Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Canlı anlatım

time_stated_uk

 1. İngiltere'de İşçi Partisi'nden hükümete çağrı: ABD'de kitle kontrol ekipmanı ihracatını durdurun

  protesto

  İngiltere'de ana muhalefette bulunan İşçi Partisi, ABD'ye kitle kontrol ekipmanı ihracatının durdurulmasını talep etti.

  Hükümete çağrı yapan İşçi Partisi, İngiltere'nin geçen yıl ABD'ye polis kalkanı ve göz yaşartıcı gaz ihracatı yaptığını vurguladı.

  İşçi Partisi, ihracat lisanslarının askıya alınmasını ve gözden geçirilmesini talep etti.

  İngiltere'de bazı bakanlar George Floyd'un öldürülmesini kınamış fakat hükümet başka bir açıklama yapmamıştı.

  ABD'de kolluk kuvvetlerinin protestoculara karşı biber gazı ve plastik mermi kullanımı eleştiriliyor.

  Söz konusu silahlar gazetecilere karşı da kullanılıyor.

  İşçi Partisi'nin uluslararası ticaretten sorumlu kıdemli üyesi Emily Thornberry, ABD'de polisin barışçıl protestolarda aralarında çocukların da olduğu kişilere "orantısız güç" uyguladığını söyledi.

  İngiliz hükümeti Floyd'un ölümünden sonra başlayan protestolara polisin sert müdahalesi hakkında yorum yapmaktan kaçındı.

  Pazar günü konuşan Dışişleri Bakanı Dominic Raab gerilimin azaltılmasını talep etti fakat Trump'ın protestolara karşı verdiği tepki hakkında yorum yapmanın kendi işi olmadığını söyledi.

  View more on youtube
 2. New York'ta protestocular altı saattir sokakta

  new york

  New York kentinde binlerce protestocu, George Floyd'un polis tarafından öldürülmesini protesto için başlattıkları yürüyüşte altıncı saate girdi.

  Manhattan bölgesindeki yürüyüşte adalet talep eden, ırkçılık karşıtı sloganlar atılıyor.

  Kentteki bazı hastane çalışanları da sokağa çıkarak protestocuları alkışladı.

  Yerel saatle 20.00'den itibaren kentte sokağa çıkma yasağı uygulanacak.

 3. George Floyd'un ailesi ilk defa kameralar karşısına geçti

  aile

  ABD'de polis tarafından gözaltına alınırken öldürülen George Floyd'un ailesi, olayın ardından ilk defa kamera karşısına geçti.

  Floyd'un altı yazındaki kızı Gianna ve annesi Roxie Washington, Minneapolis'te bir basın toplantısı düzenledi.

  Göz yaşlarını tutmakta zorlanan Washington "Bizim elimizden neyi aldığınızı bilmenizi istiyorum" dedi ve ekledi:

  "Onlar günün sonunda eve dönüp aileleriyle birlikte oluyorlar. Ama Gianna'nın artık bir babası yok. Onun büyüdüğünü göremeyecek. Mezuniyetine gelemeyecek, düğününde yanında olamayacak.

  "Ben çocuğum için ve George için buradayım. Onun için adalet istiyorum. Çünkü o iyi biriydi. Diğerleri ne düşünürse düşünsün."

  View more on twitter
 4. Sosyal medyada siyah kare paylaşımları: #BlackoutTuesday

  BlackoutTuesday

  George Floyd’un polis tarafından öldürülmesi ABD ve dünyanın birçok ülkesinde sokaklarda, meydanlarda protesto edildi.

  Protestolar, müzik dünyasından sosyal medyaya kadar birçok alana sıçradı.

  Salı günü, dünyanın önce gelen kurumları, isimleri Instagram ve diğer sosyal medya hesaplarından siyah kareler paylaştı.

  #BlackoutTuesday etiketiyle yapılan bu siyah paylaşımlar protestolarla dayanışma amacı güdüyor.

  Müzisyenlerin başlattığı bu sosyal eylemi eleştirenler de oldu ve çoğu müzik şirketi sahibin ‘beyaz olduğu’ vurgulandı. Eleştirenler, daha çok ırkçılık karşıtı edebiyat ve filmler yapılması çağrısında bulundu.

