Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Canlı anlatım

time_stated_uk

 1. 'Pentagon Kuveyt'e 3 bin 500 asker gönderiyor'

  ABD Savunma Bakanlığı, Kasım Süleymani suikastı sonrası Kuveyt'e 3 bin 500 asker göndermeye hazırlanıyor.

  ABD medyasına konuşan yetkililer, askerlerin Kuzey Carolina'daki Fort Bragg üssünden hareket edeceğini açıkladı.

  Suikast sonrası İran, sorumlu olanlardan "çok büyük intikam" alınacağı ve bunun doğru zamanda, doğru yerde yapılacağı açıklamasını yaptı.

  Kuveyt'e asker gönderiyor
  Image caption: Arşiv
 2. Dışişleri Bakanlığı'ndan Irak'a seyahat uyarısı

  Türk Dışişleri

  Dışişleri Bakanlığı, Kasım Süleymani'nin öldürülmesi sonrası Irak'a seyahat uyarısı yayımladı.

  Uyarıda şöyle deniliyor:

  Irak’ta 3 Ocak 2020 günü yaşanan gelişmeler sonucunda, ülkede halihazırda olumsuz seyreden güvenlik koşullarının daha da bozulabileceği ihtimali dikkate alınarak, vatandaşlarımızın zorunlu olmadığı takdirde, Irak’a bu aşamada seyahat etmekten kaçınmaları tavsiye olunmaktadır.

  Halihazırda Irak’ta bulunan vatandaşlarımızın ise, Bakanlığımızca yapılabilecek uyarıları yakından takip etmeleri, kalabalık yerlerde bulunmaktan kaçınmaları ve kişisel güvenlikleri konusunda müteyakkız olmaları yararlı olacaktır.

 3. Beşar Esad'dan taziye mesajı: Suriyeliler hiçbir zaman Süleymani'yi unutmayacak

  Kasım Süleymani suikast ile ilgili İran'a başsağlığı mesajı paylaşan Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, "İşlenen suç, ABD ve diğer saldırgan ülkelere karşı, Direniş Ekseninin kararlılığını kuvvetlendirecektir" dedi.

  İran resmî haber ajansı IRNA'nın mesajını yayımladığı Beşar Esad, Suriyelilerin hiçbir zaman Süleymani'yi unutmayacağını da kaydetti.

  Esad, "ABD'nin işlediği bu suçun, ülkenin terörizmi desteklediğini bir kez daha kanıtladığını" da savundu.

  Beşar Esad
 4. Saadet Partisi lideri Karamollaoğlu: İran halkına ve Süleymani ailesine baş sağlığı diliyorum

  İran Devrim Muhafızları Ordusu Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani'nin suikastı ile ilgili Saadet Partisi lideri Temel Karamollaoğlu, başsağlığı mesajı yayımladı.

  İran halkına başsağlığı dilediğini belirten Karamollaoğlu, "Bölgemizi ateş çemberinin içine çekmek için provokasyon anlamı taşıyan bu saldırıyı şiddetle kınıyorum" dedi.

  View more on twitter
 5. BM Genel Sekreteri: Dünya bu bölgede yeni bir savaşı kaldıramaz

  BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, sözcüsü Farhan Hak aracılığıyla Süleymani suikastı hakkında bir açıklama yayınladı.

  GUTERRES
  Quote Message: BM Genel Sekreteri, Basra Körfezi'nde tansiyonun düşürülmesini her zaman savunmuştur. Gerilimin artmasından derin endişe duymaktadır. Liderlerin azami düzeyde itidal göstermesi gereken anlardan birini yaşıyoruz. Dünya, bu bölgede yeni bir savaşı kaldıramaz."
 6. Putin, Süleymani suikastını kınadı

  SULEYMANI

  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kasim Süleymani suikastının "bölgedeki tansiyonu ciddi şekilde artırdığını" söyledi.

  Kremlin'den yapılan açıklamada, Putin'in Fransa Cumhurbaşkanı Macron ile telefonda yaptığı görüşmede, Süleymani suikastıyla oluşan durumu ele aldığı belirtildi.

  Görüşmenin ardından Fransa Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan açıklamada da taraflara itidal çağrısı yapıldı.

 7. İran Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi: Süleymani'nin intikamı doğru yerde, doğru zamanda alınacak

  suleymanı

  İran dini lideri Ayetullah Ali Hamaney liderliğinde toplanan Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Kasım Süleymani suikastının ardından bir toplantı yaptı.

  Toplantının ardından yapılan yazılı açıklamada, Süleymani'nin öldürülmesinden sorumlu olanlardan "çok büyük intikam" alınacağı ve bunun doğru zamanda, doğru yerde yapılacağı belirtildi.

  Açıklamada, Süleymani suikastı ABD'nin Orta Doğu'daki "en büyük stratejik hatası" olarak nitelendirilirken, sonuçlarına katlanacağı vurgulandı.

  Açıklamada, somut olarak ne tür adımların atılacağına ise değinilmedi.

 8. Erdoğan başkanlığında güvenlik zirvesi toplandı

  DHA, Dolmabahçe'de Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın başkanlığında bir güvenlik zirvesi düzenlendiğini ve toplantının üç saat sürdüğünü bildirdi.

  Habere göre, toplantıda bölgede yaşanan son gelişmeler değerlendirildi.

 9. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: Süleymani'ye yönelik saldırı yeni gerilim ve çatışmaları tetikleyecek

  KALIN
  Quote Message: Cumhurbaşkanımızın her fırsatta dile getirdiği gibi, bölgede son dönemde peş peşe yapılan hatalar, mezhepçi tutumlar ile dış müdahalelerin küresel barış ve istikrarı tehdit eder hale gelmiştir. Özellikle komşumuz Irak'ın bir gerilim, istikrarsızlık ve nüfuz elde etme alanı haline gelmesinden büyük endişe duyuyoruz. Bu çerçevede İran Devrim Muhafızları Ordusu Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani'ye ve beraberindekilere yönelik yapılan saldırı, bölgede yeni gerilim ve çatışmaları tetikleyecektir. Türkiye olarak bütün tarafları bir kez daha sağduyu içinde hareket etmeye ve gerilimi daha da artıracak adımlardan kaçınmaya davet ediyoruz. Ülkemiz, bölgesel ve küresel barışı teminat altına almak için diplomasinin bütün imkanlarını en geniş şekilde kullanmaya devam edecektir." from İbrahim Kalın Cumhurbakanlığı Sözcüsü
  İbrahim KalınCumhurbakanlığı Sözcüsü
 10. Trump: Kasım Süleymani milyonlarca kişinin ölümünden sorumluydu, yıllar önce etkisiz hale getirilmiş olmalıydı

  View more on twitter
  Quote Message: General Kasım Süleymanı, uzun bir zaman içerisinde binlerce Amerikalı'yı öldürdü ya da ciddi şekilde yaralanmasına neden oldu ve çok daha fazlasını öldürmeyi planlıyordu ancak yakalandı! İran'ın kendisinin öldürdüğü çok sayıdaki PROTESTOCU da dahil olmak üzere milyonlarca kişinin ölümünden doğrudan ve dolaylı sorumlu. Her ne kadar İran bunu doğru düzgün bir şekilde kabul etmeyecek olsa da, Süleymani ülkesinde hem seviliyor hem de nefret ediliyordu. Yıllar önce etkisiz hale getirilmiş olmalıydı!" from Donald Trump ABD Başkanı
  Donald TrumpABD Başkanı
 11. AKP Sözcüsü Çelik: Süleymani'ye yapılan saldırı tehlikeli istikrarsızlığı tetikleyecektir

  AKP Sözcüsü Ömer Çelik, Twitter hesabında, Kasım Süleymani suikastını değerlendirdi:

  Quote Message: Irak’ın güvenlik ve istikrarı Türkiye ve tüm bölge için hayati önemdedir. Irak’ta istikrarsızlığı artıracak eylemler tüm bölgenin aleyhinedir. İran Devrim Muhafızları Ordusu Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani ve beraberindekilere yapılan saldırı bölgede daha tehlikeli istikrarsızlığı tetikleyecektir. Bunlar hem Irak halkının hem de tüm bölgenin aleyhine olacaktır."
  Ömer Çelik
  Quote Message: Cumhurbaşkanımız şimdiye kadar yaptığı tüm açıklamalarda Irak’ın istikrarına verdiğimiz önemi ifade etmiş ve bu istikrarı tehdit eden unsurlara karşı olduğumuzu vurgulamıştır. Irak’ı uydu devlete dönüştürmeye dönük dış müdahaleler, suikastler, hizip çatışmaları ve mezhep kavgaları bölgemizi ve Irak’ı daha büyük istikrarsızlıklara maruz bırakmaktadır. Bölgede tırmanan İran-ABD gerginliği bu açıdan çok kaygı vericidir. Şiddeti artırmak Irak halkına kötülük etmektir."
 12. Dışişleri Bakanlığı: ABD hava operasyonu bölgedeki güvensizlik ve istikrarsızlığı artıracak

  DISISLERI
  Quote Message: Bölgede tırmanan ABD-İran gerginliğinden derin endişe duyuyoruz. Irak'ın çatışma alanı haline getirilmesinin barış ve istikrara zarar vereceği uyarısını kuvvetle tekrarlıyoruz. ABD hava operasyonunun bölgedeki güvensizlik ve istikrarsızlığı artıracağı aşikardır."
 13. İsrail Başbakanı Netanyahu, Süleymani suikastı için Trump'ı övdü

  İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu
  Image caption: İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu

  İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Kasım Süleymani suikastı için "Trump övgüyü hak ediyor" açıklamasını yaptı.

  ABD'nin kendini savunma hakkı olduğunu belirten Netanyahu, "Kasım Süleymani Amerikan vatandaşlarının ve daha birçok masum kişinin ölümünden sorumluydu. Bu şekilde daha başka saldırılar da planlıyordu" dedi.

  Başbakan Netanyahu, Trump'ı da "hızlı, kararlı ve güçlü hareketi" nedeniyle övdü.

  İsrail Başbakanı, saldırı nedeniyle Yunanistan ziyaretini erken sonlandırmıştı.

 14. ABD Başkanı Trump'tan İran paylaşımı

  ABD Başkanı Donald Trump, Kasım Süleymani suikastı ile ilgili ikinci paylaşımında, "İran hiçbir zaman bir savaş kazanmadı ama müzakere masasında da kaybetmedi" mesajını verdi.

  View more on twitter

  Trump suikast sonrası daha önce Twitter hesabına Amerikan bayrağı olan bir paylaşım sabitlemişti.

  ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo da Twitter paylaşımları üzerinden, suikast sonrası yürütülen diplomatik faaliyetleri duyurdu. Alman meslektaşı Heiko Mass ile görüştüğünü belirten Pompeo, "ABD, gerginliğin düşürülmesi ilkesine bağlılığını sürdürmektedir" dedi.

 15. İran'da binlerce kişinin katıldığı ABD karşıtı protesto eylemleri düzenleniyor

  PROTESTO

  İran'da Cuma namazının ardından toplanan binlerce kişi, Süleymani suikastı nedeniyle ABD'yi protesto ediyor.

  AFP ve İran basınının haberlerine göre, hükümetin de desteklediği eylemlerde, ABD ve İsrail karşıtı sloganlar atılıyor.

  ISNA ajansında yer alan haberde, Tahran İslami Bilgilendirme Koordinasyon Konseyi Başkanı Muhsin Mahmudi, bugün başkent genelinde protesto eylemleri düzenleneceğini belirterek, "ABD'ye duyulan öfkenin İran'ın her noktasında hissedilmesi gerekiyor" dedi.

  PROTESTO
  PROTESTO
  IRAN
  IRAN
 16. İngiltere: Tüm taraflara itidal çağrısı yapıyoruz

  DOMINIC RAAB
  Quote Message: İran'ın Kasım Süleymani önderliğindeki Kudüs Gücü'nün yarattığı saldırgan tehditlerin varlığını her zaman farkında olduk. Ölümünün ardından, tüm taraflara itidal çağrısı yapıyoruz. Yeni çatışmaların yaşanması çıkarlarımızı aykırı bir durum." from Dominic Raab İngiltere Dışişleri Bakanı
  Dominic Raabİngiltere Dışişleri Bakanı
 17. İran Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi dini lider Hamaney başkanlığında toplandı

  ALI HAMANEY
  Image caption: Toplantıya dini lider Hamaney başkanlık ediyor

  Kasım Süleymani'nin öldürülmesinin ardından İran'da ulusal güvenlik konusundaki en yüksek karar organı olan Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi toplandı.

  Toplantıya dini lider Ayetullah Ali Hamaney başkanlık ediyor.

  Toplantının ardından Konsey'in önümüzdeki saatlerde Süleymani suikastı sonrası resmi görüşünü ve tavrını açıklaması bekleniyor.

 18. İran'da Süleymani'nin yerine yardımcısı İsmail Gani atandı

  ganı

  Kasım Süleymani'nin öldürülmesinin ardından Kudüs Gücü Komutanlığı görevine yardımcısı İsmail Gani getirildi.

  Gani hakkında çok fazla ve kesin bilgiler bulunmuyor.

  Ancak Gani'nin Kasım Süleymani'ye en yakın isimlerden biri olduğu ve 1980'li yıllarda İran-Irak savaşına katılan askerler arasında yer aldığı biliniyor.

  ABD'li düşünce kuruluşu American Enterprise Institute'ın hazırladığı bir raporda, Gani, savaşın ardından Mashad kentinde bulunan Devrim Muhafızları birliğinin ikinci komutanı olarak atandı.

  Bu dönemde, Gani'nin Afganistan'dan İran'a uyuşturucu taşıyan gruplara yönelik operasyonlarda aktif rol aldığı da belirtiliyor.

  Gani'nin daha sonra Devrim Muhafızları'nın Afganistan, Pakistan ve Orta Asya'da faaliyetlerini yöneten isim olduğu öne sürülüyor.

  Aynı raporda, Gani'nin de Süleymani gibi İran-Irak savaşı sırasında ülkenin dini lideri Hamaney ile temasta olan isimlerden biri olduğu ve bundan dolayı da dini lidere yakın bir asker olduğu ifade ediliyor.

 19. Rusya: Suikastı kınıyoruz, ABD bölgedeki güç dengesini değiştirmek istiyor

  ZAKHAROVA

  Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zakharova, Süleymani’ye düzenlenen suikastı kınadıklarıı açıkladı.

  Zakharova, Facebook sayfası üzerinden yaptığı açıklamada, “Bu olay, bölgede tansiyonun artması dışında başka hiçbir işe yaramaz ve bundan milyonlarca kişi etkilenecek” dedi.

  Zakharova, ABD’nin “bölgedeki güç dengesini değiştirmek istediğini” söyledi.

 20. ABD tüm vatandaşlarından Irak'tan ayrılmalarını istedi

  View more on twitter

  ABD Dışişleri Bakanlığı'nın yaptığı seyahat uyarısında, Orta Doğu'da artan gerilim nedeniyle tüm vatandaşlarına Irak'ı terk etme çağrısı yaptı.

  ABD ayrıca, tüm konsolosluk hizmetlerinin durdurulduğunu da bildirdi.