Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Canlı anlatım

time_stated_uk

 1. Fransa'dan otomotiv sektörü için 8 milyar euroluk kurtarma paketi

  Emmanuel Macron

  Fransa hükümeti, koronavirüs salgınından olumsuz etkilenen otomotiv sektörü için 8 milyar euro tutarında bir destek paketi açıkladı.

  Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un teklifine göre, paketin 1 miyar euro’luk kısmı, elektrikli araç alımını teşvik etmek üzere tüketicilere 7.000 euroya kadar karşılıksız kredi verilmesini içeriyor.

  Fransa’yı elektrikli araç üretiminin merkezi haline getirecek yatırımların teşvik edilmesi öngörülüyor.

  Fransa'da otomotiv sektöründe binlerce kişi işten çıkarıldı.

  Hükümetin sunduğu destek karşılığında Renault ve PSA, üretimi Fransa’da yoğunlaştırma sözü verdi.

  Macron, kısıtlamalar nedeniyle otogalerilerde bekletilen 400 bin aracın satılmasına yardımcı olmak için, ailelere 3.000 euro destek verilerek çevreye daha az zararlı yeni araç alımının teşvik edileceğini ve ülkedeki hane halkının yüzde 75'inin bundan yararlanabileceğini söyledi.

  Macron, "Yurttaşlarımızın daha fazla araç satın alması gerekiyor, özellikle temiz araçlar. İki yıl sonra, beş yıl sonra, 10 yıl sonra değil, hemen şimdi" dedi.

  View more on twitter
 2. Trump: İbadethaneleri açmayı reddeden valilerin yetkilerini gerekirse devre dışı bırakabilirim

  Donald Trump

  Beyaz Saray'da basın toplantısında konuşan ABD Başkanı Donald Trump, koronavirüs salgınına karşı aldıkları tedbirlerle "hayat kurtardıklarını" söyledi.

  Trump, "Sağlık uzmanları, bu şekilde ve bu kadar hızlı davranmasaydık ölü sayısı 10-25 kat daha fazla olabilirdi diyor" ifadesini kullandı.

  Eyelet valilerinden kısıtlamaları kaldırmalarını ve ekonominin yeniden açılmasını isteyen Trump, ibadethaneleri açmayı reddeden valilerin yetkilerini gerekirse devre dışı bırakacağını söyledi.

  Demokrat Parti'nin başkan adayı Joe Biden'ın dünkü törenlerde maske takmasını ise "çok olağan dışı" olarak niteledi.

  Başkan Yardımcısı Mike Pence de ABD'nin koronavirüs salgınına karşı aldığı önlemleri savundu.

  Dünkü can kaybının 500'den biraz fazla olduğunu ve bunun Mart'tan beri en düşük rakam olduğunu belirten Pence, "Amerika halkının işbirliği ve merhameti sayesinde bundan kurtulma yolundayız" dedi.

  ABD'de koronavirüs salgını nedeniyle ölenlerin sayısı 100 bine yaklaşırken, toplam vaka sayısı da 1 milyon 675 bini aştı.

  ABD’de sağlık yetkilileri, Mart ayında, sosyal mesafe önlemleri alınmadığı durumda 2,5 milyona yakın insanın ölebileceği tahmininde bulunmuştu.

  Can kaybı sayısı hala yüksek seyretmesine rağmen ABD’nin tüm eyaletlerinde kısıtlamalar gevşetilmeye başlandı.

 3. Screen grab of video posted on Facebook

  ABD'nin Minnesota eyaletinde, siyah bir erkeğin gözaltında ölümüyle ilgili olarak dört polis memuru görevden alındı. Minneapolis kentinde, beyaz bir polisin gözaltına alırken yüzüstü yere yatırdığı kişinin boynuna diziyle bastırdığı sırada çekilmiş video, sosyal medyada yayımlanmış ve infiale neden olmuştu. FBI olayı soruşturuyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 4. Türkiye’de 4 günlük sokağa çıkma yasağı sona erdi

  23-26 Mayıs tarihleri arasında uygulanan 4 günlük sokağa çıkma yasağı sona erdi.

  İçişleri Bakanlığının genelgesiyle, arife günü başlayan ve 81 ilde Ramazan Bayramı boyunca uygulanan sokağa çıkma yasağı son buldu.

  İçişleri Bakanlığı, yasağı ihlal eden 47 bin 831 kişi hakkında adli ya da idari işlem yapıldığını açıkladı.

