Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Canlı anlatım

time_stated_uk

 1. Koronavirüs salgınından etkilenen sokak hayvanlarına mama ve yem

  Video content

  Video caption: Koronavirüs salgınında sokak hayvanları

  Koronavirüs salgını İstanbul'daki binlerce sokak hayvanını da olumsuz etkiledi. Restaurantların kapanması ve sokaktaki insan nüfusunun azalmasıyla kediler, köpekler ve güvercinler yiyecek bulmakta zorlanıyor.

  İçişleri Bakanlığı, 81 ilin valiliklerine yolladığı genelgeyle hayvanların aç bırakılmamasını istedi.

 2. Trump: Koronavirüste zirve noktadayız, bazı yerlerde düşüşe geçti

  Trump

  ABD Başkanı Donald Trump, günlük basın toplantısı düzenledi. Basın toplantısında, "Koronavirüste zirve noktadayız, bazı yerlerde düşüşe geçti" dedi.

  Trump’ın basın toplantısından başlıklar şu şekilde:

  • ABD Başkanı Donald Trump şimdiye kadar ülke çapında 2 milyon test yapıldığını açıkladı. ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence de günde 100 bin test yapıldığını belirtti.
  • Trump, havayolu şirketlerine yardım için hazırladıkları destek planının detaylarını hafta sonu açıklayacağını kaydetti.
  • Trump, ABD'de Covid-19 için 19 tedavi yöntemi olduğunu söyledi, 26 tedavi yönteminde de deneylere başlanacağını açıkladı.
  • Rusya Develet Başkanı Vladimir Putin ve Suudi Kralı Selman ile petrol fiyatlarında yaşanan anlaşmazlık konusunu görüştüğünü söyleyen Trump, OPEC ülkeleri ile Rusya arasında “bugün ya da yarın” bir anlaşmanın yapılmasını beklediğini söyledi. Trump, petrol şirketlerinin batmaması için asgari bir fiyatta anlaşılması gerektiğini de kaydetti.
 3. Euro bölgesi maliye bakanları 500 milyar euroluk koronavirüs paketinde uzlaştı

  Telekonferansa katılan Fransız heyeti
  Image caption: Video konferansa katılan Fransız heyeti

  Euro bölgesi maliye bakanları, Perşembe akşamı yaptıkları video konferansta 500 milyar euroluk bir koronavirüs paketinde uzlaştı.

  İşçiler, şirketler ve hükümetler olarak üç ayağı olan paket, salgın nedeniyle alınan önlemlerden kaynaklanan ekonomik zararı azaltmayı hedefliyor.

  Hükümetlere Avrupa İstikrar Mekanizması (ESM), şirketlere Avrupa Yatırım Bankası ve işçilere de Avrupa Komisyonu’nun yeni yarattığı SURE adlı bir program tarafından destek verilecek.

  Fransa Maliye Bakanı Bruno Le Maire, bunun AB tarihindeki en önemli ekonomik plan olduğunu söyledi.

  Bakanların bir uzlaşmaya varması için üç güne yayılan toplam 18 saatlik görüşme yapılması gerekti.

  Öte yandan İtalya, Fransa ve İspanya’nın talep ettiği “koronabond” denen ve hükümetlerin koronavirüs nedeniyle almak zorunda kaldıkları borçların kolektif bir şekilde üstlenilmesi talebi kabul görmedi.

  Daha önce Fransa hükümetinin önerdiği bir diğer “kurtarma fonu” da Almanya, Hollanda, Finlandiya ve Danimarka tarafından reddedilmişti.

  Konuyla ilgili Perşembe günü bir açıklama yapan Almanya Başbakanı Angela Merkel de “AB’nin mevcut siyasi birliğinin durumunu da göz önünde bulundurunca birbirimizin borçlarını üstlenmenin doğru olmadığını düşünüyorum” demişti.

