Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Özet

 1. İstanbul İl Seçim Kurulu 23 Haziran seçimleri için kesin aday listesini açıkladı
 2. CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu hakkında hazırlanan iddianame kabul edildi
 3. Selahattin Demirtaş'tan 23 Haziran açıklaması: Benim tahliyem üzerinden HDP seçmeninin iradesini peşkeş çekeceğimiz iması bile nahoştur
 4. Merkez Bankası'ndan piyasadan 4,2 milyar dolar çekecek zorunlu karşılık adımı
 5. Türk-İş: Açlık sınırı 2 bin 124 TL, yoksulluk sınırı 6 bin 918 TL
 6. Sağlık Bakanlığı, Küba ile kanser aşısı ve ilaçları konusunda işbirliğine gidileceğini duyurdu
 7. Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Türkiye’de sıcaklıkların 5-10 derece artacağı uyarısında bulundu

Canlı anlatım

time_stated_uk

 1. CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu hakkında hazırlanan iddianame kabul edildi

  CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu hakkında, sosyal medyadaki paylaşımları nedeniyle başlatılan soruşturma kapsamında hazırlanan iddianame kabul edildi.

  Canan Kaftancıoğlu'na, "Türkiye Cumhuriyeti devletini alenen aşağılama", ''kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret'', ''Cumhurbaşkanına hakaret'', ''halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etmek'' ve ''terör örgütü propagandası yapmak'' suçlamaları yöneltilmişti.

  AA ve DHA, Kaftancıoğlu'nun 17 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanacağını yazdı.

  Mahkeme heyeti, ilk duruşmanın 28 Haziran'da yapılmasına karar verdi. Aralarında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın avukatının da bulunduğu 8 müştekiye de duruşmaya gelmeleri için davetiye gönderilmesi kararlaştırıldı.

  Canan Kaftancıoğlu daha önce hakkındaki iddialar ile ilgili şu açıklamayı yapmıştı:

  View more on twitter
 2. İstanbul İl Seçim Kurulu 23 Haziran seçimleri için kesin aday listesini açıkladı

  İstanbul İl Seçim Kurulu, seçim takvimi uyarınca İstanbul Büyükşehir Belediyesi başkanlığı için kesin aday listesini açıkladı.

  23 Haziran seçimlerinde toplam 21 aday yarışacak.

  Listede, AKP adayı Binali Yıldırım, CHP adayı Ekrem İmamoğlu, Saadet Partisi adayı Necdet Gökçınar ve Vatan Partisi adayı Mustafa İlker Yücel ile 17 bağımsız aday bulunuyor.

  Ayrıca AK Parti'nin itirazı üzerine Maltepe İlçe Seçim Kurulu tarafından seçim merkezi olarak Türkan Saylan Kültür Merkezi yerine Müzahir Sille Kapalı Spor Salonu olarak değiştirilmesi kararını İl Seçim Kurulu reddetti. AKP'nin, bu kararı Yüksek Seçim Kurulu'na taşıdığı öğrenildi.

  Seçim takvimine göre, 29 Mayıs'ta sandık kurullarının oluşum işlemleri tamamlanacak, 13 Haziran'da seçim propagandası ve yasakları başlayacak, 16 Haziran'da seçmen bilgi kağıtlarının seçmenlere dağıtımı tamamlanacak.

  Seçim
 3. İstanbul Tabip Odası: Açlık grevini bitirmiş mahpusların tamamının henüz yeterli tedaviye ulaşamadıklarına dair kaygı verici bildirimler alıyoruz

  İstanbul Tabip Odası yaptığı yazılı açıklamada, açlık grevi ve ölüm oruçlarını sonlandıran mahkumların tamamının henüz tedaviye ulaşamadıklarına dair duyumlar aldıklarını duyurdu, "Kaygılıyız" dedi.

  Açıklamada, "Açlık grevinin sonlandırılması süreci sağlık açısından ciddi riskler barındırmaktadır. Bu süreçte kalıcı bedensel-zihinsel hasar gelişmesine neden olabilecek, 'malpraktis-kötü uygulama'lardan kaçınılması ancak 'tıbbi iyi uygulama' örneklerine bağlı kalınması ile mümkündür" denildi.

