Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Canlı anlatım

time_stated_uk

 1. ABD'de ilk kez evlerde uygulanabilecek bir koronavirüs testi onaylandı

  Test

  Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi'nin (FDA) başındaki Doktor Stephen Hahn, kurumunun ilk kez bir "evde uygulanabilecek test kitini" onayladığını açıkladı:

  "Bu test bazı şartlarda bir doktorun gözetimi altında hastaya gönderilebilecek ve hasta kendisi tükürük örneği alarak testi geri gönderecek. Ve sonuçları alacak."

  FDA'nın bugüne kadar 63 testi hastalara göndermek üzere onayladığını, 400'den fazla test üreticisiyle ürünlerini onaylamak üzere çalışmaya devam ettiğini söyleyen Hahn, 4 adet antikor testinin de onaylandığını belirtti.

 2. ABD Başkanı Trump: İhtiyacı olan ülkelere solunum cihazı gönderiyoruz

  Donald Trump

  ABD Başkanı Donald Trump, koronavirüs salgını boyunca günlük düzenlediği basın toplantısında ilk kez soru almadı.

  ABD’deki kısıtlamaların kademeli olarak kaldırılacağını belirten Trump, Amerikalılara “dikkatli davranmaya devam etme, hijyene, sosyal mesafeye ve maskelerin gönüllü kullanımına devam etme” çağrısı yaptı.

  Cuma günü salgın süresince dördün teşvik paketini imzalayan Trump, 30 milyar dolarlık fonun daha küçük ölçekteki, azınlıklara ve zor durumdaki topluluklara hizmet veren kurumlara verileceğini söyledi.

  75 milyar dolarlık bir fon da hastaneler için ayrıldı.

  Trump, aynı zamanda ABD’nin ihtiyacı olan ülkelere solunum cihazı gönderdiğini açıkladı:

  “Federal hükümetin 10 bin solunum cihazı var. İsteseydik daha fazlası da olabilirdi ama Meksika, Honduras, Endonezya ve Fransa’ya yardım ediyoruz. İspanya’ya, İtalya’ya gönderiyoruz.”

  Basın toplantısında Trump’a eşlik eden Başkan Yardımcısı Mike Pence de, en kritik adımın daha fazla test yapılması olduğunu söyledi:

  “Bir ay önce tüm Amerika’da 80 bin kişiye test yapılmıştı. Ancak bu sabah itibarıyla 5 milyon 100 bin Amerikalıya koronavirüs testi yapıldı.”

  Test sayısı arttığı için vaka sayısında artış gözlendiğini belirten Pence, “olumlu gelişmeler görmeye devam edeceklerini” söyledi.

 3. ABD'nin Wisconsin eyaletinde binlerce kişi sokağa çıkma kısıtlamalarını protesto etti

  Wisconsin
  Image caption: Pankartta "Elimi sık, korkmuyorum" yazıyor

  ABD'nin çeşitli eyaletlerinde sokağa çıkma kısıtlamalarını protesto etmek için binlerce kişi sokağa çıkıp protesto gösterisi düzenledi. En kalabalık protestonun ise Wisconsin eyaletinde yapıldığı tahmin ediliyor.

  Madison'daki eyalet yönetim binasının önünde toplanan binlerce kişi, 26 Mayıs'a kadar uzatılan "evde kal" düzenlemelerine karşı slogan attı.

  Bazı protestocular ağız ve burunlarını maskeyle kapatırken çoğu kişi maskesizdi.

  Eyalette 7 Nisan'da ön seçimler için sandıklar açılmış, oy kullanan ya da sandık görevlisi olarak çalışan en az 19 kişide koronavirüs tespit edilmişti.

 4. Belçika koronavirüs önlemlerini 4 Mayıs'tan itibaren kademeli olarak yumuşatıyor

  Yusuf Özkan

  Lahey, Hollanda

  Belçika

  Belçika Ulusal Güvenlik Konseyi, koronavirüs salgını nedeniyle alınan önlemlerin 4 Mayıs'tan itibaren kademeli olarak gevşetilmesini kararlaştırdı. Başbakan Sophie Wilmes başkanlığında yapılan toplantıda, bilim kurulunun önerileri doğrultusunda, sosyal mesafe kuralına uymak koşuluyla aynı aileden 2 kişiye kadar spor aktiviteleri serbest bırakılacak.

