Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Canlı anlatım

time_stated_uk

 1. 3 yaşındaki çocuğa cinsel istismar iddiasında ifadeler ortaya çıktı: “Eve herhangi birileri girmiş olabilir”

  Çorum

  Çorum'da dün rahatsızlanan 3 yaşındaki oğlan çocuğu, annesi ve birlikte yaşadığı erkek arkadaşı tarafından kalp rahatsızlığı olduğu gerekçesiyle hastaneye götürüldü ancak kurtarılamadı.

  Hayatını kaybeden çocuğun cinsel istismara maruz kalmış olabileceği şüphesi üzerine doktorlar polise haber verdi. Çocuğun annesi ile erkek arkadaşı gözaltına alındı. Polis merkezinde ifadeleri alındıktan sonra adliyeye sevk edilen iki şüpheli, çıkarıldıkları mahkemece 'Nitelikli kasten adam öldürme ve ölümle neticelenen çocuğa karşı cinsel istismar' suçlarından tutuklandı.

  Savcılıkta verilen ifadelere göre anne Z.B.A., oğlunun cinsel istismara uğramasının mümkün olmayacağını belirterek, "Oğlum doğuştan kalp hastasıdır. Sık sık hastaneye götürüyoruz. Hasta İstanbul'da tedavi gördü. Ayrıca koronavirüs nedeniyle de ben eve hiçbir zaman misafir almadım. Oğlum öldüğü gün kabızdı. Ayrıca oğlumun kanaması olsa ben görürdüm. O gün oğlumun altını ben değiştirdim. Öyle bir bulgu olsa ben de mutlaka fark ederdim. Oğlumu doğduğu günden bu yana hastalığı nedeniyle de yanından hiçbir zaman ayrılmadım. İstismar olayını kabul etmiyorum" dedi.

  B.Ç. ise "Çocuk kalp hastası olduğu için fenalaşmıştı. O gün hastaneye götürdük. Hastanede serum takmışlar. Aslında biz çocuğu İstanbul'a götürmek istedik, çünkü bugüne kadar tüm tedavileri orada yapılmıştı. O gün buradaki hastanede yatmasını istemedim. Doktor ise 'Bu çocuğu götürmeyin yolda çocuğu kaybedebilirsiniz' dedi. Pandemi dolayısıyla eve zaten hiç misafir almıyorduk, enfeksiyon kapma riski oldukça fazlaydı. İstismar olayını bilmiyorum. Eve herhangi birileri girmiş olabilir" dedi.

 2. Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli: Hatay'daki yangın sebebiyle iki köyün tahliyesini istedik

  Hatay

  Manisa'da bir programa katılan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Hatay'da çıkan orman yangınıyla ilgili, "Yangına 2 uçak, 4 helikopter, 122 arazöz, 10 dozer iş makinesi ve 500 personel de biz sevk ettik ve çalışmalar devam ediyor. Ancak hava araçlarında rüzgar şartlarından dolayı aralıklı olarak müdahale yapılabildiğini söylemek isterim. Bugün maalesef uçağımızla ilgili bir kırım değil ama bir arıza yaşadık. Su atar uçağımızın su alma kapaklarından biri denizdeki yüksek dalga boyu nedeniyle kırıldı. Diğer uçağımız mümkün mertebe hava şartları müsait olduğu sürece çalışmalarına devam ediyor. İki köyün tahliyesini istedik" dedi.

  Yangının sabah 10.15 sıralarında çıktığını ancak yüzde 18'lik nem oranı, 70 kilometre hızla esen rüzgar ve 30 derecenin üzerinde sıcaklık sebebiyle yangının tetiklendiğini söyleyen Pakdemirli, çalışan diğer uçağın "Hava şartları müsait olduğu sürece çalışmalarına devam ettiğini" belirtti.

 3. İstanbul’da yağış sebebiyle trafik yoğunluğu yüzde 85’e ulaştı

  İstanbul

  İstanbul’da haftanın son günü; trafik yoğunluğu saat 18.30 itibariyle yüzde 85'e ulaştı. Metrobüs duraklarında da insan yoğunluğu oluştu.

