Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Canlı anlatım

time_stated_uk

 1. Fundanur Öztürk

  Ankara

  Şanlıurfa

  Türkiye'de birkaç gündür koronavirüs vaka sayısında artış yaşandığı görülüyor. Toplam vaka sayısı 179 bin 831'e, virüsün neden olduğu Covid-19 hastalığı sonucu hayatını kaybedenlerin sayısı da 4 bin 825'e yükseldi. BBC Türkçe'ye konuşan Bilim Kurulu üyeleri vaka sayılarındaki artışın bir "uyarı" olduğunu ve dikkate alınması gerektiğini söylüyor. Fundanur Öztürk'ün haberi.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. Son dakikaİstanbul dahil 5 ilin emniyet müdürü değişti

  Resmi Gazete’de yayımlanan atama kararıyla İstanbul emniyet müdürü değişti.

  İstanbul Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan Emniyet Genel Müdür Yardımcılığına, Adana Emniyet Müdürü Zafer Aktaş ise İstanbul Emniyet Müdürlüğüne atandı.

  Kahramanmaraş İl Emniyet Müdürü Doğan İnci, Adana İl Emniyet Müdürü oldu.

  Niğde İl Emniyet Müdürü Salim Cebeloğlu, Kahramanmaraş İl Emniyet Müdürlüğüne atandı.

  Gümüşhane İl Emniyet Müdürü Ömer Faruk Karataş, Niğde İl Emniyet Müdürü olurken, polis başmüfettişi Celal Taşçı ise Gümüşhane İl Emniyet Müdürlüğüne getirildi.

 3. ABD Hastalıkları Kontrol ve Önleme Merkezi'nin raporu: 'Kronik hastalığı olanlarda ölüm oranı 12 kat fazla'

  ABD Hastalıkları Kontrol ve Önleme Merkezi’nin (CDC) Pazartesi günü açıkladığı rapora göre, kronik hastalığı olan koronavirüs hastalarında ölüm oranı olmayanlara göre 12 kat fazla.

  Rapor, Covid-19 hastalarını en fazla etkileyen 3 kronik hastalığın, kalp ve akciğer hastalıkları ile diyabet, yarattığı tehlikeyi gözler önüne serdi.

  Rapor, 22 Ocak’tan Mayıs sonuna kadar merkeze bildirilen ve koronavirüs test sonucu pozitif olan 1,3 milyon kişiye dayanıyor.

  Sağlık durumları hastaların sadece yüzde 22’sinde biliniyordu. Bu kişilerden yüzde 32’sinin kalp hastalığı, yüzde 30’unun diyabeti, yüzde 18’inde akciğer hastalığı bulunuyordu.

  Koronavirüs
 4. Trump hidroksiklorokin ilacının kullanımına verilen onayın geri çekilmesine tepki gösterdi: "Onu aldım ve kendimi iyi hissettim"

  Trump

  ABD Gıda ve İlaç Dairesi’nin (FDA) Covid-19 tedavisinde hidroksiklorokinin kullanılması için verdiği izni geri çekmesi Başkan Donald Trump’ın tepkisini çekti.

  Beyaz Saray'da gazetecilerin sorularını yanıtlayan Trump ilacı iki hafta boyunca aldığını ve herhangi bir yan etkisini görmediğini söyledi:

  “Onu aldım ve kendimi iyi hissettim. Etkisi oldu mu bilmiyorum ama kesinlikle bana bir zararı dokunmadı.”

  Trump, ilaç hakkında başka ülkelerden çok iyi şeyler duyduğunu da söyleyerek sadece ABD kurumlarının ilacın koronavirüsle mücadelede faydasını sağlayamamasından şikayet etti.

  FDA, hidroksiklorokinin ve diğer bir sıtma ilacı olan klorokinin “Covid-19 tedavisinde etkili olmasının muhtemel görünmediğini” ve “ciddi yan etkililerinin olduğu” sonucuna vardıklarını açıklamış ve kullanım iznini geri çekmişti.

 5. Bakan Selçuk'tan LGS açıklaması: "Okul sayısı 5 katına çıkarıldı, Covid-19 tanılı öğrenciler için ayrı okullar hazırlandı"

  Selçuk

  Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, uzaktan bağlantıyla katıldığı Star Ana Haber'de eğitim gündemine ilişkin soruları yanıtladı.

  Bakan Selçuk, LGS için ayrılan okul sayısının bu yıl 5 katına çıkarıldığını açıkladı:

  "Geçen seneki LGS'de 3 bin 873 tane sınav yaptığımız okul vardı. Bu sene sınav yapılan okul sayısı 18 bin 139 oldu. Beş katından fazla arttı."