  Quote Message: Dünden bu yana tarafımıza, açlık grevini bitirmiş olan mahpusların henüz yeterli tedaviye ulaşmadıklarına dair kaygı verici bildirimler ulaşmaktadır. Bu bildirimlere göre: - Bakırköy Cezaevi’nde mahpusların sevk edilerek, tedavilerinin tam teşekküllü hastanelerde yapılması yerine, aile sağlığı merkezlerinde, aile hekimlerinin gözetiminde tedavileri planlanmaktadır. - Silivri Cezaevi’nde açlık grevinde bulunan 195 mahpustan sadece 44’ünün cezaevi hastanesine sevk edildiği, sevk edilmeyen mahpuslar arasında ölüm orucu ve altı ayın üzerinde sürelerde açlık grevini sürdürmüş kişiler bulunmaktadır." from İstanbul Tabipler Birliği
  İstanbul Tabipler Birliği

  Açıklamada, Türk Tabipleri Birliği'nin ulusal ve uluslararası 'iyi hekimlik uygulamaları' deneyimlerini yansıtan tedavi kılavuzları hazırlayarak, bunları tüm ceza infaz kurumu hekimliklerine gönderdiği kaydedildi.

  HDP Milletvekili Meral Danış Beştaş, Pazartesi günü Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda, Sincan Cezaevi'nde açlık grevindeki mahkumların hastaneye götürülmeye başlandığını yazdı.

  View more on twitter
 4. AA: Ankara Büyükşehir Belediyesi araçlarından ışıklı ve sesli uyarı sistemleri söküldü

  Ankara Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı şirketlerin bünyesinde yöneticilere hizmet veren araçlarda bulunan ışıklı ve sesli uyarı sistemi (çakar lambaları) söküldü.

  Anadolu Ajansı'nın (AA) haberine göre, Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş "Mevzuata aykırı şekilde üzerinde ışıklı ve sesli uyarı sistemi bulunan araçlardaki sistemler ivedi olarak sökülecektir" şeklinde geçen hafta bir genelge yayımlamıştı.

  Bu kapsamda ilk olarak Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'ın makam aracından, ardından Özel Kalem Müdürlüğü bünyesinde hizmet veren 21 araçtan çakarlar söküldü.

  Habere göre, belediye bünyesinde ve şirketlerde bulunan diğer araçların da söküm işlemlerinin önümüzdeki günlerde gerçekleştirileceği bildirildi.

 5. NTV'den Oğuz Haksever, "Ne yaslı ada be, canına okumuşsun" sözlerine açıklık getirdi

  Oğuz Haksever,

  Yassıada'ya Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yaptığı açılış ziyaretini sunan NTV'den Oğuz Haksever, haberin yayını sırasında ekrana yansıyan sözlerine açıklık getirdi.

  Haksever, söz konusu haber paketinde, Cumhurbaşkanı "Yassıada değil, yaslı ada demek istiyorum" cümlesini sarf ettiği sırada, "Ne yaslı ada be, canına okumuşsun" sözleri yayına girdi.

  Sosyal medyada çok sayıda yorum alan olayla ilgili NTV internet sitesinde bir açıklama yapan Oğuz Haksever, cümlesinin yarım kaldığını savundu ve "...okumuşsunuz" dememe rağmen durum ses masasından fark edilince sesimi hemen kıstıklarında son bölüm, "okumuşsun" diye yayına çıkmıştır." dedi.

  Oğuz Haksever, bu ifadesinin de, "Yassıada'daki düzenlemelerin, bence 'Bu çok önemli mekanda olması gereken hüzün havasını' yansıtmadığı kanaatine sahibim." düşüncesine dayandığı belirtti.

  62 yaşındaki gazeteci, tepkisinin projeyi hazırlayanlara yönelik olduğunu da savundu ve "Yayın sırasında oluşan bu talihsizlikten ötürü tüm kamuoyundan özür diliyorum." dedi.

