Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Özet

 1. Metin Akpınar hakkındaki adli kontrol kararı kaldırıldı
 2. Mustafa Sarıgül, DSP Şişli Belediye Başkan Adayı
 3. Milli Eğitim Bakanı Selçuk: Temel liselerin yerine ne koyacağımızı önümüzdeki haftalarda açıklayacağız
 4. Kara Havacılık Komutanlığı’nda Gülenci yapılanma operasyonu: 63 gözaltı
 5. İstanbul’da ‘cinsel gücü artırıcı çikolata’ operasyonu: 2,5 milyon TL değerinde 256 bin çikolata ele geçirildi

Canlı anlatım

Yazan Onur Erem

time_stated_uk

 1. Post update

  Gün boyu gelişmeleri aktardığımız canlı anlatım sayfamızın bugün sonuna geldik.

  Yarın sabah tekrardan görüşmek umuduyla, hoşça kalın.

 2. Şenol Güneş: Gitme ihtimali yüzde 90 olan Quaresma gitmiyor gibi çalıştı, bu bir aşktır

  Quaresma

  Beşiktaş Teknik Direktörü Şenol Güneş, Portekizli futbolcu Ricardo Quaresma’nın transfer dönemi bitmeden başka bir ekibe gitmesinin yüzde 90 ihtimali olduğunu söyledi.

  İstanbul’daki BJK Nevzat Demir Tesisleri'nde basın mensuplarıyla konuşan Güneş, “Quaresma bugün idmana çıktı, yirmi yaşındaki bir futbolcu gibi çalıştı. Bir futbolcunun böyle olması lazım, sanki gitmiyor gibi çalıştı. Bu bir aşktır. Ancak yokluğunu da kendi içimizde hallederiz. Giderse yeni bir ismin gelmesini istemem” dedi ve ekledi:

  "Quaresma direkt oynayan bir oyuncu, Babel de onu tamamlayan bir oyuncuydu. Ancak bu tarz oyunla bu sezon sıkıntı çektik. Quaresma'nın gitmesiyle beraber sistem değişikliğine de gidebiliriz.

  “Fakat olur da son dakika takımda kalması söz konusu olursa o zaman kendisiyle bir konuşma yaparım. Şu ana kadar gelişmelerle ilgili kendisiyle gitmesi ya da kalması yönünde bir konuşma yapmadım çünkü bu yönetimsel bir durum. Eğer Quaresma kalırsa ilk soracağım şey Erzurum maçında gördüğü kırmızı kart olacak.”

  Domagoj Vida’nın transfer söylentileri hakkında da konuşan Güneş, "Vida'ya teklifler vardı ama dün akşam itibarıyla bu konu kapandı. Transferin kalan bir gününde de gideceğini düşünmüyorum” ifadelerini kullandı.

 3. Muğla'da yoğun yağmur: Tarım arazileri su altında kaldı

  muğla

  Muğla'daki yoğun yağışlar nedeniyle Menteşe ilçesinde Karabağlar Yaylası ile Düğerek, Ortaköy, Yaraş, Çevre Yolu, Akkaya ve Yerkesik mahallelerinde tarım arazilerini su bastı.

  Muğla Meteoroloji Müdürlüğü'nün Anadolu Ajansı'na verdiği bilgiye göre, Menteşe ilçesinde metrekareye 35, Ula'da ise 46 kilogram yağış düştü.

  muğla
 4. İstanbul Küçükçekmece'de fatura ödeme merkezi yüzlerce kişiyi dolandırıp kaçtı

  fatura ödeme merkezi

  İstanbul Küçükçekmece’de bulunan fatura ödeme merkezinde yüzlerce kişi dolandırıldı.

  Mağdurlar ay sonunda elektrikleri kesilince faturalarının ödenmediğini anladı. Merkezin yolunu tutanlar, kapalı olduğunu görünce şikayetçi oldu. Açma bedeli ile birlikte faturalarını da ikinci kez ödemek zorunda kalanlar yaşananlara tepki gösterdi.

