Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Özet

 1. Erdoğan'dan Akşener çıkışı: Bu bayana sormak lazım, sen ne için çıktın bu yola?
 2. Başbakan Yıldırım'dan ABD Senatosu'nun F 35 kararına tepki: Stratejik ortaklık ruhuyla bağdaşmıyor
 3. Erdoğan Van'da HDP'ye yüklendi: Sizin için kullanılması gereken parayı Kandil'e gönderdiler
 4. İnce: Erdoğan saraylı, ben milletin evladıyım
 5. Akşener: Seçilirsem başkan yardımcılığını İnce ve Karamollaoğlu'na önereceğim
 6. Geçen ay tutuklanan rapçi Ezhel beraat etti

Canlı anlatım

time_stated_uk

Yıldırım: ABD Senatosu'ndan çıkan karar F-35'lerin teslimini etkilemez

Başbakan Binali Yıldırım, ABD Senatosu'nun F-35'lerin Türkiye'ye satışını askıya alan tasarıyı kabul etmesi sonrası teslim süreçlerinin etkilenmeyeceğini söyledi.

Bu süreçler biraz daha devam edecek. Bunların F-35’lerin teslimini etkilemesi söz konusu değil. Kongrede ortaya atılan bu iddiaların arka planına iyi bakmak lazım, FETÖ ile ilgili, Rahip Brunson ile ilgili aramızda ABD ile bir süredir devam eden bir gerginlik var. Halk Bankası davası var."

Biz ABD ile sorunların görüşmeler yoluyla çözülmesini tercih ederiz. Ama bizim tercihimiz yetmez, aynı dostane yaklaşımı ABD'den de görmemiz lazım. Yani bizim S-400'ü niye aldığımızı sorgularken, ABD'nin de 'Türkiye Suriye'de, Irak'ta teröre karşı savunmasız kalırken niye biz yardımcı olmadık?' sorusunu da kendisine sorması lazım."

Erdoğan'dan Akşener çıkışı: Bu bayana sormak lazım, sen ne için çıktın bu yola?

van mitingi
TWITTER

Cumhurbaşkanı Erdoğan Adana mitinginde konuşuyor:

(Meral Akşener'in sözlerine ilişkin) Adaylardan biri 'Bu şehir hastanelerini nasıl işleteceksiniz?' diyor. Önce bu bayana sormak lazım, sen ne için çıktın bu yola? Bizim ulaştığımız yere sizin hayalleriniz bile ulaşamaz. "

11 adet sağlık tesisimizin yapımı devam ediyor, muhalefet buraları kapatmak bahsediyor. 'Ne gerek var?' diyor. 5 yıldızlı otel konforunda sağlık hizmetini çok görüyorlar. Tetikçilik yaptıkdıkları medya organlarıyla karamalaya çalışıyorlar."

'Yüksek hızlı trene ne gerek var, göçü hızlandırır?' diyorlar Bunlar halen kağnı döneminde kalmış. "

(Demirtaş'ın adaylığı) Diyorlar ki neden aday olmayacakmış? Yav adam tutuklu. Sokağa döktüler Kürt kardeşlerimizi, Kürdü Kürde öldürttüler. Bu hâlâ utanmadan sıkılmadan aday oluyor. Her şey ortada... "

Kandil'e yönelik operasyonu durdurmaya çalışıyorlar. Telefonun ucundaki efendileriyle bunları korku salıyor. Biz Kandil'e de Afrin'e de Sincar'a da Cerablus'a da gireriz."

Sandıktan çıkamayacaklarını anladıkça mızıkçılık yapıyor, Yenikapı mitingine laf ediyor, 1 milyon 300 bin kardeşimize montaj diyorlar. Muhalefet sandığın rengi belli olmaya başlayınca çamura yatma hesabı yapar. Oylar çalınacak diyerek millet iradesini yok saymaya çalışır."