  30-31 Mayıs'ta sokağa çıkma yasağı olup olmayacağı, Perşembe günkü kabine toplantısı sonrası duyurulacak.

 5. NYT: ABD’de acil yardım programı yavaş ilerliyor, milyonlarca çocuk aç bekliyor

  ABD yardım dağıtımı

  New York Times gazetesi, ABD'de açlık çeken çocukların sayısının yakın tarihte görülmemiş bir düzeye ulaştığını, Kongre’nin iki ay önce başlattığı acil yardım programının, hedeflediği 30 milyon çocuğun çok küçük bir kesimine ulaştığını yazdı.

  Pandemi EBT adlı program, okullarda yoksul çocuklara dağıtılan yemeklerin, okulların kapalı olması nedeniyle yerine ulaşmadığı için parasal karşılığının elektronik karta yüklenip marketlerde kullanılmasını öngörüyor.

  Haberde, okullardan listelerin alınması, bunların eski bilgisayar sistemine aktarılması ve kartların çıkarılmasının tahmin edilenden daha uzun sürdüğü ve milyonlarca ailenin beklemede kaldığı belirtiliyor.

  NYT'nin yaptığı hesaplara göre, 15 Mayıs itibarıyla gıda yardımı hakkı olan çocukların sadece yüzde 15’ine bu yardımların ulaştığı belirtiliyor.

 6. Ünlü İtalyan tenor Andrea Bocelli, Mart'ta koronavirüse yakalandığını, kan bağışında bulunduğunu açıkladı

  Andrea Bocelli

  Ünlü İtalyan tenor Andrea Bocelli, Mart ayında koronavirüse yakalandığını ama tamamen iyileştiğini duyurdu.

  Covid-19 tedavisinde kullanılmak üzere kan vermek için hastaneye gittiğini belirten Bocelli, Facebook’ta şunları yazdı:

  “Dünyayı sarsan pandemi, hafif bir şekilde beni ve ailemin bazı üyelerini de etkiledi. Daha ciddi sonuçlarla karşılaşan hastalara saygı gereği bu haberi paylaşmamaya karar vermiştim. Gereksiz bir telaş yaratmamak ve ailemin özelini korumak istedim.

  “Mart sonunda tamamen iyileştim. Covid tedavisine katkı sunmak üzere kan bağışında bulundum. Mütevazı ama gerekli bir davranış ve bununla üzerime düşeni yapmaya çalıştım.”

 7. İçişleri Bakanlığı: Sokağa çıkma kısıtlamasını ihlal eden 47 bin 831 kişi hakkında işlem yapıldı

  Eminönü

  İçişleri Bakanlığı, 4 günlük sokağa çıkma kısıtlaması boyunca ihlalde bulunan 47 bin 831 kişi hakkında adli ya da idari işlem yapıldığını bildirdi.

  Bakanlığın açıklamasında, 22 Mayıs gece yarısı başlayan sokağa çıkma kısıtlamasının bu gece yarısı sona ereceği aktarılarak şöyle denildi:

  "Genel itibarıyla 4 günlük sokağa çıkma kısıtlamasına vatandaşlarımız tarafından ülke genelinde yüksek oranda riayet edildiği gözlenmiştir… 4 günlük süre boyunca ihlalde bulunduğu tespit edilen toplam 47 bin 831 kişiye Umumi Hıfzıssıhha Kanunu ve TCK'nin ilgili maddeleri kapsamında adli ya da idari işlem yapılmıştır.

  “Halihazırda bugün saat 20.00 itibarıyla 25 ilimizdeki, 2 belde, 17 köy, 45 mahalle ve 2 mezra olmak üzere toplam 66 yerleşim yerinde karantina tedbirleri uygulanmakta olup bu yerleşim yerlerindeki toplam nüfus 61 bin 559'dur. Öte yandan 63 ildeki, 395 yerleşim yerinde karantina kararı ise kaldırılmıştır."

 8. İtalya'nın antik Pompeii kenti yerli turistlere açıldı, yabancı turistler Haziran'da ziyaret edebilecek

  Pompeii

  İtalya'nın antik kenti Pompeii, iki ayı aşkın kapalı kaldıktan sonra yeniden ziyaretçilere açıldı.

  Ziyaretçilerin kalacak yerlerini önceden ayarlaması, vardıklarında ateşlerinin ölçülmesi ve tarihi alana belli bir güzergahı takip ederek girmesi gerekiyor.

