Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Canlı anlatım

time_stated_uk

 1. Gün boyu İsrail ve Filistin'le ilgili gelişmeleri aktardık

  Böylece canlı anlatım sayfamızın sonuna geldik.

  Takip ettiğiniz için teşekkür ederiz.

 2. İsrail, Türkiye'nin Kudüs Konsolosu'nun ülkeyi terk etmesini istedi

  İsrail Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'nin Kudüs Konsolosu'nu bakanlığa çağırarak, "bir süre için Türkiye'ye geri dönmesini" istedi.

  Daha erken saatlerde Türkiye de İsrail'in Ankara Büyükelçisi'ni bakanlığa çağırarak bir süre için ülkesine geri dönmesinin uygun olacağını bildirmişti.

 3. Erdoğan'dan İsrail Başbakanı Netanyahu'ya: İşlediği suçları Türkiye'ye saldırarak örtemez

  Erdoğan

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İsrail’in Filistinli protestocuları öldürmesi üzerine Twitter’dan İngilizce bir açıklama yaparak “İnsanlık dersi almak mı istiyorsun? 10 emri oku” dedi.

  İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’ya seslenen Erdoğan, “Netanyahu savunmasız bir halkın topraklarını 60 yıldan uzun süredir işgal ederek Birleşmiş Milletler kararlarını ihlal eden ırkçı bir devletin başbakanıdır” dedi ve ekledi:

  “Netanyahu’nun ellerinde Filistinlilerin kanı var ve işlediği suçları Türkiye’ye saldırarak örtemez.”

 4. Belçika, ölen Filistinlilere 'terörist' diyen İsrail Büyükelçisi’ni Dışişleri Bakanlığı’na çağırdı

  İspanya'daki protesto

  Belçika İsrail’in Gazze’de uyguladığı şiddetin ardından İsrail Büyükelçisi Simona Frankel’ı Dışişleri Bakanlığı’na çağırdı.

  Bu adımın gerekçesi olarak Frankel’ın Filistin’de yaşamını yitirenlerden “terörist” diye bahsetmesi gösterildi.

  Belçika Başbakanı Charles Michel ise Gazze’de yaşananlarla ilgili Birleşmiş Milletler tarafından yürütülecek bir soruşturma talep ettiklerini açıkladı.

 5. Fransa: Orta Doğu patlamaya hazır hale geldi, sorumlusu ABD ve İsrail

  Le Drian

  Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, Orta Doğu’yu “patlamaya hazır” diye niteledi ve ABD’nin tek taraflı adımları ile İsrail’in orantısız şiddetini bundan sorumlu tuttu.

  Parlamentoda konuşan Le Drian, “Diyalogun yerini şiddet aldı, bu savaşa yol açabilir” dedi ve ekledi:

  “Kendimizi İsrail’in güvenliğine adıyoruz fakat İsrail’in güvenliği böylesi bir şiddeti meşru kılamaz.”

  ABD’nin İran’la nükleer anlaşmadan çekilmesi ve İsrail Büyükelçiliği’ni Kudüs’e taşınması konularında Fransa’nın fikir ayrılığı olduğunu belirten Le Drian, “ABD ile hem fikir ayrılığımız var, hem de yöntemlerini doğru bulmuyoruz. İki olayda da tek taraflı olarak hareket etti.”

 6. Filistin Sağlık Bakanlığı: 51 yaşındaki Naser Ghurab protestolar sırasında öldürüldü

  protesto

  Gazze Şeridi’ndeki Filistin Sağlık Bakanlığı, bugün protestolar sırasında 51 yaşındaki Naser Ghurab’ın öldürüldüğünü açıkladı.

  Bakanlık Sözcüsü Eşref el Kidreh, göstericinin Gazze - İsrail sınırında İsrail ordusunun açtığı ateş sonucu öldüğünü duyurdu.

 7. Hollanda’da iktidardaki Liberal Sağ Parti, Amsterdam Belediyesi meclis grubunun kapısına İsrail bayrağı astı

  Yusuf Özkan

  Lahey, Hollanda

  İsrail bayrağı

  Hollanda’da hükümetin büyük ortağı Liberal Sağ Parti (VVD), Amsterdam Belediyesi meclis grubunun kapısına İsrail bayrağı astı.

