Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Canlı anlatım

time_stated_uk

 1. TBMM'deki siyasi partiler, ABD Temsilciler Meclisi'nin 1915 olaylarını "Ermeni soykırımı" olarak tanımlayan kararına ortak bir metinle tepki gösterdi

  TBMM'deki siyasi partiler, ABD Temsilciler Meclisi'nin 1915 olaylarını "Ermeni soykırımı" olarak tanımlamasına tepki gösterdi.

  Yayınlanan ortak metinde bu kararın "tarihi gerçeklerin karartılması girişimi" olduğu belirtildi.

  TBMM
 2. Ankara'daki hızlı tren kazası soruşturmasında, 10 şüpheli için 15 yıla kadar hapis istendi, TCDD Genel Müdürü ve halefi şüpheli olarak yer almadı

  tren kazası

  Ankara'da 13 Aralık 2018'de 9 kişinin hayatını kaybettiği hızlı tren kazasına ilişkin 10 şüpheli hakkında 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle iddianame hazırlandı

  İiddianamede tren teşkil memuru Osman Yıldırım, hareket memuru Sinan Yavuz, trafik kontrolörü Emin Ercan Erbey, YHT Ankara Gar Müdür Yardımcısı Kadir Oğuz, Trafik Servis Müdür Yardımcısı Vekili Ergün Tuna, YHT Trafik Servis Müdürü Ünal Sayıner, YHT Ankara Müdürü Duran Yaman, Şube Müdürü Recep Kutlay, TCDD Trafik ve İstasyon Yönetimi Daire Başkanı Mükerrem Aydoğdu, TCDD Emniyet ve Kalite Yönetimi Daire Başkanı Erol Tuna Aşkın'ın, ''birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olma'' suçundan 15 yıla kadar hapisleri istendi.

  İddianamede, bilirkişi raporunda kusurlu bulunan dönemin TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın ve şu anda TCDD Genel Müdürü olan dönemin Genel Müdür Yardımcısı Ali İhsan Uygun şüpheli olarak yer almadı.

  Savcılık bu iki isim için bakanlıktan soruşturma için izin talebinde bulunmuştu.

 3. AKP İstanbul Milletvekili Yeneroğlu: Cumhurbaşkanımızın talebi doğrultusunda AK Parti'den istifa ettim

  Ayşe Sayın

  Ankara

  Mustafa Yeneroğlu

  AKP İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu'nun partisinden istifa ettiğini açıkladı. Aynı zamanda partinin Merkez Karar Yürütme Kurulu üyesi de olan Yeneroğlu "Sayın Cumhurbaşkanımızın talebi doğrultusunda Ak Parti'den de istifa ettim”. dedi.

  Yeneroğlu, TBMM’de yaptığı açıklamada,"Cumhurbaşkanımızı takdir buyurdular MKYK üyeliğine seçildim. O süreçte de Türkiye’nin önünde olan ve itibarını zedeleyen insan hakları ihlallerinin ortadan kaldırılması noktasında kamuoyuyla eleştirilerimi paylaştım." dedi.

  Son iki MKYK toplantılarına bu rahatsızlıklarının artık karşılık bulmadığı, düzelebileceğine dair bir ümit taşımadığı için katılmadığını" anlatan Yeneroğlu, 28 Ekim tarihinde MKYK’dan istifa ettiğini" belirtti.

  Yeneroğlu "Geçen günler içerisinde arkadaşlarımla değerlendirmeler yaptım, partimizin genel sekreteri merkeze davet ettiler. Daha sonra genel sekreterimizle yaptığım konuşmada AK Parti’nin kuruluş felsefesine dönmesi gerektiğini söyledim. Genel sekreterimiz bu görüşlerimi dinledi. Cumhurbaşkanımızın AK Parti’den istifa etmem noktasında kanaat bildirdiğini ifade etti." dedi.

  Yeneroğlu "milletvekilliğinden istifa konusunu da önümüzdeki günlerde değerlendireceğini" vurgluladı.

 4. Kılıçdaroğlu'ndan ABD'ye tasarı tepkisi: Dediğimi yapmadın, Ermeni olaylarını gündeme getiririm derseniz, bu doğru değil

  Kılıçdaroğlu

  Partisinin grup toplantısında konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Ermeni soykırımına yönelik tasarı" konusunda ABD'ye tepki gösterdi.