  DHA’nın haberine göre Küçükçekmece Atakent Mahallesi'nde bulunan fatura ödeme merkezi uzun süredir faaliyet gösteriyordu. Ancak son aylarda buradan faturalarını yatıranlar kesintiler nedeniyle şok yaşadı. Fatura merkezine gelenler önce "sistemde sorun var, düzelecek" bahanesiyle karşılaştı bir süre sonra ise merkezin kapandığını gördü.

  Mağdurlardan Süleyman Arslan, "Faturamı ödemeye geldiğimde, kapalı olduğunu gördüm. 58 TL olan faturam 179 TL geliyordu ve bu durum aylarca devam etti. Nedenini sorduğumda 'sistem yavaş işliyor, daha düşmemiştir' diyerek beni gönderiyorlardı. Ben de en son geldiğimde 'Sular İdaresine gidip tespit ettireceğim, bu sorun çözülmezse polise gideceğim, resmi yollardan hakkımı arayacağım' dedim. 'Hallederiz sen haftaya gel' dedi. 24 Ocak'ta geldiğimde de hiç kimse yoktu" şeklinde konuştu.

  Elektrik dağıtım şirketi CK Boğaziçi ise konuyla ilgili yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

  "Müşterilerimizin yaklaşık 1,5 milyonu 238 sayıları 238 olan Müşteri İşlem Merkezleri (MİM) üzerinden ödeme yapıyor. 860 bin müşterinin ortak ödeme talimatı var. 230 bin müşteri de PTT'de ödüyor. Yaklaşık 700 bin müşterini ise korsan olarak ifade edilen ve sayıları 950'yi aşan noktalardan ödeme gerçekleştiriyor. Bu sırada fatura başına 1,5-2 lira işlem ücreti ödüyor. Bu da vatandaşın cebinden yılda yaklaşık 20 milyon liranın korsana gittiğini gösteriyor. Güvenli olmayan bu noktalarsa vatandaşın parasını alıp hiç ödeme yapmayan ya da geç ödeyerek tüketiciyi mağdur edenler de var. Kredi kartı ve kimlik bilgileri bu yetkisiz kurumların ellerine geçerek başla bir tehlike oluşturuyor.”

 5. AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Berger: Mülteciler Türkiye'nin güzel ev sahipliğini ve cömertliğini görüyor

  Berger

  AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Chritian Berger Türkiye’de dünyanın farklı bölgelerinden geçen mülteciler olduğunu söyledi ve “Bunlar Türkiye'nin güzel ev sahipliğini ve cömertliğini görüyorlar. Çok zor bir durumdan kaçarken Türkiye'ye sığınıyorlar” dedi.

  İstanbul’da AB destekli "Mülteci Hakları için Medya ve Sivil Toplum İş Birliği" projesinin kapanış toplantısında konuşan Berger “Biz de Avrupa Birliği (AB) olarak dünyanın dört bir yanındaki Birleşmiş Milletler (BM) ajanslarına da destek sağlıyoruz. Sadece Türkiye'de değil dünyanın dört bir tarafındaki göçmen ve mülteci konularının çözülmesi için desteğimizi sunuyoruz" dedi ve ekledi:

  “Şunu özellikle vurgulamak istiyorum, insanlar istedikleri için ülkelerini terk etmiyorlar, mecbur kaldıkları için kaçıyorlar.”

  Berger seçim dönemine dair uyarılarda da bulundu:

  "Özellikle seçim dönemlerinde mültecilerle ilgili olumsuz söylemler daha çok artıyor. Bu proje bağlamında, mültecilere yönelik olumsuz algıları, şiddet riskini, negatif dil kullanımını ve özellikle seçim konuşmalarında olumsuz söylemler riskini azaltmayı veya ortadan kaldırmayı amaçlıyoruz. Birçok ülkede mültecilerin ayrıştırılması sorunu var. Çoğu zaman mülteciler şehrin belli bir yerine yerleşip izole oluyorlar. Bu da mültecilere yönelik korku ve ayırımcılık riskini arttırıyor. Bu projeler kapsamında Türkiye'ye verdiğimiz bir mali destek var. Biliyorsunuz bunun için ayrılmış bir 3 milyar avro harcanıyor. Bu sadece mültecilere yönelik harcanmıyor, ev sahibi ülkeler için de harcanıyor. Bunu özellikle vurguluyorum çünkü ev sahibi topluluklarla mülteciler arasındaki uzaklığı azaltmak, onları yaklaştırmak amacı taşıyoruz. Şunun altını özellikle çizmek istiyorum, BM ile hemfikiriz, Türkiye ile hemfikiriz, eğitim sunulan desteğin merkezinde olmalı"

