Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Canlı anlatım

Yazan Onur Erem

time_stated_uk

 1. Cumhurbaşkanı Erdoğan: Moldova ile karşılıklı ticaret hacmimiz son 10 yılda yüzde 850 arttı

  Dodon ve Erdoğan
  Image caption: Igor Dodon ve Recep Tayyip Erdoğan

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Moldova Cumhurbaşkanı Igor Dodon ile bir basın toplantısı düzenledi.

  Ankara’daki toplantıda konuşan Erdoğan, “Moldova’daki yatırımlarımızın toplam tutarı 300 milyon doları aşmıştır. Yatırımcılarımız Moldova’ya kuruluş döneminden beri destek verdi” dedi ve ekledi:

  “Karşılıklı ticaret hacmimiz son 10 yılda yüzde 850 arttı. Ancak 500 milyon dolara yaklaşan ticaret hacmimiz 1 milyar dolar hedefimizin gerisindedir.

  “2010’da yürürlüğe giren serbest ticaret anlaşmasının ivmesini korumak istiyoruz.

  “Vatandaşlarımıza kimlikle seyahat uygulaması çok çok faydalı oldu. Moldovalı turistlerin seyahat için ilk sırada Türkiye’yi tercih etmesinden mutluluk duyuyoruz. Ülkedeki FETÖ okullarının Maarif Vakfı’na devredilmesini bekliyoruz.”

 2. Eski ÖSYM Başkanı Ali Demir’e Gülen yapılanması davası: 18 yıl hapsi istendi

  ali demir

  Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca, Eski Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Ali Demir hakkında ’silahlı terör örgütü üyeliği’ ve ’zincirleme şekilde görevi kötüye kullanma’ suçlarından 18 yıl 6 aya kadar hapis istemiyle dava açıldı.

  DHA’nın haberine göre Ali Demir'in ÖSYM Başkanı olarak görev yaptığı 2010-2015 yılları arasında ÖSYM'de soruların hazırlandığı birime alınan kişilerin tamamının Gülen yapılanması üyesi olduğu belirtildi. ÖSYM’de bilgisayarlara yüklenen iki program ile soruların kopyalandığı aktarıldı.

  Ali Demir ise personel alımlarının istihbarat raporlarıyla gerçekleştiğini, söz konusu programları da TÜBİTAK’ın onayıyla aldıklarını söyleyerek suçlamaları reddetti.

  İddianamede Gülen yapılanmasının soruları çalarak örgüt üyelerine dağıttığı ve böylece soruları ezberleyen örgüt üyelerinin en iyi üniversitelere girmeye hak kazandığı belirtiliyor.

 3. Ticaret Bakanı Pekcan: 2019’da 3,1 milyar TL’lik uyuşturucu ve kaçak eşya yakalandı

  Pekcan

  Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Ticaret Bakanlığı Gümrükler Muhafaza Genel Müdürlüğü Komuta Kontrol Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında, 2019 yılında gerçekleştirilen kaçakçılıkla mücadele faaliyetlerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

  AA’nın aktardığı habere göre Pekcan son 5 yılda gümrüklerde 410 milyon TL yatırım yaptıklarını ve 2019’da 1 milyar TL uyuşturucu, 2 milyar TL de kaçak ticari eşya yakalandıklarını açıkladı.

  Komuta Kontrol Merkezi'ndeki ekranlar hakkında basın mensuplarına bilgi veren Pekcan, ekranlardan, karasularında birbirine 50 metreye kadar yaklaşan gemileri dikkate aldıklarını söyledi.

  Pekcan, açık denizde bazen gemiden gemiye aktarma yapılabildiğini, bu gemilerin de takiplerinde olduğunu bildirdi.

 4. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay: 16 yaş grubunda sigara kullanım oranı bir hayli yüksek, almamız gereken ciddi bir yol var

  Fuat Oktay
  Image caption: Fuat Oktay

  Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Türkiye’de 16 yaş grubu öğrencilerde sigara ve uyuşturucu kullanımının 2017’den sonra azalmaya başladığını söyledi.

  Oktay, “Azalma olsa bile sigara kullanım oranı bir hayli yüksek. Almamız gereken ciddi bir yol var” dedi.

  Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda düzenlenen Bağımlılıkla Mücadele Yüksek Kurulu Toplantısı'nda konuşan Oktay, zorunlu tedavi süreçlerinin hızlandırılması için yeni bir yasa çıkarıldığını söyledi.

 5. İTÜ’den açıklama: Doğa Koleji tamamen İTÜ’ye geçecek, eğitim camiamıza hayırlı uğurlu olsun

  DOĞA KOLEJİ LOGOSU

  İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ), Doğa Koleji'nin borçlarının yapılandırılması ve kolejin tamamen İTÜ'ye geçmesi konularındaki görüşmelerin uzlaşmayla sonuçlandığını açıkladı.

  İTÜ açıklamasında, Türkiye'de yaşanan büyük dönüşümün bir parçası olan üniversitenin, Doğa Koleji'ni bünyesine alma kararı verdiğini aktardı..

  İTÜ, “Sayın Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Karaca'nın yönettiği süreç, Doğa Koleji'nin borçlarının yapılandırılması ve Doğa Koleji'nin tamamen İTÜ'ye geçmesi konularında uzlaşma ile sonuçlanmıştır” ifadelerini kullandı.

  Açıklamada, Vakıfbank, Ziraat Bankası, Denizbank ve Garanti Bankası’nın katkılarıyla gerçekleşen borç yapılandırması ve devrin gerçekleşeceği yapının en kısa zamanda kamuoyuyla paylaşılacağı duyurulurken, “Doğa Koleji'nin üniversitemiz bünyesine katılımının tüm öğrencilerimize, öğretmenlerimize, velilerimize ve eğitim camiamıza hayırlı uğurlu olmasını diliyoruz” ifadelerine yer verildi.

  Üniversite destekleri nedeniyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ile Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a teşekkür etti ve ekledi:

  “Doğa Koleji’nin üniversitemiz bünyesine katılımının tüm öğrencilerimize, öğretmenlerimize, velilerimize ve eğitim camiamıza hayırlı uğurlu olmasını diliyoruz.”

 6. Libya tezkeresi TBMM’de: Cumhurbaşkanı Erdoğan bir yıllığına asker göndermeyi talep etti

  TBMM

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM’ye gönderdiği tezkerede Meclis’ten Libya’ya bir yıllığına asker gönderilmesine izin vermesini talep etti.

  Libya’daki istikrarsızlığı milletvekillerine anlatan Erdoğan, tezkerenin amacını şöyle açıkladı:

  “Türkiye’nin milli çıkarlarına yönelik her türlü tehdit ve güvenlik riskine karşı uluslararası hukuk çerçevesinde her türlü tedbiri almak, Libya’daki gayrimeşru silahlı gruplar ile terör örgütleri tarafından Türkiye’nin Libya’daki menfaatlerine karşı yöneltilecek saldırıları bertaraf etmek, kitlesel göç gibi diğer muhtemel risklere karşı güvenliğin idame ettirilmesini sağlamak, Libya halkının ihtiyacı olan insani yardımları ulaştırmak, Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti tarafından talep edilen desteği sağlamak, bu süreç sonrasında meydana gelebilecek gelişmeler istikametinde Türkiye’nin yüksek menfaatlerini etkili bir şekilde korumak ve kollamak, gelişmelerin seyrine göre ileride telafisi güç bir durumla karşılaşmamak için süratli ve dinamik bir politika izlenmesine yardımcı olmak üzere hudut, şümul, miktar ve zamanı Cumhurbaşkanınca takdir ve tayin olunacak şekilde Türk Silahlı Kuvvetlerinin gerektiği takdirde Türkiye sınırları dışında harekât ve müdahalede bulunmak üzere yabancı ülkelere gönderilmesini, bu kuvvetlerin Cumhurbaşkanının belirleyeceği esaslara göre kullanılması ile risk ve tehditlerin giderilmesi için her türlü tedbirin alınması ve bunlara imkan sağlayacak düzenlemelerin Cumhurbaşkanı tarafından belirlenecek esaslara göre yapılması için Anayasa’nın 92 nci maddesi uyarınca bir yıl süreyle izin verilmesi hususunda gereğini bilgilerinize sunarım.”

