Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Canlı anlatım

time_stated_uk

 1. Post update

  Türkiye'de yaşanan sıcak gelişmeleri aktardığımız canlı anlatım sayfamızın sonuna geldik.

  Pazar günü İstanbul seçimi ile ilgili gelişmeleri yine canlı sayfamızda aktarıyor olacağız.

  23 Haziran İstanbul seçimi özel dosyamız için TIKLAYIN.

  Yeniden görüşmek üzere, hoşçakalın.

 2. Erdoğan: Kürt de olsa, o benim kardeşim, ona hizmet etmek görevimdir

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul'da iş insanları ile düzenlenen buluşmada konuştu.

  "Kimin aklına gelirdi Hakkari'ye havalimanı yapılır. Kürt kardeşlerimi yanlış söylemlerle aldatıyorlar. Hakkari, Iğdır, Kars, Ağrı'ya havalimanı getiren biz olmadık mı. Niye? Biz ayrımcı değiliz" diyen Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

  Quote Message: Güneydoğu'ya gitmeyenler gitsinler. O delik deşik ettikleri evleri , kazdıkları hendekleri... kim kazdı biliyorsunuz. Terör örgütü PKK ve şu anda onun siyasi temsilcisinin hangi parti olduğunu biliyorsunuz. Bunlar benim canım vatan topraklarını delik deşik ederek, o insanlara yaşam hakkını zehir ettiler. Biz, kayyum tayinleriyle evleri sıfırdan inşa ettik. Şu anda Diyarbakır'ı tanıyamazsınız. Üç gidiş, üç geliş, geceleri pırıl pırıl, böyle bir şehir inşa ettik. Sur içine girdiğiniz zaman, bambaşka. Dicle nehrinin kenarına piknik alanları inşa ettik. Niye? Kürt de olsa, o benim kardeşim. O da insandır ve ona hizmet etmek görevimdir. Hizmetkar olmanın gereği budur." from Erdoğan
  Erdoğan
  Quote Message: Pazar günkü seçimin dışında her şey aslında Cumhur İttifakı olarak bitmiştir. Şimdi sadece vitrinde bir başkanlık olayı var. Bununla beraber eksik olan bir şey o da tamamlanacaktır. "
  View more on twitter
 3. Yıldırım'dan İmamoğlu'na: Çay davetim hâlâ geçerli ama misafir ev sahibinin kuzusudur, böyle tez canlılığa lüzum yok

  Binali Yıldırım, Twitter'dan paylaştığı bir dizi mesajda Ekrem İmamoğlu'nun "Çay davetini hâlâ bekliyorum" açıklamasına "Davetim hâlâ geçerli ama misafir ev sahibinin kuzusudur. Böyle tez canlılığa lüzum yok" diye yanıt verdi.

  Yıldırım paylaşımlarının devamında da, "HDP ile PKK arasında var olan rekabete biz girmeyiz. Biz İstanbul’u ve İstanbulları düşünüyoruz. İstanbul’da 3 milyondan fazla Kürt yaşıyor, ben onların desteğine talibim" ifadelerini kullandı.

  View more on twitter
  View more on twitter
  View more on twitter
 4. İmamoğlu: Bu kardeşinizi hapse atmakla, görevi yapamazsınız demekle tehdit ediyorlar, tehdidiniz vız gelir tırıs gider

  imamoğlu

  Ekrem İmamoğlu Sarıyer'de düzenlediği mitingde konuştu.

  "Son 4-5 gündür taklacı oldular... Tamam israfı bulduk, tasarruf dönemi başlayacağız, sıkıntı yarattıkları her şeyi biliyoruz ama bu kadar takla atılır mı?" diyen İmamoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Yargının vereceği karar önünü kesebilir" açıklamasına yanıt verdi.

  Quote Message: Baktılar o da yetmiyor. Şimdi sözüm ona bu kardeşinizi hapse atmakla, görevi yapamazsınız demekle birkaç gündür tehdit ediyorlar. Rakibimin bir sözünü hatırlatayım - hoş, o dedi ama bir iki gün sonra unutup tam tersini yaptı- onlara söylüyorum, tehdidiniz vız gelir tırıs gider. Geçin o işleri." from İmamoğlu
  İmamoğlu
  View more on twitter
 5. Yıldırım: PKK ne demiş, HDP ne demiş, bizim için önemli değil

  Binali Yıldırım

  PKK lideri Abdullah Öcalan'ın mektubunu yorumlayan, AKP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı adayı Binali Yıldırım, “PKK, HDP ne demiş bizim için önemli değil” dedi.