 6. ABD Adana Konsolosluğu'nun tutuklu çalışanı, 4 yıl 6 ay hapis cezası aldı; tutuklu bulunduğu süre göz önünde bulundurularak tahliye edildi

  Mardin'de 'silahlı terör örgütüne üye olmak' suçundan 15 yıla kadar hapis istemiyle tutuklu yargılanan ABD Adana Konsolosluğu çalışanı Hamza Uluçay, mahkemece 4 yıl 6 ay hapis cezası aldı; tutuklu bulunduğu süre göz önünde bulundurularak tahliye edildi.

  ABD'nin Adana Konsolosluğu'nda 30 yılı aşkın bir süredir tercüman olarak görev yapan Hamza Uluçay, Şubat 2017'de gözaltına alındı.

  Hamza Uluçay, tutuklama talebiyle sevk edildiği mahkeme tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı ancak savcılığın itirazı üzerine Mart 2017'de yeniden gözaltına alınıp tutuklandı.

  Uluçay hakkında "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan 15 yıla kadar hapis cezası isteniyordu.

  İddianamede Uluçay hakkında Mardin'in Nusaybin ilçesinde düzenlenen askeri operasyonlara karşı "halkı provoke etmek ve köylerdeki vatandaşları sokağa dökmek için çalıştığı ve terör örgütü PKK ile bağlantılı olduğunu" öne süren bir ihbar yapıldığı belirtiliyor.

  Tutuklu
 7. Bu yıl turizm sektöründe ziyaretçi sayısı ve gelirde en az yüzde 10 artış bekleniyor

  Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Başkanı Timur Bayındır, Avrupalı turistlerin dönmeye başlaması ile bu yıl gelirlerde yüzde 10-12 artış beklediklerini, ancak 2013-2014'deki fiyat seviyelerine dönülmesi için birkaç yıl daha beklenilmesi gerekeceğini söyledi.

  Güvenlik endişeleri, Rusya ile yaşanan kriz ve politik gelişmelerin etkisiyle Türkiye turizmi 2016'da dip seviyeleri görürken; sektörde 2016 ve 2017 yıllarında yüzde 50'yi bulan fiyat indirimleri yaşanmıştı.

  Quote Message: Turizm sektörü açısından iyi denilebilecek bir yılı geride bıraktık. Geçen yıl yaşanan yükselişin bu yıl da devam etmesini bekliyoruz. Bu yıl hem ziyaretçi sayısında hem gelirlerde yüzde 10-12 civarında artış öngörüyoruz.
  Quote Message: Fiyatlarda artışın başlaması memnuniyet verici. Ama maalesef turist ve doluluk artışı kadar hızlı bir yükseliş gerçekleşmedi. Fiyatlarda 2013-2014 seviyelerine dönmek için birkaç yıl daha beklememiz gerekiyor.
  Turizm
 8. Bankacılık sektöründe takipteki kredilerin oranı 2018'de yüzde 3,87'ye yükseldi

  Bankacılık sektörünün 2018 net kârı bir önceki yıla göre yüzde 10 artışla 53,52 milyar lira oldu.

  Takipteki kredi rasyosu ise yaklaşık 1 puan artışla yüzde 3.87'ye çıktı.

  Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) verilerine göre sektörün kredileri yüzde 14 artışla 2.4 trilyon lira olurken, mevduatları yüzde 19 artışla 2.04 trilyon liraya yükseldi.

  Sektörün aktif büyüklüğü de 3.9 trilyon liraya ulaştı.

  Bankacılık sektörünün sermaye yeterlilik rasyosu ise geçen seneye göre değişmeyerek yüzde 17'de gerçekleşti.