  İş çıkışı saati olması ve yağmurun da etkisiyle TEM Otoyolu ve D - 100 Karayolu'nda bazı noktalarda trafik durma noktasına geldi.

  Bursa’da sağanak yağış

  Bursa’da da sağanak ve dolu yağışı sebebiyle bazı araçlar yollarda kaldı. Kentte yağışın gece yarısına kadar etkili olması bekleniyor.

  Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün yağış ve dolu uyarısında bulunduğu illerden biri olan Bursa'da, trafik aksarken, Orhangazi ilçesinde belediye, cami hoparlörlerinden anons yaparak vatandaşları uyardı.

  Bursa
  Image caption: Bursa'da sağanak yağış geç saatlere kadar etkili olacak
 4. 9 Ekim koronavirüs tablosu: Günlük vaka sayısı 1.629, can kaybı 55, ağır hasta sayısı 1.398

  Koronavirüs

  Sağlık Bakanlığı 9 Ekim koronavirüs tablosunu paylaştı. Günlük yeni vaka sayısı 1.629, can kaybı 55, ağır hasta sayısı 1.398 oldu.

  View more on twitter
 5. Sağlık Bakanı Koca: 5 aşıdan 3'ü erken dönemde insan çalışmalarına başlayabilecek

  Koca

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Adana İl Değerlendirme Toplantısı sonrası düzenlediği basın toplantısında Adana'da, Mersin'de, Hatay'da, Osmaniye'de vaka sayısının bugün üçte birine indiğini, Gaziantep'te yarı yarıya düştüğünü, Kilis'te %75 oranında azalma olduğunu, Kahramanmaraş'ta da vaka sayılarında %30 düşüş olduğunu söyledi.

  Koca, koronavirüsle mücadele ve ülke genelindeki duruma ilişkin de şu açıklamaları yaptı:

  "Daha önce tünelin ucu göründü demiştim, kastettiğim aşı konusu ve salgında mücadelede geldiğimiz noktaydı. Dünyada faz3 aşamasına gelen 5 aşı çalışması olduğunu biliyoruz. Özellikle faz3 çalışmalarına izin vermemizdeki amacı ihtiyaç halinde aksiyon alabilir olmak içindi. Şu ana kadar yapılan aşılarda herhangi bir komplikasyon gözlemedik. Bununla birlikte 13 adayı aşı çalışması söz konusu.

  "Bu aşıların bir kısmı virülansı azaltılmış aşılardır. Bu aşılar içerisinde 5 aşının ön planda ilerleme kaydettiğini söylemiştim. Bu 5 aşıdan 3'ünü erken dönemde insan çalışmalarına başlayabileceğini ifade etmek istiyorum.

  "Geçen Cumartesi gününden bu yana insan çalışmaları için 1000 kişilik dozun üretimine başlandı. Önümüzdeki Pazartesi veya Salı günü 1000 kişilik dozun üretimi tamamlanmış olacak.

  "Zannediyorum önümüzdeki 1 ay içinde en az 2 aşı, üçüncü aşı olmak üzere insan uygulama aşamasına geçmiş olacağız. Bu süreçleri mümkün mertebe olması gereken DSÖ'nün belirlediği standartları koruyarak bu dönemde özellikle süreçleri hızla tamamlamak istiyoruz, sorunsuz bir şekilde süreci götürmek istiyoruz. Bu aşının Türkiye'de üretilebilir yerlerinin sertifikasını aldığını söyleyebilirim. Zaten üretim başladı, önümüzde bir ve iki üretim yeri daha söz konusu olacak. Önümüzdeki hafta netleşmiş olur.