  Ancak yabancı turistlerin ülkeye girişine gelecek aydan itibaren izin verilecek. Pompeii'nin de Haziran ayında tamamen açılması planlanıyor.

  Pompeii, yaklaşık 2000 yıl önce Vesuvius yanardağının patlaması ile volkanik küller altında kalmış, kentte yaşayanlar ve eşyaları, patlama anındaki halleriyle küllere gömülüp zamanla taşlaşmıştı.

 9. Beyaz Saray Sözcüsü: G7 liderler zirvesi planlandığı gibi Beyaz Saray'da yapılacak

  Beyaz Saray
  Image caption: Beyaz Saray

  Koronavirüs önlemlerine karşın, G7 liderler zirvesinin planlandığı gibi "Haziran ayının sonuna doğru" Beyaz Saray'da yapılacağı açıklandı.

  Beyaz Saray Sözcüsü Kayleigh McEnany, "Aynı Beyaz Saray'daki insanları koruduğumuz gibi, dünya liderlerini de koruyacağız" dedi.

  Daha önce iki Beyaz Saray çalışanının koronavirüs testi pozitif çıktı ve bugün biri işe döndü.

 10. Dört orijinal Asteriks çizimi, hastanelere yardım için 390 bin euroya satıldı

  Alberto Uderzo karakterleriyle birlikte

  Asteriks çizgi romanlarının yaratıcılarından birine ait dört çizim, Paris'teki hastanelere yardım amacıyla 390 bin euroya satıldı.

  Romalılara kafa tutan Galyalı kahraman Asteriks'in yaratıcılarından Alberto Uderzo, Mart ayında 92 yaşındayken kalp yetmezliğinden hayatını kaybetmişti.

  Eşi Ada açık arttırmanın virüsü kast ederek "işgalciye direnen yeni kahramanlara" teşekkür etmenin bir yolu olduğunu söyledi.

  "Asteriks ve Gizli Silah" ile, "Asteriks ve Obeliks Denizde" maceralarına ait dört çizim, sanatçının eşi ve kızı tarafından hastanelere bağışlandı.

 11. İngiltere Sağlık Bakanı: Remdesivir'den şimdiden umut vaat eden sonuçlar aldık

  Matt Hancock

  İngiltere Sağlık Bakanı Matt Hancock Remdisivir adlı anti-viral ilacın, yeni bir araştırmada Ulusal Sağlık Sistemi NHS'te tedavi gören belirli hastalar üzerinde deneneceğini duyurdu.

  Hancock, şimdiden umut vaat eden sonuçlar alındığını ve ilacın iyileşme süresini kısaltabileceğini belirtti.

  Hancock "Bu büyük ihtimalle kriz başladığından bu yana koronavirüs tedavisinde ileriye doğru atılan en büyük adım" dedi.

  Remdesivir nedir, Koronavirüsle mücadelede işe yarar mı?

 12. Putin: Vaka sayısında zirve noktasını geride bıraktık

  Vladimir Putin

  Rusya lideri Vladimir Putin, şimdiye kadarki en çok sayıdaki günlük koronavirüs ölümünün açıklandığı gün, ülkenin vaka sayısında zirve noktasını geride bıraktığını açıkladı.

  Rusya'da Mayıs ortasında günlük 11 bin yeni vakayla zirveye çıkan günlük vaka sayısı, 9 binin altına düştü.

  Ancak bugün 174 kişiyle şimdiye kadarki en yüksek sayıda ölüm kayıtlara geçti.

  AFP Haber Ajansına göre televizyonda konuşan Putin "uzmanlara göre, zirve noktasını geçtiğimizi değerlendirebiliriz" dedi.

 13. İspanya'da koronavirüsten ölenler için 10 günlük yas

  ispanya'da maske takanlar

  İspanya'da koronavirüs nedeniyle ölenler için yarından itibaren 10 günlük bir yas dönemine girileceğini duyurdu.

  Hükümet Sözcüsü Maria Jesus Montero, tüm resmi binalardaki bayrakların yarıya indirileceğini, 10 günlük yasın sonunda da bir anma töreni yapılacağını söyledi.

  Montero "Fiziksel olarak artık bizimle değiller, ancak daima anılarımızda yaşayacaklar ve anılarını hak ettikleri şekilde onurlandıracağız" dedi.

