Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Canlı anlatım

time_stated_uk

 1. Canlı anlatımımızın sonuna geldik

  Türkiye'de gün boyu yaşananları aktardığımız canlı anlatım sayfamızın sonuna geldik.

  Takip ettiğiniz için teşekkür ederiz.

 2. Diyanet'ten yeni 'sosyal konut projelerinde faiz caizdir' açıklaması: 'Devletin kâr amacı yok'

  diyanet işleri başkanı

  Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu, TOKİ projelerindeki faizle ev satışı konusunda yeni bir açıklama yaparak, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı'nın (TOKİ) sosyal konut projesi kapsamında faizle borç alarak ev sahibi olmanın "dinen haram kılınan faizli işlem kapsamında değerlendirilmeyeceği" görüşünü yineledi.

  Diyanet İşleri Başkanlığı dün yaptığı açıklamada İslam'da faizin kesin olarak haram kılındığını ancak devletin TOKİ'yle ev sahibi olmak isteyenleri borçlandırmadaki amacının, faiz geliri elde etmek olmadığı, dolayısıyla söz konusu projeden yararlanmanın caiz olduğunu açıklamıştı.

  Diyanet İşleri Başkanlığı bugün konuyla ilgili çıkan haberler üzerine bir açıklama daha yaptı.

  Açıklamada "Din İşleri Yüksek Kurulu öteden beri vermiş olduğu fetvalarında; İslam'da faizin kesin olarak haram kılındığını açıkça ifade etmektedir" denildi ancak "bu projeden yararlanarak ev sahibi olmanın, dinen haram kılınan faizli işlem kapsamında değerlendirilmeyeceği sonucuna varıldığı" belirtildi.

  Açıklama şöyle:

  Quote Message: Din İşleri Yüksek Kurulu, bahse konu projenin, kira ödediği takdirde asgari geçimini zorlukla sağlayan ve ev sahibi olabilmek için faizsiz ödünç borç bulamayan alt veya orta gelirli vatandaşlara yönelik üretilen bir sosyal proje olduğu kanaatine ulaşmış ve bu projeden yararlanarak ev sahibi olmanın, dinen haram kılınan faizli işlem kapsamında değerlendirilmeyeceği sonucuna varmıştır."
  Quote Message: Bu projede devletin, verdiği borçtan kâr etmek gibi bir amacı olmadığı gibi aksine peşin verdiği paranın yıllar sonra değer olarak daha düşük bir şekilde tahsili söz konusudur. Dolayısıyla İslam’ın haksız kazanç olarak gördüğü ve kendisine şiddetle savaş açtığı faiz, bu sosyal konut projesinde sonuç itibariyle gerçekleşmemektedir."
  Quote Message: Nitekim Kurulumuz, daha önce de devletin yatırımları teşvik etmek, istihdam sağlamak ve kalkınmayı temin etmek amacıyla verdiği teşvik kredilerinin, şartlarına uygun bir şekilde alınıp kullanılmasının caiz olduğu ve bunun faiz kapsamında değerlendirilmeyeceği yönünde de görüş bildirmiştir."
 3. Anadolu Ajansı'nın Kahire bürosunda çalışan 'biri Türk dört kişi gözaltına alındı'

  AA logo

  Türk Dışişleri Bakanlığı, Anadolu Ajansı'nın Kahire bürosuna baskın düzenlendiği gerekçesiyle bir kınama mesajı yayımladı.

  Yapılan açıklamada, biri Türk vatandaşı iki büro çalışanının gerekçe gösterilmeden gözaltına alındığı kaydedildi.

  Açıklamada, "Mısır makamlarından, Anadolu Ajansı Kahire Bürosu'nun gözaltına alınan ve biri vatandaşımız olan çalışanlarının derhal serbest bırakılmasını bekliyoruz" ifadeleri kullanıldı.

  Konu ile ilgili Anadolu Ajansı'nda yer alan haberde ise "1'i Türk vatandaşı, 4 çalışanın gözaltına alarak, bilinmeyen bir yere götürüldüğü" belirtiliyor.

  Haberde Kahire Büyükelçiliği avukatlarının devreye girdiği ancak "Mısır makamlarından yanıt alınamadığı" ifade ediliyor.

