Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Canlı anlatım

time_stated_uk

 1. Brezilya, mahkeme kararıyla koronavirüs verilerini paylaşmaya devam edecek

  Brezilya mezarlar

  Brezilya'da yüksek mahkeme kararının ardından hükümet, koronavirüs verilerini paylaştığı web sayfasını yeniden güncelledi.

  Sağlık Bakanlığı, hafta sonu Covid-19 ile ilgili verileri kaldırmış ve vakalar ve ölümlerle ilgili rakamları güncellemeyeceğini açıklamıştı.

  Ancak yüksek mahkeme salı günü bakanlığa yeni vaka ve ölümlerle ilgili bilgileri paylaşması emri verdi.

  Yargıç Alexandre de Moraes, hükümetin bu adımının, virüsün yayılmasını gözleme ve gerekli önlemleri almayı "imkansız kıldığını" söyledi.

  Johns Hopkins Ünviersitesi'nin son verilerine göre Brezilya'da toplam vaka sayısı 707 bini, can kaybı ise 37 bini aşmış bulunuyor.

 2. OZGUR OZEL

  CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, TBMM Genel Kurulu'ndaki görüşmelere ara verildiği bir sırada bir başka milletvekilinin yumruklu saldırısına maruz kaldığını açıkladı. Özel, daha sonra bu kişinin MHP Mersin Milletvekili Olcay Kılavuz olduğunu öğrendiğini söyledi.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. ABD Senatosu ilk siyah kuvvet komutanının atanmasını onayladı

  General Charles Brown

  ABD Senatosu, General Charles Brown’ın Hava Kuvvetleri Komutanı olarak atanmasını onayladı. Brown, Amerikan ordusunda ilk Afrika kökenli kuvvet komutanı olarak görev yapacak.

  Oylamaya katılan 98 senatörün tamamı Brown’ın adaylığını destekledi. Başkan Yardımcısı Mike Pence, siyah komutanın adaylığını “tarihi” olarak niteledi.

  Başkan Donald Trump ise, oylama henüz sonuçlanmadan General Brown’ı “Yurtsever ve Büyük Lider” olarak öven bir tweet attı.

  Atamanın ABD'de George Floyd'un polis şiddeti nedeniyle hayatını kaybetmesinin ardından başlayan yaygın protestolar sürerken ve Floyd'un Houston’daki cenaze töreninde birçok konuşmacının ırksal adalet taleplerini dile getirirken gerçekleşmesi dikkat çekti.

  View more on twitter
 4. Londra'da müze binasının önündeki köle sahibi Milligan'ın heykeli kaldırıldı

  Video content

  Video caption: Londra'da müzenin önündeki köle sahibi ve tüccar Milligan'ın heykeli kaldırıldı

  Londra Docklands Müzesi'nin önündeki köle tüccarı Robert Milligan'ın heykeli kaldırıldı.

  18. yüzyılda yaşayan İskoç Milligan, Jamaika'da şeker ticareti tekelini elinde tutuyordu ve 526 kölesi vardı.

  Müzenin bulunduğu Tower Hamlets belediyesinin İşçi Partili başkanı John Biggs, "Yıllarca bu adamın tarihinden habersiz bu heykelin önünden geçip gittik. Kısa bir araştırmayla kim olduğunu görmek mümkün. Eminim buraya inanılmaz bir servet getirmiştir ama köleleştirdiği insanları sömürerek inanılmaz acılara da neden olmuş biri" dedi.

 5. Liverpool Üniversitesi, 'kölelik konusundaki görüşleri" nedeniyle eski başbakan Gladstone'un adını taşıyan salonun ismini değiştireceğini açıkladı

  İngiltere’deki Liverpool Üniversitesi, “kölelik konusundaki görüşleri nedeniyle” eski başbakan William Gladstone’un ismini verdikleri salonun adının değiştirileceğini açıkladı.

  Konu ilk kez 2017’de öğrencilerin, başbakanın babası John Gladstone’un 2500’den fazla köle ile Batı Hint Adaları’nda en büyük köle sahipleri arasında yer aldığı bilgisini paylaşması ile gündeme gelmişti.

  Salı günü üniversite yönetiminden yapılan açıklamada, siyah, Asyalı ve etnik azınlık mensubu öğrenci ve personele net bir mesaj vermek ve “onlarla birlikte salona uygun alternatif bir isim belirlemek” istedikleri ifade edildi.