  4 Mayıs'tan itibaren toplu taşıma araçlarında ağız maskesi kullanımı zorunlu olacak.

  12 yaş ve üzeri çocuklar ile öğretmenlere de ağız maskesi zorunluluğu getirildi. Federal hükümet, her vatandaşa bir ağız maskesi sağlayacak. Hükümet ayrıca insanların sahip oldukları ağız maskelerine entegre etmek için kişi başına 2 filtre dağıtacak.

  İlk ve ortaokullar 18 Mayıs’tan itibaren yeniden açılacak. Ticari şirketler, güvenlik ve sosyal mesafe kurallarına uymak koşuluyla 4 Mayıs'tan itibaren yeniden açılabilecek.

  Mağazalar 11 Mayıs'tan itibaren büyük ölçüde açılabilecek. Ancak, içerideki en fazla müşteri sayısı ve sosyal mesafenin korunması gibi koşullara uyma zorunluluğu bulunacak. Buna ilişkin gerekli kurallar önümüzdeki hafta açıklanacak.

  Berberler 18 Mayıs’tan itibaren yeniden açılabilecek. Gelişmelere göre restoranlar 8 Haziran’dan sonra açılabilecek. Kafelerin ne zaman açılacağı henüz belli değil.

  Mayıs sonunda günübirlik ülke içi geziler ve gençlik kamplarına izin verilmesi henüz inceleniyor. Hükümet, 8 Haziran'dan önce bu konuda herhangi bir adım atmanın mümkün olmayacağı görüşünde.

  Yürürlükteki evlilik ve cenaze törenlerine ilişkin kurallar da 19 Mayıs'a kadar geçerli olacak. Müzeler ve yazlık evlerin kullanımıyla ilgili kararlar da en erken 19 Mayıs'ta gözden geçirilecek. Belçika içinde ve yurtdışına zorunlu olmayan seyahatler yasak olmaya devam edecek.

 5. Fotoğraflarla: Kısıtlamaların kaldırıldığı ABD'nin Georgia eyaleti

  ABD'de bazı eyaletler haftalar süren sokağa çıkma kısıtlamalarını kaldırmaya başladı.

  Georgia eyaleti hızla 'açılan' bölgelerden biri.

  Bowling salonları, spa merkezleri, dövmeciler, salonlar ve kişisel bakım merkezleri faaliyetlerine devam edecek.

  Alaska ve Oklahoma'da da benzer uygulamalar başlayacak.

  Georgia'da Pazartesi gününden itibaren de restoranlar ve tiyatro salonları yeniden açılacak.

  Berber
  Spor salonu
  Georgia
  Georgia
 6. Fransa'da toplam can kaybı 22.245'e çıktı

  Fransa'da Cuma günü açıklanan verilere göre son 24 saat içinde 389 kişi Covid-19 nedeniyle öldü.

  Toplam ölü sayısı 22.245 oldu.

  13.852 kişinin hastanelerde, 8.393 kişinin de bakımevlerinde hayatlarını kaybettiği bildirildi.

 7. İsveç'te kaydedilen en yüksek yeni vaka sayısı: 812

  İsveç Cuma günü bir günde kaydedilen en yüksek yeni vakasını açıkladı.

  Ülkede 812 yeni koronavirüs vakası görüldü. Toplam vaka sayısı da 17.567’ye çıktı.

  İsveç’te Covid-19 bağlantılı ölümler de Cuma günü 131 arttı. İsveç Kamu Sağlığı Birimi’nin verilerine göre ülkedeki toplam ölü sayısı 2.152’ye çıktı.

  Şimdiye kadar koronavirüs nedeniyle yoğun bakıma kaldırılanların sayısı da 1.256.

  Sweden
 8. Çin koronavirüsün kaynağına dair bağımsız uluslararası soruşturma talebini reddetti

  James Landale

  Diplomasi muhabiri

  çin askerleri

  Çin koronavirüsün kaynağının incelenmesine yönelik uluslararası ve bağımsız bir soruşturma yapılması talebini reddetti.