  BBC Avrupa Muhabiri Gavin Lee, bugün uzlaşılan paketin kabul edilmesinde Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un büyük rolü olduğunu, son 24 saat içinde Merkel’in yanı sıra İtalya ve Hollanda ile yaptığı birden fazla telefon görüşmesinin etkili olduğunu aktarıyor.

 4. BM Genel Sekreteri Guterres: Koronavirüs eşitsizlikleri derinleştiriyor, cinsiyet eşitsizliğini 25 yıl geriye götürebilir

  guterres

  Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, koronavirüs salgınının mevcut eşitsizlikleri derinleştirdiğini söyledi.

  Guterres, salgının özellikle kadınlar ve kız çocukları için ekonomik etkisinin yıkıcı olduğunu ve toplumsal cinsiyet alanında son 25 yılda yaşanan kısıtlı ilerlemenin geri çevrilebileceği uyarısında bulundu.

  Dünya genelinde kadınların yüzde 60’ının kayıtdışı ekonomide çalıştığını ve daha az para kazandığını belirten Guterres, bu nedenle yoksullaşma risklerinin daha fazla olduğunu söyledi.

  Antonio Guterres, bir yandan çok sayıda kadının gelirinden olduğunu diğer yandan da kapanan okullar ve artan yaşlı bakımı ihtiyacı nedeniyle ev içi ücretsiz emeklerinin katlanarak büyüdüğünü söyledi.

 5. İran dini lideri Hamaney: Ramazan’da büyük buluşmalar olmayacak

  hamaney

  İran’ın dini lideri Ayetullah Hamaney, Ramazan ayında büyük buluşmaların yasaklanabileceğini söyledi.

  Hamaney televizyonda yayınlanan konuşmasında “Ramazan ayında kamusal alanlarda büyük buluşmalardan mahrum kalacağız” dedi ve ekledi:

  “Bunların yokluğunda yalnızlığınıza çare olarak dualarınıza ve ibadetinize sarılın” dedi.

  Ramazan ayı 24 Nisan’da başlayacak. Ramazan’ın bitişi ise 23 Mayıs.

  Öte yandan Uluslararası Af Örgütü, İran cezaevlerinde koronavirüs salgınına karşı yeterince önlem alınmamasını protesto eden 36 civarına kişinin öldürülmüş olduğundan endişe edildiğini açıkladı.

  İran’da son haftalarda en az sekiz cezaevinde binlerce mahpusun katılımıyla protestolar düzenlenmişti.

  Af Örgütü’ne göre kolluk kuvvetleri cezaevlerinde gerçek mermi ve göz yaşartıcı gaz kullandı.

 6. Koronavirüsle ilgili ilk filmin ay sonunda yayınlanması bekleniyor

  İnanın ya da inanmayın, koronavirüsle ilgili bir film çoktan çekildi.

  “Korona: Korku bir virüstür” isimli filmde, 7 kişi bir asansörde kalıyor, ardından Çinli olan kişinin öksürmesiyle kaos patlak veriyor.

  İran kökenli Kanadalı yönetmen Mostafa Keshvari filmi çekmeye, Çin’de koronavirüs salgınının patlak vermesinden sonra, ancak küresel bir boyut kazanmasından önce başladığını söylüyor.

  Keshvari, filmin koronavirüsten çok yabancı düşmanlığıyla ilgili olduğunu söylüyor.

  Film eleştirmeni Noah Gittell, insanların travmayı atlatması için çok erken olabileceğini ancak koronavirüsle ilgili bir film yayınlamakta herhangi bir etik sorun görmediğini söylüyor.

  Filmin ay sonuna doğru internet üzerinden yayınlanması bekleniyor.

  View more on youtube
 7. Bazı belediyeler, aşevlerinin yıllardır bağış topladıkları hesaplarının İçişleri Bakanlığı tarafından bloke edildiğini açıkladı

  CHP’li belediye başkanlarının yönettiği bazı belediyeler, yıllardır aşevleri için bağış topladıkları hesapların İçişleri Bakanlığı tarafından bloke edildiğini açıkladı.