  İstanbul’da Diyarbakır’dan daha fazla Kürt yaşadığını söyleyen Yıldırım "Dolayısıyla ben belediye başkanı adayı olarak Kürt hemşehrilerimden destek istiyorum. Ve şunu bilmelerini istiyorum İstanbul’da 15 milyona eşit adil hizmet yapacağım. Kürt, Türk, Çerkez, göçmen. Yani etnik kimlik ayrımı yapmadan herkese bu hizmeti götürmenin gayreti içerisinde olacağım." dedi.

  "Kürt kardeşlerimizi birileriyle ittifak yapmaya zorlayan zihniyet, unutulmamalıdır ki geçmişte Kürtlere en büyük zulmü yapan zihniyettir." diyen Yıldırım, "bunu hatırlatmayı bir vatandaşlık görevi olarak gördüğünü" vurguladı.

 6. Bahçeli'nin Öcalan mektubu yorumu: Teröristbaşı HDP'nin istismarına müdahale etmek istedi

  Devlet Bahçeli

  MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, PKK lideri Abdullah Öcalan'ın HDP'ye yaptığı belirtilen İstanbul seçimlerinde tarafsız kalma çağrısını "İmralı’da ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasını çeken teröristbaşı anlaşılan odur ki, HDP’nin istismarına müdahale etmek, hatta önüne geçmek maksadıyla tarafsızlık çağrısı yapmıştır." sözleriyle yorumladı.

  Yazılı bir açıklama yapan Bahçeli, "Teröristbaşının mektubu HDP’nin vahim sapmasına, Zillet İttifakı’na verdiği rezil desteğine itirazın, tepkinin ve bundan duyduğu rahatsızlığın eseri ve sonucudur." dedi.

  'HDP-PKK ve Demirtaş arasındaki derin çatlaklar'

  HDP'yi "PKK’nın siyaset acentesi" diye tanımlayan MHP Genel Başkanı "Teröristbaşının uyarısına rağmen marazi ve mahsurlu stratejisinde bir değişikliğe gitmeme iradesi ise 23 Haziran üzerinde oynanan ahlaksız oyunu iyice gözler önüne sermiş olacaktır." ifadelerini kullandı.

  "HDP-PKK-teröristbaşı ve terörist Demirtaş arasındaki derin çatlakların çok boyutlu analiz ve yorumu elbette yapılacak" diyen Bahçeli, "nihai olarak İstanbul'un içine çekilmek istenen girdaptan 23 Haziran’da tamamıyla kurtulacağını" kaydetti.

 7. TBF Tahkim Kurulu, Fenerbahçe Beko taraftarına verdiği cezayı erteledi

  efes

  Tahkim Kurulu, Fenerbahçe Beko taraftarına verdiği cezayı erteledi. Fenerbahçe Beko taraftarı, bu akşam oynanacak final serisi 7. maçında Anadolu Efes deplasmanında tribünlerde yer alabilecek.

  Türkiye Basketbol Federasyonu Disiplin Kurulu, Basketbol Süper Ligi final serisinin 5. maçında Fenerbahçe Beko'ya taraftarının neden olduğu kötü tezahüratları ve seyirci ihlallerini gerekçe göstererek 2 maç ceza vermişti.

  View more on twitter
 8. T24'e konuşan Ali Kemal Özcan: Öcalan'la görüşme talebini 2004'te avukatlarına ilettim, mektubu bana tedarik edildi

  ali kemal özcan

  İmralı'da Öcalan'la görüşen ve Öcalan'ın 18 Haziran tarihli el yazılı bir mektubunun bir kopyasını tedarik eden Ali Kemal Özcan, T24'ten Candan Yıldız'ın sorularını yanıtladı.

  Öcalan'la görüşmek için ilk talebini 2004 yılında PKK liderinin o dönemdeki avukatlarına ilettiğini söyleyen Özcan, "Avukatlar söz vermişti; doğru çıkmadı. Kitaplarımı göndermiştim ama gitmemiş, yeni ulaşmış kitaplarım. Zaten görüşme başvurum vardı. Öcalan görüşmek istemiş" ifadelerini kullandı.

  Öcalan'la görüşme imkanını kimin nasıl sağladığına ilişkin soruya "Devlet" yanıtını veren ve "Bu soruyu bana savcılar veya istihbarat birimleri sorsun" diyen Özcan, Öcalan'ın "iki gün önce avukatlara verdiğini" söylediği mektubun, kendisine "tedarik edildiğini" öne sürdü.