  Bankacılık
 9. Çevre Bakanı Kurum: 2021’den itibaren şişe getirene kontör vereceğiz, belki nakit de verebiliriz

  Murat Kurum

  Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Ankara Büyükşehir Belediyesi Çocuk Meclisi üyesi 16 çocukla bir araya geldi.

  Kurum, çocuklara 2021 yılında uygulanmaya başlanacak depozito uygulaması hakkında bilgi verdi:

  "2023 yılında tüm Türkiye'de depozito uygulamasına geçmek istiyoruz. Pet, cam şişeler süt içilen karton kutular gibi ürünlerin kullanımını azaltmak ve bunları geri dönüşümde kullanmak için depozito uygulamasına geçeceğiz. Amacımız üretilen kapların yüzde 80'inin, 90'ının, bu uygulamaya geçmiş gelişmiş ülkelerde olduğu gibi geri toplanması. Dolayısıyla bu ham maddeleri üretimde yeniden kullanarak, çevreye daha az zarar vermiş olacağız.

  “2021 yılında plastik poşet, cam, metal şişeler, karton kutular gibi geri dönüşümü yapılabilecek malzemelerde depozito uygulamasına geçeceğiz. Bu uygulamayla o pet şişeleri getirenlere kontör yükleyeceğiz, otobüsle alakalı bilet uygulamasında destek olacağız. Belki nakit de verebiliriz. Onları siz toplayacaksınız, belki çikolata, gofret alacaksınız. O uygulamaları en yakın zamanda ülkemize getireceğiz."

  Konuşmasının ardından çocuklara karnelerini soran Kurum, ikinci dönem takdir belgesi getirenlere bisiklet hediye edeceklerini söyledi.

 10. HDP Eş Genel Başkanı Buldan: 31 Mart tarihi bir dönüm noktası

  Buldan

  HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Mardin'de partisinin 31 Mart yerel seçimlere katılacak aday tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, "Halkımızın özlemi adalet, barış ve özgürlüklerin sağlandığı demokratik bir ülkedir. Kendi kendisini yöneteceği demokratik yerel yönetimlerdir. İşte 31 Mart seçimleri tarihi bir dönüm noktasıdır" dedi.

  HDP'nin Mardin Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediye başkan adaylarının tanıtım toplantısında konuşan Buldan, “Mardin'i Kürtler, Araplar, Ezidiler, Süryaniler, Mihelmiler, kadınlar, gençler, emekçiler yönetecektir" dedi ve ekledi:

  "Sizler yöneteceksiniz, HDP yönetecek. HDP bunun önünü açacak. Belediyelerimizin olduğu her yerde bu belediyeleri bir kez daha almak için çalışmaların startını bugün Mardin'den hep birlikte veriyoruz. Halkımıza ait olanı geri alacağız ve yine halkımıza teslim edeceğiz, bunun bir kez daha sözünü veriyoruz. Belediyelerin kapısı bir kez daha halka açılacaktır. HDP gelecek, halk gelecektir."

 11. Şarkıcı Berkay Şahin: Mahkemede ‘aylık gelirim bin lira’ demem kinayeydi

  berkay şahin

  Şarkıcı Berkay Şahin, mahkemede aylık gelirini bin lira açıklamasıyla ilgili, "Kinaye yapılarak söylenmiş bir şeydi" dedi.

  Sarıyer Emirgan'daki bir eğlence mekanında futbolcu Arda Turan ile şarkıcı Berkay Şahin arasında çıkan kavgaya ilişkin açılan davanın ilk duruşması bugün görülmüş, Berkay Şahin’in ifadesinde “aylık gelirim bin lira” demesi sosyal medyada tartışılmıştı.

  Duruşmada aylık gelirinin bin lira olduğunu söyleyen Berkay, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada şunları söyledi:

  “Bizim aylık kazancımızı bilmesi gereken kurumlar biliyor. Ben sadece insanların sahip olduklarını böbürlenerek söylemelerinden dolayı orada bir rahatsızlık duydum ve kinaye yaptım. Sanık koltuğunda yargılanan birinin '300 bin Euro kazanıyorum aylık' demesine karşılık ben de bin lira kazanıyorum dedim. Bu maksatla kinaye yapılarak söylenmiş bir şeydi.”

