Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Özet

 1. Ticari alacak davalarına arabuluculuk şartı geldi
 2. TİSK Başkanı: Asgari ücretin 2.000 TL’yi geçmesi enflasyonla mücadele ve diğer hedeflere aykırı
 3. Diyarbakır'da tarihi eser kaçakçılığı operasyonu: 7 gözaltı
 4. Van’da soğuk havada ölüme terk edilen 46 göçmen bulundu
 5. Tekirdağ’da kar yağışı: Eğitime iki gün ara

Canlı anlatım

Yazan Onur Erem

time_stated_uk

 1. Post update

  Herkese iyi akşamlar!

  Türkiye'de gün boyu gelişmeleri aktardığımız canlı anlatım sayfamızın sonuna geldik.

  Meteoroloji Genel Müdürlüğü'ne göre yarın Türkiye'nin doğu kesimlerinde kar, Karadeniz, Doğu Akdeniz ve İç Anadolu'da yağmur bekleniyor. Ülkenin batı kesimleri ise parçalı bulutlu olacak.

  harita

  Yarın sabah tekrardan görüşmek umuduyla, hoşça kalın.

 2. HDP’nin eski eş başkanı Figen Yüksekdağ’ın 1,5 yıllık hapis cezası onandı

  Yüksekdağ

  Eski HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksek Yüksekdağ’ın 1 yıl 6 aylık hapis cezası onandı.

  Yüksekdağ’a Ankara 13’üncü Ağır Ceza Mahkemesi tarafından “terör örgütü propagandası” gerekçesiyle hapis cezasına çarptırılmıştı.

  Bu ceza bugün Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 20’nci Ceza Dairesi tarafından onandı.

  2017’de açılan davada Yüksekdağ Detsche Welle’ye verdiği bir röportaj nedeniyle yargılanıyordu.

  Figen Yüksek söyleşisinde HDP’nin PKK ile bağı olmadığını, seçim sürecinde 7 HDP’linin öldürülmesine yol açan kişilerin yargı önüne çıkarılmadığını söylemişti. PKK için “bir halk özgürlük hareketi, demokrasi ve eşitlik mücadelesi veren bir örgüt” ifadelerini kullanan Yüksekdağ, şöyle devam etmişti:

  “Bizler PKK’nin bu hedeflere ulaşma konusunda başvurduğu yöntemleri onaylamıyoruz. Ancak şunu kabul etmeliyiz ki uyguladığı program terör değildir.”

 3. ODTÜ’de Sarı Yelekliler’in tartışılacağı panel yasaklandı

  odtü

  Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde düzenlenmesi planlanan panellerin valilik kararıyla yasaklandığı duyuruldu.

  İptal edilen etkinlikler arasında

  • Sosyalist Fikir Kulübü’nün düzenlediği “Neoliberalizm Çıkmazı: Endüstri 4.0, Sarı Yelekliler”
  • Emek Gençliği’nin düzenlediği “Ekonomik Kriz: Nedenleri ve Etkileri”
  • Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu’nun düzenlediği “19 Aralık Katliamı anması” bulunuyor.

  ODTÜ yönetimi Matematik bölümü ile İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde dersleri ve sınavları erteleyerek bölümleri 16.30'dan itibaren kapattığını duyurdu.

  Yasaklar TBMM’de de gündeme geldi.

  HDP Batman Millevetkili Mehmet Rüştü Tiryaki, genel kurulda söz alarak, “Emek Gençliği'nin “Krizin ekonomik etkileri konulu bir panel düzenliyor ODTÜ'de bugün. Katılımcılardan biri de Selin Sayek Böke. Bir diğeri 19 Aralık'ın yıldönümü nedeniyle gerçekleştirilecek etkinliğe Veli Saçılık, milletvekillerimiz Ali Kenanoğlu ve Murat Çepni katılacak. Üniversite yönetimi bütün bölümleri kapatmış durumda. Sınavı olan öğrenciler okula ve bölüme giremiyor. Yurtların içeriden kapatıldığı söyleniyor. Antidemokratik bu uygulamadan derhal vazgeçilmesini, muhalefeti susturacağım diye okulları kapatmayı göze alan bu anlayışı kınıyorum” dedi.

 4. Saadet Partisi lideri Karamollaoğlu: CHP ve İYİ Parti adaylarını desteklemeyeceğiz

  karamollaoğlu

  Saadet Partisi lideri Temel Karamollaoğlu, yerel seçimde bütün belde, ilçe ve illerde aday göstermeye çalışacaklarını söyledi.

