Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Canlı anlatım

time_stated_uk

 1. Son dakikaBedelli askerlikte temel hizmet 21 güne indirildi

  askerlik

  Bedelli askerliği 21 güne indiren önerge TBMM Plan Bütçe Komisyonu'nda kabul edildi.

  Komisyonda yaklaşık 5,5 saat süren görüşmelerde ayrıca dövizli askerlikte yaş şartı kaldırıldı.

  Yurt dışında yaşayanların 2 bin euro karşılığında bedelli askerlik yapmasını içeren madde kabul edildi.

 2. CHP'li Tezcan: Bedelli askerlik düzenlemesine destek vereceğiz ama düzeltilmesi gereken hususlar var

  CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Bülent Tezcan:

  Bülent Tezcan
  Quote Message: TBMM'de destek vereceğiz ancak düzeltilmesi gereken hususlar var bunları da ifade edeceğiz. 21 günün bir anlamı yok bunun da kalkması gerekiyor. 21 gün kışlaya sokmanın bir anlamı yok. Daha önce toplanan para ile Savunma Sanayi Müsteşarlığı'na makam otomobili, lüks otomobil alınmıştı. Ayıptır. Gelirlerin şehit ve gazi aileleri ile yoksul asker ailelerine ayrılması sağlanmalıdır. from Bülent Tezcan CHP sözcüsü
  Bülent TezcanCHP sözcüsü
  Quote Message: Parası olmayan ne yapacak? 'Parası olmayan askere parası olana tezkere mi diyeceğiz?' Bu doğru değil. Parası olmayanların da statüsü uyuyorsa para ödenmeden mağduriyetlerinin giderilmesi yöntemi geliştirilmedir. Soruna köklü çözüm bulmalıyız. Her defasında bedelli askerlik düzenlemesi olmaz. Askerliğin kısaltılması gerekir... Böylece, Askerlik meselesi bir siyasi rant aracı olmaktan da çıkarılmış olur. Böylece siyasetçilerin rant kapısı olmaz" from Bülent Tezcan CHP sözcüsü
  Bülent TezcanCHP sözcüsü
 3. AKP: Bedelli askerlik 21 güne düşürülüyor

  AKP sözcüsü Mahir Ünal, bedelli askerlik süresinin 21 gün olarak düşünüldüğünü söyledi.

  Ünal, "Üst yaş sınırı kaldırıldı. Özellikle yurt dışı için 38 olan yaş sınırı kaldırıldı. Böylece 25 yaş ve üzeri askerlikle ilişkisi olan ve bu yapılacak yeni düzenlemeden istifade etme imkanı olan herkes yararlanacak" dedi.

  Mahir Ünal
 4. AKP'den Mesut Özil açıklaması: Yerinde ve haklı bir tepki

  Mesut Özil

  AKP sözcüsü Mahir Ünal, MYK toplantısı sonrası Almanya Milli Takımı'ndan ayrılan Mesut Özil'in kararının yerinde ve halkı bir tepki olduğunu söyledi.

  Mahir Ünal'ın Mesut Özil'le ilgili açıklaması şöyle:

  Quote Message: Almanya bir taraftan entegrasyonu konuşurken bu tür uygulamalarla ve Mesut Özil’in açıklamalarıyla gelen yaklaşımlarla, entegrasyon görüntüsünün altında bir asimilasyon amacının yattığı görülüyor. Bu hiçbir şekilde kabul edilebilir değil. Biz Türkiye Cumhuriyeti olarak insanlığın üzerinde yükseldiği değerlerin savunucusu olmaya devam edeceğiz. İnsanların din, dil inancından dolayı hiçbir şekilde ayrımcılığa tabii tutulmasını, ötekileştirilmemesi ırkçılığa maruz kalmaması gerektiğini söyledik. from Mahir Ünal AKP sözcüsü
  Mahir ÜnalAKP sözcüsü
 5. MHP'den İYİ Parti'ye: Aytun Çıray CHP'deki komitacılık anlayışını sürdürüyor

  MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman, İYİ Parti sözcüsü Aytun Çıray'ın "Bahçeli demokrasi konusunda konuşacak en son kişi" söylerine karşılık verdi.

  Büyükataman "Edep sınırı aşılmamalıdır" dedi.

