Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Canlı anlatım

time_stated_uk

 1. Post update

  İngiltere'deki genel seçimlere dair gelişmeleri aktardığımız canlı anlatım sayfamızın sonuna geldik.

  İyi akşamlar dileriz...

 2. İngiltere Başbakanı Johnson: Eski meseleleri kapatma ve iyileşme sürecini başlatmalıyız

  borıs johnson

  İngiltere Başbakanı Boris Johnson, hükümet kurma izni aldıktan sonra yaptığı ilk açıklamada, ülkenin artık Brexit konusunu geride bırakması gerektiğini söyledi.

  Herkese eski meseleleri kapatma ve iyileşme sürecini başlatma çağrısı yapan Johnson, "Bu ülke, kavgalara ara vermeyi ve Brexit hakkındaki tartışmaları kalıcı olarak sona erdirmeyi hak ediyor" dedi.

  Johnson, hükümet olarak öncelikli meselelerinin sağlık sistemine kaynak aktarılması olacağını belirterek, 50 bin yeni eleman alınacağı ve yeni hastanelerin açılacağı vaatlerini yineledi.

  Johnson, "Ülke olarak birleşeceğiz ve üst seviyelere çıkacağız" dedi.

 3. İngiltere'de Türkiye kökenli adaylardan biri seçimi kazandı, diğeri kaybetti

  View more on twitter

  İngiltere'de dün yapılan seçimlerde iki Türkiye kökenli adaydan birisi seçilerek, parlamentoya girmeyi başardı.

  Kürt ve Alevi kökenli bir aday olan Feryal Clark Demirci, Londra'nın Enfield North bölgesinde oyların yüzde 51,8'ini alarak İşçi Partisi'den milletvekili seçildi.

  Bir başka Kürt kökenli isim İbrahim Doğuş da yine İşçi Partisi adayı olarak girdiği West Bromwich East bölgesinde seçimi 1600 oy farkla Muhafazakar Parti adayına kaybetti.

 4. Brexit’i destekleyen partiler, ikinci referandumu destekleyen partilerden daha az oy aldı

  Professor Sir John Curtice

  Seçim analisti

  Hepimizin dikkat etmesi gereken, özellikle de Muhafazakar Parti Genel Sekreteri James Cleverly’nin unutmaması gereken bir şey var:

  Muhafazakar Parti veya Brexit Partisi’ne oy verenlerin oranı toplam yüzde 47 oldu. Böylece bu iki parti, ikinci bir referandumu savunan partilerin toplamından daha az oy aldı.

  Gerçek şu ki Muhafazakarların zaferi önde olan partiye daha fazla sandalye veren seçim sistemimiz aracılığıyla gerçekleşti. AB’de kalmayı isteyenlerin oyları bölündüğü için geride kaldı, Brexit yanlılarının oyları birleştiği için öne geçti.

  Bu seçim kamuoyunda, Brexit konusunda üç yıl önceye kıyasla bir değişim olduğunu göstermiyor.

 5. İşçi Partisi lideri Corbyn: Seçim sonuçlarından büyük üzüntü duyuyorum

  corbyn

  İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn, seçim sonuçlarından dolayı "en yoksul kesimler" adına büyük üzüntü duyduğunu söyledi.

  İşçi Partisi, dün yapılan seçimlerde 59 sandalye kaybetti ve milletvekili sayısı 203'e geriledi. Bu, İşçi Partisi'nin 1935 yılındna bu yana kaydettiği en kötü performans oldu.

  Corbyn seçim sonuçlarıyla ilgili yaptığı ilk açıklamada, önümüzdeki yılın başlarında partinin yeni liderini seçene kadar görevde kalacağını söyledi.

  Corbyn, görevden ayrılmasıyla ilgili takvimi Merkez Yönetim Kurulu'nun belirleyeceğini aktararak, "Merkez Yönetim Kurulu'nun çok kısa bir zaman içerisinde toplanması ve (ne zaman ayrılacağımla ilgili kararı) benim değil, onların vermesi gerekiyor. Parti içerisinde gerekli tartışmaların yapılacağı bir dönemin yaşanacağını umuyorum. Bunun önümüzdeki yılın başlarında olacağını düşünüyorum" dedi.

