Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Canlı anlatım

time_stated_uk

 1. dolar ve euro

  Merkez Bankası'nın 24 Eylül'de 200 baz puanlık faiz artırımıyla gerileyen kur, o günden bu yana artan jeopolitik risklerle birlikte yükselişe geçti. Dolar/TL kuru 7,94 seviyesini aşarak yeniden rekor kırdı. Euro/TL 9,34, Sterlin/TL de 10,29 seviyelerini aştı.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. 'Kobani eylemleri' soruşturması: Sırrı Süreyya Önder ve Ayhan Bilgen dahil 82 kişi hakkında gözaltı kararı

  Sırrı Süreyya Önder

  Aralarında eski HDP milletvekilleri, Merkez Yürütme Kurulu üyeleri ve belediye başkanlarının da bulunduğu toplam 82 kişi hakkında gözaltı kararı çıkarıldı.

  Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturma kapsamında çıkarılan gözaltı kararlarının, 2014'te düzenlenen ‘Kobani eylemlerine’ ilişkin olduğu açıklandı.

  Ayhan Bilgen, Sırrı Süreyya Önder ve Emine Ayna gibi eski HDP milletvekilleri hakkında gözaltı kararı çıkarılan isimlerden.

  HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar'ın bugün 11.30'da bir basın açıklaması yapması bekleniyor.

  Kars Belediyesi Eş Başkanı olan Ayhan Bilgen’in gözaltına alınışının görüntüleri Twitter’da da paylaşıldı.

  View more on twitter

  Avukat Ömer Çapkurt, Ayhan Bilgen hakkında dört gün gözaltı kararı verildiğini aktardı.

  Sırrı Süreyya Önder de gözaltında

  Sırrı Süreyya Önder, Aksaray’da kaldığı bir otelde terörle mücadele şubesi ekipleri tarafından gözaltına alındı.

  Bir diğer eski HDP milletvekili olan Altan Tan ise gözaltına alındığını Twitter’dan paylaştığı mesajla duyurdu.

  View more on twitter

  Başsavcılık’tan yapılan açıklamada, gözaltı kararlarının nedeniyle ilgili olarak “halkı sokağa çıkıp terör eylemleri gerçekleştirmeleri yönünde çok sayıda yaptıkları çağrılar” gerekçesi dile getirildi.

  Hakkında gözaltı kararı çıkarılan bazı isimler:

  • Alp Altınörs
  • Nazmi Gör
  • Ali Ürküt
  • Altan Tan
  • Ayla Akat Ata
  • Emine Ayna
  • Sırrı Süreyya Önder
  • Gülfer Kaya
  • Beyza Üstün
  • Ayhan Bilgen
 3. Anastasiadis: Kıbrıs barış görüşmelerine, iyi niyetli ve yapıcı müzakere ortamı sağlanırsa açığız

  Anastasiadis

  Kıbrıs Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis, Kıbrıs’taki Türk yönetimle yeniden birleşme için görüşmelere açık olduklarını; ancak bunu “namlunun ucunda yapmayacaklarını” söyledi.

  Avrupa Birliği'nin Belarus Devlet Başkanı Aleksander Lukaşenko'yu yaptırım uygulamak için incelemeye aldığını açıklamasının ardından, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Türkiye'ye yaptırım uygulanmaması durumunda bu yaptırımları bloke etmeyi düşündüğü aktarıldı.

  Olası yaptırımların görüşülmesinin planlandığı 1-2 Ekim'deki Brüksel'deki AB zirvesi öncesi, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’na hitabında Doğu Akdeniz’deki gerilimle ilgili konuşan Anastasiadis, şu ifadeleri kullandı:

  “Kıbrıs barış görüşmelerinin gerçekten başarıya ulaşacak şekilde başlaması için, iyi niyetli ve yapıcı müzakerelere imkan sağlayan bir ortam yaratmak zorundayız. Tehdit ve gözdağı verilen şartlar altında bu olmaz.”