  Partisinin Ankara’daki genel merkezinde bir basın toplantısı düzenleyen Karamollaoğlu, CHP ve İYİ Parti'nin Ankara ve İstanbul'da çıkardığı belediye başkan adaylarının Saadet Partisi tarafından desteklenip desteklenmeyeceği sorusuna, "Yerel seçimlerde ittifak yapmayacağımızı daha önce de söylemiştik. Ortak aday açıklama, müşterek aday çıkarma kendi takdirleridir, biz kendi adaylarımızı çıkaracağız" yanıtını verdi.

 5. Cezaevindeki çocukların yaptığı resimler İstanbul Adalet Sarayı’nda sergileniyor

  resimler

  Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı’nda, cezaevinde bulunan çocukların yaptığı resimlerin yer aldığı “Mahpus Çocukların Dünyasıö konulu sergi açıldı.

  10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü çerçevesinde İstanbul Adalet Sarayı’nın fuaye alanında açılan sergi,İstanbul Barosu Çocuk Hakları Merkezi ve Uluslararası Plastik Sanatçılar Derneği’nin çocuk ceza infaz kurumlarında gerçekleştirdiği atölye çalışmaları kapsamında gerçekleştirildi.

  Sergide, Maltepe 2 No’lu L Tipi Ceza İnfaz Kurumu, Maltepe Çocuk ve Gençlik Kapalı Ceza İnfaz Kurumu, İstanbul Çocuk Eğitim Evi'nde bulunan yaklaşık 320 çocuğun sanatçılar ve avukatlarla yaptıkları resimlerden 60'ı sergilendi.

  Sergiye katılan İstanbul Başsavcıvekili Zafer Koç, "Resimleri inceledik. Çocukların hepsinin iç dünyaları gayet nezih ve güzel. Umarım bu iç dünyaları cezaevindeki ortamlarından çıktıktan sonra da toplum içine karıştıklarında devam eder. Bu çocuklarımızın yeteneklerini her zaman değerlendirmek en güzel kazanım olacaktır toplum için" dedi

  sergi

  İstanbul Kadın Kuruluşları Birliği Koordinatörü Nazan Moroğlu ise "İnfaz kurumlarındaki çocuklara yönelik bu sanat çalışması gerçekten çok değerli. Sanat can damarımızdır. Çocuklar geleceğimizdir, diyoruz. Dolayısıyla bu ikisini bir araya getiren resimleri görmek, onların umutlarını, yaşam beklentilerini fark edebilmek çok önemli" diye konuştu.

 6. İstanbul Havalimanı’ndan su baskınına dair açıklama: Sadece otopark etkilendi

  Uçak

  İstanbul Havalimanı, bugün İstanbul’un kuzeyinde yaşanan yoğun yağış sonrası havalimanında gerçekleşen sele dair bir açıklama yaptı.

  Yazılı açıklamada şu ifadeler yer aldı:

  “İstanbul'da en fazla yağışın (24 saatte toplam 80,6 mm) düştüğü bölgemizde, yağıştan dolayı Akpınar ve İGA ana yerleşkemizin sadece otopark alanları olumsuz etkilenmiştir. Su baskını sonrasında İSKİ ve İGA yetkilileri tahliye işlemlerini ivedilikle başlatmış ve şu saat itibarıyla tamamlanmıştır. İşçilerin yatakhanelerinde ise herhangi bir su baskını gerçekleşmemiştir.

  “Su baskınının yaşandığı bölge ile İstanbul Havalimanı'nın terminal binası ve apron bölgesinin herhangi bir ilişkisi yoktur. İstanbul Havalimanı'ndaki seferler aksamadan başarılı bir şekilde gerçekleşmektedir.”

 7. Şile’de kıyıya oturan geminin 16 mürettebatı kurtarıldı

  mürettebat

  İstanbul Şile’de Sahilköy açıklarında şiddetli fırtına nedeniyle karaya oturan kargo gemisinin mürettebatı kurtarıldı.

  Gemideki 16 mürettebat sahile halatlarla çekilebildi.

  Gemiden kurtarılan mürettebattan Salih Babayev, "Denizde fırtına vardı o yüzden kaza oldu” dedi.

 8. Yalova’da sel - Ziraat Odası Başkanı Beşli: Şu anda bütün seralar sular altında

  Yalova

  Yalova’da etkili olan şiddetli yağmur nedeniyle seraları su bastı, derelerin taşması nedeniyle de birçok yerde taşkınlar meydana geldi.

