Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Canlı anlatım

time_stated_uk

 1. Trump, dezenfektan önermesine tepkinin ardından, günü kapalı kapılar ardında geçirdi

  Donald Trump
  Image caption: ABD Başkanı dünkü basın toplantısını, sürpriz bir şekilde soru almadan terk etmişti.

  ABD Başkanı Donald Trump, geçen Perşembe günkü basın toplantısında yaptığı dezenfektan kullanımına yönelik açıklamasına yönelik tepkilerden sonra, günlük brifinglerden uzak durmaya başladı.

  Trump, Beyaz Saray'da bir aydan uzun süredir neredeyse her gün düzenlediği basın toplantılarının ardında, Cumartesi gününü kapalı kapılar ardında geçirdi.

  ABD Başkanı'nın bu kararı, danışmanlarının bu basın toplantılarının seçim kampanyasını olumsuz etkiledikleri yönündeki uyarılarının ardından aldığı belirtiliyor.

  Trump basın toplantılarında, kanıtlanmamış tedavi ve ilaçlara yönelik tavsiyeler vermiş ve güneş ışığı ve bir sıtma ilacını Covid-19 tedavisi için kullanılmasını önermişti.

  Ancak Trump, dün hiç soru almadan basın toplantısını sürpriz bir şekilde terk etti.

 2. Koronavirüs salgını sebebiyle sağlık sistemi çökme noktasına gelen Ekvador'da ailesine öldüğü haber verilen hastanın yaşadığı ortaya çıktı

  ekvador'da hastane acil servisi

  Ekvador'daki Covid-19 hastası Alba Maruri'nin öldüğünü söyleyen hastane görevlileri, ailesine "küllerini" gönderdi. Ardından, küllerin karıştığı ve Maruri'nin yaşadığı ortaya çıktı.

  Mart ayında Alba Maruri'nin ailesine, Covid-19 tedavisi gördüğü hastanede hayatını kaybettiği bildirildi. Ardndan eve Maruri'ye ait olduğu belirtilen küller gönderildi.

  Ancak o sırada aslında komada olan Maruri, perşembe günü komadan çıktı. Kendisiyle ilgilenen doktorlardan kız kardeşini aramalarını istedi.

  Maruri'nin telefonuyla büyük bir şaşkınlık yaşayan ve sevinçten çılgına dönen aile, kendilerine gönderilen küllerin kime ait olduğunu merak ediyor.

  Hastane, Maruri'nin fotoğrafını da eklediği bir sosyal medya paylaşımıyla karışıklık için özür diledi.

 3. Cezayir'de koronovirüs kısıtlamaları gevşetiliyor

  Cezayir'de dezenfekte yapan görevliler

  Cezayir, koronavirüs salgını nedeniyle uygulanan kısıtlamaların "sağlık krizinin ekonomik ve sosyal etkisini azaltmak amacıyla" gevşetileceğini duyurdu.

  Başbakanlıktan yapılan açıklamada, inşaat ve kamu işleri için malzeme satan işletmeler, beyaz eşya, kumaş, mücevher, hazır giyim, ayakkabı, kozmetik ve parfüm, ev ve ofis mobilyası satan dükkanlar ile pastaneler ve kuaförlerin açılacağı, ayrıca taksilerin de şehiriçinde çalışmaya başlayacağı belirtildi.

  Cezayir ekonomisi, düşen petrol fiyatlarının da etkisiyle salgın yüzünden önemli bir darbe aldı.

  Resmi verilere göre 3256 vakanın görüldüğü ülkede, 419 kişi ölürken, 1479 kişi iyileşti.

 4. Koronavirüs salgınından etkilenen Belarus'taki bir yetimhane, yardım bekliyor

  engelli çocuklar

  Belarus'ta engelli çocukların kaldığı bir yetimhanede görevliler en az 23 kişinin koronavirüse yakalandığını; bazı çocukların "çok hasta olduğunu" söylüyor.