  Kıbrıs’taki Rum ve Türk yöneticilerin birleşme için yürüttüğü son müzakereler, 2017’nin ortasında, Doğu Akdeniz’deki doğalgaz kaynaklarının paylaşımı konusunda yaşanan anlaşmazlıklar üzerine durmuştu.

 4. Mümtazer Türköne tahliye edildi

  Yargıtay, 15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminin ardından tutuklanan ve 4 yıldır cezaevinde bulunan eski Zaman gazetesi yazarı Mümtazer Türköne hakkında "FETÖ üyeliği" suçlamasıyla verilen 10 yıl hapis cezasını bozarak tahliyesine karar verdi.

  MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Haziran ayında Mustafa Türköne'nin kardeşi Mümtazer Türköne'nin yeniden yargılanması çağrısında bulunmuştu.

  View more on twitter

  MHP lideri Bahçeli, "Dileğim bir haksızlık varsa bunun acilen düzeltilmesidir. Osman Kavala’nın, Altan kardeşlerin, Nazlı Ilıcak’ın ve daha pek çok sorunlu kişinin masum gösterilmeye çalışıldığı bir yerde şehit ağabeyi Mümtaz’er Türköne’nin davası tekraren ve titizlikle değerlendirilmelidir" ifadelerini kullanmıştı.

 5. Koronavirüs: İngiltere'de bugüne kadarki en yüksek günlük vaka sayısı

  İngiltere'de koronavirüs önlemleri.

  İngiltere'de son 24 saatte 6634 kişide koronavirüs tespit edilmesiyle, yaygın test uygulaması başladığından bu yana görülen en yüksek vaka sayısına ulaşıldı.

  Ülkede son 24 saatte koronavirüs nedeniyle 40 kişi yaşamını yitirdi.

  Son gelen verilerle birlikte toplam vaka sayısı 416 bin 363'e, toplam ölüm sayısı ise 41 bin 902'ye yükseldi.

  Öte yandan İngiltere'nin güvenli ülkeler arasında görerek seyahat koridoru oluşturduğu Danimarka, Slovakya ve İzlanda, güvenli ülkeler listesinden çıkarıldı.

  Bu ülkelerden seyahat edenlerin artık 14 gün boyunca kendilerini tek bir adreste karantinada tutmaları gerekecek.

  Başbakan Boris Johnson önceki gün yeni kısıtlamalar açıklamış, söz konusu tedbirlerin 6 ay daha sürebileceğini belirtmişti.

  İngiltere'de bilim insanları salgınla mücadele yöntemleri konusunda anlaşamıyor

 6. MGK'dan Doğu Akdeniz mesajı: 'Türkiye haklarından taviz vermeyecek'

  Milli Güvenlik Kurulu

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan Milli Güvenlik Kurulu toplantısı, 4 saat 10 dakika sürdü.

  Toplantı sonrası yazılı açıklama yapıldı. Açıklamada, "Doğu Akdeniz'de Türkiye haklarından taviz vermeyecektir" ifadeleri yer aldı.

  Quote Message: Doğu Akdeniz'deki deniz yetki alanlarına ilişkin görüş farklılıkları üzerinden gerginliği artırmaya tevessül eden aktörlerin faaliyetleri ele alınmış, Türk Milletinin bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da kara, deniz ve havadaki hak, alaka ve menfaatlerinin korunması hususunda taviz vermeyeceği bir kez daha dile getirilmiştir."

  Açıklamada ayrıca Türkiye'nin diyalogdan yana olduğu vurgulandı.

  Quote Message: Gayri askeri statüdeki adaların silahlandırılması başta olmak üzere uluslararası hukuka ve anlaşmalara aykırı hareket eden ülkeler aklıselime davet edilmiş, bölgedeki doğal kaynakların adilane bir şekilde paylaşımı konusunda Türkiye'nin her platformda ve öncelikle diyalogdan yana olduğu ifade edilmiştir." from Milli Güvenlik Kurulu Bildirisi
  Milli Güvenlik Kurulu Bildirisi

  MGK bildirisinde ayrıca, "Suriye ve Libya'da meşruiyet çerçevesinde terörle mücadeleye ve istikrarın tesisine destek veren Türkiye'nin, bu ülkelerin barışa ve refaha kavuşması yönündeki tutumunu sürdüreceği" belirtildi.