  Kılıçdaroğlu, 'Benim dediğimi yapmadın, ben egemen gücüm intikam alırım, Ermeni olaylarını gündeme getiririm derseniz bu doğru değildir. Bunu kabul etmiyorum ve doğru bulmuyorum' dedi.

 5. Reuters: Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası, Hakan Atilla kararı nedeniyle Borsa İstanbul’daki hisselerini satacak

  borsa istanbul

  Reuters Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’nın (AİKB), Hakan Atilla kararı nedeniyle Borsa İstanbul’daki hisselerini satacağını yazdı.

  Ajans iki kaynağa dayandırdığı haberinde, AİKB’nin ellerindeki yüzde 10’luk Borsa İstanbul hissesini en kısa sürede satmak istediğini Türk yetkililere ilettiğini belirtti.

  Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası, ABD’de 32 ay hapis cezası alan Halkbank eski genel müdür yardımcısı Hakan Atilla’nın, geçen hafta şirketin Genel Müdürlük görevine getirilmesine karşı çıkmıştı.

  Reuters’a konuşan AİKB iletişim müdürü Jonathan Charles, “Bize danışılmadı, bu kararı desteklemiyoruz” demişti.

  AİKB, Borsa İstanbul’da yüzde 10 pay sahibi. En büyük hisse ise yüzde 80 ile Varlık Fonu’na ait.

 6. Erdoğan: ABD ziyareti konusunda henüz kararımı vermedim ama soru işareti

  Ayşe Sayın

  Ankara

  Erdoğan

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AKP Meclis Grubu toplantısından sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı.

  Erdoğan 13 Kasım'da yapılması planlanan ABD ziyareti konusundaki soruya "Şu an henüz kararımı vermedim ama soru işareti" yanıtını verdi.

  Cumhurbaşkanı "terörle mücadelede müjde" sözlerine açıklık getirmesi istendiğinde de "Niye acele ediyorsun? Bu işlerin haberi verilir mi.? ABD haber vere vere mi geldi? Müjde ülkenin geleceği ile alakalı." diye konuştu.

  Erdoğan, Suriye'deki B ve C planları sözleri için de " Şu an A planını uyguluyoruz devriyeler devam edecek. Arazideki gelişmelere göre nerede ne adım atılması gerekiyor. Beklenenler yerine getirilmiyorsa B, C planları olabilir" ifadelerini kullandı. Cumhurbaşkanı ayrıca, Rusya lideri Vladimir Putin ile görüşme her an görüşme olabileceğini vurguladı.

 7. Erdoğan: Türkiye, yeni bir İstiklal Harbi veriyor ve zafere doğru yürüyor

  Erdoğan

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AKP Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada "Türkiye'nin yeni bir İstiklal Harbi verdiğini ve zafere doğru yürüdüğünü'' söyledi.

  "Türkiye’yi Suriye gibi, Irak gibi, Libya gibi yapabileceklerini sananlara cevabı, inlerine girerek, güvendikleri dağları başlarına yıkarak" verdiklerini vurgulayan Erdoğan "Eski Türkiye refleksleriyle hareket etseydik inanın bana çok büyük bir felaketi yaşıyor olurduk." dedi.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan "Bugün yıkıntılarımız karşısında ağlıyor durumda değilsek, bunu milletimizle ortaya koyduğumuz direniş ve yeniden şahlanış iradesine borçluyuz. Her ne kadar birileri hala Türkiye’nin verdiği bu büyük mücadelenin farkında değilse de milletimiz olup biteni görüyor ve hiçbir fedakarlıktan kaçınmıyor. Evet Türkiye yeni bir İstiklal Harbi veriyor. Ve hamdolsun zafere doğru adım adım yürüyor." diye konuştu

  'Ekonomi battı mı? Bitti mi?'

  "Ekonomiyle ilgili “çökerttik, çökertiyoruz, battı, bitti” dediler. Ne oldu? Bitti mi? Battı mı?" diyen Cumhurbaşkanı "Biz küllerimizden nasıl ayağa kalktıysak şimdi yine aynı şekilde ayağa kalktık ve devam ediyoruz. Görüldüğü gibi faiz sürekli olarak iniyor. Enflasyon aynı şekilde geriliyor. En yakın zamanda inşallah enflasyonda da tek haneli rakama ulaşacağız. Faizde aynı şekilde ulaşacağız. Bunu başaracağız ki ekonomi rayına oturmuş olsun. " ifadelerini kullandı.

