Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Canlı anlatım

time_stated_uk

 1. Fundanur Öztürk

  Ankara

  İstanbul

  Türkiye'de koronavirüs salgını nedeniyle yürürlüğe konan kısıtlamaların önemli bölümü 1 Haziran'da kaldırıldı ve normalleşme sürecinde yeni bir aşamaya geçildi. 6-7 Haziran'da ise salgının başlamasından bu yana ilk kez haftasonu sokağa çıkma yasağı uygulanmadı. Türk Tabipleri Birliği'nin de (TTB) aralarında olduğu bazı meslek örgütleri ve akademik çevreler normalleşme için henüz erken olduğunu söylüyor. BBC Türkçe'nin görüştüğü bazı Bilim Kurulu üyeleri ise bu görüşe katılmıyor. Fundanur Öztürk'ün haberi.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. New York'ta Apple ve Rolex'in de aralarında olduğu ünlü mağazalar yağmalandı, sokağa çıkma yasağı Salı günü de uygulanacak

  Video content

  Video caption: New York'un Manhattan bölgesinde ünlü mağazalar yağmalandı

  ABD'de yerel saatle gece 11'deki sokağa çıkma yasağına karşın, ünlü mağazaların da bulunduğu Manhattan bölgesinde yağma devam etti.

  Yerel medyaya göre, ünlü saat markası Rolex, spor giyim markası Lululemon, Chanel ve Apple mağazaları yağmalanan işyerleri arasında yer alıyor.

  New York Times gazetesinin aktardığına göre, Pazar gecesi yağma ve hırsızlık olayları nedeniyle 400'den fazla kişi gözaltına alındı.

  New York Valisi Andrew Cuomo da "haklı barışçıl protestoların" bazıları tarafından "suç işleyerek istismar edildiğini" savundu.

  Cuomo bu kişilere hoşgörü gösterilmeyeceğini açıkladı.

  New York Belediye Başkanı Bill de Blasio da sokağa çıkma yasağının Salı günü de uygulanacağını, bu kez akşam 8'de uygulamaya koyulacağını açıkladı.

  Sosyal medyada yağmalara ilişkin çok sayıda paylaşım yapılıyor.

  View more on twitter
 3. Joe Biden, Trump'ı kendi halkına karşı orduyu kullanmakla suçladı

  ABD'de 3 Kasım'daki başkanlık seçimlerinde Demokrat Parti'nin başkan aday adayı olmasına kesin gözüyle bakılan Joe Biden, Trump'ı kendi halkına karşı orduyu kullanmakla suçladı.

  77 yaşındaki Biden, Trump'ın kilise ziyareti için barışçıl göstericilere göz yaşartıcı gaz ve plastik mermi atıldığını savundu.

  Joe Biden tüm bunların kilise "fotoğrafı" için yapıldığını söyledi ve "Çocuklarımız için, ülkemizin ruhu için onu yenmeliyiz. Bunu içten söylüyorum: bunu ancak birlikte olursak başarabiliriz" dedi.

  View more on twitter
 4. "Bunlar bir başkanın değil diktatörün sözleri"

  ABD'de, Demokrat Partinin başkan adayı olabilmek için de yarışmış olan Senatör Kamala Harris, Donald Trump'ın ulusa sesleniş konuşması sonrası yaptığı paylaşımda, "Bunlar bir başkanın değil diktatörün sözleri" dedi.

  ABD Başkanı Donald Trump “ayaklanma ve kanunsuzlukla” mücadele için gerektiği kadar Ulusal Muhafız görevlendirileceğini açıklamış, "Eğer şehirler ve eyaletler yaşayanların hayatlarını ve mallarını korumak için harekete geçmeyi reddederse, ben hızla ABD ordusunu konuşlandıracağım, böylece sorunu onların yerine çözmüş olacağım” demişti.