  Merkezdeki Hlusk bölgesinde yer alan Vesnova yetimhanesinde 15 yaşın altında 174 çocuk kalıyor. Bu çocukların hepsi engelli ve çoğunun bağışıklık sistemi çok güçsüz.

  10 çalışan ve 13 çocukta, perşembe günü koronavirüs tespit edildi.

  Yetimhane yetkilileri, Belarus hükümetine başvurarak yetimhanede kalan Covid-19 hastası çocukların hastanelere ya da ayrı bölümlere alınmasını, böylece diğer çocuklara virüsün bulaşmasının engellenmesini istedi.

 5. Belçika: Sokağa çıkma kısıtlaması sırasında eşi ve kızını çekiçle döven adam aranıyor

  Yusuf Özkan

  Lahey, Hollanda

  Belçika'nın Beringen şehrinde, bir kişinin şiddet uyguladığı 46 yaşındaki eşi ve 18 yaşındaki kızının, ciddi şekilde kafa travması geçirdiği açıklandı.

  Eşi ve kızını çekiçle dövdüğü belirtilen 52 yaşındaki Afrika kökenli erkek, olaydan sonra kaçtı.

  Polis helikopterleri, Beringen civarında zanlıyı arıyor.HLN gazetesine göre, olay öğleden sonra Beringen yakınlarındaki Korspel kasabasında meydana geldi.

  Evlerinin bahçesinde çekiçle dövülen anne - kızı ciddi şekilde yaralandı.

  Komşularının ihbarı üzerine polis ve 2 ambulans olay yerine geldi.

  Kafa travması geçiren kadınlar, hastanede tedavi altına alındı.Eşi ve kızına şiddet uygulayan zanlı ise, polis gelmeden otomobiline binerek kaçtı.

  Polis ekipleri ve helikopterler, öğle saatlerinden bu yana zanlıyı arıyor.

  Komşuları, firar eden zanlının sık sık eşine şiddet uyguladığını söylüyor.

  Kongo kökenli ailenin, yeterince dil bilmediği için çevreyle çok fazla teması bulunmadığını belirtilidi.

 6. İspanya Başbakanı: İşler iyiye giderse, yetişkinler de günde bir saat çıkabilir

  Pedro Sanchez

  İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, koronavirüs salgınını kontrol altına alma önlemleri işe yararsa, sokağa çıkma kısıtlamalarını gevşetip, 2 Mayıs'tan itibaren yetişkinlerin de egzersiz için sokağa çıkmasına izin verebileceklerini söyledi.

  Ülkedeki sıkı kısıtlamalar 14 Mart'ta yürürlüğe girmiş ve daha sonra 9 Mayıs'a dek uzatılmıştı. Ancak yarından itibaren 14 yaşından küçük çocuklar, bir saatliğine egzersiz için dışarı çıkabilecekler.

  Ulusa sesleniş konuşması yapan Sanchez "Salgında işler iyiye giderse, 2 Mayıs'tan itibaren, insanların bireysel olarak ya da birlikte yaşadıları kişilerle yürüyüşe çıkmasına izin verilebilir" dedi.

  Ancak Sanchez, kısıtlamaların gevşetilmesinin, virüsü durdurmakta kat edilen mesafeye bağlı olduğunu vurguladı ve herhangi bir esnemenin aşamalı olarak yapılacağını belirtti.

 7. Dünya genelinde koronavirüsten ölenlerin sayısı 200 bini aştı

  solunum cihazı

  Koronavirüs salgını, dünya genelinde cumartesi günü itibarıyla 200 binin üzerinde can aldı. Vaka sayısı da 3 milyona yaklaştı.

  Johns Hopkins Üniversitesi'nin verilerine göre dünya genelinde 200 bin 698 kişi, Covid-19 sebebiyle hayatını kaybetti. Virüsün dünya genelinde bulaştığı kişi sayısı ise 2 milyon 865 bini geçti.

  En fazla vaka, 924 binin üzerinde kişide test sonucu pozitif çıkan ABD'de. ABD'nin ardından salgının en kötü etkilediği yer Avrupa oldu. İspanya'da 223 bin 700, İtalya'da 195 bin 300, Fransa'da 159 bin 900, Almanya'da 155 bin 400 ve İngiltere'de 149 bin 500'ün üzerinde vaka tespit edildi.