  'Terörle mücadelede müjdelerimiz olacak'

  Erdoğan "Bazı ülkelerin milli güvenliklerine tehdit gördüğü teröristleri bulup ortadan kaldırdıklarını ve bunun Türkiye'nin de aynı hakka sahip olduğunu kabul ettikleri demek olduğunu" söyledi. Cumhurbaşkanı "Buna ellerini sıktıkları, övgüler dizdikleri teröristler de dahildir. İnşallah yakında bu konuda milletimiz müjdelerimiz olacaktır." dedi.

  'Kobani'nin kontrolümüz altına girmesi lazım'

  Suriye'nin kuzeydoğusundaki gelişmelere de değinen Cumhurbaşkanı "O kuşak 444 km. Tel Abyad-Resulayn arası kontrol altında. Bizim için yeterli mi değil. Tel Rıfat'taki teröristlerin temizlenmesi sözünü aldık. Münbiç'ten de YPG'yi temizleme sözünü aldık. Temizledik diyorlar. Silahlı kuvvetlerimiz takibi içinde. Bir diğer önemli adım da, Tel Rıfat'ın batısına doğru Kobani. Buranın da teröristlerden boşaltılması, kontrolümüz altına girmesi lazım." dedi.

  'Cuma günü Ruslar ile devriyeye başlıyoruz'

  "Buraya Suriyeli kardeşlerimiz girecek, gerçek sahipleri girecek" diyen Cumhurbaşkanı "Rusya ile birlikte devriye çalışmasına başlayacaklarını ve sınırdan güneye doğru 7 kilometre derinlikte devriye çalışmasını sürdüreceklerini" belirtti.

  Cumhurbaşkanı "Cuma günü Ruslar ile devriyeyi başlatıyoruz. Saldırılar sürerse kendi harekatımızı gerçekleştirme hakkımızı saklı tutuyoruz" diye konuştu.

  'ABD'deki sözde soykırım tasarısının kıymet-i harbiyesi yok'

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasında ABD Temsilciler Meclisi'nden geçen tasarılara da değindi. Erdoğan "ABD Temsilciler Meclisi'ndeki tasarılardan biri sözde Ermeni soykırımı iddilarıyla ilgili. ABD kamuoyunda ülkemiz aleyhine oluşan hava kullanılarak geçirildi. Fırsatçılık yapıldı. Tüm dünyaya sesleniyorum bu atılan adımın hiçbir kıymeti harbiyesi yok, bunu tanımıyoruz. Kendileri çalıp, kendileri oynuyorlar" diye konuştu.

  Buna karşın, "atılan iftiranın bir ülke parlamentosunda kabul edilmesinden üzüntülü olduklarını" söyleyen Cumhurbaşkanı "Dedik ki, bu iş tarihçilerin işidir. Bu iş arkeologların işidir. Görevlendirelim onlar bu çalışmayı yapsınlar. Bu işe bir siyaset gömleği giydirilmesin." diye konuştu.

  Erdoğan, Türkiye'ye yaptırım öngören tasarıya ise "Hiçbir tutarı olmayan bu tasarıyı da şiddetle reddediyoruz. ABD bir FETÖ'ye mahkum olacak kadar küçüldü mü?" sözleriyle tepki gösterdi.

  'Ya Gülen'i teslim edin ya da bizden suçluların iadesi konusunda bir iade beklemeyin'

  Erdoğan ayrıca "Kalkıp da 400 dönüm arazi tahsis ettiğimiz bu adamın Adalet Bakanlığımız 90 koli suç raiyası gönderdi. İnceleyin. Bakmıyorsunuz terörist başını ülkenizde saklıyorsunuz. Bu sizin özel olarak değerlendirme noktasında kullandığınız bir namivela mıdır. Bundan size bir fayda gelmez. Ya bunu bize teslim edeceksiniz, ya da bizden suçluların iadesi konusunda bir iade beklemeyin." diye konuştu.

 8. Çavuşoğlu: ABD'deki tasarıların nedeni Suriye'deki oyunu bozmamızdır

  Mevlüt Çavuşoğlu

  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD Temsilciler Meclisi'nden geçen Türkiye aleyhine yaptırım ve 1915 Ermeni olaylarının soykırım olarak tanınmasını öngören yasa tasarısının kabul edilmesine tepki gösterdi.