  Konuyla ilgili BBC’nin sorularını yanıtlayan Çin Büyükelçi Vekili Çen Ven, bu soruşturma talebinin siyasi hedefleri olduğu ve dikkatleri salgınla mücadeleden uzaklaştıracağı gerekçesiyle reddettiklerini söyledi.

  Çin’in koronavirüsle mücadelede ne kadar şeffaf olduğu son dönemde tartışılıyor.

  BBC’ye konuşan Çen, “Bağımsız soruşturma çağrısı siyasi. Şu an virüsle mücadele ediyoruz ve buna odaklandık. Neden bir soruşturma olsun?” dedi ve ekledi:

  “Bu yalnızca dikkati dağıtır, kaynakları harcar.”

  Diplomat, Çin’in virüse karşı verdiği ilk tepkilere yönelik eleştirilern “Çin’e karşı derin bir önyargıdan” kaynaklandığını savundu.

  Çen, bu konuda spekülasyon yapmanın “politik bir virüs” olduğunu öne sürdü.

  Çin'in Vuhan kentinde doktorlar arasında bu yeni virüse dair ilk bilgileri paylaşan Li Venliang hakkında "toplum düzenini şiddetle sarsan yanlış iddialarda bulunma" iddiasıyla soruşturma başlatılmıştı.

 9. İngiltere’de kadın sağlık çalışanları koruyucu ekipmanların boyutlarından şikayetçi: ‘1.90’lık ragbi oyuncuları için üretilmiş gibi’

  kadın doktor

  İngiltere’de kadın sağlık çalışanları, koruyucu ekipmanların erkek bedenlerine göre üretilmiş olduğunu söylüyor.

  Uzmanlar ve sendikalar, ekipmanların kadınlar ve kısa boylu erkeklerde yeterli koruma sağlayamadığı uyarısında bulunuyor.

  Guardian’a konuşan bir kadın sağlık çalışanı “Tulumlar sanki 1.90’lık ragbi oyuncuları için üretilmiş gibi” diyor.

  Britanya Tıp Birliği Başkan Vekili Dr. Helen Fidler, ekipmanların doğru boyutta olmasının koruyuculuk açısından kritik öneme sahip olduğunu söylerken “Ulusal Sağlık Sistemi çalışanlarının yüzde 75’i kadınken ekipmanların böyle olması ironik” ifadelerini kullanıyor.

 10. Viyana’da koronavirüs önlemlerini protesto eden yüzlerce kişiyi polis dağıttı

  protesto

  Avusturya’nın başkenti Viyana’da koronavirüs önlemlerini protesto eden 200’den fazla kişi Devlet Operası’nın arkasında yer alan meydanda bir araya geldi.

  Kendilerine Kanıt Temelli Korona Bilgi İnisiyatifi adını veren grup sokağa çıkma kısıtlamaları ve maske zorunluluğunun bir etkisi olmadığı görüşünde.

  Yaklaşık bir saat boyunca “Halk biziz” ve “(Başbakan) Kurz istifa” sloganı atan kitleye bir saatin sonunda polis müdahale etti.

  Polisler kimlik kontrolü yaptı ve bir kişiyi de gözaltına aldı.

  Ülkede bir aydan uzun süredir restoranlar, temel gereksinim satmayan mağazalar ve okullar kapalı. Bazı mağazaların açılmasına ise geçen hafta izin verildi.

  Önlemlerin açıklanmasının ardından ülkede günlük vaka artış oranı yüzde 2’nin altına indi.

  Ülke genelinde ölü sayısı 530.

 11. Birleşik Krallık, İrlanda ve Fransa ilaç sevkiyatı için sınırları açık tutma konusunda anlaştı

  shapps

  Birleşik Krallık Ulaştırma Bakanı Grant Shapps, salgın sırasında ilaç ve diğer temel gereksinimlerin sevkiyatı için Fransa ve İrlanda ile sınırları açık tutma konusunda anlaştıklarını söyledi.

