Arapların, Pomakların, Romanların ve daha nicelerinin kırılan onurlarını, gasp edilen haklarını ancak bizimle birlikte telafi edebileceklerine onları ikna etmelisiniz. Bu hırsızlık, talan, yolsuzluk, rant ve rüşvet çarkına ancak bizim çomak sokup bu çarkı durdurabileceğimizi, herkes sizden bir kez daha duymalı.

"Kampanya boyunca, bütün partilerden yurttaşlarımızla kucaklaşmayı ihmal etmeyin. CHP, AKP, MHP, İYİ Parti’den Saadet Partisi’ne, HÜDAPAR’a kadar bütün partilerin seçmenleri kardeşlerimizdir. Provokasyonlara asla müsaade etmeyin."

"Bizimle yan yana durmaktan imtina eden, biz yokmuşuz gibi davranan, bizi baraj altında bırakıp ezmeye çalışan bütün diğer siyasi parti yönetimleri bu tutumlarından dolayı utanacak, mahcup olacaklardır. Çünkü dışlayıp yok etmeye çalıştığınız HDP, en büyük ittifakını ezilen halklarla yapmıştır zaten. İki tuhaf ittifaka karşı artık tek bir hakiki alternatif vardır, o da HDP’dir. Yolun açık olsun HDP! Sen halka emanetsin, halkımız da Allah’a emanet olsun."

HDP'nin cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş

Hatice Kamer

BBC Türkçe

hatice kamer
HATICE KAMER

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, tutuklu Selahattin Demirtaş'ın partinin seçimlerde cumhurbaşkanı adayı olduğunu açıkladı.

HDP'nin adayı Edirne F tipi cezaevinde rehin olarak tutulan İstanbul milletvekili Sayın Selahattin Demirtaş"

En önemli ittifak Kürt halkının ittifakıdır. Kürt halkı yıllardır bu coğrafyada çok büyük acılar yaşadı, bedeller ödedi. Görmezden gelip muhatap almayanlar , tasviyesini isteyenler şunu bilmeli: Kürt halkı yanlız değil, birlik beraberliğini sağlamıştır. Bu onun resmidir”

Pervin Buldan
View more on twitter

HDP cumhurbaşkanlığı seçim şarkısını paylaştı

HDP İstanbul ve Diyarbakır'da Demirtaş'ın adaylığını ilan ediyor

HDP Selahattin Demirtaş'ın erken seçimlere cumhurbaşkanı adaylığını İstanbul- Abbasağa'da ve Diyarbakır'da yapılan eş zamanlı basın toplantılarıyla ilan ediyor:

İstanbul'da Selin Girit , Diyarbakır'da Hatice Kamer açıklamayı takip ediyor:

View more on twitter
abbasağa
SELIN GIRIT
İstanbul-Abbasağa Parkı
Abbasağa
SELIN GIRIT
abbasağa
SELIN GIRIT
İstanbul-Abbasağa Parkı

Diyarbakır Demir Otel'deki basın toplantısını HDP'li Pervin Buldan ve Ahmet Türk yapıyor.

TOPLANTI
HATICE KAMER
HDP'li Pervin Buldan ve vekiller
HATICE KAMER
HDP'li Pervin Buldan ve vekiller

İstanbul Üniversitesi'nin 'bölünme' protestosuna diğer kurumlardan destek

iü PROTESTO
DHA

Beyazıt Meydanı'nda üniversitelerin bölünmesini öngören kanun tasarısı bugün de protesto edildi.

Boğaziçi, Mimar Sinan, Galatasaray, Marmara ve Yıldız Teknik Üniversitesi'nden öğrenciler de protestoya destek verdi.

Destek için gelen HDP Grup Başkanvekili Filiz Kerestecioğlu "Dün gece de evvelsi gece de meclisteydim. Kendi yasalarını bile savunamadılar" dedi:

Kendi yasaları için yeterli sayıda milletvekili olmadığı için karar yeter sayısı istendiğinde çoğunluk olmadı. Dolayısıyla gelecek haftaya ertelendi bu yasa tasarısı. Bakteri gibi üniversite bölünmez, çoğalmaz ama mücadele devam eder. "

Hemşirelik fakültemizin İstanbul Üniversitesi bünyesinden ayrılmasını istemiyoruz. İstanbul Üniversitesi'nin bölünmesi bugün bizim, daha ilerideki kuşaklar için de yapılan bir saygısızlıktır"

Zeynep Benekİstanbul Üniversitesi Florence Nightingale Hemşirelik Fakültesi öğrencisi

adına konuşma yapan öğrenci Ayhan Öztürk, "Tasarı tamamen yasalaşmadan, iş işten geçmeden üniversitemizin tüm bileşenleri ve halkımızı başta TBMM olmak üzere tüm yetkilileri geri dönmeye çağırıyoruz" dedi.

