Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Canlı anlatım

time_stated_uk

 1. Aston Villa-Sheffield United maçı

  İngiltere Premier Ligi'nde sezon, koronavirüs salgını nedeniyle verilen 100 günlük aranın ardından, bugün iki maçla başladı. Aston Villa-Sheffield United karşılaşması golsüz biterken, Mancester City Arsenal'i 3-0 mağlup etti.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. Polis tarafından kontrol edilen bir araç

  İçişleri Bakanlığı valiliklere, 15 ile yönelik seyahat kısıtlamasının uzatıldığına ilişkin ek genelge gönderildi. 19 Mayıs-3 Haziran arasında devam edecek seyahat kısıtlamasına uymayanlara 3180 TL'ye kadar idari para cezası verilecek.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. Süleymaniye camii, İstanbul

  Koronavirüs salgını nedeniyle 16 Mart'tan bu yana toplu ibadete kapalı olan camilerden uygun koşulları sağlayanlar bugün kapılarını cemaate açıyor. Peki camilerde hangi önlemler alındı? İstanbul'da hangi camiler, ne zaman açık olacak? Cemaatin uymak zorunda olduğu kurallar ne?

  Daha fazla bilgi
  next
 4. Türkiye Barolar Birliği Genel Kurulu

  Adalet ve Kalkınma Partisi, Ankara Barosu'nun Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'ın eşcinsellikle ilgili sözlerine yönelik açıklaması üzerine başlayan tartışma nedeniyle gündemine aldığı barolarla ilgili yasa değişikliği teklifinin çerçevesini netleştirdi. AKP'nin TBMM Başkanlığı'na sunmayı planladığı çalışmayla; örgütlenme hakkı ve özgürlüğü gerekçe gösterilerek birden fazla baro kurulmasının önünün açılması, kurulacak baroların yönetimlerinin de çarşaf listeyle nispi sistemle belirlenmesi öngörülüyor. Ankara'dan Ayşe Sayın'ın haberi.

  Daha fazla bilgi
  next
 5. Moskova'da Covid-19 kaynaklı can kaybı sayısı yeni hesaplama yöntemiyle arttı

  Kremlin, Moskova

  Rusya’nın başkenti Moskova’da sağlık yetkilileri, Covid-19 kaynaklı can kaybı sayısını Nisan ayı için artırarak 1500’ün üzerine yükseltti.

  Associated Press'te yer alan habere göre, testleri daha önce negatif çıktığı halde ölüm sonrası muayenelerde onlarca koronavirüs vakasının tespit edildiği, yüzlerce ölüm vakasında ise başka bir hastalık söz konusu olsa da virüsün ölümde önemli bir etken olduğu ve bu nedenle can kaybı artışı olduğu belirtildi.

  Bu yeni sayım yönteminin Rusya’nın diğer bölgelerinde de uygulanması tavsiye ediliyor. Salgının ana merkezi Moskova olsa da bu ülke çapında can kaybı sayısının yükselmesine neden olabilir.

  Moskova sağlık yetkilileri, yeni rakam dikkate alındığında bile Covid-19’dan ölüm oranının yüzde 3’ten az olduğunu, kıyaslanabilir diğer kentlerdeki oranların altında seyrettiğini belirtiyor.

  Eski sayım yöntemiyle kentte yüzde 1,4 olan ölüm oranı 2,8'e yükseldi.

  Yeni sayım yöntemine göre Mayıs ayı rakamlarının da daha yüksek çıkması bekleniyor.

  Johns Hopkins Üniversitesi verilerine göre, Rusya'da toplam vaka sayısı 379 bini aştı, can kaybı ise 4.142'ye ulaştı.

  View more on youtube
 6. ABD'de bir adam, var olmayan maskeleri yabancı bir hükümete satmak üzere 317 milyon dolar dolandırma girişiminde bulunmakla yargılanıyor

  N95 maske

  ABD’nin Georgia eyaletinde bir adamın, maske satışı vaadiyle yabancı bir ülke hükümetini 317 milyon dolar dolandırma girişiminde bulunmakla suçlandığı ve federal mahkemede yargılandığı bildirildi.

  Paul Penn isimli zanlı, Savannah bölgesi mahkemesine savcılığın sunduğu dosyaya göre, suçlu bulunması halinde 20 yıl hapisle cezalandırılabilir.

  Penn’in, henüz kimliği belirlenemeyen en az iki ortağıyla birlikte Mart ve Nisan aylarında 50 milyon adet N95 maskesini, ismi açıklanmayan yabancı bir ülkeye satmak üzere görüşmeler yaptığı, ancak maskelerin mevcut olmadığı belirtiliyor.