 6. İskoç Ulusal Partisi lideri Sturgeon: İskoçya dün itibarıyla kendisine İngiltere'nin geri kalanından daha farklı bir yol çizmiştir

  STURGEON

  İskoç Ulusal Partisi (SNP) lideri Nicola Sturgeon, seçimlerde elde ettikleri sonuçların partinin "kampanya, mesaj ve vizyonunun geniş bir kitle tarafından onaylandığı" anlamına geldiğini söyledi.

  İskoçya'nın bağımsızlığı için ikinci bir referandum yapılması gerektiğini savunan SNP, İngiltere parlamentosundaki sandalye sayısını 13 artırdı ve İskoçya'dan seçilen 59 sandalyenin 48'ini kazanmayı başardı.

  Sturgeon, seçim sonuçlarıyla ilgili bugün yaptığı açıklamada, bu sonuçların İskoçya'nın kendisine ülkenin geri kalanından farklı bir yol çizdiğini ortaya koyduğunu belirtti.

  Sturgeon, dünkü seçimleri bir "dönüm noktası" olarak tanımladı.

  SNP'ye oy veren herkesin İskoçya'nın bağımsızlığını desteklemediğinin farkında olduğunu belirten Sturgeon, İskoçya'nın bağımsız bir devlet olup olmamasının "burada yaşayan insanları ilgilendiren bir mesele olması gerektiğini" vurguladı.

  Sturgeon, "Bu karar, Londra'da oturan bir başbakana ya da dün gece İskoçya'da hezimete uğrayanlara ait değildir" dedi.

 7. İngiltere'de kadın milletvekili sayısı rekor kırdı

  KADIN EVIK

  İngiltere'de dün düzenlenen seçimlerin sonucunda parlamentoya giren kadın milletvekili sayısı tüm zamanların en yüksek düzeyine ulaştı.

  Parlamentodaki 650 sandalyenin 220'sini kadın adaylar kazandı. Böylece parlamentoda kadınların oranı yüzde 34'e yükseldi.

  202 sandalye kazanan İşçi Partisi, 104 ile en fazla kadın milletvekili çıkartan parti olurken, 87 kadın aday da Muhafazakar Parti'den parlamentoya girdi.

 8. Boris Johnson, Kraliçe İkinci Elizabeth'ten hükümet kurma iznini aldı

  BORIS JOHNSON

  Muhafazakar Parti lideri Boris Johnson'ın Kraliçe İkinci Elizabeth ile yaptığı görüşme sona erdi.

  Kraliçe İkinci Elizabeth, kendi adına hükümeti kurması için Johnson'a izin verdi.

  Johnson'ın Pazartesi günü mevcut kabinede bazı ufak değişiklikler yapması bekleniyor.

  Muhafazakarlar, yeni parlamentonun önümüzdeki hafta toplanacağını ve Brexit anlaşmasını 20 Aralık Cuma günü oylamaya sunulmasının planlandığını söylüyor.

 9. Johnson, hükümeti kurma iznini almak için Kraliçe İkinci Elizabeth ile bir araya geldi

  BORIS JOHNSON

  İngiltere'de dün yapılan seçimlerde tek başına iktidar kuracak çoğunluğa ulaşan Başbakan Boris Johnson, hükümet kurma iznini almak üzere Kraliçe İkinci Elizabeth ile bir araya geldi.

  Johnson, kısa bir süre önce Başbakanlık Çalışma Ofisi ve Konutu'nun bulunduğu Downing Street'ten Buckingham Sarayı'na geçti.

  Görüşmede, Kraliçe İkinci Elizabeth, kendi adına hükümeti kurması için Johnson'a resmen davette bulunacak.

 10. Seçim sonuçları Birleşik Krallık'ın bütünlüğü üzerinde ciddi baskı oluşturuyor

  Chris Mason

  Politika Muhabiri

  HARITA

  Seçim sonuçları, İngiltere, İskoçya, Kuzey İrlanda ve Galler’den oluşan Birleşik Krallık’ın mevcut yapısını nasıl etkileyecek?

  Sonuçların birliğin bütünlüğü üzerinde ciddi bir baskı oluşturduğu net bir şekilde görülüyor.