Ayhan Öztürkİstanbul Üniversitesi Hasan Ali Yücel Eğitim Fakültesi'de öğrenci

CHP'lİ Özel: Kampanya ötekileştirenlerle kucaklayanlar arasında olacak

AKP-MHP ittifak protokolü YSK'ya teslim edildi

AKP ve MHP'nin ittifak protokolü YSK'ya teslim edildi.

'BBP de bu ittifakın bir parçası konumundadır' ifadesi de protokol metnine eklendi:

Cumhur İttifakı Türkiye'yi hedef alan saldırılar karşısında, parti çıkarları ve günlük siyaset hesapları yapmaksızın ortak bir duruş ortaya koymaya kararlıdır."

İYİ Parti lideri Meral Akşener '100 bin imzayı geçti'

İYİ Parti'ye yakınlığıyla bilinen Yeniçağ'ın haberine göre, partinin genel başkanı Meral Akşener 4 saat içinde 100 bin imzayı geçerek cumhurbaşkanı adayı olmaya hak kazandı.

Parti yetkililerinden henüz resmi bir açıklama gelmedi.

Türk kargo gemisi ile Yunan savaş gemisi Ege Denizi'nde çarpıştı

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı 73 m'lik Türk kargo gemisi ile Yunan bayraklı 54,8 m'lik savaş gemisinin Ege Denizi'nde çarpıştığını, ölü ve yaralı olmadığını açıkladı.

İki gemide de batma tehlikesi olmadığı belirtildi.

CHP'li İnce'nin adaylığı sonrası Erdoğan'dan açıklama: Bu adayların, ittifakların amacı millete derman olmak değil

Erdoğan
@Hakan_cavusoglu

İstanbul'da Mısır Çarşısı açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, isim vermeden Muhammer İnce'yi cumhurbaşkanlığına aday gösteren CHP'ye yüklendi.

CHP'den 15 vekilin İYİ Parti'ye geçişini eleştiren Erdoğan, Muammer İnce'nin ismini anmadan "Bu ittifakların, bu adayların amaçları kesinlikle ülkenin ve milletin dertlerine derman olmak değildir" dedi.

(CHP) 15 tane milletvekilini gitti bir sözde partiye verdi. Ondan sonra sıralarda o vekiller yok. Sizden bu ülkeye fayda olmaz. Demokrasi namus meselesidir. Bunların tek bir amacı millete söyleyebileceği tek bir projesi vardır. O da Recep Tayyip Erdoğan'ı indirmektir. Diyelim yönetimi devraldınız; millete ne vadediyorsunuz?"

Cumhur ittifakında hep beraberiz; aramızda ayrılık gayrılık yok"

Meclis cumhurbaşkanıyla ne kadar uyum içinde çalışırsa Türkiye o kadar kazanır"

Erdoğan
DHA

Muharrem İnce: Geleceğimizi geri almak istiyorum

Fundanur Öztürk

BBC Türkçe, Ankara

Muharrem İnce
Reuters

Muharrem İnce’nin CHP’nin Cumhurbaşkanı adaylığının açıklanmasından sonra Ahmet Taner Kışlalı Spor Salonu’nu dolduran kalabalık Ulus’taki Kurucu Meclis’e yürüdü.

Kalabalık sıcak havaya rağmen İnce’nin Kurucu Meclis önüne gelişini bekledi ve konuşmasının ardından İnce’nin otobüsünü uzun süre takip etti.

İnce, Hacı Bayram Veli Camii’nde Cuma namazını kıldıktan sonra Kurucu Meclis önünde seçim otobüsünden destekçilerine, “İlhamımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk’tür” diyerek seslendi:

"O bu milleti nasıl bir araya getirdiyse, Türkünü Kürdünü, Alevisini, Sünnisini nasıl bir araya getirdiyse, bir fizik öğretmeni olarak, onların bir abisi olarak bu milleti bir araya getirmeye geldim.”

İnce’nin hedefinde gençler ve giderek artan genç işsizliği, kadınlar ve çocuklar vardı:

“Geçmişle bugünü kavga ettirenler geleceği kaybederler. Ben geleceğimizi geri almak istiyorum. Ben bu milletin evlatlarına mekanik anlattım, elektrik anlattım, atom fiziği anlattım. Şimdi Allah'ın izni, milletin isteğiyle ben bu memleketin evlatlarına iş bulacağım.”