  ABD'de George Floyd'un polis tarafından öldürülmesinin ardından başlayan protestolar diğer ülkelerde olduğu İngiltere'de de ırkçılık karşıtı taleplerle yayıldı ve Bristol'daki gösterilerde eski köle taciri Edward Coulston'ın heykeli devrilerek nehre atıldı.

  Ardıdan Londra Müzesi önündeki İskoç köle sahibi ve tüccar Robert Milligan'ın heykeli de kaldırıldı.

  Londra Belediye Başkanı Sadiq Khan, kentte kölecilikle ilişkilendirilebilecek tüm heykellerin gözden geçirilmesi için talimat verdi.

 6. Milletvekilliği düşürüldükten sonra tutuklanan HDP'li Leyla Güven tahliye edildi

  Leyla Güven

  Milletvekilliği düşürüldükten sonra Diyarbakır'da gözaltına alınıp tutuklanan HDP'li Leyla Güven tahliye edildi.

  Hakkındaki kesinleşmiş hapis cezası nedeniyle milletvekilliği düşürülen HDP Hakkari eski milletvekili Leyla Güven, Diyarbakır'daki evinde gözaltına alındıktan sonra sevk edildiği adliyedeki mahkemece tutuklanmıştı.

  DHA'da yer alan habere göre, PKK'nın KCK yapılanmasının ana davasından aldığı 6 yıl 3 ay hapis cezasının Yargıtay tarafından onanmasının ardından tutuklanarak Diyarbakır E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'na gönderilen Leyla Güven'in avukatı, müvekkilinin daha önce tutuklu bulunduğu süreyi göz önüne alarak, tahliye edilmesini talep etti.

  Avukatının yaptığı itirazı değerlendiren mahkeme, Güven'in tahliyesine karar verdi. Güven cezaevi işlemlerinin ardından tahliye edildi.

  CHP'li Enis Berberoğlu ile HDP'li Leyla Güven ve Musa Farisoğulları'nın haklarındaki kesinleşmiş yargı kararına ilişkin cumhurbaşkanlığı fezlekesi 4 Haziran'da sürpriz bir kararla TBMM Genel Kurulu'nda okutularak milletvekillikleri düşürülmüştü.

 7. George Floyd'un cenaze töreninde konuşan Rahip Sharpton: Son TV yayın aracı gittiğinde biz hala burada olacağız

  Rahip Al Sharpton

  George Floyd’un cenaze törenindeki konuşmasında Rahip Al Sharpton, Floyd ve polis tarafından öldürülen herkes için adalet istedi.

  Sharpton, “George gibilerin hayatını sona erdirdikleri için birileri bedel ödemedikçe onların hayatının bir değeri olmayacak” dedi.

  Bu konuda kasıtlı bir ihmal olduğunu söyleyen sivil haklar hareketi aktivisti Shapton, Floyd’un ailesine, “Uzun erimli olarak yanınızda olacağım. Son TV yayın aracı gittiğinde biz hala burada olacağız” dedi.

  'Yüksek makamlarda kötülük'

  “Kurumsal, sistemik bir soruna karşı mücadele ediyoruz” diyen Rahip, ABD Başkanı Donald Trump’ın protestolara tepkisini “yüksek makamlarda kötülük” şeklinde eleştirdi.

  Sharpton, Trump’ın polis şiddetini değil protestoları nasıl durduracağı ve protestoların seçimleri nasıl etkileyeceğini konusuna odaklandığını, bu nedenle Amerikalıların yaşamlarını tehlikeye attığını söyledi.

  Sharpton, “Dünyanın her tarafında köle sahiplerinin torunları, köle sahiplerinin heykellerini deviriyor” diye konuştu.

  Houston’daki Foruntain of Praise kilisesinde düzenlenen törenin ardından Floyd'un tabutu kortej eşliğinde mezarlığa doğru yola çıktı.

  George Floyd'un cenaze töreni
 8. Belçika'nın Antwerp kentindeki Kral Leopold II heykeli kaldırıldı

  Video content

  Video caption: Belçika'daki Kral Leopold II'nin heykeli kaldırıldı

  Belçika'nın Antwerp kentindeki Kral Leopold II'nin heykeli kaldırıldı. Heykel, Middleheim Müzesi'ne götürüldü.

  Hafta sonu düzenlenen gösterilerde Kral Leopold'un heykelleri protesto edilmişti ve yüzlerine kanı temsilen kırmızı boya atılmıştı.

  "Leopold Afrika'da 10 milyon siyahı öldürdü. Heykelleri kaldırılsın" çağrısıyla internette düzenlenen imza kampanyasına katılan 64 bin kişi heykellerin kaldırılması yönünde görüş bildirdi.

