Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Canlı anlatım

time_stated_uk

 1. Brezilya'da vaka sayısı 96 bine, ölenlerin sayısı 7 bine yaklaştı, bir cezaevinde isyan çıktı

  Brezilya cezaevi

  Brezilya'da Sağlık Bakanlığı, son 24 saatte 421 yeni ölüm ve 4.970 yeni vaka tespit edildiğini açıkladı.

  Böylece ölenlerin sayısı 6.750'ye ulaşırken, vaka sayısı ise 96 bine yaklaştı.

  Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, Salı günü ülkede kaydedilen rekor düzeydeki ölüm vakaları hakkında basına konuşurken "Ne olmuş yani?", "Üzgünümç Ne yapmamı isityorsunuz?" ifadelerini kullanmıştı.

  Ülkede ilk vaka 26 Şubat'ta teyit edilmiş, Bolsonaro sosyal mesafe kurallarını zayıflatan, salgının ciddiyetini önemsemeyen açıklamalarda bulunmuştu.

  Cezaevinde isyan

  Brezilya'nın Manaus kentinde bir cezaevinde mahkumlar yedi gardiyanı kısa süreliğine rehin aldı.

  Koronavirüs salgınından en fazla etkilenen bölgelerden olan ve Amazon'larda yer alan kentte kamu hizmetlerinde aksamalar yaşanıyor. Tabut sıkıntısı olduğunu belirten yetkililer salgında ölenler için toplu mezarlar kullanıyor.

  Polis baskını ile gardiyanlar serbest bırakıldı.

  Mahkum yakınları cezaevi önünde toplanıp koşulların kötü oluşuyla ilgili şikayetlerini ve koronavirüsün yayılması ile ilgili kaygılarını dile getirdi.

  Olayda ölen olmadığı, ancak 10 gardiyan, iki polis ve beş mahkumun hafif yaralandığı bildirildi.

 2. Facebook'un ardından YouTube da koronavirüsle ilgili komplo teorileri üreten David Icke’ın hesabını kapattı

  David Icke

  YouTube, koronavirüs hakkında bilgi paylaşımı ile ilgili kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle 68 yaşındaki eski futbolcu David Icke’ın hesabını kapattığını açıkladı.

  Icke 5G ağlarıyla koronavirüsün yayılması arasında bir bağ olduğu gibi tartışmalı ve kanıtlanmamış iddialarda bulunuyordu.

  Bir videosunda ise virüsün arkasında Yahudi bir grubun olduğunu öne sürmüştü.

  Facebook da Cuma günü Icke'ın hesabını kapatmıştı.

  Bunun üzerine Twitter hesabından bir paylaşımda bulunan Icke, “Faşist Facebook David Icke’ın hesabını siler - elitler KORKUYOR” dedi.

  Dijital kampanya grubu Dijital Öfke Karşıtı Merkez (CCDG), Twitter'da paylaştığı mesajda, Facebook ve YouTube'un ardınan David Icke'ın hesabını kapatması için Instagram ve Twitter'a da çağrı yaptı.

 3. Sunday Telegraph: İngiltere'de hükümetin koronavirüs kısıtlamalarını gevşetme planı kapsamında ilkokullar 1 Haziran'da açılacak

  ilkokul sıraları

  İngiltere'de yayımlanan Sunday Telegraph gazetesi, hükümetin koronavirüs salgını ile ilgili uygulanan kısıtlamaları yavaş yavaş gevşetme planları kapsamında, ilkokulların 1 Haziran'dan itibaren açılacağını yazdı.

  Gazete, Başbakan Boris Johnson'ın hükümetin koronavirüs kısıtlamalarından çıkışla ilgili "yol haritasını", bakanların virüsün bulaşma oranı ile ilgili araştırmaları incelemesinin ardından, gelecek Pazar günü açıklayacağını bildirdi.