“Mutfakta et mi pişer, dert mi pişer, tencerede aş mı kaynar, taş kaynar, bunu bilen baş tacı kadınlarımız. Çocuklarına harçlık veremeyen analar, gençler ve kadınlar. Sizinle beraber kazanacağız bunu" dedi.

İnce, 24 Haziran için seçim çalışmalarına ve mitinge milletvekili olduğu Yalova'dan başlayacak:

“Sayın Deniz Baykal'ı hastanede ziyaret edeceğim, onun hayır duasını aldıktan sonra Yalova'ya babamın mezarına gideceğim. Oradan da anamın elini öpüp Yalova'da ilk mitingle başlatıyorum.”

Nüfus Müdürlükleri haftasonunda 'seçim mesaisi' yapacak

24 Haziran'da yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimleri dolayısıyla, bu haftasonu ve gelecek hafta cumartesi günü il ve ilçe nüfus müdürlükleri açık olacak.

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünün Twitter hesabından yapılan açıklamada "vatandaşların iş ve işlemleirnn yürütülebilmesi amacıyla Yüksek Seçim Kurulu'nun askı süresi içinde" 5-6 Mayıs ve 12 Mayıs'ta il ve ilçe nüfus müdürlüklerinin hizmet vereceği belirtildi.

İkamet değiştirmiş olan seçmenlerin oy kullanabilmek için nüfus cüzdanı aslı ile bulunduğu ilin nüfus müdürlüklerine başvurması gerekiyor.

View more on twitter

Video: Muharrem İnce CHP rozetini Kılıçdaroğlu'na emanet etti

Akşener'den İnce'ye: Demokratik yarışta başarılar dilerim

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, CHP'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce'yi Twitter'dan tebrik etti.

View more on twitter

İnce: Cumhurbaşkanı adayınız olarak 51 günlük seferberlik ilan ediyorum

"Gece 01.30'da mitinglerimiz olacak, mazeret yok, marifet var"

muharrem ince
afp

CHP'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, Birinci Meclis'in önünde konuştu.

İnce sloganını da açıkladı: "Mazeret yok, marifet var"

Cumhurbaşkanı adayınız olarak 51 günlük seferberlik ilan ediyorum. Gece 01.30'da mitinglerimiz olacak. Mazaret yok!"

Abdullah Gül: Nezaket ziyaretiydi, saygısızlık yok

ABDULLAH GÜL
AFP

11 Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ile Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’ın cumhurbaşkanlığı seçimlerine adaylığını koymaması için ziyarette bulunduğı iddialarına yanıt verdi.

Herkesin gözü önünde, gündüz vakti ofisimde oldu. Gizli kapaklı değil. Söylendiği gibi, tehdit, empoze veya saygısızlık söz konusu değil. "

Abdüllatif Şener '4'lü ittifak için seçim kampanyası yürütecek'

Abdüllatif Şener
DHA

AKP'nin kurucularından eski bakan Abdüllatif Şener CHP, İyi Parti, Saadet Partisi (SP) ve Demokrat Parti (DP)’den oluşan 4’lü ittifak için seçim kampanyası yürüteceği mesajını verdi.

T24'ün haberine göre, "Durduğum yeri değiştirmiyorum" diyen Şener şöyle devam etti:

Türkiye’nin geleceği açısından bir iktidar değişikliğine ihtiyaç vardır. Bu süreçte, adaylığımın faydalı olacağını düşündüğüm, gerekenleri de yaptım. Görevimi yaptığımı düşünüyorum. Sonunda ana muhalefet partisi Genel başkanı Muharrem İnce’yi aday olarak ilan etti. Memleket için hayırlı olsun. Demokratik bir seçim rekabeti olmasını, seçim güvenliğinin gerçek anlamda sağlanmış olmasını diliyorum."

Ulaştırma Bakanı Arslan: Kendinize güvenmiyor, rakibinizi ekarte etme yolunu izliyorsunuz

arslan
DHA

Anadolu Ajansı'na (AA) konuşan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Muharrem İnce'nin adaylığını şöyle eleştirdi:

Kılıçdaroğlu 'bu ülkeyi idare edeceğim' diyorsa, kendisinin bu ülkeyi yönetmeye aday olması lazımdı. Ana muhalefet partisi liderine yakışan buydu."

Ya Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile ülkenin yönetim tarzının değiştiğinin farkında değilsiniz ya da kendinize güvenmiyorsunuz. Onun yerine size rakip olan birini ekarte etmek adına bir yol izliyorsunuz."