  Günlük koronavirüs basın toplantısına katılan Shapps, önlemler nedeniyle gelirleri ciddi miktarda azalan demiryolu ve deniz taşımacığına on milyonlarca sterlin yardım yapılacağını söyledi.

  Shapps, ülke genelinde ulaşımın azalması nedeniyle pek çok aracın boşa çıktığını, bu sayede virüsle mücadele eden birimlerin ulaşımında kullanılması için 9 bin araç ayırdıklarını anlattı.

  Ülke genelinde 24 saatte tespit edilen vakaların sayısının haftalardır ilk defa binin altına indiğine dikkat çeken Shapps, hastanedekilerin sayısının da düzenli olarak azaldığını söyledi ve ekledi:

  “Fakat zirve noktasını geride bıraktık demek ve önlemleri gevşetmek için erken.”

 12. Koronavirüs: İtalya’da günlük can kaybı son bir ayın en düşük seviyesine indi

  Övgü Pınar

  Roma

  italya koronavirüs

  İtalya’da koronavirüs salgınında bir günde 420 kişi daha hayatını kaybetti.

  Bu sayı, 17 Mart’tan bu yana kaydedilen en düşük günlük can kaybı oldu.

  Ülkede bugüne kadar koronavirüs nedeniyle öldüğü tespit edilenlerin sayısı 25 bin 969’a ulaştı.

  Toplam vaka sayısı 3021 artarak 192 bin 994’e çıktı. Vaka sayısında bugün yüzde 1.6’lık artış yaşandı.

  Son bir günde iyileşen Covid-19 hastalarının sayısı ise 2 bin 922 oldu.

  Toplam vakalar içinde iyileşenlerin sayısı toplamda 60 bin 498’e yükseldi.

  Yoğun bakım servislerinde tedavi gören Covid-19 hastası sayısı da 3 Nisan’dan bu yana düşüşünü sürdürüyor.

  Yoğun bakımdakilerin sayısı düne göre 94 azalarak 2 bin 173’e indi.

  Ülkede bugüne kadar 1 milyon 147 bin 850 kişiye, toplamda 1 milyon 642 bin 356 test yapıldı.

  İtalya’da 10 Mart’tan bu yana ülke genelinde uygulanan kısıtlayıcı tedbirlerin 3 Mayıs’a kadar sürmesi, ardından kademeli olarak hafifletilmesi bekleniyor.

 13. Son dakikaKoronavirüs: Türkiye'de son 24 saatte 109 kişi hayatını kaybetti, toplam ölü sayısı 2 bin 600 oldu

  Sağlık Bakanlığı'nın bu akşam yayınladığı yeni koronavirüs verilerine göre son 24 saatte hayatını kaybedenlerin sayısı 109 oldu.

  Toplam ölü sayısı ise 2 bin 600 oldu.

  Bugün 3 bin 264 kişi iyileşirken 3 bin 122 vaka tespit edildi. Toplam vaka sayısı 104 bin 912 oldu.

  Son 24 saatte 38 bin 351 test yapıldı.

  Ülke genelinde bugüne kadar iyileşenler ise 21 bin 737 oldu.

  1.790 kişi halen yoğun bakımda tedavi görüyor.

  View more on twitter
 14. Ajax'ın Hollanda 1. Futbol Ligi‘ini 1. tamamladığı tescil edildi ancak şampiyon ilan edilmedi

  Yusuf Özkan

  Lahey, Hollanda

  ajax

  Hollanda Futbol Federasyonu (KNVB), koronavirüs önlemleri nedeniyle 26. haftada iptal edilen 1. futbol ligi ( Eredivisie) 2019 - 2020 sezonunu, Ajax takımının önde tamamladığını tescil etti. Ancak, lig tamamlanamadığı için Ajax “şampiyon” ilan edilmedi.

  AZ ile birlikte 56 puana sahip olan Amsterdam ekibi Ajax, 1 fazla gol averajıyla ligi önde bitirdi. Ajax, UEFA Şampiyonlar Ligi’nde play - off oynayacak. AZ ise, Şampiyonlar Ligi’ne 2. tur elemelerinden başlayacak.