  View more on twitter
 5. Piskopos Mariann Budde, Trump’ı kiliseyi “dekor” olarak kullanmakla suçladı

  Trump

  ABD Başkanı Donald Trump, orduyu görevlendirdiğini açıkladığı konuşması sonrası Beyaz Saray'ın karşısındaki bir kiliseye gitti ve burada İncil ile birlikte poz verdi. Bu bölgenin dini yetkilisi olan Piskopos Mariann Budde ise Trump’ı kiliseyi “dekor” olarak kullanmakla suçladı.

  Washington Post gazetesine konuşan Budde, “Çok sinirlendim. Kilisemizi dekor olarak kullanmak için, göz yaşartıcı gazla etrafı boşaltacaklarını bana haber dahi vermediler” ifadesini kullandı.

  Lafayette Parkı'nda toplanan protestocular, Trump'ın konuşmasından hemen önce biber gazı ve plastik mermiyle alandan çıkarılmıştı.

  Piskopos Mariann Budde, Trump’ı şiddeti körüklemekle de suçladı ve “Başkan Trump’ın St John’s kilisesi adına konuşmasını istemiyorum” dedi.

  Kilisede, Pazar gecesi şüpheli bir kundaklama olayı meydana gelmiş, ancak yangın kısa sürede az hasarla söndürülmüştü.

  Trump konuşmasını bitirmeden önce, "Şimdi saygımı göstermek için çok, çok özel bir yere gidiyorum" demişti.

 6. CNN: New York Valisi Cuomo, Trump’ın müdahale teklifini “Hayır, teşekkür ederim” sözleriyle reddetti

  New York Valisi Andrew Cuomo,
  Image caption: New York Valisi Andrew Cuomo

  New York Valisi Andrew Cuomo, ABD Başkanı Donald Trump’ın protestoları bastırmaları için eyaletlere orduyu konuşlandırma teklifini, “Hayır, teşekkür ederim” sözleriyle reddetti.

  Cuomo, CNN’e yaptığı açıklamada, göstericiler arasında “tahribata yol açanların” olduğunu, ancak bu kişilerin göstericiler arasında “küçük bir azınlık” olduğunu söyledi.

  Cuomo, “Yağmalama, suç eylemleri tolere edilemez ve kolluk kuvvetlerinin bakış açısıyla onları ayıklamanız gerekir ama protestocuların arasında karışmış durumdalar" dedi.

  New York Valisi, “Ama Başkan’ın bugün yaptığı orduyu Amerikan vatandaşlarına karşı Amerikan ordusunu devreye sokmaktı” ifadelerini kullandı.

  Cuomo, Washington’daki protestocuların da “az sayıda ve barışçıl olduklarını” söyleyerek, “Genç insanlardı, çoğunlukla (George) Floyd cinayetinde gördüklerinden rahatsız olan, ki olmalılar da, Washington’daki beyazlardan oluşan bir kalabalıktı” dedi.

 7. Washington'da sokağa çıkma yasağına rağmen protestolar sürüyor

  George Floyd protesto

  ABD Başkanı Donald Trump, George Floyd'un polis gözetimindeyken öldürülmesi sonrası ülke geneline yayılan protestoları önlemek için, Washington DCde pazartesi günü yerel saatle 19.00'dan itibaren "çok sert bir sokağa çıkma yasağı uygulanacağını" söyledi.

  Trump'ın açıklamasından çok kısa bir süre sonra uygulamaya gireceğini söylediği yasak başladı. Ancak protestocular sokakları terk etmedi. Beyaz Saray yakınlarında protesto gösterileri devam ediyor.

  Washington DC'ye 5 farklı eyaletten 800 civarında Ulusal Muhafız gönderiliyor.

  Washington DC
 8. Washington'a yüzlerce takviye Ulusal Muhafız konuşlandırılıyor

  Beyaz Saray'ın bulunduğu Washington'a protestoları bastırmak için 5 eyaletten yüzlerce Ulusal Muhafız'ın gönderileceği bildirildi.

  Bir savunma yetkilisi, "şehrin korunduğundan ve bu akşam huzurun sağlandığından emin olmak" için 800 civarında Ulusal Muhafız'ın talep edildiğini söyledi.