HDP'den İnce'nin adaylığıyla ilgili ilk yorum

HDP Diyarbakır İl Başkanlığında konuşan Pervin Buldan, CHP'li Muharrem İnce'nin adaylığına da değindi:

Yolları açık olsun. Tabii CHP'nin verdiği karar, kendi kararları ve iradelerine saygı duyuyoruz ancak cumhurbaşkanı seçiminde HDP'nin göstereceği adayın özellikle kazanacağına olan inancımızı ifade etmek istiyoruz. İkinci tura da HDP'nin adayı kalacak."

Cumhur ittifakı ile 4 muhalefet partisinin Halkların Demokratik Partisi'ni (HDP) dışarıda bırakacak şekilde ittifak kurmasının ardından, Diyarbakır'da toplanan 5 parti, 24 Haziran seçimlerine ittifak olarak girme kararı aldı.

HDP, Selahattin Demirtaş'ın adaylığını saat 17:00'de ilan edecek.

5 partiden 'Kürdistani seçim ittifakı': 'Başarıyı Kürt birliğiyle sağlayabiliriz'

Muharrem İnce: Hazineden para, sandıktan oy, sınavda soru çaldırmayacağız

Fundanur Öztürk

BBC Türkçe, Ankara

Kemal Kılıçdaroğlu CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’yi konuşmasını yapmak üzere sahneye davet ederken, İnce’nin siyasetten önceki eğitimci kimliğine vurgu yaptı.

İnce konuşmasına, Kılıçdaroğlu’na yanıt vererek başladı:

“Hep söylediniz, parti başkanından Cumhurbaşkanı olmaz. Ben de size katılıyorum. 25 Haziran’da bu ülkenin, herkesin Cumhurbaşkanı olacağım. Tarafsız bir Cumhurbaşkanı olacağım ve rozetimi size emanet edeceğim. Cumhurbaşkanı 80 milyonu kucaklamalıdır.”

İnce, CHP’nin son kurultayında Genel Başkan adaylığı için Kılıçdaroğlu’nun karşısına aday olarak çıkmış olmasına rağmen Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanlığı adaylığına kendisini gösterdiğini söyledi ve parti içi demokrasi vurgusu yaptı.

Salonda İnce rüzgarı

Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’ın, adaylık için ismi konuşulan eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün evine gittiği iddialarına değinerek, seçmenleri demokrasiden yana olan partiyi desteklemeye çağırdı. Kendisinin Cumhurbaşkanı olamayacağına dair eleştirilere de yanıt veren İnce, neredeyse konuşmasının tamamını yüksek ve gergin bir tonda sürdürdü.

Salonun önemli bir kısmı konuşmasını ayakta ve tezahüratlar eşliğinde dinledi. Bu açıdan, iki ay önce gerçekleşen CHP 36. Olağan Kurultayı’nda salona hakim olan İnce rüzgarına benzer bir atmosfer söz konusuydu.

CHP tabanının seçimlere giden süreçte partisinden daha öfkeli ve yüksek tonda bir muhalefet beklediği görüşü salonda hakimdi.

Kılıçdaroğlu ile birlik mesajı

İki lider sık sık birlik mesajı verdi, konuşmalar zaman zaman İnce ve Kılıçdaroğlu sloganlarıyla yarıda kesildi. İnce’nin şu sorusuyla salondaki heyecan yükseldi: “Sizce ben Cumhurbaşkanı seçilirsem saraya mı giderim, Çankaya Köşkü’ne mi?” Salonun talebi, Çankaya Köşkü’nden yana oldu. İnce Çankaya Köşkü’ne yerleşeceğini ve ‘Sarayı bilim yuvası yapacağını’ söyledi. Destekçilerini ise, ‘Sokaklarda ter akıtmaya ve bedel ödemeye’ çağırdı.

İnce Hacı Bayram Camii'nde cuma namazını kılacak, programı saat 13.30’da Ulus’taki Kurucu Meclis’i ziyaretiyle devam edecek ve ardından CHP’nin seçim çalışmaları başlayacak.

Muharrem İnce profili sayfamızda:

Sosyal medya fenomenliğinden cumhurbaşkanı adaylığına

TSK'da 28 şüpheli hakkında gözaltı kararı

polis
Getty Images

15 Temmuz darbe girişimi soruşturmaları kapsamında Türk Silahlı Kuvvetleri'nden (TSK) aralarında muvazzaf askerlerin de bulunduğu 28 şüpheli hakkında gözaltı kararı çıkarıldığı bildirildi.

