Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Canlı anlatım

time_stated_uk

 1. Trump: Koronavirüs krizinde yaptığımız her şey doğruydu

  Donald Trump

  ABD Başkanı Trup, basın toplantısında koronavirüs salgını krizini yönetme şeklini savunma devam etti ve "Yaptığımız her şey doğruydu" dedi.

  Trump, kısıtlamaları daha önce getirseydi de eleştirileceğini savundu ve malzeme eksikliği konusundaki suçun bir kısmını yine eyalet valilerinin üzerine attı.

  ABD Başkanı "Valilerin solunum cihazlarına sahip olması gerekiyor. Onlar almamayı seçti. Biz alabiliyorduk ve solunum cihazları oldu" dedi.

  Trump ayrıca "Hasta sayısındaki artış şimdi yaşanıyor ve solunum cihazlarına ihtiyaçları olursa, hazırda neredeyse 10 bin adet var" diye konuştu.

  Son haftalarda bazı eyalet valileri, serbest piyasadan solunum tıbbi ekipman almaya çalıırken , diğer eyaletler ve federal hükümetle fiyat savaşına girmek zorunda kaldıklarından şikayet ediyordu.

  Trump ayrıca çok sayıda valinin "şikayet edecek hiç bir şeyi olmadığını" savundu ve "Dürüst olmak gerekirse, çok sayıda vali işlerini yapmadı. Size bir gün söyleyeceğim, ne olacağını görelim..İyi olanları, Cumhuriyetçi ve Demokrat ve ne yaptıklarını bilmeyenleri" dedi.

 2. Trump koronavirüs basın toplantısında, hakkındaki iddialara karşılık veren 'seçim kampanyası videosu' gösterdi

  Trump'ın basın toplantısında video göstermesi

  ABD Başkanı Trump, günlük koronavirüs basın toplantısında, ışıkları söndürtüp, kendisinin krizi ele alınışını öven bir video gösterdi.

  Birkaç dakika süren videoda, ABD medyasındaki Trump'ın salgına karşı harekete geçmekte neredeyse 6 hafta geç kaldığını söyleyen haberlere karşı koymak amacıyla, bazı haber videoları art arda gösterildi.

  Videoda yer verilen bir New York Times Muhabiri, Twitter'da yaptığı açıklamada sözlerinin bağlamından kopartıldığını

  ABD Başkanı videonun, kampanya ekibi tarafından değil, Beyaz Saray görevlileri tarafından hazırlanıdığını belirtti.

  View more on twitter
 3. IMF, koronavirüsle mücadeleye yoğunlaşmaları için 25 ülkenin altı aylık borçlarını hafifletme kararı aldı

  Georgieva

  Uluslararası Para Fonu (IMF), koronavirüs salgını ile mücadeleye yoğunlaşmaları için 25 ülkenin borçlarını hafifletme kararı aldı.

  IMF Başkanı Kristalina Georgieva, yönetim kurulunda Pazartesi günü alınan kararla ilk etapta belirlenen bu ülkelere, IMF’ye olan borçlarını altı ay ödemelerini sağlayacak karşılıksız kredi verileceğini açıkladı.

  Zor durumadaki ülkelere ayrılan özel bir fonda 500 milyon dolar bulunduğu, bunun İngiltere’den söz verilen 185 milyon dolar ile Japonya’dan 100 milyon doların yanı sıra Çin, Hollanda ve diğer ülkelerden açıklanmayan miktarları da içerdiği belirtildi. IMF fondaki toplam kaynağı 1,4 milyar dolara çıkarmaya çalışıyor.

  Georgieva, “Bu karşılıksız kredilerle en yoksul ve dezavantajlı üyelerimizin IMF’ye olan borçlarının gelecek altı ay boyunca ödenmesi sağlanacak ve sınırlı finansal kaynaklarını acil sağlık ve diğer alanlardaki çalışmalarına kanalize etmelerine yardımcı olacak” dedi.

  Çoğu Afrika'dan olmak üzere bu 25 ülke arasında Afganistan, Haiti, Nepal, Tacikistan ve Yemen de bulunuyor.