  Johns Hopkins Üniversitesi'nin verilerine göre İspanya'da şu ana dek toplam 26.834 kişi koronavirüs yüzünden hayatını kaybetti.

 14. WHO: Koronavirüsün hayvandan insana bulaşması ilk kez Hollanda’da gözlemlenmiş olabilir

  Dünya Sağlık Örgütü (WHO), koronavirüsün hayvandan insana bulaşmasının ilk kez Hollanda’da gözlemlenmiş olabileceğini bildirdi.

  WHO, kürkü için vizon yetiştirilen bir çiftlikteki iki çalışana koronavirüsün hayvanlardan mı bulaştığının incelendiğini söyledi.

  Pazartesi günü, Hollanda Tarım Bakanı Carola Schouten, ikinci vakayı bildirmişti.

  Bir WHO Sözcüsü Fransız haber ajansı AFP’ye yaptığı açıklamada, teyit edilmesi halinde bunların “hayvandan insana ilk bulaştırma vakası” olacağını söyledi, ancak verilen halen toplandığını ve incelendiğini kaydetti.

  İlk koronavirüs vakasının, Çin’in Vuhan kentindeki bir vahşi hayvan pazarından kaynaklandığı düşünülüyor. Kesin kaynağı bilinmese de, bilim insanları virüsün kaynağının bir hayvan, muhtemelen yarasa, olduğu konusunda hemfikir.

  Yeni tip koronavirüs salgınının başından beri hastalığın insanlara hava ve temas yoluyla bulaştığı, hayvanlardan insanlara hastalığın geçmeyeceği bildiriliyordu.

  Hollanda
 15. Yüksek Hızlı Tren seferleri Perşembe günü başlıyor

  Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Yüksek Hızlı Tren (YHT) seferlerinin Perşembe günü başlatılacağını belirtti, "İlk trenimizi Perşembe sabahı saat 07.00'de Ankara'dan İstanbul'a uğurluyoruz. Seferleri sosyal mesafe kurallarına ve izolasyona dikkat ederek başlatıyoruz" dedi.

  Bakan Karaismailoğlu, YHT hatlarında günde 16 sefer yapılacağını ve trenlerin yarı kapasite ile çalışacağını söyledi.

  HES (Hayat Eve Sığar) kodu almış ve seyahat belgesi olan vatandaşlar seyahat edebilecek.

  YHT
 16. Koronavirüs: İngiltere'de 134 kişi daha hayatını kaybetti

  İngiltere'de 134 kişinin daha hayatını kaybetmesi sonucu Covid-19 kaynaklı toplam can kaybı 37.048'e çıktı.

  Sağlık Bakanlığı, Salı günü yerel saatle 09.00 itibarıyla 2004 kişinin daha koronavirüs test sonucunun pozitif çıktığını açıkladı.

  Koronavirüs
 17. Dört büyük otobüs firması 4 Haziran'da şehirler arası seferlere başlayacaklarını açıkladı

  Ulusoy, Pamukkale, Metro ve Kamil Koç firmaları 4 Haziran'da otobüs seferlerine başlayacaklarını açıkladı.

  Koronavirüs önlemleri kapsamında hava, demir ve kara yolunda toplu ulaşım bir süreliğini durdurulmuştu.

  Seyahatler, Hayat Eve Sığar (HES) koduyla gerçekleştirilecek. Giriş çıkış yasağı olan iller için ise seyahat izin belgesi alınması da gerekiyor.

  Seyahat
 18. Putin: Koronavirüs salgınında zirve noktasını geride bıraktık

  Vladimir Putin

  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, uzman görüşlerine dayanarak ülkede Covid-19 salgınının zirve noktasının aşıldığını söyledi.

  Johns Hopkins Üniversitesi’nin verilerine göre, Rusya 362.342 hasta sayısı ile dünya çapında en fazla koronavirüs vakasının görüldüğü ülke. Aynı verilere göre, Rusya’da 3.807 Covid-19 hastası hayatını kaybetti.

  Putin, ertelenen Zafer Günü’nün 75. yıl dönümü törenlerinin 24 Haziran’da yapılacağını da açıkladı.

  Her yıl 9 Mayıs’ta kutlanan Zafer Günü’nde, Sovyetler Birliği’nin 2. Dünya Savaşı sırasında Almanya’yı mağlup etmesi askeri geçit törenleriyle kutlanıyor.

  2. Dünya Savaşı sırasında eski Sovyet ülkelerinde toplam 26 milyon kişi hayatını kaybetti.