  Feyenoord, PSV ve Willem II de UEFA Avrupa Ligi'ne katılmaya hak kazandı.

  Eredivisie’de son iki sırada yer alan RKC Waalwijk ve ADO Den Haag takımları ise ligden düşürülmedi.

  Hollanda 2. Ligi’nde ilk sırayı paylaşan Cambuur ve De Graafschap da gelecek yıl 1. ligde mücadele edecek.

  KNVB’nin, ligdeki takımlarla yaptığı toplantı sonucu alınan kararlardan en zararlı çıkan, FC Utrecht takımı oldu. Avrupa Ligi için Willem II'yle nefes nefese bir yarış içinde olan Utrecht, Ağustos oyunda oynanması planlanan Hollanda Kupası finali de iptal edildiği için Avrupa hayalini gerçekleştiremedi.

  Hollanda hükümetinin, koronavirüs önlemleri kapsamında 1 Eylül’e kadar tüm profesyonel spor müsabakaları ile kitlesel etkinlikleri yasaklaması üzerine, Hollanda Ligi fiilen sona etmişti.

 15. Koronavirüs: ABD’de ölü sayısı 50 bini aştı

  abd'de koronavirüs

  ABD’de koronavirüsten ölenlerin sayısı 50 bini aştı.

  Tüm dünyadan koronavirüs verilerini derleyen Johns Hopkins Üniversitesi’nin verilerine göre ülkede son 24 saatte 3 binden fazla kişi öldü.

  Tüm koronavirüs ölümlerinin tespit edilememiş olması nedeniyle gerçek sayıların daha fazla olabileceği belirtiliyor.

  Ülkede tespit edilen koronavirüs vakası ise 870 bin.

  Öte yandan ABD’deki ölüm oranı yüzde 1,4 ile çoğu Avrupa ülkesinden daha düşük.

  Son verilere koronavirüsten ölmüş olabileceği düşünülen fakat kesin bir bulguya ulaşılamayan vakalar da dahil edildi.

  Dünyanın en fazla nüfusa sahip üçüncü ülkesi olan ABD, koronavirüs ölümlerinde ise açık ara birinci.

  Analiz: Robert Cuffe, BBC İstatistik Şefi

  ABD’nin ölü sayısında birinci olması, yüksek nüfusunun da etkisi var.

  Avrupa’daki çoğu ülkede Covid-19 vakası başına ölüm oranı ABD’den daha yüksek.

  Avrupa kıtasının toplamında ölenlerin sayısı da ABD’den fazla.

  Fakat böylesi büyük ülkeleri birbiriyle bu şekilde karşılaştırmak doğru değil.

  New York’taki tablo ABD’nin geri kalanından daha farklı. İtalya’da ise ülkenin kuzeyindeki ve güneyindeki salgın birbirinden farklı izledi.

  Ölü sayıları nasıl saydığınıza göre de değişiyor. Belçika ve Fransa’nın verilerinde koronavirüsten öldüğü ispatlanamayan fakat şüphelenilen kişiler de var. Bu o ülkeler için da tabloyu daha karamsar gösteriyor.

 16. Birleşik Krallık'ta koronavirüsten 684 kişi daha öldü, can kaybı 19 bini aştı

  Londra
  Image caption: Londra

  Birleşik Krallık'ta Perşembe günü saat 17:00 itibarıyla son 24 saatte hastanelerde 684 kişinin daha koronavirüs sonucu hayatını kaybettiği açıklandı.

  Böylece İngiltere, İskoçya, Kuzey İrlanda ve Galler'de virüsün neden olduğu Covid-19 hastalığı sonucu hastanelerde yaşamlarını yitirenlerin sayısı 19 bin 506'ya yükseldi.

  Ülkede toplam koronavirüs vaka sayısı ise 143 bin 464.

 17. Dünya liderleri, WHO'nun hızla koronavirüs aşısı geliştirebilmesi için girişim başlattı

  Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron
  Image caption: Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron

  Dünya liderleri; Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) hızla koronavirüs aşısı geliştirebilmesi için yeni bir girişim başlattı.