  Hükümet kaynakları, enfeksiyon oranında mevcut azalmaya bağlı olarak, 1 Haziran'da ilkokullar açılmadan önce Johnson'ın öğretmenlere hazırlanmaları için üç haftalık süre tanımayı planladığını belirtiyor.

  Ortaokullarda ise 10. sınıflar ile (11. sınıf orta son) liseye denk düşen 12. sınıflar (13.sınıf lise son) daha sonra açılacak ilk sınıflar olacak. Ancak bu aşamaya bulaşma oranının yükselmeyeceği konusunda ikna olunması halinde geçilecek.

  İlkokula giden çocukların daha erken aşamada okula başlamasının ise ebeveynlerin işe dönmesinin sağlanması ve "erken dönem gelişimin" sekteye uğramaması amacıyla gündeme geldiği belirtiliyor.

 4. Araştırmalar, tansiyon ilacının koronavirüse yakalanma riskini artırmadığını gösteriyor

  tansiyon

  Yapılan üç büyük araştırma, yüksek tansiyon hastalarının yaygın kullandığı ilaçların, bu kişilerin koronavirüse yakalanma riskini artırmadığını ortaya koydu.

  Araştırma esas olarak anjiotensin dönüştürücü enzim (ACE) inhibitörleri ve anjiyotensin reseptör blokerleri (ARB) üzerine odaklandı.

  Araştırmalar sonucunda varılan bulgular tansiyon hastaları için iyi haber olarak yorumlandı.

  Tansiyon hastalarının kullandığı bu ilaçların Covid-19 enfeksiyon riskini artırdığı yönünde söylentiler yayılmıştı.

  12 bin 600 kişi üzerinde bir araştırma yapan ve AFP'ye konuşan New York Üniversitesi'nden Prof. Harmony Reynolds, "ACE ve ARB ilaçlarını kullananlarda pozitif test sonucu ihtimali konusunda herhangi bir fark görmedik" dedi.

 5. Fransa'da Covid-19 kaynaklı günlük can kaybında düşüş oldu, 166 yeni ölümle toplam sayı 24 bin 760'a ulaştı

  Fransa'da son 24 saatte hastanelerde ve bakımevlerinde Covid-19 nedeniyle 166 kişi öldü.

  Böylece salgında ölenlerin sayısı 24.760'a yükseldi.

  Cuma günkü can kaybı 218 olarak açıklanmıştı.

  Hastanelerde tedavi görenlerin sayısı ise 26 bine yakın. İki haftadır bu sayı düşüş gösteriyor.

  Fransa olağanüstü hal uygulamasını 24 Temmuz'a kadar uzatıyor.

  11 Mayıs'tan itibaren de kısıtlamaların gevşetilmesi planlanıyor.

  İtalya'da da son 24 saatte ölenlerin sayısı 192 ile 14 Mart'tan bu yana kaydedilen en düşük rakam olmuştu.

 6. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, 65 yaş ve üstü vatandaşların sokağa çıkma yasağı ile ilgili olarak "Pazartesi günü Cumhurbaşkanımızın bu konuda da bazı güzel haberleri olabilir" dedi

  24 TV'de katıldığı canlı yayında gündeme ilişkin soruları yanıtlayan Kalın, “65 yaş ve üstü vatandaşlar ile 20 yaş altı gençler için sokağa çıkma yasağında bir esneme olabilir mi?” sorusu üzerine şunları söyledi:

  “65 yaş ve üstü bütün büyüklerimiz yaklaşık 45 gündür evden çıkmadılar. Sağ olsunlar, bu kurala riayet ederek çok tarihi bir görevi de yerine getirdiler, hem kendi hayatlarını korudular hem salgının yayılmasını önlediler. Ülkemizde yaklaşık 7 milyon kadar 65 yaş ve üstü vatandaşımız var. Bu şikayetleri biz de alıyoruz. Cumhurbaşkanımız da bunları dinliyor. Cumhurbaşkanımızın şöyle bir talimatı oldu. ‘Bilim Kurulu’nun bu konudaki değerlendirmesini aldıktan sonra pazartesi günü Kabine Toplantısı’nda bu konuyu değerlendirelim. Bilim Kurulu’nun kanaati çerçevesinde de bu konuda bir karar alalım.’ dedi. Pazartesi günü Cumhurbaşkanımızın bu konuda da bazı güzel haberleri olabilir.”

