Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Canlı anlatım

time_stated_uk

 1. Güney Afrika'daki Türk Büyükelçiliği önünde arbede yaşandı

  Güney Afrika Büyükelçilik arbedesi

  Güney Afrika'nın başkenti Pretoria’da açılan yeni Türk Büyükelçiliği önünde protestocu bir grup ile Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın taraftarları arasında arbede yaşandı.

  AFP haber ajansının geçtiği fotoğraflarda, Güney Afrika’daki "Türkiye Birlik Ağı” (TSN) destekçilerinin Türkiye’de kamu çalışanlarının işlerinin son verilmesine ve gazetecilerin hapiste olmasına tepki gösteren pankartlar taşıdığı görüldü.

  Fotoğraflarda aynı zamanda eylemciler ile Erdoğan destekçilerinin karşılıklı atıştığı anlaşılıyor.

  Güney Afrika'da büyükelçilik hizmet binası açılışında konuşan Erdoğan, "FETÖ’nün en çok faal olduğu ülkelerden bir tanesi ne yazık ki Güney Afrika." demişti.

  Güney Afrika Büyükelçilik arbedesi
  Güney Afrika Büyükelçilik arbedesi
  Güney Afrika Büyükelçilik arbedesi
 2. Erdoğan, Çin Devlet Başkanı Şi ile bir araya geldi

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çin Devlet Başkanı Şi Jinping ile bir araya geldi

  Görüşme Güney Afrika Cumhuriyeti'nde yapılan 10. Brezilya-Rusya-Hindistan-Çin-Güney Afrika (BRICS) Zirvesi kapsamında gerçekleşti.

 3. Son dakikaMike Pence'in 'yaptırım' açıklaması: Dolar kuru 4.88'in üzerini gördü

  Richard Brunson

  ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence'in, Amerikalı pastör Richard Brunson ile ilgili açıklamasının ardından Dolar’ın Türk Lirası karşısında günlük kazancı yüzde 2’nin üzerine çıktı

  Dolar/TL kuru 4,88 seviyesinin üzerine çıktı.

  Böylece Dolar’ın TL karşısındaki günlük kazancı yüzde 2’yi aştı.

  Merkez Bankası'nın Salı günü faizleri değiştirmeme kararıyla kur 4.93'e kadar yükselmişti.

  Kur güne 4,77 seviyesinden başlamıştı.

 4. Muharrem İnce'den 129 vekilin bildirisine yanıt: O arkadaşlarımın da Genel Başkanı olacağım

  CHP'de toplam 129 milletvekilinin ortak bildiri ile kurultay tartışmalarının sonlandırılması için çağrıda bulunması ile ilgili Muharrem İnce Twitter hesabından "Milletvekillerinin hangi koşullarda açıklama yaptığını bilirim" açıklaması yaptı.

  View more on twitter
 5. CHP'li Tuncay Özkan'dan isim vermeden 'sıradan ve kaba bir adam' alıntısı

  CHP Genel Başkan Yardımcısı Tuncay Özkan, kurultay karşıtları ile Muharrem İnce'nin başını çektiği kurultay yanlıları arasındaki tartışmaya Karl Marx'a ait bir metinde yer alan ifadelerle katrıldı.

  View more on twitter

  Marx'ın "Louis Bonaparte'ın 18 Brumaire" isimli metninde yer alan orijinal ifade "Bana gelince, ben, tersine, Fransa'da sınıf savaşımının sıradan ve kaba bir adamın kahraman gibi görülmesini sağlayacak koşulları ve durumu nasıl yarattığını gösteriyorum." şeklindeydi.

 6. CHP'de 129 milletvekili kurultayın karşısında olduklarını duyurdu

  Muharrem İnce ve Kemal Kılıçdaroğlu

  CHP'de toplam 129 milletvekili ortak bildiri ile kurultay tartışmalarının sonlandırılması için çağrıda bulundu.

  CHP Bartın Milletvekili Aysun Bankoğlu'nun okuduğu ve Başkanvekilleri Engin Altay, Engin Özkoç ve Özgür Özel'in de katıldığı basın toplantısında duyurulan bildiride, talepte bulunmadıkları için, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Deniz Baykal ve İstanbul milletvekili Enis Berberoğlu'nun imzaları yer almıyor.

  Aysun Bankoğlu'nun okuduğu bildiride şu ifadeler öne çıkıyor:

  Quote Message: Yaklaşan yerel seçimler öncesinde başarıya ulaşmanın birlik ve beraberlik içinde zaman kaybetmeden çalışmalara başlamak olduğu bilinci ile, bugün kurultay tartışmalarına odaklanmanın ve ülkenin gerçek gündeminden uzaklaşmanın doğru olmadığı kanaatindeyiz. Geldiğimiz süreçte kurultay toplanmasına yönelik imza sayıları üzerinden bir algı yaratmanın ve bu tartışmayı devam ettirmenin partimize ve ülkemizin aydınlık geleceğine zarar verdiği aşikardır. Bugün il başkanlarımız tarafından yapılan açıklamaya ve sağduyu çağrısına iştirak ettiğimizi ve kurultay tartışmalarının sayı boyutundan çıkarılarak sonlandırılması gerektiğini düşünüyoruz. Ülkemizin asıl gündemine ve yerel seçimlere odaklanarak birlik içinde başarı için mücadele etmemiz gerektiğini düşünen Türkiye Büyük Millet Meclisi Milletvekili Gurubumuzun bu iradesini sayın basın mensupları ve kamuoyunun bilgisine sunuyoruz."
  View more on twitter
 7. İYİ Parti vekillerden ortak açıklama: Bu iradeye karşılık Genel Başkanımızın duramayacağını düşünüyoruz