  Quote Message: Aytun Çıray isimli siyaset bezirganına sormak isterim: Genel Başkanı Hanımefendiye çok ağır hakaret eden partilisine cevap vermiş midir? Verdiyse ne demiştir? Vermediyse neden beklemektedir? Yoksa başka beklentileri mi vardır? Anladığımız kadarıyla Çıray, bundan bir önceki partisi olan CHP’de alıştığı komitacılık alışkanlığını yeni partisinde sürdürme kararındadır. Bu kendi meselesidir. Ancak edep sınırlarını aşmamalıdır. from İsmet Büyükataman MHP Genel Sekreteri
  İsmet BüyükatamanMHP Genel Sekreteri

  İYİ Parti'nin kongre kararı alması üzerine MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Koray Aydın ve bazı arkadaşlarına büyük görev düşmektedir. Hanımefendiyi mutlaka ikna etmeliler. Ve hanımefendinin arkasında durarak görevinin devamını sağlamalılar. Bu demokrasi ve İYİ Parti açısından son derece faydalı olacaktır" demişti.

  İYİ Parti sözcüsü Aytun Çıray da "Bahçeli, demokrasi konusunda en son konuşacak adamdır. Sayın Bahçeli’nin bu tür açıklamalarını sıtma nöbeti olarak değerlendiriyorum. Herkes kendi işine bakmalı, bizim bir terbiyemiz var. Biz başka siyasi partilerin içişlerine karışmayız, aynı terbiyeyi biz de bekliyoruz" karşılını vermişti.

  MHP bayrağı
 6. Ceceli'nin konserleri 'halkın tepkisi' nedeniyle iptal edildi

  Şarkıcı Mustafa Ceceli’nin oğlunun velayetini almak için açtığı dava dosyasına eski eşi Sinem Gedik’in İntizar’la gizli kamerayla çekilen özel görüntülerini delil olarak sunmasına tepkiler artıyor.

  Ceceli’nin eski eşinin özel ilişkisinin gizli görüntülerini ortaya çıkarması ‘özel hayatı ihlal’ gerekçesiyle eleştirilmişti.

  Ceceli’nin Konya ve Zonguldak’taki konserleri halkın tepkisi nedeniyle iptal edildi.

  Ceceli’nin Zonguldak’ta 27-28-29 Temmuz tarihleri arasında Zonguldak’ın Filyos beldesinde Kültür Sanat ve Denizcilik Festivali’nde sahne alması bekleniyordu.

  İptal gerekçesi olarak da Ceceli hakkında basında çıkan haberler gösterildi.

  Filyos Belediye Başkanı Ömer Ünal, “Konserin iptal edilmesi için çok sayıda vatandaşımız belediyeyi aradı. Mustafa Ceceli hakkında kamuoyuna yansıyan haberler onun ailevi meseleleridir. Ancak kamuoyundan bu konser öncesinde tepki aldık. Bu nedenle de konseri iptal ettik. 29 Temmuz akşamı festivalimizde Gökhan Tepe sahne alacak” dedi.

  Gelen tepkiler üzerine Ceceli’nin Konya’da 10-15 Ağustos tarihleri arasındaki Seydişehir Kalkınma Şöleni konseri de iptal edildi. Mustafa Ceceli ise tepkiler üzerine “Görüntüleri ben çekmedim, biri mail attı” demişti.

  Festival afişi
 7. Ankara'da sonik patlama

  F16

  Ankara Valisi Ercan Topaca Ankara'da duyulan patlama sesinin F-16 test uçuşu sırasında ses duvarının aşılmasıyla yaşanan sonik patlamadan kaynaklandığını açıkladı.

  Quote Message: Ankara’da bir patlama olduğu yönündeki ihbarlar üzerine, yapılan incelemede, söz konusu patlama sesinin, F 16 Modernizasyon Projesi kapsamında, TAİ Genel Müdürlüğünde yapılan test uçuşu sırasında meydana geldiği anlaşılmıştır. Söz konusu test uçuşları yetkili mercilerden izin alınarak yapılmış olup herhangi olumsuzluk bulunmamaktadır from Ercan Topaca Ankara Valisi
  Ercan TopacaAnkara Valisi
 8. Büyükada'ya sokulmayan 220 at Beykoz'da bekletiliyor

  Atlar

  İstanbul Beykoz'da 220 at Büyükada'ya götürülmeyi bekliyor. Hayvanseverleri Güneş altında bekleyen atların sağlığına ilişkin kaygılar olduğunu dile getirip tepki gösterdi.

  Büyükada'da çalıştırılmak istenen atlar yaklaşık 2 aydır Beykoz'da zor şartlar altında bekletiliyor.

  Atların 'Ruam' hastalığına yakalandıkları gerekçesiyle İstanbul İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından adaya gidişleri engelleniyor. Atların bakımsızlıktan ve zor şartlardan zayıf düştükleri ve ayakta durmakta zorlandıkları görüldü.