  View more on twitter
 6. Türk-İş: Açlık sınırı 2 bin 124 TL, yoksulluk sınırı 6 bin 918 TL

  Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ), Mayıs ayı “açlık ve yoksulluk sınırı” araştırmasının sonuçlarını yayımladı.

  Dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 2.123.93 TL olarak belirlendi.

  Dört kişilik bir ailenin gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı ise (yoksulluk sınırı) 6.918.33 TL olarak kaydedildi.

  Araştırmaya göre, evli olmayan-çocuksuz bir çalışanın ‘yaşama maliyeti’ aylık 2.625.42 TL olarak hesaplandı.

  Günlük yaşam
 7. Selahattin Demirtaş'tan 23 Haziran açıklaması: Benim tahliyem üzerinden HDP seçmeninin iradesini peşkeş çekeceğimiz iması bile nahoştur

  Selahattin Demirtaş

  Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, avukatları aracılığıyla 34 gazeteci ve yazarın sorularını yanıtladı. Demirtaş, AKP ile HDP arasında tahliyesi üzerinden bir pazarlık yürütüldüğü iddialarıyla ilgili bir soruya, "Benim tahliyem üzerinden HDP seçmeninin iradesini peşkeş çekeceğimiz iması bile nahoştur" dedi.

  Selahattin Demirtaş açlık grevlerinin Abdullah Öcalan'ın yaptığı çağrı ile sonlandırılması ile ilgili bir soruya, "Açlık grevlerinin amacına ulaşarak bitmesini sevinçle karşılıyorum" yanıtını verdi.

  Demirtaş, aynı cevabın devamında, "Halka demokrasi sözümüz var. Sayın Öcalan’a fırsat tanınırsa hep beraber bunu başaracağımıza inanıyorum" ifadesini kullandı.

 8. HDP: Açlık grevlerinin ve ölüm oruçlarının sonlandırılması için yetkililerle görüşüldü, görüşmelerde çözüm süreci gündeme gelmedi

  Halkların Demokratik Partisi (HDP) Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında bir soru üzerine, açlık grevi ve ölüm oruçlarının sonlandırılması konusunda adım atılması için yetkililerle görüşme yapıldığını, bunun yeni bir çözüm süreci anlamına gelmediğini söyledi.

  PKK lideri Abdullah Öcalan'ın üzerindeki tecridin kaldırılması amacıyla sürdürülen açlık grevlerinin ve ölüm oruçlarının sonlandırıldığı Pazar günü açıklanmıştı.

  Saruhan Oluç şöyle konuştu:

  Quote Message: Vekilimiz Ali Kenanoğlu’nun yaptığı açıklama bağlamından kopartılmış. Açıklaması, açlık grevlerinin ve ölüm oruçlarının herhangi bir insanın canına zarar gelmeden hukuki adımların atılması ve talebin karşılanması doğrultusunda bizim çeşitli yetkililerle görüşme yaptığımız şeklindeydi. Doğrudur, Adalet Bakanlığıyla, Sağlık Bakanlığıyla bu tür görüşmeler yapıldı. Sağlığı ciddi şekilde tehlikede olanlar vardı. Bunun çözüm süreciyle ya da ona benzer bir şeyle alakası yoktur, açlık grevi ve ölüm oruçları ile ilgili atılması gereken adımlarla ilgidir. (…) Görüşmelerde başka bir konu gündeme gelmedi. Hem iktidar yetkilileri bu konuya bakışlarını ifade etti, hem de İmralı’da Sayın Öcalan net bir biçimde avukatlarıyla gönderdiği açıklamada, konunun bir müzakere meselesi olmadığını ve bir müzakere dönemi yaşanmadığını ifade etti.”
  View more on twitter

  Öcalan, avukatları aracılığıyla yayımladığı mesajında açlık grevi ve ölüm orucundakilere seslenip 'eylemlerini sonlandırmalarını' istemişti.