 7. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: Bayramda sokağa çıkma kısıtlaması ihtimaller dahilinde

  İbrahim Kalın

  Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, koronavirüs salgını ile ilgili olarak, halkın uyarılara uyduğunu ve vaka sayısında düşüşe geçildiğini belirterek, tedbirlerin ramazan ayı ile bayramda da devam edeceğini belirtti.

  24 TV'de katıldığı canlı yayında gündeme ilişkin soruları yanıtlayan Kalın, "Bayramda sokağa çıkma kısıtlaması ihtimaller dahilinde mi?" sorusuna "İhtimaller dahilindedir" cevabını verdi ve şöyle devam etti:

  "Bu önümüzdeki üç haftada salgının seyri tarafından belirlenecek bir takvim. Şu an bir şey söylemek için erken. Bu konuyla ilgili Bilim Kurulu'nun önerileri alındıktan sonra varılacak nihai kararı, Sayın Cumhurbaşkanımız kamuoyuyla paylaşacaktır" dedi.

  Sağlık altyapısına yapılan yatırımlar olmasaydı Türkiye'nin salgına çok daha hazırlıksız yakalanabileceğini söyleyen Kalın, "Ekonomi ve orduları bizden daha güçlü ve büyük ülkelerin ne hale geldiğini gördük. Biz elimizdeki imkanları en iyi şekilde kullanarak, neler yapılabileceğin bu vesile ile göstermiş olduk. Bundan sonrası için tarım, gıda, biyogüvenlik, siber güvenlik gibi alanlarda Türkiye sağlam altyapısını daha da güçlendirmeye devam edecek" diye konuştu.

  Normalleşme takviminin sektör sektör çalışıldığını, bazı illerin durumunun daha iyi olduğunu, bunlar göz önüne alınarak normalleşme sürecine geçileceğini ifade eden Kalın, "Yeni normal sürece geçildiği zaman eğer insanlar kurallara uymayıp rehavete kapılırsa ikinci bir dalga olabilir. O yüzden temkinli gidiyoruz" dedi.

 8. Ticaret Bakanlığı: Solunum cihazları, tıbbi malzemeler, dezenfektan ve kolonya ihracatı için ön izin şartı kaldırıldı

  solunum cihazı

  Ticaret Bakanlığı, solunum cihazları ve sarf malzemeleri (tek kullanımlık malzemeler) ile dezenfektan ve kolonya gibi bazı kimyasalların ihracatında ön izin şartının kaldırıldığını açıkladı.

  Açıklamada şu bilgilere yer verildi:

  "Bugünkü Resmi Gazete'de yapılan tebliğ değişikliği ile solunum cihazları ve sarf malzemelerinin ihracatında ön izin şartı kaldırıldı.

  "Bu çerçevede ventilatör, ecmo, oksijen konsantratörü, ventilasyon sarfları, hasta devreleri IV kanül, entübasyon tüpleri, yoğun bakım monitörlerinin ihracatı için Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’nun ön iznine bağlanması düzenlenmesine son verildi.

  "Bir diğer tebliğ değişikliği ile de dezenfektan, kolonya, hidrojen peroksit ve etil alkol ürünlerinin ihracatı için kayıt ve Ticaret Bakanlığı'ndan izin alınması uygulamasına da son verildi."

  View more on twitter
 9. ABD'de koronavirüsten ölenlerin sayısı açıklananın üzerinde olabilir

  New York
  Image caption: New York

  ABD'de koronavirüsün neden olduğu Covid-19 hastalığı sonucu hayatını kaybedenlerin sayısı 65 bini aştı.

  Ancak bazı uzmanlar bu sayının gerçekte çok daha fazla olmasından korkuyor.