  Penn ve ortakları, yabancı ülke yetkililerini 317 milyon doları bir banka hesabına aktarmaya ikna ediyor. Bu fiyatın, maskelerin piyasa değerinin beş katı olduğu ifade ediliyor.

  Ancak Amerikan gizli istihbaratının devreye girip para transfer işlemini durdurduğu belirtiliyor.

 7. Ünlü yönetmen Martin Scorsese, kısıtlamalar sırasında yaşadığı ‘endişe' ve 'rahatlama' duygularını anlattı

  Martin Scorsese

  Ünlü Amerikalı yönetmen Martin Scorsese, koronavirüs salgını nedeniyle kısıtlamalar uygulanmaya başladığında önce ağır iş yükünden geçici olarak kurtulduğu için “rahatladığını”, ama daha sonra “endişe” duygusunun başladığını anlattı.

  Yönetmenin salgın sırasında yaşadığı izolasyonla ilgili evde hazırladığı kısa film, İngiltere’de BBC 2’de “Kısıtlamalar ve Kültür’ programında gösterildi.

  Bu yıl 'İrlandalı' adlı filmiyle Oscar’a aday gösterilen 77 yaşındaki yönetmen, “kısıtlamaların bu kadar ağır olacağının farkına varmadığını” söyledi.

  Scorsese, “Bir iki gün rahatlamıştım. Bir yere gitmem ya da bir şey yapmam gerekmiyordu. Yani yapacak çok şey vardı ama o an yapmam gerekmiyordu. Ama sonra endişe duygusu başladı” diye anlatıyor.

  Yönetmen daha sonra yaşadığı duyguları ise şöyle ifade ediyor:

  “O anı yaşamak… Önce bir şey yapmadan oturduğunuzu düşünüyorsunuz. Ama hayır, varsınız ve bu da bir şey.”

  “Bir süredir bu odadayım, ne zaman çıkacağım belli değil, ama bir rahatlık ve özgürlük duygusu da başladı. Çünkü elinizden başka bir şey gelmiyor.”

 8. İçişleri Bakanlığı 81 İl Valiliğine “18 Yaş Altı ve 65 Yaş ve Üzeri Kişilerin Sokağa Çıkma Kısıtlaması” konulu genelge gönderdi

  bankta yalnız oturan bir adam

  Genelgeye göre,sokağa çıkma kısıtlaması olan 65 yaş ve üzerindeki vatandaşlar arasında işletme sahibi, esnaf, tüccar, sanayici, serbest meslek sahipleri ile çalışanlardan, durumlarını aktif sigortalılıklarını gösteren SGK hizmet belgesi, vergi kaydı, şirket yetki belgesi, oda ve birlik kimliğinden biriyle belgeleyenler sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulacak

  Sokağa çıkma kısıtlaması kapsamındaki 18-20 yaş arasındaki gençlerin sokağa çıkma kısıtlaması kaldırıldı

  Sokağa çıkma kısıtlaması tabi olan çocukların ve gençlerin ihtiyaca göre bakıcı, aile büyüklerine, kreş veya gündüz bakım evlerine gidebilecek, veli/vasilerinin nezaretinde yolculuk yapabilecek

  *65 yaş ve üzerindeki vatandaşlar

  31 Mayıs Pazar günü 14.00-20.00 saatleri arasında, 0-18 yaş aralığındaki çocuklar ve gençler ise 03 Haziran Çarşamba ve 05 Haziran Cuma günü 14.00-20.00 saatleri arasında, yürüme mesafesiyle sınırlı olmak, mesafe kuralına riayet etmek ve maske takmak kaydıyla dışarı çıkabilecek*

  Genelgede, tüm Dünyada olduğu gibi ülkemizde de insan hayatı açısından son derece tehlikeli olan yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınının halk sağlığı açısından oluşturduğu riski yönetebilmek adına sosyal hareketliliği ve kişiler arası teması azaltmak, sosyal izolasyonu sağlamak amacıyla 65 yaş ve üzeri vatandaşlar ile 20 yaş ve altı gençlerin sokağa çıkmalarının kısıtlandığı hatırlatıldı.