 8. Hollanda: İktidar ve muhalefet partileri koronavirüsten etkilenen seks işçileri için acil eylem planı istiyor

  Yusuf Özkan

  Lahey, Hollanda

  seks işçilerinin vitrinleri
  Image caption: Hollanda'da seks işçilerinin çalıştığı "vitrin" ve odalar salgın nedeniyle kapatıldı.

  Hollanda'da koalisyon ortakları Hıristiyan Demokrat Parti (CDA) ve Hıristiyan Birliği Partisi (CU) ile muhalefetteki İşçi Partisi (PvdA), hükümeti, koronavirüs salgını nedeniyle zor durumda olan güvencesiz seks işçileri için acil önlem almaya çağırdı.

  Siyasi partilere göre, hiçbir sosyal güvencesi olmadığı için çok sayıda seks işçisi koronavirüs salgını döneminde büyük risk altında evlerinden çalışmaya devam ediyor.

  Üç siyasi parti, koronavirüs yasaklarına rağmen, evden çalışmaya devam eden seks işçilerinin, insan ticareti, sömürü ve sağlık riski altında bulunduğunu vurguladı.

  İktidar ortağı CU'ya göre, çok sayıda seks işçisi, sessiz bir felaket yaşıyor. Partiler, Groningen Belediyesi'nin yaptığı gibi, seks işçilerinin farklı iş kollarına yönlendirilmesini savunuyor.

  Koalisyon partilerinden CDA, seks işçilerinin zorla çalıştırılmaya devam ettirilmesinin ve sağlıklarını tehlikeye atmalarının önlenmesini istedi.

  Destek planı

  Üç parti hükümete, salgın döneminde riski azaltmak için seks işçilerinin ilanlarının yer aldığı internet sitelerini yasaklaması çağrısında bulundu.

  Hollanda'nın kuzeyindeki Groningen Belediyesi, salgın nedeniyle işsiz kalan ve zor durumda olan seks işçileri için bir destek planı hazırladı.

  Resmi çalışma izni olan seks işçileri, serbest meslek sahibi kişilere yönelik destek paketine alındı.

  Sosyal güvenceden yoksun olan ve destek paketinden yararlanamayan seks işçileri de, çiftliklerde sera düzenlemesi ve temizlik işlerinde çalışmaya yönlendirildi.

  Fuhuşu bırakmak isteyen seks işçileri için oluşturulan yardım merkezi de, mesleği terk etmek isteyen kadınların barınma ihtiyacının karşılanacağını açıkladı.

 9. New York: Koruyucu ekipman stoklayıp, fahiş fiyatlara sattığı iddia edilen zanlıya suçlama yöneltildi

  New York'ta maske takanlar
  Image caption: New Yorklular'ın dışarıda yüzlerini kapatmaları zorunlu.

  New York eyaletinde bir kişi, kişisel koruyucu ekipman ve dezenfektan stoklayıp, üzerine fahiş kâr koyarak satmakla suçlandı.

  Amardeep Singh adlı 45 yaşındaki şüpheli, bu tür ürünleri stoklayıp, fahiş fiyatlarla satmayı yasaklayan Savunma Üretimi Yasasını ihlalle suçlandı.

  Yetkililere göre Singh'in şirketi, 1000 binden fazla maske, 10 bin ameliyat önlüğü ve 2500 tam vücut koruma giysisi ve diğer kişisel koruma ekipmanları ile dezenfektan stokladı.

  Singh'in N95 maskeleri gerçek değerinin iki, eldivenleri üç katına, normalde tanesi 7 cent olan ameliyat maskelerini de 1 dolara sattığı iddia edildi.

  Suçlu bulunursa bir yıla kadar hapis cezası alabilecek Singh'in avukatı, müvekkiline suçlama yöneltilmesinin "saçma" olduğunu savundu.