  İngiliz rap şarkıcısı Awate de müzisyenlere dayatıldığını söylediği bu hareketin ‘demokratik’ olmadığını söyledi ve Twitter’dan şu mesajı paylaştı:

  “Bu performans yerine sendikalaşmalı ve saldırıya uğrayanlar insanlarımızın mücadelelerine destek olmak için yenilikçi yöntemler bulmalıyız. Bizi buraya getiren kapitalizm. Hadi kolektif bir yaklaşım deneyelim.”

  Instragram’da 189 milyon takipçisi olan şarkıcı Ariana Grande de siyah kare paylaşıp “Sizlere kuvvet gönderiyorum. Eğer bugün protestolara katılıyorsanız lütfen güvende olun” dedi.

  Sosyal medyada ayrıca siyah kareler paylaşılırken yaygın olarak kullanılan ‘#BlackLivesMatter’ (Siyahların Hayatları Önemlidir) etiketi paylaşılmaması çağrısı yapıldı. Çünkü bu etiket daha çok protestolar düzenlemek, protesto çağrıları yapmak için kullanılıyor, hareketin siyah karelerle engellenmemesi istendi.

  Los Angeles Sanat Müzesi, Brooklyn Müzesi de sosyal medyadaki faaliyetlerini durduran önde gelen kurumlardan.

 5. Avustralya hükümeti, Beyaz Saray önünde Avustralyalı gazetecilere polis saldırısıyla ilgili inceleme başlattı

  Video content

  Video caption: Avustralya hükümeti, ABD'de Avustralyalı gazetecilere saldırıyla ilgili inceleme başlattı

  Washington’da Beyaz Saray önünde Pazartesi günü meydana gelen protestolar sırasında Avustralya kanalı için çalışan bir muhabir ve kameramanın polis saldırısına uğraması sonucu, Avustralya hükümeti harekete geçti.

  Avustralya Başbakanı Scott Morison, büyükelçilikleri aracılığıyla olayla ilgili inceleme başlatacaklarını açıkladı.

  Olayı uzaktan gösteren görüntülerde, göstericilere müdahalenin başlamasının ardından, bir polisin gelerek, Avustralya merkezli 7News kameramanı Tim Myers'in göğsüne ve muhabir Amelia Brace’in copla sırtına vurduğu görülüyor.

  Saldırı sırasında gazeteciler, canlı yayındaydı.

 6. Amerikalıların %74'ü 'ülkenin yanlış yolda olduğunu' düşünüyor

  ABD

  ABD’deki Monmouth Üniversitesi’nin yaptığı bir ankete göre Amerikalıların dörtte üçüne yakını, ülkenin ‘yanlış yolda olduğunu’ düşünüyor. Bu oran, anketin düzenlendiği yedi yıl içinde kaydedilen en olumsuz veri oldu.

  Ankette, “Ülke doğru yolda mı?” yoksa “Ülke rayından çıktı mı?” sorusu soruldu. 28 Mayıs ile 1 Haziran arasında yapılan kamuoyu araştırmasında, katılımcıların %74’si ülkenin rayından çıktığını düşündüğünü söyledi.

  Anket, polisin şiddete başvurmasında ırklar arasındaki eşitsizliğe dair de kamuoyu görüşünün değiştiğini ortaya koydu.

  Amerikalıların %57’si, zanlının siyah olması durumunda, polisin aşırı güç kullanımına daha çok başvurduğunu düşünüyor. ABD’de 2016 yılında Alton Sterling öldüğünde yapılan ankette bu oran %34’tü.

  Guardian’ın haberine göre ankete katılmayı kabul eden beyazların oranı dört yıl önce %25 iken bu yıl bu oran %49’a çıktı.

 7. Demokratların başkan adayı olmasına kesin gözüyle bakılan Joe Biden'ın, George Floyd'un cenazesine katılması bekleniyor

  biden

  ABD'de Demokratların başkan adayı olmasına kesin gözüyle bakılan Joe Biden'ın, polis tarafından öldürülen George Floyd'un cenazesine katılacağı açıklandı.