  1865'ten 1909'a kadar tahtta kalan Leopold II, o dönemde Belçika sömürgesi olan Orta Afrika'daki Kongo Serbest Devleti'nde çok şiddetli bir sömürge rejimi yürüttü.

  Kralın özel mülkiyeti olan bölgede, siyah nüfus yıllarca istismar edildi, işkence gördü ve milyonlarca kişi öldürüldü.

  Hollanda Televizyon’una (NOS) göre, Leopold II, Kongo’da hiç bulunmadı. Ancak ülkesindeki büyük yatırımları, buradaki kauçuk hasarından gelen parayla finanse etti. Kauçuk hasatlarında siyah nüfusa, ellerinin kesilmesi, işkence ve kafa kesme gibi korkunç cezalar uygulandı.

  Son günlerde Brüksel, Gent, Ostend, Ekeren, Halle, Hasselt ve Tervuren'deki Afrika Müzesi'nde bulunan Leopold II heykelleri tahrip edildi ya da kaldırıldı.

 9. George Floyd’un cenaze töreninde konuşan Joe Biden: Hiçbir çocuk, siyah çocukların kuşaklar boyunca sormak zorunda kaldığı soruları sormamalı

  George Floyd cenaze töreninde konuşan Joe Biden

  George Floyd’un Houston’daki cenaze törenine görüntülü bağlanan Demokrat Parti başkan adayı Joe Biden, kendisinin ve eşi Jill’in, Floyd ailesinin “yüreğindeki acıyı anladıklarını” ifade etti.

  Törenden önce Floyd’un ailesini ziyaret ettiğini belirten Biden, kamunun gözü önünde yas tutma konusundaki ortak tecrübelerinden söz ettiklerini söyledi.

  Biden bir trafik kazasında bazı aile üyelerini ve erken yaşta bir oğlunu kaybetmişti.

  Biden, “Çoğu kişinin tersine kamunun gözü önünde yasınızı tutmanız gerekiyor, bu bir yük” diye konuştu.

  Floyd'un altı yaşındaki kızına da seslenen Biden, "Çok cesursun, baban gökyüzünden sana bakıp gurur duyuyor" dedi.

  Biden, "Biliyorum, kafanda çok soru var... hiçbir çocuk, siyah çocukların kuşaklar boyunca sormak zorunda kaldığı soruları sormamalı" diye konuştu.

  Daha önce Houstan'da Floyd'un ailesiyle görüşen Biden Floyd'un ölümünün 'Amerikan tarihinin en önemli dönüm noktalarından biri' olduğunu söylemişti.

 10. Londra Müzesi: Müze binasının önündeki köle sahibi Robert Milligan'ın heykeli kaldırılacak

  Robert Milligan heykeli

  Londra Müzesi, 18. yüzyılda yaşayan İskoç köle sahibi ve tüccar Robert Milligan'ın müze binası önündeki heykelinin kaldırılacağını teyit etti.

  Müzenin Twitter hesabından yapılan açıklamada, "Şu anda heykelin kaldırılması için bir konsorsiyum ile birlikte çalışıyoruz ve bölgedeki diğer anıtların mirasının da farkındayız" denildi.

  Twitter hesabında ayrıca, heykelin üzeri kapatılmış ve pankart konulmuş bir halini gösteren fotoğraf da paylaşıldı ve "Heykel orada olduğu sürece, protestoların da devam etmesi gerektiğine inanıyoruz" denildi.

  View more on twitter
 11. Oxford'da 19. yüzyılda yaşayan sömürgeci Cecil Rhodes'un heykelinin kaldırılması için binlerce kişi eylem yaptı

  Video content

  Video caption: Oxford'da protesto

  İngiltere'nin Oxford kentinde, binlerce kişi emperyalist sömürgeci Cecil Rhodes'un heykelinin kaldırılması için protesto eylemi yaptı.

  Bir grup belediye meclisi üyesi de, heykelin kaldırılması için yürütülen kampanyaya destek vermiş ve Oxford Üniversitesi'ne "sömürgecilikten vazgeçmesi" çağrısı yapmıştı.

  26 belediye meclisi üyesinin imzaladığı mektupta Oriel Koleji'nin önündeki heykelin, kentin "ırkçılık karşıtlığına" bağlılıyla "uyumsuz" olduğunu söyledi.

  Oriel Koleji de "barışçıl gösteri hakkına" destek verdikleri açıklamasını yaptı.