  Quote Message: Bu işin sorumlusu kimse cezalandırılması gerekiyor. Karantina olmasına rağmen hiçbir sevk belgesi olmadığı halde '500 küsur atı getirin' demiş birileri ve getirmişler. Sonuç işte ortada. Seçim öncesi Cumhurbaşkanımız artık atları fayton zulmünden kurtaracağız demişti. Bu açıklama içimize sur serpmişti. Biz şimdi biran önce bu açıklamanın yerine getirilmesini ve bu zulmün bitmesini bekliyoruz" from Okan Oflaz Yük Hayvanlarını Koruma ve Kurtarma Derneği Başkanı
  Okan OflazYük Hayvanlarını Koruma ve Kurtarma Derneği Başkanı
  Quote Message: Bizim amacımız hayvanlar zarar görmeden bu işten kurtulsunlar. İnsanlar da kurtulsun. Bizim için esas olan ve önemli olan buradaki atlar. Çünkü şartları çok kötü. Aç ve susuzlar. Hava şartları çok elverişsiz. Zamanla can kayıpları olacak. Zaten zaman içinde ölenler olmuştur. Biz, gerekli kurumların artık gerçekten gerekli işlemleri yapmalarını istiyoruz from Zeynep Arsal Hayvan hakları savunucusu
  Zeynep ArsalHayvan hakları savunucusu
  Atlar
  Atlar
  Atlar
 9. Dolar 4,75 TL'nin altını gördü

  TL Dolar

  Salı günü gerçekleştirilecek Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası ve Para Politikası Kurulu öncesi Dolar, 4,75 TL'nin altını gördü. Dolar/TL Cuma günü 4,82'den başlayıp haftayı 4,78'de tamamlamıştı.

  Doların gerilemesinde ABD Başkanı Donald Trump'ın ABD Merkez Bankası Fed'i eleştirip 'faiz artırımından memnun olmadığı' yönündeki sözleri de etkili oldu.

  Pazartesi günü öğleden sonra Dolar 4,74 TL'ye gerilerken, Euro da yüzde 0.5 düşüşle 5,57 TL oldu.

 10. İstanbul'da IŞİD operasyonu: 43 kişi gözaltında

  İstanbul'da, IŞİD'in sosyal medya gruplarında üyelikleri olduğu tespit edilen şüphelilere yönelik düzenlenen operasyonda 43 kişi gözaltına alındı.

  Emniyet birimleri, Küçükçekmece, Beykoz, Sultangazi, Pendik, Üsküdar, Sarıyer, Şişli, Sultanbeyli, Zeytinburnu, Tuzla, Fatih ve Esenyurt'ta 15 farklı adrese baskın düzenledi.

  İstanbul polis
  Image caption: Fotoğraf: Arşiv
 11. Son dakikaFenerbahçe'nin Şampiyonlar Ligi'nde rakibi Benfica

  Fenerbahçe Benfica

  Fenerbahçe'nin UEFA Şampiyonlar Ligi 3. ön eleme turundaki rakibi Portekiz temsilcisi Benfica oldu.

  Fenerbahçe'nin ilk maçı deplasmanda olacak. UEFA Şampiyonlar Ligi 3. ön eleme turunda ilk maçlar 7-8 Ağustos'ta, ikinci maçlar ise 14 Ağustos'ta oynanacak

 12. İYİ Parti: Bahçeli demokrasi konusunda en son konuşacak adamdır

  Aytun Çıray

  İYİ Parti sözcüsü Aytun Çıray, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin "Koray Aydın ve arkadaşları Meral Akşener'i ikna etmeliler" sözlerine karşılık da "Sayın Bahçeli, demokrasi konusunda en son konuşacak adamdır" dedi.

  Çıray, "Birisi kongrelerden korkar, birisi kendisi çağrı yapar. Sayın Bahçeli’nin bu tür açıklamalarını sıtma nöbeti olarak değerlendiriyorum. Herkes kendi işine bakmalı, bizim bir terbiyemiz var. Biz başka siyasi partilerin içişlerine karışmayız, aynı terbiyeyi biz de bekliyoruz" diye konuştu.

  MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, İYİ Parti'nin kongre kararı almasıyla ilgili olarak şunları söylemişti:

  "Öncelikle İYİ Parti'nin kendi iç işleriyle ilgili konularda yorum ve değerlendirme yapmayı etik bulmayız. Hanımefendi twitter üzerinden bir açıklama yaparak aday olmayacağını ilan etmiş bulunuyor. Bu durumda Koray Aydın ve bazı arkadaşlarına büyük görev düşmektedir. Hanımefendiyi mutlaka ikna etmeliler ve hanımefendinin arkasında durarak görevinin devamını sağlamalılar. Bu demokrasi ve İYİ Parti açısından son derece faydalı olacaktır."

 13. Son dakikaİYİ Parti: Meral Akşener'i yeniden genel başkan adayı göstereceğiz

  Meral Akşener

  İYİ Parti milletvekili ve parti sözcüsü Aytun Çıray, partinin Genel Başkan Meral Akşener'in yeniden aday göstereceklerini ve bunun ortak kararları olduğunu söyledi. Genel Başkan Meral Akşener, Afyonkarahisar'daki toplantı sonrası aday olmayacağını ifade etmişti.