Muharrem İnce: Bakanlar Kurulu'mda AK Partili de olacak

CHP'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, Antalya'da düzenlediği mitingde kendisine her partiden oy verecekler olduğunu söyleyerek, "Bakanlar Kurulu'mda AK Partili de olacak" dedi.

Muharrem İnce, MHP'lilerin ve HDP'lilerin de bakanlar kurulunda yer alacağını söyledi.

CHP'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce
DHA

Başak Demirtaş söyledi, kızları çaldı, Selahattin Demirtaş dinledi

HDP'nin Edirne F Tipi Cezaevi'nde tutuklu bulunan cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş'ın eşi Başak Demirtaş sosyal medya hesabından aşağıdaki videoyu paylaştı.

Başak Demirtaş, kızlarının da enstrüman çalarak eşlik ettiği şarkıyı telefonda eşi Selahattin Demirtaş'a dinletti.

Video Selahattin Demirtaş'ın 7 Haziran 2015 seçimleri öncesi katıldığı bir canlı yayında saz çalmasına atıfla da "Hep Selo Başkan mı söyleyecek?" ifadesiyle paylaşıldı.

View more on twitter

Ezhel cezaevinden çıktı: Özgürüm, mutluyum. İçerideki koşullar kötü

"Uyuşturucuyu özendirmek suçlamasıyla" yaklaşık bir aydır cezaevinde tutulan rapçi Ezhel, beraat kararı sonrası Maltepe Cezaevi'nden çıktı.

Cezaevi çıkışında hayranları, arkadaşları ve ailesi tarafından karşılanan Ezhel gazetecilere şunları söyledi:

/Ezhel
Facebook/Ezhel

Özgürüm, mutluyum. İçerideki koşullar kötü; mahkumlar için de zor, gardiyanların çalışma şartları da zor, bunları gözlemledim, gördüm. Yetkisini kötüye kullanan gardiyanları da gördüm. Koşullar kötü. Bulunduğum koğuş 7 kişinin kalması için yapılmış, biz 45, 46 kişiydik. Yer yatağı vardı tabii ama yerde battaniyede bile yatanlar vardı. Düzende bir sorun olduğunu söyleyebilirim"

Pek bir şeyler yazamadım. Çünkü bence, müzik süreci stüdyoda yapılması gereken bir şeydir. Değişik mahpushane şiirleri yazdım ama bana kalmasını tercih ederim tabii ki. Yazdıklarımı hatırlamıyorum deftere yazdım bıraktım o şekilde. Geldim bir şekilde çıktım. Ağır cezaları olan insanlar var, onlara da saygısızlık etmek istemem. İçerinin bir sesi olarak konuşmak istersem koşullar kötü. İnsanlar maalesef çok umutlanmış durumda. Biz rahat rahat yatıyorduk derken, bir takım muhabbetler çıktı. 'Biz umutlandık, ailelerimiz umutlandı' gibi söylemler var, üzgünler. İçeride gördüğüm şeylere dair söyleyeceğim bu olabilir. Onun dışında bol bol okudum. Bol bol tevekkül. Tazminat davası açmayı düşünmüyorum. 'İşte bana böyle bir haksızlık yapıldı ben de tazminat davası açayım' gibi bir şey düşünmüyorum. Ben o şikayetçi zihniyetten değilim."

Bahçeli: Zillet ittifakından cumhurbaşkanı çıkmaz

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli Samsun'da düzenlediği mitingde, taraftarlarından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan için oy istedi.

Muhalif Millet İttifakı'nı eleştiren Bahçeli, "Zillet ittifakından cumhurbaşkanı çıkmaz" dedi.

Bahçeli, HDP'nin seçimlerin ikinci tura kalması durumunda İYİ Parti Genel Başkanı ve cumhurbaşkanı adayı Meral Akşener'e destek verebileceği iddialarına da değinerek, "CHP, İP, HDP, PKK, FETÖ toplanmışlar hep aynı kirli söylemi tekrarlıyorlar. Bunların birbirinden farkı yoktur." dedi.