  Amsterdam Belediye Meclisi üyesi Jazie Veldhuyzen, Başbakan Mark Rutte’nin partisi VVD’nin İsrail ile dayanışma amacıyla kapıya astığı bayrağın fotoğrafını sosyal medya hesabından paylaştı.

  Veldhuyzen, “Dün İsrail aralarında çocukların da bulunduğu 60 masum insanı katletti. Bugün Amsterdam Belediyesi VVD grubu kapısına İsrail bayrağı asıyor. Ne çirkin bir düşünce #FilistineÖzgürlük” diye yazdı.

  VVD’li Hollanda Dışişleri Bakanı Stef Blok, sol partilerin “İsrail Büyükelçisi’nin bakanlığa çağrılması” önerisine olumsuz yanıt verdi. Hollandalı bakan, Pazartesi günü Kudüs’te yaşanan olaylara ilişkin kapsamlı bir soruşturmaya ihtiyaç duyulduğunu söyledi. Blok, video görüntülerine dayanarak olaylara ilişkin bir sonuç çıkarılamayacağını savundu.

  Hollanda’da yaşayan tarih araştırmacısı Mehmet Tütüncü de, Kudüs’teki katliamı protesto etmek amacıyla 28 Mayıs’ta Bar Ilan Üniversitesi’nde gerçekleştirilecek olan Türkiye Yahudileri ilgili “Between Coffee and Ayran” konulu konferanstan çekildiğini açıkladı.

 8. İsrail Ankara Büyükelçisinden "bir süre ülkesine geri dönmesi" istendi

  protesto
  Image caption: Ankara'daki İsrail Büyükelçiliği konutu yakınında protesto

  İsrail'in Ankara Büyükelçisi, Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı.

  Reuters'a konuşan Dışişleri Bakanlığı kaynakları, İsrail'in Ankara büyükelçisi'ne "bir süre ülkesine dönmesinin uygun olacağının" bildirildiğini söyledi.

  Öte yandan ABD'nin İsrail Büyükelçiliğini Tel Aviv'den Kudüs'e taşıması kararı ve ardından yaşanan şiddet olayları, Ankara'daki İsrail Büyükelçiliği konutu yakınında protesto edildi.

  bozdağ

  TBMM'deki Kudüs özel oturumunda ise Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, İsrail ve ABD'ye ağır eleştiri getirdi:

  "ABD, dün İsrail'in gerçekleştirdiği katliamın birinci derece failidir. İsrail askerleri ve hükümeti kadar ABD yönetimi de buradaki katliamlardan birinci derecede sorumludur. Filistinlilierin kanında İsrail’in eli vadır, artık ABD'nin elinde de masum Filistinlilerin kanı vardır.

  "Bu vesileyle ABD yönetimini, terörist İsrail devletini yaptıkları katliamdan dolayı şiddetle kınıyor, lanetliyoruz.

  "ABD bu adımıyla uluslararası hukukun en temel ilkelerini ve tarihi gerçekleri yok saymıştır.

  "ABD gelinen noktada artık çözümün değil, sorunun parçasıdır."

 9. BM Filistin İnsan Hakları Özel Raportörü Lynk: İsrailli sorumlular hesap vermeli, savaş suçu sayılabilir

  Gazze

  BM Filistin İnsan Hakları Özel Raportörü Michael Lynk, “İsrail’in orantısız güç kullanımı sonlanmalı ve bunun emrini veren siyasi ve askeri sorumlular hesap vermeli” dedi.

  İsrail’in tutumunu pire için yorgan yakmaya benzeten Lynk, İsrail’in hedef aldığı protestocuların çoğunlukla silahsız olduğunu söyledi.

  Pazartesi günü 58 Filistinlinin öldürüldüğünü, 2 bin 800 kişinin de yaralandığını hatırlatan Lynk, İsrail’in uluslararası hukuka uymamaya devam etmesi durumunda bu sayıların sert bir şekilde artabileceğini belirtti.