  'Bayram sonrası artış oldu'

  "Eylül başından itibaren giderek yoğunlaşan artan vaka sayılarıyla karşı karşıya geldik. Bayram sonrası daha yoğun yaşadık, yaşamadığımız ilimiz olmadı. Köylere kadar bayram sonrası salgın yaygın hale geldi. İlk pik döneminde İstanbul, İzmir, Kocaeli, Sakarya gibi illerde söz konusu iken ağırlık, o dönemde Anadolu'daki iller yaşamamıştı. Eylül ayı itibarıyla Anadolu daha yaygın yaşadı. Vakanın artmadığı iller olmadı. Bu dönemde yaygın bir şekilde filyasyon ekiplerini artırdık."

  "Biz hasta olarak bulgusu olanları ve testi pozitifleri tanımlıyoruz. Bu test uygulamamızda her ülkenin kendi test uygulaması ve politikası var. Bizde de Bilim Kurulu'nun hazırladığı rehberde biz semptomu olanlara test yapıyoruz. Biz ülke olarak test politikamızda bulgusu olanlara test yaptığımızı ifade ettik. Bu kişileri DSÖ'ye bildiriyoruz. Bunun dışında yer yer Temmuz'dan itibaren kesitsel taramalara başladık.

  İstanbul ve Ankara'da durum

  "Ankara'da İstanbul'un 2 katı olan vakadan bahsetmiştim 2 hafta önce. Şu an Ankara'da İstanbul'un yarısına indi. Vakayı gizleyerek rakamı indirebilir misiniz? Şu dönemde hangi vatandaşımız 1 ay öncesine göre etrafında pozitif vakaların azalmadığını söylenebilir. Hangi çalışanımız 1 ay öncesine göre polikliniğe müracaat eden hasta sayısının azalmadığını söyleyebilir. Türkiye'de azalışın olmadığı hiçbir ilin olmadığını söyleyebilirim. İstanbul'daki azalışın da önümüzdeki haftalar daha da belirginleşeceğini tahmin ediyorum. Şu anda İstanbul haricinde azalışın olmadığı hiçbir ilimizin olmadığını söylemek istiyorum."

 6. İngiltere: Covid-19 önlemleri yüzünden kapanan işletmelerde çalışanlar, maaşlarının üçte ikisini devletten alacak

  Rishi Sunak

  İngiltere Maliye Bakanı Rishi Sunak, koronavirüs salgınıyla mücadele önlemleri çerçevesinde kapanmak zorunda kalan işletmelere yeni bir ekonomik yardım programı açıkladı.

  İngiltere'de gelecek hafta daha sıkı önlemlerin açıklanması ve ülkenin salgından en kötü etkilenen yerlerinde pubların ve restoranların kapanabileceği belirtiliyor.

  Bakan Sunak, kapatılması istenen işletmelerde çalışanların maaşlarının üçte ikisini hükümetin ödeyeceğini söyledi.

  Sunak "Umarım bu zorlu bir kış geçirmek üzere olanlara güvence ve bir güvenlik ağı sağlar. Kaç kişinin yararlanacağını tabii bilemiyoruz ama bu belirsiz ortamda, gerekli olabilecek önlemlerin de boyutları belirsiz. Ancak insanların işlerini koruması için şu anda harekete geçmemiz doğru" dedi.

  1 Kasım'da başlanacak ve altı ay sürecek programda, maksimum ayda 2100 sterlin maaş verecek.

  İşverenler maaş ödemeyecekler, ancak devlet ve özel sigortadaki emeklilik primlerine katkıda bulunacaklar.

  Maliyetlerin karşılanması için işletmelere verilen hibe miktarı da aylık 3 bin sterline kadar çıkabilecek.

  Örneğin şu anda bir işletme karantina yüzünden kapalıysa, her üç haftada bir 1000 ila 1500 sterlin destek alabiliyor. Bu süre şimdi iki haftaya indirildi. Hükümet bu programdan aralarında restoranlar, publar ve gece kulüplerinin de bulunduğu yübinlerce işletmenin yaralanabileceğini söylüyor.

 7. Merkel ve 11 ilin Belediye Başkanı daha sıkı önlemler konusunda uzlaştı

  Angela Merkel

  Almanya Başbakanı Angela Merkel ve ülkenin en büyük 11 kentinin belediye başkanları, haftalık koronavirüs vakasının 100 binde 50 eşiğini geçmesi halinde, daha sıkı önlemler alınması konusunda uzlaştı.