 9. PKK yöneticisi Karayılan: Kürtlerin ezici gücü, İstanbul'da da belirleyicidir

  Murat Karayılan

  PKK yöneticilerinden Murat Karayılan, “Bütün Kürt insanlarımızın ve demokrasiden yana olan bütün Türk, Kürt ve her topluluktan insanlarımızın bu gerçeklikleri düşünerek, ellerini vicdanlarına koyarak AKP-MHP’yi İstanbul’da bir kez daha yeneceklerine inanıyorum” dedi.

  Fırat Haber Ajansı'nda yer alan röportaja göre Karayılan "İstanbul'daki seçimlerin bir referanduma dönüştüğünü ve HDP ile diğer demokratik kurumlar ve sivil toplum kuruluşlarının kararını verdiğini" söyledi.

  Karayılan Şimdi Türkiye’de de AKP-MHP ve Ergenekon rejimi bir tehlikedir. 31 Mart seçimlerinde bu tehlikeyi bertaraf edecek gücün de Kürtler ve dostları olduğu açıktır. Kürtlerin ezici gücü, İstanbul’da da belirleyicidir. " dedi.

  Hollanda basınına konuşan KCK Yürütme Konseyi Eş Başkanı Cemil Bayık da "AKP-MHP ittifakı, İstanbul’da kaybederse Türkiye'de yeni bir siyasal süreç, yeni bir dönem başlar; demokratikleşmenin önü açılır." diye konuştu.

 10. HDP: İstanbul seçimlerinde stratejik ve taktik adımlarda değişiklik söz konusu değil

  Sezai Temelli ve Pervin Buldan
  View more on twitter

  HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Sezai Temelli, PKK lideri Abdullah Öcalan'ın yaptığı belirtilen "seçimde tarafsız kalma" çağrısının ardından yaptıkları yazılı açıklamada, "HDP’nin İstanbul seçimlerine yönelik seçim stratejisinde ve taktik adımlarında bir değişiklik söz konusu değildir." dedi.

  Açıklamada, :"Türkiye’de yeni bir tarz-ı siyasetin temsilcisi olan HDP hakkında Sayın Öcalan’ın yaptığı açıklamalar, iktidar partisinin güncel siyasi hesaplarının ve seçim polemiklerinin çok üstünde tarihsel bir anlam ve derinliğe sahiptir." denildi.

  Buldan ve Temelli'nin açıklamasında "İmralı ada hapishanesinde kendi görüş ve düşüncelerini çok sınırlı koşullarda açıklama imkanı olan ve halen tecrit ortamında tutulan Sayın Öcalan’ı ve tarihsel bir bağlam içinde söylediklerini taraflı-tarafsız, niyetli-niyetsiz güncel siyasal hesapların ve seçim polemiklerinin aracı haline getiren söylemler, başta Kürt sorununun demokratik çözümü olmak üzere toplumsal sorunlarımızın demokratik siyaset zeminindeki çözümünün imkanlarını zayıflatır, demokrasi ve barış mücadelesine zarar verir." ifadeleri yer aldı.

  Öcalan'ın "Kürt sorununun demokratik çözümünün ve toplumsal barışın en önemli muhataplarından birisi" diye tanımlandığ açıklamada "İktidarın bir ajansı olarak çalışan AA’nın, sorumsuz tutumu basın ahlakının siyasal çıkarlar için nasıl ayaklar altına alındığını göstermek açısından ibretliktir. AA’nın tutumu İmralı’daki hukuk güvensizliğinin ve ihlalinin bir ispatıdır." denildi.

  'Erdoğan'ın çaresiz kaldığını gösteriyor'

  Açıklama şöyle devam etti;

  "Savcılığın ve idarenin sorumluluğundaki bir metin muhataplarına henüz ulaşmışken, AA’ya sızdırılmış olması 20 yıllık hukuk ve ahlak dışılığın da ispatıdır. Demokratik kamuoyu asıl bu keyfiliğe odaklanmalıdır. AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın AA’ya etik dışı bir şekilde sızdırılan bu metin üzerinden partimizi ve Sayın Öcalan’ı karşı karşıya getirmeye çalışması, siyasette ne kadar pragmatist davrandığını ve çaresiz kaldığını da göstermektedir."