  Teksas eyaletinin Houston kentinde yapılacak cenaze törenine dair bu gelişmeyi ailenin avukatı Ben Crump, Facebook üzerinden yaptığı canlı yayında duyurdu.

  Crump, talebin Biden'ın kampanya ekibinden geldiğini ve ailenin de buna onay verdiğini söyledi.

 8. Minnesota eyaleti ırkçılık nedeniyle polis hakkında suç duyurusunda bulundu, son 10 yılda yaşananları inceleyeceğini açıkladı

  Minnesota'daki protestocular
  Image caption: Minnesota'daki protestocular

  ABD'de George Floyd'un gözaltına alınırken öldürüldüğü Minnesota eyaletinin insan hakları departmanı, ırkçılık yaptıkları gerekçesiyle polis teşkilatı hakkında suç duyurusunda bulundu.

  Eyalet yönetimi, polis teşkilatının son 10 yıldaki faaliyetleri ve politikalarını da inceleyeceğini duyurdu.

  Minnesota'daki siyahlar, polisin uzun yıllardır kendilerine ayrımcılık yaptığından şikayetçiydi.

  Konuyla ilgili bir açıklama yapan Minnesota Valisi Tim Walz, "Sokaklarımızda Ulusal Muhafızların dolaşmasıyla sükuneti sağlayamayız. Sükuneti, bu isyana yol açan sistematik sorunları çözerek sağlayabiliriz" dedi.

 9. GEORGE FLOYD

  ABD'de George Floyd'un öldürülmesiyle başlayan ve birçok kente yayılan eylemler sürüyor. Federal yönetim olaylardan Antifa ve diğer sol örgütleri sorumlu tutuyor. Bazı eyalet yönetimleri ise radikal sağ örgütler ile beyaz ırkın üstünlüğünü savunanların da eylemlerde rolü olduğunu söylüyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 10. Washington DC'de protestolar: Askeri araçlar tekrar sokaklarda

  protestolar

  ABD'nin başkenti Washington DC'de dün ABD Başkanı Donald Trump'ın konuşması öncesinde görünen askeri araçlar bugün tekrar sokaklara çıktı.

  Dün olduğu gibi bugün de Beyaz Saray önündeki Lafayette Park'ta toplanan göstericiler, George Floyd'un ölümünü protesto ediyor.

  View more on twitter
 11. Dünya çapında koronavirüs vakaları 6,3 milyonu aştı

  Güney Afrika'da koronavirüs

  Tüm ülkelerden koronavirüs istatistiklerini derleyen John's Hopkins Üniversitesi'ne göre dünya çapında koronavirüs vakalarının sayısı 6,3 milyonu aştı.

  Virüs kaynaklı ölümlerin sayısı da 376 bini geçti.

  Afrika'da koronavirüs vakalarının sayısı ise 150 bini aştı.

  Guardian gazetesi Birleşik Krallık'taki ölümlerin sayısının 50 bini geçtiğini yazdı.

 12. Hrant Dink Vakfı'nı tehdit ettiği şüphesiyle gözaltına alınan Ersin Başkan tutuklandı

  Hrant Dink Vakfı'nı gönderdiği elektronik posta yoluyla tehdit ettiği ve Cumhurbaşkanı'na hakaret ettiği iddiasıyla mahkemeye sevk edilen şüpheli Ersin Başkan tutuklandı. İstanbul Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından bugün Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'na getirilen şüpheli Ersin Başkan'ın savcılık sorgusu tamamlandı.

  Savcılığın tutuklamaya ilişkin sevk yazısında, şüpheli Ersin Başkan'ın e-posta adresinden, Hrant Dink Vakfı'nın e-posta adresine 30 Mayıs tarihinde gönderim yaparak tehdit ettiği, soruşturmanın re'sen başlatıldığı, şüphelinin yapılan araştırma sonucunda kimliğinin ortaya çıktığı belirtilerek "Zincirleme şekilde kişinin kendisini tanınmayacak bir hale koyması suretiyle imzasız mektupla veya özel işaretlerle tehdit" ve "Cumhurbaşkanına hakaret" suçlarını işlediği, iki suçun da ayrı soruşturma olarak yürütüldüğü ifade edildi. Şüphelinin her iki suçtan da tutuklanması istendi. Nöbetçi İstanbul 8.Sulh Ceza Hakimliği'ne sevk edilen şüpheli Başkan, tutuklandı.