  TBMM Başkanı Mustafa Şentop da tezkerenin TBMM’ye gelmesinin ardından konuyu görüşmek üzere TBMM Genel Kurulu’nu 2 Ocak’ta olağanüstü toplantıya çağırdı.

  Ana muhalefet partisi CHP ve HDP Libya tezkeresine karşı çıkıyor.

  AKP’nin yanı sıra MHP de tezkereyi destekliyor.

  Tezkerenin geçmesi için TBMM’de salt çoğunluk gerekiyor. AKP ve MHP’nin sandalye sayısı salt çoğunluğun üzerinde.

 7. BİSAM: "Asgari ücrete yapılan son artış, her bir aile ferdi için öğün başına 32 kuruş zam anlamına geliyor"

  Birleşik Metal İş Sendikası Sınıf Araştırmaları Merkezi BİSAM, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı verileri üzerinden yaptığı hesaplamaya göre, eşi çalışmayan ve iki çocuklu bir asgari ücretlinin aldığı zammın günlük olarak sadece 3,8 TL’sinin gıdaya ayırabileceğini ortaya koydu.

  Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2020 yılı asgari ücretini 2324,70 TL olarak belirlemişti.

  Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, geçen yıla göre net asgari ücreti yüzde 15,03 oranında artırdıklarını söylemişti.

  Quote Message: Zamlı ilk ücretini Şubat 2019 tarihinde alacak olan asgari ücretli, aldığı zam miktarının yüzde 28,7’sini gıdaya ayırabilecektir. Dolayısıyla zamdan günlük gıda harcamasına kalacak pay sadece 3,8 TL, her bir aile ferdi için öğün başına zam ise 32 kuruşa denk gelmektedir.
  Quote Message: Yapılan hesaplamaya göre asgari ücretlinin alacağı zamdan gıdaya ayırabileceği tutar 3,8 TL, fert başına ayırabileceği tutar 96 kuruştur. Her fert için öğün başına ayırabileceği tutar ise 32 kuruştur. Buna göre asgari ücretli aldığı zam ile her aile ferdine öğün başına ilave 2 dilim ekmek, 7 gram et, 2/3 çay bardağı süt, yarım kibrit kutusundan az beyaz peynir, 1 adet küçük boy patates, 1 kibrit kutusu kuru fasulye ya da 1 adet mandalinadan sadece birini alabilir. from BİSAM
  BİSAM
  Pazar
 8. Anadolu Ajansı: İdlib'de rejimin saldırılarından kaçarak Türkiye sınırına gelenlerin sayısı son 48 saatte 20 bine ulaştı

  Anadolu Ajansı, Suriye'de muhaliflerin elinde bulunan İdlib'de rejimin saldırıları yüzünden Türkiye sınırına son 48 saatte 20 bin sivilin göç ettiğini belirtti. Ajans'a göre Kasım ayından bu yana sınıra gelen ve yerinden edilenlerin sayısı 284 bin oldu.

  AA, bölgedeki saldırıların geçen haftadan beri azalmasına rağmen İdlibli ailelerin göçüne devam ettiğini belirtti.

  Anadolu Ajansı'nın 28 Aralık'a dair bu fotoğrafında saldırılardan kaçan bir ailenin bir camiye sığındığı görülüyor
  Image caption: Anadolu Ajansı'nın 28 Aralık'a dair bu fotoğrafında saldırılardan kaçan bir ailenin bir camiye sığındığı görülüyor
 9. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: "Libya tezkeresi gün içinde Meclis'e gönderilecek"

  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'i ziyaret ederek TBMM Genel Kuruluna sunulacak Libya tezkeresi konusunda bilgilendirdi.

  Çavuşoğlu, gün içinde CHP'ye de bir ziyaret gerçekleştirmişti.