  Açlık grevleri: PKK lideri Öcalan'ın çağrısıyla açlık grevi ve ölüm orucundakiler eylemlerini sonlandırdı

 9. Kadıköy Fikirtepe'de yangın: 2 kişi hayatını kaybetti

  İstanbul'da Kadıköy Fikirtepe'ye bağlı Özbey Caddesi'ndeki 3 katlı binada, henüz belirlenemeyen nedenle yangın çıktı.

  Saat 06.00 sıralarında çıkan yangında, 2 kişi hayatını kaybederken 4 kişi de yaralandı. Yaralılar, ambulansla hastanelere kaldırılarak tedavi altına alındı.

  Haber verilmesi üzerine olay yerine itfaiye, polis ve sağlık ekibi sevk edildi.

  Yangın yaklaşık 1 buçuk saatlik çalışma sonucunda söndürüldü.

  Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı, olay yerinde yaptığı açıklamada, olayla ilgili inceleme başlatıldığını açıkladı.

  Fikirtepe
 10. Merkez Bankası'ndan piyasadan 4,2 milyar dolar çekecek zorunlu karşılık adımı

  Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), yabancı para mevduata/katılım fonlarına uygulanan zorunlu karşılık oranlarının tüm vade dilimlerinde 200 baz puan artırılmasına karar verildiğini duyurdu.

  Söz konusu değişiklik ile piyasadan yaklaşık 4,2 milyar ABD doları tutarında likidite çekilmesi beklendiği belirtildi.

  TCMB, kararın finansal istikrarın desteklenmesi amacıyla alındığını açıkladı.

  Merkez Bankası'nın bu açıklamasının ardından Dolar/TL kuru 6.04 seviyesinin altına geriledi.

  Merkez Bankası
 11. Sağlık Bakanlığı Küba ile kanser aşısı ve ilaçları konusunda işbirliğine gidileceğini duyurdu

  Sağlık Bakanlığı, Küba ile kanser aşısı ve ilaçları konusunda işbirliğine gidileceğini duyurdu.

  Bakanlık'tan yapılan açıklamada, "Küba ile aşı, kanser aşısı ve ilaçları konusunda çalışma grubu kurma kararı alındı" denildi.

  Açıklamada, Küba’dan bir heyetin bu hafta Türkiye'ye geleceği kaydedildi.

  Küba sağlık
 12. Meteoroloji’den uyarı: Afrika sıcakları geliyor

  Meteoroloji Genel Müdürlüğü, hafta başından itibaren Afrika üzerinden gelen sıcak havayla birlikte Türkiye’de sıcaklıkların 5-10 derece artacağı uyarısında bulundu.

  Özellikle Salı gününden itibaren iç kesimlerde sıcaklıkların Mayıs ayı ortalama değerlerinin çok üzerine çıkacağı kaydedildi.

  Hava sıcaklıklarının; Ankara’da 34, İstanbul’da 31, İzmir’de 35, Şanlıurfa’da 39, Kahramanmaraş, Gaziantep, Kilis ve Osmaniye’de 38, Denizli, Düzce ve Malatya’da 36, Bursa, Konya, Adana ve Diyarbakır’da 35, Kayseri ve Isparta‘da 33 dereceye ulaşmasının beklendiği belirtiliyor.

  Güneş ışınlarının dik geldiği 10.00-16.00 saatleri arasında başta kronik rahatsızlıkları olanlar, çocuklar ve yaşlılar olmak üzere vatandaşların güneş ışınına direkt maruz kalmamaları önerildi.

  Meteoroloji, alınacak önlemler için aşağıdaki sayfaya yönlendirdi:

  Güneş Çarpmasından Korunma Yöntemleri

  Sıcaklık
 13. Post update

  Bugün, 27 Mayıs 1960 tarihinde yapılan ve Türkiye Cumhuriyeti tarihinde gerçekleşmiş ilk askeri darbenin yıldönümü.

  BBC 1961 yılında, 27 Mayıs darbesinin birinci yıldönümünde hazırladığı haberde Türkiye’de askeri yönetim ve demokrasi arasındaki ilişkiyi incelemişti.

  View more on youtube