  AA Genel Müdürü Şenol Kazancı, "Mısır makamları, AA çalışanlarını derhal serbest bırakmalıdır" açıklamasını yaptı.

  Demirören Haber Ajansı, Mısır'ın Ankara'da bulunan Maslahatgüzarının Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldığını bildiriyor.

  CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun da aralarında olduğu çok sayıda siyasi, AA Genel Müdür Şenol Kazancı'ya geçmiş olsun dileklerini iletti.

 4. Son dakika'Wikipedia'ya erişim engelinin sonlandırılması' kararı BTK'ya bildirildi

  Anayasa Mahkemesi'nin (AYM), Wikipedia'ya erişimin engellenmesinin hak ihlâli olduğuna yönelik gerekçeli kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.

  Bu gelişme sonrası yasağı getiren Ankara 1. Sulh Ceza Hakimliği, yasak kararını kaldırdı.

  Demirören Haber Ajansı, kararın uygulanmak üzere Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'na (BTK) gönderildiğini bildiriyor.

  AYM Aralık ayı sonunda 6'ya karşı 10 oyla Wikipedia'ya erişimin engellenmesinin hak ihlâli olduğuna hükmetmişti.

  Wikipedia'ya erişim engeli kararı, "Türkiye'yi terör örgütleriyle işbirliği içinde göstermeye çalışan içeriklerin kaldırılmaması" gerekçesiyle alınmıştı.

  Türkiye'de 29 Nisan 2017'de erişime kapatılan Wikipedia, bu kararın ifade özgürlüğünü ihlâl ettiğini savunmuştu

 5. Eski Yargıtay üyesi Hüseyin Yıldırım'a Gülen yapılanması yöneticiliğinden 17 yıl 4 ay hapis

  Anadolu Ajansı, Yargıtay 9. Ceza Dairesi'nin, eski Yargıtay üyesi Hüseyin Yıldırım'ı, Gülen yapılanması yöneticiliğinden 17 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırdığını bildirdi.

  Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Kasım ayındaki duruşmada, Yıldırım'ın "terör örgütü yöneticiliği" suçundan 22,5 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını istemişti.

 6. SÖZCÜ gazetesi sahibi Burak Akbay hakkındaki yakalama kararı kaldırıldı

  Burak Akbay

  SÖZCÜ Gazetesi Davasında gazetenin sahibi Burak Akbay hakkında bulunan yakalama kararının kaldırılmasına karar verildi.

  Mahkeme ayrıca Akbay hakkında kırmızı bülten talebinin de iadesi için Adalet Bakanlığı'na yazı yazılmasına karar verdi.

  Gazetenin avukatı İsmail Yılmaz’ın 37. Ağır Ceza Mahkemesi’ne verdiği dilekçeye cevap geldi.

  DHA'da yer alan habere göre, İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından verilen kararda, Sözcü Gazetesi davası kapsamında Genel Yayın Yönetmeni ve yazarlarının yargılandığı davada "Silahlı terör örgütüne bilerek ve isteyerek yardım etmek" suçundan 2 yıl 1 ay ile 3 yıl 6 ay 15 gün arasında değişen miktarlarda hapis cezası verildiği belirtildi.

  Davada tutuklu kimsenin bulunmadığı, sanık Burak Akbay'ın ise dosyasının ayrıldığı ve Akbay'ın 9 Ekim 2017'den beri yakalamalı olarak arandığı kaydedilen kararda şu ifadelere yer verildi:

  "Sanığın babası Ertuğrul Akbay'ın 7 Mart 2019 da vefat etmesi sebebiyle sanığın yakalama kararı olduğundan dolayı cenaze ve diğer işlemler için gelememiş olması, bu sebeple sanığın daha sonraki aşamadaki dini olarak son görevlerini yerine getirememiş olmasından dolayı oluşan mağduriyet ve dosyanın geldiği aşamanın dikkate alınarak Burak Akbay'ın tutuklanmasına yönelik yakalama emrinin kaldırılmasına..."

 7. 85 yaşındaki kadın içindeyken aracı çekmek isteyen, çekici operatörü ve trafik polisi hakkında soruşturma açıldı

  İstanbul Valiliği, Kadıköy'de çekicinin kaldırdığı araçtan düşen yaşlı kadının yaralandığı olayla ilgili çekici operatörü ve trafik polisi hakkında soruşturma açıldığını duyurdu.