  İskoç Ulusal Partisi, parlamentoda İskoçya’ya ayrılan sandalyelerin yüzde 81’ini kazandı. Bu orana dikkat etmek gerek.

  Kuzey İrlanda’ya baktığımızda da tarihte ilk kez milliyetçi partilerin, Birleşik Krallık’ın bir parçası olunmasını savunan partilerden daha fazla sandalye kazandığını görüyoruz.

  Başbakan Johnson’ın Brexit planının Kuzey İrlanda’yı AB ile ilişkiler konusunda diğer özerk yapılardan daha farklı bir konuma getireceği biliniyor.

  Oysa Boris Johnson, başbakan seçildiğinde kendisini “birliğin bakanı” olarak nitelendirmişti.

  Şimdi ise ülkenin bütünlüğü üzerindeki baskılar hiç olmadığı kadar gerçek.

 11. İngiltere seçimlerinden Boris Johnson galip çıktı, bundan sonra ne olacak?

  BREXIT

  Muhafazakar Parti, İngiltere’de dün yapılan seçimlerle parlamentoda çoğunluğu elde etti.

  Böylece Muhafazakar Parti hükümetleri tarafından hazırlanan ve daha önce defalarca parlamentoda reddedilen Brexit anlaşmasının geçmesinin önünde de herhangi bir engel kalmadı.

  Muhafazakar Parti içinden bazı isimler, Pazartesi günü kabinede ufak değişiklikler olacağını ve Brexit anlaşmasının önümüzdeki günlerde parlamentoda bir kez daha oylamaya sunulacağını söyledi.

  İngiltere’nin AB üyeliğinden çıkışıyla ilgili çerçeveyi düzenleyen Brexit anlaşmasının kabul edilmesinin ardından Johnson hükümetinin AB ile bu kez serbest ticaret ve göç konularını belirleyen nihai anlaşmalar için masaya oturması gerekiyor.

  Muhafazakar Parti seçim manifestosunda, 2021 yılı içerisinde nihai anlaşmaların da tamamlanıp AB üyeliğinden tamamen ayrılma sürecinin tamamlanması öngörülüyor.

  AB liderleri, İngiltere ile “yakın işbirliğini” koruma amacıyla müzakerelerin yürütülmesine hazır olduklarını açıklamıştı.

  Johnson, AB ile İngiltere arasındaki serbest dolaşım uygulamasına son verilmesi ve puan sistemine dayalı yeni bir göçmen sisteminin kurulmasını istiyor. Yeni hükümetin ayrıca, AB dışındaki ülkelerle de serbest ticaret anlaşmaları yapması bekleniyor.

  Johnson seçim kampanyasında “Brexit’i halledelim” sloganını kullandı. AB’den çıkılmasının en güçlü destekçilerinden olan Nigel Farage’ın kurduğu Brexit Parti’ye yönelik desteğin azalmasıyla birlikte Johnson’ın da AB üyeliğinden çıkılmasını savunan seçmenlerin desteğini Muhafazar Parti çatısı altında toplamayı başardığı görülüyor.

  Son beş yıl içerisinde biri referandum, biri yerel seçim, biri Avrupa Parlamentosu ve üçü de genel seçim olmak üzere altı kez sandık başına giden İngiltere’de bir sonraki genel seçimin 2024 yılında yapılması öngörülüyor.

 12. Muhafazakar Parti'nin çoğunluğu sağlamasının ardından sterlin ve borsa yükseldi

  PIYASA

  İngiliz sterlini, yüzde 2,1 değer kazanarak, 1.34 dolar ile Mayıs ayından bu yana en yüksek düzeyini gördü.

  Sterlin, euro karşısında da 3,5 yılın en yüksek seviyesine ulaştı.

  Hisse tarafında da gösterge FTSE 100 endeksi yüzde 0,8 yükselirken, ağırlıklı olarak İngiliz şirketlerin bulunduğu FTSE 250 endeksi de yüzde 5 değer kazandı.

 13. Liberal Demokrat Parti lideri Swinson görevinden ayrılıyor

  JO SWINSON

  Liberal Demokrat Parti'nin lideri Jo Swinson'ın milletvekili seçilememesinin ardından görevinden ayrılacağı belirtildi.