 10. Koronavirüs: İtalya’da ölümler ve vaka artışında gerileme

  Övgü Pınar

  Roma

  italya'da bir cenaze

  İtalya’da koronavirüs salgınında son bir günde ölenlerin sayısı, 17 Mart’tan bu yana en düşük seviyeye gerileyerek 415 oldu.

  Ülkede salgının başından bu yana belirlenen toplam can kaybı 26 bin 384’e yükseldi.

  Toplam vaka sayısı ise düne göre 2 bin 357 artışla 195 bin 351’e çıktı. Vaka sayısındaki artış oranı da yüzde 1.22 ile bugüne kadar kaydedilen en düşük seviyeye geriledi.

  Son bir günde iyileşen Covid-19 hastalarının sayısı, yeni vakaları geçerek 2 bin 622 oldu. Bugüne kadar iyileşenlerin toplam sayısı 63 bin 120’ye ulaştı.

  Yoğun bakım servislerinde tedavi gören Covid-19 hastası sayısı da 3 haftadır düşüşte. 3 Nisan’da 4068 kişi yoğun bakımdaydı, bugün ise bu sayı 2102’ye indi.

  Ülkede bugüne kadar 1 milyon 186 bin 526 kişiye, toplam 1 milyon 707 bin 743 test yapıldı.

 11. Ölü sayısının 20 bin kişiyi aştığı İngiltere'de 'salgınla mücadele stratejisinde değişikliğe gerek yok' mesajı

  Stephen Powis

  Koronavirüs salgınından ölenlerin sayısının 20 bini aştığı İngiltere'de Ulusal Sağlık Hizmeti NHS'in İngiltere direktörü Prof. Stephen Powis, stratejilerinde bir değişikliğe gerek olmadığını söyledi.

  Günlük basın toplantısında Powis'e hükümetin baş bilim danışmanı Patrick Vallance'ın daha önce yaptığı ölü sayısının 20 binin altında kalmasının "iyi bir sonuç olacağı" yorumu gündeme getirildi.

  Bir gazeteci "İngiltere'nin bu ölü sayısını geçmesi stratejinin yanlış olduğu anlamına mı geliyor?" diye sordu.

  Powis "Bu ülke için çok üzücü bir gün dedi" ve Vallance'ın daha önceki sözlerinin bunun "yüzyılda bir görülen küresel bir sağık krizi ve tüm dünya için müthiş bir zorluk olduğunu vurgulamak için söylendiğini" belirtti.

  Salgını kontrol altına almış gibi görünen bazı ülkelerde de sayının arttığını belirten Powis "Bu bir kısa mesafekoşusu değil, bir maraton" dedi.

  İçişleri Bakanı Priti Patel de bunun "çok trajik" bir an olduğunu ve sosyal mesafe kurallarına devam etmenin gerekliliğinin altını çizdiğini söyledi.

 12. İtalya, salgın nedeniyle Kurtuluş Bayramı’nı ilk kez sokaklarda kutlayamadı

  Övgü Pınar

  Roma

  İtalya'da kutlama

  İtalya’da Nazi işgali ve faşist rejimin sona ermesinin kutlandığı 25 Nisan Kurtuluş Bayramı, 75. yılında ilk kez koronavirüs salgını nedeniyle sokaklarda kortejler olmaksızın kutlandı.

  Her yıl resmi törenin yapıldığı Roma’daki Altare della Patria anıtında bu yıl Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella tek başına saygı duruşunda bulundu.

  Mattarella, 25 Nisan mesajında, “1945 baharında Avrupa Nazi-faşizminin ve yandaşlarının yenilgisine şahit oldu” diyerek, o dönem kurtuluş mücadelesi veren direnişçilerin savunduğu “özgürlük, adalet ve sosyal dayanışma” gibi değerlerin bugün de hatırlanması gerektiğini belirtti.

  Mattarella, o dönemde “İtalya’nın azim, fedakarlık ruhu ve ulusal topluma aitlik hissi sayesinde, aşılmaz görünen engellerin üstesinden geldiğini” söyledi ve bu “zorlukları yenme” becerisinin, bugünkü salgın döneminde de sürdürülmesi çağrısı yaptı.