  ABD Hastalık Koruma ve Önleme Merkezleri'nin (CDC) son verileri, koronavirüsten en fazla etkilenen yedi eyalette 8 Mart-11 Nisan tarihleri arasında ölüm oranlarının normalden yaklaşık yüzde 50 daha fazla olduğunu gösteriyor.

  Araştırmacılara göre CDC'nin verileri ABD'de Covid-19 hastalığı sonucu ölenlerin sayısının açıklanandan 9 bin fazla olabileceğini gösteriyor.

  ABD halen dünyada gerek koronavirüs vaka gerekse de Covid-19'dan ölenlerin sayısında açık farkla ilk sırada.

  Amerikan Johns Hopkins Üniversitesi'nin son verilerine göre ülkede vaka sayısı 1 milyon 121 bin 414. Can kaybı sayısı ise 65 bin 416.

 10. Fransa, kısıtlamaların gevşetilmesi ardından ülkeye giriş yapacak herkese 14 gün karantina öneriyor

  Paris

  11 Mayıs'ta sokağa çıkma kısıtlamalarının gevşetilmesini planlayan Fransa, bu tarihten itibaren ülkeye yurt dışından giriş yapan herkesin 14 günlük karantinaya alınmasını öneriyor.

  Guardian gazetesinde yer alan habere göre, olağanüstü halin 24 Temmuz'a kadar uzatılmasını öngören yasa tasarısı ile birlikte bu öneri de Pazartesi günü Parlamentoya sunulacak.

  Fransa'da salgın nedeniyle 24 Mart'tan bu yana olağanüstü hal uygulanıyor.

  Yeni tasarıda, kısıtlamaların ardından neler olacağına dair yedi madde bulunduğu ve karantina ile ilgili 14 gün önerisinin 30 güne kadar uzatılabileceği belirtiliyor.

  Hükümet sokağa çıkma kısıtlamalarını 11 Mayıs'tan itibaren hafifletmeye başlamayı hedefliyor.

  İçişleri Bakanı Christophe Castaner, "tüm koşulların sağlanması halinde" 11 Mayıs'tan itibaren insanların sokağa çıkarken izin almalarına gerek kalmayacağını söyledi.

 11. New York Valisi: Kimse kirasını ödemediği için evinden çıkarılmayacak

  Andrew Cuomo

  New York Valisi Andrew Cuomo, eyalette hiç kimsenin kirasını ödemediği için Haziran ayı sonuna dek evinden çıkarılamayacağını söyledi.

  Günlük koronavirüs basın toplantısında konuşan Cuomo, “Hiçbir evsahibi, kirasını ödemediği için hiç kimseyi evinden çıkaramaz … Haziran ayı sonuna kadar bu yasa geçerli” diye konuştu.

  Cuma günü protestocular, koronavirüs kısıtlamalarının olumsuz ekonomik ve mali etkilerini hisseden New Yorkluların ihtiyaçlarına valinin cevap vermesi talebiyle gösteri yapmıştı.

  Eyalette Cuma günü Covid-19 kaynaklı 299 ölüm olmuş, 831 kişi de hastanede tedaviye alındı.

  Hafta sonu için 1000 polis görevlendirildi

  New York kentinde sosyal mesafe kurallarına uyulması ve kamuya açık alanlarda toplanma yasağının uygulanması amacıyla 1000 polis memuru görevlendirildi.

  16 Mart'tan bu yana kentte bu kurallara uymayanlara yönelik 60 tutuklama yapılırken, 343 de uyarı cezası verildi.

 12. Venezuela’da bir cezaevinde çıkan isyanda 'en az 46 kişi öldü, 60 yaralı var'

  cezaevi

  Venezuela’da bir cezaevinde çıkan isyanda en az 46 kişinin öldüğü, 60 kişinin de yaralandığı bildirildi.