MHP lideri ayrıca, cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci tura kalması halinde, "FETÖ'nün işgal girişiminin tekrar canlanacağını" öne sürdü.

MHP lideri Devlet Bahçeli
DHA

Şırnak'ta iki asker hayatını kaybetti

Şırnak'ın Güçlükonak ilçesi kırsalında düzenlenen iki ayrı saldırıda iki asker hayatını kaybetti
DHA

Şırnak'ın Güçlükonak ilçesi kırsalında düzenlenen iki ayrı saldırıda iki asker hayatını kaybetti.

El yapımı patlayıcıların infilak ettirilmesi sonucu yaşamını yitiren iki askerin cenazeleri, 23'üncü Jandarma Sınır Tümen Komutanlığı'nda düzenlenen törenin ardından toprağa verilmek üzere memleketlerine gönderildi.

Akşener: Şerefsiz şerefsiz geziyorlar. Bunlara Başbakan da katıldı

Meral Akşener
DHA

İYİ Parti Genel Başkanı ve cumhurbaşkanı adayı Meral Akşener, Bolu'da yaptığı mitingde, TİKA iddiaları nedeniyle kendisini "Pensilvanya'dan talimat almakla" itham eden Başbakan Binali Yıldırım'a yüklendi.

Akşener, "Şerefsiz şerefsiz geziyorlar. Bunlara Başbakan da katıldı." diyerrek şunları söyledi:

TİKA ile ilgili 'Büyük çiftlik olmuş, devlet kurumlarını elimize alacağız' dedim. Binali Yıldırım çıktı, Pensilvanya'dan talimat alıp, TİKA'yı kapatacağımı söyledi. Koskoca Başbakan çıkıyor, yalan söylüyor. Bir başbakan söylediklerinin arkasında durur. Yalancı, iftiracı damgasını yemez. Benim dokunulmazlığım yok, gereğini yap kardeşim. Pensilvanya'dan ben talimat malimat almadım. Milletimin dışında bana talimat verecek kişi, henüz anasının karnından doğmadı. 2,5 yıldır bu kereste gibi adamlara 'Sözünüzün gereğini yapın, yapmazsanız şerefsizsiniz' dedim. Şerefsiz şerefsiz geziyorlar. Bunlara Başbakan da katıldı."

TİKA yıllık 8 milyar dolar para harcıyormuş. Kolombiya'da okul açmışlar. Buralar hizmet beklerken bu arkadaşlar gitmişler Ekvador'un denizini temizlemişler. Sendikalara bina yapmışlar. Daha ilginci var, Mali diye bir ülkenin, onların meclisini yeniden yapmışlar. Rahmetli Özal tarafından Türk Cumhuriyetleri ile köprü olsun, diye kurulmuş olan TİKA'nın bugün yapmış olduğu işler. Hangi yandaş bedava para almış, hangi yolsuzluklar var; bunların hepsine tek tek bakacağız, gereğini yapacağız."

Mal varlığını açıklayan Perinçek: Herhangi bir taşınmazım yok

Perinçek ailesi
ULUSAL KANAL
Perinçek ailesi

Vatan Partisi Genel Başkanı ve cumhurbaşkanı adayı Doğu Perinçek, mal varlığını açıkladı.

Eşi Şule Perinçek ve oğlu Can Perinçek ile birlikte basın toplantısı düzenleyen Perinçek, herhangi bir taşınmazının bulunmadığını söyledi.

Perinçek, "Bu dünyadaki mutlulukla kaynaklarımız mallar mülkler değil; insanlık, sevgi, saygı paylaşmak. Bunlarla mutlu oluyoruz' dedi.