  Quote Message: Malumunuz Meclis'e gönderilen, gönderilmekte olan bir tezkere var. Bu tezkereye neden ihtiyaç duyduk, Libya'da ve bölgede bizim ulusal çıkarlarımız, ulusal çıkarlarımıza yönelik tehditler nedir, diğer taraftan Libya'da kalıcı bir barış ve siyasi süreci en güçlü şekilde destekleyen bir ülke olarak bu konudaki çabalarımız hakkında da Sayın Genel Başkan'a ve arkadaşlarına bilgi verdik.
  Quote Message: Biz Dışişleri Bakanlığı olarak tezkereyi Meclis'e gönderilmesi için Cumhurbaşkanlığına arz ettik ve bugün itibarıyla gün içinde Sayın Cumhurbaşkanı'mızın da imzasıyla tezkerenin Meclis'e gideceğini de Cumhurbaşkanlığı makamından öğrendik. from Mevlüt Çavuşoğlu Dışişleri Bakanı
  Mevlüt ÇavuşoğluDışişleri Bakanı
  Çavuşoğlu
 10. Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Kanal İstanbul açıklaması: Şu anda dünyada 50’yi aşkın bu şekilde kanal var, bütün bu kanallar sadece bir lüks olsun diye yapılmıyor

  Kanal İstanbul'un Küçükçekmece'den başlayıp İstanbul Havalimanı yakınlarında Karadeniz'e ulaşması planlanıyor
  Image caption: Kanal İstanbul'un Küçükçekmece'den başlayıp İstanbul Havalimanı yakınlarında Karadeniz'e ulaşması planlanıyor

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara'daki TÜBA - TÜBİTAK Bilim Ödülleri'ndeki konuşmasında Kanal İstanbul'un gerekirse milli bütçeyle yapılacağını söyledi.

  Erdoğan konuyla ilgili şöyle konuştu:

  "1994’te İstanbul’a belediye başkanı olduğum zaman Kanal İstanbul projesi üzerinde çalışmaya başladım. O dönemden itibaren Binali Yıldırım Ulaştırma Bakanı olduğunda bunu hayata geçireceğiz dedik.

  "Heyecanımız çok büyüktü çünkü Kanal İstanbul’la birlikte biz bir şeyi ispat ediyorduk: İstanbul Boğazı’nın bırakın ihtiyaca cevap vermeyi, sürekli olarak kazalarla, sürekli olarak oradaki tehditler ve Montrö’nün ayrı bir siyasi tehdidi.

  "Bize burada çok daha farklı bir yatırım lazım dedik. Bunu da bilim teknoloji de okuduğumuzda dedik ki biz demek ki doğru istikametteyiz, o zaman bunu yapmamız lazım dedik.

  "İstanbullulara bu projeyi defalarca takdim ettim.

  "Bunu hâlâ istemeyenler var. Bunu köprülerde, Marmaray’da yaptılar. Hepsinde yaptılar.

  'İsteseler de istemeseler de yapacağız'

  "İsteseler de istemeseler de Kanal İstanbul’u yapacağız. Şu anda dünyada 50’yi aşkın bu şekilde kanal var. Bütün bu kanallar sadece bir lüks olsun diye yapılmıyor. Hepsi bir ihtiyaç nedeniyle yapılıyor.

  "Ve burada biz Kanal İstanbul’u yaparken inşallah iki tane de modern akıllı şehri de bununla beraber inşa edeceğiz.

  "İki yolumuz var: Ya yap işlet devlet ile yapacağız, ya milli bütçe ile yapacağız.

  "Türkiye bunu yapmaya muktedirdir. Yap işlet devret bizim için çok iyi olur ama olmazsa milli bütçeyle de mümkün."

 11. Cumhurbaşkanı Erdoğan: Nihai hedefimiz Antarktika’nın geleceğinde söz sahibi olmaktır

  antarktika

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Türkiye'nin Antarktika'nın geleceğinde söz sahibi olmak istediğini söyledi.

  Ankara'da düzenlenen TÜBA - TÜBİTAK Bilim Ödülleri töreninde konuşan Erdoğan, "Kutuplarda ülkemizin bayrağını dalgalandıran Türkiye Antarktika bilimsel araştırma kampı da kuruldu" dedi ve ekledi:

  "Kamp bünyesindeki meteoroloji istasyonu faaliyete geçti ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın deniz tabanı haritalandırması tamamlandı.

  "Konuyu (İngiltere Başbakanı) Boris Johnson’la da görüştüm ve belki de İngiltere ile birlikte orada bu çalışmayı daha da yaygınlaştırarak sürdüreceğiz.