  Tutuklu ve hükümlü haklarıyla ilgili çalışma yapan Venezuela Hapishaneleri Gözlemevi direktörü Beatriz Giron, Cuma günü çıkan olayda 46 cesedin kimliğinin tespit edildiğini söyledi.

  İsyan, ülkenin batısındaki Portuguesa eyaletindeki Los Llanos cezaevinde çıktı.

  Cezaevlerinden sorumlu bakan Iris Varela yerel basına yaptığı açıklamada, olayın bir firar girişimi nedeniyle başladığını ve cezaevi müdürünün silahla açılan ateş sonucu yaralandığını söyledi.

  Eyaletin muhalif milletvekili Maria Beatriz Martinez ise isyanın koronavirüs salgını nedeniyle alınan önlemler kapsamında ailelerin cezaevine yiyecek götürmesinin yasaklanmasından kaynaklandığını belirtti.

 13. Türkiye'de son 24 saatte Covid-19 nedenli can kaybı 78, vaka sayısı 1.983 oldu

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüs salgınıyla ilgili son bilgileri Twitter hesabından paylaştı.

  Koca, 30 Mart’tan bu yana ilk kez, günlük vaka sayısının 2.000’in altına düştüğünü kaydetti.

  Türkiye'de toplam vaka sayısı 124 bin 375'e, ölenlerin sayısı ise 3.336'ya yükseldi.

  View more on twitter
 14. Koronavirüs: İtalya’da günlük can kaybı sayısı 474’e yükseldi, vaka sayısı 210 bine yaklaştı

  Övgü Pınar

  Roma

  İtalya

  İtalya’da koronavirüs nedeniyle son 24 saatte hayatını kaybedenlerin sayısı yeniden yükselerek 474 oldu.

  Bu sayı, 21 Nisan’dan bu yana kaydedilen en yüksek günlük can kaybı.

  Ülkede bugüne kadar salgında hayatını kaybedenlerin sayısı 28 bin 710’a ulaştı.

  Toplam vaka sayısı ise bir günde 1900 artarak 209 bin 328’e çıktı.Bu kişilerden 79 bin 914’ü iyileşti. Son 24 saat içinde iyileşenlerin sayısı 1665 oldu.

  Ülkede halen koronavirüs pozitif olan 100 bin 704 kişi bulunuyor. Bunların yüzde 81’i hastane tedavisine ihtiyaç duymuyor.

  Yoğun bakımda tedavi görenlerin sayısı ise 1539. Yoğun bakımda tedavi gören Covid-19 hastası sayısı 3 Nisan’dan bu yana her gün aralıksız azalıyor.

  İtalya’da koronavirüs salgınına karşı ülke çapında 10 Mart’tan bu yana uygulanan kısıtlayıcı tedbirler gelecek Pazartesi gününden itibaren kademeli olarak gevşetilecek.

 15. ABD’de Covid-19’dan ölenlerin sayısı 65 bini, vaka sayısı ise 1,1 milyonu aştı

  ABD

  Koronavirüs salgınında en fazla can kaybının yaşandığı ABD’de bu sayı 65 bini geçti. Ancak nüfusa oran bakımından ABD birçok Avrupa ülkesinin ardından geliyor.

  Ülkede vaka sayısı ise 1,1 milyona ulaştı.

  Diğer gelişmeler ise şöyle:

  • Beyaz Saray, Trump yönetiminin baş sağlık danışmanı Anthony Fauci’nin, yönetimin salgına karşı aldığı önlemler konusunda Kongre’de açıklama yapmasını engelledi. Konuyla ilgili açıklamada, bu önlemlerin alınmasında sorumluluk almış kişilerin bu konuda ifade vermesinin “ters etki” yaratabileceği belirtildi.
  • Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), Ebola için kullanılan remdesivir adlı ilacın Covid-19 hastalarının acil tedavisinde kullanılmasına onay verdi.
  • Salgın nedeniyle uygulanan kısıtlamaları gevşeten eyalet sayısı giderek artıyor. Idaho, Alabama ve 29 milyon nüfuslu Texas da bu eyaletler arasına katıldı.