  Diğer yandan, koronavirüs ile mücadelede kaydedilen olumlu gelişmeler doğrultusunda Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan Kabine Toplantısında 18-20 yaş aralığındaki gençler için uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasının kaldırılması, 65 yaş ve üzerindeki vatandaşlarile 0-18 yaş aralığındaki gençlerin ve çocukların belirlenen günlerde kısıtlamadan muaf tutulması, 65 yaş ve üzerindeki vatandaşların SGK veya vergi kaydı olanlardan çalışma, ticaret ve iş hayatı içinde faaaliyetlerini yürütmek üzere sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulması hususları değerlendirildiği belirtildi.

  Yapılan değerlendirmeler neticesinde;

  1.Daha önce genelge ile sokağa çıkma kısıtlaması getirilen 65 yaş ve üzerindeki vatandaşlar arasında işletme sahibi, esnaf, tüccar, sanayici, serbest meslek sahipleri ile çalışanlardan durumlarını aktif sigortalılıklarını gösteren SGK hizmet belgesi, vergi kaydı, şirket yetki belgesi, oda ve birlik kimliğinden biriyle belgeleyenler, sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulacak.

  2. Daha önce genelge ile sokağa çıkma kısıtlaması getirilen gençlerden 31.12.2002 tarihinden önce doğmuş olanlar (18-20 yaş arasındaki gençler) için sokağa çıkma kısıtlaması kaldırıldı.

  3. Daha önce yayımlanan genelge ile sokağa çıkma kısıtlaması tabi olan çocuklar ve gençlerin ihtiyaca göre bakıcı, aile büyüklerine, kreş veya gündüz bakım evlerine gidebilecek, veli/vasilerinin nezaretinde yolculuk yapabilecek.

  4. 65 yaş ve üzerindeki vatandaşlar için;

  31.05.2020 Pazar günü 14.00-20.00 saatleri arasında,

  0-18 yaş aralığındaki çocuklar ve gençler için;

  03.06.2020 Çarşamba ve 05.06.2020 Cuma günü 14.00-20.00 saatleri arasında,yürüme mesafesiyle sınırlı olmak, mesafe kuralına riayet etmek ve maske takmak kaydıyla dışarı çıkabilecek.

  Söz konusu sınırlamalara uymayan vatandaşlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282’nci maddesi gereğince idari para cezası verilecek. Aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılacak. Konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195’inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemler başlatılacak.

 9. Dünyada koronavirüs vaka sayısı 5.9 milyonu aştı, ilk 10 sırada hangi ülkeler var?

  ABD'de koronavirüsten ölenler için bir anma duvarı
  Image caption: ABD'de koronavirüsten ölenler için bir anma duvarı

  ABD’deki Johns Hopkins Üniversitesi verilerine göre dünyada toplam koronavirüs vaka sayısı 5 milyon 936 bini aşarken, Covid-19’a bağlı can kaybı da 358 bine yaklaştı.

  Koronavirüs vaka sayısı bakımından ilk 10 ülke:

  1. ABD 1 milyon 711 bin
  2. Brezilya 411 bin
  3. Rusya 379 bin
  4. İngiltere 270 bin
  5. İspanya 237 bin
  6. İtalya 231 bin
  7. Fransa 183 bin
  8. Almanya 182 bin
  9. Hindistan 165 bin
  10. Türkiye 160 bin

  Can kaybı bakımından ilk 10 ülke:

  1. ABD 101.196
  2. İngiltere 37.919
  3. İtalya 33.142
  4. Fransa 28.665
  5. İspanya 27.119
  6. Brezilya 25.598
  7. Belçika 9.388
  8. Meksika 8.597
  9. Almanya 8.470
  10. İran 7.627
 10. Boris Johnson ve başdanışmanı Dominic Cummings

  İngiltere'de Durham polisi sokağa çıkma kısıtlamaları sırasında kentteki ailesini ziyaret eden Başbakan Boris Johnson'ın başdanışmanı Dominic Cummings'in kısıtlamalarla ilgili kuralları ihlal etmiş olabileceğini açıkladı. Johnson'ı zor durumda bırakan Cummings istifa etmemişti.

  Daha fazla bilgi
  next
 11. Hollanda'da koronavirüs krizinden etkilenen yerel medyaya 24 milyon euro ek destek

  Yusuf Özkan

  Lahey, Hollanda

  Hollanda gazeteler

  Hollanda hükümeti, koronavirüs salgını nedeniyle olumsuz etkilenen yerel medyaya destek olmak amacıyla 24 milyon euro daha bütçe ayırdı.