 13. İngiltere'de milletvekilleri, oy kullanmak üzere parlamento önünde uzun kuyruklar oluşturdu

  Birleşik Krallık'ın başkenti Londra'da bugün daha önce görülmemiş bir manzara vardı.

  Milletvekilleri, koronavirüs salgını sonrası önlemlerin hafifletildiği dönemde nasıl oy kullanılacağını karar vermek üzere oylamaya katıldı.

  Ancak yine salgın önlemleri kapsamında sosyal mesafeyi koruyabilmek için parlamento binasında oy kullandıkları bölüme sınırlı sayıda milletvekili alınıyordu.

  Bu sebeple oy kullanmak üzere sıraya giren milletvekilleri, Başkent Londra sokaklarında çok uzun kuyruklar oluşturdu.

  Oylamanın sonucunda Avam Kamarası'nda milletvekillerinin uzaktan sanal yöntemlerle oy kullanmamasına, oylamalarda muhakkak parlamento binasında bulunmaları gerektiğine karar verildi.

  Parlamento kuyruğu
  İşçi Partisi'nin eski lideri Jeremy Corbyn de oy sırasındaydı
  Image caption: İşçi Partisi'nin eski lideri Jeremy Corbyn de oy sırasındaydı
  Westminster oy sırası
  İngiliz parlamentosu
 14. Vuhan'daki toplu test "başarıyla tamamlandı"

  Çin test

  Koronvirüs salgınının çıkış noktası olan Çin'in Vuhan şehrinde yetkililer, 2 hafta içinde tüm nüfusa koronavirüs testinin başarıyla yapıldığını duyurdu.

  14 Mayıs'la 1 Haziran arasında 9 milyon 890 binden fazla kişiye test yapıldı. Vuhan'ın toplam nüfusu yaklaşık 11 milyon.

  People's Daily gazetesi 300 kişinin pozitif çıktığını, onların da hiçbir semptom göstermediğini yazdı.

  Gazeteye göre testlere 126 milyon dolar harcandı. Harcama Çin hükümetinin bütçesinden yapıldı.

  Vuhan'da 50 binden fazla koronavirüs vakası tespit edilmiş, şehirde 76 gün boyunca sokağa çıkma kısıtlaması uygulanmıştı.

 15. AB: George Floyd'un ölümü güvenlik güçlerinin yetkilerini suistimal ettiğinin göstergesi

  Josep Borrell
  Image caption: Josep Borrell

  Avrupa Birliği (AB), ABD'nin Minneapolis kentinde George Floyd'un polisin aşırı şiddet kullanması sebebiyle ölümünden dolayı "şoke olduğunu" belirterek ABD'li makamları "aşırı güç kullanımından" uzak durmaya çağırdı.

  AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell gazetecilere yaptığı açıklamada, "George Floyd'un ölümü, ABD halkı gibi bizi de şoke edip dehşete düşürdü" dedi.

  ABD'li makamları "aşırı güç kullanımından" geri durmaya davet eden Borrell, Floyd'un ölümünün "çok ama çok üzücü bir olay" olduğunu ve güvenlik güçlerinin "yetki suistimalini" gösterdiğini belirtti.

 16. Fahrettin Koca: Yoğun bakıma ihtiyaç duyan hasta sayımız azalıyor

  Türkiye koronavirüs

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medyada yaptığı paylaşımda Türkiye'de son 24 saatte 786 koronavirüs vakası tespit edildiğini, 22 kişinin de hayatını kaybettiğini duyurdu.

  Toplam test sayısını da 2 milyon 103 bin 44 olarak açıkladı.