 4. Fauci: 'Önlemler erken alınsa, ABD'lilerin hayatları kurtulabilirdi' derken sözlerimi iyi seçmedim

  Fauci ve Trump

  ABD Başkanı Donald trump, son birkaç gündür "ülke genelindeki yeni vaka artış oranının sabit seyrettiğini" söyledi.

  Trump, New York, New Jersey, Michigan ve Lousiana gibi virüsün yoğun görüldüğü yerlerde hastaneye yatışların yavaşladığı ve bunun Amerikalılar'ın "kurallara uyması sayesinde" olduğnu belirtti.

  Trump, "Daha önceki tablolarda, modellemelerdeki tahminler 100 ila 120 bin ölü arasındaydı "Umarım bu sayının çok çok altındoa olacağız." dedi ve bunun "agresif stratejilerinin işe yaradığına dair kanıt olduğunu" iddia etti.

  ABD yönetiminin koronavirüs konusundaki baş sağlık danışman Doktor Anthony Fauci de Trump'ın sözlerini onayladı ve "geçen haftanın çok kötü bir hafta olmasına karşın Covid-19 salgını yavaşlıyor gibi görünüyor" dedi.

  Fauci: Sözlerimi iyi seçmedim

  Basın toplantısında, Fauci'nin bir televizyon mülakatında söylediği "Covid-19'u durdurmaya yönelik önlemler daha erken alınsa hayatlar kurtarılabilirdi" sözleri de gündeme geldi.

  Doktor Anthony Fauci, CNN televizyonuna verdiği mülakatta "En başından itibaren her şeyi kapatsak daha farklı olabilirdi" dedi fakat bunun karmaşık bir karar süreci olduğunu söylemişti.

  Fauci, bu söyleşide sözlerini iyi seçmediğini kaydetti.

  Fauci "Dün bir röportaj yaptım ve farazi bir soru soruldu. Farazi sorular bazen sizi zor duruma sokabilir" dedi.

  Yanıtında "kelimelerini iyi seçmediğini" vurgulayan Fauci şöyle devam etti;

  Sanırım açıklık getirmem iyi olacak, çünkü açıklık getirme şansım olmadı. Kısıtlama önlemlerini almamız gerektiğini güçlü bir şekilde ilk söylediğimde Trump'ın yanıtı 'evet, yapacağız' oldu" diye konuştu.

  Fauci, bu açıklamayı Trump'ın zoruyla yapıp yapmadığı sorulduğunda ise, "Yaptığım her şeyi gönüllü yapıyorum. Bunu ima bile etmeyin" dedi.

 5. DSÖ Covid-19 özel temsilcisi Dr. Nabarro: Maske norm haline gelecek

  maske takan bir adam

  Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) Covid-19 özel temsilcisi Dr. David Nabarro, koronavirüs salgınının ardından dünyada yüz maskesinin norm haline geleceğini, insanların “yeni gerçekliğe” alışması gerekeceğini ifade etti.

  BBC Radio 4'un Today programına konuşan Dr. Nabarro, “Bir şekilde yüzün korunması, en azından insanlara güvence vermek için, eminim norm haline gelecek. Ama maske taktıktan sonra istediğinizi yapacağınızı da sanmayın” dedi.

  Koronavirüs salgınında maske, özellikle sağlık çalışanlarının korunması bakımından önemli bir koruyucu ekipman olarak görülüyor.

  Ancak DSÖ, sağlık çalışanlarının ihtiyacını karşılamada sorun çıkabileceği kaygısıyla bu maskelerin halk arasında yaygın kullanımını tavsiye etmiyor.

  Dünya çapında maske sıkıntısı yaşandığını kabul eden Dr. Nabarro, sağlık çalışanlarına öncelik verilmesi gerektiğini belirtti.

  Dr. Nabarro, salgın nedeniyle insanların yaşam tarzının da değişmesi gerekeceğini belirterek “Zira bu virüs ortadan kalkmayacak, ayrıca virüse yakalanan insanların bağışıklık geliştirip tekrar yakalanmayacağını da bilmiyoruz” diye konuştu.