  Konuyla ilgili bir tweet paylaşan Eskişehir Odunpazarı Belediyesi, “Günde 15 bin kişinin faydalanabileceği kapasiteye sahip aşevimizin banka hesapları bloke edilmiştir” dedi ve hesaba para gönderilmemesi çağrısında bulundu.

  View more on twitter

  Eskişehir Büyükşehir Belediyesi de “Tam 25 yıldır hayırseverlerin destekleriyle gerçek ihtiyaç sahiplerine hizmet veren aşevi hesapları İçişleri Bakanlığı’nın genelgesiyle bloke edilmiştir” ifadelerini kullandı.

  View more on twitter

  Antalya Muratpaşa Belediyesi de “Uzun yıllardır bağış yoluyla gerçek ihtiyaç sahiplerine hizmet veren aşevimizin bağış hesapları, İçişleri Bakanlığı genelgesiyle kapanmıştır. Üzgünüz” paylaşımında bulundu.

  View more on twitter
 8. Hollanda'da toplu taşımayla işe giden sağlık çalışanlarına ücretsiz otomobil ve benzin

  Yusuf Özkan

  Lahey, Hollanda

  hollanda'da bir sağlık çalışanı

  Hollanda'da özel aracı olmadığı için işe toplu taşıma kullanarak giden yüzlerce sağlık çalışanına, 3 aylığına ücretsiz otomobil ve akaryakıt veriliyor.

  Koronavirüs salgını önlemleri nedeniyle toplu taşıma seferlerinin azaltılması, çok sayıda sağlık personelinin işe gidip gelişini olumsuz etkilemeye başladı.

  Bunun üzerine Hollanda genelindeki birçok şirket, "Sağlık kahramanları için araç kampanyası" başlattı.

  NH Nieuws'un haberine göre, ülke çapında 633 otomobil, aracı olmayan sağlık çalışanlarının kullanımına sunuldu.

  Bekleme listesinde şu anda 200 sağlık personelinin daha bulunduğu, onlar için de araç tedarikine çalışıldığı belirtildi.

  Petrol devi Shell de, sağlık çalışanlarına verilen otomobillere 3 ay boyunca ücretsiz akaryakıt desteğinde bulunacak.

  Shell, sağlık çalışanlarına 250 litre benzinlik kupon verecek.

  Kampanyaya öncülük eden Auto.nl adlı şirket, sağlık çalışanlarına araç sağlamak isteyen firmaların kendilerine başvurabileceğini bildirdi.

  Amsterdamlı Selena Brouwer, yaklaşık bir haftadır “sağlık kahramanı otomobili” kullanan isimlerden biri.

  Çalıştığı acil servis, Amsterdam’a yaklaşık 20 kilometre uzaktaki bir kasabada bulunan Brouwer, toplu taşıma sorunu yüzünden işe yaklaşık 45 dakikada gidebildiğini belirerek, artık bu sorun çözüldüğü için zamanında işinin başında olabildiğini söylüyor.

 9. Covid-19’un 100 günü

  Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Genel Sekreteri Tedros Adhanom Ghebreyesus, Perşembe günü yaptığı açıklamayla koronavirüs salgınının 100’üncü gününe ulaştığını duyurdu.

  100 günde ne oldu?