 17. New York City'de gece sokağa çıkma yasağı tüm hafta uygulanacak

  New York'ta protestolar

  New York City'de pazartesi gecesi 23.00 ile sabah 5.00 arası uygulanacağı duyurulan sokağa çıkma yasağı, pazar gününe kadar uzatıldı. Saatleri de genişletildi. Yasak her akşam 23.00'te değil 20.00'de başlayacak.

  Manhattan, Brooklyn, Queens, Staten Island ve Bronx'u kapsayan New York City'nin belediye başkanı Bill de Blasio, New York eyaleti valisi Andrew Cuomo'nun pazartesi gecesi için ilan ettiği sokağa çıkma yasağının kapsamının genişletildiğini, çünkü şehirde 'protestoların, şiddetin ve yağmanın devam ettiğini' söyledi.

  Pazartesi akşamı Manhattan'ın merkezindeki birçok dükkanın camları kırıldı, camlar ve dükkanlardaki malzemeler sokaklara yayıldı.

  Salı günü konuşan de Blasio, 'şehirdeki protestoların büyük oranda barışçıl olduğunu ancak polise yönelik şiddet içeren eylemlerin başlamasının kabul edilemez olduğunu' söyledi.

  Pazartesi gecesi New York City'de yaklaşık 700 kişi gözaltına alındı.

  Şehirde birçok mağaza ve eğlence yeri 2 aydır koronavirüs salgını sebebiyle kapalıydı ve sıkı sokağa çıkma kısıtlamaları uygulanıyordu.

 18. Hollanda 15 Haziran'dan itibaren seyahat kısıtlamalarını gevşetecek ancak bu Türkiye'yi kapsamayacak

  Yusuf Özkan

  Lahey, Hollanda

  Amsterdam'daki Schiphol Havalimanı
  Image caption: Amsterdam'daki Schiphol Havalimanı

  Hollanda hükümeti, koronavirüs salgını nedeniyle uygulamaya konan seyahat yasaklarını 15 Haziran'dan itibaren yumuşatma kararı aldı. Ancak bu karar, Türkiye’yi kapsamayacak.

  Türkiye, turuncu kodlu, "zorunlu olmadıkça gidilmemesi istenen ülkeler” listesinde kalmaya devam edecek.

  Hollanda Televizyonu'nun (NOS) bildirdiğine göre, hükümet sadece Schengen bölgesindeki ülkelerin bir kısmını turuncu koddan sarı koda indirmeyi kararlaştırdı.

  Turuncu kod "sadece gerekli hallerde gidilmesi gereken ülkeleri" belirtirken sarı kod, "dikkat, güvenlik riski var" anlamına geliyor.

  Bu karar, Hollanda vatandaşlarının, sağlık ve güvenlik konusundaki sorumluluklar kendilerine ait olmak koşuluyla, Schengen Anlaşması'na dahil Avrupa Birliği (AB) ülkelerine turistik amaçlı gezi ya da aile ziyareti için yeniden seyahat edebilmeleri anlamına geliyor.

  Danimarka gibi, şimdilik Hollandalı turist kabul etmeyen ya da İngiltere gibi, Hollanda vatandaşlarına karantina zorunluluğu getiren ülkelere de bir süre daha zorunlu haller dışında seyahate izin verilmeyecek. Bu ülkeler, turuncu listede kalacak.

  Hollanda hükümeti, ülkedeki en büyük göçmen topluluğu olan Türkiye ve Fas kökenliler için de şimdilik kuralları yumuşatmayacak. Turuncu listedeki Türkiye ve Fas için yürürlükte olan, "zorunlu olmadıkça gitmeyin" uyarısı devam edecek.

  Hükümet, seyahat yasakları konusunda Çarşamba günü daha kapsamlı bir açıklama yapacak. Yarınki bakanlar kurulu toplantısında, yeni dönemde Hollanda’ya gelecek turistler konusundaki politikalar da netleştirilecek.

 19. Joe Tidy

  Cyber-security reporter

  Trump

  ABD'de polisin George Floyd'u öldürmesinin ardından protesto gösterileri ülke genelinde yayıldı. Anonymous adlı, maskeli hacker'ların oluşturduğu grup da, protestolar sırasında küllerinden doğarak yeniden harekete geçti.

  Daha fazla bilgi
  next