 7. Ludovic Trarieux İnsan Hakları Ödülü, Ebru Timtik ve Barkın Timtik'e verildi

  İlki 1985 yılında Nelson Mandela'ya verilen Ludovic Trarieux İnsan Hakları Ödülü, bu yıl açlık grevinde hayatını kaybeden Avukat Ebru Timtik ve tutukluluğu süren kardeşi Avukat Barkın Timtik'e verildi.

  View more on twitter

  Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) avukatlarından Ebru Timtik, adil yargılanma talebiyle ölüm orucu eyleminin 238. gününde yaşamını yitirmişti.

  Ludovic Trarieux İnsan Hakları Ödülü, 2000 yılında Eşber Yağmurdereli'ye, 2012'de Muharrem Erbey'e verilmişti.

  Ebru Timtik: ÇHD avukatlarından Timtik ölüm orucunun 238'inci gününde hayatını kaybetti

 8. Türkiye'de son 24 saatte 1721 yeni koronavirüs vakası, 74 can kaybı

  Sağlık Bakanlığı'nın açıkladığı verilere göre bugün 1721 yeni vaka tespit edildi. 74 kişi yaşamını yitirdi.

  Son 24 saatte 113 bin 317 test yapıldı. Bugün iyileşen hasta sayısı 1241.

  Sağlık Bakanlığı 24 Eylül koronavirüs verileri.

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Ağır hasta sayımız 1.573’e ulaştı. Hastalarda zatürre oranı (%6.6) düşmeye devam ediyor. Bugün tespit edilmiş yeni hasta sayımız 1.721. Sağlıkçılarımız son derece özverili. Tedbirlere uyarak sağlık çalışanlarımızın yanında olalım" açıklamasını yaptı.

  View more on twitter
 9. Prof. Dr. Naci Görür: Marmara Denizi'ndeki depremin yeri endişe verici

  Prof. Dr. Naci Görür, Twitter'da yaptığı açıklamada, depremin yerinin olası büyük İstanbul depreminin fayının üzerinde olduğuna dikkat çekti.

  View more on twitter

  Depremin gerçekleştiği noktayı harita üzerinde paylaşan Görür, “Minimum 7.2 büyüklükte deprem beklediğimiz fayın üzerinde. Yeri endişe verici. Bu deprem fayda az da olsa stres değişimine ve mekanik vibrasyona neden olmuş olabilir. Bu da söz konusu fayın tetiklenmesine katkıda bulunabilir” dedi.

  Prof. Dr. Şener Üşümezsoy ise, Habertürk yayınında yaptığı açıklamada, depremin 1912’de kırılan ve Silivri hattına giden fayın kollarından birinde yaşandığını, ana fay üzerinde bir depremi tetikleyebileceği gibi bir yorum yapmanın doğru olmayacağını söyledi. Üşümezsoy, “Deprem Kumburgaz fayı üzerinde olsa yeni hareketleri tetikleme ihtimali daha yüksek olurdu” dedi.

 10. AA: İstanbul’da ikinci baronun başvurusu yapıldı

  baro
  Image caption: İstanbul'da 1878'de kurulan İstanbul Barosu'ndan 142 yıl sonra ikinci bir baro kurulmuş olacak

  İstanbul’da ikinci baronun kurulması için başvuru yapıldı.

  Anadolu Ajansı’nın aktardığı habere göre 2 binin üzerinde avukatın imzası bugün Türkiye Barolar Birliği’ne teslim edildi.

  View more on youtube
 11. İstanbul’da UKOME toplantısı: 6 bin yeni taksi teklifi reddedildi, öğrenci servislerine zam yapıldı

  taksi

  İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) toplantısında, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun daha önce açıkladığı 6 bin yeni taksi teklifi reddedildi.