  • 31 Aralık 2019: Çin WHO’yu Vuhan’da “bilinmeyen bir nedenle zaatüre vakaları görüldüğü” konusunda uyardı
  • 11 Ocak 2020: Çin, yeni tip koronavirüs nedeniyle ilk ölümün gerçekleştiğini açıkladı
  • 12 Ocak: Çin, Covid-19’a yol açan yeni tip koronavirüsün genetik dizilimini dünyayla paylaştı
  • 13 Ocak: Çin dışında ilk Covid-19 vakası Tayland’da belirlendi
  • 23 Ocak: 11 milyon kişinin yaşadığı Vuhan şehri karantinaya alındı
  • 30 Ocak: WHO koronavirüs nedeniyle “uluslararası acil durum” ilan etti
  • 7 Şubat: Çinli yetkilileri ve dünyayı yeni tip koronavirüs konusunda uyarmaya çalışan Çinli doktor Li Wenliang Covid-19 nedeniyle hayatını kaybetti
  • 11 Mart: WHO koronavirüs salgınını pandemi ilan etti
 10. Vakıflar Genel Müdürlüğü, internet üzerinden toplantıları durduran kararını ‘revize etti’

  Onur Erem

  BBC Türkçe

  vakıflar

  Vakıflar Genel Müdürlüğü, bugün vakıflara e-posta ile gönderdiği bir kararla sanal ortamda yapılacak olan toplantıları Temmuz’a kadar durdurulduğunu bildirdi.

  Genel Müdürlük, “vakıfların toplantılarını (genel kurul veya diğer toplantılarını) bu süreçte elektronik/sanal ortamda yaptığı, Devletimizin aldığı tedbirleri hiçe saydığı görülmüştür.Bu nedenle, vakıflar tarafından yapılacak tüm toplantılar (sanal ortamda yapılacaklarda dahil olmak üzere) 01.07.2020 tarihine kadar durdurulmuştur” ifadelerini kullandı.

  Bunun üzerine bazı vakıflar bu akşamki etkinliklerini iptal ettiklerini duyurdu.

  View more on twitter

  Konuyla ilgili BBC Türkçe’ye bilgi veren, Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün bağlı olduğu Kültür ve Turizm Bakanlığı, kararın revize edildiğini söyledi.

  Revize edilen karar metninde yukarda alıntılanan cümlelerin yerinde “Ancak, vakfın icra-i yönetim faaliyetlerini kısıtlayıcı bir hüküm söz konusu değildir” ifadeleri yer aldı.

  Ulaştığımız bir vakıf avukatı ise, ilk kararın ellerine ulaştığını fakat revize edilen metnin henüz gönderilmediğini söyledi.

 11. Trump, İngiltere Başbakanı Boris Johnson'ın yoğun bakımdan çıkmasını 'harika haber' şeklinde yorumladı

  ABD Başkanı Donald Trump, "Harika haber: Başbakan Boris Johnson az önce yoğun bakımdan çıktı. Geçmiş olsun Boris!!!" dedi.

  View more on twitter
 12. Ekrem İmamoğlu'nu e-posta ile tehdit eden zanlı tutuklandı

  İmamoğlu

  İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nu e-posta yoluyla tehdit eden zanlı bugün tutuklandı.

  Zanlı T.G., bugün çıkarıldığı İstanbul 8. Sulh Ceza Hakimliği'ndeki savunmasında e-postaları kendisinin yazdığını, herhangi bir pişmanlığı olmadığını söyledi ve serbest bırakılmayı talep etti.

  Mahkeme, zanlının ısrarlı ve zincirleme şekilde tehdit ettiği ve pişmanlık göstermediği gerekçesiyle zanlının "imzasız mektupla veya özel işaretlerle tehdit" suçunu işlemiş olabileceğine dair kuvvetli suç şüphesi nedeniyle tutuklanmasına karar verdi.

 13. Son dakikaİngiltere Başbakanı Boris Johnson yoğun bakımdan çıktı

  İngiltere Başbakanı Boris Johnson'ın yoğun bakımdan çıktığı açıklandı.

  Johnson Pazar günü hastaneye kaldırılmış, Pazartesi ise yoğun bakıma kaldırılmıştı.

  Başbakanlık'tan yapılan açıklamada, Johnson'ın iyileşme sürecinde hastanede tedavi görmeye devam edeceği ve moralinin iyi olduğu yer aldı.