Vatan Partisi lideri, “10 binin üzerinde kitabımız, bir piyanomuz, Abidin Dino'nun bana özel bir mektupla gönderdiği Namık Kemal tablosu ve Fikret Otyam'ın tabloları var. Onlarla gurur duyuyoruz” diye konuştu

Erdoğan'dan HDP çıkışı: Belediye sizin için kullanması gereken parayı Kandil'e gönderdi

Van Belediyesi 2016'da kayyum atanarak HDP'den alınmıştı

Erdoğan
Getty Images

Cumhurbaşkanı Erdoğan Van mitinginde HDP'ye yüklendi:

Van depremi olduğunda Büyükşehir bu terör örgütünün güdümündeki partide değil miydi? Bina yıkıntılarının altında Vanlı kardeşlerimizden önce belediye kalmıştı. "

Sadece depreme 16 katrilyon harcadık. Terör örgütünün yanaşmaları ne yaptı? Size hizmet etmek için kullanmaları gereken imkanları, paraları Kandil'e gönderdi. Biz hizmet siyaseti yapıyoruz, onlar kan, kin siyaseti yaptılar. Van, bu seçimde oyu kendisinden alıp İstanbul'daki bir avuç marjinalin eline verenlerden inşallah kurutuluyor."

Bu ülkede kimin hayat tarzına karışılmış? Ret politikalarını, inkar politikalarını, asimilasyonu biz kaldırdık, biz. Bu ülkede hangi Kürt sadece Kürt olduğu için dışlanıyor? Asla. Bunlar benim başörtülü bacılarımı ikna odalarına soktular. Fikrine, kılık kıyafetine karışılan var mı? Bu ülkede yasak olan tek şey terördür."

Sizin Kürt, Türk, Boşnak olmanız beni ilgilendirmiyor. Beni yaradan Allah sizleri de yarattı, beni ilgilendiren bu."

Recep Tayyip ErdoğanCumhurbaşkanı

Yılmaz: Liselere giriş sınav soruları PISA ile eş değer

okul
AFP

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, "Liselere giriş sistemi kapsamında yapılan merkezi sınav soruları PISA sınavındaki sorularla eş değer" dedi.

2019 yılı sonunda ikili eğitime son vereceklerini söyleyen Yılmaz, bu yıl 25 bin öğretmenin atamasını gerçekleştireceklerini belirtti.

"Türkiye eğitime Almanya'dan fazla kaynak aktarıyor" diyen Yılmaz, muhalefeti eğitim vaatlerini belirlerek MEB'e danışmamakla eleştirdi.

Köy okullarını açacağız, birleştirilmiş sınıfları kaldıracağız' diyorlar. Köy okullarında eğer siz 4-6-8 öğrenciyle eğitim yaparsanız, öğrencilerin eğitimini, sosyal gelişimini eksik bırakmış olursunuz."

Seçim 2018: Partilerin seçim beyannameleri eğitimcileri tatmin etti mi?

İnce: Erdoğan saraylı, ben milletin evladıyım

Muharrem İnce
Getty Images

CHP cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, Hatay'da konuşuyor:

Seçilir seçilmez 'Ben milletvekili lojmanlarında oturmam, Keçiören'de milletle birlikte oturacağım' dedi. İnsanlar da 'ne güzel' dedi. Sonra Keçiören onu kesmedi, Çankaya ona yetmedi. 1157 odalı saray yaptırdı. O artık 2002'deki Erdoğan değil. O saraylı, ben ise milletin evladıyım. "

İnce, seçilirse ilk 100 gün içinde yapacaklarını şöyle sıraladı:

 • "OHAL'i kaldıracağım,
 • Merkez Bankası özerk olacak,
 • Bakanlar Kurulu toplumun tüm kesimlerini kapsayacak, liyakat esas olacak,
 • PKK, IŞİD, FETÖ gibi terör örgütleriyle amansız bir mücadele vereceğim,
 • Türkiye'nin Şam büyükelçisini hemen atayacağım, Suriye içinde ve dışında yaşayanlar için BM nezdinde bir seçimi desteklemeliyiz. Projemiz Türkiye'de, bölgede, dünyada barış,
 • Cumhurbaşkanı salona girdiğinde ayağa kalkmayacak yargıçlar arıyorum,
 • Hiçbirinizin telefonu dinlenmeyecek, şeref sözü. KHK'lar ile işten atılanlar, haklarına dava açılmışsa sonunu bekleyeceğiz, açılmamışsa hemen işe dönecekler,
 • Kapatılan askeri kurumlar hemen açılacak,
 • Medya Erdoğan'a yaptığı yalakalığın aynısını yapacak, ben istemiyorum,
 • Bölünen üniversitelerin tamamı yeniden birleştirilecek, öğretmenlere mülakatı kaldıracağız

Kibir dolu, herkese tepeden bakan, her şeyi bilen, arkadaşlarına sırt çeviren bir Erdoğan var artık. Partisinin adında olduğu gibi 'adalet, kalkınma' demiyor, 'kıraathane' diyor. 'Bedava kek'e kanan varsa, şeker fabrikalarının hepsini sattı, kekler şekersiz olur. Erdoğan artık hayalleri, heyecanı olmayan, yorgun bir adam."

Muharrem İnce

Akşener: İlk iş Suriyeli kardeşlerimizi sağ salim evlerine yollayacağız

Akşener
DHA

İYİ Parti cumhurbaşkanı adayı Meral Akşener Bolu mitinginde konuştu:

Gittiler Suriye’nin işlerine parmak soktular. Bizim ilk işimiz Suriye ile ilişkileri düzeltip Suriyeli kardeşlerimizi sağ salim evlerine göndermek. 130 milyar TL harcadılar, toplanan vergiler ise 2 trilyon TL. "

9 milyar dolarlık tarım ithalatı var. Bu 1 milyon tarımdan para kazanan insanın işsiz kalması demek. Tavukçuluğu, hayvancılığı bitirdiler. Hem inek hem saman ithalatı yapıyoruz, şaka gibi. "

Bakanların, çocuklarının, kızlarının, eşlerinin acayip kiralık arabaları var, aylık kiraları 20 ile 25 bin TL arasında. Sizlerin cebinden çıkıyor bunlar. "

Binali Yıldırım TİKA’yı kapatacağımı söyledi. 'FETÖ’den talimat aldı' dedi. Hem yalan söyledi hem iftira attı. Ben bunlara 'elinizden geleni yapın yapmazsanız şerefsizsiniz' dedim. Şimdi şerefsiz şerefsiz geziyorlar. "

"Seçilirsem başkan yardımcılığını İnce ve Karamollaoğlu'na teklif edeceğim"

Öte yandan Akşener, Ekşi Sözlük yazarlarının sorularına yanıt olarak, cumhurbaşkanı seçildiği takdirde CHP'li ve Saadet Partili rakipleri Muharrem İnce ile Temel Karamollaoğlu’na başkan yardımcılığı görevini önereceğini belirtti.

CHP'li Tanrıkulu hakkında sosyal medya paylaşımları nedeniyle fezleke düzenlendi

Tanrıkulu
AFP

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu hakkında "terör örgütü propagandası" yaptığı iddiasıyla fezleke düzenlendi.

DHA'nın haberine göre fezlekede Tanrıkulu'nun 2017'de sosyal medya hesabından, gözaltına alınan ve tutuklanan PKK'lılara ait bir fotoğrafı paylaşarak, "Bu fotoğraf hiç unutulmaz ve insan hakları ihlalleri sabıka kaydınıza hiç silinmeyecek şekilde yazılacak" ifadelerini kullandığı, Afrin'e yönelik 'Zeytin Dalı Harekâtı' sırasında da 'Savaşa hayır' paylaşımında bulunduğu belirtildi.

Tanrıkulu'nun dokunulmazlığının kaldırılması için fezleke Adalet Bakanlığı'na gönderildi.