  Dün geceden itibaren etkili olan ve metrekareye 65 kilogram yağışın düştüğü Yalova’da merkezden geçen Safran Deresi ile Kadıköy Beldesi ile Yalova’dan geçen Sellimandere Deresi’nde taşkınlar oluştu. Bu nedenle birçok serayı su bastı, çiftçilerin mahsulü sular altında kaldı. Yalova’da içme suyunun temin edildiği Gökçedere Barajı’nın kapakları da aşırı yağışlar nedeniyle açıldı. Yeşil Körfez Su Birliği’ne ulaşımı sağlayan ve İl Özel İdaresi tarafından yaptırılan bir köprü de tamamen sular altında kalınca karşılıklı olarak ulaşıma kapandı.

  DHA’ya konuşan Yalova Ziraat Odası Başkanı Şaban Beşli ise bir hafta önce Yalova’da yaşanan taşkının ardından bu kez meydana gelen taşkınların daha fazla olduğunu söyledi. Beşli, “Şu anda bütün seralar sular altında hiçbir şey gözükmüyor. Samanlı’ya kadar bütün dere kenarları sular altında. Bir an evvel yağmurlardan sonra bunun önlemini almak gerekiyor” dedi ve ekledi:

  “Çözüm bulunamazsa devamlı yaşanacak bir olay. O yüzden bir an evvel çare aranması gerekiyor."

 9. Osmaniye’de ağzına kezzap dökülen ve kulakları kesilen köpek tedavi altına alındı

  köpek

  Osmaniye’de başı ve ağzına kezzap dökülen ve kulağı kesilen köpek bir köpek tedavi altına alındı.

  Osmaniye'nin Düziçi ilçesinde boş arazide kulakları kesilmiş ve baş kısmına kezzap dökülmüş köpeği görenler durumu Gaziantep'te faaliyet gösteren Canlı Hayatını İyileştirme Derneği'ne (CAHİDE) bildirdi.

  İhbar üzerine gelen dernek görevlileri, acı içerisinde kıvranan köpeği havyan ambulansıyla Gaziantep'e getirdi.

  Burada tedaviye alınana 5 yaşındaki dişi köpeğin ağız kısmında doku kaybı olduğu belirlendi.

  Köpeği tedavi eden Veteriner Hekim Esra Taşkın köpeğin yaralarında aşırı derecede enfeksiyon olduğunu söyleyerek, "Köpeğimizin ilk önce enfeksiyonu ortadan kaldırmaya çalışacağız. Aşırı derecede enfeksiyon kapmış. Bu nedenle antibiyotik uygulayarak serumla besliyoruz. Sonrasında bu yaraya başka bir yerden doku alıp uygulama yapacağız. Tam teşekküllü bir hastaneye göndereceğiz” dedi ve ekledi:

  “Şu an genel durumunu düzeltmeye çalışıyoruz. Doku nakillerinde her zaman başarı olmuyor. Aldığımız dokunun burayı kabul etmesi lazım. Şu an durumu oldukça kötü. Enfeksiyon kana karışmış durumda, ateşi çok yüksek. Kendisi çok güçlü bir köpek, yemek istiyor ama maalesef serumla besliyoruz. Burnundaki olay kimyasal bir madde döküldüğü için erimiş. İşin kötü tarafı bu hayvan bu haldeyken kulakları kesilmiş, kanıyordu. Buraya geldiğinde daha kabuk bile bağlamamıştı" dedi.

 10. BBP lideri Destici: Asgari ücret en az 2 bin TL olmalı

  destici

  Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, "Devlet tarafından verilmiş bir hak daha sonra başka kanuni düzenlemelerle vatandaşın elinden alınmamalıdır. Bu yanlıştan geri dönülmeli ve emeklilikte yaşa takılanların hakkı olan hak ettikleri emeklilik kendilerine bir an önce verilmelidir" dedi.

  Partisinin genel merkezinde bir basın toplantısı düzenleyen Ankara Milletvekili Destici, asgari ücretin en az 2 bin TL olması gerektiğini savunurken "Vatandaşımız hayatını idame ettirme adına bu rakamı arzu ediyor, bu bir konforlu hayat rakamı değildir. Sadede açlık sınırı altında kalmamak adına istenen bir rakamdır” ifadelerini kullandı.