  "Nihai hedefimiz Antarktika Anlaşmalar Sistemi’nde gözlemci ülke statüsünden danışman ülke statüsüne geçerek kıtanın geleceğinde söz sahibi olmaktır."

  Dünyanın en güneyinde yer alan buzlarla kaplı Antarktika kıtası hiçbir ülkenin toprağı olarak kabul edilmiyor.

  Yerleşik bir insan topluluğunun yaşamadığı kıtada yalnızca bilimsel faaliyetlerde bulunmak üzere geçici olarak giden bilim insanları kalıyor.

  Dünyanın en az yağış alan kıtasında penguenler, deniz aygırları ve az sayıda bitki türü yaşıyor.

 12. İstanbul Üniversitesi kahvaltıyı kaldırdı, öğrencilere indirimli yemekleri günde 1 öğüne düşürdü

  İstanbul Üniversitesi yemekhanesinde öğrencilerin günde üç öğün indirimli yeme hakkı bir öğüne düşürüldü.

  2 Ocak’tan itibaren geçerli olacak uygulamada yemekhanelerdeki kahvaltılar da kaldırıldı.

  İstanbul Üniversitesi Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı’nın Twitter’dan duyurduğu bu gelişme öğrencilerin tepkisini çekti.

  View more on twitter

  #ÖğrenciyeDeğilCebe etiketi Twitter'da Türkiye gündemine girdi.

  Ekşi Sözlük'te de konuyla ilgili onlarca girdi yazıldı.

 13. CHP Genel Başkan Yardımcısı Çeviköz: Libya tezkeresine olumsuz bakıyoruz

  görüşme
  Image caption: Çavuşoğlu ve Kılıçdaroğlu Libya'daki son gelişmeleri konuştu

  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Libya tezkeresine destek almak için bugün CHP’yi ziyaret etti.

  CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşen Çavuşoğlu, “Sorulara da cevap verdik. Biz bugün CHP'yi doğrudan bilgilendirmiş oluyoruz. Tabii ki tezkere konusunda karar onlarındır; ama biz ülkemizin çıkarları bakımından neden bu tezkereye ihtiyaç duyduğumuzu kendilerine anlattık” dedi.

  Çavuşoğlu, "MHP’ye gitmiyoruz. Sayın Genel Başkan Devlet Bahçeli mesaj gönderdiler. 'Zaten tutumuz belli, biz tezkereyi tam olarak destekliyoruz, dolayısıyla bize gelerek vakit kaybetmelerine gerek yok, diğer siyasi partileri bilgilendirsin' demişler. Dolayısıyla bugün İYİ Parti’yi ziyaret ederek, genel başkanı bilgilendireceğiz" açıklamasında bulundu.

  Görüşmenin ardından CHP Genel Başkanı Ünal Çeviköz ise "Suriye'deki durumun Libya'da olmasını istemiyoruz” dedi ve ekledi:

  “Libya'ya asker göndermek çatışmaları yaygınlaştırır. Türkiye'nin diplomasiye öncelik vermesi gerekir. Eğer çatışmalar uzarsa Libya'dan da Suriye'ye benzer göçle karşı karşıya kalınabilir: Biz Meclis'e gelecek tezkereye olumsuz baktığımızı söylemek isterim."

 14. İstanbul’da 1 Ocak’ta toplu taşıma ücretsiz olacak

  İstanbul

  İBB 2020’nin ilk gününde toplu taşımanın ücretsiz olacağını duyurdu.

  Belediyeden yapılan açıklamada 12 Aralık’ta AKP ve CHP gruplarının ortak önergesiyle bu kararın alındığı hatırlatıldı.

  Uygulama İETT, OTOBÜS AŞ (Erguvan Otobüsler), özel halk otobüsleri, metro, füniküler, tramvay, nostaljik tramvay, teleferik, Şehir Hatları vapurları, toplu ulaşıma entegre özel deniz motorlarında geçerli olacak.

  2020’de ücretsiz hizmet verilecek diğer günler şöyle:

  • 23 Nisan (Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı)
  • 1 Mayıs (Emek ve Dayanışma Günü)
  • 19 Mayıs (Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı)
  • 24-25-26 Mayıs (Ramazan Bayramı - 3 Gün)
  • 15 Temmuz (Demokrasi ve Özgürlükler Günü)
  • 31 Temmuz - 3 Ağustos (Kurban Bayramı - 4 Gün)
  • 30 Ağustos (Zafer Bayramı)
  • 29 Ekim (Cumhuriyet Bayramı)
  • 2020 Okul Açılış Günü (Eylül), ÖSYM Sınavları - YKS, YGS, TYT, AYT (Öğrenci ve görevlilere sınav saatlerinde), AÖF Sınavları (Öğrenci ve görevlilere sınav saatlerinde)
 15. Orman Bakanı Pakdemirli’den yılbaşı uyarısı: Vatandaşların çam ihtiyacı fidanlıklardan temin edilecek, ormandan genç ağaç kesenlere 10 yıl hapis uygulanabilir

  yılbaşı ağacı

  Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, "Vatandaşların yılbaşı çam ihtiyacı, talepler doğrultusunda orman fidanlıklarından temin edilecek. Ormandan genç ağaç kesenlere 10 yıla kadar hapis cezası uygulanabilir” dedi.

  Anadolu Ajansı’nın haberine göre Pakdemirli, orman teşkilatlarının kesimlere kaçak kesimlere karşı önlem aldığını söyledi.

  Pakdemirli "Her yıl olduğu gibi ağaç kesmeyelim, fidan dikelim” çağrısında bulundu.

 16. İstanbul’da fırtına: İstanbul Havalimanı’nda bazı uçaklar iniş yapamadı, ortalama yarım saat rötar var

  rötar haritası

  İstanbul’da saatte 65 kilometreye kadar ulaşan rüzgar, hava ve deniz taşımacılığını etkilemeye başladı.

  İstanbul’da rüzgarın en hızlı estiği yerlerden biri, İstanbul Havalimanı çevresi oldu.

  Saatte 61 kilometre hıza ulaşan rüzgar nedeniyle çok sayıda rötar yaşandı. Havacılık haber sitesi Airporthaber’e göre bazı uçaklar iniş yapamayarak pisti pas geçti.

  Dünyadan havacılık verilerini sunan flightradar24 sitesine göre İstanbul Havalimanı bugün dünyada en fazla rötarın yaşandığı 5. havalimanı oldu.

  Uçaklar inişte 16, kalkışta ise ortalama 30 dakika rötar yapıyor.

  İstanbul Havalimanı inşa edilirken uzmanlar bölgenin çok rüzgarlı olduğu ve özellikle kış aylarında osrun yaşanabileceği uyarısında bulunmuştu.

  İDO ve BUDO deniz otobüsleri de bugünkü bazı seferlerini iptal etti.

 17. Sinem Kaymakçı: HaberTürk yönetiminin İstanbul Havalimanı reklamı yapma talebini reddedince yazılarıma son verildi

  havalimanı

  HaberTürk internet sitesine yazan Sinem Kaymakçı, HaberTürk yönetiminin İstanbul Havalimanı ve Marmaray’ın engelli dostu inşa edildiği yönünde reklam yapmasını talep ettiğini, bu talebi reddedince de yazılarına son verildiğini açıkladı.

  Twitter hesabından bir paylaşımda bulunan Kaymakcı, “Habertürk yönetimi benden Yeni Havalimanı ve Marmaray'ın ne kadar engelli dostu inşa edildiği konusunda figüran olmamı istedi” dedi ve ekledi:

  “Ben de sokaklarda engelli sorunları had safhada iken siyasi getiri amaçlı bu filmin çekilmesini uygun bulmadım ve yönetime ifade ettim.

  “Bunun üzerine dün yazılarıma son verildiği bilgisi ulaştı. Bugün sayfadan yazılarıma bakmak istediğimde yazılarımın kaldırıldığını görmem en büyük hayal kırıklığı oldu.

  Bu yaşananları kamuoyunun bilme hakkı var diye düşündüm. En çok da engellilerin sesi olma imkanım elimden alındığı için üzgünüm:(“

  View more on twitter
 18. Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Kocaman, 2019’da 6 bin 906 kişi hakkında Gülen yapılanması nedeniyle soruşturma açıldığını duyurdu

  gözaltı

  Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Yüksel Kocaman, Gülen yapılanmasına yönelik operasyonlar kapsamında 2019’da 6 bin 906 kişi hakkında soruşturma açıldığını duyurdu.