  Teklif, tekrar değerlendirilmek üzere alt komisyona sevk edildi.

  DHA’nın aktardığına göre toplantıda görüşülen konulardan bir diğeri de servis ücretleriydi.

  İstanbul Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliği yüzde 33,15 zam talep ederken UKOME’den yüzde 11,5 zam kararı çıktı.

  Böylece İstanbul'da en kısa mesafede servis ücreti 271 lira oldu.

 12. AFAD Başkanı Güllüoğlu: Afet anında internet veya SMS ile haberleşmeyi tercih edin

  İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) Başkanı Mehmet Güllüoğlu, Marmara Denizi'ndeki depremin ardından iletişim kurmak için internet tabanlı mesajlaşma uygulamaları veya SMS'in tercih edilmesini tavsiye etti.

  View more on twitter
 13. Son dakikaMarmara Denizi'nde 4,2 büyüklüğünde deprem

  İstanbul

  Marmara Denizi'nde Silivri ile Marmara Ereğlisi açıklarında bir deprem gerçekleşti.

  Kandilli Rasathanesi depremin 4,2 büyüklüğünde olduğunu açıkladı.

  Deprem İstanbulda Beşiktaş, Bağcılar, Şişli ve Sarıyer gibi ilçelerden birkaç saniyelik bir sarsıntı olarak hissedildi.

  İstanbul Valiliği deprem nedeniyle kendilerine bildirilen bir vaka olmadığını söyledi.

 14. Filistin’de Fetih ve Hamas, 14 yıl aradan sonra ilk seçim için anlaştı

  Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas
  Image caption: Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas

  Filistin’de Gazze Şeridi’ni kontrol altında tutan Hamas ile Batı Şeria’yı yöneten Fetih örgütleri, 2006’dan bu yana ilk genel seçimlerin düzenlenmesi için anlaştı.

  Filistin lideri Mahmud Abbas ve Hamas lideri İsmail Haniye’nin onayladığı anlaşmaya göre sandıklar altı ay içinde kurulacak.

  Plana göre önce parlamento seçimi, ardından Filistin yönetimi başkanlığı seçimi ve son olarak da Filistin Kurtuluş Örgütü Merkez Konseyi seçimleri yapılacak.

  İki örgütten temsilciler bu hafta İstanbul’da bir araya gelmişti.

  2006’daki seçimde Hamas sürpriz bir şekilde sandalyelerin önemli bir kısmını kazanmış, sonrasında kurulan hükümet ise kısa sürmüştü.

  2012’deki tutuklu değişimi ve 2014’teki birlik hükümeti girişimleri de kalıcı bir birlikteliğe yol açamamıştı.

 15. İçişleri Bakanlığı’ndan yeni genelge: Koronavirüs tanılı kişiler, temasta bulundukları kişiler hakkında eksik ya da yalan beyanda bulunmaları halinde hapis veya adli para cezası ile cezalandırılabilecek

  İçişleri Bakanlığı, 81 İl Valiliğine “Temaslıların doğru bilgilendirilmesi” konulu genelge gönderdi:

  Quote Message: Koronavirüs tanılı hastalar tarafından temaslı kişiler hakkında yapılan eksik veya yanıltıcı veya gerçeğe aykırı beyanlara/bildirimlere ilişkin olarak İl/İlçe Hıfzıssıhha Kurullarınca karar alınarak bu tür eylemler içerisinde bulunanlar hakkında Türk Ceza Kanununun 206’ncı maddesi ‘bir resmi belgeyi düzenlemek yetkisine sahip olan kamu görevlisine yalan beyanda bulunan kişi, üç aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılacağı’ hükmü kapsamında gerekli işlem tesis edilecek."
 16. Merkez Bankası'nın faiz artırımı kararını ekonomistler ve siyasetçiler nasıl değerlendirdi?