  Aynı yetkili, ABD Başkanı Trump'ın emir vermesi halinde, Ulusal Muhafızlar'dan bazılarının ölümcül silahlar taşıyabileceklerini kaydetti.

  Yetkili, ek güçlerin, "Beyaz Saray, anıtlar, malları korumakla ve polise ve kolluk kuvvetlerine cana kasıt olduğu hallerde yardımcı olmakla" görevlendirileceklerini de söyledi.

  Washington'daki toplam 1200 Ulusal Muhafız görev başına çağrılmıştı.

  Trump konuşmasında, "Başkentimiz Washington'ı korumak için hızlı ve kararlı bir adım atıyorum. Dün gece bu şehirde olanlar tamamen utanç verici" demişti.

  Beyaz Saray
 9. Son dakikaTrump, ABD'deki protestoların güçle bastırılması emrini verdi: "Orduyu devreye sokacağım"

  Donald Trump

  Beyaz Saray yakınlarında toplanan protestocuları polis biber gazı ve plastik mermiyle uzaklaştırırken, ABD Başkanı Donald Trump “ayaklanma ve kanunsuzlukla” mücadele için gerektiği kadar Ulusal Muhafız görevlendirileceğini açıkladı.

  Trump, “Her valiye, caddelere hükmedebilmek için yeterli sayıda Ulusal Muhafız konuşlandırmalarını önerdim. Eğer şehirler ve eyaletler yaşayanların hayatlarını ve mallarını korumak için harekete geçmeyi reddederse, ben hızla ABD ordusunu konuşlandıracağım, böylece sorunu onların yerine çözmüş olacağım” dedi.

  Konuşmasının başında George Floyd'un ölümüyle ilgili adaletin sağlanması sözünü veren Trump, protestoların geldiği noktayla ilgili ise "Bunlar barışçıl protestolar değil, bunlar ülke içi terör" ifadesini kullandı.

  Trump, "Ben sizin kanun ve nizam başkanınızım ve barışçıl protestoların destekçisiyim. Ancak son günlerde, ulusumuz profesyonel anarşistler, şiddet yanlısı çeteler, kundakçılar, yağmacılar, suçlular, isyancılar, Antifa ve diğerleri tarafına çekildi" dedi.

  Trump

  Trump konuşmasından sonra kiliseye giderek İncille poz verdi

  Trump konuşmasının ardından yürüyerek Beyaz Saray'ın karşısındaki Lafayette Parkı'nın karşısında yer alan St. John’s Episcopal Kilise'ne gitti ve İncil ile birlikte poz verdi.

  Lafayette Parkı'nda toplanan protestocular, Trump'ın konuşmasından hemen önce biber gazı ve plastik mermiyle alandan çıkarılmıştı.

  Kilisede, Pazar gecesi şüpheli bir kundaklama olayı meydana gelmiş, ancak yangın kısa sürede az hasarla söndürülmüştü.

  Trump konuşmasını bitirmeden önce, "Şimdi saygımı göstermek için çok, çok özel bir yere gidiyorum" demişti.

 10. Son dakikaGeorge Floyd'un "cinayet" sonucu öldüğü resmi otopsi raporuna girdi

  Reuters haber ajansının, yerel bir televizyona dayanarak aktardığına göre, George Floyd'un "cinayet" sonucu öldüğü resmi otopsi raporuna da girdi.

  Basına sızan rapora göre, Floyd'un boynuna uygulanan baskı sonucu kan akışının azaldığı buna bağlı olarak da ani kalp durması sonucu hayatını kaybettiği savunuluyor.

  Geçen hafta aynı birim tarafından açıklanan ilk otopsi sonucunda, 46 yaşındaki siyah Amerikalının ölümünde, "devam eden sağlık sorunlarının da" etkili olduğu iddia edilmişti.