  Destici, işsizlik oranı hakkında ise şöyle konuştu:

  "Türkiye’de işsiz sayısı 330 bin kişi artışla 3 milyon 749 bin kişiye ulaşmış. Bu veriler, Türkiye’nin mutluluk ya da mutsuzluk rakamlarıdır. İşsizlik, toplumsal olaylara kadar, gündelik ve Türkiye’nin geleceğine dair her şeyle yakından ilgili ve bağlantılıdır. Bu döngü Türk Milletine de Türkiye’ye de öyle zarar veriyor ki sokakta yürüyen insanlara bir bakın. Sizce kaçı halinden memnun görünüyor? Devlete ve bu kürsülerde yer alan bizlere düşen görev, ülkemizde yaşayan vatandaşlarımızın refah seviyesini yükseltmek ve yaşamlarını kolaylaştırmaktır. Devletimizin bu anlamda daha sağlıklı ve ileriye dönük adımlar atması gerekmektedir."

 11. Erdoğan: Ülkemizin en büyük sorunu kendi toplumunu küçümseyen bir grubun kültür sanat dünyamızı esir almasıdır

  Erdoğan

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin en büyük sorununun “kendi toplumunu, ülkesini küçümseyen bir grubun uzunca bir süre kültür sanat dünyamızı adeta esir alması” olduğunu söyledi.

  Erdoğan “Hamdolsun bu esaret yavaş yavaş kalkıyor” dedi.

  Ankara’da düzenlenen Cumhurbaşkanlığı Kültür Sanat Büyük Ödülleri Töreni’nde konuşan Erdoğan, şunları söyledi:

  “Türkiye’nin son bir asrı kültür sanat bakımından da çok büyük kırılmaların yaşandığı bir dönemi ifade eder.

  “Bu süreçte dilimiz öylesine büyük bir değişime uğramıştır ki dedeler torunlarıyla sağlıklı iletişim kuramaz hale gelmiştir.

  “Müzik zevkimizde çok ciddi değişimler yaşanmıştır. Giyim kuşamdan yeme içmeye kadar bunun sıkıntılarına şahit oluyoruz.

  “Kültür sanat kuraklığının en başta gelen sebeplerinden biri de budur. Atalar yitip kaybedildiği yerde aranır derler.

  “Bize düşen medeniyetimizin üç tasavvurunu, kalbi selimi, aklı selimi, zevki selimi kendi geçmişimizde aramaktır.

  “Biz uzunca bir süre ecdadın ihtişamlı medeniyetine sırtımızı dönüp kendimizi gecekondulara, kaçak yapılara mahkum ettik. Halbuki bizim medeniyetimizde ilim insanlarının özel bir yeri vardır.

  “Kanuni Sultan Süleyman’ın “Benim dönemimde hiçbir şey olmasa bile Baki gibi bir şairin olması yeter” dediği rivayet edilir.

  “Mimar Sinan gibi mimarlar yetiştirmeliyiz.Ömrüne 800’e yakın projeyi sığdıran bir Mimar Sinan. Ve bunlar da öyle kaçak yapılar falan değil. Siyasetçiyim, gecekondu ifadesini kullanmak zor ama en azından kaçan yapı diyelim.

  “Kültür ve sanat tabiatı gereği sivildir, özgürdür, vesayet kabul etmez, tek sesliliği, tek tipliği dayatan toplumlarda gelişemez.

  “Ülkemizin en büyük sorunu kendi toplumunu, ülkesini küçümseyen bir grubun uzunca bir süre kültür sanat dünyamızı adeta esir almasıdır. Hamdolsun bu esaret yavaş yavaş kalkıyor.”

 12. Sıla Gençoğlu’nun şikayetinin ardından iddianame hazırlandı: Ahmet Kural’ın beş yıla kadar hapsi istendi

  sıla gençoğlu ve ahmet kural

  Şarkıcı Sıla Gençoğlu ile oyuncu Ahmet Kural arasında yaşanan darp olayına ilişkin soruşturma tamamlandı.

  Savcılık, oyuncu Ahmet Kural hakkında 'Hakaret', 'Tehdit' ve 'Basit yaralama' suçlarından iddianame düzenledi.

  İddianamede, oyuncu Ahmet Kural'ın 5 yıla kadar hapsi istendi.

 13. 2 yıl 6 ay hapis cezası alan Türkiye İnsan Hakları Vakfı Başkanı Prof. Fincancı: Asıl ben itham ediyorum

  fincancı

  Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, Bu Suça Ortak Olmayacağız adlı bildiriyi imzaladığı için “terör örgütü propagandası” yaptığı gerekçesiyle 2 yıl 6 ay ertelemesiz hapis cezasına çarptırıldı.