  Son haftalarda bazı eyaletlerde ksııtlamaların gevşetilmesi, hatta tümden kalıdırılması için gösteriler oluyordu.

 16. Rolls-Royce İngiltere’de 8.000 işçiyi işten çıkarabilir

  Rolls-Royce

  İngiliz lüks otomobil ve uçak motoru üreten dev şirket, koronavirüs salgını sürecinde uçak imalatçılarının üretimi azaltması nedeniyle İngiltere’de 8.000 işçiyi işten çıkarabileceğini açıkladı.

  Şirket dünya genelinde 52 bin kişiyi istihdam ediyor, bunun 23 bini İngiltere’de.

  Şirketten bir kaynak, üst düzey yöneticilerin “işten çıkarılacak personel sayısının 8 bini bulabileceğini, ancak işten çıkarmaların etkisini asgariye indirecek çabaların sürdüğünü” ifade etti.

  Rolls-Royce daha önce de 750 milyon sterlin (940 milyon dolar) tasarruf planını açıklamıştı. Ancak şirket şimdi “daha fazla adım atılması gerektiğini” belirtiyor.

  Salgın nedeniyle dünya genelinde birçok uçuşun iptal edilmesi havacılık sektörünü olumsuz etkiledi.

  İngiliz Havayolları British Airways de İngiltere'deki 42 bin çalışanından 12 bin kadarını işten çıkarmayı düşündüğünü açıklarken, Ryanair de toplam işgücünde 3 bin kesintiye gideceğini söyledi.

 17. İngiltere'de Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 28 bini, vaka sayısı 182 bini aştı

  Robert Jenrick

  İngiltere'de koronavirüs salgını ile ilgili basın toplantısında konuşan Yerel Yönetim ve İskan Bakanı Robert Jenrick son 24 saatte 621 can kaybı yaşandığını açıkladı. Böylece ölenlerin sayısı 28 bin 131'e yükseldi.

  Toplam vaka sayısının 182 bin 260'a ulaştığını belirten bakan, bugüne dek yapılan test sayısının 1 milyon 130 bine yaklaştığını, Cuma günü yapılan test sayısının 105 bini aştığını kaydetti.

  Hastanelerde toplam 14 bin 695 Covid-19 hastası olduğunu belirten Jenrick, salgında zirvenin geride bırakıldığını belirtti.

  Bakan, toplumda en dezavantajlı durumda olan kesimler için 76 milyon sterlin yeni bir paket ayrıldığını açıkladı.

  Hükümetin Baş Sağlık Danışmanı Yardımcısı Jenny Harries ise salgında zirve geçilmiş olsa da "hala yapılacak çok şey olduğunu" söyledi.

 18. Fransa, olağanüstü hali 24 Temmuz'a kadar uzatacağını açıkladı

  FRANSA

  Fransa, koronavirüs salgını nedeniyle 24 Mart'ta yürürlüğe giren olağanüstü hali 24 Temmuz'a kadar uzatmaya hazırlanıyor.

  Sağlık Bakanı Olivier Véran, konuyla ilgili teklifin Pazartesi günü parlamentoya sunulacağını söyledi.

  Véran, olağanüstün bu dönemde kaldırılmasının "çok erken" olacağını ve vaka sayısında artış riskine yol açacağını aktardı.

  Hükümet diğer yandan ise sokağa çıkma kısıtlamalarını 11 Mayıs'tan itibaren hafifletmeye başlamayı hedefliyor.

  İçişleri Bakanı Christophe Castaner, "tüm koşulların sağlanması halinde" 11 Mayıs'tan itibaren insanların sokağa çıkarken izin almalarına gerek kalmayacağını söyledi.

  Castaner, kısıtlamaların bölgelere göre düzenleneceğini vurguladı.

  Castaner, Başbakan Édouard Philippe'nin yayımlayacağı kararnamelerle "insanların hareket serbestisinin yanı sıra ulaşım araçlarıyla ilgili önlemler almaya" devam edebileceğini de sözlerine ekledi.