  Covid-19 tanılı öğrenciler başvurursa ayrı okulda sınava girecek

  Covid-19 tanılı öğrencilere ilişkin velilerin başvurması halinde yapılan planlamalara ilişkin Selçuk, şöyle konuştu:

  "İlgili çocuklarımızın okula ulaşımı özel takiple yapılacak. Bilim Kurulu'nun da tavsiyesiyle ayrı mekanlarda sınava girmeleri bekleniyor, bir başvuru olması halinde."

  Bakan Selçuk çocukların hastanede sınava girmelerine de imkan tanınacağını söyledi.

  Selçuk, hiçbir çocuktan yanlarında maske ya da dezenfektan getirmelerini istemediklerini de bildirdi.

 6. Ali Koç: Obradovic burada kalmak istediği sürece kalabilir

  Ali Koç

  Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, FBTV'de yayımlanan "Gündem Özel" programında önemli açıklamalar yaptı.

  Ali Koç, erkek basketbol takımının başantrenörü Zeljko Obradovic'in kulüpteki geleceğiyle ilgili olarak, "Obradovic bugün İstanbul'a geldi. Önümüzdeki sezon ne olacağını yarın oturup konuşacağız. Obradovic burada kalmak istediği sürece kalabilir. Fenerbahçe ve basketbolun efsanesidir. Fenerbahçe'deki yeri bambaşkadır" dedi.

  'Bir federasyon başkanının bir kulübün içişleriyle ilgili bu şekilde konuşması çok zavallıca bir durum'

  Ali Koç, geçen hafta hafta Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Nihat Özdemir'le yaşanan tartışma hakkında da değerlendirmelerde bulundu.

  Nihat Özdemir'in söylediklerinin açık olduğunu belirten Ali Koç, "Bazı cümleleri çıkardığınız zaman, röportaj bağlamından kopuyor. Bu hafife alınacak bir konu değil. Tüm yanlış anlaşılmalara son vermek adına ben de sordum, '2010/2011 sezonu şampiyonu kimdir?' dedim. Çok basit bir soru. Çok net bir cevabı var. TFF, UEFA, Etik Kurulu... Hepsi tescillemiş..." diye konuştu.

  Koç, sözerini şöyle sürdürdü:

  "Bugün başında olduğunuz kurumun o gün verdiği kararları red mi ediyorsunuz? Ancak bunu düzeltme fırsatı kullanılmadı. Bir federasyon başkanının bir kulübün içişleriyle ilgili bu şekilde konuşması da çok zavallıca bir durum."

  Ali Koç ayrıca Nihat Özdemir'in Divan Kurulu Başkanı Vefa Küçük'e mektup yazıp bunu basına verdiğini ancak Küçük'ün cevap olarak yazdığı mektubun ise açıklanmadığını belirtti.

 7. 'İngiltere'de yazın partilerin sayısında patlama yaşanabilir'

  guardian

  Eğlence sektörü uzmanları, İngiltere’de yazın parti sayısında bir patlama yaşanabileceği konusunda uyardı.

  Guardian gazetesinin haberine göre, Başbakan Boris Johnson’ın geçen ay karantina önlemlerini hafifletmesinin ardından “sosyalleşme açlığı çeken” gençlere yeniden ne zaman parti düzenleyebilecekleri konusunda açıklık getirmemesi nedeniyle ülkede yasa dışı partiler düzenleniyor.

  Habere göre, ülkede karantina kuralları hafifletildiğinden beri parklar, endüstriyel bölgeler ve otoyol alt geçitlerinde artan sayıda parti düzenleniyor ve emniyet güçleri bunları takip etmekte zorlanıyor.

  Sektör uzmanları, gençlerin sosyal medya üzerinden duyurdukları partileri canlı yayınlayarak daha fazla kişinin katılımını sağladıklarını ve Google Harita üzerinden yeri işaretleyerek arkadaşlarına haber verdiklerini bildiriyor.

  Habere göre sosyal mesafelenme kurallarına uyulmasa da çoğu olaysız sona eriyor. Ancak Manchester şehrinde hafta sonu düzenlenen iki partiye binlerce kişinin katıldığı ve bir kişinin muhtemelen aşırı dozdan öldüğü, bir kişinin tecavüze uğradığı ve üç kişinin de bıçaklandığı kaydedildi.

  Nottingham’da ilk fiziksel mesafelenme kurallarına uygun olarak parti düzenleyen James Morsh, “Yaz aylarında gerçekleşecek çılgın partilerin bu daha başlangıcı” diyor ve ekliyor:

  “Bütün kulüpler kapalı, herkes evde, insanlar 3 aydır eve tıkılı. Snapchat, Instagram hikayeleri ya da diğer şeyler, bir şeyin duyumunu alır almaz ‘Nerede bu? Bana WhatsApp’tan lokasyon yolla’ diyorlar.”