  Konuyla ilgili bir basın açıklaması yapan Kocaman, 2 bin 765 kişi hakkında gözaltı kararı verildiğini, bin 107 kişinin de tutuklandığını söyledi.

  Kocaman, “754 kişi etkin pişmanlık hükümlerinden yararlandı. İtirafçılık oranı yüzde 45" dedi.

  Yüksel Kocaman, Gülen yapılanmasının siyasi ayağıyla yeteri kadar mücadele edilmediği yönünde eleştirilerin hatırlatılması üzerine de "Genellikle ihbar üzerine soruşturma açıyoruz, resen soruşturma açtığımız da oluyor. Ceza kanununda 'siyasi ayak soruşturması' şeklinde bir niteleme de yok. 'Siyasi ayak soruşturması' gibi bir şey hukukta yok. Ama zaman zaman belli kişilerin ismi dosyalarda geçebiliyor. Öyle anlarda da gereği yapılıyor" yanıtını verdi.

 19. TMSF Başkanı Gülal, Adnan Oktar ve Gülen yapılanmalarından kayyum atanan şirketlerin sayısını ve büyüklüğünü açıkladı

  Muhiddin Gülal

  Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu Başkanı Muhiddin Gülal, Gülen yapılanmasına ait 829 şirkete kayyumluk yaptıklarını söyledi.

  Hürriyet’e konuşan Gülal, şirketlerin aktif büyüklüklerinin 59,6 milyar, özkaynak büyüklüğünün de 23,9 milyar lira olduğunu açıkladı.

  Gülal, “Şirketlerde 41 bin 270 kişi çalışıyor. Tedarikçileri de dahil ettiğinizde 70-80 bin kişiye tekabül ediyor. Bu şirketlerde irtifa kaybı istemiyoruz. Temel politikamız büyüsün, katma değer, istihdam yaratmaya devam etsin” dedi ve ekledi:

  “Hukuki süreç devam ediyor ama 10 milyar dolarlık bir yapıyla terör örgütü finanse ediliyordu ifadesi yanlış olmaz.”

  Adnan Oktar’ın 75 şirketinin devredildiğini söyleyen Gülal, büyük kısmının içinin boş, paravan şirketler olduğunu, sadece 6-7 şirketin aktif göründüğünü ifade etti.

  Bu şirketlerin de dış ticaret, reklam, kuyumcu gibi şirketlerden oluştuğunu anlatan Gülal, çok büyük şirketler olmadığını kaydetti.

  Cem Uzan’ın Türkiye’ye gelmek istediğinin hatırlatılması üzerine Gülal, “Birincisi kesinleşmiş bir cezası var. 47 yıl ceza aldı. ‘Beni FETÖ bu hale getirdi’ diye yeniden yargılama talep etti, mahkeme reddetti. Şu ana kadar devlet 13,1 milyar lira tahsilat sağladı, bu tahsilatın büyük kısmı vergi borçlarına diğer kurumlara borçlarına gitti. Bize 1 milyar lira kaldı. Bize hâlâ 40 milyar lira borçlu. O yüzden bu yapıyla gelirse amenna” ifadelerini kullandı.

 20. İzmir’de çay ocaklarına tombala baskını: 155 kişiye işlem yapıldı

  Tombala makinası
  Image caption: Tombala makinası

  İzmir’in Bornova ilçesinde kumar oynatıldığından şüphelenilen çay ocaklarına baskın yapıldı.

  DHA’nın haberine göre Jandarma Komutanlığı tarafından Kayadibi, Egemenlik, Eğridere ve Laka mahallelerindeki çay ocaklarına düzenlenen tombala operasyonunda 155 kişiye kumar oynamak ve kapalı alanda sigara içmek suçlarından işlem yapıldı.

  Tombala oynamada kullanılan 26 materyale el konurken, işletme sahibi dört kişi hakkında ise 'kumar oynanması için yer ve imkan sağlamak' suçundan adli işlem yapıldı.

  Operasyon sırasında 'Borçlunun ödeme şartını ihlal' suçundan aranan bir şüpheli de gözaltına alındı.