  HDP'nin açıklamasında "Öcalan'ın ürettiği Üçüncü Yol Stratejisinde ve çağrısında da belirtildiği gibi HDP, Cumhur İttifakı ile Millet İttifakı arasındaki kutuplaşma siyasetinde taraf değildir." denirken, Çatışmacı ve kutuplaştırıcı bir dille her şeyi ‘siyah-beyaz’ olarak tarif eden, karşıtlıklar üzerine inşa edilen, belli bir gerilim stratejisi eşliğinde sürdürülen, dikte edici bir siyaset tarzının Kürt sorunu dahil, bütün sorunları kronikleştirdiği ve demokratik çözüm imkanlarını tükettiği, giderek birlikte yaşama imkanlarını yok etmeye başladığı görmezden gelinemez." ifadeleri yer aldı.

  Açıklamaya" İki tarihsel blok arasında taraf olmamaya ve Üçüncü Yol stratejisini kararlı ve ısrarlı bir şekilde sürdürmeye dayalı olarak HDP’nin İstanbul seçimlerine yönelik seçim stratejisinde ve taktik adımlarında bir değişiklik söz konusu değildir." ifadeleriyle son verildi.

 11. Demirtaş: HDP seçmeni sandığa daha kararlı, daha yüksek katılımla gidecek

  Selahattin Demirtaş

  HDP'nin eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, "Ben 23 Haziran’da HDP seçmeninin çok daha kararlı bir şekilde, daha yüksek bir katılımla sandığa gideceğini düşünüyorum." dedi.

  Yeni Yaşam Gazetesi'ne verdiği söyleşide "Ortada ciddi bir seçmen iradesi gasbı" olduğunu savunan Demirtaş " Gasp edilen iradeye karşı İstanbul’daki yurttaşların bu defa bağırlarına taş basmadan, kendi iradelerini ve haklarını koruyacaklarına inanıyorum." diyye konuştu.

  'Kürtleri saf görenler hep yanıldılar'

  AKP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı adayı Binali Yıldırım'ın "Kürt" ve "Kürdistan" terimlerini kullanması konusunda "Kim bu kavramları ifade etmek isterse edebilir tabii. Sonuçta bu kavramları kullanmak kimsenin tekelinde değil. Binali Yıldırım’ın da, Devlet Bahçeli’nin de kullanmasında elbette hiçbir sakınca yok. Hatta mümkünse daha sık kullansalar iyi olur. Fakat bunun aktüel bir siyasi karşılığının olmayacağından da eminim. Kendileri de biliyordur. Kürtleri aldatılması çok kolay saftirikler gibi görenler hep yanıldılar, yanılmaya da devam edecekler." ifadelerini kullandı.

 12. Öcalan: HDP’de vücut bulan Demokratik İttifak anlayışı, güncel seçim tartışmalarına taraf ve payanda yapılmamalı

  View more on twitter

  PKK lideri Abdullah Öcalan'ın avukatları, dün gündeme gelen mektup iddiasına ilişkin açıklamada bulundu.

  Asrın Hukuk Bürosu'nun Twitter hesabından yapılan açıklamada avukatlar, Öcalan'ın mektubunu yayınlarken her zaman yaptıkları gibi müvekkillerinin mesajlarını önce muhataplarıyla paylaşıp ardından kamuya duyurduklarını söylediler.

  Avukatlar Öcalan'ın mektubunda yer alan çerçeveyi "Daha önceki görüşmelerde de kutuplaştırıcı dile yaptığı vurguyu yinelemiş üçüncü yolu korumak gerektiğini belirtmiştir' şeklinde değerlendirdi" diye tanımladı.

  'Demokratik İttifakın önemi ve tarihsel anlamı, seçimlerdeki tarafsız çizgisinde ısrar etmesi'

  Avukatların yaptığı açıklamaya göre, Öcalan'ın mektubunda, "HDP’de vücut bulan Demokratik İttifak anlayışı, güncel seçim tartışmalarına taraf ve payanda yapılmamalıdır. Demokratik İttifakın önemi ve tarihsel anlamı, mevcut ikilemlere kendini angaje etmemesi ve şimdiye kadar olduğu gibi seçimlerdeki tarafsız çizgisinde ısrar etmesidir" ifadeleri yer aldı.