 8. İngiltere'de George Floyd protestolarıyla dayanışma gösterilerinde ırkçılık, ayrımcılık ve köleci tarih sorgulanıyor

  Başbakan Boris Johnson, oluşturulacak bir komisyonun ülkede ırk eşitsizliklerini değerlendirecek bir rapor hazırlayacağını açıkladı. Ana muhalefetteki İşçi Partisi'nin yanıtı, "Yeni raporlara değil yeni adımlara ihtiyaç var" oldu.

  Daha fazla bilgi
  next
 9. Belçika'da bugüne kadar en az 5 bin Covid -19 hastasına hidroksiklorokin verildiği açıklandı

  Yusuf Özkan

  Lahey, Hollanda

  ilaç

  Belçika Federal Halk Sağlığı Enstitüsü'nün (Sciensano) verilerine göre, salgının başlangıcından beri hastaneye yatırılan 16 bin Covid-19 hastasından en az 5 binine hidroksiklorokin verildi.

  ABD Gıda ve İlaç Dairesi'nin (FDA) Covid-19 hastalarında kullanılması için verdiği izni geri çektiği hidroksiklorokin, son ayların en tartışılan ilacı oldu.

  Le Soir gazetesine göre, sıtmaya karşı geliştirilen ilaç koronavirüs salgını döneminde, Covid-19 hastalarının tedavisi için Belçika'da da yoğun şekilde kullanıldı.

  Hastaneye yatırılan 16 bin Covid-19 hastasından en az 5 binine hidroksiklorokin verildi.

  Belçikalı hekimlere göre birçok hasta, kendilerine hidroksiklorokin verilmesini talep etti. Hatta bazı hastalar, ilaç verilmemesi durumunda tedaviyi keserek başka hastaneye gitme tehdidinde bulundu.

  Hidrosiklorokinin hastalar üzerindeki etkileri konusunda Sciensano'nun elinde henüz yeterli bilgi yok.

  Ancak Anvers'teki Tropikal Tıp Enstitüsü uzmanlarından Emmanuel Bottieau'ya göre, ilacın verildiği hasta grubunda yüksek sayıda ölüm meydana gelmedi.

  Bottieau, ilaca ilişkin sonuçların olumlu göründüğünü söylüyor ama bu araştırma henüz bilim çevrelerince onaylanmadı.

  Fransız enfeksiyon hastalıkları uzmanı Didier Raoult, hidrosiklorokinin Covid-19'a karşı en etkili ilaç olduğunu öne sürmüştü.

  Fransız hekim, bu görüşünün bilimsel sonuçlara dayanmadığı gerekçesiyle meslektaşlarından yoğun eleştiri aldı.

 10. 2021 Oscar ödül töreninin Şubat yerine Nisan'da yapılacağı açıklandı

  oscar ödülleri

  Oscar ödül töreninin önümüzdeki yıl Şubat yerine Nisan ayında yapılacağı açıklandı.

  Tarih değişiminde koronavirüsün hayata etkisi belirleyici oldu.

  Önümüzdeki yıl 28 Şubat'ta düzenlenmesi planlanan tören, yaklaşık iki aylık ertelemeyle 25 Nisan'a alındı.

  Salgın nedeniyle dünya genelinde sinema salonlarının kapanması ve film çekimlerinin durdurulması sinema sektörünü derinden etkiledi.

 11. Koronavirüs: İran sıkı önlemlere geri dönülebileceği uyarısında bulundu

  İran koronavirüs vaka sayılarındaki artış nedeniyle sıkı önlemlerin yeniden getirilebileceğini duyurdu.

  Ülkede bugün de dün gibi 100’den fazla can kaybı bildirildi.

  Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Sima Sadat Lari, 113 kişinin hayatını kaybettiğini ve böylece salgın başladığından beri toplam can kaybının 8.950’ye çıktığını açıkladı.

  Pazartesi günü hükümet sözcüsü Ali Rabiei, toplu taşıma ve kutsal mekanlarda sosyal mesafelenme önlemlerine uyulmadığını söylemiş ve bu durumu eleştirmişti.

  İran
 12. WHO: Pekin’de 100’den fazla yeni teyitli vaka var

  Pekin

  Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Çin’in başkenti Pekin’de görülen yeni koronavirüs vakalarının sayısının resmi olarak 100’den fazla olduğunu açıkladı.

  Avrupa Covid-19 nedeniyle alınan önlemleri hafifletirken, WHO yeni vakalara karşı tetikte olunması gerektiğini söyledi.

  WHO, Pekin’deki yeni vakalar arasında hayatını kaybedenin olmadığını anladıklarını ancak başkentin büyüklüğü ve başka kentlerle bağlantısı düşünüldüğünde durumun endişe verici olduğunu kaydetti.