  Oxford'daki eylem

  Eylemciler, 19. yüzyılda yaşayan işadamı ve Güney Afrika'da siyasetçilik yapan Cecil Rhodes'un beyazların üstünlüğü fikrini temsil ettiğini ve baştan ayağa sömürgecilik ve ırkçılığa bulaştığını söylüyor.

  Güney Rodezya (şimdiki Zimbabve) ve Kuzey Rodezya'ya (şimdiki Zambia) onun adı verilmişti.

  Eylemciler, George Floyd anısına 8 dakika 46 saniye saygı duruşunda bulunduktan sonra, "heykel kalksın" sloganları attı.

 12. George Floyd'un cenaze töreni Houstan'daki kilisede devam ediyor

  George Floyd cenazesi

  George Floyd’un Houston’daki cenaze töreni Foruntain of Praise kilisesinde başladı.

  Rahip Al Sharpton’un başkanlık ettiği törene sadece Floyd'un ailesi ve arkadaşları katıldı.

  Ancak kilisenin dışında da çok sayıda kişinin toplandığı belirtiliyor.

  Törenin ardından Floyd’un cenazesinin kentteki mezarlıkta annesinin yanına gömüleceği bildirildi.

  Cenazeye çok sayıda kişinin eşlik etmesi bekleniyor.

  Yakalarına George Floyd'un resmi ile "Nefes alamıyorum" yazılı rozetler takan Floyd'un yakınları ve arkadaşları onunla ilgili anılarını ve duygularını anlatıyor.

  Konuşmalarda "Siyahların hayatları değerlidir" ve "George Floyd boşuna ölmedi" ifadeleri kullanıldı.

  Floyd'un öldürüldüğü Minneapolis'te ve doğum yeri olan North Carolina'da da önceki günlerde anma törenleri yapılmıştı.

  George Floyd'un cenazesi
  Floyd'un yakınları
 13. Sağlık Bakanı: Yeni vaka sayısı 993, virüsün etkisinin zayıfladığını gösteren bilimsel bir veri yok

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın, Twitter hesabıdan paylaştığı son verilere göre Türkiye'de koronavirüs vaka sayısı 172 bini aştı, can kaybı ise 4.729'a ulaştı.

  View more on twitter
 14. Erdoğan: Libya'da ülkemizin destekleri, Milli Mutabakat Hükümeti'nin kararlı duruşu ile uluslararası tuzak bozulmuştur

  Recep Tayyip Erdoğan

  Kabine toplantısının ardından konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Libya'daki gelişmelerle ilgili olarak da şu açıklamalarda bulundu:

  "Darbeci Hafter'in Libya'yı işgal planı hamdolsun hezimetle sonuçlanmıştır.

  "Milli Mutabakat Hükümeti darbecileri Trablus'tan çekip atmayı başarmıştır. Libya'yı işgale yeltenenler Trablus kapılarında bozguna uğratılmıştır. Darbecilerin bugün kaçacak delik aradığını görüyoruz. Zor oyunu bozar. Ülkemizin destekleri, milli mutabakat hükümetinin kararlı duruşu ile uluslararası tuzak bozulmuştur.

  "Libya'nın tamamında barış, huzur adalet tesis edilene dek Libyalı kardeşlerimizi desteklemeyi sürdüreceğiz. Her hususta elimizdeki imkanları kardeşlerimiz için seferber edeceğiz. Biz darbecilerin, emperyalistlerin yanında değil Libyalı kardeşlerimizin yanında yer alacağız."

  "Soruna askeri çözüm bulunamayacağını, petro dolarla Libyalıların iradesinin satın alanamayacağını herkesin kabul etmesi gerikiyor. Türkiye'nin ne kimsenin toprağında ne de doğal kaynaklarında gözü vardır.

  "Zor günlerinde hiçbir hesap yapmadan Libya halkının yanında yer aldığımız gibi iyi günlerinde onlarla birlikte kazanacağımız iklimi oluşturmanın gayreti içerisindeyiz."

 15. Erdoğan: 'İstihdam Kalkanı' adıyla kapsamlı bir reform paketi hazırladık

  Kabine toplantısının ardından konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan şu açıklamalarda bulundu:

  "Türkiye'nin istihdam kalkanı adıyla çok kapsamlı bir reform paketi hazırladık. İstihdam kalkanındaki amacımız işsiz kalan vatandaşlarımızın yeniden istihdama katılmalarını sağlamaktır."