  Parti tüzüğü gereğince, partinin liderinin aynı zamanda milletvekili olması şartını yerine getirmesi gerekiyor.

  Swinson, İskoçya'da bulunan Dunbartonshire East seçim bölgesinden aday oldu ancak buradaki seçimi İskoç Ulusal Partisi'nden Amy Callaghan'a 149 oy farkla kaybetti.

  Kampanyasını "İngiltere'nin yeni başbakanı" sloganıyla yürüten Swinson, sonuçların ardından yaptığı ilk açıklamada, bu sonuçların birçok kişinin "canını sıkacağını" söyledi.

  Liberal Demokrat Parti'nin Başkanı Sal Brinton, yeni liderin önümüzdeki haftalarda yapılacak oylamayla belirleneceğini açıkladı.

  İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn de çok sayıda sandalye kaybetmelerinin ardından istifa edeceğini açıklayan bir diğer parti lideri olmuştu.

 14. Johnson: Başardık ve Brexit konusundaki tıkanıklığı aştık

  BORIS JOHNSON

  İngiltere Başbakanı Boris Johnson, seçim sonuçlarının netleşmesinin ardından yaptığı konuşmada, Brexit konusunda parlamentodaki tıkanıklığı aştıklarını söyledi.

  Johnson'ın "artık Brexit'i hayata geçirebileceğiz" sözleri salondan alkış topladı.

  Johnson, Brexit sürecinin tamamlanması için kendilerine oyunu "ödünç vermiş" kişilerin de olabileceğini belirterek, kendisine duyulan güvenden gurur duyduğunu söyledi.

  Johnson, "Bu desteği kanıksamayacağız ve ileride de halkın desteğini almak için çalışmaya devam edeceğiz. Ocak ayı sonuna kadar da AB'den çıkışı tamamlayacağız" dedi.

 15. İngiltere seçimleri: Şu ana kadar neler yaşandı, gelen sonuçlar ne anlama geliyor?

  OY ORANLARI

  İngiltere'de dün yapılan seçimleri Başbakan Boris Johnson önderliğindeki Muhafazakar Parti kazandı.

  Parlamentoda 364 sandalye ile önemli bir çoğunluğa ulaşan Muhafazakar Parti'nin tek başına hükümet kurması ve ilk etapta AB'den çıkış anlaşmasını gündeme getirmesi bekleniyor.

  Ana muhalefetteki İş Partisi ise büyük oy kaybına uğradı. İşçi Partisi'nin parlamentodaki 59 sandalyesini kaybetti ve sandalye sayısı da 203'e geriledi.

  Partinin lideri

  BBC'nin yaptığı analizlere göre, şu ana kadar neler yaşandı ve bu sonuçlar ne anlama geliyor?

  Sonuçların bu şekilde kesinleşmesi halinde, Muhafazakar Parti Margaret Thatcher'ın lider olduğu 1987 yılından bu yana en yüksek sandalye sayısına ulaşmış olacak.

  OY ORANLARINDAKİ DEGISIM
  • Muhafazakar Parti'nin oy oranı yaklaşık yüzde 45 oldu ve bu da 1979'dan bu yana en yüksek oy oranına ulaştığı anlamına geliyor
  • İşçi Partisi, 1935'ten bu yana parlamentodaki en düşük sandalye sayısına indi
  • İşçi Partisi'nin sandalye kaybettiği yerler arasında 2016'da yapılan referandumda hem ABD'den ayrılma hem de birlikte kalma yönünde oy kullanan bölgelerin her ikisinde de oy kaybetti
  • İngiltere'de geleneksel olarak İşçi Partisi'ni destekleyen kuzeydeki bölgelerin 28'i Muhafazakarların eline geçti. Bu durum, kuzeydeki "Kızıl Duvar'ın yıkıldığı" yorumunun yapılmasına neden oldu
  • El değiştiren yer arasında bulunan Blyth Valley, 1950; Wrexham 1935'den bu yana ilk kez, Workington ise 1970'lerdeki kısa bir dönem haricinde ilk kez İşçi Partisi'nden Muhafazakar Parti'ye geçti
  • Muhafazakar Parti ise üyelikten ayrılma yönünde oy kullanan bölgelerde oylarını artırdı
  • Liberal Demokrat Parti lideri Jo Swindon, seçim bölgesinde 149 oyla seçimi kaybetti ve parlamentoya giremedi
  • İskoçya'nın bağımsızlığını savunan İskoç Ulusal Partisi, İskoçya'ya ayrılan 59 sandalyenin 49'unu kazandı
 16. 650 seçim bölgesinden 645'inde sonuçlar belli oldu

  Daraltılmış seçim bölgesi sisteminin uygulandığı İngiltere'de bulunan 650 seçim bölgesinin 645'inde sonuçlar belli oldu.