 19. İspanya'da toplu taşımada maske takmak zorunlu hale getirildi

  ispanya

  İspanya'da sokağa çıkma kısıtlamaları esnetilmeye başlanırken, toplu taşımada maske takılması zorunlu hale getirildi.

  İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, hükümetin önümüzdeki hafta başından itibaren 6 milyon adet maske dağıtacağını ve yerel yönetimlere de 7 milyon adet maskenin gönderildiğini açıkladı.

  Sanchez, hükümetin yerel yönetimlerin salgının sosyal ve ekonomik maliyetine katlanmalarına yardımcı olmak için 16 milyar euroluk bir yeniden yapılanma fonunu yürürlüğe sokacağını ifade etti.

 20. Covid-19 hastası Belçikalı doktor kendi kanıyla komadaki Türk hastasını kurtardı

  Yusuf Özkan

  Lahey, Hollanda

  View more on twitter

  Belçika’da koronavirüs hastaları için ilk plazma tedavisi, Ghent Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde komadaki Yücel Nallı adlı Türkiye kökenli göçmene uygulandı.

  Günlerce komada kalan Nallı, Covid - 19 tedavisi gören ve iyileşen doktoru, göğüs hastalıkları uzmanı Prof. Bart Lambrecht’in verdiği antikor sayesinde hayata döndü.

  Bir tekstil fabrikasında işçi olarak çalışan 38 yaşındaki Nallı, Mart ayı ortalarında koronavirüs şüphesiyle hastaneye kaldırıldı. Kronik akciğer hastası olan Yücel Nallı'nın durumu giderek kötüleşti.

  Yapay komaya sokulmasının dokuzuncu gününde Türkiye kökenli hastanın iyileşme umudunun azalması üzerine doktoru, son çare olarak plazma tedavisini denemek için eşi Gülsan Gök'ü arayarak izin istedi. Gülsan Gök, eşinin ailesinden gizli, tedaviye onay verdi.

  Nallı'nın kronik akciğer hasatlığı nedeniyle 8 yıldır tedavisini yürüten ve bir süre önce koronavirüsü yenerek sağlığına kavuşan Prof. Dr. Lambrecht'ten alınan kan, Türkiye kökenli hastaya verildi.

  Plazma tedavisinin başarılı olması üzerine Yücel Nallı 14 gün sonra komadan çıktı. Şu anda normal odaya alınan Nallı'nın durumunun hızla iyiye gittiği belirtildi.

  Verdiği kan ve uyguladığı tedavi sayesinde hastasını yaşama döndüren Prof. Dr. Bart Lambrecht, Nieuwsblad gazetesine yaptığı açıklamada, "Belçika'da ilk kez bir Covid-19 hastası, iyileşmiş birinden antikor aldı" dedi.

  Belçikalı profesöre göre tedavi, önümüzdeki günlerde koronavirüsle mücadelede önemli bir rol oynayabilir. Belçika'da kan bağışçılarından plazma toplanmaya başlandığını anımsatan Lambrecht, "Özellikle sağlık personeline ve risk gruplarına, hasta olmalarını önlemek için plazmanın verildiği önleyici olasılıklardan umutluyum" diye konuştu.

  Nallı'nın iyileşmesini, "kişisel bir zafer" olarak değerlendiren Belçikalı doktor, sekiz yıldır tedavi ettiği hastasının, 15 gün boyunca akciğerleri ve kalbinin yerini alan bir makinadan sağ çıkmasının, hastane ve kendisi için büyük moral olduğunu vurguladı.

  Gülsan Gök, kocasının hayatını kan bağışı ile kurtaran doktorla kısaca karşılaştı. “Onunla hastane koridorunda tanıştım, ona bir hediye vermek istedim. Dost canlısı bir doktordu ama yüzünü göremedim çünkü ağız maskesi takıyordu” dedi.