  Meral Akşener

  İYİ Parti milletvekilleri partinin kurumsal Twitter hesabı üzerinden Meral Akşener'e çağrıda bulunarak, "Sayın Genel Başkanımız, Kurultayımızda tek aday olmanız konusunda kararımız kesindir." mesajını paylaştı.

  Mesajda, "Şimdiden Sn. Genel Başkanımız Meral AKŞENER hanımefendiye başarılar diliyoruz." ifadesi de dikkat çekti.

  Yapılan ortak açıklama şu şekilde:

  Quote Message: Sayın Genel Başkanımız, Kurultayımızda tek aday olmanız konusunda kararımız kesindir. Partimizin yoluna sizin Genel Başkanlığınızda yoluna devam etmesinin hem partimizin kurumsallaşma sürecini tamamlayabilmesi hem de önümüzdeki yerel seçimlerde geleceğinden emin olduğumuz başarılı sonuçlar için önemli bir adım olduğu kanaatindeyiz. Kuruluşumuzun daha ilk gününden itibaren karşılaştığımız tüm engellere rağmen partimiz Türk siyasetinde çok önemli bir yer edindi. Bayrağı çok daha ileriye taşıyacağınıza güvenimiz tamdır. Şimdiden sayın Genel Başkanımız Meral Akşener'e başarılar diliyoruz."
  Quote Message: Kurultay kararından itibaren şu ana kadar gerek parti grubumuzun gerekse genel merkez yöneticilerimizin hiçbir B ve C planı olmadı bundan sonra da olmayacak. A planı ile devam ediyoruz. Bunu başaracağız. Genel Başkanın aday olmama iradesine karşılık bütün bu partinin gerçek sahipleri delegelerinin de aday gösterme iradesi vardır. Bu iradeye karşılık Genel Başkanımızın duramayacağını düşünüyoruz."
  Quote Message: İYİ Parti'nin resmi sosyal medya hesabından ise şu ifadelere yer verildi: "Değerli Genel Başkanımız @meral_aksener; Kurultayımızda tek aday olmanız konusundaki kararımız kesindir. Partimizin yoluna sizin genel başkanlığınızda devam etmesinin, hem partimizin kurumsallaşma sürecini tamamlayabilmesi, hem de önümüzdeki yerel seçimlerde geleceğinden emin olduğumuz başarılı sonuçlar için önemli bir ilk adım olduğu kanaatindeyiz. Kuruluşumuzun daha ilk günden itibaren karşılaştığımız tüm engellere rağmen partimiz Türk siyasetinde önemli bir yer edindi. Bayrağı çok daha ileriye taşıyacağınıza güvenimiz tamdır. Genel Başkanımızı partimizin önündeki kurultay sürecine ve partimizin geleceğine yön verecek yeni yönetimini belirlemeye odaklanmaya davet ediyoruz. Şimdiden Sn. Genel Başkanımız Meral Akşener hanımefendiye başarılar diliyoruz."
 8. Muharrem İnce: Koltuğa yapışanlar kalkmamak için her yolu deniyor

  CHP'de olağanüstü kurultay için toplanan imzalarla ilgili olarak 59 il başkanlığının "kurultaya gerek yok" diyerek Kemal Kılıçdaroğlu'na dolaylı destek vermesi sonrası Muharrem İnce, Twitter hesabından bu mesajı paylaştı.

  View more on twitter
 9. CHP Grup Başkanvekili Özkoç: "Bu insanlar bizim düşmanlarımız değil, özbeöz kardeşlerimiz"

  Engin Özkoç

  CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, olağanüstü kurultay için toplanan imzalarla ilgili olarak "Bu insanlar bizim düşmanlarımız değil, özbeöz kardeşlerimiz. Bu insanlarla biz kol kola gireceğiz." dedi.

  59 CHP il başkanının Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'na yönelik desteği ile ilgili de konuşan Özkoç, "Bizi, birilerinin istediği gibi kimse birbirimize vuruşturamaz. Birbirimizi yok etmeye kimse cesaret edemez, kimsenin de gücü yoktur." dedi.