Demirtaş: Dünyanın en zengin topraklarındayız, keke, simide talim etmemiz isteniyor

Twitter'dan yaptığı bir dizi paylaşımda Demirtaş, "Birinin asıl hedefinin HDP’yi baraj altında bırakmak olduğunu kendi sesinden duydunuz, izlediniz. Oyunuzu HDP'ye verin, kumpası dağıtın" ifadelerini kullandı.

View more on twitter
View more on twitter
View more on twitter

CHP'den TRT hakkında suç duyurusu

CHP Genel Başkan Yardımcısı Tuncay Özkan seçimler öncesi dengeli yayın yapmadığı gerekçesiyle TRT hakkında RTÜK, YSK ve Ankara savcılığına suç duyurusunda bulunacaklarını açıkladı.

Özkan, dünkü İsveç-Güney Kore maçında satın almış olmalarına rağmen CHP reklamlarına hiç yer ayrılmadığını, öte yandan AKP için 8, MHP için 6 reklam verildiğini söyledi.

TRT, Türkiye'yi çölleştirmektedir. Biz, daha önce TRT'ye bir kamu kurumu olduğunu hatırlatarak marka değerine zarar vermemesi, Türkiye'nin kurumunu yıpratmaması için TRT yöneticileriyle, İbrahim Bey'le, diğer arkadaşlarla, siyasi otoriteyle oturduk konuştuk. Ancak onlar Türkiye'nin, halkın kurumu olmak yerine Adalet ve Kalkınma Partisinin kurumu olmayı, bir partinin televizyon ve radyo teşkilatı olmayı tercih ettiler."

Tuncay ÖzkanCHP Genel Başkan Yardımcısı

RTÜK'ün CHP'li üyeleri TRT Genel Müdürü İbrahim Eren'in görevden alınması için resmi bir dilekçeyle YSK'ya başvurmuştu.

Kılıçdaroğlu: CHP için 'elitlerin partisi' diyorlar, taşeron işçileri gündeme getiren kim?

kılıçdaroğlu
Getty Images

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu İzmir’de STK, meslek odaları, sendika temsilcileri ve muhtarlarla bir araya geldi.

CHP için 'elitlerin partisi' diyorlar. Taşeron işçilerin durumunu kim gündeme getirdi? Şimdi taşeron işçilerine hakkımı helal etmek için onlardan oy bekliyorum oy."

Asgari ücret 1500 lira olmalı dediğimizde iktidar, ‘Parayı nereden bulacaksınız?’ dedi. Biz dile getirdikten sonra asgari ücret artırıldı."

Antalya Büyükşehir tramvay yapıyor, 697 milyon lira, araç yok. İzmir'de tramvay yapıyor, araç dahil, 392 milyon lira. Bu vurgun, bu paralar nereye gidiyor? Hiçbir zaman oy veren AK Partili kardeşlerimi suçlamadım. Ben siyasi partilerin yöneticilerini, yani Türkiye'yi yönetenleri eleştiriyorum. Kul hakkı yiyorlar, fakir fukaranın ekmeğine el uzatıyorlar. 17 milyon yoksulumuz var."

Kemal KılıçdaroğluCHP Genel Başkanı

Karamollaoğlu: Kuvvetler ayrımı sağlanmazsa iş kendiliğinden diktaya evrilir

"'Ben İslamcı değilim, Müslümanım' diye altını hep çizdim"

Karamollaoğlu
TWITTER

Saadet Partisi cumhurbaşkanı adayı Temel Karamollaoğlu Fox TV canlı yayınında konuştu:

Kuvvetler ayrımı sağlanmazsa iş kendiliğinden diktaya evrilir. O kişi ne kadar yüksek vasıflara sahip olsa bile...Kim seçilirse seçilsin parlamentonun dengelemesi gerek."

Adalet yoksa, devlet yok demektir. Kimse 'devlet benim' diyemez. Osmanlı'da sultanlar bile hakimin önünde diz çökmüştür."