  Lnyk açıklamasına şöyle devam etti:

  “Göstericilerin öldürülmesi uluslararası hukukun ihlalidir, Filistin’in işgali de dikkate alındığında taammüden öldürmek suçunun işlendiği anlamına gelebilir. Bu da Dördüncü Cenevre Konvansiyonu’nun ihlali ve aynı zamanda savaş suçu sayılabilir.

  “Az sayıda insanın İsrail güçlerine Molotof kokteyli ve taş atarak gerçekleştirdiği saldırılar İsrail ordusu tarafından çok sayıda kişinin öldürülmesini haklı çıkarmaz.

  “Bölgeden gelen son haberlere göre 30 Mart’tan bu yana 112 Filistinli öldürüldü, 12 bini de yaralandı. Bu eylemlerin cezasız kalması kabul edilemez. Adaletin sağlanması uluslararası toplumun önceliği olmalıdır.”

 10. İngiltere Orta Doğu’dan Sorumlu Bakan Yardımcısı Burt: Gazze’de olanlar araştırılmalı, gerçekler ortaya çıkmalı

  burt

  İngiltere, Gazze’de yaşananların araştırılması çağrısında bulundu.

  Parlamento’da konuşan İngiltere Orta Doğu’dan Sorumlu Bakan Yardımcısı Alistair Burt, “İngiltere acil olarak bir araştırma başlatılması çağrısında bulunuyor” dedi ve ekledi:

  “Gerçekleri ortaya koymamız lazım. Buna neden bu kadar fazla ateş açıldığı da dahil.

  “Birleşmiş Milletler üzerinden yürütülebilecek birkaç farklı soruşturma türü var. Bunlardan hangisinin doğru yöntem olduğunu bulmamız lazım.”

  Burt İsrail’in Gazze’ye uluslararası yardımın gidişini kolaylaştırması gerektiğini söyledi.

  ABD bölgeyi daha iyi anlamalı

  Burt ayrıca ABD’nin İsrail - Filsitn çatışması hakkında daha fazla bilgi sahibi olması gerektiğini belirtti:

  “ABD İsrail’deki gelişmelerin merkezinde yer almaya devam edecek fakat bölgedeki sorunları daha iyi anlaması lazım.”

  İşçi Partisi’nden Rosena Allin-Khan ise ABD Başkanı Donald Trump’ın İngiltere ziyaretinin iptal edilmesini istedi.

  “ABD Gazze’deki korkunç katliama körükle gitti” diyen Allin-Khan, “Narsist ABD Başkanı dünyayı yanarken izlemekten rahatsız değil” ifadelerini kullandı.

  Burt ise ABD gibi önemli bir güç ve müttefik ile ilişkilerin bu şekilde geliştirilmesinin doğru olmayacağını söyledi.

 11. Almanya’dan Gazze için bağımsız komisyon çağrısı

  Seibert

  Almanya Gazze’de yaşanan ölümleri araştırmak için bağımsız bir komisyon kurulması çağrısında bulundu.

  Almanya hükümet sözcüsü Steffen Seibert, “Yaşananlar bizi endişelendiriyor” dedi ve ekledi:

  “Filistinliler barışçıl protesto hakkına, İsrailliler de sınırlarını koruma hakkına sahiptir. İki taraf da orantılı davranmalı.”

 12. 'Filistinli diye bir şey yok, onlar bu bölgede yaşayan Araplar'

  Video content

  Video caption: 'Filistinli diye bir şey yok, onlar bu bölgede yaşayan Araplar'

  İsrail askerlerinin dün Gazze'de en az 58 Filistinliyi öldürmesinin öncesinde Kudüs'ün doğusunda aşırı sağcı İsrailliler tarafından yapılan bir gösteri BBC ekibi tarafından görüntülendi.

  Kudüs'te Müslümanların çoğunlukta oldukları Doğu Kudüs'te yapılan bu gösteri sırasında iki taraf karşı karşıya geldi.