  Salgın nedeniyle iş piyasasının daralması, yerel medyanın reklam gelirlerinin önemli ölçüde düşmesine yol açtı. Hollanda hükümeti, Nisan ayı başında, zor durumdaki yerel gazete ve yayıncıları desteklemek için 11 milyon euroluk geçici destek fonu oluşturmuştu.

  Bu kapsamda, 181 yerel yayıncı ve 410 ücretsiz yerel gazete ile yerel haber sitelerine yardımda bulunuldu.

  Yeni ayrılan 24 milyon euro ise yerel medyada 15 Mart - 15 Haziran arasındaki dönemde yaşanan maddi kayıpların telafisi için kullanılacak. Hollanda hükümeti, 2020 sonuna değin yerel medyayı desteklemeyi sürdürecek.

 12. WHO: Avrupa'da Mart'tan bu yana gözlenen 159 bin ekstra can kaybı koronavirüs kaynaklı

  WHO

  Dünya Sağlık Örgütü (WHO) yetkilisi, Avrupa'da Mart'tan bu yana gözlenen 159 bin ekstra can kaybının koronavirüs salgınından kaynaklandığını açıkladı.

  WHO acil durum yetkilisi Katie Smallwood, "Ekstra ölüm sayısının zirveye çıktığı dönemin Covid-19'un o ülkelerde zirve yaptığı dönemle örtüştüğünü görüyoruz" dedi.

  Söz konusu dönemde bu yılki can kaybı geçen yılın aynı dönemiyle kıyaslandığında fazladan 159 bin ölüm olduğu gözleniyor.

  Smallwood, ekstra ölümlerde tüm ölüm nedenlerinin dikkate alındığını, ancak zamanlamanın İtalya, Fransa, İspanya ve İngiltere gibi ülkelerde yoğun bakımlarda binlerce insanın öldüğü dönemle örtüştüğünü, bunun da koronavirüsten kaynaklandığını belirtti.

 13. 30-31 Mayıs haftasonu sokağa çıkma yasağı 15 şehirde uygulanacak

  ISTANBUL

  İçişleri Bakanlığı, 14 büyükşehir ile Zonguldak’ta hafta sonu sokağa çıkma yasağı uygulanacağını bildirdi.

  Sokağa çıkma yasağının geçerli olacağı 14 büyükşehir Ankara, Balıkesir, Bursa, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Konya, Manisa, Sakarya, Samsun ve Van olarak sıralanıyor.

  Bakanlığın il valiliklerine gönderdiği genelgede sokağa çıkma yasağıyla ilgili şu düzenlemeler yer aldı:

  • Büyükşehir statüsündeki 14 il ile Zonguldak’ta bu hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak
  • Sokağa çıkma kısıtlaması öncesinde 29 Mayıs Cuma günü market, bakkal, manav, kasap ve kuruyemişçiler saat 23.00’a kadar faaliyetlerine devam edebilecek.
  • 30 Mayıs Cumartesi günü market, bakkal, manav, kasap ve kuruyemişçiler 10.00-17.00 saatleri arasında faaliyet gösterebilecek. Aynı saatler arasında market, bakkal, manav, kasap ve kuruyemişçiler evlere servis şeklinde satış yapabilecek
  • Sokağa çıkma kısıtlaması olduğu cumartesi ve pazar günleri ekmek üretiminin yapıldığı fırın veya unlu mamul ruhsatlı iş yerleri ile bu iş yerlerinin sadece ekmek satan bayileri, ayrıca tatlı üretiminin yapıldığı/satıldığı iş yerleri açık olacak
  • Sokağa çıkma kısıtlaması olduğu cumartesi ve pazar günleri vatandaşların dışarı çıkamadığı saatlerde tatlı satışı yapan iş yerleri sadece eve/adrese servis şeklinde satış yapabilecek. Cumartesi ve pazar günleri lokanta ve restoranlar sadece evlere paket servis şeklinde hizmet sunacak
 14. Diyarbakır'da akrabalarıyla bayramlaşmaya giderek 18 kişiye koronavirüs bulaştıran kişinin mahallesi karantinaya alındı

  Diyarbakır'da, sokağa çıkma kısıtlamasını ihlal edip akrabalarıyla bayramlaşmaya giden bir Covid-19 hastasının 18 kişiye virüs bulaştırdığı tespit edildi.

  DHA'nın haberine göre temaslı kişilerin yaşadığı mahalle, karantinaya alındı, filyasyon ekibi ise çalışmalarını sürdürüyor.