  Partilere göre dağılım şöyle:

  SECIM HARITA
 17. Muhafazakar Parti 360'dan fazla milletvekili çıkaracak

  Boris Johnson
  Image caption: Boris Johnson

  BBC'nin İngiltere'deki seçimde partilerin çıkaracakları milletvekili sayılarıyla ilgili son tahmini şöyle:

  • Muhafazakar Parti 364
  • İşçi Partisi 203
  • İskoç Ulusal Partisi 49
  • Liberal Demokrat Parti 11
  • Plaid Cymru 4
  • Yeşil Parti 1
  • Diğer partiler 18
 18. Muhafazakar Parti %43 - İşçi Partisi %32

  Sandık çıkış anketi
  Image caption: Sandık çıkış anketi

  İngiltere'deki erken genel seçimde partilerin oy oranları ve şu ana kadar çıkardıkları milletvekili sayıları şöyle:

  Muhafazakar Parti %43,4 (350 milletvekili)

  İşçi Partisi % 32,6 (202 milletvekili)

  Liberal Demokrat Parti % 11,3 (10 milletvekili)

  İskoç Ulusal Partisi % 3,9 (46 milletvekili)

  Yeşil Parti % 2,7 (1 milletvekili)

  Brexit Partisi % 2,1 (Milletvekili çıkaramadı)

  Diğer partiler (14 milletvekili)

  20 seçim bölgesinde oy sayımı sürüyor

 19. Muhafazakar Parti, Avam Kamarası'nda çoğunluğu elde etti

  Boris Johnson
  Image caption: Boris Johnson

  İngiltere'de resmi sonuçlara göre seçimi Başbakan Boris Johnson'ın liderliğindeki Muhafazakar Parti kazandı.

  Partilerin 650 üyeli Avam Kamarası'nda şu ana kadar elde ettikleri sandalye sayıları şöyle:

  • Muhafazakar Parti 337
  • İşçi Partisi 196
  • İskoç Ulusal Partisi 46
  • Liberal Demokrat Parti 8
  • Kuzey İrlanda Demokratik Birlik Partisi 8
  • Diğer partiler 14

  Diğer 38 seçim bölgesinde de sonuçların kısa süre içinde kesinleşmesi bekleniyor.

  Son sandık çıkış anketinde Muhafazakar Parti'nin 365 milletvekili çıkaracağı tahmin edilmişti.

 20. Eski İngiltere Başbakanı May: Boris Johnson'ın başarısı beni çok mutlu etti

  Eski İngiltere Başbakanı Theresa May
  Image caption: Eski İngiltere Başbakanı Theresa May

  Eski İngiltere Başbakanı Theresa May, halefi Boris Johnson'ın seçim başarısının ve Parlamento'da çoğunluğu elde etmesinin kendisini çok mutlu ettiğini söyledi.

  Bir kez daha milletvekili seçilen May, BBC sunucusu Andrew Neil'ın "Muhafazakar Parti 2 yıl önce liderliğinizde bu başarıyı elde edemedi. Boris Johnson ise başarılı oldu. Bunun nedeni ne?" sorusuna şu yanıtı verdi:

  "Bu seçimde halkın önünde çok net bir tercih vardı. Halk Brexit'i istedi ve bunu ancak Muhafazakar Parti'nin Parlamento'da çoğunluğu elde etmesi sonrası kurulacak bir hükümetin gerçekleştirebileceğini biliyordu."

  May ayrıca Başbakan Johnson'ın önümüzdeki yılın sonuna kadar AB'yle serbest ticaret anlaşması imzalayabileceğine inandığını söyledi.