  Fincancı’nın hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına yönelik şartları reddetmesi üzerine İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada bugün hüküm açıklandı.

  Karar istinaf mahkemesine götürülecek.

  Fincancı’nın yargılandığı dosyaya, TİHV’in çatışma döneminde Cizre’ye giderek hazırladığı Cizre Raporu ile yazarı olduğu Evrensel gazetesine verdiği söyleşi de eklenmişti.

  Fincancı, bugün mahkemeden yaptığı savunmada “Sizin beni Google’layarak bulduğunuzu tahmin ettiğim ve suç unsuru gibi göstermeye çalıştığınız Cizre ön inceleme raporumuzu da beyanımda zaten alıntılamış, inceleme sırasında bulduğum çocuk kemiğinin fotoğrafı da dâhil, birkaç kez ‘ceset fotoğrafı’ diye rahatsızlığınızı ifade ettiğiniz fotoğraflarla o dönemde yaşananları aktarmaya çalışmıştım. Size rahatsızlık veren o görüntüler benim işimin bir parçası, ama sizin de işinizin parçası. Öyle olmalı! Burası bir Ağır Ceza Mahkemesi, dolayısıyla benim 4 Ekim’de yapmış olduğum sunum bir suç duyurusu niteliği taşımalıydı sizin için” dedi ve ekledi:

  “Bu topraklar ağır acıların yaşandığı topraklar. Biz burada bugün yüzleşememenin acısını görüyoruz. Bugün 19 Aralık; bundan 18 yıl önce cezaevlerine saldırılıp ‘hayata dönüş operasyonu’ yapıldı. 40 yıl önce Maraş katliamı yapıldı. Bunlarla yüzleşmeyi başardığımızda bu yargılamaların utanç belgesi olacağını düşünüyorum. Suçlamaları kabul etmiyorum. Emile Zola’nın dediği gibi ‘Asıl ben itham ediyorum’.”

  Fincancı’nın avukatlarının yaptığı mahkeme heyetinin reddi talebi de mahkeme heyeti tarafından reddedildi.

 14. 12’si eski emniyet müdürü 49 kişi hakkında gözaltı kararı

  gözaltı

  Ankara’da Gülencilerin emniyet yapılanmasına yönelik yürütülen soruşturmada, aralarında 12 eski emniyet müdürünün de bulunduğu 49 şüpheli hakkında gözaltı kararı verildi.

  23 eski polis gözaltına alınırken, firari 26 eski polis aranıyor.

  Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nca düzenlenen operasyonda firari durumdaki şüphelilerin yakalanması için operasyonlar sürüyor.

  Şüphelilerin bir kısmının Kanun Hükmünde Kararname(KHK) ile daha önce görevinden alındığı bir kısmının ise emekli olduğu açıklandı.

  Gözaltı kararı verilen 49 şüpheliden 16'sında örgütün gizli haberleşme programı olan 'ByLock' tespit edildiği öne sürüldü.

 15. Genel asayiş denetimi: 599 okul servisi trafikten men edildi

  polis

  Emniyet, jandarma ve sahil güvenlik birimlerinin ülke genelindeki genel asayiş denetimi kapsamında denetlenen 34 bin 281 okul servisinden 599'u trafikten men edildi. Uygulamada, 714 aranan şüpheli yakalandı, 13 kayıp kişi bulundu.

  "Okul Servis Araçları Yönetmeliğine uymamak", "Emniyet kemeri takmamak" ve "Fazla yolcu taşımak" ihlalleri başta olmak üzere farklı kural ihlallerinden 4 bin 644 araç ve sürücüsüne 844 bin 308 lira idari para cezası uygulandı, eksikliği tespit edilen 599 okul servis aracı trafikten men edildi.

  Anadolu Ajansı’nın haberine göre polisler tarafından 16 bin 485 okul çevresinde bulunan 367 bin 14 kişinin kimlik bilgileri sorgulandı. Yapılan sorgulamalar sonucu 19'u uyuşturucu madde ticareti yapmak, 19'u hırsızlık, biri cinsel suç, 44'ü yaralama, 6'sı dolandırıcılık, 7'si tehdit, 3'ü mala zarar verme, 203'ü yoklama kaçağı-bakaya ve 412'si diğer suçlardan olmak üzere toplam 714 aranan şüpheli yakalandı. Ayrıca 13 kayıp kişi bulundu.