  Raporda, Floyd'un kalp hastalığı olduğuna ve yakın zamanda uyuşturucu kullandığına yönelik de ifadeler yer alıyor.

  Ailenin bağımsız uzmanlara yaptırdığı otopside ise ölümün "boğulma" nedeni ile gerçekleştiği ortaya konulmuştu.

  O rapor da Pazartesi günü açıklandı.

  Geoge Floyd boğulma
 11. Son dakikaTrump'ın konuşması beklenirken, Beyaz Saray yakınındaki protestoculara biber gazı ve plastik mermiyle müdahale edildi

  ABD Başkanı Donald Trump’ın Beyaz Saray’ın bahçesinde konuşma yapması beklenirken, Beyaz Saray yakınında toplanan göstericilere biber gazıyla müdahale edildi.

  Beyaz Saray'ın önündeki Lafayette Parkı’nda toplanan protestocular, “Sen bir tehditsin” ve “Vurma” sloganları atarken, polis protestocularla göz göze gelecek mesafeye kadar ilerledi.

  Daha sonra protestoculara önce biber gazıyla, ardından plastik mermiyle müdahale edildi.

  Olaylar Trump'ın konuşması sırasında da devam etti.

 12. George Floyd’un ailesinin avukatı: Cenaze töreni 9 Haziran’da Houston’da yapılacak

  George Floyd

  George Floyd’un ailesinin avukatı Benjamin Crump, Floyd’un cenazesinin 9 Haziran’da ailenin yaşadığı Teksas eyaletinin Houston şehrinde yapılacağını açıkladı.

  Benjamin Crump, Perşembe günü George Floyd’un yaşadığı Minneapolis’te ve Cumartesi günü doğduğu Kuzey Carolina’da anma töreni yapılacağını söyledi.

  Floyd’un cenaze töreni, mahkeme, psikolojik destek masrafları ve çocuklarının eğitimi için açılan bağış kampanyasında şimdiye kadar 7,6 milyon dolar toplandı.

 13. New York şehrinde Salı gecesi için sokağa çıkma yasağı ilan edildi

  New York şehrinde Salı akşamı 23.00’ten 05.00’e kadar sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

  New York Valisi Andrew Cuomo ve New York Belediye Başkanı Bill de Blasio yaptıkları açıklamada, şehirdeki şiddet ve yağma olaylarını engellemek için şehirdeki polisin mevcudiyetinin iki katına çıkarılacağını açıkladı.

  Pazar günü protestolar sırasında Manhattan ve Brooklyn bölgelerinde yağma meydana gelmiş ve özel mülkiyete zarar verilmişti.

  New York'ta yakılmış bir polis aracı
  Image caption: New York'ta yakılmış bir polis aracı
 14. Koronavirüs: Sosyal mesafelenmeyi sağlamak için İstanbul'da bir kafeye mankenler yerleştirildi

  Türkiye, koronavirüs salgınına karşı alınan tedbirlerin bir kısmını 1 Haziran'dan itibaren gevşetmeye başladı. Belli kurallara tabi olarak günün belli saatlerinde yeniden hizmet vermeye başlayan işletmelerden bazıları da restoran, kafe, pastane, kıraathane ve çay bahçeleri.

  AFP fotomuhabiri Ozan Köse, İstanbul'da sosyal mesafelenmeyi sağlamak için mankelerin yerleştirildiği bir kafeyi görüntüledi.

  Kafe 1
  Kafe 2
  Kafe 3
  Kafe 4
 15. Floyd'un ailesi protestoculara şiddetten kaçınma çağrısı yaptı

  Terrence Floyd, kardeşi George Floyd’un Minneapolis’te bir hafta önce öldürüldüğü ve şimdi taziye alanına dönüştürülen olay yerine gitti.

  Oldukça duygulandığı gözlenen Terrence Floyd, burada diz çökerek dua etti.

  Protestoculardan barışçıl kalmalarını isteyen Floyd, kardeşinin onun adına şiddet eylemlerinin düzenlenmesini istemeyeceğini ve bunların kardeşini geri getirmeyeceğini söyledi.