  View more on twitter
  View more on twitter
  View more on twitter
  View more on twitter
  View more on twitter
  View more on twitter
  View more on twitter
  View more on twitter
  View more on twitter
 17. Merkez Bankası politika faizini 200 baz puan artırarak %8,25'ten %10,25'e çıkardı

  Merkez Bankası, piyasalar için sürpriz bir kararla politika faizini yüzde 8,25'ten yüzde 10,25'e yükseltti. Piyasa beklentileri faizin sabit kalacağı yönündeydi.

  Kararın ardından Türk Lirası ABD Doları karşısında hızla değer kazanmaya başladı ve Dolar/TL kuru 7,60'ın altına geriledi.

  Böylece Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal, bir yılı aşkın süredir devam ettirdiği görevde ilk kez faiz artırımı kararı almış oldu.

  Para Politikası Kurulu toplantısının ardından Merkez Bankası'ndan yapılan yazılı açıklamada yüklü faiz artırımının gerekçesi olarak enflasyona vurgu yapıldı.

  View more on twitter
 18. CHP Genel Sekreteri Selin Sayek Böke: İktidar yasadışı borçlanıyor, acilen Meclis'e ek bütçe sunulmalı

  CHP Genel Sekreteri ve İzmir Milletvekili Selin Sayek Böke, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde, hükümetin yetkisini 57.2 milyar TL aşarak yasa dışı borçlandığını kaydetti, TBMM'ye Ek Bütçe Kanun Teklifi sunulup sunulmayacağını, bu borçlanma ile hangi harcamaların yapıldığını ve bu borçların nasıl kapatılacağını sordu.

  View more on twitter
 19. Övgü Pınar

  Roma

  İtalya kornavirüs

  İtalya Başbakanı Giuseppe Conte, "Koronavirüsün yayılması yeniden yükselişe geçse de baş etmeye hazırız. Mevcut durumda genel bir karantinaya ihtimal vermiyorum" dedi. İtalya, koronavirüs salgınının ilk aylarında pandemiden en ağır etkilenen ülkelerden biriydi. Roma'dan Övgü Pınar'ın haberi.

  Daha fazla bilgi
  next
 20. Sevda Noyan'ın 'Atatürk'ün hatırasına hakaret' soruşturmasında takipsizlik kararı

  Sevda Noyan
  Image caption: Sevda Noyan

  Yazar Sevda Noyan hakkında 10 Kasım 2013 tarihinde Twitter'da yaptığı paylaşımda Atatürk'e alenen hakaret ettiği gerekçisi ile yürütülen soruşturma takipsizlikle sonuçlandı.

  DHA'nın haberine göre İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından verilen takipsizlik kararında, şüphelinin "Bugün putları kırma günü. Kendimize gelme günü. Bir ölümlü kuldan gel bizi kurtar diyenlere ibretle bakma günü. Bugün hep o gün..." yazıyı paylaştığı belirtildi. Paylaşım sonrası şikayet üzerine şüpheli hakkında, "Atatürk'ün hatırasına alenen hakaret" suçundan başlatılan soruşturma, suçun unsurları oluşmadığı gerekçesi ile takipsizlikle sonuçlandı.

  15 Temmuz darbe girişimi ile ilgili sözleri tepki toplamıştı

  Sevda Noyan, yazar Esra Elönü'nün sunduğu 'Arafta Sorular' adlı programında 15 Temmuz 2016'da gerçekleşen darbe girişimiyle ilgili sözleri yüzünden tepki çekmişti ve hakkında dava açılmıştı.

  Noyan programda, "15 Temmuz kursağımızda kaldı, istediklerimizi yapamadık. Bizim aile 50 kişiyi götürür. Biz çok donanımlıyız maddi manevi olarak. (…) Bizim sitede halen 3-5 kişi var, benim listem hazır" demişti.

  Noyan daha sonra kendisini, "Bu ülkede kim darbe yapıyorsa ben darbecilerin karşısındayım, hakkımı savunurum elime ne geçiyorsa" sözleriyle savunmuştu.

  Sevda Noyan: “Bu ülkede kim darbe yapıyorsa karşısındayım, elime ne geçiyorsa hakkımı savunurum”