  "Kur saldırısı ve salgın öncesinden daha iyi bir istihdam seviyesine ulaşmayı hedefliyoruz. Çalışanlarını kısa çalışmaya geçiren işverenlerimize normalleşme desteği vereceğiz. Normalleşmeyi teşvik edecek mekanizma kuracağız. Kovid19'un istihdam üzerindeki etkilerini en aza indirip gayret edeceğiz."

  "Kısmi ya da esnek çalışma alanında işgücü piyasamızı daha da verimli hale getirecek düzenlemeleri hayata geçireceğiz. 25 yaş altındakilerinin istihdamını destekleyeceğiz. 25 yaş altı gençlerin, 50 yaş üzerinde olanların kolay şekilde istihdam edilmelerini sağlayacağız. Çalışanlara tamamlayıcı emeklilik sigortası sağlayacak çalışmayı başlatıyoruz."

  "Bu sigorta ile aynı zamanda ilave emeklilik desteği alınmasını sağlayacağız. Böylece çalışanlarımız emeklilikte daha da rahat edecektir. Türkiye'nin istihdam kalkanını sürekli hale getirmeyi hedefliyoruz. Esnafı, küçük işletme, yatırımcılarımıza üretim, istihdam için uzun vadeli kaynak sağlayacak sistem kuracağız."

 16. Cumhurbaşkanı Erdoğan: 65 yaş üstü vatandaşlarımız her gün 10.00 ila 20.00 saatleri arasında dışarı çıkabilecek, 18 yaş altı için kısıtlama kalktı

  RT Erdoğan

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, uzun bir aranın ardından Beştepe’de ilk kez yüz yüze yapılan kabine toplantısının ardından açıklamalarda bulundu.

  Erdoğan'ın konuşmasından satır başları şöyle:

  “Salgın dönemini, özellikle Avrupa ile kıyaslandığında en az kısıtlama ve can kaybı ile atlattığımız bir gerçektir.”

  “Hayatımızı maske, mesafe, temizlik ilkelerine göre düzenlememiz gerektiğini bir kez daha hatırlatıyoruz.”

  “Yeni normal dediğimiz düzen bir süre daha devam edecek, buna alışmalıyız.”

  "Lokanta, kafe, kıraathane gibi işletmelerin kapanış saatleri 22.00’den 24.00’e uzatılmıştır. Sinema tiyatro gibi işletmeler 1 Temmuz’dan itibaren faaliyete geçecektir."

  "65 yaş üstü vatandaşlarımız haftanın her günü 10.00 ila 20.00 saatleri arasında dışarı çıkabilecek."

  "18 yaş altı ile ilgili kısıtlama, küçüklerin ebeveynlerin refakatinde olmaları şartıyla tamamen kalkmıştır."

  "Nikah salonları, 15 Haziran'dan itibaren, düğün salonları ise 1 Temmuz'dan itibaren belirlenen kurallara uygun şekilde hizmet vermeye başlayacaktır."

 17. AKP, Ayasofya’nın ibadete açılması ile ilgili İYİ Parti'nin grup önerisini TBMM’deki oylamada reddetti

  Ayasofya

  Ayasofya'nın yeniden ibadete açılması ile ilgili İYİ Parti'nin grup önerisi, TBMM'deki oylamada AKP tarafından reddedildi.

  AKP Grup Başkanvekili Mehmet Muş oylama ile ilgili açıklamasında, "Ayasofya'nın İbadete açılması önerisine şimdi ret veriyoruz. Danıştay'da bir dava yürümektedir, temmuz ayı içerisinde bununla alakalı bir karar verilecektir. Mesele araştırmanın ötesine geçmiştir. Karardan sonra gerekli adımlar atılacaktır" dedi.

  MHP'nin ise çekimser oy kullandığı bildirildi.

 18. İstanbul'un fethinin yıldönümü kutlamaları kapsamında Ayasofya'da Fetih Suresi okundu

  Dar El İfta, İstanbul'un fethini "işgal" olarak nitelendirmesinin tepki toplamasının ardından geri adım attı. Kurum yeni açıklamasında fethin, "Hz. Muhammed tarafından önceden müjdelendiğini ve Osmanlı'nın büyük sufi sultanı Fatih Mehmet tarafından gerçekleştirildiğini" belirtti.

  Daha fazla bilgi
  next
 19. İngiltere'de Covid-19 kaynaklı can kaybı 40 bin 883'e yükseldi

  İngiltere Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, 9 Haziran sabah 09.00 itbarıyla koronavirüs pozitif kişi sayısının 289 bini aştığı, son kayda geçen 286 ölüm ile toplam kan kaybının da 40 bin 883'e yükseldiği belirtildi.

  View more on twitter