  Merkel, bu önlemler arasında, daha sıkı maske kuralları, özel toplantılar ve alkol satın alınmasına kısıtlamaların bulunduğunu belirtti.

  Almanya Başbakanı, başlıca önceliğinin, ilkhahar aylarında olduğu gibi ekonomik faaliyetleri tamamen durdurmaktan kaçınmak olduğunu vurguladı.

 8. Komşusunu darp etmekle suçlanan Halil Sezai için 13 yıl 10 ay hapis istemi

  Halil sezai

  Tuzla'da komşusu Hüseyin Meriç'i darp ettiği gerekçesi ile tutuklu bulunan Halil Sezai hakkında 13 yıl 10 aya kadar hapis cezası istemiyle iddianame düzenlendi.

  Halil Sezai 18 Eylül'e İstanbul Anadolu Adalet Sarayı'nda savcıya ifade verdikten sonra tutuklanmıştı.

  Şarkıcı "Silahla kasten yaralama" ve "Silahla tehdit" ile suçlanmıştı.

 9. İspanya: Merkezi hükümet Madrid'de Covid-19 olağanüstü hali ilan etti

  Madrid'de bir kontrol noktası

  İspanya hükümeti, Avrupa'da en yoğun Covid-19 görülen yerlerden başkent Madrid ve çevresinde karantina önlemleri alınması için, olağanüstü hal yetkisini devreye soktu.

  Mahkemenin, merkezi hükümetin aldığı iki karantina kararını, yerel yönetimini itirazıyla engellemesinden sonra, bu yönteme başvuruldu.

  Bu hamlenin, sosyalist merkezi hükümetin Başbakanı Pedro Sanchez ve kısıtlamaların yasadışı, aşırı ve yerel ekonomi için feci olduğunu savunan muhafazakâr Madrid yönetimi arasındaki gerilimi artırması bekleniyor.

  Sağlık Bakanlığı'nın emrinin ardından, Madrid yönetimi geçen hafta kente ve kentten yapılacak gereksiz yolculukları kısıtlamıştı.

  Dünya Sağlık Örgütü'ne göre 8 Ekim'e kadar olan iki haftada bölgedeki vaka sayısı her 100 binde 723'e çıktı.

  Madrid Bölgesel Yönetimi'nin Başkanı Isabel Diaz, genel yasaklar yerine, yerel bulaşma düzeylerine göre farklı mahallelerde kısıtlamalar getirilmesini savunuyor.

  Madrid'de mahkeme, Diaz'a destek vermişti ve bu da hükümetin olağanüstü hal kararı almasını beraberinde getirdi.

 10. Çin'de geliştirilen koronavirüs aşısı Türkiye'de ilk gönüllüye yapıldı

  Dr. Cem Gün
  Image caption: Dr. Cem Gün

  Çin'de koronavirüse karşı geliştirilen aşı çalışmalarına katılan Acıbadem Üniversitesi Atakent Hastanesi, 3. aşamaya geçtiği çalışmalar kapsamında ilk aşıyı, gönüllü olan Acil Tıp Uzmanı Dr. Cem Gün'e uyguladı.

  Hastanenin Acil Tıp Uzmanı Dr. Cem Gün, Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. İftahar Köksal'ın yürüttüğü klinik çalışmaya başvuran ilk aşı gönüllüsü olmuştu.

  Prof. Dr. Köksal'ın muayenehanesinde yapılan aşıdan sonra basın mensuplarına konuşan Dr. Cem Gün, yaklaşık 6 aydır Covid-19 ile mücadelede bilfiil çalıştığını ve aşı çalışmalarının bir an önce başlamasını beklediğini söyledi.