  Cumhurbaşkanı mesajını “Birlikte başarabiliriz, ve bunu gösteriyoruz. Yaşasın italya! Yaşasın Kurtuluş! Yaşasın Cumhuriyet!” ifadeleriyle bitirdi.

  Salgın nedeniyle bu yıl Kurtuluş Bayramı sokaklarda kutlanamasa da, faşizme direnen partizanların kurduğu İtalya Ulusal Partizanlar Derneği’nin (ANPI) çağrısıyla saat 15.00’te evlerde, direnişle özdeşleşen Bella Ciao şarkısı çalınıp, söylendi.

 13. ABD'li uzman: Bu doğanın intikamı değil, kendi kendimize yaptık

  Singapur'da bir balık pazarı

  ABD'li bilim insanı Thomas Lovejoy, çok büyük vahşi yaşam ve insanların doğaya aşırı müdahalesinin koronavirüs pandemisine neden olduğunu söyledi.

  Lovejoy, Guardian gazetesine yaptığı açıklamada "Bu doğanın intikamı değil, bunu kendi kendimize yaptık" dedi.

  George Mason Üniversitesi çevre profesörü Lovejoy'a göre uzmanlar, insanların doğal yaşama müdahalesi sonucu, her yıl iki ile dört virüsün ortaya çıktığını keşfediyor ve bunlardan herhangi biri pandemiye dönüşme riski getiriyor.

  1980'lerde "biyolojik çeşitlilik" terimini bulan Lovejoy şunları söyledi.

  Quote Message: Bu pandemi, doğaya ısrarlı ve aşırı müdahalemiz ve ve çok büyük yasadışı vahşi yaşam ticaretinin bir sonucu, özellikle de Güney Asya'daki ve Afrika'daki av hayvanları pazarları..Böyle bir şeyin yaşanmasının sadece zaman meselesi olduğu çok netti.
 14. İngiltere Sağlık Bakanı Hancock, Covid-19 ile mücadelede deneme safhasında olan plazma tedavisi için kan bağışında bulundu

  İngiltere Sağlık Bakanı Matt Hancock, Covid-19 ile mücadelede deneme safhasında olan plazma tedavisi için kan bağışında bulunduğunu gösteren bir fotoğraf paylaştı.

  İngiltere'de Ulusal Sağlık Hizmetleri (NHS), Covid-19 tedavisinde hastalığı geçirip iyileşmiş kişilerden alınan kanın tedavide faydalı olup olmadığını ulusal çapta deniyor.

  NHS'in kan bağışı ve organ nakli bölümü, koronavirüsün neden olduğu Covid-19 hastalığını geçirmiş ve iyileşmiş kişilere kan bağışı yapmaları çağrısı yaptı.

  Plazmanın tedavi değeri henüz kanıtlanmış olmadığından ilk aşamada amaçlanan, bu kanın tedavide işe yarayıp yaramayacağını görmek olacak.

  Mart ayında koronavirüse yakalandıktan sonra iyileşen Hancock, "bu önemli klinik denemeye" katkı sunarken paylaştığı fotoğrafında deneye katılması istenen kişilerin kan bağışlamasını istedi; sürecin acıya yol açmadığını söyledi.

  View more on twitter
 15. Türkiye'de hangi sektörler koronavirüs dönemini en az hasarla atlatabilir?

  Koronavirüs salgınının yarattığı sosyal mesafe önlemleri dolayısıyla dünya ekonomisini zor bir dönem bekliyor.

  Ancak kimi şirketler koronavirüs salgınının getirdiği yeni ihtiyaçlar ve tüketim davranışları dolayısıyla bu süreçten olumlu etkileniyor.

  Dünya çapında özellikle perakende ve e-ticaret şirketleri, hijyen malzemeleri üreten şirketler, teknoloji ve oyun şirketlerinin bu dönemde yükselişe geçtiği görüldü.

  Peki Türkiye'de hangi şirketler bu süreçten diğerlerine göre daha olumlu etkilenecek?