 16. İstanbul’da 11 ilçede eş zamanlı IŞİD operasyonu: 17 yabancı gözaltında

  gözaltı

  İstanbul’da IŞİD’e yönelik 11 ilçede eş zamanlı gerçekleştirilen operasyonda yabancı uyruklu 17 kişi gözaltına alındı.

  Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’nün sansasyonel eylem hazırlığı istihbaratı üzerine gerçekleştirdiği operasyonda örgüte dair dökümanlar ve dijital malzemeler ele geçirildi.

  Güngören, Fatih, Gaziosmanpaşa, Bağcılar, Başakşehir, Esenyurt, Ümraniye, Şişli, Sancaktepe, Pendik ve Beylikdüzü'nde 19 adreste gözaltına alınan zanlıların emniyetteki işlemlerinin devam ettiği açıklandı.

 17. İzmir’de Bylock operasyonu: İkisi üsteğmen 11 kişi gözaltında

  gözaltı

  İzmir’de Gülen yapılanmasına yönelik düzenlenen operasyonda Bylock programını kullanmakla suçlanan 11 kişi gözaltına alındı.

  Gözaltına alınanlar arasında Hava Kuvvetleri Komutanlığı ve Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nda görevli 2 üsteğmen de bulunuyor.

  Hakkında yakalama kararı çıkarılan 8 zanlı ise aranıyor.

 18. Bahçeli: Önümüzdeki günlerde Erdoğan'la görüşme ihtiyacı yok

  bahçeli ve erdoğan

  MHP lideri Devlet Bahçeli, önümüzdeki günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmelerine gerek olmadığını söyledi.

  Ankara'daki genel merkez binasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bahçeli "Geçtiğimiz çarşamba günü sayın cumhurbaşkanı ile gerçekleştirilen görüşme sağlam ve sağlıklı bir zeminde gelişmiştir. Liderler seviyesinde önümüzdeki günlerde bir görüşme ihtiyacı bize göre yoktur. Sayın Cumhurbaşkanının uzlaşı zeminindeki her türlü tasarrufuna saygılıyız" ifadelerini kullandı.

 19. Ticaret Bakanı Pekcan: Dünya Ticaret Örgütü’nde ABD’ye karşı açtığımız davayı dün kazandık

  pekcan

  Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, ABD’nin Türkiye’den gelen çelik ürünlerine uyguladığı yüzde 15’lik ek gümrük vergisine karşı Dünya Ticaret Örgütü’nde açtıkları davayı kazandıklarını açıkladı.

  Pekcan “Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) Paneli’nde açılan davayı Türkiye dün kazandı, hayırlı uğurlu olsun” dedi ve ekledi:

  “Daha önce Fas’a karşı yine demir-çelikle alakalı bir davamız vardı onu da kazanmıştık. Profesyonel bir ekibimiz var. Harika işler yapmaya devam edeceğiz.”

 20. AFP: Cem Uzan TMSF’nin geçici olarak el koyduğu 2,1 milyar euroyu geri alacak

  Cem Uzan

  Türkiye'de yolsuzluk suçundan ceza alan ancak sığınmacı olarak Fransa'da yaşayan Cem Uzan'ın mal varlıklarına el konulması için Fransa’da açılan davada hakim, Cem Uzan’ı haklı buldu.

  2017'nin Ağustos ayında Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu tarafından görevlendirilen bir Fransız icra memuru, Uzan'ın Paris'teki evine baskın yaparak kasalarını zorla açmış ve kendisine ait 2.1 milyar euro değerinde hisseye el koymuştu.

  Fransa'da gerçekleşen dava sonucunda Uzan'ın geçici olarak el konulan varlıklarının kendisine iade edilmesine karar verildi.

  Uzan'ın avukatı Matthias Pujos, söz konusu hisselerin büyük kısmının ÇEAŞ ve Kepez elektrik dağıtım şirketlerine ait olduğunu belirtti ve “Bu büyük bir zaferdir” dedi.

  Karar TMSF avukatı Jacques-Alexandre Genet tarafından temyize götürüldüğü için henüz kesinlik kazanmadı.

  İstanbul 8. Ağır Ceza Mahkemesi, 2013 yılında Cem Uzan'a nitelikli zimmet suçuyla 18 sene 5 ay hapis ve yaklaşık 4 milyar 400 milyon TL adli para cezası vermişti. Yargıtay söz konusu kararı 2015 yılında onamıştı.