  En etkin koruma yönteminin aşı olduğunu bildiğini ifade eden Dr. Gün, şöyle konuştu:

  "İftahar Hocamla sürekli iletişim halindeydim. Faz 1 ve Faz 2 çalışmalarında gönüllülere yapılan aşı sonrası anlamlı bir komplikasyon olmadığını öğrendim. Faz 3 çalışmasına ilk gönüllü olarak girdim. Bu benim için bir fırsat, hocama teşekkür ediyorum. Umarım aşı grubundayımdır ve 2 hafta sonra antikor oluştururum, hastalarıma daha rahat bakabilirim veya hasta olmam ve çevremdekilere hastalık bulaştırmam. Çok mutluyum, heyecanlıyım, herhangi bir komplikasyon olacak mı diye kafamda soru işareti yok. Deneylerde ve gönüllülerde hiçbir sıkıntı yaşanmamış."

 11. Kızılay Azerbaycan'a 4 TIR'lık yardım gönderdi

  Kızılay

  Türk Kızılay, Ankara'daki yerleşkesinden içinde çadır, battaniye, yatak ve mutfak seti olan 4 TIR'lık yardım yardım malzemesini Azerbaycan'a, Dağlık Karabağ bölgesindeki çatışmalardan etkilenen kişilere gönderdiğini duyurdu.

  Kızılay Başkanı Kerem Kınık, 2 gün önce Azerbaycan Kızılay Pare Cemiyeti'nin yardımı talep ettiğini söyledi:

  "Geçen sene sonunda Dağlık Karabağ bölgesine Azerbaycan Kızılay Pare Cemiyeti Başkanı ile yaptığımız ziyaretlerde de bölgedeki ihtiyaçları tespit etmiştik. Bölgedeki tansiyon zaten yüksekti ve bu anlamda hazırlıklarımız vardı."

 12. Kırıkkale'de 7 kişinin sahte alkolden öldüğü bildirildi

  rakı şişeleri

  Kırıkkale ve İzmir'de çok sayıda kişi sahte içkiden zehirlendi.

  Kırıkkale'de son 3 günde zehirlendiklerini belirten 8 kişi hastanelere başvurdu.

  Hastanede tedavi altına alınanlardan 7'si hayatını kaybetti, diğer hastanın tedavisi ise yoğun bakımda devam ediyor.

  Yüzey temizleyici şüphesi

  Zehirlenenlerin, bir iş yerinden aldıkları alkol bazlı yüzey temizleyici ile içki yaptıkları tahmin ediliyor. Olayla ilgili iki kişinin de gözaltına alındığı bildirildi.

  İzmir'in Konak, Karabağlar, Gaziemir ve Bayraklı ilçelerinde ise zehirlendiğini belirten 9 kişi hastanelere başvurdu.

  Bu kişilerden 7'sinin durumunun ağır olduğu belirtiliyor.

  İzmir'de polis 3 şüpheliyi gözaltına aldı

  İzmir Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri de sahte içkileri piyasaya süren şüphelileri yakalamak üzere operasyon başlattı. 4 iş yeri, 1 depo ve 1 eve yönelik operasyonda daha önceden aynı suçtan poliste kayıtları bulunan 3 şüpheli gözaltına alındı.Baskın düzenlenen depoya daha önce 4 kez aynı nedenle operasyon düzenlenip, sahipleri hakkında işlem yapıldığı öğrenildi. Operasyon devam ederken, zehirlenen 9 kişiden bir kısmının sahte içkileri satın aldığı, bir kısmının ise evde kendilerinin imal ettiği saptandı.

 13. Hatay'da yerleşim alanlarına yaklaşan orman yangını

  Hatay'da orman yangını

  Hatay'ın İskenderun ve Belen ilçeleri sınırındaki Sarımazı Mahallesi'nde, yerleşim yerlerine yakın alanda orman yangını çıktı.

  Yangında dumandan etkilenenlere sağlık ekipleri müdahalede bulundu.

  DHA'nın haberine göre yangın, saat 10.00 sıralarında Sarımazı Mahallesi TOKİ ve İssume bölgesi arasındaki yerleşim yerlerine yakın ormanlık alanda çıktı. Henüz çıkış sebebi belirlenemeyen yangın, rüzgarın etkisiyle büyüdü.