'Ben İslamcı değilim, Müslümanım' diye altını hep çizdim. Birisi kendi menfaati için İslam'ı kullanmaya kalkarsa altından kalkamaz.

Temel Karamollaoğlu: 'Bilge adam' mı, siyasal İslamın popülist yüzü mü?

Dolar/TL 4,76'yı gördü, Şimşek 'ülkemize özgü değil' dedi

Dolar güne yükseliş eğilimiyle başlayarak 4,76 lirayı gördü.

Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek Twitter'dan yaptığı açıklamada yükselişin küresel bir dalganın sonucu olduğunu söyledi, "Gerekli tedbirleri alıyoruz" dedi.

İzmir'de esnafla buluşmasında konuşan Başbakan Yıldırım ise, "Yerli paradaki dalgalanmaya karşı tedbirlerimizi alıyoruz. Seçimden sonra yapısal reformlar yapacağız" ifadelerini kullandı.

View more on twitter

Yıldırım: Vatandaşlık hakkı kazanan 30 bin Suriyeli oy kullanacak

göçmenler
Getty Images

Başbakan Binali Yıldırım, Türkiye vatandaşlığı hakkı kazanan 30 bin Suriyeli'nin 24 Haziran seçimlerinde oy kullanabileceğini açıkladı.

İstanbul, Şanlıurfa, Hatay ve Gaziantep'ten sonra en çok Suriyeliyi barındıran şehir Mersin.

BBC Türkçe'den Özge Özdemir'in izlenimleri:

Seçim 2018: Mersin’de seçimin sonucunu 'Suriyeliler' faktörü ve milliyetçi taban belirleyecek

Çavuşoğlu: İki F-35, 21 Haziran'da teslim edilecek

Çavuşoğlu
AFP

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD Senatosu'nun F-35'lerin Türkiye'ye satışını yasaklayan tasarıyı kabul etmesi sonrası planlandığı gibi 21 Haziran'da düzenlenecek törenle iki adet F-35 savaş uçağını teslim alacaklarını söyledi.

21’inde iki F-35 bize teslim edilecek. Bu yönde de girişimler var ama biz böyle sağlıklı ilişki yürütemeyiz. Gelin oturalım konuşalım Münbiç’te olduğu gibi. Türkiye önemli bir müttefik, Türkiye NATO’yu riske atacak hiçbir oluşumun içinde olmaz. Bunu bahane ederek yaptırım testleri içinde olmasınlar."

ABD Senatosu F-35'lerin Türkiye'ye satışını askıya alan tasarıyı kabul etti, Ankara tepkili

AKP'li Şentop: OHAL KHK'sı aylardır çıkmıyor, vatandaşın hayatına yansıyan bir durum yok

Habertürk televizyonuna konuşan AKP İstanbul Milletvekili Mustafa Şentop, 24 Haziran seçimleri, OHAL ve Demirtaş'ın adaylığına ilişkin değerlendirmelerde bulundu:

OHAL KHK'sı aylardır çıkmıyor. Vatandaşın hayatına yansıyan bir durum olmadı. Artık yavaş yavaş normale dönmeye başladı."

(Demirtaş'ın) davası kesinleşmediği için milletvekili adayı da olabiliyor, cumhurbaşkanı adayı da. Bu durumu değerlendirebilmek lazım. Bir tutuklu, cumhurbaşkanı adayı olunca serbest mi bırakılacak? Bazı ünlüler 100 bin imza ile serbest kalır o zaman. Daha doğru zeminde bakmak lazım."

(Af konusunun) iki boyutu var. Bazı insanlara umut veriyor, bazılarını üzüyor. Bir mahkum olan kişilerin zarar verdiği kişilerin aileleri var, bir de mahkumların ailesi. Çok kamuoyu önünde konuşmamak gerekiyor."