  Quote Message: Bu toplantı sırasında, son gününde serbest tartışmada yönetime eleştiriler ve takdirler söylendi. Sayın genel başkan, Türk siyasi tarihinde pek az görülecek şekilde, esasen başarılı olmuş olmamıza rağmen, kendi koyduğu hedeflere ulaşamadığı için büyük bir sorumlulukla İYİ Parti’yi olağanüstü büyük kurultaya davet etti, çağrı yaptı.
  Quote Message: Doğrusu bu diğer liderler için, Türkiye demokrasisi için bir ders olmalı diye düşünüyoruz. Tabi bu sayın genel başkan, bu açıklamasından sonra bir tweet atarak bir daha da aday olmayacağını ifade etti. Bu kendi iradesidir, beyanlarıdır. Ancak bu partinin en alt kademesinden en üst kademesine kadar ayrıca başka bir irade ortaya çıktı. Bu irade de sayın genel başkanın, hepimizin ortak imza ve teklifleriyle ilk yapılacak kongrede genel başkan adayı gösterilmesidir.
 14. AKP: Bedelli askerlik süresinin 21 gün olmasını teklif edeceğiz

  Mehmet Muş

  AKP Grup Başkanvekili Mehmet Muş, bedelli askerlik süresinin 21 gün olması için teklifte bulunacaklarını söyledi:

  Muş teklif hazırlanırken tüm kesimlerin görüşlerinin ve taleplerinin dikkate alındığını ve bedelli askerlik ücretinde bir değişiklik olmadığını da ifade etti.

  Quote Message: "28 günlük temel askerlik ile ilgili teklifimiz bugün görüşülmekte. Biz teklifin 21 gün olarak revize edilmesi konusunda komisyona bir öneride bulunacağız. 28 günlük temel askerlik eğitimi yerine 21 günlük temel askerlik görevinin ifa edilmesi ile beraber tüm vatandaşlarımız bu hizmetten yararlanmış olacak ve temel askerlik görevin yerine getirmiş sayılacaklardır."
 15. Ayakları kesilen köpeğe yürüteç takıldı

  Hayvana protez

  Yürüyemeyen hayvanlara özgürlük hediye eden Mardinli Hasan Kızıl son olarak Gaziantep'te yanlış tedavi sonrası ön ayakları kesilen bir köpek için yürüteç yaptı.

  Gaziantep'te, yanlış tedavi sonucu ön iki ayağı kesildikten sonra sokağa bırakılan 'Yağmur' isimli köpek Canlı Hayatları İyileştirme Derneği tarafından koruma altına alındı.

  Dernek tarafından sosyal medya üzerinden köpekle ilgili duyurular yapılarak yardım istendi.

  Mardin'in Derik ilçesinde yaşayan ve çevresinde 'hayat tamircisi' olarak tanınan Hasan Kızıl, Kızıl sosyal medyada yapılan yardım çağrısı sonrası haberdar olduğu Yağmur isimli köpek için yaptığı yürüteci Gaziantep'e getirerek giydirme işlemini yaptı.

  İlk etapta yürüteçle yürümede zorlandığı görülen köpeğin, bir süre sonra daha rahat hareket edebileceği belirtildi.

  Hasan Kızıl burada DHA muhabirine yaptığı açıklamada, "3 yıldır hayvanların engellerini yok etmek için çalışıyorum. Burada Yağmur isimli köpeğimizi görmeye geldik ve ona bir yürüteç sürprizi yaptık. İlk etapta bir yürüteç deneyip sonra ayağı biraz daha incelirse ona 3D yazıcıdan iki protez desteği vereceğiz. O zaman köpeğin koştuğu ve mutlu olduğu ana hepimiz şahit olacağız. Ampute edilmiş ön iki ayağı inceldiği zaman iki tane protez yapacağız" dedi.

  Hasan Kızıl daha önce BBC Türkçe'ye konuşmuştu

 16. Mesut Özil'e Türk hükümetinden destek mesajları: Nezaket, hoşgörü, çoğulculuk... nerede kaldı?!

  Cumhurbaşkanı Erdoğa ile Mayıs ayında çektirdiği fotoğraf nedeniyle Almanya'da bazı çevrelerce eleştirilen yıldız futbolcu Mesut Özil'in "ırkçılık" nedeniyle Almanya Milli Takımı'nı bıraktığını açıklaması sonrası Türk hükümetinden destek mesajları geldi.

  Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu Twitter mesajları ile Özil'e destek verdi.

  View more on twitter
  View more on twitter
  View more on twitter