  Nabarro şöyle devam etti:

  “Ne zaman aşıya sahip olacağımızı da bilmiyoruz. Bu yüzden ‘toplumları koruyun’ diyoruz. Evet, maske takmamız gerekecek. Evet, daha fazla fiziksel mesafe uygulamak gerekecek. Evet, dezavantajlı kesimleri korumamız lazım. Ama en önemlisi, bulaşımı nasıl kesintiye uğratacağımızı hepimizin öğrenmesi gerekiyor.”

 6. NYT: Körfez ülkelerinde milyonlarca göçmen işçi mahsur kaldı

  Körfez ülkelerinde çalışan göçmen işçiler

  Körfez ülkelerinde milyonlarca göçmen işçi, koronavirüs salgını nedeniyle, çoğu işten çıkarılmış bir halde, bulundukları ülkelerde mahsur kaldı.

  New York Times’ın aktardığına göre, Katar’da on binlerce göçmen işçi kalabalık bir mahallede sıkışmış bir halde, sokağa çıkma kısıtlaması ve virüsün yayılma riski altında yaşıyor.

  Suudi Arabistan’da şirketler yabancı işçilere evlerinde kalmaları çağrısı yaptı, ancak ücret ödemeyi de durdurdu.

  Kuveyt’te bir film yıldızının bir televizyon mülakatında, göçmenlerin “çöle gönderilmesi” önerisinde bulunduğu bildirildi.

  İşçi ve göçmen hakları ile ilgili kampanya grupları, petrol zengini Körfez ülkelerini, Asya, Afrika ve başka bölgelerden çalışmaya gelen göçmen işgücünü ucuza çalıştırmak ve kötü muamele etmekle suçluyor.

  Koronavirüs salgınıyla birlikte bu işçilerin durumunun daha da kötüleştiği, hiçbir geliri olmadan ve seyahat sınırlamaları nedeniyle evlerine dönemeyip kalabalık ve hijyenik olmayan barınaklarda yaşamaya mahkum edildikleri belirtiliyor.

  Cidde’de yedi işsiz arkadaşı ile bir odada kalan restoran işçisi Mısırlı Muhammed el Sayid’in şu sözlerine yer veriliyor:

  “Kimse bizi arayıp sormadı. Koronadan korkmuyorum. Açlıktan öleceğiz diye korkuyorum.”

 7. Çin'de McDonald's Afrikalılardan özür diledi

  McDonald's Çin

  Afrikalıların koronavirüs yaydığı söylentisi nedeniyle Çin'in Guangzhou kentindeki McDonald's şubelerinden birine siyahların girişine izin verilmemesi üzerine fast food devinin Çin yönetimi özür diledi.

  Şirket, şubenin Pazar günü yarım gün kapatılarak çalışanlara "çeşitlilik ve kapsama" konulu eğitim verildiğini duyurdu.

  Guangzhou'da büyük bir Afrikalı nüfus olduğu ve bunların ayrımcılığa maruz kaldığı ifade ediliyor.

  Çin dışişleri bakanlığından bir sözcü Pazartesi günü bir açıklama yaparak Çin'in tüm yabancılara eşit davrandığını belirtti, ancak sözcü, yetkililerin yeni önlemler alacağını da ekledi.

 8. Beyaz Saray: Trump, salgın hastalıklar uzmanı Dr. Fauci'yi 'kovmayacak'

  Dr Fauci

  Beyaz Saray'dan yapılan bir açıklamada, ABD Başkanı Donald Trump'ın, koronavirüs konusundaki baş sağlık danışmanı Dr. Anthony Fauci'yi kovmayı planlamadığı ifade edildi.

  Trump, Fauci'nin kovulması gerektiği yorumu yapan bir tweeti retweet etmişti.

  Salgın hastalıklar uzmanı Fauci, CNN televizyonuna verdiği mülakatta "Covid-19'u durdurmaya yönelik önlemler daha erken alınsa hayatlar kurtarılabilirdi" demişti.

  Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, "Bu konuda medyadaki söylentiler saçma - Başkan Trump Dr. Fauci'yi kovmayacak" denildi.