  WHO Başkanı Doktor Tedros Adhanom Ghebreyesus düzenlediği sanal basın toplantısında diğer ülkeleri de uyardı:

  Quote Message: Bulaşmayı bastırma kabiliyeti gösteren ülkeler bile yeniden ortaya çıkmasına karşı tetikte olmalı. Geçen hafta Çin, Pekin’de 50 gün boyunca hiç vaka görülmedikten sonra bir dizi yeni vaka bildirdi. 100’den fazla vaka artık teyit edilmiş durumda. Salgının kaynağı ve boyutu inceleniyor."
 13. Ayşe Sayın

  BBC Türkçe, Ankara

  HDP yürüyüşü

  Halkların Demokratik Partisi (HDP), salgın döneminde partiye dönük baskı politikalarının sürdürüldüğü gerekçesiyle aldığı bir dizi eylem kararının ilk ayağını "Darbeye karşı demokrasi yürüyüşü" adı altında, Ankara'da sona erecek yürüyüşle başlattı. Yürüyüşün başlatıldığı kentler ise Türkiye'nin iki ucu Hakkari ve Edirne. Ankara'dan Ayşe Sayın'ın haberi.

  Daha fazla bilgi
  next
 14. Universal Studios, 'Jurassic World: Dominion' filminin çekimlerine 6 Temmuz'da yeniden başlayacak

  Hollywood Covid-19 nedeniyle 3 aydır devam eden karantinadan yavaş yavaş çıkarken, Universal Studios yapım şirketi 'Jurassic World: Dominion' filminin çekimlerine Temmuz'da yeniden başlamayı planladıklarını açıkladı.

  Universal Studios, filmin çekimlerine İngiltere’deki Pinewood Stüdyoları’nda oyuncular ve çekim ekibi için sıkı kurallar altında 6 Temmuz’da başlayacaklarını duyurdu.

  James Cameron’ın yönettiği Avatar 2 filminin çekimleri Pazartesi günü Yeni Zelanda’daki 20’inci Yüzyıl Stüdyoları’nda yeniden başlamıştı.

  Alınacak önlemler kapsamında İngiltere’ye yurt dışından yolculuk eden oyuncular ve film ekibi 2 hafta karantinada kalacak. Oyuncular ve film ekibi sık sık koronavirüs testine ve günlük ateş ölçümüne tabi tutulacak.

  Universal, 150 el dezenfektanı istasyonu kurulacağını da açıkladı.

  Haberi ilk duyuran Deadline sitesi, Universal’ın sağlık ve güvenlik önlemleri için 5 milyon dolar harcayacağını yazdı.

  Hollywood stüdyolarının bulunduğu Los Angeles bölgesinde çekimlere devam edilmesine geçen hafta izin verildi.

  Netflix, İzlanda ve Güney Kore’de bazı film ve televizyon şovlarının çekimlerine başladığını açıklamıştı.

  Jurassic World
 15. Kuzey Irak'taki hedefleri bombalayan bir Türk uçağı

  Türk Silahlı Kuvvetleri, Pazar gecesi Kuzey Irak'ta PKK'ya yönelik kapsamlı bir hava operasyonu düzenledi. Milli Savunma Bakanlığı operasyondan "şok harekat" diye bahsetti. Peki operasyonla ilgili bilinenler neler? Operasyona kim, ne tepki verdi?

  Daha fazla bilgi
  next
 16. İngiltere Dışişleri Bakanı Raab: Diğer ülkelerin tecrübelerinden biliyoruz ki ikinci bir zirve riski var

  Dominic Raab

  İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab, İngiliz hükümetinin koronavirüs önlemlerini kaldırırken dikkatli adım atması gerektiğini söyledi.

  Raab, Başbakanlık’ta düzenlenen günlük basın toplantısında şöyle konuştu:

  Quote Message: Koronavirüs bitmiş ve virüsü ortadan kaldırmışız gibi davranamayız. Bilimden ve diğer ülkelerin tecrübelerinden biliyoruz ki şu an çok dikkatli olmazsak ikinci bir zirve tehlikesi var.”

  Bakan Raab, İngiltere’de 38 kişinin daha hayatını kaybettiğini ve 1.056 kişinin daha koronavirüs test sonucunun pozitif çıktığını açıkladı.

 17. ABD Yüksek Mahkemesi önünde düzenlenen gösteri

  Mahkeme, işverenlerin bir işçiyi eşcinsel ya da trans olması nedeniyle işten atmasının yasalar ile güvence altına alınan hakların ihlali olduğuna hükmetti. Üyelerini çoğu muhafazakar olan Yüksek Mahkeme'nin kararı, ABD'de eşit haklar mücadelesinde önemli bir dönüm noktası olarak görülüyor.

  Daha fazla bilgi
  next