  BBC muhabiri Jeremy Bowen'ın röportaj yaptığı İsraillilerden biri, Bowen'ın neden "Filistinli diyemiyorsunuz?" şeklindeki sorusuna, "Filistinli diye bir şey yok, onlar bu bölgede yaşayan Araplar" yanıtını veriyor.

 13. Birleşmiş Milletler: Gazze'de herhangi birinin vurularak öldürülebileceği görülüyor

  Birleşmiş Milletler, İsrail'in Gazzelilere karşı güç kullanımını kınadı.

  Birleşmiş Milletler'in insan hakları sözcüsü olan Rupert Colville, Cenevre'de gazetecilere çitlere yaklaşmanın vurulmak anlamına gelmemesi gerektiğini söyleyerek, "Gazze'de herhangi birinin vurularak öldürülebileceği görülüyor" ifadesini kullandı.

  Quote Message: İki bacağı da olmayan bir adam, büyük ve iyi korunmuş bir çitin arkasından ne kadar büyük bir tehdit ifade ediyor olabilir?" from Rupert Colville Birleşmiş Milletler'in insan hakları sözcüsü olan
  Rupert ColvilleBirleşmiş Milletler'in insan hakları sözcüsü olan
  Gazze'de yaşananlar
 14. Çin: 'Bu gariban insanları hedef alan vahşi şiddete karşı çıkıyoruz'

  Çin'in dışişleri bakanı sözcüsü Lu Kang, düzenlenen bir basın toplantısında dün yaşananlardan ötürü ciddi bir kaygı duyduklarını söyledi.

  Quote Message: Gariban insanlara karşı kullanılan vahşi şiddete karşı çıkıyoruz. Özellikle İsrail başta olmak üzere bütün tarafları bu durumun daha da gergin bir hale bürünmemesi için adım atmaya çağırıyoruz. Bu problemin ana kaynağı uluslararası toplumun bildiği gibi Kudüs meselesi etrafında dolanmaktadır." from Çin'in dışişleri bakanı sözcüsü Lu Kang
  Çin'in dışişleri bakanı sözcüsü Lu Kang
  Gazze'de yaşanan olaylar
 15. İrlanda, İsrail büyükelçisini çağırdı

  İrlanda, İsrail büyükelçisi Dublin Zeev Boker'i dün Gazze'de yaşananları protesto etmek amacıyla çağırdı.

  Quote Message: İrlanda'nın İsrail büyükelçisini İrlanda'nın dün Gazze Şeridi'nde hayatını kaybedenlerin sayısı ve yaralananlar yüzünden yaşadığı şoku ve dehşeti ifade etmek için çağırdık. Büyükelçi'ye, dün yaşanan kayıplardan ötürü Birleşmiş Milletler tarafından yürütülecek bağımsız bir soruşturma açılması talebimizi ilettik. from İrlanda Dışişleri Bakanı Simon Coveney
  İrlanda Dışişleri Bakanı Simon Coveney
  Gazze'de yas
 16. En az 58 Filistinlinin ölmesi ve 2700 kişinin yaralanmasının ardından Gazzeliler cenaze törenleri düzenliyor

  İsrail askerlerinin dün Gazze'de en az 58 Filistinliyi öldürmesinin ardından, Filistin topraklarında İsrail'e karşı yeni protestolar ve olası şiddet olayları bekleniyor.

  Bugün, Filistinliler'in Nakba-Felaket adını verdiği günün 70'inci yıldönümü.

  Nakba gününde İsrail'in 1948'de kurulmasından sonra yüz binlerce Filistinli'nin bölgeden sürülmesi anılıyor.

  Gerilimin dün öldürülen Filistinliler'in cenazelerinin düzenlendiği Gazze'de özellikle yüksek olması bekleniyor.

  Filistinli yetkililere göre dün, Gazze Şeridi'nde 2014'teki savaştan bu yana yaşanan en kanlı gün olmuş ve İsrail Ordusu en az 58 Filintinliyi öldürmüş, 2700 kişi de yaralanmıştı.

  Gün içinde yaşanna gelişmeleri canlı sayfamızda aktarıyoruz.

  Filistin'de yas