Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Canlı anlatım

time_stated_uk

 1. Post update

  İsrail’in Gazze Şeridi'nde onlarca kişinin ölümüne neden olan müdahalesi ve gelen tepkileri canlı anlatım sayfamızda aktardık.

  Yorumculara göre yarın Filistinliler ölen yakınlarını toprağa verirken, protestolar daha da büyüyerek devam edecek.

  Ülke sınırlarını koruduğunu söyleyen İsrail'in yine müdahalesi bekleniyor.

  Sayfamızda bölgedeki gerilimi aktarmayı sürdüreceğiz.

  Görüşmek üzere, iyi geceler.

 2. Yahudi kökenli Hollandalı eski bakandan İsrail’e tepki: Utanıyorum

  Hedy d’Ancona

  Lahey'den Yusuf Özkan bildiriyor:

  Hollanda’da Yahudi kökenli eski bakan Hedy d’Ancona, “akrabam” dediği İsrail'in "yaptıklarından utanç duyduğunu" söyledi.

  D’Ancona, İsrail’in 70. kuruluş yıldönümü nedeniyle Trouw gazetesine yaptığı açıklamada, “başkalarına baskı yaparak özgürlüğünüzü kutlayamazsınız” dedi.

  İşçi Partili eski bakanın babası, Polonya’daki bir Nazi toplama kampından kurtulmuştu.

  İsrail’i işgal politikası yürütmekle suçlayan D'Ancona, insan haklarını ihlal eden çocukların hapsedilmesi gibi uygulamaların utanç verici olduğunu söyledi.

  D'Ancona İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’yu da orantısız şiddet ve kışkırtıcı politikalar uygulamakla suçladı.

 3. Erdoğan: İsrail'in yaptığı soykırımdır

  erdogan

  Londra'daki Türkiye kökenli öğrencilere konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'de yarından başlamak üzere 3 gün ulusal yas ilan edildiğini açıkladı.

  Erdoğan İsrail için "terör devleti" tanımını yaptı.

  İsrail'i Filistin halkına "soykırım yapmakla" suçlayan Erdoğan, İslam İşbirliği Teşkilatı'nı olağanüstü toplanmaya çağırdı.

  Quote Message: BM Güvenlik Konseyi'ni acil olarak toplanmaya davet ediyoruz. Bu insanlık dramını, soykırımı hangi taraftan olursa olsun- ister Amerika ister İsrail - lanetliyorum."
  Quote Message: İslam İşbirliği Teşkilatı olarak Ramazan ayı boyunca üye ülkelerde Filistinli kardeşlerimiz için yardım kampanyası düzenleyeceğiz. Cuma günü Yeni Kapı meydanında zulme karşı dev buluşmamızı gerçekleştireceğiz."
 4. 3 gün ulusal yas ilan edildi

  Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bozdağ, "Filistinlilerle dayanışma içerisinde olmak, şehitleri saygıyla anmak maksadıyla üç gün süreyle yas ilan edilmesine karar verilmiştir" dedi.

 5. Filistin Sağlık Bakanlığı: En az 55 ölü, 2700 yaralı var

  protestocu

  Filistin Sağlık Bakanlığı'nın verilerine göre ölü sayısı 55'e yükselirken, yaralı sayısı 2700'e ulaştı.

 6. Bekir Bozdağ: Bugün tarihe 'Kanlı Pazartesi' olarak geçecek

  bekir bozdağ

  Bakanlar Kurulu sonrası konuşan Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, Gazze olayları nedeniyle İsrail ve ABD'ye tepki gösterdi, "Bugün tarihe 'Kanlı Pazartesi' olarak geçecek" dedi.

  Bozdağ şöyle devam etti:

  Quote Message: Bugünkü olaylar artık göstermiştir ki artık Filistinlilerin kanında ABD'nin de eli vardır. Kudüs, kadimden beri olduğu gibi bundan sonra da bağımsız Filistin devletinin başkenti olmaya devam edecektir. Filistin davasının yılmaz bir savunucusu olmaya devam edeceğiz."
 7. Beyaz Saray: Gazze'deki şiddet ve ölümlerin sorumlusu Hamas

  Beyaz Saray Sözcüsü Raj Shah
  Image caption: Beyaz Saray Sözcüsü Raj Shah

  Beyaz Saray Sözcüsü Raj Shah günlük basın toplantısında Gazze'deki ölümlerden Hamas örgütünü sorumlu tuttu.