  18 Haziran'da Öcalan ile İmralı'da bir görüşme yaptıklarını söyleyen avukatların açıklamasında "Bu metnin de görüşmenin içeriği ile birlikte, öncelikli olarak metnin ilk muhatabı olan HDP ile paylaşılmasını ve görüşülmesini istemiştir. Bizler de Sayın Öcalan’ın talebi doğrultusunda yapmış olduğu değerlendirmeleri ve yazıyı, görüşmeden sonra HDP kurulları ve yetkilileri ile paylaşarak 21 Haziran 2019 Cuma günü kamuoyunu bilgilendirme planlaması yaptık. Bu konuda belirttiğimiz muhataplar dışında bir paylaşımımızın olmadığını da özellikle belirtmek isteriz." denildi.

  "Kendi planlamaları doğrultusunda hazırlık ve görüşmelerini yaparken Ali Kemal Özcan isimli kişinin basınla paylaşımlarını gördüklerini" söyleyen Öcalan'ın avukatları "Özcan, Perşembe akşam saatlerinde büromuz avukatları ile de temas kurmaya çalışarak İmralı’da görüşme yaptığını iddia etmişti. İmralı’ya avukat olmayan bir kişinin götürüleceğine dair bir bilgiye sahip değildik" ifadelerini kullandı.

  Açıklamada ayrıca "Özcan’ın gerçekleştirdiğini söylediği görüşmesine dair ifade ettiği hususlar, bunları kamuoyu ile paylaşma biçimi ve kullandığı kavramlar kendisini bağlayacak hususlardır. Bizim müvekkilimizle görüşmeden bunları teyit etmek ya da yanıt vermek durumumuz bulunmamaktadır." denildi.

  'HDP çalışmalarını yapıyor, kararlarını da verecek'

  Avukatların açıklamasına göre "Öcalan HDP’de vücut bulan demokratik ittifak anlayışının güncel seçim tartışmalarına taraf ve payanda yapılmaması gerektiğini" ifade etti ve "toplumsal uzlaşıyı kast ettiğini, kutuplaştırmaya, ikili duruma tuz biber olunmaması gerektiğini" söyledi.

  Öcalan'ın "HDP’nin kendi yolunu koruması gerektiğini düşündüğü" aktarılırken, bununla birlikte siyasi bir parti olarak HDP’nin çalışmalarını HDP’nin kendisinin yaptığını ve kararlarını da HDP’nin vereceğini" belirtti.

 13. Bartın'da selde biri 11 yaşındaki çocuk, iki kişi hayatını kaybetti

  Bartın'daki sel

  Bartın'da dün öğleden sonra başlayan sağanak yağışın ardından, sel sularına kapılıp kaybolan 11 yaşındaki İsa Akgün'ün cenazesi bulundu.

  Bartın Sahil Güvenlik Batı Karadeniz Bölge Komutanlığı'ndan bölgeye gönderilen dalgıçlar, Akgün'ü arama çalışmalarına gece saatlerinde ara vermiş ve günün aydınlanmasıyla çalışmalar yeniden başlamıştı.

  Oğlunu kaybeden Ali Akgün "Evimizin önünden köprü geçiyor. Annesi Gülümser elinden tutuyormuş. Köprüde sel suları yükselince elinden kayıp gitmiş" dedi.

  Bartın'da dün de sağanak yağışta sel sularına kapılıp kaybolan 70 yaşındaki İbrahim Çeliktaş'ın cesedi, kaybolduğu yerden yaklaşık 5 kilometre uzaklıkta dere yatağında çamura saplanmış bir şekilde cesedi bulundu.

 14. Karadeniz'de 9 ilde sel, heyelan ve yıldırım uyarısı

  sel felaketi

  Bugün, Ordu, Giresun, Trabzon, Rize, Artvin, Samsun ile Zonguldak, Düzce ve Sakarya çevrelerinde kuvvetli sağanak yağış bekleniyor.

  Meteoroloji Genel Müdürlüğü bu kentlerde ani sel, su baskını, yıldırım düşmesi, heyelan, yağış anında kuvvetli rüzgar, yerel dolu yağışı gibi olumsuzluklara karşı uyarı yaptı.

  Açıklamada "Ordu, Giresun, Trabzon, Rize, Artvin çevreleri ile Samsun'un Salıpazarı, Terme, Çarşamba, Ayvacık ilçelerinde beklenen sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışların kuvvetli ve yer yer çok kuvvetli (21-75 kg/m2) olacağı tahmin edildiğinden, meydana gelmesi muhtemel ani sel, su baskını yıldırım düşmesi, heyelan, yağış anında kuvvetli rüzgar, yerel dolu yağışı gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır." denildi.

  Benzer bir uyarı Zonguldak, Düzce ve Sakarya çevreleri için de yapıldı.