  85 yaşındaki Leyla Çetinkol'un vücudunda olay nedeniyle kırıklar oluşmuştu.

  Valiliğin yazılı açıklaması:

  85 yaşındaki Leyla Çetinkol'un çekiciden düşüşü
  Quote Message: 14.01.2020 Salı günü saat 13:25 sıralarında Acıbadem Caddesi, Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Otobüs durağı yakınında yol üzerine park etmiş olan 34 XXX 798 plakalı aracın, çekici ile alınması esnasında meydana gelen ve hepimizi derinden üzen kaza ile ilgili, Çekici Operatörü ve Trafik Polisi hakkında soruşturma açılmış ve müfettiş talep edilmiştir. Araç çekme işlemi esnasındaki kaza tüm yönleri ile soruşturulacaktır. İstanbul Valisi Ali Yerlikaya bu süreci bizzat takip etmektedir. Bu üzücü kaza nedeniyle yaralanan ve hastanede tedavi gören Leyla ÇETİNKOL hanımefendiye ve tüm yakınlarına üzüntülerimizi ve geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz
 8. Cumhurbaşkanı Erdoğan belediye başkanı transferlerinin "artacağını" söyledi

  AKP'nin belediye başkanı transferi ile ilgili olarak konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bu sayının önümüzdeki günlerde daha da artacağına inancım tamdır" dedi.

  Kardeş Belediyeler İstişare ve Değerlendirme Toplantısı'nde konuşan Erdoğan, transfer edilen belediye başkanlarının "beldelerine daha büyük adanmışlıkla hizmet edeceklerine" inandığını söyledi.

  • İYİ Parti'den Kayseri İncesu ilçesi Belediye Başkanı Mustafa İlmek,
  • Saadet Partisi'nden Osmaniye Hasanbeyli ilçesi Belediye Başkanı Selahattin Denizoğlu,
  • CHP'den Osmaniye Düziçi Böcekli beldesi Belediye Başkanı Doğan Öztürk
  • Ve bağımsız seçilen Erzincan Kemah Belediye Başkanı Fethiye Atlı ve Erzurum Olur ilçe Belediye Başkanı Sıddık Demir, Salı günü yapılan grup toplantısında AKP'ye katıldı.

  Transferlerin amacının partinin artık "çekim merkezi olmaktan çıktığı" algısını kırmak olduğu olduğu yorumu yapılıyor.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan

  Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerinin devamında, yerel seçimlerin üzerinden geçen bir yılda şovmenlerin maskesinin düştüğünü savundu.

  İsim vermeden sözlerine devam eden Cumhurbaşkanı, "Hizmet üretenlerle, laf üretenlerin" farkına varılacağını düşündüğünü söyledi.

 9. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu: Libya'da ateşkes için çabalar devam edecek

  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Libya'da ateşkes, barış ve kalıcı çözüm için çabaların devam edeceğini" söyledi.

  Çavuşoğlu, "Kötümser değiliz. Bir gerçek var ki Hafter barış istemiyor. Siyasi süreci değil, askeri çözüm istiyor" dedi.

  Ankara'da SETA vakfının toplantısına katılan Çavuşoğlu, Pazar günü Berlin'de yapılacak olan toplantıya da atıf yaparak, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Vladimir Putin'in de zirveye katılacağını açıkladı.

  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu
 10. Teslimat servisi Getir, 38 milyon dolar uluslararası yatırım aldı

  Teslimat servisi Getir,

  Türkiye'de üç büyük şehirde uygulama üzerinden teslimat hizmeti veren Getir, 38 milyon dolar uluslararası yatırım aldı.

  Demirören Haber Ajansı'nda yer alan habere göre, Silikon Vadisi yatırımcısı Michael Moritz liderliğindeki bir grup yatırımcı tarafından şirklete 38 milyon dolarlık yatırım yapıldı.

  Şirketin, 100 milyon dolarlık yeni bir fon oluşturmak için çalışmalara başladığı da belirtiliyor.

  Getir'in Türkiye'nin ardından ilk olarak Londra'da sonrasında da São Paulo, Paris ve Mexico City'de hizmet vermeyi amaçladığı belirtiliyor.