  Shah şiddet olaylarının "bölge barışını olumsuz etkilemeyeceğini" söyledi.

  Quote Message: Gazze'de bugün yaşanan ve devam eden şiddet olaylarıyla ilgili haberlerin farkındayız. Buradaki trajik ölümlerin sorumlusu yine doğrudan Hamastır. Hamas kasten ve alaycı bir çekilde böyle bir yanıtı provoke ediyor."
 8. Kuveyt'ten BM Güvenlik Konseyi'ne acil toplantı talebi

  Filistin'den sonra Kuveyt de Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nden (BM) acil toplantı talebinde bulundu.

 9. Almanya Dışişleri Bakanlığı: Gazze'deki güçler şiddete son vermeli

  Almanya Dışişleri Bakanlığı'dan yapılan açıklamada İsrail'in sınırlarını koruma hakkı olduğu hatırlatılırken İsrail'e gerçek mermi kullanmaması çağrısı yaptı.

  Quote Message: Barışçıl protesto hakkı Gazze'de de tanınmalı. Şu aşamada atılacak adım Gazze'de gücü elinde bulunduranların şiddetten vazgeçmesi Filistinli yetkililerin yeniden bölgenin kontrolünü eline almasıdır. Tüm taraflar durumun daha da tırmanmaması için çaba sarf etmelidir. " from Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü
  Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü
 10. Netanyahu: Her ülke sınırlarını korumak zorunda, eylemlerimizi sürdüreceğiz

  İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Twitter'dan yeni bir açıklama yaparak, tepkilere rağmen İsrail'in Filistin'e yönelik eylemlerini sürdüreceği sinyalini verdi.

  Quote Message: Her ülkenin kendi sınırlarını koruma zorunluluğu vardır. Hamas terör örgütü İsrail'i yok etmek ve binlerce kişiyi bu hedefine ulaşmak için sınırdan yasa dışı göndermek istediğini ilan ediyor . Biz de egemenliğimizi ve vatandaşlarımızı korumaya kararlı olup, eylemlerimizi sürdüreceğiz."
  View more on twitter
 11. Analiz: 'Büyükelçilik hamlesi Netanyahu hükümetine yarayacak'

  Jeremy Bowen

  BBC Orta Doğu Editörü, Kudüs

  netanyahu

  "Büyükelçilik hamlesi ile Netanyahu siyasi yaşamının en iyi haftalarından birini geride bıraktı.

  ABD Başkanı Trump İran nükleer anlaşmasında çekilme sözünü tuttu. Şimdi de ABD Büyükelçiliği taşındı.

  Bu, Netanyahu hükümeti için de Trump için de iyi bir hamle. Bazı İsrailliler de durumdan memnun gibi.

  Öte yandan Netanyahu'nun bu adımın barışı getireceği yönündeki iddiasına herhangi bir kanıt yok."

 12. 70 yıldır mülteci hayatı yaşayan Filistinli: 'Vatansız, kimliksiz biz'

  İbrahim Mahmud

  ABD'nin Büyükelçiliği'ni Tel Aviv'den Kudüs'e taşımasıyla Filistinliler Gazze Şeridi'nde protesto gösterileri düzenleniyor. Filistinlilerin öfkesi, 'vatanları' olarak gördükleri toprakların fiilen İsrail'e geçişi ve buna ABD'nin ön ayak olmasına.

  'Vatansız' çok sayıda Filistinli ömürlerini yıllardır başka ülkelerde sürdürüyor. Onlardan biri de 76 yaşındaki İbrahim Mahmud.

  Mahmud, geçen yıl Kasım ayında Erbil'deki bir mülteci kampında 'sahip olamadığı vatanı' Çağıl Kasapoğlu'na anlatmıştı.

  Haber için TIKLAYIN.

 13. Fotoğraflarla: Gazze'de ABD'nin büyükelçiliğini Kudüs'e taşımasına karşı gösteriler

  protestocu çocuk

  Gazze Şeridi'nde İsrail güçlerinin müdahalesine karşı Filistin bayrakları dalgalandırıldı, binlerce kişi sokağa döküldü.

  İsrail'in müdahalesi sonucu onlarca kişi hayatını kaybetti.

  Fotoğraflarla derledik.