  Bu konuda spekülasyonların ortaya çıkmasına Trump'ın neden olduğu ifade ediliyor.

  Fauci'nin CNN mülakatının ardınan Trump "Time to #FireFauci" (Fauci'yi Kovma vakti geldi) etiketiyle Twitter'da paylaşımda bulunmuştu.

  ABD'de koronavirüs vakalarının sayısı yarım milyonu geçerek 555 bine ulaşırken 22 bin kişi de hayatını kaybetti.

  New York vakaların ve ölümlerin en yüksek olduğu eyalet.

 9. Fransa Cumhurbaşkanı Macron: Kısıtlamalar 11 Mayıs'a dek sürecek

  Emmanuel Macron

  Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, ülkedeki sokağa çıkma kısıtlamalarının 11 Mayıs'a dek devam edeceğini söyledi.

  Fransa'daki salgının yavaşlama emareleri gösterdiği bir dönemde halka seslenen Cumhurbaşkanı "Umut geri dönüyor ama hiçbir şey kesin değil" dedi.

  Ülkesinin salgına "yeterli derecede hazır olmadığını" vurgulayan Macron, "Diğer ülkeler gibi koruyucu giysi, dezenfektan ve maske eksiğimiz vardı. Zorlu kararlar verdik" dedi.

  Macron ayrıca, ülkenin bazı bölgelerinde hastanelerin hala baskı altında olduğunu vurgularken, okulların 11 Mayıs'tan itibaren yeniden açılabileceğini belirtti.

 10. Brezilya Sağlık Bakanı, Devlet Başkanı Bolsonaro'yu 'halkın kafasını karıştırmakla' suçladı

  Luiz Henrique Mandetta

  Brezilya Bağlık Bakanı, Luiz Henrique Mandetta, kamuoyu önünde Devlet Başkanı Jair Bolsonaro'yu, sosyal mesafe kuralları konusunda insanların aklında soru işaretleri oluşturmakla suçladı.

  Guardian gazetesinin Rio de Janeiro muhabiri Thom Phillips'in haberine göre, ülkenin en çok izlenen televizyon kanallarından birindeki bir söyleşi programına katılan Mandetta, Bolsonaro'nun sağlık bakanlığının sosyal mesafe tavsiyelerini hiçe saymasının, ülkedeki 210 milyon kişinin kafasını karıştırdığını beilrtti.

  Mandetta, "Sağlık bakanını mı, yoksa devlet başkanını mı dinleyecekler bilmiyorlar" dedi ve salgınla mücadelede "tek, birleşik bir tavır" alınması gerektiğini vurguladı.

  Brezilya'da şu ana kadar koronavirüsten 1269 kişi hayatını kaybetti ve 22.720 teyitli vaka bulunuyor.

 11. DSÖ: Salgının yayılımını sadece bir aşı tamamen durdurabilir

  Ghebreyesus

  Dünya Sağlık Örgütü Genel Sekreteri Tedros Adhanom Ghebreyesus, sadece etkili bir aşının "salgının dünya genelindeki yayılımını tamamen durdurabileceğini" söyledi.

  Ghebreyesus dünyanın küresel ölçekte birbiriyle bağının, Covid-19'un yeniden ortaya çıkma riiski anlamına geldiğini belirtti ve "En nihayetinde, yayılımı tamamen durdurmak için güvenli ve etkili bir aşının geliştirilmesi gerekecek" dedi.

  Çoğu uzman, koronavirüse karşı bağışıklık sağlayacakbir aşının bir yıldan önce geliştirilip, dağıtılamayacağını söylüyor.

  Ghebreyesus, Covid-19 salgınının, 2009’daki domuz gribi salgınından daha hızlı yayıldığını ve 10 kat daha öldürücü olduğunu da söyledi.

  H1N1 virüsünün yol açtığı domuz girbi salgınında 200 bin kişinin öldüğü tahmin ediliyor.

  DSÖ’nün Cenevre’deki merkezinde yapılan basın toplantısında konuşan Ghebreyesus, koronavirüs salgınına karşı bazı ülkelerde uygulanan sokağa çıkma sınırlamasının gevşetilmesi konusunda aceleci davranılmamasını istedi.