  Girişimle; gerekli araştırma süreci sonrası koronavirüse karşı aşıların, ilaçların ve testlerin geliştirilmesi ve bunların dünya çapında dağıtılması planlanıyor.

  Dünya Sağlık Örgütü Başkanı Tedros Adhanom Ghebreyesus, "Ortak taahhüdümüz, herkesin Covid-19'u yenecek tüm araçlara erişim imkanı olması" dedi.

  Video konferans üzerinden yapılan görüşmeye katılan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, “koronavirüs aşısı hazır olduğunda, dünyada herkesin bu aşıya erişim imkanı olması gerektiğini" söyledi.

  Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula Von der Leyen de aynı görüşte olduklarını, koronavirüs aşısının "evrensel düzeyde bir kamu hizmeti" olacağını belirtti.

  Yeni girişim için 7,5 milyar euro'luk bir fon ayrıldı. Ayrıntılı açıklama ise 4 Mayıs Pazartesi günü yapılacak.

  ABD Başkanı Donald Trump ise daha önce ülkesinin WHO'ya maddi yardımlarını kesmiş, örgütle herhangi bir girişim içinde olmayacaklarını açıklamıştı.

  Trump, ABD'nin Dünya Sağlık Örgütü'ne maddi yardımları durdurduğunu açıkladı

 18. Almanya'da Robert Koch Üniversitesi'nden hükümete uyarı: Sokağa çıkma kısıtlamaları daha fazla gevşetilmemeli

  Berlin
  Image caption: Berlin

  Almanya'nın önde gelen kamu sağlığı kuruluşu Robert Koch Enstitüsü hükümeti, sokağa çıkma kısıtlamalarının daha fazla gevşetilmemesi yolunda uyardı.

  Robert Koch Enstitüsü Başkanı Lars Schaade, koronavirüs salgınıyla mücadelede hala çok hassas bir dönemden geçtiklerini söyledi.

  Lars Schaade, kısıtlamaların daha fazla gevşetilmesinin, günlük vaka sayılarının "birkaç yüze" inmesi halinde gündeme gelmesi gerektiğini belirtti.

  Almanya'da bu sabah itibarıyla son 24 saatte 2 bin 481 koronavirüs vakası görüldü, toplam vaka sayısı 153 bin 129'a yükseldi.

  Virüsün neden olduğu Covid-19 hastalığı sonucu yaşamını yitirenlerin sayısı da 260 artışla 5 bin 575'e çıktı.

  Almanya'da Pazartesi günü 800 metrekareden küçük dükkanlar açılmış, bazı öğrencilerin okula dönmelerine izin verilmişti.

 19. İngiltere: Bugün açılan internet sitesi üzerinden 20 bin koronavirüs testi başvurusu yapıldı

  İngiltere'de bugün açıldıktan 2 saat sonra başvurulara kapatılan internet sitesi
  Image caption: İngiltere'de bugün açıldıktan 2 saat sonra başvurulara kapatılan internet sitesi

  İngiltere hükümeti, Sağlık ve Sosyal Bakım Birimi'nin koronavirüs testiyle ilgili yeni internet sitesini 2 saat sonra başvurulara kapamasıyla ilgili olarak daha detaylı bir açıklama yaptı.

  Açıklamada internet sitesi üzerinden bugün 20 bin test başvurusu yapıldığı belirtildi.

  Bu başvurulardan 15 bini belli merkezlerde yapılacak testler için yapıldı.

  İnsanların evlerde kendilerine yapabileceği testlerden de 5 bin adet sipariş edildi.

  İngiltere'de kritik önemde görülen sektörlerin çalışanları ve onların aileleri, Sağlık ve Sosyal Bakım Birimi'nin internet sitesi üzerinden test siparişi verebiliyor.

  İnternet sitesi üzerinde başvuru yapanlara bir cep telefonu mesajı ya da e-mail gönderiliyor.

  Bu kişilerden ya belirlenen merkezlerde test yaptırmak için randevu almaları ya da evlerde kullanılan test kiti siparişi vermeleri isteniyor.

  Sağlık ve Sosyal Bakım Birimi'nin internet sitesi yarın yeniden test siparişlerine açılacak.