 14. Hayatını kaybedenlerin sayısı 52'yi aştı

  BM Güvenlik Konseyi'ne acil toplantı çağrısı

  protestocular

  Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail'in müdahalesi sonucu aralarında çocukların da olduğu 52'den fazla Filistinlinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

  Filistin'in BM Büyükelçisi Riyad Mansur Güvenlik Konseyi'nin acil olarak toplanması çağrısında bulundu, yaşananları Gazze'deki sivillere yönelik vahsi bir saldırı diye niteledi.

 15. ABD'nin Kudüs Büyükelçiliği'nin açılışını Ivanka Trump yaptı

  ABD Başkanı Donald Trump'ın video mesaj gönderdiği Kudüs'teki ABD Büyükelçilik binasının açılışını başkanın danışmanı ve kızı Ivanka Trump yaptı.

  View more on twitter
 16. Demirtaş: İsrail hükümetinin sınır tanımayan barbarlığını reddediyorum

  HDP'nin tutuklu bulunan cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş'ın Twitter üzerinden yaptığı açıklamada İsrail'in onlarca Filistinli protestocunun ölümüne neden olan müdahalesini kınadı.

  View more on twitter
 17. Başbakan Yıldırım: Alçak bir katliam, şiddetle kınıyoruz

  binaliyıldırım

  Başbakan Binali Yıldırım, Gazze'deki eylemlere İsrail askerlerinin müdahalesine "Bu alçak bir katliamdır, şiddetle kınıyoruz" sözleriyle tepki gösterdi.

  Türkiye'nin ABD'nin Tel Aviv büyükelçiliğini Kudüs'e taşıması kararını yok hükmünde saydığını söyleyen Yıldırım şöyle devam etti:

  Quote Message: Bu açıkça bir tahriktir, açıkça bir devleti yok saymaktır, Filistin'i yok saymak, haklarını, hukuklarını gasp etmektir. 'Dünya barışını koruyacağım, arabuluculuk yapacağım' diyen ABD'nin de bu katliamda payının olması da ayrı bir olaydır ve asla kabul edilemez."
  Quote Message: Filistin halkının meşru haklarını yok sayan bu adımın bölgesel barış, güvenlik ve istikrara hizmet etmeyeceğini vurguluyoruz. ABD çözüm zeminini tahrip etmiştir."
 18. Dünya nasıl tepki verdi?

  protestocular
  Quote Message: İsrail onlarca kişinin ölümüne yüzlercesinin de yaralanmasına neden olan ateşi kesmeli. Uluslararası toplum insan hakları ihlalleri için sorumlulardan hesap sormalı." from Zeid Ra'ad El Hüseyin BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri
  Zeid Ra'ad El HüseyinBM İnsan Hakları Yüksek Komiseri
  Quote Message: Fransa bir kez daha İsrailli yetkililere güç kullanımı sınırlandırması ve dikkatli hareket etmesi çağrısında bulunuyor. " from Jean-Yves Le Drian Fransa Dışişleri Bakanı
  Jean-Yves Le DrianFransa Dışişleri Bakanı
  Quote Message: ABD'nin Kudüs'ü nihai bir anlaşma sağlanmadan İsrail'in başkenti olarak tanıması kararına katılmıyoruz. İsrail'deki İngiltere Büyükelçiliği Tel Aviv'dedir ve taşıma gibi bir planımız da yoktur. " from İngiltere Başbakanı Theresa May'in sözcüsü
  İngiltere Başbakanı Theresa May'in sözcüsü
  Quote Message: Uluslararası toplumun verdiği kararların bu şekilde tek taraflı olarak gözden geçirilmesinin uygunsuz olduğu inancını koruyoruz. " from Sergey Lavrov Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov
  Sergey LavrovRusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov
  Quote Message: Filistin halkının Doğu Kudüs'te bağımsız bir eyalet için olan meşru hakkını destekliyoruz." from Mısır Dışişleri Bakanlığı
  Mısır Dışişleri Bakanlığı
 19. İsrail askerleri Gazze protestolarına müdahale etti, ölü sayısı 43'ü aştı

  israil askerleri sınırda

  Filistinli yetkililer, İsrail askerlerinin Gazze protestolarına müdahalesinde hayatını kaybedenlerin sayısının en az 43'e yükseldiğini açıkladı.

  2200'den fazla Filistinlinin ise yaralandığı bildiriliyor.