 12. Şavşat’a yeterince kar yağmadı, Kar Üstü Karakucak Güreşleri için 60 kilometre öteden kar taşındı

  kar
  Image caption: Geçen yılki turnuvadan bir kare

  Artvin’in Şavşat ilçesinde, hafta sonu 24’üncüsü düzenlenecek Uluslararası Kar Üstü Karakucak Güreşleri için bu yıl yeterince kar yağmayan Veliköy'e, 60 kilometre mesafeden kamyonlarla kar taşındı.

  Veliköy Muhtarlığı ve Veliköy Kültür ve Dayanışma Derneği`nin ortaklaşa düzenleyeceği etkinlik için Artvin'in yanı sıra, İstanbul, Samsun, Erzurum, Rize ile Gürcistan, İran, Ukrayna ve Azerbaycan'dan 200’e yakın sporcu davet edilmişti.

  kar

  Hazırlıkların tamamlandığı ilçede bu yıl yeterli kar yağmayınca tertip komitesi etkinlik alanına kar taşınmasına karar verdi. Sahara Dağı’nda iş makineleri ile kamyonlara yüklenen kar kütleleri 60 kilometre mesafedeki köye taşındı. Yaklaşık 20 kamyon kar kütlesi, getirildiği etkinlik alanına döküldü. İş makineleri ile karın serildiği alan güreşlere hazır hale getirildi.

  Veliköy Muhtar İrfan Avcı, uzun yıllardır kar güreşlerinin devam ettirildiğini belirterek geleneğin gelecek nesillerce de sürdürüleceğini söyledi. Bu yıl istenen karın yağmadığını anlatan Avcı, “Biz de çözüm olarak kar taşımayı bulduk. Sahara Dağı’ndan getirdiğimiz karla zemini düzenledik. Böylece etkinliğimizi gerçekleştireceğiz” dedi.

  kar
 13. Metin Akpınar hakkındaki adli kontrol kararı kaldırıldı

  akpınar

  Aleyhine "Cumhurbaşkanına hakaret" suçundan soruşturma başlatılan Metin Akpınar hakkındaki adli kontrol kararı kaldırıldı.

  Soruşturmayı yürüten İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, Metin Akpınar hakkındaki pazar günleri karakola imza verme ve yurt dışına çıkış yasağı kararlarını re'sen kaldırdı.

  Savcılık, aynı suçtan Müjdat Gezen hakkındaki adli kontrol kararını da geçen hafta re'sen kaldırmıştı.

 14. MHP lideri Bahçeli: TBMM Başkanlığı için Adalet ve Kalkınma Partisi kimi aday gösterirse MHP destek verecek

  Bahçeli

  MHP lideri Devlet Bahçeli, AKP’nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mehmet Özhaseki ile bir basın toplantısı düzenledi.

  Bahçeli, Özhaseki’ye desteklerini yinelerken AKP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım’ın TBMM Başkanlığı’ndan istifa etmesinden sonra gerçekleşecek TBMM Başkanlığı seçiminde AKP kimi aday gösterirse onu destekleyeceklerini açıkladı:

  “Adalet ve Kalkınma Partisi TBMM’de milletvekili sayısı en çok olan partidir. Hangi turda gerçekleşirse gerçekleşsin Adalet ve Kalkınma Partisi’nin adayı kazanacaktır. MHP Adalet ve Kalkınma Partisi’nin adayına destek verecektir.”

 15. Anadolu Ajansı: Gülen yapılanmasına karşı TSK’da 7 ayda 1.076 personel açığa alındı

  askerler

  Anadolu Ajansı, Gülen yapılanmasına karşı yürütülen operasyonlar kapsamında Türk Silahlı Kuvvetleri’nden son 7 ayda 1.076 personelin açığa alındığını duyurdu.

  AA, OHAL’in kaldırılmasının ardından gerçekleşen işlemlerde açığa alınanlardan 624'ünün Kara Kuvvetleri, 107'sinin Deniz Kuvvetleri ve 345'inin ise Hava Kuvvetleri Komutanlığı personeli olduğunu yazdı.