  Boris Johnson Londra'daki St. Thomas hastanesinde tedavi görüyor.

 14. Bakan Soylu: Günde 10 milyon maske dağıtılıyor

  İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Türkiye'de alınan koronavirüs önlemleri ile ilgili açıklamalarda bulundu.

  Anadolu Ajansı'nın haberine göre Bakan Soylu, "Büyükşehirlerde hayat hafta içi yüzde 85-90 oranında tam anlamıyla kendisini evine çekmiş durumda" dedi.

  Soylu'nun konuyla ilgili diğer açıklamaları şu şekilde:

  • Koronavirüsle mücadele için alınan tedbirlere uymayan 26 bin kişiye adli ve idari ceza kesildi.
  • 180 ayrı yerleşim yerinde 122 bin 500 kişi karantinada, yurtlardakilerle birlikte toplam karantinada olan kişi sayısı 138 bin.
  • Salgınla ilgili 4 bin 186 internet hesabına işlem yapıldı ve 667 kullanıcı tespit edildi, bu kişilerin çoğu yurt dışında.

  'Günde 10 milyon maske dağıtılıyor'

  Bakan Soylu, "Şu anda günde 10 milyon maske dağıtılıyor. Türkiye'de 10 milyon maske üretiliyor. Çok yakın zamanda inşallah bu sayı 20 milyon ve üzerine çıkacak" bilgisini de verdi.

 15. İtalya'da hükümet fabrikaları açmak için erken olduğunu düşünüyor

  italya

  İtalya'da hükümetle görüşen sendika temsilcileri, hükmetin fabrikaları tekrar açmak için henüz erken olduğunu düşündüğünü açıkladı.

  Reuters'a konuşan bir İtalyan bakan da 13 Nisan'da dolacak olan mevcut önlemlerin uzatılacağını söyledi.

  Hükümetle konuşan sendika temsilcileri, hükümetin belirlediği yeni tarihin 3 Mayıs olduğunu söyledi.

 16. Koronavirüs: İtalya’da bir günde 610 kişi öldü, toplam can kaybı 18 bini geçti

  Övgü Pınar

  Roma

  italya

  İtalya’da koronavirüs salgınında son bir günde 610 kişi daha hayatını kaybetti, toplam can kaybı 18 bin 279’a çıktı.

  Günlük can kaybı sayısı düne göre artış gösterdi. Ülkede dün 542 kişi, önceki günse 604 kişi hayatını kaybetmişti.

  İtalya’daki Covid-19 can kayıpları arasında 105 doktor ve 28 hemşire de yer alıyor.

  Ülkedeki toplam vaka sayısı, bir günde 4 bin 204 artışla 143 bin 626’ya ulaştı.

  Bir günde görülen vaka artış oranı yüzde 3 oldu. Dün bu oran yüzde 2.8, önceki gün ise yüzde 2.3’tü.

  İtalya’da bir aydır uygulanan karantina tedbirleri öncesinde ise toplam vakalardaki artış oranı yüzde 24,4 seviyesindeydi.

  Yoğun bakımda tedavi gören Covid-19 hastası sayısı ise azalmayı 6. günde de sürdürdü.

  Ülkede halen 3 bin 605 kişi yoğun bakımda tedavi görüyor.

  Bugüne kadar tespit edilen vakalar içinde iyileşenlerin sayısı da 28 bin 470’e ulaştı. Son bir günde 1979 kişi iyileşti.

 17. Türkiye'de Perşembe günü 96 kişi daha hayatını kaybetti, toplam can kaybı 908'e çıktı

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bugün 96 kişinin daha hayatın kaybettiğini, toplam can kaybı sayısının 908'e çıktığını açıkladı.

  Koca, "Vaka artış hızı düşme eğiliminde" dedi.

  View more on twitter
 18. Çin Vuhan’da yaşananları örtbas ettiği iddiasını yalanladı

  Çin hükümeti, koronavirüs salgınının başladığı Vuhan şehrinde yaşananları “örtbas ettiği” iddialarını yalanladı.

  Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, Çin’in dünyayı koronavirüs salgınıyla ilgili bilgilendirmede “açık, şeffaf ve sorumlu” davrandığını söyledi.

  Lijian, “yetkililerin virüsle ilgili bilgi edinmesinin biraz zaman aldığını” kaydetti.

  Çarşamba günü ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Çin’i Vuhan’daki salgının boyutları hakkında şeffaf olmamakla suçlamıştı.

  Lijian, “Çin, yeni tip koronavirüsü Dünya Sağlık Örgütü’ne (WHO) bildiren ilk ülkeydi ama bu, virüsün Vuhan’dan kaynaklandığı anlamına gelmiyor” dedi.

  Çin Dışişleri Bakanı, ABD Başkanı Donald Trump’ın “Çin-merkezli” olmakla suçladığı WHO'yu da savundu.

  Lijian, “Çin her zaman WHO’yu ve Covid-19’a karşı küresel işbirliğindeki liderliğini kararlı bir şekilde destekleyecek” dedi.

  WHO Genel Sekreteri Tedros Adhanom Ghebreyesus, Çarşamba günü Covid-19’un siyasallaştırılmaması uyarısında bulunmuştu.

  Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian
  Image caption: Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian
 19. İngiltere'de Covid-19 ölümlerinin sayısı 881 artışla 7 bin 978 oldu

  londra

  İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab, İngiltere'de Covid-19 ölümlerinin sayısının 881 artışla 7 bin 978 olduğunu açıkladı.

  Artış hızı bir önceki güne göre azalmış olsa da uzmanlar günlük verilerin test kapasiteleri nedeniyle değişebileceği uyarısında bulunuyor.

  İngiltere'de tespit edilen yeni vaka sayısı da 4 bin 344 oldu. Bu sayı önceki günden daha az fakat bugüne kadarki en yüksek dördüncü vaka sayısı.

  İngiltere hükümetinin tıp konusundaki başdanışmanı Patrick Vallance da ülkede yeni vaka ve ölümlerdeki artışın sürdüğünü söylerken artış hızının yavaşladığına dikkat çekti.

  Dominic Raab, hayatlarını riske atarak çalışmaya devam eden sağlık çalışanlarına maddi bir ödül verip vermeyecekleri sorusuna ise "Tüm kritik öneme sahip işçilerin bu çabalarının haklarını nasıl teslim edebileceğini inceleyeceğimiz bir dönem gelecek" diye yanıt verdi.

 20. İngiltere Dışişleri Bakanı Raab: Koronavirüse daha fazla insan öldürmesi için ikinci bir şans vermemeliyiz

  raab

  İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab, yoğun bakımdaki Başbakan Boris Johnson’ın sağlık durumunun iyiye gittiğini söyledi.

  Johnson’ın yerine vekaleten günlük koronavirüs basın toplantısı düzenleyen Raab, İngiltere’de alınan önlemlerin gevşetilme ihtimaline yönelik söylentilerine de nokta koydu:

  “İlk veriler, aldığımız önlemlerin etkili olduğunu gösteriyor.

  “Ama bu önlemlerin devam etmesi gerekiyor. Salgının en kötü noktasını geride bıraktığımıza dair net verilere ulaşana kadar bu önlemler devam edecek.

  “Bu önlemleri kaldırmak için erken. Virüse daha fazla insan öldürmesi için ikinci bir şans vermemeliyiz.

  “Bunun zor olduğunu biliyorum ama bu bir takım oyunu.”

  Raab, bahar aylarında uzun süre evlerinden çıkmayarak fedakarlıkta bulunan insanlara da teşekkür etti.

  Raab bir soru üzerine, Başbakan Johnson yoğun bakımdayken her türlü önemli kararı vermek için yetkisi bulunduğunu söyledi.