Dolar/TL 4.28 ile rekor tazeledi

EURO
AFP

S&P'nin kredi notu düşüşü, Nisan ayında enflasyonun beklentileri aşması gibi nedenlerle Dolar/TL 4.28 ile rekor tazeledi.

Euro ise 5.11'e yükseldi.

Akşener 100 bin imza için seçim kurulunda

"Ali kıran baş kesen devri sona erecek"

İYİ Parti lideri Meral Akşener 100 bin imza için Üsküdar'daki YSK ilçe seçim kurulundaydı.

YSK önündeki açıklamasında Akşener, "100 bin imza için tek güvendiğimiz yer milletimizdi. Bugün görülüyor ki bu güvenimiz son derece doğru. Sadece milletimize güvenmemiz bize yeter. Ali kıran baş kesen devri sona erecek" ifadelerini kullandı.

View more on twitter

Adem Huduti hakkında 15 yıl hapis cezası istemi

Malatya'da darbe girişimine ilişkin davada dönemin 2. Ordu Komutanı Adem Huduti, "Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs" suçuna yardım etmekten 15 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

AKP Grup Başkanvekili Turan: İnce'nin adaylığı güzel taktik

bülent turan
DHA

AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan, İnce'nin adaylığıyla ilgili "Güzel taktik" yorumunu yaptı, CHP'yi 'entrikaların partisi' olarak niteledi.

View more on twitter
View more on twitter
View more on twitter

Dolar/TL 4.26'yı aştı

lira
Getty Images

S&P'nin kredi notu düşüşü, enflasyonda bozulma gibi nedenlerle Dolar/TL yeni günde de değer kaybederek 4.26'yı aştı.

Yıldırım'dan 'Muharrem İnce' açıklaması: Hayırlı uğurlu olsun, söz ve karar milletin

Bahçeli ve Kılıçdaroğlu
DHA

Başbakan Binali Yıldırım, MHP lideri Devlet Bahçeli'yle YSK'ya Erdoğan'ın cumhurbaşkanı adaylığı için başvuruda bulunduklarını açıkladı.

Konuşması sırasında Muharrem İnce'nin adaylığı sorulan Yıldırım "Hayırlı uğurlu olsun. 24 Haziran'da söz de karar da milletin olacaktır." dedi.

View more on twitter

HDP Demirtaş'ı cumhurbaşkanı adayı ilân edecek

Halkların Demokratik Partisi (HDP) saat 17:00'de Diyarbakır ve İstanbul’da eş zamanlı yapılacak açıklamayla Selahattin Demirtaş'ı cumhurbaşkanı adayı ilan edecek.

Açıklamayı Pervin Buldan ve Ahmet Türk’ün yapması bekleniyor.

davetiye
HDP

Video: CHP aday tanıtım toplantısında 'İnce Başkan' sloganları

CHP'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, "İnce başkan" sloganlarıyla karşılandı.

View more on twitter

Muharrem İnce: Oy çaldırmayacağız

Muharrem İnce
Reuters

Tam 14 sene üniversite sorularını çaldırdılar. Sizin sorularınızı çaldırmayacağım sözü verdi. Sınavda soruyu çalan, sandıkta oyu çalar. Bugünden uyarıyorum, 50 bin avukat, cüppelerinizi arabanızda tutun, her an sizi YSK’nın önüne çağırabilirim, hazır olun! Oy çaldırmayacağız."

Ben Cumhurbaşkanı olunca Saray'a mı çıkarım Çankaya'ya mı çıkarım? Sarayı bu ülkenin en akıllı evlatlarına vereceğim, bilim yuvası yapacağım. Yarın ilk mitingimizi Yalova Cumhuriyet Meydanı'nda 14.00'te yapıp helalleşiyorum."

Muharrem İnceCHP Yalova Milletvekili

Erdoğan'ın adaylığı için YSK'ya başvuru

Başbakan Binali Yıldırım ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın adaylık başvurusu için YSK'ya gitti.

AKP 316 imza ile Erdoğan'ın aday olması için grup kararı almıştı.

İnce'den Kılıçdaroğlu'na: Kendisine karşı aday olmuş, onu eleştirmiş birisini aday yapmak her babayiğidin harcı değil

Muharrem İnce'nin parti lideri Kemal Kılıçdaroğlu'na adaylığı için teşekkür etti ve partilileri ayakta alkışlamaya davet etti:

Kendisine karşı aday olmuş, onu eleştirmiş birisini cumhurbaşkanı adayı yapmak her baba yiğidin harcı değildir"