  Mevlüt Çavuşoğlu, ''Bizim için yok hükmünde karardır, oyunlarını bozduk intikam alıyorlar. Karar tasarı değil bir karar, hiçbir bağlayıcılığı yok, bağlayıcılığı yok diye alınan karara göz yumacak değiliz. Tepkimizi ortaya koyduk sizler de bizler de sebebini biliyoruz. Sebebi Suriye’de oyunu bozmamızdır" dedi.

  Adalet Bakanı Abdulhamit Gül de oylamalara ilişkin yaptığı açıklamada "ABD Temsilciler Meclisinde dün çıkan karar bizim için yok hükmündedir. Soykırımdan bahsedenler önce dönüp kendi tarihlerine baksınlar'' diye konuştu.

 9. İstanbul Boğazı, sis nedeniyle transit gemi geçişlerine kapatıldı

  sis
  sis

  İstanbul'da sabah saatlerinde başlayan sis ve pus; İstanbul Boğazı, Çamlıca Tepesi ve şehrin genelinde etkisini gösterdi. İstanbul Boğazı yoğun sis nedeniyle çift yönlü transit gemi geçişine kapatıldı. Şehir Hatları ve İDO seferlerinde ise aksama yaşanmadı.

 10. ABD Büyükelçisi Satterfield, Temsilciler Meclisi'nden geçen tasarıların ardından, Dışişleri Bakanlığı'na çağırıldı

  David Satterfield

  ABD'nin Ankara Büyükelçisi Satterfield, ABD Temsilciler Meclisi'nde oylanan yasa tasarılarıyla ilgili olarak Dışişleri Bakanlığına çağrıldı

  Dün gece 1915 olaylarını "Ermeni Soykırımı" olarak tanımlayan bir karar, ABD Temsilciler Meclisi'nde büyük çoğunluğun desteği ile onaylandı.

  Ayrıca, ABD Temsilciler Meclisi'nde dün gerçekleştirilen oylamada Barış Pınarı Harekâtı gerekçesiyle Türkiye'ye yönelik sert yaptırımların devreye sokulmasını öngören tasarı 403'e karşı 16 oyla kabul edildi.

 11. İbrahim Kalın ve Fahrettin Altun'dan 'soykırım tasarısı'na tepki

  View more on twitter
  View more on twitter

  1915 olaylarını "Ermeni Soykırımı" olarak tanımlayan bir kararın, ABD Temsilciler Meclisi'nde büyük çoğunluğun desteği ile onaylanmasına Türkiye'den tepkiler gelmeye devam ediyor.

  Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın Twitter hesabında yaptığı açıklamada, "Amerikan Temsilciler Meclisi’nin Ermeni tasarısı, tarihin siyasete alet edilmesinin utanç verici örneklerinden biridir. Türkiye’ye soykırım suçlamasında bulunanlar önce kendi tarihlerine ve destekledikleri Asala ve PKK terör örgütlerinin kanlı geçmişine baksınlar. "dedi.

  Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun da yasa tasarısının ABD-Türkiye ilişkilerine değer veren herkes adına endişe verici bir gelişme olduğunu bildirdi.

  Tasarıya "evet" oyu verenlerin çalkantılı bir bölgede, stratejik açıdan kritik ilişkilerin kötüye gitmesinden de sorumlu olacağını vurgulayan Altun şöyle devam etti;

  "Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ermeni topluluğuna baş sağlığı dilemiş ve üzüntülerini iletmişti. Kendisi aynı zamanda Birinci Dünya Savaşı'nda olanları araştıracak bir tarih komisyonu kurulmasını istediğini de dile getirmişti. Siyasi amaçlar uğruna tarihin siyasileştirilmesi kabul edilmez bir durumdur. Ermeni kardeşlerimize, tarihlerini, iç siyasi hesapların bir aracı haline getirmemeleri yönünde çağrı yapıyoruz. Bu bölgede yüzlerce yıldır hep beraber yaşıyoruz. Bölgemize hali hazırda oldukça fazla acı yaşatmış olan dış güçlerin müdahalelerinin, ilişkilerimize faydası olmayacağını tarih bize öğretmiştir."