  DSÖ Başkanı, virüsün davranışı konusunda hala bilinmeyen çok şey olduğunu belirterek vaka takibi, test ve izolasyonun salgını önlemede önemli olduğunu vurguladı.

 12. New York Valisi: En kötüsü geride kaldı, akıllı davranmaya devam edersek

  New York'ta bir koronavirüs hastası

  New York Valisi Andrew Cuomo, bugün eyalette Covid-19 nedeniyle 700'den az ölüm görüldüğünü söyledi ve "akıllı davranmaya devam edersek, en kötüsü geride kaldı" dedi.

  Cuomo, günlük basın toplantısında "Aptalca bir şey yaparsak, bu sayıların yarın hemen arttığını göreceksiniz" dedi ve resmi ölü s ayısının şu anda 10.056 olduğunu aktardı.

  2.Dünya savaşındaki İngiliz Başbakanı Winston Churchill'den alıntı yapan Cuomo, durumu "başlangıcın sonu" diye tanımladı.

 13. "İngiltere'de ürkütücü rakamlara rağmen sokağa çıkma sınırlaması salgını yavaşlattı, sınırlamalar devam edecek"

  İngiltere koronavirüs brifingi

  İngiltere’de koronavirüs salgını konusunda günlük brifinge başkanlık eden Dışişleri Bakanı Dominic Raab, Covid-19 nedenli ölüm sayısının 11 bin 329’a ulaştığını, ancak bu “ürkütücü rakamlara” rağmen, sokağa çıkma sınırlamasının salgının yayılmasını yavaşlattığını kaydetti.

  Raab, bu sınırlamaların bir süre daha devam edeceğini söyledi.

  Başbakan Boris Johnson Covid-19 nedeniyle bir süre hastanede yoğun bakımda tedavi gördükten sonra taburcu oldu, ancak bir süre daha görevine başlamayacağı belirtildiği için brifinge hükümet adına Raab başkanlık etti.

  Testlerin yaygınlaştırılması konusunda çabaların sürdüğünü belirten Raab, vaka sayılarına bakıldığında İngiltere’nin hala krizin zirvesinde olduğunun görüldüğünü, ancak “planın işlediğini” söyledi.

  Hükümetin bilim danışmanı Patrick Vallance ise koronavirüsten ölümler bakımından İngiltere’nin “İtalya’daki çizgiyi izlediğini” ve bu grafiğin bir süre düz çizgi halinde ilerleyip düşüşe geçmesini beklediklerini kaydetti.

  Vallance ayrıca dışarıda maske kullanmanın salgını yavaşlatmada etkili olduğuna dair bilimsel verilere ulaşılması halinde hükümetin bu konudaki tavsiyelerini de gözden geçireceğini, ancak henüz böyle veriler bulunmadığını ifade etti.

  Brifinge katılan tıp danışmanı Chris Whitty ise bir soru üzerine, son 24 satte, 92 bakımevinde salgınla ilgili zorluklar yaşandığını belirtti.

 14. Sağlık Bakanı Koca: 98 kişi daha hayatını kaybetti, toplam sayı 1296'ya çıktı

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Twitter'dan yaptığı açıklamada, 98 kişinin daha koronavirüs nedeniyle öldüğünü ve toplam ölü sayısının 1296'ya yükseldiğini duyurdu.

  View more on twitter
  can kayıpları grafik
  vakalar grafik
 15. Bangladeş'te binlerce tekstil işçisi gösteri yaptı: Evde kalırsak virüsten korunabiliriz, ama bizi açlıktan kim koruyacak?

  Bangladeşli tekstil işçileri

  Bangladeş’in başkenti Dakka’da caddeleri kapatarak gösteri yapan binlerce tekstil işçisi, Batılı markalara üretim yapan fabrikaların ücretlerini ödemediğini ve koronavirüsten çok açlıktan ölmekten korktuklarını ifade etti.

  H&M, Walmart ve Tesco gibi Batılı zincirlerin, koronavirüs salgını yüzünden siparişlerini iptal etmesi, Bangladeş’te tekstilin önemli bir yer tuttuğu 40 milyar dolarlık ihracat sektörünü krize soktu.