  Bölgede yangını kontrol altına alma çalışmaları sürüyor.

  View more on twitter
  View more on twitter
 14. Sağlık Bakanı Koca: Salgının hızını kestik

  Fahrettin Koca

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca,"Son birkaç haftadır ülke çapında alınan tedbirlerin sıkı denetimi ve hızlı müdahalelerimiz sayesinde salgının hızını kestik." dedi.

  Adana Valiliğini ziyaretinin ardından açıklama yapan Koca "Her fırsatta altını çiziyorum, temaslıları ne kadar erken tecrit edebilirsek salgının kontrolünde o kadar başarılı oluruz. Türkiye, dünyada filyasyonu, yani temaslı takibini en iyi yapan ülkelerden biri." diye konuştu.

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ayrıca "İhmal edilen tedbirler hepimize acılar yaşatıyor. Temizlik, maske ve mesafeden verilen her taviz, yeni hastalar olarak dönüyor. Bu anlamda Adana başta olmak üzere bölgedeki tüm hemşehrilerimi bir kez daha tedbirlere sıkı sıkı sarılmaya davet ediyorum." ifadelerini kullandı.

 15. İngiliz Bakan Yardımcısı: Vakaların yüzde 30'u bar ve restoranlardaki etkileşimlerden kaynaklanıyor

  Nadhim Zahawi

  İngiltere'nin İş Dünyasından Sorumlu Bakan Yardıcısı Nadhim Zahawi, ülkede artan vaka sayısının "kaygı verici" olduğunu söyledi.

  Bir hafta önce, günlük teyitli vaka sayısı günlük 7 bin olduğunu söyleyen Zahawi, dün 17 bine çıkmasına dikkat çekti.

  BBC'ye konuşan Zahawi, 22:00'de kapanış dahil, yeme-içme sektörüne getirilen yasakları savunurken "Baş Tıbbi Yetkili Chris Whitty, dün Kuzey'den bazı tablolar gösterdi. Enfeksiyonların yüzde 30 kadarı restoranlar ve kaferdeki etkileşimlerden kaynaklanıyordu" dedi.

  Zahawi, kendisinin de kısıtlama getirilmesine çok karşı olduğunu, ancak "virüsü denetim altına almak için" bunun gerektiğini vurguladı.

 16. Tuma Çelik'in yasama dokunulmazlığının kaldırılmasına ilişkin karar Resmi Gazete'de

  Tuma Çelik

  Bağımsız Mardin Milletvekili Tuma Çelik'in yasama dokunulmazlığının kaldırılmasına ilişkin Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) kararı, Resmi Gazete'de yayımlandı.

  Alınan karara göre, Çelik'in savunmasında, hakkındaki suçlamaları reddettiği, kendisinin yargısız infaza tabi tutulduğunu ve asıl mağduriyeti kendisinin yaşadığını belirterek yasama dokunulmazlığının kaldırılmaması yönünde talepte bulunduğu aktarıldı.

  Oy çokluğuyla

  Söz konusu kararda "Mardin milletvekil Tuma Çelik sözlü savunmasını yaptıktan sonra müzakere işlemi tamamlanmış ve oylama işlemine geçilmiştir. Yapılan oylama sonucu, Mardin Milletvekili Tuma Çelik'in Yasama Dokunulmazlığının Kaldırılması Hakkındaki Cumhurbaşkanlığı Tezkeresi, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının soruşturma dosyası bakımından yargılamanın devamını sağlamak ve maddi gerçeğin ortaya çıkarılması amacıyla yasama dokunulmazlığının kaldırılmasına oy çokluğuyla karar verilmiştir" ifadesine yer verildi.

  Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede Tuma Çelik, 24 Haziran 2018'deki Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimleri öncesinde Mardin'de seçim çalışmaları kapsamında bir derneğin toplantısına katılıp, toplantının yapıldığı binada bir kadına tecavüz etmekle suçlanıyor