Yeni sistemde kolayca seçime gidebilmek mümkün değil. 45 günde hükümet kurulamazsa seçime gidiliyor. AK Partili 310 vekil olursa 1, 2 arkadaşa teklif edilebilir. Yoksa dışarıdan bakanlar olacaktır. Meclis'ten çoğunluk çıkmadı diyelim, cumhurbaşkanı 'seçime gidelim' dedi, bir hakkı gidiyor. Geriye bir defa seçilme hakkı kalıyor."

Demirtaş: AYM'nin tahliye talebimi reddettiği iddiası doğru değil

Demirtaş
TRT HABER

HDP'nin tutuklu bulunan cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş, Twitter'dan yaptığı açıklamada Anayasa Mahkemesi'nin tahliye talebini reddettiği iddiasının doğru olmadığını açıkladı.

View more on twitter

TRT Haber'de cezaevinden yaptığı 10 dakikalık seçim konuşmasında Demirtaş, "Hakkımdaki suçlamaların tamamı sizlere yaptığım konuşmalardır. Başka da bir suçlama yoktur. Burada olmamın tek nedeni AKP'nin benden korkuyor olması" demişti.

HDP'nin tutuklu cumhurbaşkanı adayı Demirtaş TRT'de konuştu: Tek adam değil, çok insanız

Başbakan Yıldırım: ABD'nin F-35 kararı stratejik ortaklığın ruhuna aykırı

f 35
Getty Images

Başbakan Binali Yıldırım ABD Senatosu'nun F-35 savaş uçaklarının Türkiye'ye satışını durduran yasayı onaylamasına tepki gösterdi.

Yıldırım kararın Türkiye ile stratejik ortaklığın ruhuna aykırı olduğunu söyledi.

F-35 savaş uçakları: Teknik özellikleri ve Türkiye'ye teslimatıyla ilgili bilinmesi gerekenler

Karar talihsiz bir gelişme. Türkiye alternatifsiz değildir. Kendi tedbirimizi alıyoruz. Savunma sanayinde milli ve yerliliğe hız verdik. Ambargo, savunmada zaafiyete neden olmaz. Esef verici, stratejik, müttefiklik ruhuna aykırı."

Binali YıldırımBaşbakan

Rapçi Ezhel beraat etti

Ezhel
DHA

Geçen ay tutuklanan ünlü Ezhel lakaplı rapçi Sercan İpekçioğlu ilk duruşmada beraat etti.

Ezhel hakkında, şarkılarında "uyuşturucu ve uyarıcı madde kullanımına özendirdiği" gerekçesiyle 10 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılmıştı.

Duruşma öncesinden itibaren sosyal medyada #FreeEzhel etiketiyle kampanya yürütüldü.

Söz yazarı Ezhel'in tutuklanması ifade özgürlüğü ihlali olarak nitelendirilmişti.

View more on twitter
View more on twitter

Bozdağ'dan Menbiç açıklaması: Önümüzde 90 günlük takvim var

Türkiye'de yaşanan sıcak gelişmeleri aktardığımız canlı anlatım sayfamıza hoşgeldiniz.

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Menbiç'te "Hem Türk hem ABD askeri birliklerinin bağımsız devriye gezmeye başladığını, önlerinde 90 günlük bir takvimin olduğunu" söyledi.

Bozdağ bir süre sonra Türk ve ABD askerlerinin "birlikte devriye gezmeye başlayacağını" belirtti.

ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü Eric Pahon, Reuters'a yaptığı açıklamada, Menbiç'in içinde değil ancak yakınlarında Amerikan ve Türk askerlerinin "koordineli halde ama bağımsız şekilde" devriye nöbetlerine başladıklarını söylemişti.

View more on twitter

ABD ile anlaşmayı adım adım hayata geçiriyoruz. Münbiç'i boşaltıyoruz. Şimdi PYD/YPG orayı terk ediyorlar ve bunu biz diplomasi yoluyla yaptık"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan