Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Özet

 1. HDP'den cezaevindeki intihar eylemlerine son verilmesi çağrısı
 2. Cumhurbaşkanı Erdoğan: Yıkmaya değil, inşa etmeye talibiz
 3. İçişleri Bakanı Soylu: Seçilirlerse göreve başlayabilirler mi bana sorun
 4. ABD Başkonsolosluğu irtibat görevlisi Metin Topuz'un yargılanmasına başlandı
 5. Çiftlikbank iddianamesi: Mehmet Aydın dahil 18 yönetici için 76 bin 260'ar yıla kadar hapis istemi

Canlı anlatım

time_stated_uk

 1. Canlı anlatımımızın sonuna geldik

  Türkiye'de gün boyu yaşananları aktardığımız canlı anlatımımızın sonuna geldik.

  Takip ettiğiniz için teşekkür ederiz.

 2. Kayseri Havaalanı'ndaki silahlı kavgada iki polis ağır yaralandı

  olay yeri

  Kayseri Havaalanı'nda iki polis arasında henüz belirlenemeyen bir nedenle çıkan silahlı tartışma sonucu polisler ağır yaralandı.

  DHA Muhabiri Olcay Düzgün'ün verdiği bilgiye göre Eyüp B. adlı polis memuru, kavga sırasında Ali A. adlı polise üç el ateş etti. Eyüp B. daha sonra başına ateş etti.

  Ağır yaralı polisler, ambulanslarla hastaneye kaldırıldı.

 3. Tanzim ürünleri zincir marketlerde de satılacak

  İstanbul'daki tanzim satış noktası
  Image caption: İstanbul'daki tanzim satış noktası

  Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, tanzim satış ürünlerinin tanzim satış noktaları haricinde zincir marketlere de satılmaya başlanacağını açıkladı.

  Pakdemirli, MAnisa'nın Salihli ilçesini ziyaretinde yaptığı açıklamada tanzim satış ürünlerinin marketlere sevkiyatının başladığını söyledi.

  Bakan Pakdemirli, "Spekülatif fiyat artışlarının önüne geçmek amacıyla oluşturulan 110 tanzim satış noktasının yanı sıra ayrıca Migros, Carrefoursa, A101, ŞOK ve BiM gibi ulusal market zincirlilerinin toplamda yaklaşık 16 bin şubesine de tanzim satış kapsamında, belirli ürün gruplarında ürün tedariki başladı" dedi.

  Pakdemirli "Tarım kredi kooperatiflerinin Ankara, Sakarya, Balıkesir, Konya, Kayseri, Antalya, İzmir, Kütahya ve Mersin bölge birliklerine bağlı 51 kooperatif tarafından; projenin başladığı 8 Şubat 2019 tarihinden bu yana Ankara, İstanbul, Bursa, Balıkesir, Samsun, Gaziantep ve Trabzon Büyükşehir Belediyelerine domates, patates, soğan, biber, kabak, patlıcan, salatalık, ıspanak ve elma olmak üzere 9 çeşit ürün sevkiyatı yapılmıştır. 110 tanzim satış noktasının yanı sıra ayrıca ulusal market zincirlilerinin toplamda yaklaşık 16 bin şubesine tanzim satış kapsamında belirli ürün gruplarında tarım kredi kooperatiflerince ürün tedariki yapılmaya başlanmıştır" diye konuştu.

  Sebze ve meyve fiyatlarının artması sonrası Şubat ayında ilk olarak Ankara ve İstanbul Büyükşehir Belediyeleri olmak üzere bazı kentlerde tanzim satış noktaları kurulmuştu.

 4. Adıyaman'da bir evin duvarında 65 milyon yıllık fosil bulundu

  fosil

  Adıyaman'ın Gölbaşı ilçesinde, bir evin duvarında kullanılan bir taşın, yaklaşık 65 milyon yıllık dev bir salyangoz fosili oldğu ortaya çıktı. Fosil evin duvarından sökülerek Adıyaman Müzesi'ne götürüldü.

  Fosil, Çelik köyünde yaşayan Mehmet Çetiner'in 2007'de su bendi oluşturmak için ördüğü duvarda kullanılmıştı.

  Çetiner, 2 hafta önce taşlardan birinde salyangoz fosiline benzer figür olduğunu fark edince fotoğrafını çekerek Adıyaman Müzesi yetkililerine gönderdi.

  Yetkililer fotoğrafı inceledikten sonra Çetiner'in evine gelerek yaptığı araştırmada, figürün 49 santim uzunluğunda ve 36 santim genişliğinde salyangoz fosili olduğunu belirledi.

  Ekipler tarafından dev fosil sökülerek Adıyaman Müze Müdürlüğü'ne götürüldü.

  Müze Müdür Vekili Mehmet Alkan, yaptıkları incelemede fosilin yaklaşık 65 milyon yıl öncesine ait olduğunu düşündüklerini belirtti.

  Alkan, Gölbaşı'ndan Asur kaynaklarında 'nehir kenarındaki kent' olarak bahsedildiğini söyledi.

 5. HDP'den cezaevindeki intiharlara son verilmesi çağrısı

  Hatice Kamer

  BBC Türkçe

  HDP açıklama

  HDP, DTK, BDP ve HDK Eş Genel Başkanları açlık grevleri, cezaevlerinde tecridi protesto amaçlı artan intihar eylemleri ve Nevruz kutlamalarını ele almak üzere Diyarbakır'da olağanüstü bir toplantı yaptı.

  HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, PKK lideri Abdullah Öcalan'a yönelik tecridi protesto etmek adına cezaevlerinde girişilen intihar eylemlerine son verilmesi çağrısında bulundu.

  'Nedeni ne olursa olsun kendi yaşamına son vermeyi doğru bulmadığımızı bir kez daha ifade ediyoruz' diyen Pervin Buldan PKK lideri Abdullah Öcalan’a yönelik 4 yıldır devam eden tecridin kaldırılması talebiyle Leyla Güven'in 139, cezaevlerinde ise 101 gündür açlık grevlerinin devam ettiğini hatırlattı.

  İktidar, Adalet Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı başta olmak üzere tüm yetkililerin açlık grevlerini 'duymazdan ve bilmezden gelme tutumlarına devam ettiklerini' söyleyen Buldan, bu durumu 'aymazlık ve umursamazlık' olarak tanımladı.

  Buldan, cezaevinde yaşamına son veren tutukluların cenazelerine karşı tutumu hukuk, inanç, insani ve ahlaki açılardan kabul edilemez olduğunu dile getirdi.

  Pervin Buldan, tüm kamuoyuna, halka, STK, siyasi parti, dernek ve sendika ve meslek birliklerine de çağrı yaparak tecride açlık grevi eylemlerine karşı sessiz kalmamamaları için destek istedi,

 6. Erdoğan: Biz yıkmaya değil, inşa etmeye talibiz

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Bir daha hiçbir güç Türkiye’yi yeniden terör örgütlerinin cirit attığı bir ülke haline getiremeyecektir. Bir daha hiçbir güç Türkiye’yi ekonomide altyapı da geldiği seviyenin gerisine düşüremeyecektir. Bir daha hiçbir güç Türkiye’yi herkesin birbirine şüpheyle kem gözle baktığı bir ülke haline dönüştüremeyecektir." dedi.

  Erdoğan Van'da düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, "Ülkemizin kalkınması vurduğu darbelerle bilinen bu zihniyetlerin ittifakı ile böyle bir geleceğe ulaşamayız. Türkiye’nin bugüne kadar yaşadığı sıkıntılara yol açanlar 31 Mart’ta karşımıza çıkan o ittifakı kuranlardır." ifadelerini kurdurdu.

  "Biz yıkmaya değil inşa etmeye talibiz. Sadece yıkmayı vaad ediyorlar yapmayı değil. Bu ülkeye yıkım ekibi değil inşa ekibi lazım."diyen Cumhurbaşkanı "Ülkemizi dünyanın en büyük 10 ekonomisinden bir yapmak için sizden destek bekliyoruz." diye konuştu.

 7. İçişleri Bakanı Soylu: Seçilirlerse göreve başlayabilirler mi bana sorun

  Süleyman Soylu

  İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, PKK ile bağlantılı isimlerin aday listelerinde yer aldığı iddiaları konusunda "Ben İçişleri Bakanıyım, bu PKK'lılar seçilirse göreve başlayabilirler mi başlayamazlar mı siz bana sorun" dedi.

  Soylu İstanbul'da yaptığı konuşmada "Açık açık hepsini söyledik bir tanesine itiraz edemiyorlar. Bir tane 'bu PKK'lı değildir' diye itiraz edemiyorlar" diye konuştu.

  Soylu "Söyledikleri şu; o zaman Yüksek Seçim Kurulu niçin buna izin verdi. Sen bak bakalım ben İçişleri Bakanıyım, bu PKK'lılar seçilirse göreve başlayabilirler mi başlayamazlar mı siz bana sorun. Terör örgütüyle iltisaklı, terör örgütüyle irtibatlı hiç kimseye bu ülkede bu payeyi verdirmeyiz. Bu kadar açık ve nettir." açıklamasını yaptı.

  CHP'nin Beyoğlu'da Alper Taş'ı aday göstermesini de eleştiren Soylu, "Sokaklarımıza terörist ismi vermek istiyorlar. Bu olmaz demeyin sakın ha... Var burada işte; Alper Taş denilen bir adam var Beyoğlu'nda. Apo'nun resmi önünde, bilmem ne akademisinde orada kendi ideallerini, kendi anlayışını anlatan bir adam var. Şimdi şunu söylemek istiyorum. Bunların zikri de fikri de bellidir. Türkiye'nin huzurunu almak istiyorlar elinden. Bu kadar açık ve net" ifadelerini kullandı.

 8. Avcılar'da zincirleme kaza, E-5 karayolu Edirne istikameti trafiğe kapandı

  trafik

  İstanbul Avcılar'da E-5 (D-100) Karayolu'nda zincirleme trafik kazası oldu. Kaza sonrası, Edirne istikameti kaza sonrası trafiğe kapandı ve uzun araç kuyrukları oluştu.

  Kazada 2 kişi hafif şekilde yaralandı.

 9. ABD Başkonsolosluğu irtibat görevlisi Topuz'un yargılanmasına başlandı

  Çağlayan Adliyesi

  ABD İstanbul Başkonsolosluk irtibat görevlisi Metin Topuz, İstanbul'da Çağlayan Adliyesi'nde yargılanmaya başlandı.

  4 Ekim 2017'de tutuklanan ABD İstanbul Başkonsolosluğu irtibat görevlisi Metin Topuz hakkında hazırlanan iddianamede, “Siyasi ve askeri casusluk”, “Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs”, “Hukuka aykırı olarak kişisel verileri kaydetmek” ve “gizliliği ihlal” suçlarından ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istenmişti.

  İlk duruşmanın Perşembe gününe kadar devam etmesi bekleniyor.

  ABD İstanbul Başkonsolosu Jennifer Davies, Büyükelçi Yardımcısı Jeffrey Hovenier'ın da izlediği duruşmaya ağlayarak girdiği belitilen Topuz'un bugün ifade vermeye başlayacağı açıklandı.

  Topuz'un avukatı Halit Akalp, müvekillerinin serbest bırakılmakını isteyeceklerini belirtti ve "Beklentimiz, Topuz'un serbest kalması" dedi.

 10. Muğla, İzmir, Kocaeli ve İstanbul'da Gülen yapılanması operasyonları

  Arşiv fotoğrafı

  Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı, Gülen yapılanması'nın TSK oluşumuna yönelik 14 ilde 15’i muvazzaf asker, 2’si KHK ihracı toplam 17 şüpheli hakkında gözaltı kararı verdi.

  Ayrıca, İzmir merkezli operasyonda ByLock kullandıkları öne sürülen 11 kişinin yakalanması için operasyon başlatıldı.

  Kocaeli merkezli Gülen yapılanması operasyonunda ise 8 ilde, 10'u muvazzaf 20 askeri personelin yakalanması için operasyon düzenlendi.

  İstanbul'da da, Cumhuriyet Başsavcılığınca örgütün eğitim yapılanması soruşturmasında, ByLock kullanıcısı olduğu iddia edilen 31 şüpheli hakkında gözaltı kararı verildi.

 11. Eski futbolcu İsmail Demiriz'e Gülen yapılanmasına üyelikten 6 yıl 3 ay hapis cezası

  İsmail Demiriz

  Galatasaray ve Milli Takım'ın eski futbolcularından İsmail Demiriz, Gülen yapılanmasına üye olma iddiasıyla yargılandığı davada, 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı.

 12. Çiftlikbank iddianamesi: Mehmet Aydın dahil 18 yönetici için 76 bin 260'ar yıla kadar hapis istemi

  Mehmet Aydın

  Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığınca Çiftlik Bank hakkında yürütülen soruşturma kapsamında, 11'i tutuklu 48 şüpheli hakkında iddianame hazırlandı.

  İddianamede, aralarında firari Mehmet Aydın'ın da bulunduğu 18 örgüt yöneticisi hakkında 4 ayrı suçtan 22 bin 580'er yıldan 75 bin 260'ar yıla kadar hapis cezası istendi.