  Şirketin kurucusu Nazım Salur, Twitter hesabı üzerinden, "Türkiye'den çıkan orijinal bir fikrin başarısı sadece bizim değil ülkemizin de başarısıdır" mesajını paylaştı.

 11. Savunma Bakanı Akar: Libya’da muhatabımız Ruslardır, ateşkesin bittiğini söylemek için çok erken

  Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar

  Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Libya'dan Suriye'deki gelişmelere ilişkin basın kuruluşlarıyla bir araya geldiği toplantıda soruları yanıtladı.

  Bakan Akar, Libya'da "ateşkese dair metinlerde bir tartışma olmadığını" söyledi.

  Ateşkes için ise Hafter tarafının zaman istediğini, konunun 19 Ocak'ta Berlin'de yapılacak toplantıda netliğe kavuşabileceğini savundu.

  Akar, "Bundan sonra Putin ve ekibinin çalışmalarının sonuçlanmasını bekliyoruz. Libya'da muhattabımız Ruslardır" dedi.

  Libya'dan gelen çatışma haberleri için ise Bakan Akar, "Ateşkesin bittiğini söylemek için çok erken. Sahada bunun karşılığı yok" dedi.

  Akar, Trablus kentinde kurulu Ulusal Mutabakat Hükümete (UMH) askeri destek vermek için görevlendirilecek birliğin isminin "Libya Eğitim İşbirliği Timi" olacağını da söyledi.

  İdlib'deki gelişmelere ilişkin soruları da yanıtlayan Akar, "Çabamız hem Libya'da hem İdlib'de siyasi bir çözümle, barışın, huzurun gelmesi, akan kanın durmasıdır" dedi.

  Akar, İdlib'de yerlerini terk eden sivillerin kışı güvenle geçirilmesi için bir "güvenli bölge" başlığında Rusya ile görüşüldüğünü de söyledi.

  Savunma Bakanı, İdlib'de bulunan Türkiye'nin gözlem noktalarının güçlendirildiğini de ifade ederek, Suriye devletinin ateşkese karşın saldırılarını sürdürdüğünü savundu.

 12. Cumhurbaşkanı Erdoğan: Dağları deleceğiz yola devam edeceğiz. Bunu yapacağız

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, isim vermeden Kanal İstanbul projesi ile ilgili gelen eleştirilere, "Her şeye karşı çıkmanın adı ne siyasettir, ne sevgisidir, ne millet aşkıdır" yanıtını verdi.

  Akıllı Şehirler Kongresi'nde konuşan Erdoğan, "Dağları deleceğiz yola devam edeceğiz. Bunu yapacağız" dedi.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, sosyal konut projesi ile ilgili de konuştu ve "100 bin sosyal konut inşasına başlanacak. Şu an müracatlar bitmiş bulunuyor. Başvurularda genel toplam, 1 milyon 92 bin 741" dedi.

 13. CHP lideri Kılıçdaroğlu: Türkiye'nin dış politikasını Putin belirliyor

  Kemal Kılıçdaroğlu

  CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, AKP hükümetinin Libya ekseninde attığı adımları eleştirdi ve Türkiye'nin dış politikasını Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in belirlediğini savundu.

  Aksaray'da muhtarlar ile buluşan Kemal Kılıçdaroğlu, "Suriye'ye karşı çıktığımda en ağır eleştirilere maruz kaldım. Bizim ne çıkarımız oldu? Biri bana açıklasın.." dedi.

  Kılıçdaroğlu sözlerine şöyle devam etti:

  "Suriye'de yangın bize sıçradı. Bakana sordum çatışmaların önüne geçilmezse Libya'da göç gelir mi diye. Evet dedi. Suriye'den sonra Libya başlıyor.

  Şimdi Libya'da kavga ediyorlar. BM var, onların (BM'nin) barış gücü var. O barış gücü gitsin, iki tarafı barıştırsın. Barış gücü olsun dedim; Hafter tarafını, BM tanımıyormuş. Gelsin konuşalım Müslüman kanı akmasın. "

  -

 14. Wikipedia'nın avukatı Gönenç Gürkaynak: 2,5 yıl sonra edinebildiğimiz bu kararın tamamı kutlama vesilesi değil

  Wikipedia'nın avukatı olan Gönenç Gürkaynak, AYM kararının Resmi Gazete'de yayımlanması sonrası yaptığı açıklamada, "Anayasa Mahkemesi'ne gitmeme de AİHM'e gitmeme de gerek kalmamalıydı" dedi.