  Ramazan Bayramı'nın ilk günü, Kayapınar ilçesine bağlı Aydınlar Mahallesi'nde akrabalarıyla bayramlaşmaya giden bir kişi aynı günün akşamı öksürük ve yüksek ateş şikayetleriyle Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne götürüldü ve o kişinin Covid-19 testi pozitif çıktı.

  Bunun üzerine filyasyon ekibi, hastanın temas ettiği kişilere de test uyguladı. Testlerin sonucunda 18 kişide koronavirüs tespit edildi.

  Kayapınar İlçesi Hıfzıssıhha Kurulu, yapılan değerlendirme sonrası mahallenin karantinaya alınmasını kararlaştırdı. Mahalleye giden yollar, kapatılırken girişlerine uyarı tabelaları konuldu.

  Öte yandan mahallede yaşayanların ihtiyaçları, Vefa Sosyal Destek Grubu tarafından karşılanıyor.

  Diyarbakır'da akrabalarıyla bayramlaşmaya giderek 18 kişiye koronavirüs bulaştıran kişinin mahallesi karantinaya alındı
 15. Rize'de çay hasadı için özel seyahat izin belgesiyle memleketlerine gelen üreticilerden 15'inde koronavirüs tespit edildi

  Rize'de, koronavirüs tedbirleri kapsamında çay hasadı için özel seyahat izin belgesiyle memleketlerine gelen üreticilerden 8 bin 55’ine test yapıldı.

  15 kişinin testi pozitif çıkarken temas ettikleri belirlenen 75 kişilik aileleri de karantinaya alındı.

  Diğer yandan DHA'nın haberine göre Doğu Karadeniz'deki Rize, Trabzon, Artvin ve Giresun illerinde 830 bin dekar alanda 1 milyon üretici aile tarafından yapılan yaş çay üretiminde hasat sürüyor.

  Çay hasadına katılmak için özel seyahat izin belgesi alarak Rize’ye gelen üreticilere, bahçeye girmeden önce geçirecekleri 1 haftalık ev izolasyonu sürecinde Covid-19 testi yapıldı.

  3'erli gruplar halinde dolaşan 350 kişilik sağlık ekibi, Rize'de 11 ilçe ve il merkezi dahil 207 mahalle ve 347 köyde tarama yaparak, 8 bin 55 test gerçekleştirdi.

  Rize Sağlık Müdürlüğü ekiplerinin 2 bin çay üreticisine daha koronavirüs testi yapacağı öğrenildi.

  Rize'de çay hasadı için özel seyahat izin belgesiyle memleketlerine gelen üreticilerden 15'inde koronavirüs tespit edildi
 16. İtalya’da futbol ligi Serie A, 20 Haziran’da yeniden başlayacak

  Övgü Pınar

  Roma

  İtalya’da koronavirüs nedeniyle durdurulan futbol ligi Serie A’nın 20 Haziran’da yeniden başlamasına karar verildi.

  Spor Bakanı Vincenzo Spadafora bu akşam futbol federasyonu temsilcileriyle görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, şampiyonanın 20 Haziran’dan itibaren devam edeceğini söyledi.

  Bakan Spadafora, İtalya Kupası maçlarının ise 20 Haziran’dan önceki hafta yapılabilmesi için çalıştıklarını belirtti.

  Spor Bakanı’nın açıklamasına göre şampiyona başladıktan sonra herhangi bir takımda koronavirüse rastlanırsa takımın tamamı karantinaya alınacak.

  İtalya’da Serie A maçları da dahil olmak üzere spor müsabakaları mart başında durdurulmuştu.

  İtalya’da futbol ligi Serie A, 20 Haziran’da yeniden başlayacak
 17. Erdoğan: 1 Haziran'da şehirler arası seyahat kısıtlamaları kaldırılıyor

  Quote Message: Şehirler arası seyahat kısıtlaması 1 Hazrin'dan itibaren kaldırılmıştır. Olumsuz bir durum görmememiz halinde yeniden getirebiliriz. 1 Haziran itibariyle kamu personelleri iş başı yapacaklar. 65 yaş üstünün sokağa çıkma sınırlandırılmasını pazar günleri 14:00 saatleri arasında istisna kapmasında olması devam edecek. 20 yaş altıyla ilgili sokağa çıkma uygulamasını da 18 yaşa indiriyoruz. 1 Haziran itibarıyla restoran, kafe, pastane, çay bahçeleri ve kaplıca türü işletmeler belirlenen kurallar dahilinde saat 20.00'ye kadar hizmet vermeye başlayacak. Eğlence ve nargile mekanları bu kapsamın dışındadır.