  Koronavirüs salgının getirdiği izolasyon döneminden faydalanabilecek şirketleri ve sektörleri derledik.

 16. İngiltere, koronavirüsten hayatını kaybedenlerin sayısının 20 bini aşmasıyla bu eşiğe ulaşan beşinci ülke oldu

  Bugün açıklanan verilere göre İngiltere'de koronavirüs yüzünden hayatını kaybedenlerin sayısı 20 bini geçti.

  İngiltere bu önemli eşiği geçen beşinci ülke oldu.

  Son bir günde 813 kişinin daha hayatını kaybetmesiyle İngiltere'de hastanelerde hayatını kaybedenlerins sayısı 20.319 oldu.

  Hükümetin baş bilim danışmanı Sir Patrick Vallance, altı hafta önce 17 Mart'ta hayatını kaybedenlerin sayısının 20 binin altında tutulabilmesinin önemli olduğunu söylemişti.

  A further 813 people have died in hospital after testing positive for Covid-19, taking the UK total to 20,319. It comes almost six weeks after the chief scientific adviser Patrick Vallance said on 17 March that keeping the toll under 20,000 would be “a good outcome in terms of where we would hope to get”.
 17. 1 Mayıs'ta kimi uçuşlara tekrar başlayacağını duyuran Wizz Air, Avrupa'da uçuş sayısını artıran ilk havayolu şirketi olacak

  Macaristan merkezli düşük bütçeli havayolu şirketi Wizz Air, 1 Mayıs itibarıyla Avrupa'da durduğu kimi uçuşlarına yeniden başlayacağını duyurdu.

  Wizz Air CEO'su Josef Varadi, yerel APA haber ajansına yaptığı açıklamada şirketin Viyana'dan uçuşlara tekrar başlayacağını duyurdu.

  Böylece kademeli de olsa operasyonlarına başlayacağını duyurmasıyla Wizz Air, Avrupa'da seferlerini artırmayı planlayan ilk havayolu olacak.

  Varadi, başta şirketin yüzde 30 kapasite ile uçmayı planladığını, önümüzdeki 2-3 ay içinde ise kapasitesini yüzde 75-80 çıkarmayı planladığını açıkladı.

  Varadi, bunun kısmen Avrupa ülkelerinin uygulayacağı sokağa çıkma kısıtlamalarına da bağlı olduğunu, şirketinin sosyal mesafe kurallarına uyacağını açıkladı.

  1 Mayıs'ta kimi uçuşlara başlayacağını duyuran Wizz Air, Avrupa'da operasyonel olan ilk havayolu şirketi olacak
 18. Koronavirüs: İtalyan bakan '2020'de uluslararası turizm olmayacak, vatandaşlara tatil ikramiyesi ödemeyi planlıyoruz' dedi

  İtalya Kültür ve Turizm Bakanı Dario Franceschini, koronavirüs krizinden ağır etkilenen turizm sektörünü ve aileleri desteklemek için bu yaz vatandaşlara tatil ikramiyesi ödemeyi planladıklarını açıkladı.

  La Repubblica gazetesine bir mülakat veren Franceschini, aile başına 500 euro tatil ikramiyesi planıyla ilgili bir soru üzerine, böyle bir plan üzerinde çalıştıklarını ancak henüz bir miktar belirlemediklerini söyledi.

 19. Dünya Sağlık Örgütü'nden koronavirüs uyarısı: İyileşen Covid-19 hastalarının bir daha virüse yakalanmayacağına dair kanıt yok

  Dünya Sağlık Örgütü (WHO), iyileşen Covid-19 hastalarında antikor geliştiği ve bu hastaların bir daha koronavirüse yakalanmayacağına dair kanıt olmadığını açıkladı.

  Örgüt ülkeleri, koronavirüs salgınıyla mücadelede "bağışıklık pasaportu" uygulamasına güvenmemeleri yolunda uyardı.

  Söz konusu uygulama, iyileşen Covid-19 hastalarına, işe dönebilme veya seyahat edebilme izni verilmesi fikrine dayanıyor.