  Ajansa konuşan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar "Milli Savunma Bakanlığı ve Türk Silahlı Kuvvetleri, FETÖ ile mücadelesini kararlı bir şekilde sürdürmektedir. Mücadele, tüm kuvvet komutanlıkları, karargah, birlik ve kurumlar tarafından, bir bütün halinde, hiçbir fark olmaksızın, belirlenen kıstaslar doğrultusunda, dikkat ve hassasiyetle sürdürülmektedir. Yeni bilgi ve belgeler çıktıkça bu mücadele devam etmekte, gereği yapılmaktadır” dedi.

 16. Tarım Bakanı Pakdemirli: Vatandaş bakacak, mevsimi olmayan meyve sebze pahalıysa mevsime göre tüketim yaparsa dengeleme oluşacak

  Patlıcanın kilosunun 20 TL'ye ulaşmasının ardından Türkiye Perakendeciler Federasyonu, patlıcan ve biberin yoksulların yaşadıkları mahallelerdeki marketlerde satılmayacağını, zenginlerin tercih ettikleri marketlerde satılacağını açıklamıştı
  Image caption: Patlıcanın kilosunun 20 TL'ye ulaşmasının ardından Türkiye Perakendeciler Federasyonu, patlıcan ve biberin yoksulların yaşadıkları mahallelerdeki marketlerde satılmayacağını, zenginlerin tercih ettikleri marketlerde satılacağını açıklamıştı

  Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, sebze ve meyve fiyatlarındaki artış hakkında "Vatandaş bakacak, mevsimi olmayan meyve sebze pahalıysa mevsime göre tüketim yaparsa ürünlerde dengeleme oluşacaktır. Hangi market ucuzsa ürünleri oradan almaya yönelirse fiyatlar dengeye ulaşır" dedi ve ekledi:

  "Fiyatlar mevsim normallerinde değil. Piyasalarda her gün daha fazla denetim yapıyoruz. Özellikle en güzel denetim vatandaşın denetimidir. Fahiş fiyat varsa gerekli cezaları kesiyoruz."

 17. AKP Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal seçim sloganlarını açıkladı: Memleket işi gönül işi

  Mahir Ünal

  AKP Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, partisinin seçim manifestosunun yarın açıklanacağını duyurdu.

  Ankara’da basına konuşan Ünal, seçim sloganlarının ise “Memleket işi gönül işi” olacağını söyledi ve ekledi:

  “Seçim için iki genel merkezle çalışacağız. Bizim bir gerçeklikteki genel merkezimiz, bir de sanal ortamda, dijital platformda oluşturduğumuz genel merkezimiz olacak.

  "Çevreye duyarlı, çevreyi yaşatmak ve korumak odaklı bir kampanya olacak. Görüntü ve ses kirliliği oluşturmayan, çevreye rahatsızlık vermeyen bir kampanya olacak.”

  Ünal, Cumhur İttifakı çerçevesinde MHP'den aday gösterilen isimlerin salonda bulunup bulunmayacağına dair soruya, "MHP aday tanıtımında sadece MHP adayları tanıtıldı, AK Parti aday tanıtımında sadece AK Parti adayları tanıtılacak." yanıtını verdi.

 18. Mustafa Sarıgül DSP Şişli Belediye Başkan Adayı olacak

  Sarıgül

  CHP'den istifa eden Mustafa Sarıgül DSP'nin Şişli Belediye Başkan Adayı olacak.

  Açıklama bugün Sarıgül'ün DSP Genel Başkanı Önder Aksakal’ı DSP Genel Başkanı'nda ziyaret etmesinin ardından geldi.

  View more on twitter

  Sarıgül geçen hafta CHP'den istifa etmiş ve Şişli Belediyesi için aday olacağını açıklamıştı.

  Mustafa Sarıgül geçmişte de DSP üyesiydi.

 19. Murat Hazinedar’dan Kılıçdaroğlu’na eleştiri: Genel başkanım kendi lafını çiğnedi, arkamda durmadı

  Murat Hazinedar

  Eski Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nu "Genel başkanım ise hem kendi lafını hem de parti hukukunu çiğnetmeyi göze alarak arkamda durmamıştır" sözleriyle eleştirdi.

  Bir basın toplantısı düzenleyen Hazinedar, "Siyasi partiler millete hizmet etmek için kurulmuş organizasyonlardır. Ama CHP'de tam tersine ne kadar millete sırtınızı döner ve parti içine oynarsanız, o kadar irtifa kazanacağınız bir siyasi yapı ve anlayış bulunmaktadır. Benim yanımda tek bir MYK üyesi ya da parti meclisi üyesi olmadığı için aday belirleme sürecinde ismimi hatırlayan olmadı” dedi ve ekledi:

  “Buradan genel başkana, MYK üyelerine ve parti meclisi üyelerine soruyorum. Battal Bey'i yeniden aday yaparken ya da Murat Hazinedar ismini hiçbir şekilde değerlendirmeye dahi almazken ölçüleriniz, parametreleriniz neydi? Halkın sevgisi teveccühü mü? Anketler ortada. Kumpaslarla görevden uzaklaştırıldığım tarihe kadar hem kendi ilçem Beşiktaş'ta, hem de İstanbul'da 39 ilçede yapılan anketlerde İstanbul'da birinci çıkan belediye başkanı ben oldum. Hatta CHP'nin bugün büyükşehir belediye başkan adayı Ekrem İmamoğlu'nun o tarihlerde yaptırdığı İstanbul anketlerinde ben birinci çıkıyordum. Kendisine sorabilirsiniz. Buradan ona da seslenmek istiyorum; unutmasın ki büyükşehir belediye başkanı bile olsa İçişleri Bakanlığı nezrinde maalesef bir fakslık işi var. Bizim olduğumuz gibi.”

 20. Ekrem İmamoğlu: Bu şehrin Kanal İstanbul travmasına ihtiyacı yok, her yıl en az 50 kilometre metro yapılması lazım, bunu çözelim

  İmamoğlu

  CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu, İkitelli’de sanayicilerle görüştü.

  Bir sanayicinin, "Kanal İstanbul Projesi hakkında ne düşünüyorsunuz?" sorusuna İmamoğlu sorusuna şöyle yanıt verdi:

  “Bu şehrin böyle bir önceliği yok. Bu kavrama muhtaç olma gibi bir kavram yok. Bakın ben İstanbul araştırmaları yapıyorum. Bu şehirde 40 bine yakın binanın deprem riski var, mülteci sorunu var. Bu kentin keyfi olsa inanın, Kanal İstanbul'u konuşuyor olsak derim ki oturalım tartışalım. İnanın ben bu konunun tartışacak, tek bir dakikasını bile boş buluyorum. Bunu otursunlar hep birlikte analiz edelim. Bu konunun bilimsel tarafını da konuşurum onu da söyleyeyim. 3 buçuk 4 milyar metreküp hafriyatın olduğu, bu hafriyatla birlikte hafriyatın nereye gideceği belli olmayan projeciler sonuç üretiyorlar. Diyorlar ki 'Marmara'nın içine Küçükçekmece'nin ağzına ve Avcılar'ın önüne Büyükçekmece gölünün ağzına 3 tane ada yapalım.' Projede bunlar var. Neresi bu adalar, deprem hattı kuşağının tam üstüne.

  “Bu şehrin böyle bir alaboraya böyle bir travmaya ihtiyacı vallahi de billahi de yok. Konuşalım teknik detaylarına ama zamanı ve doğru değil. Bir ülke yanlış yatırımı yanlış zamanda yaparsa büyük sıkıntılar yaşar. Bugün olduğu gibi. Doğan cari açıkların belki de birçoğu yanlış yatırımların, yanlış zamanda yapılmasından kaynaklı. Şehirler açısından da birçok sorun doğuyor. Bakın bu şehrin her yıl en az 50 - 55 kilometre metro üretmesi lazım. Bunun 3'te 1'ini başaramadılar. Konu bu, bunu çözelim.”