  Muharrem İnce'nin CHP'nin evladı olduğunu belirten Özkoç sözlerine şöyle devam etti:

  Quote Message: Kendi örgütümüzün insanları, imza verir, vermez. CHP bunu yetkili kurullarında görüşür, ondan sonra kararını alır. CHP, her aşamada demokratik yöntemleri belirlemiş bir partidir. Arkadaşlarımız CHP'ye pazartesi getirip, 'şu kadar imza var' dedikleri zaman kendi içtüzüğümüze uygun imza toplanmışsa, CHP kurultayını yapar. Diyelim ki toplanmadı, bu insanlar bizim düşmanlarımız değil, özbeöz kardeşlerimiz. Bu insanlarla biz kol kola gireceğiz, 'Böyle bir demokrasi mücadelesi içinde görüşümüz buydu ama şimdi hep birlikte tekrar milletimiz için yollara döküleceğiz.' diyeceğiz ve birlikte mücadele edeceğiz."
 10. İstanbul'da etkili yağışlar üçüncü gününde

  İstanbul sağanak

  İstanbul'da 3 gündür etkili olan şiddetli sağanaklar Perşembe günü de şehri etkiledi.

  Bazı yollar su altında kaldı.

  Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden yapılan uyarı şu şekilde:

  Quote Message: Bugün İstanbul'da görülecek olan gök gürültülü sağanak yağışların yerel olarak kuvvetli (15-30 kg/metrekare) olması beklendiğinden meydana gelebilecek ani sel, su baskını, yıldırım ve dolu riski ile yağış anında kuvvetli rüzgar gibi olumsuzluklara karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olmaları gerekmektedir" from Meteoroloji
  Meteoroloji
  İstanbul sağanak
  İStanbul sağanak
 11. Ekmeğe yüzde 15 zam yapıldı

  Ekmek fırını

  Ekmeğe yüzde 15 zam yapıldı.

  Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, zam ile ilgili yaptığı açıklamada, ekmeğin kilosunun 5.75 TL 'nin üzerinde olmayacağını söyledi.

  Balcı zammın fiyatlara yansımasının, şehirlere göre farklılık gösterebileceğini de sözlerine ekledi.

  İbrahim Balcı 2 yıldır enflasyon rakamlarına karşın ekmeğe zam yapılmadığını da hatırlattı.

  Ekmeğin grafiği
 12. İzmir Kuşadası'nda 4.5 şiddetinde deprem

  İzmir Kuşadası'nda deprem haritası

  Ege Denizi'nde Kuşadası'na yaklaşık 25 kilometre mesafede 4,5 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi.

  Saat 11.17'de meydana gelen ve İzmir ve Aydın çevresinde hissedilen deprem kısa süreli paniğe neden oldu.

 13. Son dakikaCHP'de 59 il başkanlığından 'olağanüstü kurultaya gerek yok' çağrısı

  CHP'li 59 il başkanı

  CHP'de aralarında İstanbul, Ankara ve İzmir il başkanlıklarının da bulunduğu 59 il adına yapılan ortak açıklamada, olağanüstü kurultaya gerek olmadığı söylendi.

  Yapılan ortak açıklamada, "Kalıcı bir OHAL devleti kurmayı hedefleyen iktidarın uygulamaları ortadayken partimizi olağanüstü kurultaya götürmek sadece tek adam rejimini memnun edecektir" denildi.

  Quote Message: Kamuoyu önünde sosyal medyada basın açıklamaları ve yürütülen olağanüstü kurultay için başlatılan imza süreci partimize zarar vermektedir. CHP İl Başkanları olarak kurultay tartışmalarının imza skoruna dönüştürülerek kamuoyu önünde yapılmasını doğru bulmuyoruz" from CHP Ankara İl Başkanı Rıfkı Güvener
  CHP Ankara İl Başkanı Rıfkı Güvener
  Quote Message: İl başkanları olarak Ankara'ya tarafımızı değil tavrımızı ortaya koymak için geldik. Bir spor yarışmasına dönen kötü yönetilen ve yürütülen sürece ortak olmama adına bugün söylendiği veya ifade edildiği gibi herhangi bir skor vermek üzere gelmedik" from CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu
  CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu
 14. Fenerbahçe Andre Ayew'i kiraladı

  Andre Ayew

  Fenerbahçe, Andre Ayew'i satın alma opsiyonuyla bir yıllığına kiraladığını açıkladı.

  Sarı-lacivertli kulübün internet sitesinden yapılan açıklamada, "Kulübümüz, Andre Ayew'in bir yıllığına kiralık olarak kadromuza katılması için, Swansea City Kulübü ile satın alma opsiyonlu olarak anlaşmaya varmıştır." ifadeleri kullandıldı.

  Gana Milli Takımı'nın da golcüsü olan 28 yaşındaki Ayew, İngiltere Premier Lig kulüplerinden Swansea City'den kiralandı.

 15. 3 bin 320 hakim ve savcının görev yeri değişti

  Adli yargıda 3 bin 19, idari yargıda ise 301 hakim ve savcının görev yeri Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) Birinci Dairesi'nin 2018 Ana Kararnameleriyle değişti.

  Kararnameye göre, İzmir Cumhuriyet Başsavcılığına eski Adalet Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ömer Faruk Aydıner getirildi.

  Ankara Batı Cumhuriyet Başsavcılığına Ankara Cumhuriyet Başsavcı Vekili Ahmet Akça getirildi.

  İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcı Vekili Metin Sarıhan ise İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi Cumhuriyet Başsavcısı oldu.