  Bangladeş, yıllık 35 milyar dolar ile Çin’in ardından tekstil ihracatında dünya ikincisi.

  AFP ajansına konuşan gösterici işçiler, sipariş iptallerinin ardından birçok fabrikanın ödeme yapmadığını söyledi.

  21 yaşındaki Sajedul İslam, “Koronavirüsten korkuyoruz. Bu hastalıktan çok kişinin öldüğünü duyduk. Ama başka seçeneğimiz yok. Açız. Evde kalırsak virüsten korunabiliriz, ama bizi açlıktan kim koruyacak?” diye konuştu.

  Brişti adlı bir başka işçi de “İki aydır ödeme yapılmadı. Açız. Boş mideyle sokağa çıkma yasağına uysak ne olacak?” dedi.

  AFP’ye konuşan polis yetkilisi İslam Hüseyin, Pazartesi günkü protestolara 5500 işçinin katıldığını, Pazar günü ise bu sayının 20 bin olduğunu kaydetti.

 16. Cumhurbaşkanı Erdoğan: 17-19 Nisan haftasonu sokağa çıkma yasağı uygulanacak

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan
  Image caption: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, videokonferans yöntemiyle gerçekleştirilen kabine toplantısı sonrası açıklama yaptı. Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkan başlıklar şöyle;

  Quote Message: Kimi yerlerde yaşanan gereksiz kargaşaya karşı gereken tedbirleri alacağız. İçişleri Bakanımızın gösterdiği hassasiyeti takdirle karşıladım ancak istifasını kabul etmeyerek görevini sürdürmesini istedim. Hafta sonu sokağa çıkma yasağını önümüzdeki dönemde de gerektiği kadar sürdürme kararı aldık.
  Quote Message: 17 Nisan Cuma gecesi saat 24.00'ten 19 Nisan Pazar gecesi saat 24.00'e kadar sokağa çıkma yasağı uygulanacağını şimdiden bütün vatandaşlarımıza duyurmak istiyorum.
  Quote Message: Milletimizin moralini bozmak için çalışanlar gün gelecek kendi nefret çukurlarında boğulup gideceklerdir. Bu hastalıklı zihniyete sahip olanlara diyorum ki, düşün artık milletin yakasından. Ülkemiz sadece koronavirüsten değil bu medya ve siyaset virüslerinden de kurtulacaktır.
  Quote Message: Hazine arazilerinden ekilebilir olanları tarıma kazandırmak için ilgili kuruluşlarımız hazırlıklara başladı. IMF programı başta olmak üzere, ülkemizi minnet altına sokacak hiçbir dayatmaya boyun eğmeyeceğiz.
  Quote Message: Biz Bize Yeteriz kampanyasına şu ana kadar yapılan bağış 1 milyar 612 milyon lira olmuştur.
  Quote Message: Ücretsiz maske dağıtımını çeşitli kanallardan sürdürüyoruz. Bazı aksaklıklar olabilir ama önemli olan bu aksaklığın yokluktan olmamasıdır. Her vatandaşa ücretsiz maske dağıtımı uygulamamız sürüyor.
  Quote Message: Ülkemiz bu süreçte olumlu yönde bir ayrışma içindedir. Hastalığın tespitinden tedavisine kadar iyi durumdayız. Hiçbir eksiğimiz yoktur.
 17. ABD ve Kanada'da bazı huzurevlerine koronavirüs soruşturması

  Ulusal Muhafızlar
  Image caption: Massachusetts eyaletinde, huzurevlerinde kalan eski ordu mensuplarının bakımı için Ulusal Muhafızlar göreve çağırıldı.

  ABD ve Kanada'daki bazı huzurevleri, Covid-19 hastalarını tedavi etmemek ve hatta ölümleri yetkililerden, ailelerden ve personelden saklama suçlamalarıyla soruşturma geçiriyor.

  Massachusetts eyaletinin Holyoke kentinde Ulusal Muhafızların yardım sağlamak için göreve çağırılmasından sonra, eski ordu mensuplarının kaldığı bir huzurevindeki 38 kişinin ölümü federal savcılar tarafından soruşturuluyor.

  Holyoke Belediye Başkanı, görevlilerin bazı huzurevi sakinlerinin Covid benzeri belirtiler göstermesinden sonra ölümünün ardından, eyalet görevlilerine bilgi vermediğini kaydetti.

  Kanada'nın Quebeck eyaletinde de 31 kişinin Covid-19'dan öldüğü bir huzurevi soruşturuluyor. Quebeck Başbakanı huzurevini "ağır ihmalle" suçladı ve yetkililerin soruşturmada işbirliği yapmayı reddettiğini söyledi.

  Associated Press Haber Ajansı'na göre, ABD'deki huzurevlerinde yaşayan 3600'den fazla kişi koronavirüs yüzünden hayatını kaybetti. Ajans, test yapılmadan ölen hastaların bu sayıya dahil edilmemesi yüzünden, bilançonun çok daha ağır olabileceğini vurguladı.

 18. Putin Rusya'da koronavirüs vakalarındaki artış konusunda uyardı: Ordu devreye girebilir

  Putin

  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Covid-19 vaka sayısındaki yüksek günlük artış nedeniyle ülkede durumun kötüye gittiği uyarısında bulundu.

  Putin, bakanlara yaptığı konuşmada, "Gördüğümüz gibi durum hemen her gün değişiyor. Maalesef bu değişim iyi yönde değil" dedi.

  Putin ayrıca İtalya'da ve diğer ülkelerde olduğu gibi salgına karşı mücadelede ordunun da devreye girebileceğini söyledi.

  Pazartesi günü 2558 yeni koronavirüs vakası açıklandı. Böylece toplam vaka sayısı 18 bin 328'e yükseldi. Bu vakaların yaklaşık üçte ikisi başkent Moskova'da.

  Moscow Times, bugüne dek ölenlerin sayısının 148'e ulaştığını yazdı.

  12 milyon nüfuslu Moskova'da 30 Mart'tan bu yana sokağa çıkma sınırlaması uygulanıyor.

 19. Hollanda'da ziyaretçileri engellemek için çiçek tarlaları temizlenecek

  Yusuf Özkan

  Lahey, Hollanda

  çiçek tarlası

  Hollandalı çiçek yetiştiricileri, koronavirüs önlemleri ve tüm uyarılara rağmen çok sayıda kişinin ziyaretine engel olamadıkları gerekçesiyle, çiçek tarlalarını vaktinden önce temizleme kararı aldı.

  Hollanda'da hafta sonu güneşli hava ve Paskalya bayramı nedeniyle çok sayıda kişi, Amsterdam'ın kuzeyindeki çiçek tarlalarına akın etti.

  Polis kontrolü, barikatlar ve belediyelerin aldığı çeşitli önlemler, "Instagram turisti" adı verilen ziyaretçileri durduramadı

  Bu nedenle, çiçekçilik tarımının yoğun olduğu kent ve kasabaların belediye başkanları ile üreticiler, tarlalardaki çiçeklerin temizlenmesini kararlaştırdı.

  Hollanda medyasına konuşan belediye sözcüleri ve üreticiler, henüz erken olmasına rağmen, koronavirüsle mücadeleye katkı amacıyla, çiçeklerin vaktinden önce kesileceğini açıkladı.

  Hollandalı üreticiler, ziyaretçileri uzak tutmak için, tarlalardaki lale ve diğer soğanlı çiçeklerin renkli kısımlarını keserek, sadece yeşil sapları bırakacak.

  Bunun, ciddi bir mali zarara yol açacağını belirten üreticiler, "Ancak sağlık, paradan önemli" diyor.

  Yoğun ziyaretçi akını nedeniyle Paskalya tatilinin ikinci gününde, çiçek tarlalarına giden yollar kapatıldı.

  Hollanda'da kontrollü sürü bağışıklığı yöntemi nedeniyle, genel bir sokağa çıkma yasağı uygulanmıyor. 1,5 metrelik sosyal mesafe koşuluna uymak koşuluyla insanlar günlük hayatlarına devam edebiliyor.