  Floyd, “Benim ailem barışçıl bir aile. Benim ailem Tanrı’dan korkar” dedi.

  George Floyd
  Image caption: Terrence Floyd (ortada)
  George Floyd
 16. "Sol gözüm kalıcı olarak kör oldu"

  Minneapolis'te George Floyd protestolarını izleyen gazeteci Linda Tirado'nun sol gözü, polislerin bulunduğu taraftan atıldığını söylediği bir cisimle kalıcı olarak kör oldu.

  Linda Tirado geçen cuma yapılan protestolarda yaralandı.

  Foto-muhabiri olan Tirado fotoğraf çektiği gözünün halen sağlam olduğunu, fotoğraf çekmeye devam edebileceği bilgisini paylaştı.

  Amerika'da basın özgürlüğü ihlallerini izleyen bir kuruluş, son üç günde 100'e yakın "basın özgürlüğü ihlali" durumunun izlemeye alındığını açıkladı.

  Kuruluş, bunlardan 90 tanesinin "basına özgürlüğüne saldırı" içerdiğini duyurdu.

  Video content

  Video caption: George Floyd olaylarını izleyen gazeteci Linda Tirado'nun sol gözü kalıcı olarak kör oldu
 17. Minnesota Valisi Tim Walz, George Floyd’un cenaze töreninin Perşembe günü yapılacağını açıkladı

  Minnesota Valisi Tim Walz
  Image caption: Minnesota Valisi Tim Walz

  ABD’de George Floyd’un öldürülmesi nedeniyle protestoların patlak verdiği Minneapolis’i de kapsayan Minnesota eyaletinin valisi Tim Walz, George Floyd’un cenaze töreninin Perşembe günü düzenleneceğini açıkladı.

  Vali Walz düzenlediği basın toplantısında, kentteki protesto eylemleri ile ilgili de bilgi verdi.

  “İkinci gece de, caddelerimizde emniyet ve düzen vardı. Çok zor bir hafta oldu” diyen Walz, sokağa çıkma yasağının bir gün daha uzatıldığını ancak sadece yerel saatle 22.00 ve 04.00 arası uygulanacağını açıkladı.

  Vali Waltz, “Bunun bittiği şeklinde bir resim çizmek istemiyorum. İyimserlik havasının geri döndüğünü hissedebiliyorsunuz” dedi.

  Trump'ın sözlerine yanıt

  ABD Başkanı Donald Trump’ın valiler için “zayıf” kelimesini kullandığını doğrulamayı reddeden Vali Walz, “Sanırım sözleri bunlardı” dedi.

  Trump’ın, “dünyanın onlara güldüğünü” söylediği de Amerikan basınında çıkan haberlerde yer almıştı.

  Walz, bu sözlere ilişkin, “Kimsenin burada güldüğü yok. Acı içindeyiz” dedi.

  ABD merkezli yayın kuruluşu CBS News’un elde ettiği ses kaydına göre, Trump "zayıf" kalmakla suçladığı valilere protestolara karşı daha sert önlemler almaları talimatını verdi.

 18. Suriyeli sanatçı, İdlib'te yıkık bir duvara George Floyd'un resmini çizdi

  Suriyeli sanatçı Aziz Asmar, İdlib'te yıkık bir duvarın üzerine ABD'nin Minneapolis kentinde hayatını kaybeden George Floyd'un resmini çizdi.

  Reuters haber ajansının geçtiği videoda Asmar, "Bu olay aklımıza, Şam’da ve Han Şeysun’da, kimyasal silah saldırıları nedeniyle boğularak ölen çocukları getirdi. Savaş uçakları tarafından bombalanan bir binaya çizim yaptık ki, Beşar Esad’ın suçlarına karşı gözünü kapayan dünyaya da mesaj verelim" dedi.

  Video content

  Video caption: Suriyeli sanatçı, İdlib'te yıkık bir duvara George Floyd'un resmini çizdi