  Gürkaynak, "YouTube ve Twitter'ın da olduğu farklı dosyalarda verilen yakın tarihli Anayasa Mahkemesi kararlarına rağmen Wikipedia için ancak 2,5 yıl sonra edinebildiğimiz bu kararın tamamı kutlama vesilesi değil" değerlendirmesini yaptı.

  Wikipedia, Türkiye'de 29 Nisan 2017 tarihinden bu yana kapalıydı.

  View more on twitter
 15. MHP, kadın voleybolcularla ilgili paylaşımı nedeniyle Kaynaşlı Belediye Başkanı hakkında soruşturma başlattı

  MHP'li Kaynaşlı Belediye Başkanı

  Tokyo Olimpiyatlarına katılma hakkı kazanan Türkiye Kadın Voleybol Milli Takımı oyuncuları ile ilgili paylaşımı nedeniyle MHP'li Kaynaşlı Belediye Başkanı hakkında parti içi soruşturma başlattı.

  Twitter hesabından konu ile ilgili açıklama yapan MHP Genel Başkan Yardımcısı Sadir Durmaz, Birol Şahin'in belediye başkanları listesinden düşürüldüğünü duyurdu.

  Durmaz, "Filenin Sultanları hakkında, yapmış olduğu çirkin paylaşımı nedeniyle Kaynaşlı Belediye Başkanı Birol Şahin, belediye başkanları listemizden düşürülmüştür" açıklamasını yaptı.

  Düzce Kaynaşlı Belediye Başkanı Şahin sosyal medya hesabından, "Allahu Teala’nın örtünün vücut hatlarınız belli olmasın emrine karşı çıkarak, açılıp saçılacaksın, kendini teşhir edeceksin sonra da Tokyo’ya gidiyoruz diye sevineceksin." paylaşımını yapmıştı.

  Şahin dahan sonra Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, kendisini, "Müslümanım diyenin uyması gereken kurallar vardır. Müslüman bir kişi öyle bir kıyafet giyip erkek huzuruna çıkamaz. Bu haram" sözleriyle savunmuştu.

  Hürriyet gazetesine de konuşan MHP Genel Başkan Yardımcısı Durmaz, MHP lideri Bahçeli'nin de Milli Takım oyuncularını tebrik ettiğini hatırlatarak, "İl başkanımızla görüştüm, savunmasını istedik, gereken ne ise yapacağız" mesajını vermişti.

  Birol Şahin'in Tokyo paylaşımı
 16. Anayasa Mahkemesi'nin, Wikipedia kararı Resmi Gazete'de yayımlandı

  Wikipedia

  Anayasa Mahkemesi'nin, Wikipedia'ya erişimin engellenmesinin hak ihlâli olduğuna yönelik gerekçeli kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.

  Gerekçeli kararda şu ifadeler yer alıyor:

  "Wikipedia'ya erişimin engellenmesine karar verilmesinin, demokratik toplum düzeninin gereklerine uygun düşmediği, başvurucuların ifade özgürlüklerinin ihlal edildiği sonucuna varılmıştır. Dolayısıyla somut başvuruda ihlalin önce idarenin işleminden kaynaklandığı anlaşılmıştır. Bununla birlikte ihlalin derece mahkemelerince de giderilmemiş olması sebebiyle aynı zamanda mahkeme kararından da kaynaklandığı söylenebilir."

  AYM'nin oy çokluğuyla aldığı karar, kurumun AYM'ye bireysel başvurusu sonrası alınmıştı.

  Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, AYM'nin kararına ilişkin, "Elbette Anayasa Mahkemesinin kararı bağlayıcıdır. Anayasa Mahkemesinin kararı elbette hem idare, hem mahkeme tüm ilgilileri bağlayan bir süreçtir. O uygulanacak bir konudur" demişti.

  Türkiye'de 29 Nisan 2017'de erişime kapatılan Wikipedia, bu kararın ifade özgürlüğünü ihlâl ettiğini savunmuştu.

  Wikipedia'ya erişim engeli kararı, "Türkiye'yi terör örgütleriyle işbirliği içinde göstermeye çalışan içeriklerin kaldırılmaması" gerekçesiyle alınmıştı.